Welden. Berichten LUIK. Reis naar Oudenaarde. Loopende \ieuws. i DEWERKMAN N° 1039.-21 Jaar. - 16 Sept. 1892. Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs voor Belgiè 2,5o vooralle j Vreemde Landen, 4.50. Men schrijft in ten allen tijde öc-s jaars. Daens Mayari, Eiland Chipka, Werf, Aalst. Waterloo gaat voort; nu wordt het dramatiek; dan volgt een Bezoek naar Waterloo ten huidigen dage en dan volgt een tref fend verhaal Het ongelukkig Huishouden of de jonge Beesten koopman Luik! de Vlaamsche \lissiein de Kerk der Paters Redemptoristen, die geopend wordt zondag 25 sept- ten 4 ure. Was iets, zaterdag en zondag; de Prelaat van Vichte deed ons 1 zeggen van toch wel op te passen, dezen keer; Sixtus riep en her- u haalde Meester, ziet toch wel uit uw oogen want met te sjoeren n te klappen zouden ze weer met u kunnen lachen, 't is op rijm, si Sixtus, en als ge goed toegekomen zijt, zendt ons seffens eeu de- 7 pi'che of draagt een duif van Fon meé.. Zoo sprak de Vriend; en elkwasermeé bekommerd, en wij ook waren erg bevreesd, want Vichte is sedert een jaar voor ons als een aantrekkelijkheid, gelijk d'Engelschmans zouden zeggen Een Eymath.. Kom, we zullen 't ons toch maar riskeeren. Zondag 11 September, Aalst, Erembo- degem, met zijnen nieuwen kloeken toren, kleiu haantje en blin- kende horlogie, nog zonder wijzers, Denderleeuw, waar de groote jf Volksvriend tusschen de menigte zijn hoofd neêrlegde; Haaltert, d met zijn opkomende Gasthuis en zijnen feilen Orgelist, Burst, niet zijn prachtig geschilderde Kerk, Herzeis waar onze Vriend de Na tuurkundige woont, er staat op ons kasken 'lie melloen van hem; Leeuwergera, steekt de vlagge er op den Toren niet? Sottegem, vermaard door de Landbouwtentoonstelling; Rooborst,'t jaar 1846, dat er t'Oudenaarde nog wonen die drij dagen naar Gent moesten gaan getuigen, wie kan 't beter weten? St Denys-Boekel of Neder- zwalra, onbeklapt is onbelogen; Eename, opgelet; die kerk, daar rechts hoeft ous den anderen keer doen falen en dwalen, links moeten wij zijn, Eename.. Eename,. OUDENAARDE, HIERRRR, HIERRRR. Stil staan en afstappen!.. Gratias, viyan ons Chipka een der vermaardste ste den van ons Land.... Welke schoone nieuwe statie in Vlaamschen stijl, sterk en prettig! ge ziet dat er nu geld is voor d'Openbare Werken; terwijl van 1879 tot 84 al de millioenen vertierlaffijt wierden aan slechte Scholen en aan kwade Processen tegen de Vrijheid... Oudenaarde, welk feestelijk aanschijn had de Stad zondag iaatst!. Behalve aan de Statie, geen 7 Huizen zonder vlag En de grooie schoone Markt! welke sierlijke rijke draperijen aan 't Stadhuis rond 't O. L. Vr. Beeld en den Outaarl 't is Koninklijk; de Markt is afge spannen als een lustwarande, met sparreboomen, draperijen en vlaggen. Welke machtige schoone Mis van Haller 1... Waarlijk, dat is Kerkmuziek voor d'opene lucht!.. Kapellcmeester van St-Walburgis, g'haalt er eere van, gij en al uw Volk, 13® Zangers cn een groot getal Muzikanten.. Hoe eerbiedig stond al dat Volk daar Hoe indrukwekkend die Opheffingdaar in d'opene lucht; elk geknield ten gronde; die klaroenen op 't Stadhuis, de klokken der Kerk, terwijl Bisschop Stillemans den