Krijgsraad van Lucifsr. St-Martens-Lierde. RUSLAND. Oproer. LATER NIEUWS. Ze BOEKHANDEL Boekeu van Landbouw. V/rdïjf Leven van den h. Aloysius van De deugd der Ouders o aS Marie Antoinette, De Doolhof der Politieke Wereld Eene Reis door 't Water GROENTENTEELT Hel kweeken der Vrucht hoornen Grondbeginselen van Groenlenteelt De Boomgaard of Fruitkweek CA TÉCU ISME de LA ITERIÈ Heilegasten, weerdt u;.... aan de travalje dag en nacht;.... Napoleon sliep nog 3 uren per nacht in zijn groote battaljen;... voor ons is 't altijd battalje, geen rust voor ons, zoolang er een Menschdom bestaat.... Het zal nadien zoo lang te branden en te lijden zijn.... Ge zult vragen Wat hebben wij met anderen in ons ongeluk te trekken Voldoen wij onzen haat en onze wraak niet!... Hellegasten, weerdt u nog eens gezeid; ons za ken staan briljant goed... Ziet eens al de groote steden van Europa... Al de Scholen van Staat en Stad werken voor ons.. Wie zou dat gezegd hebben?... Hoogmoed, die hier nevens mij zit, veel zijn wij u verschuldigd Anarchisterij, Socialisterij mag er komen; de Dinamiet mag ontploffen; de afgrond mag gapende open staan voor hun voeten;... verblind door den hoog moed blijven de menschen onze dienaars, en bewerken hun eigen ongeluk.... Hellemakkers, ziet in de groote steden, welke menigte er leeft naar onzen tand.... Over 30 jaar, ons Libera lism us leerde: Godsdienst is er noodig, wij zijn alleen tegen de misbruiken; eerbied aan den Godsdienst!... Nu is 't een ander taalGeen Godsdienstleve de Vrijdenkerij Ja de men schen zijn zoo beest van hun ziel te loochenen en zelfs 't bestaan van een Opperwezen.... Hellemakkers, ziet eens de zondagen in ons groote steden!... den zaterdag avond drinken; den zon dag morgend werken, vuil en slordig loopen tot 's noenens; of in hun werkkleêren naar een gelezen Misken; maar's achter- noens komen de beste kleêren voor den dag, om ons te dienen en voor ons te werken.... Hellemakkers, als de Zondag onze da^ is, dan wordt de wereld 'ne foboer van ons Helle.... Hoort en zegt het voort: gewerkt tegen d'Hoogmis, tegen de Vespers, tegen 't Lof; die in de klein Steden en op den Buiten de Hoog mis, de Vespers en 't Lof kan te kort doen, zal bij privilegie op ons Grootboeken in graad klimmen.... Werkt om Feesten in te richten op d'uren van de Diensten; trekt 't jong Volk weg, uit hun Parochiekerk en zorgt wel dat onze Zondagnach ten overal gevierd worden zoo laat mogelijk.... Zaait de ge dachten rond dat de zinnelijke vermaken alles zijn... Helle makkers, veel Volk van denBuiten gaat naar Frankrijk; daar moeten wij onzen tantième uit zuigen; ze gaan er om geld te winnen; dat ze vandaar ons manieren meebrengen;... wij wer ken daar niet genoeg op... Er zijn er nog al, van die Vlamingen, die in Frankrijk naar de Mis gaan;en dat staat er hun Mees ters aan; omdat dat een teeken is van Eerbaarheid en van Treffelijkheid, zeggen die Meesters.... Hellemakkers, ziet dat g'u weerdt; dat ze daar leven als heidenen en terugkomen naar hun Prochie, met ons manieren.... Wij moeten niet alleen lijk de groote Steden hebben, maar ook de kleine Steden en den Buiten.... Geen middelen verwaarloosd op elk Huishou den gewerkt! Ge weet dat al de schatten der wereld niet kun nen opwegen tegen éen eerbaar en eerlijk hert; daarom ge werkt