AALST. Kiezing van zondag WATERLOO. Dat dewerk mens chen t'Oudenaarde, openöf matros. WELDEN. ERKMAN 892. oor alle en tijde t. y«f> w- Nu, nu is de slag te zijnen hevigsteDe naaste week zal inDe Werkman 't Portret staan van Napoleon vluchtende uit Waterloo. van Aalst toch kalm zijn zondag; kijven of vech- te.i but niet; die wint lacht; en die worstelin gen en gevechte; a hebben altijd pijnlijke gevolgen e Vrienden, die onze gazet komt le- -ie Dag moge u goed en aangenaam we- u... En veel navolgende... Vansgelijken... Janke. En welke luisterlijke Feestviering te St Nikolaas, in die groote en deftige stad: Tot luister, verheffing en sterkte der Moe dertaai... KardinaalGoossens heeft opentlijk doen afroepen, dat die in Vlaanderen voor de Landstaal werkt, dat hij werkt voor d'eer en de macht van Godsdienst en Vaderland. Op 't Feest van Etichove waren de Mu zieken van Nukerke, van Eine en Bevcre. Alles was daar extra iuisterlijk. Gratias »n hoort bijna van geen ziekte meer spreken. Op menigvuldige plaat aren er gevallen geweest. De Parochiale Boerengilden zijn .emd tot groote <tn uuttige zaken. 't Is dank aan Mr Janssens De yver, Volksvertegenwoordiger, schrijver van Rozekens Eerste ijiunie en ander hertelijke en meesterlijke stukken, die achtbare 3r was aan 't hoofd der St Nikolazenaren die het Feest van Davids dszoo verheffend schoon hebben gemaakt... En zoc nuttig! Zondag maarviag is daar krachtig gesproken VOOR TAAL EN VOOR >LK, om Vlaanderen te verheffen, gelijk B.sschop Lambrecht altijd r ..ondigde; Vlaanderen verheffen door Godsdienstzin en vrome Ze nen, om ons eigene Taal te gebruiken; de Taal van een Volk. zegde Mr Janssens, is gelijk de kleur op de bloem, gelijk de stem van den Nachtegaal. De Taal is onze eer, onze bescherming, onze macht. Te Worishofen zijn zooveel Polakskes, dat er alle zondagen een Sermoen is in hunne taal. Lippen, uw Vriend Sixius is weêr zoo gezond als een blieksken; wilt gij geenen nieuwen hoed koopen of een karabien Flibert, waarraeê bij de ringoladen den schrik iS gejaagd in de mus- schep. In Nieuw Zeeland heeft de Volksk.tmer 'i stemrecht tocge kend aan de Vrouwen; maar 't Senaat, meest jongmans en oude weê venaars, zal dit weigeren... Is de macht der Vrouwen niet al groot genoeg? Naar bt Nikolaas rijdende, g'hebt Hofstade met zijn toe komende Statie en waar de Paters Redemptoristen zijn, o. a. de groote Werkmansvriend Pater Van Hoeymissen; g'hebt Gijsegem met zijn Congolanen. Audegem die schoon Gemeente, Dendermonde, waar de Superior van t Collegie Professor wordt in 't Seminarie en waar d'an- der week zoo luisterlijk en zoo oprecht Vlaamsch het Gulden Jubel feest is gevierd van M.Schellekens, Eere-Voorzitter van de Rechtbank T'Assche wordt in de Parochiekerk een nieuwen Hoogen Autaar geplaatst met luiken, door M"n Blanchaert van Maltebrugge. de Hel den der Christene Kunst. Boven Dendermonde, Grembergen met zijn twee statiën. Moerzeke, Hamme, waar men staalkes heeft gehad der vrije Zedeleer: onverschillig zijn voor 't Werkvolk 't is plichtig zijn; zijn Werkvolk laten bederven door 't meestergasten, 't is een schelmstuk, maar zijn Werkvolk verderven, corpus et anima, rijk zijn en alzoo de beest spelen!!. De Fabrieken vragen een Hervorming, dringenheidshalve, de Katholieken van 't Noorden van Frankrijk ko men bijeen in November en op bun dagorde staat Verbetering der werkhuizen; dringende noodzakelijkheid, onmogelijk dit uit te werken zonder den Godsdienst; middelen reeds in uitvoer gebracht, Confrérie van O. L. Vr. der Werkhuizen en der Fabrieken, Apostolaat van den Priester, van den Meester, van den Werkman... Waasmunster, van op 't convoi ge ziet in dar liefelijk dal den kerktoren uitsteken, gelijk de kelk eener bloem. Belcele, Bella cella, vermoedelijk ontstaan door een klooster. Belcele, «p een effene en fraaie vlakte in 1770 waren daar 1962 zielen; thans 3560 Belcele; en St NIKOLAAS. van ouds beroemd door koophandel, fabrieken en trafijken: de wekelijksche markt, zoo schrijven de kronijken, gelijkt aan een jaarmarkt. Keizer Karei kon daar stom op staan, op die Groote Markt en 't was zijn Vader Maximi liaan die de Jaarmarkt van St Nikolaas instelde; hij ging geerne naar die Markt en bracht altijd voor zijne kinderen babbelaars meê. 