t OCTOBER ONDSCHOUW. Mpngelingskes. AALST. Dea aftrok. Te koop op Chipka. Moerbeke-Koewacht, Landbouw en Handel. Markt van Aalst, ,s Sept. DEWËRKMAN LJaar. 30 Sepl. 1892. Ütf)!iCir£S ,c Brussel, zie de 41 bladzijde. De Werkman 1 5 i18'"' 51'ï1"I,io'le Kl-uuyitb UCl WlltUlEU.il in verscheide N" de bijzonderste Verklaringen Vreemd,. Lm,d« ,,5o. - M^rehrijft ta ten allen tijd. j Besluiten van dit Congres mededeelen izonnerste verklaringen -i ZONDAG 2 OCTOBER, Groot Feest te Aalst in den Werkmanskring Daens Mayan, Eiland Chipka, Werf, Aalst. Na Waterloo hebben wij nu eerst een wonderschoon Verhaal uit Londen. zal Ze spraken aan Keizer Karei van een Spaansch Officier die bofte dat bij nooit be vreesd was geweest. In dit geval, zei de Keizer, heeft bij nooit eenkeers gesnuit met zijn vingers, want dan zou hij schrik gehad hebben van zich te verbranden. Ma'ant, zegde Jantje. Wat blieft er u, manne ken Uw gezicht zou eens moeten bij de Strijkster gaan. Mijn gezicht, Jantje Ja, matant, om er de rompelen uit te strijken, gelijk er met moeder haar kleed gedaan is. 1 Wie SNIJDT er in iemands goed 't Geen hem vrees noch hinder doet 2 Zeg wat soort van vleesch altijd De kok meest voor braden mijdt 3 Hoeveel soort van hout groeit er in een bosch Op de Rechtbank.. Meester X. pleit. Eensklaps ziet hij dat een der Rechters een uilke vangt en hij blijft stil. Ga voort, zegt M. President. M. de President, ik zal wachten van pleiten totM. de Raads heer ophoudt van slapen. En de Voorzitter antwoordt op Vaderlijken toon Heel wel; Meester, doch wie weet of bij niet wacht van niet te slapen, tot dat gij gedaan hebt met pleiten? JANTJE was met zijn Ouders naar een Concert gegaan, alwaar men geschametteerd had; cn Jantje vertelde dat 's anderdaags, dat hij gezien had uitéén flesch, twee soorten van likeur schenken. Och, antwoorde Staafken, is dat een aardigheid? bij ons thuis, moeder heeft eenen trekpot, waaruit zij 3 soor ten van kaffé schenkt. Hendrik Hautebeen, eens de tafel dienende, stortte er de sauspan om, zijn Meester, dit ziende, zeide Dit kan ik ook. Hendrik; waarop de knecht ant woordde Ik kan 't geiooven, Mijnheer, ik heb 't u daar aanstonds geleerd. Wij vernemen ep de Fabriek van den Tragel was de af trok van 20 centiemen gedaan, buiten de weet der Heeren. M. Louis Van Langenhove, het feit vernemende, heeft den man in kwestie op 't Bureel doen komen, en na een roskam ming van eerste klas, heeft hij hem bevolen den ouden Prijs te behouden. Maar met ongewillige honden is 't moeielijk ha zen vangen; is 't waar dat die man in kwestie nu bezig is het Werkvolk op ander manieren te palullen Dat hij 1 man plaatst waar er vroeger 2 waren dat er aldus veel SCHADE aan 't werk MOET komen. Met 't Volk te verdrukken doet men zijn eigen te kort; er is dan geenen iever voor 't Werk.... Te Brussel op 't Congres is verklaard dat zelfs met een deel der winst aan de Werklieden toe te staan, d'Heeren veel pro fijt zouden doen, vermits de Werklieden alsdan direkter be lang zouden hebben in den voorspoed van 't Werk. 0,20 c. Litanie van den H. Rochus met het afbeeldsel van den Heiligen, gelijk hij staat op de Schilderij van Rubens. Gebed tot den H. Josef voor de maand October 0.60 c. de roo. Grooten keus van Litaniën en Gebeden. HET ZING EX. Op eene aangename wijze. 