Rampen, Misdaden en Ongelukken. iiuitenlands. Prijskamp uit Wynkel St-Kruis. Te koop op Chipka. ^vd™ Si T'Aalst is 't nog altijd een groote verwoesting rond den brand aan de Vaart, van de uitgehaalde balen katoen en kisten heeft d'Assurancie nog 5o duizend fr. gemaakt. Te WICHELEN is dander week waschgoed ga stolen op 't kasteel, o. a. 20 lijnwaden hemden; Te NIEUWERKERKEN, een half uurken van Aalst zijn vrijdag nacht bij Ch. Sonck, Reestert gestolen 12 kiekens, den haan, 6 schoon konijnen en een nieuwe schup. Te M ECHEL EN is zaterdag een kloek varken van de Veemarkt geloopen naar de Keizersstraat, die gjeel en gansch in roer en in rep stond op de brug van Nee- kersspoel kon'de Eigenaar het inhalen en bij den steert terug naar de Markt slingeren. Twee Douaniers van Roubaix Tourcoing zagen 20 personen uit België komen, geladen met smokkelgoed. Zij liepen er achter en haalden er 6 in, 5 vrouwen en eenen man. Ze gingen er mee doch wierden in de kasern der douanen bestormd, zoodat de douane verplicht was naar de menigte te schieten met loos poêr. t v EREMBODEGEM-TER-JODEN. In den nacht van 10 tot 11 September zijn er dieven door eene kleine kamervenster ingebroken in de herberg a de drij konin gen i) bij Jan-Aaptist Nelis en hebben uit eene kast de som vanfr. 72,50 gestolen m zilveren en koperen munt en nog een gelen lijnen doek en een paar ooringen van j fr. i,5o waarde. Men vermoed als daders van deze diefte 1 met inbraak, drij slecht befaamde kerels, welke eene week j te voren in voornoemde herberg iets gedronken hebben j en door hunne zonderlinge manieren reden tot verden- j king gegeven hebben. Jac. LOKEREN. Op den wijk Roosen zijn 80 fr. gesto t len bij een geringe vrouw, die deze som bewaard had als appelken tegen den dorst. Men zegt dat de Policie den stouten dief en lathertigen schelm weet zitten. KAMERENBOSCH. Ja, een wreed ongeluk maandag ten 10 ure 's avonds, men werkte daar nog aan eenen put, zekere Vincent Lefebvre, 26 jaren, van Elsene wierd opgehaald en was boven, toen hij uitslibberde, neerviel 38 meters diep. Zijne armen en beenen waren gebroken en hij ligt als eenen Blazerus in St Pieters- uospitaal. ANDERLECHT. - Ei, is Baekeland verrezen of Jan De Licht Een pachteresse van Anderlecht, Madam V.. wonende Bristebroekstraat, maandag noen ten 1 ure naar huis komende, wordt aangepakt door eenen bandiet, ten gronde geworpen, haar geld afgenomen, waarna de bandiet in volle vlucht wegliep. ANDERLECHT. O die leelijke schavuiten Wilt ge nu weten wat er gepleegd is zondag t'Anderlecht, buiten Brussel, zelf er aan palende. De Processie van den H. Guido was uitgegaan en rond half elf zijn een dozijn straatjongens op den Toren geklommen, om er schotsge- wijze te luiden en een der zeelen is losgeraakt en is ge vallen door de voutin de kerk, met groot gerucht en er een H. Beeld verbrijzelende... Ware er 'ne mensch van ijzer onder geweest, hij was dood 1 De Suisse, op t ge rucht komende geloopen, heeft aanstonds de deur van den torentrap gesloten, zocdat de krawaties aangehouden zijn.... Ze zullen nu een ander kloksken hooren luien. MOLENBEEK. Zaterdag zijn aldaar aangeslagen 20,000 haringen met verscheide honderden schorren. Spijtig dat men al dit eten laat bederven, maar bedorven vleesch of visch is voor 't lichaam wat een slechte gazet is voor den