Aalst. Plechtighaden 3n Vergaderingen. Alleenspraak. andbouw en Handel. Mengeliugskes. Nederbrakel ..N;,'lerbral';; 1 Sint Truiden. DE WERKMAN N° 1040. -21 Jaar. - 23 Sepl 1892. Vers chijnt alle Vrijdagen. Prijs voor België 2,5o voor alle Vreemde LaDden 4,5o. Men schrijft in ten allen tijde des jaars. Daens Mayari, Eiland Chipka, Werf, Aalst. vat wordt de groote Plaag, de^e'vaarljjke sekte onzer eeuw. De onredelijkheid, de boosaardigheid van die sekte, als mede hare rampspoedigheid voor d Huisgezinnen, is dra rnatiek beschreven in BAVO EN LIVINA, of de werel der Socialisten; Prijs o,3o c. gekartonneerd 45. ¥fcR¥T£iS¥<!ï, op 25 en 26 September zondag en maandag, OOLiLi, Congres van den Volksbondïn 't Werkmans huis Concordia Locquenghienstraat n° 24. Zondag ten 11 ure opening, verdeeling des werks. Van 2 tot 5 ure Vergadering der Afdeelin- gen; ten 7 1/2 ure. algemeene Vergadering. Maandag van 9 tot 12 ure, de Afdeelingen; van 2 tot 4 ure de Afdeelingen; ten 6 ure Alge- gemeene Vergadering. Op die dagen zal te Brussel vastgesteld worden en gestemd het Programma der Anti-Socialisten. T Tiilr De Retretten voor de Vlamingen in de Kerk der I ll I I K Redemptoristen, rue Hors Chateua; door Pater Van der Beek en door Pater De Meester, die t'Hofstade zoo hartroerende gepreèkt heeft op 't kerkhof; zondag 25 ten 4 ure de opening; van zondag 25 tot zondag 2 Oct. de Retret voor Vrouwen en Dochters; eiken dag Sermoon.ten half zes 's morgends; 't avond-Sermoon 's maandags ten 7 ure en d'ander dagen kwaart voor 8 ure. Den 2 Oct. ten 6 ure Algemeene Communie; 's namiddags ten 4 de Sluiting en den Pontifikalen zegen. Den 2 Oct. 's avonds ten 8 ure. Eerste Scrmoon voor 't Mansvolk. Op de brieven van oproep staat er te lezen: Beminde Vlamingen, verblijvende in Luik en omstreken, het zijn nu de dagen van Genade, van Vergiffenis, van Geluk en van Vrede; aan den boord van't Graf wacht ons de Eeuwigheid.. Wij vragen aan al ons Lezers en Lezeressen onder de i3 jaar een Wees Gegroet voor die Missie te Luik; en als dat wel gedaan wordt, dat ge bedeken, de Paters zullen 't gewaar worden aan den uitslag, dan geven wij een prijskamp, uitsluitelijk voor de Vlamingskes, onder de i3 jaren. 'T EN IS NIET ÉÉN MAAL maar honderd maal dat Vooruit bevonden is met moedwillige leugens. Wij roepen alle eerlijke Werklieden ten getuige, Vooruit schrijft dat een Voorzitter van Kiesbuieel t'Aalst, veel briefkes heeft geplekt.. Welnu, er is daar niets van, volstrekt niets; en die val- sche leugen heeft de ronde van Belgenland gemaakt. DIE LIEGT, BEDRIEGT, een leugenaar is een bedrieger. In 't Noorden van Frankrijk, aan de Koolmijnen worden ons Vlaamsche Broeders vervolgd; men wil ze hun werk afne men; MET GEWELD; hun werk en hun broodVOORUIT SCHRIJFT dat die vervolging opgestookt wordt dcor de papen, door de katholieken.. EEN ZWARE BESCHULDIGING! En wat is de waarheid Gccd enkele Priester, geen enkele Katho liek is daar tusschen gekomen; dat is patent bewezen; maar 't is zeke ren Basly KOPSTUK der Socialisten, die de Fraasche mijnwerkers opmaakt, die op de Meetingen roept Dat men de jacht moet maken op de Vlaamsche Mijnwerkers en dezelve uit Frankrijk jagen! Er zijn daar met henderde Belgische Werklieden. MEN