Heer God in d'han- den houdt als Zoenofferande; en dan dit statig Kerkgezang Hosanna Gezegenu [gezegend en gebenedijd En na de Mis die plechtige Krooning van het Mirakuleus-beeld in den naam van den Paus De Goedheid Gods is groot; de Zoon Gods mensch worden, welk overmaat van liefde Maar dit was niet genoeg; 't Menschdom moest troost en verheffing hebben; onder de Schepselen heeft God een Ziel uitverkoren, om zijne Moeder te zijn en dan voor eeuwig nevens Hem te pralen, tot troosten hulp van 't Menschdom;. Elke eer aan de Moeder Gods is een eer betuigen aan God zelf. Elke Krooning van een Moeder Gods beeld is een buitengewone Genade voor de wereld Die Kroo ning t'Oudenaarde op de Groote Markt, waarna 't H. Beeld met grooten eerbied wierd gedragen naar de Kerk van Pamele, dat meesterstuk, die Kerk, waar Bisschop Stilledans het Beeld ver eerde en in 't Vlaamsch den Vadrons en verscheide Weesgegroe ten bad... Een les voor iedereen Dat elk bidde in zijn Moeder taal En na die plechtigheid, een paar uurkes rust. En wat zijn er t'Oudenaarde mannen van Sterke goedhertigheid, onder dien kloeken toeren van Sint Walburgis Dat zullen wij nooit ver geten Rond 2 ure begon de Stoet gevormd te worden; 's voor- noens, 't weêr was wankelbaar geweest, zelfs bedreigelijk; 's mid dags de zon stak en haalde water op; maar ten 3 ure hadden wij een blauwe lucht en de veegelingskcs van wolken.. De Stoet is weerdig geweest van de plechtige Krooning Eere aan Ouden aarde Aan Stad, aan Kanse'arij en aan omliggende, gelijk onzen welbeminden Bisschop Stillemans op den berg van Kerselare zegde... Eersten vooral de Congregatiën en Genootschappen van al d'omlig^ende Parochiën met hun Herders en de Nunti ussen van die Herders, d'Onderpastoors.. 't Was lang. velen zullen zeggen vermoeiend al dat Volk te zien voorbijtrekken, maar 't was machtig schoon Dat is de Kroon en de Loon der Christene Wereld.. Dat Mansvolk die Jonkheden! die Jonge Dochters in Gilden geschaard.. Bevere met Muziek; Asper, Berchem, Cruyshautem, Eename, Elsegem.Elst, Etichove, God- veerdegem, Huysse, Eyne, Lede, Maercke, Maeter, Melden, Moorcgem, Nokere, Opbrakel, Oycke, Petegem, Quaremont, Ruyen, Segelsem, Schoorisse, Nukerke, met sterk muziek; St- Louisa-Maria, St-Maria-Hoorebeke, Sulsique, Syngem, Volke- gem, Wannegem, WELDÉN, WELDEN, die duurbare Ge- borteplaats, waar de welbeminde en de hoogvereerde rust. Dan het tweede deel die wonderschoone groepen van kinderen: d'H. Kindsheid, de Chineezen met 't Hof van China, de Zusters en de Mission narissen; lief en prachtig I de Schapulier, het H. Sacrament, Melchisedech, het H. Hart, de H. Barbara, den H. Macharius, de bevrijding der Slaven, de H. Lacops, de H. Walburga, Maria van Burgondië, Margl ta van York, Maxi- miliaan, Keizer Karei en veel ander grooten der wereld die naar Kerzelaar zijn komen bedevaarden; dan de Patronagiën van Doornijk, in battaljons geschaard met fijfelaars, de VII Weëen, door Ronsse verbeeld, de Goddelijke Herderin, het Mirakuleus Beeld. Z. H. DEN BISSCHOP, d'Overheden en een zee van Volk, allen in vreugd en triomf door de Stad, den Berg op, bui ten de Stad, de Processie die eindigde, maar toch al 