Rampen, Misdaden en Ongelukken. De vinger der doode Een Bisschop vermoord. AALST. Vrijdag avond, een schoon kostelijk peerd van d'heeren Burny, brouwers Stoofstraat, aan de Brug van Erembodegem geweldig verschieten door een voer hooi, steigeren, aan d'helling van 't water geraken, in den diepen Dender vallen cr in vallen met de kar aanstonds hulp komen van 't moedige Erembodegemsche Volk doch te laat, 't peerd was dood Tot ELVERZEELE zijn 3 mannen aangehouden door het Parket zaterdag en met de gendarms van Hamme over gevoerd naar Dendermonde, voor de aanranding van Peersman te Thielrode, een ouden vent en erg mis handeld en zijn geld afgepakt onder den weg van Thiel rode. RESSEGEM. Den 3 dezer maand is alhier ver dronken Augustinus Moreels. Hij had geene vaste woon plaats. Hij was een weinig ziekelijk, zegt men, en zoo zal hii zeer waarschijnlijk in het water gesukkeld zijn. Donderdag morgend om 4 uren is er een grootebrand ontstaan aan de woning van Camiel De Troyer. Het ge roep des volks heeft de bewoners nog bij tijds ontwaakt om te ontsnappen aan de ijselijke dood. Alles is verze kerd. Eenige meubels zijn gered. EEKLOO. Zaterdag morgend ïond half vier, is een geweldige brand losgeborsten in de Spinnerij der heeren Van de Purte-Bys.. Men vreesde voor g'heel de Fabriek, niettegenstaande er moedig gebluscht wierd door de Pompieis, de Werklieden der Fabriek en ander even moedig Volk. SCHELDERODE. Vrijdag nacht bij den Land bouwer Rombcut 23 hennen gestolen, en bij den land bouwer Verstappen, konijnen gestolen, in weerwil van de wachthonden. De dieven hebben de hennen gedood in den kasteeldreef van Mevr. Van de Poele dan zijn ze langs de kanten van Gent geloopen.. In de 16eeuw, als de goddeloosheid ook ten top geklommen was, kwa men ze uit Gent stelen, tot boven Wetteren en Oorde gem, met groote benden. GENT. EmilieD'Haenens,'t slachtoffer der brand ramp in de Fortstraat, is io de Byloke overleden BOSCHVOORDE. In den nacht van n tot 12 de zer is een diefstal gc-pleegd in de kerk dezer gemeente. Dc schurken zijn binnengediongen langs een venster. Zij hebben verschillige heiligenbeelden van al hunne sieraden beroofd. BRUSSEL. -- Razernij. Vrijdag, rond 5 ure 'smorgends, bemerkte Jan-Baptist Van Maele, landbou wer te Vleurgat, dat zijn hond er ongemeen zouderlmg uitzag. Het dier werd bij eenen veearts gebracht die ver klaarde dat het aangedaan was door razernij. Een jonge knaap die daags te voren door den h?nd was gebeten geworden, is naar het gesticht Pasteur vertrok ken. Onmensch Een wraakroepend tooneel had op de foor plaats. Een knaap van een vijftal jaren was op een paardjesmolen geklommen zonder betalen, hij werd er op brutale wijze afgesleurd door eenen jongeling van 18 j. en op wreede wijze mishandeld. De voorbijgangers hebben verontwaardigd de policie bijgeroepen en den woestaard naar het kommissariaat doen brengen. Maandag ten 2 ure nanoen, een bakkerskar, den hoek omdraaiende der varkensmarkt, juist terwijl het kind der echtgenoten V. 4 jaar oud, heeft het kind dood gereden. Te St Gilles is uit 't water gehaald 't lijk van een jonge dochter, 18 20 jaar. Wreede droeve zaken. ST GILL1S. F. Delcour, schrijnwerker, trok za terdag eene kas omhoog naar de eerste verdieping van dc nieuwe school in de Bordeauxstraat alh.. Onverwacht brak de koord in de katrol en de kas viel op het hoofd van den