S4 Nikolaas.- MEIRE bij Aalst. - Oudenarde WeldenWATERLOO. Gonvoiramp TE BRUSSEL. lïteire, - ©nüenaarbc. - iDctöen. Brief van Macharis. ffoopcnïte tttentos. <v 1037.-21 Jaar. - 2 Sept. 1892. i Jschijnt alle Vrijdagen. Prijs voor België 2,5o vooralle eemdf Landen 4,5o. Men schrijft in ten allen tijde I des jaars. Daens Mayari, Eiland Chipka, Werf, Aalst. De inschrijving tot i Januari i8g3 aan 75 c.; met d'eerste nummers van Waterloo i,oo. SJZiiii' Vrienden, geliefde Konfraters, Na U allen hertelijk gegroet te hebben.... en met genegenheid den goeden dag ge- wenscht;... het is lang dat wij in geen brief wisseling zijn geweest:... de oude dag; de krachten en den asem die beginnen te falen; rust noodig hebben en rust vragen;... maar toch blij en tevreden en met deze dagen in ophef en geestdrift voor de aanstaande Feestelijkheden.... in ons duurbaar Vlaanderen. Bone dominus, menschen-lief,... wat heeft Macharis in dien zin schoone dagen beleefd!... VanJubilésen Processiën, die in i, zin en begrijp, in voldoening des herten en vèrfrissching der f ziel.... alles overtroffen wat men elders kan opleveren. September, wat gaat gij schoon en luisterlijk zijn!.... Den 11 September, de Krooning van het Mirakuleus Beeld op den Berg van Kerselaer.... in dat schoon en prachtig Land van Oudenaarde;... nabij die roemrijke stad.... Den Zondag 11 Sep tember, de PauzelijkeKrooning.. Ik herinner mij nog den tijd dat Kardinaal Dechamps te Scherpenheuvel het Moeder-Gods- Beeld kroonde.... Oudenaarde, ik hoore en ik verneem dat gij met ongehoorden luister deze eeuwenmerkweerdige Feest gaat vieren;... dat elk aan 't werk is voor den Historischen Stoet, voorde Verlichting, dat er een Missie gepreêkt wordt als be reiding... Oudenaarde.... Oudenaarde!.... En daags nadatum, het Jaargetijde te Welden ten half elf en de wijding van den Calvarieberg op 't graf van den zaligen en eeuwigen Volksvriend Bisschop Lambrecht!... Maandag 12 September, groote Dag voor Vlaanderen!,.. Wat zal er daar toeloop zijn!... Te voet en langs de Statiën St Denys-Boekel, Eename en Eine.... een half uur van Welden-kerk afgelegen.... Och God dat zal een schoone, troostende, glorieuse plechtig heid zijn;., de Dankbaarheid van Vlaanderen. Maar eerst en vooral hebben wij in den Lande van Aalst een ander plechtigheid, niet zonder rede een algcmeene bewe ging doende ontstaan;... want ran vijf uren in de ronde zullen er weinige personen achterblijven;... namelijk te MEIRE, bij Aalst, de Statie ERPE-MEIRE, alwaar plechtig gevierd wordt den 250jarigenJubilé van den Roozenkrans;,.. alwaar thans de 15 Kapellen van den Roozenkrans zijn hersteld, op eenen Om megang in 't flakke veld, van een uur lang;.., alwaar onze ge liefde Vader Leo XIII eenen bijzonderen aflaat komt te ver- leenen;.. alwaar de Plechtigheid begint den 1 September door de Bedevaarten der omliggende Parschiën;.. alwaar den 8 September onze hoogweerde Bisschop de 15 kapellen van den Roozenkrans komt wijden;., alwaar aide Diocesanen verzocht zijn en uitgenoodigd, voor die Inhulding en een groote luister- lijke Processie- Achtbare Vrienden, mij is bekend gemaakt dat er daar een Processie wordt gereed gemaakt, die een wonderbaarheid zal zijn van deze eeuw... Geen Huisgezin op de Parochie of zij helpt erin meê;en is het eenvoudiger en min rijker dan t'Ant- werpen, het zal des te treffender zijn en te Godsdienstiger. En welk