op 't armste huis gelijk op 't rijksteHi hi, dat de wereld kon zijn 't hert van ik, van Lucifer uw Meester, zoo veel huizen als er op den aardbol staan, zooveel vloeken zou den er opwaarts klimmen, omdat wij veroordeeld zijn. omdat wij den Hemel nooit zullen genieten, omdat wij Hem moeten haten, dat elk hem haat, dat elk met ons vloekt, dat elk met ons zinkt in ons kolken en afgronden e E. H. Pastoor zijn dubbel Ju belfeest gevierd van 50 jaar Priester en 25 jaar Her- der dezer Parochie Het plechtig feest werd zondag avond sangekondigd door het geluid der klok. Van in den vroegen morgend zag men de vaandels op d'huizeu wapperen, ten 9 1/2 deed den Herder Jubilaris zijn plechtige Mis, bijgestaan door 3 Priesters, de E. H. Deken kwam opdeu predikstoel eeriige woorden van gelukwenschen aau onzen Herder toe te sturen, en daar hij de kerk vol Volk vond, sprak de heer Deken nog van de kostelijkheid van den tijd, dat wij hem wel moesten gebruiken tot zaligheid der ziel, euz. Er waren 24 Geestelijken in den Plechtigen Dienst tegenwoordig; na do Mis den blijden lofzang Te Deum. Daarop volgde eene schoone deeling van brood en bier. Daarna is onzen Herder Jubilaris, gevolgd van de Geestelijkheid alsook de Overheid dezer Ge meente, naar het Klooster gegaan voor het Concert van zang- en tooneel bij te wo nen die gegeven werd door de kinderen der leer-en werkschool. De Kerk en het Klooster waren prachtig versierd, er ontbraken in de Kerk en Klooster geen kun dige jaarschriften, in 'l Klooster zijn voor onzen Herder-Jubilaris schoone dichten voorgelezen, en veel bloemtuilen en andere zeer kostelijke geschenken zijn hem ter hand gesteld. Ten 3 nren namiddag is het muziek konten een serenade geven aan onzen blijden Herder-Jubilaris en alzoo is het luisterrijk feest zeer rustig ge sloten. God gave dat wij onzen ieverigen Herder nog lange jaren mochten behou den, en zijn heilzalige vermaningen in ons hert prenten, bijzonderlijk voor der. dag des Heeren te heiligen, en dat wij naar het sterfelijk leven, voor loon, al te samen met onzen Herder mogen gaan feesten in 't eeuwig Vatlarland. Amen. ler gelegenheid van 't achtste eeuwfeest van de stichting der Parochiekerk. Om 2 1/2 aankomst der Genootschappen en Congregatiën der omliggende parochiën. Ommegang van het oud beelJeken van den H. Martinus naar de wijk e oude kerk Aan de kapel aanspraak door den E. H. onderpastoor van Michelbeke. Inhuldi- giug van het prachtig nieuw vaandel, geschonken door de Parochianen. Optocht naar de Kerk alwaar plechtig Lof gezongen door de Sociëteit van Ophasselt. Er worden groote toebereidselen gemaakt voor dit schoon feest. O 11 OI,,l De jaarlijksche Bedevaart naar Sittardzal zijn op Zondag 28 Öllr«II tl Oogst. Inschrijving bij Jaak Van Nieuwenborg te Erembode- gem, ten laatste tot 20 aug.; de prijs heên en wéér 6,65 vertrek om 7,13 's morg. te Erembodegem, terugkomst 29 aug. om 8,13 's avonds. JAARLIJKSCHE BEDEVAART naar het vermaard Heiligdom van O. L. Vr. van het H. Hart te Sittard op donderdag 8ste September feestdag vun O. L. Vr. Geboorte, onder de leidiBg van den E. H. De Tollenaere, Pastoor van Welle en 1. andere Eerw. Priesters. M«n vertrekt uit Erembodegem 's «ergends met den van 7,13, weerkomst den Ö»te avonds ten 8,13, te Sittard aleemeene Comir. eu te