Aalst. Brandramp. PAR EMENT. Boekhandel Eiland Chipka. aNOBOUW. E$e Brandramp. LATER NIEUWS. EXAARDE, boven Dacknam, waar de antieke kerk zoo wondei baar hersteld wordt, Sixtus kan er niet van zwijgen, t'Exaarde zijn het woensdag 14 septem ber de groote Kruisdagen, de Kruisver heffing, woensdag begint in de Parochiale Kerk van Exaarde de aloude en wijdver maarde Novene ter eere van de Miraku- i leuze Kruisen, de groote en kostelijke genaden aldaar door Gods bermhertigheid geduriguitgedeeld doen het getal Pel grims van binnen en buitenland jaarlijks vermeerderen. Zoo wordt 't woord van den Heer volbracht: Eens dat ik zal ver heven zijn op 't Kruis, zal ik alles tot mij trekken... Exaarde, 't staat beschreven in de Kronijken slet ExaarDe sChoone beeLDen besIttenDe. H Waar to lang om hier to schryTen, hoeveel mannen ende wyven Dikmaals kregen hier te bate, van dien nooit volpresen schat. Alderhande quael en pynen, moeten hier terstond verdwynen, Sathan selv met groot gedruys, vluchten moet voor 't heilig Cruys. Komt dan spoedig tot Exaarde, doet vooral uw bede vaerde Soo gy dese beelden eert, strackx uw sniert in vreugd verkeert Wilt ook doen uw offerande, opdat God u van de banden, Van uw sonden en hun qnael, vrv wilt maecken altemael. Sabina. Clara, 't begint wel koud en killig te worden. Clara. Maar Sabina, zijn wij niet in Septembris, mijn kind, den 8en, en staat er niet geschreven Bij Maria geboert Trekken de zwalmen voort. Sabina. Och, heilige sinte Barbara, 't is waar, wij hebben den Zomer nog maar, en we zijn hem al kwijt Clara. Ja zeker, dien kostelijken tijd!.. Sabina, dat al de Keizers en de Koningen al hun geld en al hun macht bijeenleggen, kunnen zij een enkel minuutje van den tijd tegen houden Sabina. Neen ze, Clara. Clara. En wd goed nieuws brengt ge meê, Sabina? wat zeg gen ze in de wijde wereld Sabina. Och Clara, er wordt zooveel gezegd op 'ne zomer- schen dag, maar mijn hert klopt nog altijd als ik peis op die Con- voiramp te Brussel. Clara. Schrikkelijk, ne waar Sabina. Grouwelijk Dat ze de menschen wel betalen om deftig te leven, de menschen die dienst doen in de Statiën en op de Treins 1 Clara. Elk zegt dat met u, Sabina Sabina. Heere, heiligen Nepomucenus, Clara, 'k en kan met geen gerust hert dat convoi zien voorbijrijden, ge gaat gij op reis, ge zit gij daar in eerste of tweede klas en dat ongeluk treft u of iemand van uw familje!.. Clara, 'ten verwondert mij niet dat een ganscbe Familie uit Gent op weg naar de vreemde Landen demi tour heeft gemaakt en terug is gekeerd, zeggende We zullen ons ameseeren in ons Stad van Gent, met naar de Vrij dagmarkt te gaan, of naar den kouter, of naar de nieuwe straten, of buiten de Brugsche poort, of naar 't Park Clara. Of naar Oostakker, dat is ook .een aangename wan deling, Sabina; of naar 't Spanjaardskasteel. Sabina. Zekerlijk, Clara; een wandeling in zijn stad of dorp kan zoo aangenaam zijn als een verre reis, 't is toch overal de zelfde locht en zijn de bergen wat hooger.hier of daar, in de locht zijn ook bergen, Clara. Veel bezitten of veel zien is altijd't Ge luk niet, Clara. Clara. G'hebt gelijk, Sabina,'k heb altijd hooren zeggen dat Cromwel van Engeland 79 kamers had in zijn Paleis en dat hij van schrik en angst verteerde gelijk een priemken Sabina. Waarvan, Clara Clara. 