St Nikolaas 't Is noodig dat Aan Arm en Rijk. öc lllaatnsdje itermis Ü'AARDAPPELS. Loopende Xieuws. Haesdonck. £5 DE WERKMAN N° 1035. -20 Jaar. -19 Oogst 1892. Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs voor België 2,5o vooralle Vreemde Landen 4,50. Men schrijft in ten allen tijde des j aars. Daens Mayari, Eiland Chipka. Werf, Aalst. A OO Nu isdie eroote s,ae voloP in gangl Onmogelijk de V V JL JL-J JL v 1-A V_> \-JEerste Nr» te bekomen; leest en volgt dit merk weerdig Verhaal; de nieuwe abonnementen tot i Januari 1893 i.ooen ontvangen gratis een almanak van 1892. vierde uitgave Portret, Leven van Pastoor Kneipp en zijne bijzonderste raadgevingen. DE PRIJS- DEELINGEN D'heerea Boekhandelaars, die Prijsboeken te kort hebben, schrijven naar 't Eiland Chipka men heeft er altijd een goeden voorraad, schoon, nuttige Boeken, in fraaien band. In den tijd van de eerste Joden Was het streng en druk verboden Van te leven in zijn staat Buiten rede en boven maat. Geene hutjes, geen kasteelen, Geene lompen, geen fluweelen, Niet te mager, niet te vet, Was de leus van Mozes wet. Wanneer Christus, tot bekeering Van het menschdom, zijne leering, Rechts en links de wereld rond, Door de Apostlen had verkond, Legden Ridders, Senatoren, Rijk begaafd en hooggeboren, Al wat Roomen door zijn pracht En de Cesars door hun macht En de wereld,door zijn gunsten, Of door wetenschap en kunsten, In de onmeetbre Keizers' stad Hemelhoog verheven had, Vóór den arme diep gebogen Maar de harten opgetogen Aan het altaar van den Heer Hunnen rijkdom mildig neêr. Wij zijn ver van dit verleden.... Verre in tijd en verre in zeden.... Boven menig' bange klacht. Nauw aanhoord of diep veracht, Klinkt het feestlied van een wereld Die. het hoofd met glans ompereld, En de voeten in het slijk, Enkel buigt voor groot en rijk. 'K wil geen haat in harten stoken Waarin bittre driften koken, Armen, vloekt niet op uw lot, Want de wraak behoort aan God; Bidt voor die uw leed miskenden... Eerder zal de martling enden, ls de stem die lijdt en smeekt Tot den Gcd der armen spreekt. Zondag 21, Maandag 22 en Zondag 28 Augustus, Voor den Christen Volksbond Wel, mens -hen, dat gaat daar iets zijn! De Vlaamsche Kermis van over 10 jaar zal overtroffen worden... Ze spreken van de groote vermakelijke Fooren in Luxem burg en ander steden van Holland en Duitscüland; maar te St Nikolaas te St Nikolaas En om een ware Volks feest te hebben ,is de inkomprijs gesteld op xocentiemen. In't groot St Josefs-Gesticht. Dat Macharis zoo oud niet ware en geen ruste noodig had, de Man kan nog met moeite een epistelken schrijven, maar duren en blij ven duren is van deze wereld niet, hij heeft altijd deftig zijn beste gedaan, dat moet hem troosten en verheugen, maar lieten zijn krachten het toe, hij zou daar wel zijn te St Nikolaas, op die groote dagen. Wij geven nogeens de prent hoe d'aardap- pels in d'eerde groeien, nademaal wij nu een Wonderjaar beleven voor d'aardappels 't Is Gloria en Viktoria Zoo menigvuldig, zoo schoon en zoo kloek Er zijn reuzen van Aar dappels.. In een Pensi onnaat aan den Dender, er waren 4 Patatten ge scheld voor 7 Leeraars en er bleef eenen over; boven Haaltezt. waar dieveimaardekce koop man woont, de goede ziel, maar de President Jan De Koker kwam toch te laat., boven Haaltert, waar zulke fijne zavelputten