Maastricht bezoek aan de kerk en het graf van St. Servaas, het mirakuleus Kruisbeeld en den St Pietersberg Deze die verlangen aaa de bedevaart deel te nemen, kunnen zich laten inschrijven bij de kinderen De Clippel, Burhgtstraat, Erembodegem tot 30 Augusti prijs voor heón en wéér 6,65. CI? ÏIÏT M stad der wUze gespaarzaamheid, zoo ie- MO.l-jO'Mm.I-Jll* verig en zoo deftig ingericht, reeds 20 jaren bestaande in den Werkmanskring. De Xaverianen. de Spaarboekjes zijn er reeds ter n- 2606; 9415 stortingen zijn gedaan in 't verloopen jaar, van 1 Juli.1891 tot 30 Juni 1892; de Spaarders hebben eenen te goedvind yan 947,477 fr. 5g centiemen. Welke groote gelukkige som Emelghem volgt Iseghem met 322 Spaardeis en een hoofdsom van 89,913 fr. 37 c. De Leen- en Borggilde heeft uitgegtven 4222 fr. De vruchten der Spaarzaamheid zijn Dat de toestand van veel werklie den verbeterd is, dat zij meer orde in hun zaken hebben, meer wel stand in hun buis, dat velen iets hooger geklommen zijn dan geringe werklieden, een betere woning hebben en iets koopen voor eigen ge bruik. 't Bestuur der Spaar- en Lijfrentkas van Iseghem bestaat uit voorname Heeren, Priesters, Burgers en Werklieden. De Ziekte is erg in Noord-Rusland, langs den Onval en de Wolga. Op 100 zieken sterven er 80; bij de Karghis ontbreken Geneesheeren en Apothekers. Te Taschkeux is eenen schrikke- lijken oproei losgeborsten, 5000 inboorlingen hebben 't Policie- huis bestormd, den kolonel jbijna gedood, den Gouverneur ge- steenigd en gevechten als helsche furiën tegen de troepen. 5 sol daten zijn dood en 10 gekwetst; de Inboorlingen, 't zijn asialie- ken, hebben 60 dooden en 100 gekwetsten. De oproerlingen wa ren gewapend met stokken, messen en revolvers. Dit Volk was opgemaakt door valsche geruchten, dat men de cholerieken on- mtnschelijk deed lijden enz. a^Jolfnnt'l to 7oU V aandelieest te Zele, op 21 Oogst e. k. Bismarck is te Iëna geweest en heeft er veelgloria-mundi ingeoogst. waar over Kanselier Caprivi zijn lip laat hangen tot tegen den grond. Te Parijs heeft Minis ter Loubet de Policie doen versterken, tegen 't gedacht van den Gemeenteraad. Te Roes- lare gaat er met de kermis 'ne lochtbal op en M. Alfons Corteville, baas uit de Graan markt, zal de luchtreis meêdoen. Zekere Brabants is t'Antwerpen tot 4 maand gevang veroordeeld voor ruitenbrekerij op de kiezing. Hij zal weten te spreken van dien avond. Ze spreken al van moeielijkheden inden Congo tusschen Fran krijk enBelgië wegens grensbepaling; na eenige pourparlés zal alles koelen zonder blazen. Wij ontvangen 't Programma der Feestelijkheden te St Nikolaas den 4 en 5 September, voor d'algemeene Vergadering van Davidsfonds. Machtigen prach tig schoon zal 't zijn. De jonge Keizer Willem zit in Enge land Hij weze voorzichtig van de trokken... Daar komt doof heid van, fleuris, rhomatis en wat weet ik al En hij is van de kloekste niet. Rektifikatie: 't Is prinses Elisabeth, doch terken van den aartshertog Jef die aan keelpijn lijdt. Ze kere heer Tanghe van Gent, heeft aangenomen van 24 uren lang op het ijzeren drijwiel te rijden.... Zonder eten of slapen?.. Dat hij liever naar Vichte loope, met zijn zottigheden, die tot niets strekken. De Retraiten te Steil voor wereldlijke Personen zijn dees jaar van 13 tot 16 Augusti en van 10 tot 13 