't Looft Loof't loof dat er ontbreekt: 'ne zwaren achteruit voor de Boeren; de Gazette van Thiclt heeft uitgerekend dat een dagwand loof. behoorlijk gevet en bezorgd, voor den Boer een waarde heeft van 3:o a 400 fr. En nu, er is bijna geen Loof Te St Njkoïaas is sterk aan gedrongen op de Scholen voor Meisjes, dat men er toch de Landstaal leere en doe achten... Pastoor Claevs noemde de verfransching der Meisjesscholen een VERRAAD TEGEN 'T VADERLAND Te Kortrijk wordt nu ook een Gilde gesticht voor Handelsreizigers. Te Keulen is die Gilde zeer talrijk en heeft een fraai lokaal. Nu wordt het erg te Napels is een Paleis ingestort, in de Cavernastiaat, nabij dc Groo'.e Markt. Ei, paree nobis, Domire. T'Hamburg zijn al 2139 menschen gestorven van den Cholera. De Tentoonstelling van Kunst en Ambacht in 't Gilden Huis van St Nikolaas is zeer merk- weerdig en 't eerste wat wij maandag te St Nikolaas zagen, was een juffer Beggijntje dat statiewaarts de stad inreed, zittende in een rijtuig met twee peerden bespannen... God gaf, God nam. zei Job... Scio abundare et scio penuriam pati. Het laatste spektakel te St Nikolaas was loopen van d'een statie naar d'ander om Diet te varen gelijk te Vichte... En de schoonste Heildronk dien wij van ons leven hoorden, wierd voorgesteld door M. Nobels aan de Priesters en aan hun wer kingen, voor Kerk en Staat, voor al de rangen der Samenleving... Elk stemde daarin meê, uit hert en ziel, en M. den Deken van St Nikolaas antwoordde in patriarkale woorden, de Vergadering dankende en de hoop uitdrukkende dat de medehulp der wereldlijke Personen zou standhouden en vermeerderen, om het werk der Geestelijken le steu nen en voort te helpen. Wij mogen niet vergeten Den schoonen Welkomgroet in Dicht door M. den Hoofdonderwijzer Van Haver en de Hulde gebracht aan M. L. Van Poeck, sekretaris van Davidsfonds. Eindelijk hebben wij den Raad van Werk en Nijverheid in onze stad verkregen. Een goede voordeelige instelling.. Gelijk M. De Guchtenare zegde in zijn schoone Aanspraak van Zondag, waarin hij zoo krachtig het Werkmansrecht verdedigde In 1793 wier den de Gilden afgeschaft; de Arbeider wierd afgezonderd en alleen gezet nevens 't machtig Kapitaal; nu, onder ons Ministerie, zien wij den Raad van Werk-en Nijverheid inrichten; een Raad samengesteld uit een gelijk getal Meesters en Werklieden, om te oordeelen over de klachten en de moeielijkheden.. Nu. blij ven vele klachten gesmoord; met dien Raad wordt alles rechtveerdig onderzocht en 't Pu bliek weet wie er gelijk en wie er ongelijk heeft. Er zijn t'Aalst 25 Werklieden te benoemen; de Anti-Socialisten hebben voorgesteld hierin geen scheuring of verdeeling te maken; zij wilden de broederhand reiken aan alle Werk lieden, gelijk onze vriend Alexander Van de Yelde het zondag morgend zoowel uitlegde en gelijk de Meesters hel zullen doende Broe derhand wordt geweigerd en dit alleen is ge noeg voor alle weldenkende Werklieden om voor de Socialisten niet te kiezen. DAARBIJ, Werklieden, wat voordeel hebt gij van de Socialisten te verwachten In de lastige winters, hebben zij u geholpen in uwen nood Als uw uitgelegd geld naar den bliksem was, hebben zij u ooit 'ne eens aangeboden? Als gij, door hunne schuld uw werk kwijt waart, hebben zij voor u een broeder hart gehad Is 't bij de mannen die hier in Aalst radikaal- Socialist zijn, dat uw Vrouwen en Moeders hunnen nood mogen gaan klagen Groote mannen willen zij worden door u; hunne win kels doen floreeren door uhun slechte sekten versterken door u maar gaat eens in uw ge moed en vraagt waar of wanneer zij ooit den werkende man geholpen hebben anders dan door woorden. Werklieden, moet gij voor de Socialisten kiezen, omdat zij zoo aartsgoddeloos worden Zal 't beteren als uwe kinderen niet meer we ten wat Godsdienst is als zij vloeken en ter- reesten gelijk helsche wangedrochten?.. De ra- dikaal-liberaal Socialisten willen geen Vrede in Aalst, omdat zij geene Vrede hebben in hun hert, omdat ^ij niets meebrengen dan Haat, Twist en Verscheuring... Zondag z'hadden hunnen Spreker uit Gent naar de Statie geleid; ten 9 ure aan de Graan markt, we zagen eenige kopstukken vanSocia- lismus; de eene waren aan den muur van den Enfant-Troupe, d'ander onder de BcxJmkes zonder in twist te