Napoleon op St Helena, ik. ANTI-SOCIALIST LIED. Allerhande Nieuws. LUIK- AALST d'hop. BEWERKMAN1 iV° 1043. -21 Jaar - 14 October 1892. Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs voor Belgis 2,5o voor alle Vreemde Landen 4,5o. Men schrijft in ten allen tijde Daens Mayati, Eiland Chipka, Werf, Aalst. Wilt gij weten hoe Napoleon gevaren is na den slag van Waterloo? hoe hij leefde op Sint Helena en er stierf, koopt u den x A. tmanak oan De Werkman, hij gaat verschijnen de naaste week, prijs 10 c.; goede winst voor den uitverkoop. Air 't zijn al vodden van papier. Door Fr. Van Hulk. in htt Lokaal dtr Vlamingen te Luik. i. Laatst is weer in onze stede Een Socialist schandaal gebeurd, Nu al de vrienden waren in vrede, Hun vaandel daar aan stuk gescheurd; Ziet gij nu, vreedzame lieden, Van degene die praten van broedermin, Zouden u komen verbieden Te hulden uwen Vaandel in bis. 3. Ziet gij dat nu van die mannen Die de lots verbetering preken gaan, Dat zij in de kamers kwamen, Spoedig, Belgenland had gedaan; Zij waren slechter als papegaaien, Als vos en haan, als rat en muis, Zij zouden het Volk al zien te paaien Maar zwicht u van dat slecht gespuis. Hoe durven zij van welstand spreken, Die God en Kerk. verloochenen doen Die nooit niet anders spreken Voor revolutie werken te doen; Voor toch eens aan 't bewind te wezen Spelen zij Luther en Calvijn, En durven liegen zonder vreezen Dat zij voor onzen welstand zijn. bis. 4- Op ons Vaandel hebt gij gewroken. Maar dat zal zijn tot hunne spijt, Die laffe daad blijft niet verdoken Want nu, wij strijden met meer vlijt; En liegt en spot maar dolle gekken En belooft maar welstand in ons land, Naar de Congo moet men hun doen trekken, Gekoord, gebonden hand aan hand. 5. Welnu, vrienden dat is voor 't leste, Fpkloft den Tombola; die van Eekloo is of die c Eekloo genegen is, en iedereen die een goed werk wil doen neme loten voor den Tombola van den Werkmanskring, o,5o c. te bekomen in ons Bureel. DE LEVENS DER HEILIGEN, door Butler, aan 4 fr. de 8 boekdeelen groot in-12't is te zeggen de grootte van 't Gulden Boekje en elk boek van 35o a 400 bladz. Die 8 deelen zijn een klein Bibliotheek. Deze uitleggin gen waren ons gevraagd en wij geven ze gaarne. Vnnrilit ^at hooveerdig blad trekt oogen als kanonballen, omdat in d'oude Vlaam- sche Gilden de Mis voor d'Overledenen verplichtend was op boet Vooruit lokt zijn Werkvolk naar den grooten franschen theater en dan schrijft het dat de men- schen die op 't uilenkot zitten er een onwaardig gedrag houden en de moeders en de kinderen door hun schande lijke taal doen blozen... Lappe, Marjannel... Alle ge- meine ontstichtende nieuwskes staan in Vooruit; en die gazet drapeert haar dan nog, in eenen mantel van weer- digheid!!?? Wilt gij ware vreugd smaken, zie.... in de vlucht aller slechte vermaken zal uw zegen zijn en de rijkste troost zal ze u vergoeden. Gaat nooit naar de meeting van Vooruit, Want leugetaal dat is hun beste Het Volk opstoken is hun buit; Maar strijden wij met nieuwen iever Voor onzen rechten werkmans-bond Terug eene nieuwe Vlag 't herkiezen Al stond er wel 1000 rooie rond. bis. F. Van Hulle. Prijskamp voor de Scholierkes onder de i3 jaar. ste Prijs een doos pennen en een boek Marie Antoinette, gekartonneerd. 