September. Aanmeldingen gelieve men te zendenAan het Missiehuis te Steil (bij Venloo.) De stad Kortrijk geeft 10,000 fr. voor 't standbeeld aan Priester DeHaerne, de Vader der Doofstommen. Vroeger waren die Doofstommen als geen deel makende der Samenleving; nu is 't zooverre gebracht in de Geestelijke Gestichten gelijk te Gent op Rooigem, dat de Doofstommen niet alleen leeren lezen en schrijven, niet alleen de taal voeren met hun vingers, maar ook aan den mond zien wat men zegt en beginnen te spreken Welk geduld en wel ken arbeid is daartoe niet noodig! De hardnekkigste kerkhater die in zulke Gestichten komt en eerlijk wil spreken, moet de woorden Hulde en Dank opzijn lippen hebben. Wat hooren wij uit Oudenaarde Een liberale gazet durft daar schimpen en spotten met de Krooning van O. L. Vr. van Kerselaar die den 11 September aanst. gaat plaats hebben met groote plech tigheid. Daarmee durven spotten, 't is archi-wreed Zijn ze dan toch van al de razende helsche duivels bezeten Maar t Volk van Oudenaarde zal door die laffe aanrandingen nog meer opgewekt worden, om die buitengewonene Plechtigheid allen mogelijken luister bij te zetten. Reeds is men bezig met d'inrichting des Feestes. De Pontifikale Mis zal geschieden op de Groote Markt; men zal uitvoeren het prachtig werk van den grooten meester Hallar, een treffend muziek, dat alle herten moet verheffen. Te Parijs is de Wisselagent Verg- j nand gevlucht en laat een tekort van 400,000 fr. zijn Vrouw is meê. Antwerpen spreekt dag en nacht van den Praal stoet 't Landjuweel. Ze zeggen dal er onkosten gedaan worden, ongeloofelijk. Er zullen 44 Praalwagens zijn... Van alle kan ten zal de menigte komen toegeloopen gelijk t'Aalst naar d'Elf-ure-Mis.. Maar hoe t'huis geraakt 's avonds Z'heb- ben in Amerika eenen zomer, gelijk wij over 2'aar eenen Win ter gehad hebben. Te New-York zijn 1C2 paarden doodge vallen van d'hitte, want in Ameriks gaat alles in 't groot. Als er daar peerden doodvallen, 't is met dozijnen. Te Chicago liggen de gasthuizen vol van menschen door zonnesteken ge troffen. Er zijn te New-York menschen die op hun dak slapen voer de koelte. Wij hebben dit niet gezien, maar 't is gedrukt in de dagelijksche gazetten. PARLOIR. Ontf. van M. H. V. Bassevelde 5,oo voor 92 en 93. Van M. H. B. Luik 2,5o voor 92. Wij kondigen geerne Feesten en Plechtigheden aan, doch lan- je verslagen kunnen wij niet opnemen. Ons Grondwet verbiedt iet. Te Aubagne bij Marseille is een groote houtzagerij afge brand. Senaat en Kamer hebben een komiteit benoemd voor d'Herziening. Men schrijft ons uit Genck, dat het Kneipp-Ge- sticht weldra zal geopend worden. Veel menschen langen er naar. Tot de naaste week 't weer, sedert maandag pronkende, is weêr helder geworden. Elk vare wel. VAN VT EILAND CBIPKA. M. B. Om franko te bekomen 10 voor 't port. pels, breedvoerig beschreven door E. T'nienpont i,oo. Handboekje van den Landbouwer door L. Govaert 0.8S. Scheikunde op de Hoeve, 't groot werk van R. Waringhton, vertaald uit 't Engelsch door P. De Vujst en P. Wauters 2,7s j ^011Z<1^3 groot schoon boekdeel in 8* 2,00 PASTOOR KNEIPP zijn wonderbaar leven en zijne j manier van te genezen en te verkloeken door het Water gebrocheerd 0,70 c. gekartonneerd o,85 Ma cure d'eau 3,50 Vivez ainsi 3 5o Mijne waterkuur, sinds 