't Ware te lang om het u te vertellen, Sabina, maar 't was 'ne Volksverdrukker en 'ne Kerkhater; 'ne fladdijer van 'ne slechte Koning, die van niets tot iets gekomen was en een li tanie van slechtigheden heeft, zoolang, zoolang als de week voor Sinxen. Sabina. Ha dat was alzoo 'ne kadé Clara. Gelijk ik u zeg, Sabina, dat staat geschreven in de boeken, een rampzalige prij was 't, die alle slechte voorbeelden gaf aan 't Volk. Sabina. Gelijk er nu cok zijn. Clara. Ongelukkiglijk; die God en zijn Eeuwigheid af schafte in zijn dom verstand. Sabina. Clara, 'k repeteer u, gelijk er nu ook zijn, hoe unncn z'hun eigen geluk alzoo reneweeren weten ze niet wat er nog plaats gehad heeft dat 't Volk, aan God niet meer geloovende, de kop pen der rijke madammen heeft afgesne den en op een piek gesteken!.. Ha, dien Cromwel was ook alzoo 'nen dommen plattekees. Sabina. Ongelukkig voor hem, Sabina, wantmet zijnschrapuleus leven, is hij rampzalig gestorven en riep uit Ik zie d'Helle ik zie de Duivels ik zie d'Helle cn 'k val erin Sabina. Brrr, Clara, lotj cr ons van zwijgen, 't is te droef En die pa totters, hé 1 Clara- Zoo wel gelukt Sabina. Alzoo een jaar ben ik nog niet tegengekomen. Clara. Wie heeft dat beleeft, Sabina patotters in over vloed, en zoo goed als kramik, op veel plaatsen dobbelen oogst. Sabina. Nu zijn de Boerkeös toch zeker kontent Clara.Ze danken den Heer, Sabina, ze werken 'vlijtig voort; ze zeggen voor de menschen is 't goed, maar wat gaan wij doen met ons beesten, als er geen Loof is Sabina. Ja. 't is waar 't loof I zoo komt er altijd iets in den weg. Clara. Sibina, zoo gaat het in de wereld, zei de Vent en hij voerde zijnen kortewagen. Er moet altijd iets zijn, dat ons een Tranendal herinnert. Sabina. En er zou GEEN loof zijn Clara. 't Spant er tcch, Sabina, er is dangé Sabina. - Maar Clara, als 't ik mij wel rappeleer, overjaar 5 is 't Loof ook gezaaid in September. Clara En er zijn nog rapen geweest, wilt ge zeggen, Sa- bina, 'k wensch van de jaar 't zelfste aan de Boerkes, Sabina, en 5 aan ons, want als de beesten moeten eten met de menschen, dan komt er opslag, Sabina. j Sabina. En dc winsten zijn klein. Clara. Alles zal afhangen aan den Herfst, Sabina, als Meester De Winter ons gerust laa», ondertusschen nood zoekt 1 troost; langs Gent zaaien ze sporen, langs Ninof zaaien ze snij- j graan. Sabina.— Maar dat is nooit de raap of de betteraaf, Clara J Clara. Neen't, mijn kind, neen't, maar als "t moet zijn, '1 moet zijn, zei 't oud wijveken en 't stierf; we moeten er toch door; als de menschen maar braaf zijn, dat is 't bijzonderste, i dat ze dat leelijk vloeken laten en met 't kwaad niê verkemen, gelijk met de slechte gazetten en de slechte scholen.. Sabina, Sabina, dat brengt druk en ellende in de wereld, Sabina, t ge luk is rond, zei de knaap en hij vond 'ne knikker, maar die slechte gazetten in huis neemt of zijn kinders in slechte scholen zendt, mag een kruisken maken op zijn geluk... Alla, Sabina, ^e zijn er weêr eens diep ingegaan; den goeïen dag, revoir zegt de Franschman; tot den eersten keer, veel copplementen thuis Sabina. Vansgelijken, Clara. En 'k hope tot in 't kort eens. Als 't u believen zal Hoe eerder, hoe liever 1 Zonder mankeeren Stelt het wel enzoovcorts. (Al die Boeken zijn ook te koop per via onze geëerdt Medehelpers; de Prijzen zijn, in ons Bureel genomei om ze franko thuis te hebben 10 per honderd meer; tie centiemkes per frank.) Werken over Worishofen Mijne waterkuur, door Pr Kneipp 3,5o Zoo zult gij leven id. 3,5o Ma cure d'eau 3,50 Vivezainsi 3,5o Les cures pittoresques a Worishofen, veel platen 2,00 De bezorging van 't kind, in zieke en gezonde dagen 2,00 Begietingen, wasschingen, enz. 1,00 Pastoor Kneipp, zijn wonderbaar Leven en zijne manier van te genezen cn te verkloeken door 't Frankrijk heeft decs jaar 112,460,618 hectoliters graan, tegen 81,689,670 in 1891. Maar de betteraven zijn deirlijk mislukt in Frankrijk. Te Mechelen zijn d'ander week verkocht 9400 kilos Aardappels aan 4.50, 6949 kilos boter aan 3,08 en i3oo kiekens, aan 3 tot 6 fr.'t koppel. 