geluk, welke vreugd van op een bijzondere wijze de Moeder Gods te konnen vereeren en aanroepen Opdien Om megangwaar sedert honderde jaren zooveel Mirakelen zijn be komen, ja gekonstateerde Mirakelen Welk geluk, mijne Vrienden, van nu, op deze bedrukte tijden, dat te Lourdes, aan de Pyreneën.op de Processiën van den Roozenkrans,Mira kelen gebeuren waarover de goddeloozen stom staan welk geluk van hier ook, op de vraag van onzen Paus van Roomen, met onzen Bisschop van Gent, eene plaats van predilektie te vinden, om er den Roozenkrans te bidden en den Roozen krans te verheerlijken. In de Boeken heb ik het gelezen; in mijn leven heb ik het ondervonden, dat er achter de Com munie niets meer troost en sterkte geeft dan het nederig Roozenkrans-gebed. m, i£/Goede Vrienden, ik eindig met 3 puntjes Geen Geloof heb ben is dorheid en droefheid; met 't Geloof spotten is rampza ligheid en wreedheid; de Moeder Gods versmaden, is verwor peling zijn van op deze wereld, waarmede nogmaa ls de harte lijke groetenis van den Vriend en Dienaar MACHARIS. ten 12 ure in de statie van Aalst zijnde, om een kaartje voor Idegem, zagen wij een ongewone be weging in het Spoorhuis van Aalst; de Spoorhuisbaas gaf orders en be velen, zijn ieverige bedienden liepen over en weêr; er wierd afgeroepen dat de Reizigers voor Gent, die anders op d'eerste linie instapten, nu op het speur moes ten gaan... Wat is er? wat is er Een ramp te Brussel; aan de Paleizen- straal; den expres uil Aalst op den trein uiI Mechelen gereden; veel dooden en veel gekwetsten; g'heel de baan in oerdestruee ring! Zoo trekken wij landwaarts in, hadden zuur en zoet, een bange zware afrikaansche lucht, maar veel troost en opbeuring te vriendenhuize en 's avonds ten 9 ure terugkeerende, onder een schoon gestemde lucht, wij hoorden op den trein, in de statie en op Chipka de wreede gevarendheden van die Convoiramp Maandag morgend was de exprestrein uit Oostende Gent-Aalst (Aalst 7 u. 48 minuten) volgens gewoonte vertrokken; er heerscht- te nog een sterke mist; de sneltrein vliegt door de ruimte over Denderleeuw, Esschene, Ternath, Dilbeek, Jette; hij gaat Brus sel bereiken, toen aan de dweerslijn der Paleizenstraat de ma chinist den trein van Antwerpen Mechelen op zijn speur ziet staan, op 3opassen afstand... En hij had geen signaal gezien van aandacht; alle moeite der wereld doet de machinist om zijnen trein stil te houden; 't is onmogelijker als een peerd in volle vlucht stil te krijgen; de rookende Reus vliegt voort; men hoort een gedommelse! en een gekraak van den anderen wereld, als van een Stadhuis dat zou invallen; 't is vreeselijk; 't is ontzettend; den grond davert; men hoort geschreeuw cn gekerm; men ziet geredden en gekwetsten loopen, ijlzinnig van schrik, loopen, zonder te weten waarin of waarheên; men ziet een groote massa puinhoopen, waartusschen bloed, waaruit gehuil en gekerm. Op een oogpink was de Convoiramp gebeurd, veel rasser dan wij het beschrijven. Schrikkelijk zijn de gevolgen geweest; ver- scheide rijtuigen van ie en 2eklas van den trein Antwerpen-Me- i chelen gausch verbrijzeld... Op t Convoi zitten en daarin ge- pletterd en gekwetst worden door die stukken glas, door die j dikke planken; vallen op de baan en op zich krijgen het zwaar gewelfsel, 't moet vreeselijk zijn! Men was schier benauwd van te naderen, doch hulp moest er zijn en zoo spoedig mogelijk; en hulp was er ook