ZIET DUS KLAARBLIJKELIJK DAT VOORUIT een boosaardig en lafhertig leugenblad is;., onweerdig van in een tref felijk huis ontvangen te worden.. Vooruit, de gazet der Socialisten van Gent, is de gazet der goddeloosheid, en de goddeloosheid is ten allen tijde wreed geweest jegens 't Werkvolk; het hert en d'huishoudens be dervende; de menschen bcoovende van hun Vrijheid, van hun Geld en van hun Eer; beroovende van alle goed, zuiver gevoel, van de vreugd die naar 't hert gaat.. Ge moet maar een kopstuk van Socia lismus zien Wat ziet gij Haat en nijd biiterheïd, onrust, verwen- schen en vermaledijden, zonder iets te verbeteren.. Schande de liberale gazet van Aalst was zondag een afdruksel van Vooruit; ons eerlijke ordelievende Werk lieden worden in die gazet genoemd Dompers, pilaarbijters, dom pelaars, kniekruipers, en bolleknikkers. Dat is redeneeren, niet waar? dat is eerbied hebben Ze spreken van onderwijs en opvoeding des Volks, maar 't is al bedriegt den Boer, hun eenigste inzicht is 't Werk volk aan hunnen riem te hechten. Het Ongeloof is de pest der Wereld Zijn wij dompers, omdat wij gelooven, gelijk ons Voorouders van over honderde jaren Is ons Geloof onredelijk Wij begrijpen het niet roepen Vooruit en Leste Nieuws;.. En wat staat er in de Schrif tuur De oordeelen van God moeten gevreesd worden en niet on derzocht; want voor 't menschelijk verstand zijn zij onbeschrijfelijk. Wij verstaan niet wat onder ons is, hoe een nederig bloemeken groeit en kleuren krijgt, dat verstaan wij niet; nogtans 't bestaat En wij zouden willen begrijpen wat boven ons is, de Godheid; de Eeuwig heid!. De hevigste rijke liberalen willen in hun huis niet gediend zijn door ongeloovige werklieden, omdat het Ongeloof de bron en de oor zaak is van alle ondeugden. Hoe komt men in de Slavernij van 't Socialismus Door de wegen van 't Zedebederf, door de vuile gazetten, de slechte boeken, d'Orgelbals, door de slechte vuile levenswijze., 't Is in d'Or- gelkoten van Aalst, dat de afgod van 't Socialismus schuilt en praalt.. D'ORGELBALS zijn gevaarlijker voor de Samenleving dan den Asiatischen Cholera. De Socialisten zitten in nesten te Meenen, in groote nesten •te Brussel, er is daar uit hun kas 10,000 fr. gestolen en de Citoyens van Gent, die nooit iets gegeven hebben in Aalst, die hartlooze Vrijdenkers, ze zouden nu durven vragen naar geld slachtoffers Op de Markt van Mechelen zijn verkocht 7900 kil. Aardappels aan 5,50 en 5224 kilos boter aan 2.72 of 18 c. afslag. Ook 1200 kiekens aan 3 a 6 fr. 't koppel, 112 stukken lijnwaad 33 grijze aan 0,90 al,00 den meter en 79 wittel aan 1,00 tot 1,50. Het Hooi aan 9,50 de 100 kil. het Strooi aan 4,50; 51 Koei- beeslen inl&ndsch ras aan 255 i 370 fr. 209 Hollan ische aan 2S0 tot 685. D'xj "Tl I ja D'HOP die groote Commercie XXvJ'JL In Duitschland is een groot ver schil in de Prijzen Te Posen geldt de puike koopwaar 155 Rhijnsche marken; er wordt ook Hop verkocht aan 110 en aan 95. Er is neiging tot afslag; IN DEN ELZAZ zijn de zaken zeer kalm aan 150 fr.; de plukking is ten einde; d'Hop die van het roest niet weet, is zeer schoon van kwaliteit; maar d'hoeveelheid is er niet, SPALT heeft meer Hop dan men gepeisd had er is verkocht aan 160 tot 180 Marken; de