3o jaren toegepast en goed be vonden. Geschreven tot genezing der ziekten en tot be houd der gezondheid, door S. Kneipp 3,5o De bezorging van het kind 2,00 Baden, wasschingen, begietingen 1,00 Cures pittoresques 2,00 Kneipplied met muziek o,25 Krachtmeel, 't pak o,65 Malzdrank of gezondheids kaffé o,65 KpilL'PlllinpL'Gn Grooten Cauderlier in band ntuikLuuuL&eii. 5 oo; Zelfde bock in ,t klein 1,00; Pasteien en Corfituren, bevattende al de ge bakken die in de keuken kunnen vervaardigd worden, en den opleg van alle confituren, met al den noodigen uitleg 3,00; de Belgische Keukenmeid 1,00, Nieuw receptenboek voor de kookkunst, dcor Catharina Couvreur o.5o. SinlP Maagd en Martelares van 0111M5 uuuuiieve, Vlaanderen, door H. Claeys onderp. te Nleuwpoort, in 8°, 142 bl. 0,80 Daiiv Racpa de wonderbare, het uitgebreid leven iFUlIl JJUÖMJ van dien Vader der verlatene jeugd, treffend om lezen, 2 5o kigste 0,60. Parijn Be3chrijving dier stad en hare geschiedenis A aIaihuc Handboek van devotie met Ut AuWllIUS, 't beschrijf der Mirakelen in alle werelddeelen 2,00 Boeken van devotie en meditatie St-Anna's Maand door E, H. Davidts, Pastoor van Droogenbosch 0,10. 't Boekje van den Kruisweg met 14 fraai prentjes 0,20. Het Gulden Beekje der Mis, o,i5 c. De 8 Zaligheden zan den Christen Werkman, 0,10 c. laat ons dat Boekske verspreiden, menschen, 't is van allergrootste belang. Naak den Hemel I Naar den Hemel of de kunst om blijmoedig te lijden, 72 bl. prijs 16. Het is 't algemeen gevoelen der zielbe- stierders dat men aan kranken, en aan anderzins be proefde personen, om hun lijden te verzachten en het hun verdienstig te doen worden, geen nuttiger werk kan in handen geven; ook jvordt het daarom de schat der kranken «genoemd. De Sleutels van den Hemel of de G^ede Biecht, volgens den H. Alphonsus, Kerkleeraar en eenige andere [Schrijvers; prijs 40 c. Beoefening der liefde tot Jesus-Christus voor de zielen die verlan gen hunne zaligheid te verzekeren en naar de volmaakt heid te streven. Ingebonden rood op sneê 1,40. of Staalkundige Maskers algetrokken door J. PASCO. Prijs 1 fr. 5oc. naverteld door Ettgeen Leen. Prijsr,5o fr. VOLLEDIG HANDBOEK over inbegrepen de Broeierij onder Glas en de Teelt voor Handel cn Uitvoer door Fred. Burvenich. Prijs 3 fr. 5o cent. aan de Gevels en Muren, door F. Burvenich. Prijs 0,60. door Burvenich. Prijs i,2S. in betrekking met den Landbonw door F. Burvenich. aj fr par le comto Oswald de Kerchove de Dentergem. Prixi,5p. FlrpillhArlAffpm De aloude begankenis naar ijICIUUUUegLHI. de Kapel vap O L. Vr. ter Muren begint heden Vrijdag eiken werkdag 3 missen in de kapel ten 6, ten 7 en ten 8 ure alle dagen Lof ten half acht. Den 9 Augusti, Gedurige aanbidding in de herstelde en vergrootte Parochiale kerk. Olltfrnanrdp Dijnsdag 3 Oogst. De brug is uuueiia.tl Ut. daar ingeslort over dü Coupure men was bezig ze af te breken 2 werklieden liggen er onder een is overleden, een die de steun zijner Moeder was. iirPllt Zondag nacht zijn bij den advokaat Heyn- derickx, Willem-Tclstraat, 3oo fr. gestolen. - Rond 4 ure vond de keukenmeid de huisdeur open. Zondag op d'Hoogstraat, zekere Pieter Roelant sprong van den rijdenden tram, om zijnen regenscherm op te rapen. Hij viel en zijn voeten werden overreden.

De Werkman | 1892 | | pagina 4