geest. ELSENE. Zaterdag ten half 7. in een huis der Bronstraat de meid wil 't licht aansteken, als er een ont ploffing volgde, dat deuren en vensters aan stukken vlo gen, dat er brand ontstond gelukkiglijk was de meid niet gekwetst. BORGERHOUT. Zekere Hendrik Pnenen.oud 72 j. van Deurne, is vrijdag avond ten 10 ure doodgereden door den tram; zijn kameraad, zekere Paulussen werd gekwetst aan zijn hoofd allebei werkten in de gaz. Het ongeluk is bij toeval gekomenHoe komt een ongeluk vestrooid zijn, niet opletten en verrast worden door tram of trein. BOUCHOUT. Vreeselijk ongeluk 1 doode en 3 gekwetsten. Maandag namiddag, ter gelegenheid der kermis, hadden paardenloopen plaats op den grooten steenweg van Lier er was een overgroote toeloop van volk. Alles liep goed van stapel, doch, op 't einde, kwam een verschrikkelijk ongeluk de vermakelijkheden stooren. Een paard, dat in volle vlucht voortrende, viel eensklaps en sleepte den genaamden Lodewijk De Vos in zijnen val mede. De geneesheer Compeere wierd aanstonds ge roepen maar kon enkel den dood bestatigen. Drij andere personen zijn ook nog min of meer erg gekwetst onder andere een jockey, wiens schouderblad gebroken is hij bekwam ook erge kneuzingen in het ge laat en wonden aan den arm. MECHELEN Drij Vrijdenkers die een Berechting vergezelden van een Lid hunner Familie, wat hebben ze gedaan Aan 't huis van den zieke een herberg inge trokken, en daar schandaliglijk beginnen te spotten n et de Berechting en den Priester.t Is schoon, t is be leefd, 't is beschaafd ANTWERPEN: Zekere Frans Van C. cud 14 j. uit de Lange Zavelstraat, is aangehouden, opheelerdaad als hij in de Jesusstraat een kaske cigaren had gestolen.. Stelen en rooven, is zijn eigen van rust en vreugd beroo- ven. Ei, zaterdag de ridder en êelman Joscf August j de Bosschaert, oud 38 j. is op 't Mechelsche plein door een geraaktheid getroffen en viel dood ten gronde. Op de Oost-kaaiderKattendokdijkiseen kas glas gestolen. Zaterdag is een vrouw aangehouden, die het Gala-kos tuum van eenen lijkdrager had gestolen. HALLAER. Ver'eden zondag namiddag heeft, in eenen twist tegen vader en zoon M. de genaamde Victor De Beider, metser te Itegem, negen vreeselijke messte ken in het hoofd bekomen. De ongelukkige verloor uit de gapende wonden geweldig veel bloed, maar zijn leven is voor den oogenblik niet in gevaar. Cr Cat tercet heeft hem de eerste zorgen toegediend. De daders zijn aange- h ouden. Het schijnt dat in dit drama de hoofdrol werd gespeeld door den rampzaligen drank. WEST-VLAANDEREN. Te Roeselare aan de statie is maandag een persoon de teenen zijner voeten ge- pletterd door eene kar, die omkeerde. Te Moorseele, op de koersen zijn kwansuis groot ongelukken geweest een peerd die zijnen ruiter afwierp, over de barreelen sprong, vier kinders omverwierp, dat er éen in onmacht lag, en een Ouderling kwetste de Ruiter was ook deirlijk gesteld. Te Ingelmunster is Alfons Van den Broecke door een brouwerskar omgeworpen, en doodgereden. 