Markt wordt kalmer; 't is te zeggen dat er proces onstaat tusschen Koopers en Yerkoopers. Voor 't Vlas gaan de groote dagen komen, alhoewel, eigenlijk gezegd, de groote schoone dagen voorbij zijn; het sleche Russisch Vlas komt te veel in gebruik. Dees jaar zal 't inlandsch Vlas van klein opbrengst zijn. Te Gent, Kortrijk en Brugge, waren de prijzen vast; de katoenen garens engeweefsels blijven inslech- ten toestand. Heden ter Markt van Aalst, zijn 2 zakken Hop ver kocht Belleken éen aan 85 fr. en 65 zakken iste klas aan 70 tot 87 fr 5o; rappe verkoop Napoleon den Bonaparte!... we zien hem daar jaalen uit Wa terloo.... bij 't naderen van den nacht, vallende van den kant in den gracht Geen hoop meer voor den Overwinnaar van de wereld Hij moet vluchten cf Bliioher is daar en Bhicher zal hem doen door den kop schieten Wat is dat Waterloo treffend af geschilderd in onzen Werkman Nooit zagen wij 't Slagveld zoo natuurlijk en zoo levendig Napoleon, sedert hij d'hand aan den Paus had gelegd, geen geluk was nog het zijne Te gen God opstaan is zijn eigen met zweepen in 't wezen slaan is wind en waai in zijn hand en in zijn huis brengen.. Socia lismus, opstand, gevloek tegen d'Almacht, God Almachtig loochenen, zelfs Zijn bestaan afstrijden En dat zou spreken van aldus goed te doen aan 't Volk De Socialisten-Progres sisten van Aalst maken Sociëteiten, roepen 't Werlcvolk bij een; ze schrijven op hun Vaandel Opvoeding en Onderwijs des Volks D Dat zijn hun woorden; en wat zijn hun werken 't Volk doen drinken, doen zwieran, alle zondagen doen dan sen Terwijl de Winter nadert en dat d'Ellende misschien zoo wreed zal zijn door het werkgebrek en de klein winsten'. Wat zijn hun werken 't Volk van zijn Geloof aft rek ken, allen troost en allen vrede ontnemen... HoortDe Ziekte is in Duitschland, wij blijven God lof, gespaard; in Hamburg zwaait de bleeke Dood hare zeissen zoo wreed, dat de rijke III Framassons vluchten met hun geld, terwijl d'arme Zusterlces van Liefde en de Gasthuis nonnen uit Breslau en ander steden naar de plaats van be smetting komen, minzamelijk lachende gelijk de Zusters die naar den Congo trokken. Men schen, Menschen, we zijn ge spaard dees jaar, maar dat God-Almachtig te naaste aar den geessel moest zenden, er wordt toch zoo wreed gevloekt en zoo helsch geleefd, en dat het hier eens ging gelijk in Hamburg; Werklieden, Werklie den, die u door die slechte gazetten laat opmaken om God en zijn Eeuwigheid te verwenschen. wat zou dan uw spijt, uw hartzeer, uw wanhoop groot zijn De Dood de Dood waar op een eeuwig leven volgtZullen de verlokkende woorden der Socialisten u alsdan hulp en solaas en hoop geven De Deugd is waar 't Geloof is!. Ge ziet het in Hamburg en overal waar plagen en ellenden zijn Er zijn te Gent rijke Katho lieken die al een half millioen hebben gegeven voor Werken van Liefdadigheid En dezelfde Heldhaftigheid zal in 'tChri- stene Bloed ontstaaD om 't Werkvolk te verheffen en tot den staat te brengen gelijk de Paus het vraagt en beveelt in zij nen Omzendbrief... DixitBERNARDUS. i.oo; 2depl. 1 fr. de Niet slecht gedeisd Een Amsterdamsche Huis heeftnu uigevon- den van Annoncen te zetten op den achter kant der Speelkaarten. Wat zegt ge daarvan? BEAULY,/5 