't Volk dat wilde méégaan; menschen, dar was ontzachlijk schoon opdien verrukkelijken Berg, dié zee van Volk zingende en biddende, (dat is zoet,terwijl in de groote steden zoo dikwijls volksoploopen zijn, pijnlijk wreed vol haat en verwensching,) die zee van Volk altijd hooger om hooger. eindelijk aangekomen; het Ge kroond Beeld in de rijke versierde Kapel geplaatst en Bisschop Stillemans die toch tot zijn Volk wilde spreken in d'opene lucht; geen mcnschelijke stem kon reiken tot het twintigste deel der menigte; maar de .[duizenden die het hoorden, waren verrukt Z. H. den Bisschop sprak woorden van vreugd over den Dag van Glorie en van Eerebewijs; groote Dag voor Vlaanderen; be wijs van levende Geloof I. Opwekking tot volherding en aan groeiing Dit Beeld kroonende namens den Paus, zoo sprak de Vaderlijke Kerkvoogd, dit Beeld kroonende, heb ik aan de Moeder Gods gevraagd eenen bijzonderen zegen voor al mijn geliefde Diocesanen, heb ik gevraagd dat al die in hunnen angst en droefheid in deze Kapel zouden komen bidden, vertroost en versterkt zouden worden, dat de Zondaars hier in een rouwhar tig gemoed den vrede en de rust zouden terugkrijgen; dat d'Ou- ders hier met hun kinderen zouden gezegend worden; dat wij al te samen, na Maria gekroond en vereerd te hebben, eens met haar in 't verblijf van den Eeuwigen Vrede en de onbeschrijfelijke Vreugd zeuden vereenigd worden en er gekroond als Hemelin gen door haren Zoon... Maandag was 't aldaar de groote Plechtigheid ten half elf een Jaarge tijde ter Parochiekerk, een gedenkstuk in Ro maanschen stijl, meesterlijk herstel.i; Bisschop Stillemans zat voor den hoogen Outaar opeen kniebank.... Na't Officie der Overledenen, deftig gezongen, de Zielmis, met Dies Irae en Offer, bijgewoond door een talrijke menigte, diep ingetogen, veel Hee- ren Priesters, na de Zielmis in de Kerk waar Bisschop Lambrecht gedoopt werd, zijn EefStc Communie do„-i# ingehaald wierd als Doktoor, als Bisschop, waar hij zoo hartelijk en Vaderlijk tot zijn Medeparochianen kwam spreken, de Menschen [zien en hoo- ren nog dien wonderbaren Man; na de Zielmis, Processie naar 't kerkhof; gebed op 't Graf van den Bisschop; wijding van den Kalvarieberg-Kapel; groote ontroerende Plechtigheid; elk voelde dat het daar geen gewoon Graf is... Na de wijding las Bisschop Stillemans de Litanie van alle Heiligen, met de machtige aanroe pingen; en dan in koorkap, den mijter op 't hoofd ging hij voor den Outaar staan aan dit Graf en sprak van daar tot de" Menigte, ja, hij dte de Leermeester geweest is van Bisschop Lambrecht, sprak ervan met Eerbied en Lielde, gelijk een kind van zijnen Vader; zelden hebben wij treffender woorden gehoord Mijne beminde Diocesanen, zoo sprak onze teêrgeliefde en hartelijke Kerkvoogd, mijne beminde Diocesanen, 't is onderden indruk van verschillige gevoelens dat ik hier dit Graf kom inze genen, waar de stoffelijke overblijfsels zullen berusten van onzen welbeminden Henricus Lambrecht, Bisschop van Gent... Ik ben overtuigd dat mijne gevoelens ook de gevoelens zijn van de hon- derde personen,hier tegenwoordig en van de duizenden, hier met den geest aanwezig. Mijn eerste gevoelen is een