44 jaar en woonde in't Oudmannenhuis..Te Roeselare is in den nacht van zaterdag tot zondag de koperen naam plaat gestolen aan 't huis van Mr den Notaris Wuffels, afgevezen en meêgenomen. T'Ieper, een kerel, oud- veroordeelde, h eft uit een welde een peerd gestolen en is te Kortrijk geschabernakt. Te Wavelgem heeft het zondag avond ten 8 ure gebrand bij den kleermaker Van Acken en twee ander huizen zijn afgebrand van Mr Leo Masselus en Mr Holvoerd ze takseeren de schade op 10,000 fr., te Beveren, bij Kortrijk zijn zaterdagavond afgebrand stalling, hangars en woning van landbouwer De Jaegher. Er was geen helpen of blusschen aan 4 koeien, 1 stier, 4 vaarzen, een kalf zijn erin gebleven. De paardenstallen zijn behouden en 3 koeien zijn gered. Te Brugge heeft een vrouw haar zoodanig koleirig ge maakt, dat zij van gramschap gestorven i6. - Te Moes- kroen werd zondag geschoten voor eenen Trouw de Va der der jonge vrouw lostte op den muur een schot met schroot geladen. De zaaidjes botsten terug en zes perso nen weiden gekwetst, niet erg, niet doodelijk, maar ze zagen veel pijn af en dat stoorde de vreugd. ROESELARE. Een pijnlijk ongeluk is voorge vallen langs den nieuwen steenweg van Roeselare naar Moorseele, welken men bezig is met leggen. Men bezigt een klein stoomtuig om de wagentjes met zanden steenen geladen, te vervoeren. Vrijdag morgend wilde een dor werklieden, Aloïs Verhelle, wonende te Rumbeke. op 't stoomwagentje springen terwijl het in gang was. Ongelukkiglijk heeft hij missprongen en is on der een wiel gevallen die hem de twee beenen afgereden heeft. De man is aan zijne wonden bezweken, en zondag te Rumbeke begraven geworden. Hij laat eene weduwe met twee kinderen na. Een brouwer te Wevelghem was voor zaken naar Brussel. Vooraleer terug te keeren, ging hij in eene. herberg. Hij had zijnen overfrak op eene tafel neergelegd en toen hij wilde vertrekken, was een dief met den frak weg, waarin de portefeuille van den brouwer en eenige bankbriefkens staken. De herbergierster had wel een persoon zien weggaan met een overjas od den arm, doch zij dacht dat het zijn eigendom was. MECHELEN. Zondagnamiddag rond 2 ure was zoon B. naar de ouderlijke woonst Nokerstraat, terug ge komen. Tengevolge van het afgeven van zijn loon ont stond er weldra een hevige twist tusschen moeder en zoon. Eensklaps vatte de moeder eene flesch en wierp ze naar het hoofd van haren zoon. Deze werd erg ge kwetst hij had eene wonde van 10 centimeters op het voorhoofd. Hij werd op 't policiebureel verzorgd. UIT DE WALEN Te Bergen is vrijdag avond een jonge dochter van i5 jaar in de koolmijnLevant-du Flenu uit den ophaalbak gevallen620 metersdiep... 't Is schrik kelijk Te Luik heeft Casimier Fuppe, werkman der mes'.pacht een druppelken phenisch zuur gedronken, in plaats van genever en bezweek een half uur nadien Te Sombreffe is een geheime Stokerij ontdekt door de man nen der Aksyns van Namen zc maakten genever in een plaats onder den grond en hadden al veel rechtgeld ge- fradeerd... 't Zal zijn een boet, van honderdduizend voet. De plichtigc is de gaten uit. Dijnsdag noen, te Char leroi, de jongman Clemens Paternotre, over de spoor baan willende stappen, is tusschen twee rijtuigen ver pletterd. Hij spuwde bloed, dat het vreeselijk was om zien en ze vreesden dat bij de 24 uren niet zou uitdoen. afgebrand het magazijn der heeren Benoit, handelaars in garenenden op een uur tijds nam 't vuur alles weg, in een oppervlakte van 1500 meters. De schade beloopt tot 140,000 fr. Te Marseille heeft het ook nijg wreed geregend, 't was stortvloed, bijzooverre dat op sommige plaatsen het wa ter 1 meter hoog stond. Op de straten