't VLAS, op veel plaat sen men begint Kemp te zaaien tot be ter voordeel, ons Vlas, afgevallen se dert men op de machienen spint met slecht Russisch vlas, in 't Vlas blijft den Handel onbeduidend, men verwaent nogtans grooten opslagoveral zijn er geen stocks en is de opbrengst klein. D'HOP heeft d'ander week veel ge leden, den zondag en den vrijdag bijzonderlijk den Oogst is i/3 verminderd door den stormwind er zijn Planters die van hun 2400 staken er 1000 hebben moeten rechten, 't En zijn geen klein stukken, maar groote.. In Posen zal men een halven Oogst heb ben, de regen is er voordeelig geweest. Te New York spreekt men van 3/4 en goede kwaliteit. Van jaar tot jaar heeft m«n in Amerika MIN Europeesche Hop noodig men zou hier MEER Hop moe ten gebruiken voor de Bieren in Beieren mag geen Bier ge brouwd worden dan met Hop en Mout er staat zware boet op al ander stoffen en 't Bier is er goed d'Hop brengt op en de Volkeren blijven er gezond. Uit Nancy laten ze weten dat de bellekes klein zijn en licht, dat de storm veel kwaad gedaan heeft en dat de Planters «p den Kivi zijn en nog al hooge eisschen stellen. De Granen staan cn t'Aalst is deze week Hop geleverd, g'heel de week door, met partijtjes aan 90 fr. De Hoppluk gaat ten vollen in gang; de Hop is goed, maar locht. t'Austruweel, bij Antwerpen, 100 menschen lieten er hun leven. Dijnsdag zal er uit Antwerpen een groote Bedevaart zijn naar Oostakker. Hoe die gasten schrijven Een slechte gazet valt 't Katholiek Bestuur van Mechelen aan, zeggende dat het bijna geen maatregels genomen heett tegen de ziekte; een ander slechte gazet schrijft dat Mechelen door zijn spoedige en strenge maatre gels de Bevolking heett verschrikt, Aan don Doel is een Hospi taal voorde Cholerieken, ook aan 't fort St Maria. Twee Priesters zijn eraan gehecht. Steden, past op voor uwJurys en voor uw Openbare Werken.. De Logie is hebzuchtig en stout, om 't brood van op de tellour der Katholieken af te nemen. T'Aalst hoort men niets anders zeggen als dat het de schuld is van MEmile Meert dat er geen overeenkomst is voor den Raad van Werk-en Nijverheid. Te Meenen is de Bakkerij der Socialis ten gevaren gelijk t'Aalst. Uit Henegouw vertrekken veel Steen bakkers naar Bilbao in Spanje, neen, 't zijn Glasblazers, Bilbao ligt rés over de Pyreueesche gebergten. Gist-.ren donderdag is de Tentoonstelling van Laudbouw geopend te NEVELE, bij Poesele. De tijd is daar. dat elk meer moet zoeken en aanleeren in zijn vak. 't Is te Geut dat er wondere toeren gedaan worden met de boomen men verplant er groote oude boomen en nu heeft men op de Coupure eenen boom vastgemetst, die op riskatie stand van uit te vallen. —Gent heeft twee Tentoonstellingen die der Schilderijen in Casino en die van St-Lukasschool, in de lokalen dier wereldberoemde inrichting, vrijelijk ontstaan uit een ieverig Christelijk Vlaamsch hert en met zulken goeden uitslag bekroond. Geenen iever zonder vrijheid. Ge vindt West-Vla mingen die fraai kunnen spreken o. a. Pastoor Verriest van Wacken, te StNikolaas, elk stond verrukt; men zou de Tijd heb ben willen doen stille staan, zoo fraai en zoo nuttig spreekt die eerwaarde Man, die Vriend en Beschermer van't Werkvolk. Te Simla, Engelsch Idiën is een kapitein der dragonders van de ziekte gestorven. Te naaste week over de BOERENBON DEN. In den Tyrol en aan de Vorarlberg zijn sneeuwtempee3- ten..'t Is nog zoo vroeg.Nu schrijft men uit Knocke dat de badgast heel wel kon zwemmen, doch dat de mevrouw, voelende dat ze ging zinken, zich aan hem vastklampte en hem meê in de diepte trok., 't Plezier is weg te Knocke, voor g'heel 't Sesoen Zaterdag H. Nicolaus van Tollentyn; Zondag II. Kruisverheffing gevierd t'Aalst en 't Evangelie Niemand kan twee Heeren dienen. President Carnot heeft een rondreis gedaan; Frankrijk blijft nijg ziek. De Rus riskeert zijnen Kanselier te verliezen M. de Giers. Elk verliest al iets of wat op zijn levensbaan. De Ziekte is nu ook op schepen aan Yerscheide Zeehaven in Amerika. koud water, 2d# uitgave met portret Kneipplied, woorden en muziek Krachtmeelsoep Malzdrank, 't pak Ander boekwerken: D'Ootmoedigheid, door Paus Leo XIII Claudins de la Colombière of de Devotie tot het H. Hert Groot Handboek