droefheid bij het herdenken van hetgene wij in onzen welbeminden Bisschop verloren hebben. Drij jaren zijn ieeds vervlogen dat wij hier het lijk van onzen betreurden Vriend kwamen neêrleggen en nooit kan ik Welden naderen zonder eene opene wonde te gevoelen; Wij hebben toch zooveel veiloren, om zijnen iever, om zijne geleerdheid, om zijne godsvrucht en zijne zelfsopoffering! Een tweede gedacht dat hier in ons hert ontstaat, is een ge voelen van daykbaarheid jegens Hem die z in zeiven geslachtof ferd heeft, op het voorbeeld van den Goddelijken Zaligmaker. Hij is bezweken uit heldhaftige liefde voor God en den Even- mensch, uitgeput van krachten, voor ons allen.., Mij ie beminde Diocesanen, dit gevoel van Dankbaarheid zal niet sterven in het Bisdom van Gent.. Wij waren daar ooggetuige van, over eenige weken in de Kathedraal, bij het oprichten van het Gedenkstuk;., wij zien het wederom, door de talrijke menigte hier rondom dit Graf vergaderd. Het gevoelen van Dankbaarheid voor onzen welbeminden Henricus bestaat in uw hert gelijk in het mijne;.... maar een gevoelen van vreugd dringt ook naar mijn hert, omdat ik hier Vlamingen zie, van alle kanten des Bisdoms toegesneld, om de Gedachtenis en de Deugden van onzen overleden Bisschop te verheerlijken zijn Geloof, zijnen ie'- zijne liefde voor 't Vlaamsch Volk. Dit verheugt mijn her. van Bisschop en van Vlaming... Die Grafkapel, opgerecht door de vrijwillige giften van 't Volk, van arm gelijk van rijk, wij zullen er komen met groot vertrouwen om een gebed te storten voor de Ziel van onzen overleden Bisschop. Reeds heeft hij den loon ontvangen zijner deugden en werkingen; maar wij, Christene menschen, mogen nooit nalaten te bidden voor de lafenis der ziel van onze overle dene Bloedverwanten en Vrienden... Hier zullen wij komen, om ons te versterken in de gevoelens die oazen welbeminden Bis schop zoo edel gemaakt hebben en zoo grootZijn Geloof, zijne Hoop, zijne Liefde tot God en tot den Evenmensch, zijnen dri ft om 't Rijk van Christus te versterken tot luister van de Kerk, to t verheffing van ons duurbaar Vlaanderen en tot welvaart der Fa - miliën.... En gij, lieve Kerkvoogd, dat uwe stoffelijke overblijfsels hier rusten, tot de Engel des Heeren u zal komen ontwaken en aan uwe verdorde beende ren wederom het leven schenken, om uv Lichaam, met uw Ziel vereenigd, den Hemel binnen te leiden.. Waak over 01. j van uit den Hemel; smeek den Zegen de.; Heeren over Welden af, over 't gansch Bisdom, opdat er altijd heersche Dezen Dien gij op aarde zoo ieverig diendet en zoo vurig bemindetMenschen l Menschen! moeten wij u beschrijven hoe diep al de Aanhoorders ontroerd waren!. Herleest eens die woorden; we geven nog maar een flauwe schets van die hartelijke Aanspraak... Dan zegende Z. H. nog maals de Grafkapel;.. Dan, opvraag van Mf den Pastoor van Welden E. H. De Schepper, die met zijnen Onderpastoor E. H. Saelens, zooveel hebben gedaan om die Graf kapel opgerecht te zien. sterk weerdig, kunstig, dan keerde Bisschop Stillemans zich wederom tot het Volk voor een laatste Zegening; doch hij kon de zegenwoorden met uitspreken, zijn aandoening was te groot en zijn oogen schoten vol