1. Het zingen is een kostlijk ding 't Maakt helder ons gemoed, 't Geeft vreugd en brengt verandering In alles wat men doet Bij 't werken maakt het kort den tijd Voor dat men er aan dacht, Is, door den zang met vrolijkheid, Ons werk alreeds volbracht. 2. Het zingen maakt ons alles ligt Die zingt, wordt niet vermoeid Voor hem alle ongenoegen zwicht Hij kent geen droefheid ooit. God wil dat 't menschdom zinge blij Hij geeft hun voor den zang In hunne borst den adem vrij, Aan hunne stem den klank. 3. Het kleinste vogeltje zingt wel, Zoo goed het maar vermag Het zingt zijn liedje klaar en hel, Bij 't krieken van den dag Ja zelfs het zingt tot in den nacht, En slaapt maar korten tijd Het zingt des Scheppers oppermacht En zijne heerlijkheid, Hoe lieflijk en schuldloos klinkt Zijn liedje schoon en rein Eitracht, o mensch wanneer gij zingt, Zoo schuldloos ook te zijn. Alleen wat eerbaar is en schcon, Dat zinge uw hert en mond Dat nooit oneerbaar lied of toon De zuivere ooren wond'. de Maand October van 't jaar 1892. Menschen van de Steden en van den Buiten, hoort en luistert 1 daar klinkt de stem van den Vader der Christene Wereld, Paus Leo XIII, oud 82 jaren, de kloeke Grijsaard, die zich tot zijn Volk wendt en die roept Ten allen tijde is ons Christene Geloof bestreden geweestdit a is een teeken harer Goddelijke Zending; maar hedendaags hedendaags welke razernij om de menschen van hun Geloof te doen afvallen! welke aanhoudende en listige werking om de goede Zeden te verpesten!. Hedendaags! bijzonderlijk welk geweld om de Werkende Klas op te maken tegen al wat goed is Welke dwalingen die verspreid worden Dat veel Werklieden in hunnen nood, niet kunnende leven, bij den Duivel te biechtegaan onnaar sekten luisteren die alles nog merkelijk zouden verslechten, alle rust en orde wegnemende. In zijn Brief over den toestand der Werklieden heeft Paus Leo de grootc vaste waarbeden doen klinken ind'oorcn der Fabrikan ten, der Meesters en der Overheden; dat 't Werkvolk recht heeft op een deftig bestaan, niet alleen leven maar iets kunnen sparen, dat de wereld ziek is „n ziek blijft, als de werkende Man met zijnen arbeid niet kan leven, Dat heeft de Paus gezegd en op al de Preêkstoelen der wereld is 't afgelezen Die Wet der Broe- der'ijkheid Maar nu licht de oude Man zich tot alle Christene Menschen der gansche wereld, opdat in de Maand October den Roozenkrans met bijzonderen iever zou gebeden worden in Kerken, in Kapellen, in Huisgezinnen, in Scholen en in Werk huizen.. (Brave Kinderkes, ziet dat g'uw best doet en met veel beirouwen bidt.) De Paus doet de verhevenheid van den Roo zenkrans uitschijnen, alhoewel dit gebed zoo nederig voorkomt; hij raadt aan, er deMysteriën bij te voegen en dat alle Christenen hun leven zouden schikken volgens hun Geloof. DE MAAND OCTOBER T'Aalst wordt de Roozenkrans gebeden in St Martens, 's morgends na d'is(* Mis, onder 't Lof van 5 ure en ten.8 ure voor 't avondgebed in de kerk ten 8 ure 's avonds.. De tijden zijn buitengewoon; ze zullen later inde kronijken staan; de tijden die wij beleven. De Almacht Gods heeft haar getoond door een greote goedheid, met dien wonder baren Oogst; maar de straffende Hand, zij is ook van verre te zien.. Wij hebben rede van straffen te vreezen; die Socialisten durven daar opentlijk en baldadig God