en in d'huizen. Marseilje is nog al bergachtig, zoodat peerden en rijtuigen door den stroom wierden meegesleurd. Ze spreken in Rusland van eenen ijzerenweg te leggen voor den Winter op den stroom der Dnieper... Hiü, is dat niet met het le ven spelen Renan is dood... Een akelig droef leven heeft hij gehad... Maar eens met den duiyel ingescheept, gezijt geblinddoekt en gemondstoptOei, teThoune, in Frankrijk, had een joDge gast van 18 jaar een klein, klein wondeken aan den duim van zijn linker hand in plaats van bij Sixtus om de zalf-balsem te komon, deed hij er, volgens een volks-superstitie een spinnekopweb over en ging voorts aan zijn werk. Na eenige dagen, 't wilde kwaadspel, 't vuur kwam erin, een vsrgiftiging van 't bloed en de jongen is ervan gestorven... Als ge dat peist en overweegt! Oei, in den Haver brandt het, ge lijk t'Aalst iu de Katoenfabriekzondag ten 4 ure is 't vuur geraakt aan petrolbakken die 7,000 lieters inhouden, bij Mr Desmaretverscheide werklieden zijn erin gekwetst de Pompiers zijn ter plaats, doch kunnen er al weinig aan doen 't moet uitbranden men bluscht daar niet met j water, maar roet zand, om den brand te vrrdooven en te* versmachten. Te Sarragossa.een stad in Spanje die opt,- de Geldmarkten nog al woeling heeft gebracht, te Sarra- j gossa zijn de beenhouwers in weikstnking, al hun winkels- zijn gesloten de Soldaten staan achter d*n kapblok d(& 1 menschen moeten '.och eten. Tot Eberfeld, Duitschland J een metser oud 28 jaren, die van drift en dronkenschap! zijn vrouw had vermoord, is den kop afgeslagen, la' Duitschland geschiedt zulks nog met nen bijl. In Sicir, lië, de streek van piratten, onder Napels, daar moeten de- Roovers wel gelukt zijn, want men neeft er op "korten; tijd 600 aangehouden. Te Tarbes, Frankrijk, ge pas seert die stad als ge naar Lourdes rijdt, te Tarbes is een schoolzaal ingestort, op een Prijsdeeling 100 personen' zijn gekwetst3 dood een soldaat, een kind van 14 jJ en een vrouw van 60 jaar. 't Was in een Normaalschool, in 1830 gebouwd en nu leeg staande. Te Buda-Pesth, in Hongarië, is de ziekte op een schrikkelijke wijzeze moeten nu allerhaast houten gasthuiszalen optimmeren en dood wagens maken. Aanhouding van eenen Onderpastoor. De beroemde Duitsche Zanger Karl Formes verhaalde onlangs te Mulheim, zijn gebortestad het volgende t In i838, zegde hij, was ik hier Misdiender en verge zelde soms re Berechtig met bel en lanteern. Nooit zal ik 't volgende vergeten Het was in de maand November en binst den nacht dat ik met Mr$deu Onderpastoor En gels een half uur buiten de stad naar eene zieke vrouw ging.. Zelden heb ik zulk hondenwcêr beleefd Door stormwind vloog ons sneeuw en hagel in 't wezen en wij konden moeielijk voorwaarts, uitslibberende op den nat ten sneeuw Mestnat geraakten wij er eindelijk toch: een arme hut in welke een Arbeider met een zieke Vrouw, in d'alleruiterste ellende; geen enkel stuk huisraad, alles moest verkocht zijn of verbrand, geen vuur en bijna geen licht De zieke vrouw lag op den grond, ja op den grond, 1 bijnazonder deksel en op strooi; hare-, man en zijne moe der waren met lompen omhuld en 't verwonderde mij, dat zij nog niet vervrozen waren. Nadat Mr de Onderpastoor aan de zieke de H. Sacra menten had b-diend, zag hij rond in die arme stulp en sprak met tranen in zijn oogen O