werkman. Hij werd zeer erg geword aan den hoofdschedel en bovendien was een zijner beenen gebro ken. Delcour werd naar het St. Pietersgasthuis overge bracht. ANDERLECHT. Wraak van een paard. Louis F., had de slechte gewoonte zijn paard te mishan delen. Zaterdagavond bracht hij haver aan het dier. Plet beest beet hem en stootte zijr.e borst in, tegen de kribbe. Wanneer op zijn noodgeroep ter hulp toeschoot, was het te laat. Wreede les voor dierenkwellers ST NIKLAAS. In den nacht van zateidag tot zon dag is een stoutmoedige diefstal gepleegd bij Alf. Soe- tens, herbergier, Apolstelstraat. De kwaaddoeners waren 's avonds een glas bier komen drinken in de heiberg en hadden een briefje van vijftig franken doen wisselen. Des nachts zijn zij bij middel van valsche sleutels bin nen gekomen en hebben al het geld gestolen, ruim 100 franken. Zij zijn op de vlucht gedreven door het gerucht dat boven gemaakt werd. Een denkt ze op het spoor te zijn. ANTWERPEN. Met de Feesten zijn de Proces sors der zakdieven uit Londen gekomen, in groot getal. Veel menschen zijn bes'olen geweest. Bij M. Gee' rinckx, in de Montevideo straat 18 is gestolen een schoon visschersnet en een dekzeil. -— Onder de taalmannen aan O. L. Vr. Kerk zijn veel bedriegers; de grootste schelm der bende, die 3 dagen moest doen, is juist met de Feesten in 't droog gezet. Een Vrijdenker die met de Kiezing riep Leve de liberalen en die terzelver- tijd poogde te stelen, is voor 6 weken in de doos.Ei maandag morgend is een der groote ketels van 't stoom schip-Et- Mare gespiongen. Een der matroozen nogal erg gekwetst, ligt verhospitaalt in St-Walburgis. Op de Stcenhouwersvest is een stuk goed gestolen van 89 meters. In de Egmontstraat is zekere S. D. wegge- looper., 3 minderjarige kinderen achterlatende. D'Antwcipsche gazetten staan zwart, van de zakdieve- rijen in Antwerpen gepleegd op Markten en Fooren. 't Is op te passen, riet te blijven klappen op straat, als dat mogelijk is, er niet staan te sjoeren Een valsche sc hou to va oer. Er zijn groote vangsten in Antwerpen;'de Politieagent Van Dael, die eenige dagen vroeger twee zilverdieven aanhield, heeft een schelm gesnapt die, zonder order, in onbewoonde huizen, propter forma de schouwen ging kuischen, maar die inderdaad het lood der dakgoten stoo', alsmede 't koper van de pompen en van de deu ren. Agent Van Dael is naar een der huizen gegaan, waar de dief de schouwen vaagde en zag kadé bezig met lood en koper in eenen zak te bergen, 't Is zekeren Jooscn, 25 jaar oud, marmerwerker, woonachtig in de Balansstraat. DIEFSTAL IN DE KERK TE DUFFEL. Vrij dag namiddag ontving men op het policiebureel aldaar bericht dat in den nacht van 9 op 10 dezer een belang rijke diefstal in de kerk van Duffel plaats greep de be schrijving der gestolene voorwerpen vergezelde dit be richt. De dieven zijn in de kerk gedrongen langs een venster bij middel van twee ladders welke zij in den omtrek mee genomen hadden. In de kerk hebben zij een aantal sieraden ter waarde van 115 fr. gestolen ook een offerblok behelzende rond ce 2 fr. werd opengebroken. Een naarstig onderzoek is geopend. HEYST-OP-DEN-BERG. Verleden zaterdag nacht hebben de dieven alhier hunne ronde gedaan, ongetwij feld om voorraad op te doen voor Heyst-statie-kermis. Bij J. Claes hebben zij de kiekens gestolen bij L. Nijs de hennen en bij L. De Cock de kooien. De daders