2de prijs, Bavo en Livina, gek. en een schrijfboekje in rood leêr met vergulden boord 3de prijs, Het Gulden Boekje gek. en 3 schoon Pa ternosters. 4de prijs, 1 Boekje, Huisgezin van den Werkman, gek. en een schrijfboekje in leér. 5de prijs, voor 't schoonste geschrift Een doos pennen en een kruiswegboekje. éde prijs, voor 't verst komende De kleine Robin son der Jeugd. RAADSELS: 1 Welk woord zal u ziek ma ken als gij de eerste letter wegneemt 2 Wie komt s morgends het eerste in de kerk 3 Waarom hebben de molenaars witte mutsen 1 4 5 gasten krijgen 5 eiren; ieder moet éen ei hebben en toch moet er éen in de schotel blijven; hoe kan dat zijn 5 Ik blijf gedurig vier jaar uit; dan ziet gij mij ver schijnen, om weêr voor vier jaar te verdwijnen zeg nu wat dit beduidt! 6 Oude pap, koude pap, pap, pap van drij dagen; hoe heet men dat 7 Met welken boog kan niemand schieten 8 Wat is de sterkste letter uit den a b c - 9 Waarmeê begint de rook en eindigt het vuur 10 Wat staat er in den Hemel op 3 pikkelen Nu 't is t'hulder eere; wij geven een maand tijd; de brieven franko a. u. b. Voor 't schoonste geschrift betrouwen wij ons op d'eerlijkheid van 't jong geslacht. Eerlijk zijn tot in de kleinste zaken, dat is de vreugd en de glans van 't leven. Lippen, vriend Sixtus groet vriendelijk UEd. en allen die deze gazet zullen lezen of hooren lezen. Op zijn visiet in 't Stadhuis hoorde hij dijosdag voornoen, ten 10 ure zeggen Vóór 12 ure zal 't regenen dat 't klettert,,. De visschers kunnen er ook nevens siaan.Vriend Lippen hebt ge dat al g'hoord van Italië dat ze daar een ontbindingske gaan hebben van de Kamers? Ze dansen daar op een papieren zolderken. En Mr Dautricourt, Burgemeester van Dixmude is dood en begraven... 't En is maar scbijn hier groot te zijn.En Sixtus richt nu zijn heldere goedhertige Vlaamsche stem naar Brosius die nu vertrokken is maar altijd den vriend zal blijven van Chipka. Op Aalst Mijlbeke is een bij zonder Gasthuis ingericht voor 't geval dat de Ziekte moest uit bersten. 2 Gasthuisnonnen zijn er opgesloten. En de Patriot Schrijvert dat onze goede Vriend uit St-Nikol. aldaar op zijn kos ten een gasthuiszaal heeft opgerecht voor 't geval dat de Ziekte zou losbersten... In 't ander jaar der Ziekte heelt de Paus te Roo- men in zijn Vatikaan een Gasthuis gereed gemaakt.. Dat is Volks liefde niet met woorden maar met werken. Te Brussel zijn do Komiteiten bezig met beraadslagen over de nieuwe Kieswet.. Wint de werkende man in weerde, als hij kiezer is Ja zeker lijk.Derhalve dus, we zijn voor een deftige uitbreiding der kiezing. In Argentina is de nieuwe Voorzitter Peua aangesteld; zal 't nu beteren men heeft er veel hoop in en 't moge zijn, want de geldcrisis duurt er al zoo lang als de week vóór Sinxen. Vriend Natuurkundige, wat zegt ge daarvan Te Drongen is een witte zwaluw met d'ander vertrokken naar de warme Landen. Rond Aalst, in 3 aaneenpalende G«meenten zijn onlangs ge trouwd 3 Schepenen, elk in de 60iaren uit.. Veel zegen en bene- diktie in hunnen houwelijken staatT'Antwerpen zetten de Joden een nieuw Sinagoog en te Gent schrijft Vooruit dat Renan, de afgevallen Priester, het Christen Geloof heelt gedood