September 1892. Mijnheer Daens. wij kloeke Belgeu. werkende men schen in Frankrijk, bij Mijnheer Bertheau Albert, tot Beaulay tegen Phithiviers Depar tement Loiret hebben in Uwen Werkman gelezen de wonderheid van de Aardappelen in ons vruchtbaar Land, wij gelooven het voor de waarheid, het is daarop dat ik U kom te beantwoorden Ik, A mandus De Spiegeleer, woonachtig tot Ressegem, werkt hier met 10 kloeke mannen, ik heb gescheld 12 aardappels, wij hebben er allen deftigvan geëeten en er bleven er nog wel 2 over, want het is hier een wonder om zien als zij uitgedaan liggen. Uwe beantwoorde Vrien den Aimè De Spiege'eer; Charles Vermas sen; Firmin De Spiegeleer; Amandus De Spiegeleer; August De Spiegeleer; Louis De Langhe; Louis Temmerman; Remie Ver- massen, Camil Strobbe; Albin De Vuyst. Zondag 25 ten half 5, 't Groot Concert, Muziek en Too- neel, wonderbare kluchtvertooningen... Zondag naar Nederbrakel. Eerste pl. 2.00; 2depl. i fr. derde pl. o,5o. Katholieke Wer kman skring De behoudenis, de treffelijkheidder Stad; Indien men de goede gezindheid niet kon vergaderen in dien Kring, wat zou er van Aalst geworden VOOR GOD EN VADERLAND strijdt dien Kring; en de Vakvereenigin- gen zijn er gevestigd; de Voorwacht; de Kurassiers die strijden in den zin van den Pauzelijkcn Brief en ge'.ijk 't Con gres van Brussel zal spreken. AALST. Katholieken Werkmanskring MAANDAG, Prachtig Concert door den vermaarden Kring Caritas van Ant werpen; maandag 26 September ten 6 ure stipt. Dat de Liefhebbers van prach tige Vertooning en fraaie uitspraak maar afkomen! ze zullen verwonderd staan het Feest bestaat uit De welgeborene Familie Staar Brendel en Morgenraad; blijspel in 2 bedrijven; tusschenspel MALBROUGH; - 'T SPOOKT ER k'uchtspel in éen bedrijf, iste Plaats 2 fr. 2de Pl. i fr. De oude Belgische Stad; Aan de grenzen der lieve Rhynstreek; Op St Martens-Parochie aldaar is inge richt een St JOSEFSKRING; Voor Nut en Vermaak; Voor deftige Bijeenkomst; Nog maar éen jaar bestaan tellende en reeds i5o Leden, allen Werklieden, met een Genootschap erbij van Matigheid, waarvan de Leden zich verbinden op hun woord van Eer, aan ALLE gebruik van dranken met gedistilleerden alkooi te ver zaken en slechts een matig gebruik te maken van bier. Den eersten Zondag van October zal die Afdeeling een Feest ge ven aan de Leden van beide Sociëteiten. SINT TRUIDEN St Josefskring, gevestigd bij Juff. Franck, groote web doenster van den werkman; zondag 1. is er Feest geweest; meer dan 100 Leden aanwezig; op klokslag van 8 ure begon de Vergadering met een kort Gebed en een aanroeping tot den H. Josef, Vriend en Beschermer der Werklieden; dan een lied opgesteld voor den Kring, eenparig ge zongen; 't was aandoenlijk; een soort van Geloofsbelijdenis van den Christen Werk man; dan een Voordracht door M. Van Grieken, Student in de Normaalschool, over de Matigheid, die den mensch zoo vreugdig, zoo kalm en zoo sterk maakt Eere aan den jeugdigen Spreker 1 Dan nog eens gezongen; dan, afloting van een prachtigenpaltöin elastieken een schoone broek; meermaals zijn er zulke aflotingen en de Commissie is bezig met zorgen voor't begin van den Winter... Welke schoone tijdingen uit St-Truiden 1

De Werkman | 1892 | | pagina 1