zijn niet gekend. Verleden maandag (O. L. V. Hemelvaart) zijn op het gehucht Kruispunt de herberg De vier Hespen, gehouden door L. Moris en eene aanpalende woning to taal afgebrand. De wind joeg dc vlammen aan en op blusschen viel niet te denken. Ternauwernood heeft men eenige meubels kunnen redden zeis is eene geit in den brand geblven. De oorzaak der ramp is onbekend. BRUSSEL. Slechte grap. Eenige verbruikers zaten zondag avond in de For.snystraat aan de deur van een koffiehuis. Een hunner bood den heer T... eene si gaar aan. Daar ze niet gemakkelijk vuur vatte, blies de heer T... er op. Onmiddelijk werd T... door honderden vuurgensters getroffen in de oogen. De pijn was zooda nig hevig, dat T... achterover viel. T... is handelsreizi ger. Men vreest dat hij het gezicht verliezen zal TI11 lilo»ïil Te Neisse leerden de Soldaten 1_F 11111111 zwemmen, met pak en zak, over eenen stroom, en 7 jongens zijn verdronken... Welke wreede af beuldeiij G'heel en gatsch Berlijn liep overal d'ander week overeen doc-r de tijding, dat er een viouw bezweken was aan de Cholera. Doch 't was een valsch gerucht fTncfl Oei, te Weenen aan de statie van VFUSICIII IJK. den Frans Jcscfspc01 w<g, 1 bt- sing geweest met een gewonen trein en een expres. Er zijn 6 waggons verbrijzeld en talrijke gekwetsten. Prt I't 11 J0'*ï 1 Eene Senegaliaansche Hitieheerscht M. UI I ll&^ctctl in jjjg streek er zijn verscheide geval len van Cholerine... Maar te Lissabon troosten de menschen zich nog. denkende dat het veel erger gaat in Amerika. Te Philadelphia is 't 102 graden in de schaduwe 't is om stokken dood te vallen. Wat verschil tegen den winter van 1866 als de Notelaars vervrozen en dat d'ooren van Sixtus beloopcn wa- R11 cl «1 ml Te Serdobsk, Provincie Saratoff, zijn 200 itmcliltl, buizen afgebrand; er zijn veel dooden en gekwetsten. Nieuwe ziekte Een nieuwe ziekte van bijzonderen aard is in Perzic uitgeborsten. Zij breidt zich snel uit. Het Russisch gouvernement heeft eenen doktor naarPerzië gezon den om de ziekte te bestudeeren. Het Turksch gouvernement zal er ook eenen zenden. Te Tabrig en in den omtrek zijn meer dan so personen aan den cholora gestorven. FV'in L ril li Te Tarbes 'S de kerk van O. L. Vr. J bestolen voor 20.000 fr. De Bisschop heeft een plechtige Mis van uitboeting gedaan. VUURWAPENS. Men meldt uit Alencon Eene erge ramp is te Guerquesalles voorgevallen. Een knaap van 14 jaar, Desclos genaamd, die met een ge weer speelde, heeft een ander kind van 11 jaar. Mouilin ge naamd. getroffen door eenen kogel. De toestand van het slachtoffer is wanhopig. Schrikkelijke zaak!... Wat zullen wij nog hooren! Bisschop Fredici van F, ligno, in Italië, maar 46 jaren oud, algemeen geacht en bemind, is vermoord op den trein tusschen de sta tiën Assisia en Foligno; wij kennen die streek zeer wel; zij is eenzaam en bergachtig: men reist cr niet veel. De Prelaat zat alleen in zijn kompaniment en is overvallen door zekeren Peggieni, slotmaker: die hem met hamerslagen heeft ver moord. Zijn inzicht was den Bisschop te bestelen; reeds had hij der ring en ging zijn slachtoffer verder berooven, als op '1 geschreeuw van den Bisschop de trein ging stilstaan. De dief en moordenaar sproDg eraf. doch wierd aangehouden te Ellero. De slotmaker heeft volledige bekentenissen gedaan; zijn eenigste oogwit was van te stelen. 