Dat is oude prisjpraat van Voltaire.. Non prevalebuDt.. Werkmenschen, ge moet dat weten Die leelijke vijg van Vooruit, met al zijnen hollen en dollen embras, als Vooruit 't woordje God schrijtt, 't is met een klein g, maar om te vloeken schrijft Vooruit God met een groote G.De menschelijke boosheid kan armzalig worden in hare afgrijselijkheid. Te WELDEN, die uitverkorene plaats, door honderden duizenden genoemd met Eerbied, Liefdeen Dankbaarheid, nu gaat er daar een Statie komen, met November al. Minister Van den Peereboom moet ook veel achting hebben voor die Parochie, want aan stonds heeft hij die vraag ingewilligd. Overlest vertrouwde ons iemand toe; dat hij in zijn moeieliikheden en neêrslachtigheden zijn hert verheft tot Bisschop Lambrecht zali ger en altijd, altijd aanstonds troost en sterkte ontvangt. Niemand ter wereld of hij moet bekennen dat Bisschop Lambrecht een Dienaar Gods was van buitengewone heldhaftigheid.. Bisschop Stilleraans noemt hem Een Martelaar, uit liefde voor ziju Volk gevallen.. En Bisschop Stilleraans is de man niet om iets te over drijven. St Gillis-Waas. Onderlingen bijstand. Dat men zich overal vereenige, met liefdadig en broederlijk hert, om het lot der Werklieden te verbeteren.. Want Satan loopt rond als Bekoorder Indien gij neêrknielt en mij aanbidt, zegt hij, ik zal u al de goederen der wereld geven Met innige vreugd vernemen wij uit St Gillis- Waas Een plan, reeds lang in studie, is zondag laatst tot een begin van uitvoering gekomen In de ruime zaal van Mr Ed. De Dobbelare, op de groote Plaats, 3oo personen aanwezig; aan 't hoofd Pastoor en Burgemeester, Vrederechter en Doktoor, Schepenen en Raadsheeren; éendrachtige werking 't Is de Vre derechter Mr Van Steenberghe, een Volksvriend uit 't Land van Aalst, die éen uur lang sprak over de Maatschappij van Onder lingen Bijstand, om de menschen te helpen in tijden van ziekte, in werkgebrek, in ander lastigheden... Dan heeft Mrden Pastoor gesproken over de weldaden van dergelijke Maatschappij de heer Doktoor Cauterman, van zijnen kant, liet als Geneesheer door ondervinding kennen hoe ongelukkig de mindere man is, alswanneer hij alleen gelaten werd Vae soli, zegt het spreek woord; wee, die alleen staat! het is door de Vereeniging, dat men het lot van den werkman moet verbeteren., St Gillis-Waas 1 de Maatschappij van Onderlingen Bijstand is er ingericht De Eere-Voorzitters zijn Mr den Pastoor en Mrden Burgemeester; de Voorzitter Mr den Vrederechter Van Steenberghe; de Be schermers en Beschermsters Alle ware Christene Herten, die zullen meêhelpen uit liefde Gods en voor den Vrede in de Sa menleving... Glorie en Vrede, dat zijn de vruchten en de gevolgen. De Vlamingen van Luik bedan- ken den goeden Werkman met al zijne Lezers en Lezeressen en bezonderlijk de kleine Lezers en Lezeressen voor hunne gebeden. De 2 retretten zijn allerbest bij gewoond geweest, veel beter dan verleden jaar. Niet alleen in de ie reeks voor de vrouwen en dochters was het zeer wel, maar in de 2e week voor de mannen was er zeer veel volk. Zondag na middag om 4 ure was de algemeene sluiting, voorgezeten door Mgr Rutten, groot-vicaris. Er was zooveel volk dat men ge dwongen is geweest 5o menschen op de koor