ontdekt zijn, voor een huishouden van 4 menschen wierden 3 patatteren ge scheld. elk had zijn goeste, er bleef eeaen over voor de kiekens die aten dat ze 24 uren met 'ne krop za ten. Een Boer zegde Er wordt geroepen dat de Boeren altijd klagen; maar dees jaar, hadden wij 't weêr mogen schikken, wij zouden het zoo wel niet gedaan hebben. De Wevers klagen, dat zij hun getal patatters niet meer kunnen eten. geen volopge torende taljoor. vermits de kartoffels zoo kloek zijn. Keizer Willem spreekt van een Ridderorde ia te stellen voor de Patotters of Palaten, Patakketen. Aardappelen d la maitre d'hotel. Men snijdt een I2tal gekookte aardappelen van middelmatige grootte in schijfjes, kookt in een pan 3 maatjes melk of bouillon met peper, wat zout, geraspte notemuskaat en x eet lepel versche gehakte peterselie, doet er de aardap pelen benevens x ons boter bij en laat nu alles op een zacht vuur smoren, waarbij men de schijfjes nu en dan omkeert. Later doet men er nog wat citroensap op. wij van tijd tot tijd den Pauzelijken Omzendbrief voor de Werk lieden herinneren Wat zegt de Stadhouder Christi in dien Brief? Dat terwijl de rijkdommen in de handen van een klein getal bezitters zijn gestroomd, de overgroote menigte dieper in ar moede is verzonken Dat men dringend en haastig krachtige maatregels moet ne men om de menschen der leegere standen op te helpen. Dat de Socialisten,ouder voorwendsel van verbeternis te wil len, de leegere standen ophitsen tegen de hoogere, dat zij haat en afgunst stoken tusschen arm en rijk.. Dat de afschaffing van den Eigendom de algemeene armoede zou zijn. Dat de Werkman getrouw zijn werk moet verrichten, en zij nen Meester niet mag te kort doen; Maar dat de Rijken en de Meesters den Werkman niet mogen behandelen als slaafdat er op 't werk geen gevaar mag zijn van verleiding of zedebederf; dat er geen werk mag opgelegd worden tegen de krachten, den ouderdom of 't geslacht; dat er een beta- melijken loon moet gegeven worden Dat de goddelijke Wet zoowel als de men- schelijke verbiedt van te speculeeren op de ar moede en het gebrek der noodlijdenden. Dat het een wraakroepende zoude is den loon der Arbeiders achter houden Dat de Rijken, meer dan iemand, Gods oordeel te vreezen hebben Dat er in de Christen Samenleving, tusschen arm en rijk, een band van ware broederliefde moet bestaan, vermits alle men schen, zonder onderscheid, kinderen zijn van dezelfden Vader, be stemd tot hetzelfde geluk, vrijgekocht door 't bloed van 0. H. J. C., erfgenamen van den Hemel, waar d'onweerdigen alleen zullen uitgesloten worden. Dat de tegenwoordige Maatschappij, die vervallen is, niet zal opgeholpen worden, tenzij men de Christene levenswijze en de Christene instellingen weerom in voege brengt. Dat gewoonelijk 't werk geslaakt wordt, omdat men oordeelt dat het te zwaar is of te langdurig; ofwel nog dat er te weinig betaald wordt; dat die werkstakingen zeer schadelijk zijn, aan Meesters en Werklieden; dat de beste en krachtigste middel om veel kwaad te voorkomen, ware met tusschenkomst van de Wet, op voorhand de oorzaken weg te nemen die zouden kunnen aan leiding geven tot geschil tusschen Meesters en Werklieden. DathetEENE PLICHT is voor iedereen te zorgen voor zijn bestaan, eene plicht waaraan men zonder misdaad niet mag te kort blijven. Zoo spreekt, zoo