1 Donderdag der v. w. was het prijsdee l'Dg in St Lodewijks' Collegie van Loke ren. Een schoon feest voor ouders, meesters en kinderen. Veel volk. veel deftig, groot volk. En sclioone stukken ge speeld. Een drama: Aloysim van Gonvaga, dat meesterlijk was, vol godsvrucht en zalving; eu dan de jonge heer Edgard Blancquaert. die alle harten wegkaapte met zijn lief stukje: Dc Aap 01 dc Toovcriauiaarn. Maar 't bijzonderste waren 2 kooren. een van Riga en een van Benoit. 't Is bijna niet ge- looflijk, maar die kleine kinderen voerden die twee moeilijke stukkeu zoo wen der wel uit. dat vele menschen met de tranen in hun oogen zaten. Niet alleen vrouwen, zulle, die schreien als ze willen, maar zelfs mannen. Die kleine nachtegalen (er n musschen ook tusschen, maar niet veel) worden ge dresseerd door Mr de Hovre, ge weet wel. vrier.d Werkman de orgelist van Lokeren, waarover wij u al zoo dikwijls ge sproken hebben, die uog geen 25 jaar telt, en die al lid is van de jury voor de muzikale exaams. Is dat niet grof? Wij weDschen M' de Hovre geluk met zijn zaDgerig volkje en dc eerweerce heeren van Collegie met hunne uiigelezené leerlingenschaar. 6 Dat St Lodewijks' Collegie nog meer bloeide als nu, Loke ren zou er wel bij varen. Het was al twaalf uren geleden, dat zij in haar dood kist lag en zeven uren, dat zij inden familiegrafkelder werd bijgezet. Het kleine Bietonsche dorp de Cherrueix was nog ge heel onder den indruk van dezen vroegtijdigen dood, die zoo onverwacht de weldoenster, de gravin de Ville Res- sac had w eggenomen. In iedere visschershut, zoo schil derachtig gelegen aan een inham bij de zee, werd over niets anders gesproken, dan over die jonge acht-en-twin- tigjarige vrouw, die men des morgens naar het kerkhof had gedragen. Overal werd zij oprecht betreurd en be weend. Want zij was bemind en men had op haren graf steen de schoone woorden uit de H. Schrift mogen plaatsen Zij ging weldoende heen. Het was half November; de Noordewind was koud. De avond was gevallen. Men sprak voor het vuur over de doodc en zocht verklaringen te vinden voor het voor sommigen ongehoorde feit, dat de gravin de Ville Kessac den wensch had uitgesproken begraven te worden met de juweelen welke zij droeg op den dag van haar huwelijk. Zoo kwam er een wanklank tusschen de werkelijke en algemeene smart, die den dood der gravin had veroor zaakt. Had zij de diamanten niet liever voor de ongeluk- kigen moeten bestemmen, in plaats van ze mcê te nemen daar waar men niets meer noodig heeft? Het kasteel, in Romaanschen tijd opgetrokken, ver hief zich somber aan het eind van de lange oprijlaan. Het was misschien al wel een paar uren geleden, dat de wielen der rijtuigen, die de genoodigden uit den omtrek wegbrachten, door het zand hadden geknarpt. Tcch waren er eenigen op het kasteel gebleven: voor eerst de familieleden en dan zij, die van verre gekomen warenDaar was het leven dus nog in vollen gang, ten- gevolgen waarschijnlijk van de omstandigheden en de vermeerdering der inwoners. Als de arme doode, die nu versteend in haar graf lag, op het kasteel ware teruggekomen, zou zij gezien hebben dat de tafel in de eetzaal gedekt stond, de lusters waren opgestoken en in den grooten schoorsteen een hoog hout vuur brandde.dat een warmen gloed wierp op het heldere linnen en het glinsterend zilverwerk. Een oogenblik had zij kunnen wanen dat zij vergeten was; en 't was toch