aanstonds, van Statievolk, van Geneeshet ren en Priesters, o. w. E. H. Vaslet van Mechelen, die in de nabijheid woont. Seffens was de tijding ruchtbaar... Duizende en duizende nieuwsgierigen omringden de plaats; men wist het te Brussel, te Gent, t'Aalst, te Mechelen, t'Antwerpen, alwaar men sprak van 20 a 3o dooden en 40 gekwetsten... Zoo vteeselijk is het niet, maar toch erg genoeg, om een scherp ondeizoek te doen: 2 doo den en in de 40 zwaar gekwetsten. De dooden zijn: Mr D'hennin Brussel, Mr Rothmaeler van Vilvoorde; ze spreken ook van een dame van Vilvoorde en t'Antwerpen liepen de geruchten dat Mr den Pastoor van Hanswyck, Mechelen, bezweken was; maar dit j laatste is niet bevestigd. Ziehier de lijst der erg gekwetsten 1. De dame van den gemeente-ontvaDger van Lier. breuk van het borstbeen, kwetsuren aan den schedel en drie ribben gebroken; 2. Mad, Peeters, de Lochtstraat, Brussel, het neusbeen gebroken; 3. Mad. Claessens, van Kapellen ten Bosch, inwendige kneuzingen; 4. De heer Thaelemans, van Brussel, erg gekwetst aan dén voet; 5. Mej. Ceulemads, dochter van den geneesheer Ceulemans, van Hombeek bij Mechelen; 6. De E. H. Van Hammée, pastoor van O. L. Vr. van Hanswijck te Mechelen, de beenen afgesneden; deze priester moest binnen kort zijn 25jarig Jubelfeest als pastor deken vieren, zijn toestand is zeer erg; 7. jozef Craenen, van Machelen bij Vilvoorde, het schouderbeen gebroken; 8. Bernard Van de Waele, van Antwerpen, lichte kneuzingen aan het kaaksbeen, 9. J. B. De Ridder, van Mechelen bij Vilvoorde, het schouderbeen gebroken en menigvuldige kneuzingen; 10. Vrouw Lauwers, van Haren bij Vilvoorde, gekwetst aan de lenden; 11. De heer Biswood, Engelsche bankier; 12. De heer Tobac, bureeloverste in het ministerie van landbouw; 13. De treinoverste Vanderdonk en 14. De machinist Heyl, die den trein uit Gent geleidden, beiden licht gekwetst. Erg gekwetsten: Bigworde van Brussel, Van den Eynden, Vilvorde. 31 gekneusden: mad. Peeters van Lier, en Willet van Borgerhout; Mottard van Mechelen. Ander wis, Cauwe en mad.Cauwe van Brugge; Godard van Gcntbrugge; Van Soen van Vilvoorde; Fabry, Evers en j'. Van Caesbroeck van Brussel; Boogaert. Gerard, Van Damme en Blondeel van Gent; Stof van Boom; Crickx en Heyvaert van Aalst; Tersin van Hoboken; Putmrin van Vilvoorde; Grebers van Elberfeld' De Keyser en Beekaert van Vilvoorde; Van Cauwenberg van Lichter- velde; Johanson van Mechelen; Heyminsk van Keulen; Coenen van Kapellen op den Bosch; Demotter van Twee Acren; De Roose van St Nikolaas; Poreye van Brussel en Rankaert van Ninove. Crickx van Aalst, gekwetst, is een fruitkoopman die alle dagen naar Brussel rijdt, om aankoopen te deen voor Oostende, waar in 't Sesoen zijn vrouw winkel houdt, 't Is een zwaar ongeluk voor die Familie. Hij wcont in de Turkstraat. Heyvaert is een herbergier van aan de Statie, rechtover den hangaar. Dijnsdag zijn bij Crickx vier Dok- teurs geweest. De kruisen die men niet en ziet En zijn doorgaans de kleinste niet. Elk Huisken heeft zijn kruisken. Vrienden boven Ninove, zijnde bla erwten wel gelukt? Wanneer komen ze ter Markt Men zal er op afkomen. Lippen. Sixtus heef; met de donkere dagen 't kaartspel iDgesteld Van 't eerste spel, hij was met den blinden, zijnen vierden niet getoond en zijn bellepees vergeten te schrijven. Men moet rijden en omzien zei de boer en hij reed met zijn karre in de gracht. NOOIT