roept de Paus zoo luide als hij maar kan en hij voegt er bij met veel nadruk Zonder uitstel dus, is er hand aan 't werk te slaan, om de he- dendaagsche raoeielijkheden op te lossen, volgens de wijze die wij komen aau te duiden. Landbestuurders, rijken, meesters en werklieden moeten elk het hunne bijbrengen. Doch men gedenke wel dat kalle pogingen nutteloos zouden zijn, indien de christene zeden niet in eere her heid wierden. De Kerk zal medewerken, en zij zal het krachtdadiger doen naarmate dat zij min verhinderd zal worden door den Staat. Dat de geestelijke Overheid al hare krachten en iever inspanne, om, door woorden en voorbeelden, de voorschriften van den Ka- tholiken Godsdienst bij alle standen in te planten, en de christene liefde, die de koningin isailer deugden, overal tedoenheerschen. Rome, 15 Mei 1891. LEO XIII, Paus. Someren Welden Welden den i2 September aanstaande; daags na de zege pralende Krooning van O. L. Vr. Beeld te Ker selare. Ze zeggen dat er op de Prijsdeeling te Dendermonde zulk schoon Gedicht is voorgele zen door Mr Alb. De Beule van Buggenhout, een Gedicht door hem opgesteld en getiteld Bij het afreizen der Zusters van Liefde naar den Congo. Eere zij de Vaderlandsche Jeugd In 't Vlaaamsch alleen kan zij pralen en roem en verdiensten behalen.. In de Moedertaal. Waarom zien de menschen die 't Weten, t'Aalst zoo benauwelijk naar den Hoogen Outaar van St Mariens Zou dat wit Peerd misschien willen naar beneden sterremen 1 Fraai nieuws uit Holland, dat in Noord Brabant de grootste Eigenaar met zijn Familie tot de Moederkerk is teruggekeerd, en te 's Hertogen bosch Dominéé Kruisny, Rektor van 't Protestants Lyceum, alsook de Dominéé van Badel. Te Deum-ladamus. T'Aalst, aan de Werf liep zondag noen 'ne vent al vloekende als eenen helschen Turk, waarop 't Vrouwvolk hem riep Gaat gij zwijgen, gij beest, gij zwijn, gij verken gij rampzalige prij waarop hij uitriep Ik ben Socialist Ik mag vloeken Doch waarop hij toch moest zwijgen. Er was geen mansvolk omtrent. Dat de Jagers opletten Te Boulonje-aan-Zee is een Engelsche dame geschoten door eenen jongeling die zich oefende in 't schijfschieten. De Moeder van den jongeling wandeldein den Hof nevens de dame. Ge kunt deuken 't verschot en de droefheid. Van ENGELAND sprekende, zwaarwichtig nieuws 't Ministerie Salis bury is naar den Sis, gevallen met 40 stemmen minderheid tegen Glad stone; in Engeland werkt 't Parlement 's nachts, met 't licht. Er zijn redevoeringen uitgesproken zoolang als van hier naar Vichte. Uit Gent is deze week vertrokken naar Siam, om er een Broodwinning te zoeken, M. Rollin, die onder de Wet van Ongeluk Minister is ge weest. Te Dendermonde. de stad die Antwerpen volgt op 't gebied der kunsten, 7e spreken er nu van een Tentoonstelling der Schilder stukken van Stadsgenoten. Meester Lippen, na u vriendelijk ge groet te hebben, laat Sixtus u weten dat hij maandag naar 't klein Pa melken is geweest; alles is binnen; quansuis een weinig zomeitarwe, die dunne stond, rond Dendermonde ra est hij zich krom lachen met de bermkes, tegen de vijanden Piuis of Rus 't zal 'ne slag geven; met krieusheid zag hij die afgeboomde landijtjes, die beginnen van Grem bergen; Zele deed hem denken aan den Aalsterschen Volksvriend, nooit vergeten-, naar den ontzachlijken kerktoren van Lokeren sjoerde