Almachtig bespotten, ja zijn bestaan loochenen.. Zoo uitzinnig zijn die rampzalige Kop stukken! De Ziekte is verschenen sedert meer dan 5o jaren en nu 'tis nauwelijks dat al de Geleerden te samen haren aard en hare oorzaak en ligging kennen.. Wie weet wat er nog kan ge beuren en wat i8g3 kan zijn Dat vloeken op straat en in de ga zetten, dit Zondagwerk, dat nachtloopen, die verdrukking der Werklieden, die ondankbaarheid der Kinders jegens hun Ouders, die ondankbaarheid van veel Werklieden jegens de Kerk, zijn dat geen wraakroepende stukken?,. In tijden van ziekte, kalm en gerust blijven is een groot voordeel, maar een Bruggeling zegde ons maandag op 't Convoi dat de beste middel om gerust te we zen is van zijne zaken in regel te stellen, om de Dood niette moe ten vreezen.... Werkmenschen, die ruige, hemeltergende en vloekende gazetjes Vooruit, Leste Nieuws enz. laat ze terugkee- ren naar Gent en Brussel waar ze'reeds zooveel onheil h;bben berokkend Te St TRUIDEN, Groote Feest in St-Jozefskring zondag avond ten 7 ure stiptKluchtige Vertooningen en Zang. Vreugd in deugd en in broederlijkheid... St Truiden, de 2d* stad van Belgisch Limburg, de Pro vincie die 44 geograph. mijlen meet en 2:2.000 inwoners heeft. Een schoon Belgische Geschiedenis in 33 lessen, bewerkt door M. Castc leyn, hoofdonderwijzer te Grember gen, is verschenen te Lier. Zeer nut tig boekje voor d'exaams. Te Luik is de Foor verdaagd en heeft zij plaats, 'c zal zijn den 16 oktober.Van geven sterft men,zoo denkt de rijke Jood Rotschild toch Hij. 3ooo millioen rijk, heeft 5ooo fr. voor de ramp van zijn koolmijn Agrippa gegeven, terwijl de katholieke Maatschappij te Anderlues bij een dergelijke ramp 1 milloen fr. gaf... En 't zijn de Rotschilds die de de meesters zijn der groote Joden-gazet ten uit welke 't Leste Nieuws en ander modderbladjes hun leugens en lasteringen halen. Te Gent in St Jozcf3kring is groote Feest ge weest voor M. Cooreman. die er als Voorzitter is ingehaald, en ver klaarde dat hij een echte Tjeef zal zijn onder de Tjeven. T'Aalst is Zondag groote Feestviering in Werkmanskring, t'Aalstjmen gaat er den Triomf vieren der kiezing voor Werk- en Nijverheid na 't L 1 tea 5 ure, Groote Festival en 's avonds verlichting er zou wandeling rond de stad geweest zijn, want veel Muzieken en Koors zullen er ko men, maar omredewil der onlusten door Socialisten en Radikalen ver wekt, zijn alle openbare Betoogingen verboden, 't Muziek van Gent zal ook komen en al de Anti socialisten zijn op die Feest uitgenoodigd. Vergeten wij niet te melden dat de" Werklieden van Aalst zondag zijn vereerd geweest door een overschoone vertooning van Antwerpenaais, do Leden van Caritas.. Eere en Dank aan die moedige en talentvolle jonkheden! Zondag is er eenfraaie Feest geweest ia de schoone Parochie van Rhode Sint Genenius voor den Doop van den achtsten Zoon des Werkmans Felix De Nayer; de kanons dommelden, de groote klok luidde en 't gansche dorp was bevlagd. De Meter was Jufvr. Catha rina De Grcef en de Peter M. Walschots. Het heugelijk Feest wierd opgeluisterd door de Fanfaren Maatschappij van Alsemberg, die den gelukkigen Vader en zijn Huisgezin met een schoon Serenade vereer de. Hulde cn Dank aan zulke Feesten M. Crickx van Aalst vraagt 5o,ooo fr. schadeloosstelling. Men moet inderdaad zeggen dat die ramp hem ver heeft ten achteren gezet in zijnen handel. Te DENDERMONDE is zondag de Verjaardag gevierd van den Werkmanskring, 35o Leden hebbende, met Spaarkas, Onderlingen Bijstand, reeds 3,000 fr. in kas en buiten alle politiek werkende voor Werkmansbelang en Werkmansvreugd. —Te GENT. Werkmans- Kring St Joannes Baptista de Feesten van 't Winterseisoen. Voor drachten, Concerto's Prijskampen, enz. 