zijn, ze riepen tot elkaar en bij elk woord was 'ne Vloek een Godslaste ring God de Almacht verwenschen en bij die vloeken leelijken vuilen klap Werkmen- schen, werkmenschen, achtbare Medeburgers, gelijk M. De Guchtenare zondag zegde Als 'ne werkmensch niets ziet dan ellende, dat hij er niet komt, dat hij de helft niet heeft van hetgene hem noodig isvoorzijn bestaan en voor zijn huisgezin; door d'Ellende getrokken, hij geraakt in vertwijfeling, de wanhoop ver woest hem; hij zoekt hulp.. Het is te begrij pen dat de verleidelijke stem der Socialisten hem bekoort; doch zal hij dan hulp vinden bij degeen die in hunnen Vooruit en in hun Kop stukken altijd den Vloek op de lippen hebben bij Vooruit die de Godheid loochenen die d'Eerste Communie bevechten? die de Vrij denkerij verspreiden die leeren dat wij dieren zijn, beesten, om aldus de Geldzucht en de Hebzucht nog wreeder te maken Zal de wer kende man daar hulp vinden NEEN, NOOIT daar nietmaar in broeder lijke, krachtdadige Vereeniging, volgens de gedachten van Kardinaal Manning en den Pauzelijken Omzendbrief.. Onze goede Vriend M. Van de Velde heeft het zoo schoon gezegd, zondag laatsleden in die talrijke Vergadering; Er gaan ander tijden komen; de Pauzelijke Brief is het begin van een nieuw tijdvak.. De Redding en de Hulp voor 't Volk kan alleenlijk komen in de godsdienstige overtuiging en inde vereeniging van Edelman en Heer, van Bur ger en Boer, met den Werkman en voor den Werkman, voor hun Bestaan en voor hun Recht... Woorden zijn altijd woorden De liberale- progressisten willen nu bersten van Volks liefde; doch waar zijn hun werken, alszij mees ter waren hebben zij 't Kind, de Dochter, de Vrouw beschermd Hebben zij ooit gepeisd het Kiesrecht uit te breiden Wat zijn hun werken geweest De klein bedienden aftrek- ken;een goddelooze Schoolwet maken, de Staats- kas uitputten, om de tiranieke Schoolwet uit te voeren De klein bediendeu gaan judassen in hun huis Op 't Schoolenkwest 200 fr. per uur laton opstrijken door groote Framassons en de Baanwachters op 40 eens daags zetten.. Werklieden, overweegt dees artikel, stemt zondag in kalmen en gezonden zin... De volgende Parochiën moeten zondag naar Aalst komen kiezen Erembodegem. Erpe, Haaltert, Hofstade, Kerkxken, Lede en Nieu- werkerken. De groote Plechtigheden zijn daar Zondag n September De plechtigheden der Krooning; Ten 10 ure voormiddag, op de Groote Markt, Pontifikale Mis, opgedragen doorZ. H. Bisschop Stillemans; een Mis in groeten magistralen zang van een machtig getal stemmen en in groot Muziek. Na de Mis, de Krooning van 't Beeld op de Groote Markt en processiegewijze optocht naar de kerk van Pamel, alwaar 't Mirakuleus Beeld zal berustende blijven tot 's namiddags, om met een luisterlijken Stoet naar Kerselaer ge bracht te worden. Ten half twee, vorming van den Stoet op de Groote Markt. Behalve een prachtige Gods dienstige Processie, groepen der H. Kindsheid, van den Scapulier, van hetH. Sakrament. van 't H. Hert. van de Berechting, van d'H. Bar bara, den H. Macharis, den goeden Herder, de 12 Apostelen, den H. Lacobs. de H. Walburga, enz. enz. enz., gevolgd van den Historiseren Stoet, verbeeldende de groote Personnagien die O. L. Vr. van Kerselaar zijn komen vereeren... Men zegt dat de Processie zal weerdig zijn van de Pauzelijke Krooning. En daags nadien, Den 12 September; De groote aandoenlijke Plechtigheden te Ten half elf, Groot Jaargetijde; Daarna, inwijding van" het Gedenkteeken, de Kapel en den, Kalvarieberg op 't graf van den grooten Volksbisschop; Hulde van Eerbied en van Herkentenis door Vlaanderen; Bisschop Stillemans zal daar aan 't hoofd van zijn Volk zijn, hij die den eersten van al uitgeroepen heeft, als de dood ons zoo vroegtijdig den be minden Kerkvoogd kwam ontrukken O glo rierijke Martelaar! 0 diepbetreurde! onsterfe lijke Bisschop van Gent; 0 diepbetreurde uit onze herten zal noch leven noch dood uwe trekken doen verdwijnen Daarboven vofgen U onze liefde en onze dankbaarheid met onze vurige gebeden.... 't Zal maandag een groote Dag zijn voor ons Bisdom, voor geheel België en voor de Christene Wereld.... Welden ligt nabij Oudenaarde, op korten afstand van 3 sta tiën, namentlijk: St Denys-Boekel, Eename en Eine...

De Werkman | 1892 | | pagina 1