van den Roozenkrans Levens der Heiligen, door Butler, 8 deelen Het Vagevuur verkort 8 dagen te Latrappe De wonderheden van Lourdes Dom Bosco 2,5o Dom Bosco H. Rochus De Daghuur, wat zij is en wat ze moet zijn, door F. R. Doctor in wijsbegeerte en letteren 0,40 Het nieuw Masker der Wereld of de Doolhof der po litieke Wereld afgetrokken door JPasco De Raadsels van 't Vlaamsche Voik, door A. Joos Verhalen van 't Vlaamsche Volk, id. 0,70 0,25 o,65 0,65 o,3o o,5o 2,00 4,00 1,20 0,75 0,65 0,25 0,20 De wreedste die men hier ooit gezien heeft; dezen nacht tusschen woensdag en donderdag zijn de magazij nen afgebrand der Katoenfabriek-Jelie, aan de Vaart. Rond de 3ooo kisten gemaakt goed, rond de 2000 balen wolle. Alles verbrand; 't rookt nog dat g'heel de stad dea neus optrekt; 't was een vuur als een helle, een wreed woedend ontembaar vuur; men heeft niets kunnen doen dan de Fabriek en de Vaartstrsat bevrijden; ons Pom piers hebben dapper gewerkt; 't is donderdag 6 ure cn, ze zijn nog ter plaats met de Policie en veei Volk; ten ure met veel spoed zijn de Pompiers van Dendermonde gekomen met hun Stoombrandspuit; iedereen bewondert dit reddingsmiddel; al moest de Stad geld leeren, J..1 zal ze toch moeten hebben... 't Kwaart na 11 ure is de brand ontstaan, ten r: urt was de waker daar nog geweest; ten half 12 brak nut uit; Vclkvan de Statie gaf 't eerste teeken: d?.n heb' de Baanwachters over d'ijzerenbrug alarm gekiept; da.i zijnde Pompiers gekomen met al hun brandspuiten; langs alle kanten is 't vuur i«istornid; maar als k&toe brandt, wat is er aan te doen? 't Kan nog g'heel den dag branden. Van op de platform, van op de daken der hui zen in de Vaartstraat wierden er met veel Jervurenheid stroomen water gegoten. De vlammen stegen vre>,3< op hoog; 't is eenen blok van vijf gebouwen, uit \n siagie: over den vijver in den hof en uitzicht gevende op dr Statie; nieuwe sterke hooge gebouwen... Er stond schrik kelijk veel Volk. g'heel den nacht; elk bewonderde dun iever der Pompiers van Aalst en van Dendermonde... In tijde van nood, als er moet geholpen worden, geen moe diger Vo'k dan de Vlamingen. DePompiers van Dendermonde, ten 1 ure verwittigd, waren hier ten 2 ure met 16 man, aangevoerd door hub- nen Commandant Mr Bauwens cn hunnen Kapitein Mr Sterckx; hunne medehulp is spoedig geweest en krachtig... Eere zij die moedige herten. M. P. De Paepe, Commandant der Pompiers van Aalst, lag met een ongeval aan 'zijnen kniê ons vrijwillig Pompiers stond dus onder 't bevel der heeren H. Arys, Alb. De Wolf en L. De Paepe... Drij meters van 't afgebrande Magazijn is een gebouwken voor den Petrol; aanstonds zijn de vaten er uitgehaald; 't waseen vreeselijkschouw spel, rond half een, als de vijf afdeeliDgen in vlam ei vuur stonden, dat de daken ingestort waren, dat de w ren invielen en den vuuroven lieten 'zien der brande' balen en kisten katoen. Moedige Burgers uit de en Molenstraat waren eerst van al ter plaatse, en er mogelijkheid geweest, ze zouden 't vuur van beginne gedempt hebben. De Fabriek is ongehinderd gebleven er hee* groote beweging in de Stad; elk bewondert d brandspuit van Dendermonde en de onvermoei! haftigheid van de Pompiers uit beide Steden. telijkheid was flspoedig ter plaats: Pastoor Vülems, den Onderpastoor Vanden Abeele. De Policie-Col missaris en zijn Agenten hielden g'hede-u nacht ee. goede neerstige waakzaamheid. Rond 1 ure if t beginnen te regenen; 't regent nog. met geweid; spij-ir voor Mei- re; men zal 't misschien moeten uitstellen tot October de Wind trekt Noord-West. Middag. Het regent dat het giet; het brandt en dampt nog altijd voort inde puinhoopen; de Pompiersvan Dei dermonde zijn gevraagd door de Sociëteit. Wie het lasti, gehad hebben, dat zijn de Werklieden, die in den regei zoo lang Water pompten, 't Was om er een Ziekte vai op te doen.

De Werkman | 1892 | | pagina 4