hij en riep Wat schoon spektakelIn 't klein Pamelken was zijn hert verrukt i° door de gulle vriendschap die ware't mogelijk, in d'helle 'ne put van genegenheid zou maken; 20 door dat antiek, gothiek kunst rijk wonder kerksken, dees jaar nog zal 't hersteld zijn en al de St-Lu- kasscholen zullen er op afkomen; PamelkeD, tusschen Lokeren en Exaarde; Sixtus sjoerde aandachtig naar die oude antieke deurkes en vensterkes, naar die mureivan roggatn;el en naar 't merkweerdig snijwerk; 3° door den achtbaren Patriark, g3 jaar, en die aan Sixras eenen snuif gegeven heeft, waarop snuiven gevolgd zijn op Chipka, enz. enz. zonder den feilen kaartslag te vergeten; tijd en uur wierden vergeten en als men moest vertrekken, het hoedeken wierd niet gevonden.. Lippen, Sixtus zal dat reisken g'heel zijn leven noe men en roemen.— En is 't waar dat Kanun nik Oste, de geleerde. Vlaamsche Seminarie Leeraar, thans rustende te Burst zijn gebor- teplaats, dat hij van zijn H. Rechten is be diend.. Als Bisschop Lambrech: ingehul digd wierd te Gent, KanuDn'k Oste. oud en blind,strompelde naar 't gestoelte om zijnen Bisschop te groeten en we zien nog altijd den jongen Kerkvoogd zoo teêderlijk ge bogen over zijnen grijzen Meester.Wie zou gezegd hebben dat Bisschop Lambrec'nt nog voor Kanunnik Oste in den Hemel zou ge weest zijn maanden elk eenen achttienden toonden ia de Mosselbank bij Sis Vermeulen, hebben daar verle den zondag weerom eenen aardigsn toer nitgezet: Stefanus De Rycke toonde 4vrouweh en een vierden van herten tien: NantMeyvis4 azen en een vierden van pijken tien; Isidoor Batens, vier zotten en een vijftienden; David Van Hove, 4 heeren en een vier den van klaver tien... David was zoo gezind dat hij zijne speelmakkers uitnoodigde om zondag aan staande, zijnde eerste kermisdag, bi j hem een stuk van den kalfskop te komen eten. Maar, och Heere, als David thuis kwam, was de kermispuiten weg!... met wie en waar naartoe, dat weet niemand: alleen lijk weet ik dat hij tot hiertoe noe niet teruggeko men is, en... dat hij naar alle waarschijnlijkheid nooit meer wéér zal keeren. Wij verhopen dat de dieven welhaast in de handen van het Gerecht zullen vallen, om zoo een einde te stellen aan soortgelijke diefstallen, die alhier en in 't omliggende bijna alle weken plaats hebben. BALEGEM. Wreed bosch-nieuws, wij willen spreken van de wilde Bos- schen; 't kan nog gebeuren dat er nog van Noord West-Chipka in de Gazet zul len mozten ofjn den Almanak, iets dat nog al slechter is te Balegem zondag nacht twee jonkheden die twist kregen; de eenen ging naar huis en de andere achtervolgde hem; de eerste meinende door 2 man achtervolgd te zijn, trok zijn mes, keerde zich om en stak den ande ren dood Met die messen Dood Het slachtoffer is zekeren De Moor; de Dader is maandag morgend ten 3 ure door de Gendarms van Oosterzeele aan gehouden en zit reeds vast te Gent Nu zal het te klagen en te janken zijn, te zuchten en te lamemeeren dat de steenen van 't Gevang zouden compassie hebben, indien elk niet wist dat de Mis daden MOETEN gestraft worden. ANDERLEUS. Poging tot ont.rig- geling. Op de lijn van Pieton naar An derleus heeft men eeneriggel dwars over de baan gelegd. Een piqueur bemerkte de misdadige poging en kon alzoo eene ramp vermijden. De plichtigen zijn niet gekend.

De Werkman | 1892 | | pagina 1