te plaatsen de kerk was proppensvol. Ook nadat de Pater zijn sermoen had ge ëindigd, heeft Mgr Rutten zijne voldoening te kennen gegeven, de Vlamingen en Neêrlanders hertelijk bedankt en ze aangezet om de VlaamscheVergadering te blijven bijwonen. Terzelver tijd heeft hij ze gewaarschuwd tegen de valsche profeten (de socia listen) die tot het Volk komen onder voorwendsel van ze gelukkig te maken, maar niet kunnen of nooit kunnen houden wat zij be loven. Gij zijt gekomen naar Luik, zegde hij nog, om voor u en uwe kinderen een deftig bestaan te bekomen zeer wel doch vergeet uwe ziel niet, zoekt eerst het Rijk Gods. Dan zult gij hier en hiernamaals gelukkig wezen, en dat geluk zult gij bekomen, indien gij blijft bijwonen de Vlaamsche Vergadering, way gij onderwezen wordt in de taal,waarin gij uwe eerste chris telijke leering geleerd hebt. Ik mag ook niet vergeten de 2 schoo- ne generale[Communiën. uit Engeland; de leveringen van 85 tot 95 fr.; heden ter markt zijn langzaam verkocht 18 balen aan 85 tot 90 fr. Antwerpen sprak van kalme markt; voor Ie"- in Oct. Nov. 8j f. MEXGELINGEN. Eer. dorpsschoolmeester onderhield zich dikwijls in de herberg met een eenvou- digen smid, en bood hem van tijd tot tijd een snuifje aan. Zoo dikwijls nu de smid niesde, had de schoolmeester, om te laten hooren dat hij fransch kon, de gewoonte te zeggen Que Dieu vous bénisse l De smid hoorde dat geruimen tijd onver schillig aan. Eindelijk vroeg hij aan eenen student, dien hij in dezelfde herberg aantrof, wat die spreuk beteekende. De student, een schalk, had bemerkt dat de smid rood hair had. Vriend, zeide hij, dat zal ik u wel zeggen, maar gij moet mij het niet kwalijk nemen; het wil in 'tVlaamsch zeggen rosse schobbejak Saperloot, mompelde de smid, dat zal ik hem afleeren. dien ouden schoolvos. Den volgenden dag kwamen ze als naar gewoonte in de herberg bij elkander. De schoolmeester biedt den smid een snufje aan; de smid niest. Que Dien vous bénisse zegt de schoolmees ter naar gewoonte. Alle gekheid aan een zij, antwoordde de smid. dat heb ik mij nu lang genoeg laten zeggen. Fluks gaf hij den schoolmeester een paar oorvijgen, zeggende: Gij moet maar goed weten dat de smeders ook Fransch ver staan! Een Elzasser had een lotje gekocht van de groote loterij van Strasburg. Om het niet te verhezen plakte hij het op zijne kamerdeur met stijfpap. "- 4 De trekking heeft plaats, en... hij wint 'tgroot lot. Geen middel van 't briefje l s te knjgen. Hij neemt dan de deur op zijn schouders en trekt ermeê naar Strasburg, waar hij zijn kluiten ontvangt. Of hij die deure wéér meègepakt heeft, wordt niet gezegd. Om een gepeisde getal te raden. Zegt aan iemand Peist een getal, voegt er 7 bij, vermenigvuldigt door 4, trekt er 6 van af, verdeelt door 3, voegt er 5 bij, ver menigvuldigt door 3, trekt er /8 van af, ver deelt door 6. voegt er 5 bij, vermenigvuldigt door 10, trekt er 60 van af, verdeelt door 5 hoe veel hebt gij over N. B. Trekt 8 af van hetgeen overblijft en daarna verdeelt door 2, gij zult het getal hebben dat men gepeisd had. Hij is wijs en welgeleerd, Die alle ding in 't beste keert. Die groot kwaad in een ander vindt, Is somtijds in zijn eigen blind.

De Werkman | 1892 | | pagina 1