tranen... Dat Grafdat Grafl dat Grafeen Plaats van Bedevaart zal het worden; wij kunnen nog zien dat Geleerden en machtigen onverschillig zouden blijven, ve'getende wie Bisschop Lambrecht was en wat hij gedaan heeft; maar wie kan wederstaan aan God Al machtig! het Volk, het nederige Volk zal zijnen Vriend niet vergeten, nooit 1 men zal daar komen bidden, voor Huip naar Ziel en Lichaam, met de gevoelens door onzen Vaderlijken Bisschop voorgedra gen,..., en dat Graf zal verheerlijkt wor den... God geve dat wij het nog mogen beleven Moerbekc Koewacht,13Sept- Heer Opsteller Heden en terwijl - «•'•irbi, ia ouze Gemeente alsin eenen bloemhof her; tmpen geheel en gansch met Vlaggen, "Wimpels, aars hrif ten en Spreuken behangen, ter gelegenheid van .ie aanstelling van onzen E. H. Pastoor, die men ui Stoet, door alle Kerkelijke Jen Burgerlijke Overhe den, Gemeente en 2ustersscholen is komen afhalen, onder het zingen van vreugdeliederen door het Ge nootschap Kunstliefde onzer Gemeente; aan het Gemeentehuis gekomen, daar wordt hij verwelkomt en geluk gewenscht door den Heer Burgemeester in naam der geheele Gemeente en aan de kerk worden hem pleohtigineteene schoone Aanspraak de sleutels overhandigd, om dan den dienst te beginnen, endan, na bet eindigen, in Stoet al zingeude met onzen Her der de geheele Gemeste te door wandelen die overal om te scbooAer versierd was, en om hem dan naar de Pastorij te geleiden, alwaar den Gemeente-On derwijzer hem ook zoo hartelijk geluk wenschten, nooit, ja zeker nooit zai Koewacht die Inhuldiging vergeten van den Eerwaarden Heer Juten als Pastoor. De TooneelmaatsGhappij Caritas van Ant werpen komt den laatsten maandag van September naar Aalst hare schoonste stuk ken vertoonen. President, vriend Diktus van onder den toren, 't ging wel zegde hij en ze brachten er eenen binnen met 3 man nen... Ze zullen hem moeten ambachten. Keizer Willem heeft zijn groote reizen voor dees jaar opgeschorst, omredewil van de Ziekte... 't Is nu nog best van al in een hoeksken met een boeksken. Lippen, maandag morgend, ik ben bezig met lezen zei Sixtus èn hij was aan 't kartouchen ma ken. Wie heeft dat ooit gehoord, hetgene maandag gezegd wierd tusschen Asper en DePirne: Dat men uit vriendschap iemand tot Haat brengt, (een heer had zijnen Vriend uitgeleide gedaan tot Ath. De Vlamingen zeggën Aath.) Mannen ervaren in veel vakken, en die nog te Parijs geweest zijn bij de Vlamingen, ronde gezonde zielen, die rijmen cp braai, zegden ons onlangs dat de beste soort Aardappels de Simsens zijn, gansch meel en bloem, kloek en smakelijk, een soort uit Amerika gevraagd door M. Thienpont, van Etichove. T'Aalst, wat trekken er karren bloemkoo- len naar de nieuwe Statie der Koopwaren! 't Noord West van Aals is de landstreek der fijne bloemkoolen. Om een gedacht te ge ven van den toeloop tot Andenaarde Schoor risse was daar met Soo Xaverianen en 250 Congreganisten. 't En gaat maar slecht aan de Grenzen en in Frankrijk zelf. tusschen Fransche cn Vlaamsche Werklieden... De goede Rede en den Vrede, Vrienden.'* T'Aalst spreken ze veel dat de Stad haar als Assurancie tegen Brand zou- in richten.

De Werkman | 1892 | | pagina 1