nog niet lang geleden, dat zij van daar heengegaan was en in haar sterf kamer was zeker nog niets veranderd. Maar wie is ooit teruggekomen om te zien wat er bij hen thuis gebeurde, wanneer hij eenmaal in het koele graf rustte Ongeveer tc zelfden tijd zat een man van een veertig jaren in een eenzame hut, gelegen aan het uiteinde van het dorp, voor zijn vuur, zwijgend te turen naar het ver teren van het hout. Plotseling stond hij op, openüe een deur, die toegang gaf tot een soort bergplaats, nam een hamer, een schroevendraaier, een beitel, deed die in een linnen zak en voorzag zich van een schop. Zijn vrouw was bezig de kinderen te bed te leggen. Hij zetie een muts met oorlappen op en maakte zich gereed te vertrekken. Waar gaat ge naartoe? vroeg zijn vrouw. De lijnen uitzetten! antwoordde hij; werkelijk voegde hij aan zijn bagage een paar paaltjes toe, waar van de visschers aan de kusten zich bedienden, om er hun lijnen op het strand meê vast testeken. Daarna stak hij een kleine lanteern aan en voorzag zich van lucifers. De deui knarste op haar grendels, de man zag rond of er niemand op straat was en ging toen heen. Hij richtte zijne schrede naar het strand. Toen hij on geveer vijf honderd passen gedaan had, bleef hij staan. Geen enkel geluid vernam hij, dan het ruischen der zee in de verte. Hij zette zijne vischlijnen uit en begaf zich toen naar het andere uiteinde van het dorp. Toen hij ten einde de straat bij de kerk gekomen was, nam hij de huizen in het rond op; bijna alle lichten wa ren uitgedaan. Vooruit 1 sprak bij. Zoo zachtjes mogelijk voortschrijdende, begaf hij zich naar het pleintje waar de kerk stond, omringd door het kerkhof, overeenkomstig de ouderwetsche gewoonten om hen, die niet meer zijn, ter ruste te leggen bij de plaats des gebeds, als om de herinnering aan hen levendig te houden bij de voorgangers en de geloovigcn. Hij klom over den lagen muur, die den gewijden grond omsloot en liep recht op het graf toe waar de eêlmansvrouw van Cherrueix begraven was. Het graf der familie de Ville Ressac, ofschoon heel eenvoudig, was 't eenige monu ment van 't kleine dorpskerkhof. Het bevatte slechts drie kisten die van de douarière de Ville Ressac, die van haren echtgenoot en die van de jonge gravin, pas dien 1 eigen da j bijgezet. De man, die niemand anders was dan de doodgraver, stootte de deur die op een kier stond, open en bevond zich alleen met de drie kisten. De twee eerste waren verzegeld, dc derde nog niet. Nadat hij zijn lanteern had aangestoken, plaatste hij die op een balk boven bij het gewelf. Hij nam de kran sen van de kist en met behulp van de planken en hef- v boomen, die in den grafkelder waren achtegebleven, trok hij ze naar zich toe. Het deksel was dicht, maar met behulp van zijn in strumenten had de doodgraver de schroeven spoedig losgemaakt. Een witte lijkwa bedekte de doode, wier hoofd rustte op een satijnen kussen. Toen hij het witte laken aanraakte, beving hem een huivering; hij staakte een oogehblik het heilschennend werk. De walmende lantaarn wierp haar licht op het lijkkleed. Waarom had men ook gezegd dat de gravin had willen begraven worden met haar juweelen? Hij nam het kleed weg en zag de doode, die zeer bleek was, maar geen enkele vlek ontsierde het gelaat. Zij had de handen op de borst gevouwen, zij scheen te slapen. ('t Vervolgt.)

De Werkman | 1892 | | pagina 2