God, wat is dat schrik kelijk n Hij gaf dan al 't geld dat hij had en ging heên, zeggende Menschen, gij zult geholpen worden Dan trokken wij door dit hondenweêr terug naar Mulheim en. ik was hartelijk blij, als ik weêrom in mijn bed lag.. Hoort wat er verder gebeurde Ten 2 ure 's nachts zag de Nachtwaker buiten de stad eenen man die voortliep, een zwaar pak op zijn schou ders en eenen korf onder den arm. Hij liep er achter, maar de man ijlde voort. Eindelijk haalde hij hem in,' en bemerkte dat de vluchteling wollen sargiën droeg en eenen korf met flesschen en pakken; dadelijk dacht hij op inbratfk, sprong tot den dief, trok den sabel en riep Sta, in naam der Wet ik houde u aan Op zijn geroep trad een Stadsbewaker bij en samen hielden zij den dief aan; nu wilde de Nachtwaker den dief kennen en hield zijn lanteern omhoog; wie had hij erkend Mr den Onderpastoor M. Mr den Onderpas toor, riep hij, zijt gij het wat doet gij toch Vrien den, laat mij voortgaan, ik doe mijn plicht.. Spreek ef toch aan niemand vanIn eenige woorden verhaalde hij d'Ellendein dit arm huizeken en dat hij niet langer had kunnen wachten de noodige hulp te brengen.. Nacht waker en Champetter wilden pak en korf dragen, maai de Priester wees hun hulp van der hand Thuis geko men zijnde van de Berechting had hij metterhaast lakens, sargiën, eten en drank genomen en had in dien vreese- lijken nacht een tweede?, maal dien langen weg afgelegd.. Verbeeldt u de vreugd, als hij bij die ar me lieden kwanii Zij vielen aan zijn voeten en kust'en zijn handen... 's Morgends ten 6 ure stond M. de Onderpastoor weêr aan den Outaar, waar ik zijne Mis diende. iste Wie 't heeft kan op geen rijkdom roemen, Wie 't niet heeft is veel beter af Wie 't weet is waarlijk dom te noemen, Waar 't leeg is woont dit ODgelukskind, Wie 't hoort is doof, wie 't ziet is blind. 2de Het eerste is een vokaal. Het tweede kunt ge op schip ontwaren: Het derde is een metaal; Een noot zal 't laatste u openbaren En voegt gij nu aces vier te zaam, Dan vindt gij ras een vrouwennaam. 3de Wanneer een mensch mij rooft, dan heb'k den roover lie: Maar nooit of nimmer val ik in handen van den dief, Dan eens ben ik beklemd, dan ruim cn dan weêr open Geen stervling voor het eind kan ooit te zien mij hoper? 4de Met een lijd hij die weinig wil spenderen; Met twee rijd wie 't betalen kan; Met vier rijd nooit een burger-man; Dat doen alleen de groote heeren; De koning rijdt met zes, maar 'k wil te raden geven Wie draagt door s.ad en land dagin dag uit met zeven: 5de Wat wordt er verbrand om een geheim t e bewaren VOORWAARDEN Er zijn drie prijzen te verloten onder devolledige, te weteni Abelino, den bandiet der Rotsvestingen; Doktoor Jan Faust tus en Tooververtellingen. Voor de onvolledige, het Le ven van den H. Amandus, Apostel van Vlaanderen, en voof degene die mij het grootste geial postzegels zal afzenden, 't ip gelijk van welk land, ontvangt 'nen schoonen splinternieuwen boek Den Veldtocht in Rusland. Ongefrankeerde brieven worden geweigerd; 3 weken tijd voor raden. Victor Bauwens, Wynkel, Ste Kruis. 0,20 c. Litanie van den H. Rochus met het afbeeldsel van den Heiligen, gelijk bij staat op de Schilderij van Rubens. Gebed tot den H. Josef voor de maand October 0,60 c. qe joo. Grooten keus van Litaniën en Gebeden.

De Werkman | 1892 | | pagina 2