't is luisterlijk! zondag de Opening der Feesten, 's morgends ten half 7 algemeene Vergadering in de Kerk, ter intentie van den Geestelijken Bestierder voor zijn Naamfeest; Zondag 9 October, Eerste Groot Winterconcert ten half 6 voor de Leden en hunne Familiën. Te Luik zijn krakende protes ten tegen den uitstel der Foor tot 16 October. In Eügeland vreest men een algemeene werkstaking der katoenbewerkers; In Oosten rijk laat Kardinaal Ledochowsky, in levende lijf, 150,000 fr. aan de Goede Werken van 't Aartsbisdom Posen.. Heer Ops'eller, De aardappeloogst, waarvan UEd. soms ook schrijft, ik geloof dat Koewacht daar wel het middenpunt van is, die zijn bij ons zoo gewassen en zoo veel uirgejcot dat er bijna geen zijn. die geen aardappels te veel hebben en wel Landbouwers van zes-honderd zeven, acht, tot duizend zakken van 100 kil.; wat er uit onze streek weggehaald wordt met de treins, en met wageiis en karren dat is ongelofelijk en daarbij zoo lekker van eten; uit onze poldersireken en aan den kleinen prijs van zoo wat vier frank .onder en boven de 100 kilos aan de wagens geleverd. J. B. D'H.... Te Mechelen zijn 7900 kilos aardappels verkocht aan 5,5o en6i48 kil. Boter aan 2,72; 46 stuks grijs lijnwaad aan 0,80 a 90 c. en io3 wit aan 1,00 a i,5o; 1400 kiekens aan 3,5o a 6,5o 't koppel. D'HOP Antwerpen, vastz markt; Hop van Aalst wordt verkocht om in oct.-nov. te leveren aan 95 fr. DYON, Frankrijk: De prijzen zijn i5o a 160 fr.; de Planters zijn vast in hunne eis- schen; ze weten dat er geen Hop is van den vorigen Oogst en dat de opbrengst van dees jaar zeer gering is. ELZAS Vastere markt; er zijn nog al Duitscbe koopmans; ze bieden i5o, 160, 180 fr. de 5o kilos; maar kunnen aan dien prijs niet veel koopen. SPALTO 3k vaste markt; tot /55 a i65 Rhynsche marken, (i,a5 is een mark.) 7 balen Hop zijn ter markt gekomen en seffens, rap verkocht aan 100 fr... Ze voch ten bijna om die 7 balen te hebben. VTp>P7a1a Natuurkundige en heeft^nooit van zijn leven zooveel aardappelen gehad, hij dankt God, en is zeer te vrede dat hij in den winter er al menigen armen dompelaar zal mede kunnen vertroosten. Het is hiér overal hetzelfde ge val. eenieder is te vreden. Het is juist ge lijk De Vuyst voorzegd heeft Dat er met het uitdoen der Aardappels veel poppen zou den gevonden worden van den vlinder doo- denkop, er zijn hem al reeds 15 rupsen en 12 popkens van gezonden, in de maand Juli het toekomende jaar zal hij er eenen geheelen kader van bezitten. Al is het loof maar slecht, Victor De Cooman, koster te Wou brechtegem, heelt,in de beten een raap ge wonnen die 6 kilos zwaar is, en 80 cenrim. dikte in den omtrek, ze is te bezichtigen in 't Zaagsken te Herzele. In den nacht van maandag en dijhsdag hebben dieven pogin gen gedaan voor in de cKerk te Herzele te breken, waarschijnlijk zijn in hun werk ^ge- stoord geworden. F. D. V.

De Werkman | 1892 | | pagina 1