zal men een eerbare jonkheid zien Socialist of anarchist worden. Boffers en prulders genoeg; maar lt is schoon water over vuilen grond. Te Moll is er nu een ringsteking ge weest op rijwielen. Te Civita Vecchia is de Burgemeester doodelijk gedolksteekr door eenen gevangen in 't rasphuis. Te Mied schutko (Posen) langs de kanten van Poolsch- Pruisland is een Vetteran gestorven van 100 jaar en 5 maand. In den Oorlog had Mj zijn twee oogen verloren, doch bleef vrolijk van gem ed en sterk van lichaam.. Blinden zijn doorgaans kalm en gerust. Te Ve- nedig, Venetia, is 't zoo heet geweest dat, van 400 soldaatjes er 300 gezonneslagd wierdon. Te Ludwigshaven aan den Rhijn, heeft de bliksem het Hospitaal in brand gesteken en gansch vernield., 't Was een enjelijk geloop om de zieken er uit te halen. Te Parijs is een bankier uit de Courcellestraat gevlucht en laat 4 millioen te kort in zijn kas.. Er zullen weêr droeve verliezen gedaan worden. De geel blaren kondigen denwin- jter aan en als men op een dorp komt, en men ziet d*hui zen witten of blaas selen. gel ijk maan. dag te Steenhuyse, 't is teeken dat het den zon dag n adi en kermis is.. Ei, er is geen afstand meer; te Steen- huyze een dik uur van elke statie, spreken de jonge Dochters nu ook al van epaulette kens te dragen aan hun jakskes kleintjes, legde ze; en de oude goede Meester moest er nog eens hartelijk om lachen. LIPPEN, ge moet dat per force weten Six'us op jacht geweest naar 't Noorden van Aalst, met de karabien Flo bert, maar af d^ musschen in vakantie naar den Boekweit of den Kemp, en 't betje vui ligheid dat er was, wegvliegen als Sixtus zijn mesier nam; en met naar omhoog te sjoeren en te viseeren, 'ne kou op de randen en Sixtus in zijnen normandi,. De karabien staat nu nevens den hoogen hoed; God weet zien ze nog ooit den dag, vriend Lippen, de groetenis eu Chipka heeft aan Sixtus een bellekatonske gezonden. 't Zijn Aalste- naars, die de kerk van Kerkxken onderno men hebben.. ProficiatRotschild is tot Antwerpen geweest; men zegt dat hij er een halssierraad in diamant heelt gekocht voor Soo.ooo fr. Die 't lang heeft, laat het lang hangen. Te St Petersburg is de ver koop van alle fruit sterk verboden; 't spant er nog al, alsook tot Hamburg, waar" de Ziekte zeer hevig is; ganscbe Familiën ster ven er uit. H. Rochus. bid voor ons. Koning Humbert van Italië gaat naar Li- vorno, alwaar Viktor Emmanuel een stand beeld krijgt. Tusschen een en twee wordt Italië dagelijks armer en vermeerderen de Misdaden, schrikbariglijk. In Frankrijk en gaat het in 't geheel niet goed met de Katholieke Partij. Uit Frankrijk mag geen enkele reiziger in Oostenrijk komen, zonder 't visiet van de Dokteurs. De Cho lera roetelt een weinig overal, en elk is ver schrikt en neemt zijn maatregels. De voor zichtigheid is immers demode van den por- celeinwinkel. De Koningin Moeder van Spanje is ziek; 't zal met die wreede hitte zijr... Wie in de wereld is juist op zijnen pas geweest 1 Vier Russische Joden, te Liverpool Engeland aanlandende en er zeer bleek uitziende, afgemat, flets van oogen en lom op den gang, zijn onder opspeuring ge steld. Twee Duitschers, uit Hamburg ko mende, zijn te Londen op de straat gevawn, z'hadden den Cholera. T'Antwerpen la gen er dees week 27 meê; er zijn openbare Smeekgebeden tot den H. Rochus, patroon en beschermer in besmettelijke ziekten.

De Werkman | 1892 | | pagina 1