Rampen, Misdaden en Ongelukken. Op de Galeien. Buitenlandsche lijdingen T'ANTWERPEN, welk wreed oDgehoord malheur.^ D'ander week een Officier zit in de Scala, dat is een groote staminé, hij drinkt daar een potje kaffé, zijn lepelken was- vergeten, hij roert dat suiker om, met den steel van zijn* leliepijp, hij drinkt dien kaffé uit, wordt ziek en sterft vergiftigd door den nicotine. De gewoonte van tabakroo- ken wierd door Spaansche matroozen en Engelsche kolo nisten naar Europa overgebracht; tot in 1848 was j het rooken op straat in veel Landen van Europa verboden. Zaterdag morgend is de Mali-trein uit Oostende t'Erem- bofcgem, nabij Denderleeuw, van zijn speur geloopen door 't breken eener as der lokomotief; de baan was wreed geschandaliseerd en de trein bleef, verder op, in den rakkalje steken. Stoker en machinist waren gekwetst, doch niet erg; ten 8 ure waren ze reeds in 't Gasthuis van Aalst om er verzorgd te worden. Tusschen Wachte- beke en Selzaete zijn in den nacht van zaterdag tot zondag twee wildstroopers ontdekt als zij met hun geweeren op den loer lagen Van Assel, jachtwachter van Mr den Nota ris Deschluis had een der wildstroopers vast, maar wierd zijn rechterhand verbrijzeld en moest hem loslatenzoo konden de twee wildstroopers de vlucht nemen te Mechelen is zondag avond doodgevallen in de Hanswyk- slraat zekere vrouw De Prins uit de Veluwestaaatten 6 ure 's avonds een hartaderbreuk T'Antwerpkn in de Lepelstraat heeft een razige hond zondag twee menschen gebeten, zekere Nagels, melkboer en Jan Potsbeiden zijn naar St-Elisabeth-Gasthuis gedaan. Te BRUSSEL heeft pompier Wybo, een der slachtoffers van den brand bij d'Arenberg, 815 Ir. pensioen en pompier Raes 985 fr. 's jaars. 't Heeft daar zaterdag avond rond 6 ure be- fionen te branden bij den Drogist Thery, in de lange eenhouwersstraat't was ingekomen, door een bediende met licht in den kelder te gaan, waarop ontploffing volgde en brand. De bediende M. Cerkel is erg gekwetst hij stond op 't punt naar den Congo te gaan... In zulke win kels valt er dobbel en trippel voorzichtig te zijn. T'ANT WERPEN dijosdag nacht 8 soldaten, 3 der artiljerie en 5 van de linietroepen, hebben op de Moretuslei bij Mr Me- bas de blaffeturen opengerukt, de ruiten verbrijzeld en gestolen 5 schoenen en verschillige paren in de Pree- kersstraat heeft een vrouw 350 fr. gestolen bij zekeren rans De Gros, die deswege eene klacht heeft ingediend uit Hoocstraetbn waren zondag 3 kerels gevlucht en zijn te Mechelen aangehouden doch een der 3 kon nog- j miole «„temnnon Ip Mei iiri f\ wa« maan/fair fpn 8 van het huis op de vlucht gedreven. 2° Bij Isidoor Speelman, winkelier en blokmaker, In den Uil, alwaar zij 20 frank hebben medegenomen uit de tooglade. 3° Bij den heer Kasimir Vercammen-Van Cleemput, grossier, in de Kasteelstraat. Deze, het gerucht hoorende, is naar het balkon van zijn huis geloopen en heeft tot de geburen om hulpgeroepen. Vervolgens is hij gewapend naar beneden geloopen en heeft drie revolverschoten ge lost naar de boosdoeners. Dezen, de vlucht nemende, zijn door den heer Vercammen nog achtervolgd geweest. ST-JORIS-TEN DISTEL. Maandag nacht zijn dieven ingebroken bij Henri Maenhout. Zij hebben de meid bedreigd, geslagen en haar gedwongen den sleutel te geven. Zij hebben dan al het goudwerk en eene som van 1000 fr. gestolen. De drie daders zijn aangehouden door de gendarmen j van Bloemendaele in eene herberg aan de Pruime, waar zij aan het drinken waren. Zij hebben zich slechts na j een hardknekkigen wederstand, waarbij de gendarmen vaD hunne wapens moesten gebruik maken, overgegeven en zijn dan stevig geboeid weggevoerd. Men vond hen nog in het bezit van al het goudwerk doch het gestolen ge'disnog niet teruggevonden. De drie daders zijn ke rels van St-Joris, schurken van de ergste soort, die sinds lang de plaag en de schrik der bevolking waren. 't Is te hopen dat wij er nu voor lang van zullen verlost zijn. In 't laatste ongeweeri* viel de donder in 't huis van klok luider Noppe te Gulleghem en op den zolder stak hij 't vuur aan eenige bundels stroo. De zoon des huizes vermeed alle verdere ongelukken.... met die bundels met pak en zak deur de venster te smijten. En te Ledeghem ontstond er brand eek door 't hemelsch vuur in een mijte van koolzaadstroo. De boer roept zijn volk 't hoope en alk man gelijk stooten zij die mijte al branden in 't water van 'nen diepen put, en... 't vuur was uitgedoofd. Te Slijps was er ingebroken in 'nen winkel en 'nen pak kleerg. ed gestolen. De dieven, achtervolgd door deVeldwach- ters van Ledeghem en Rolleghem lieten hun buit in den brand, om.... te zeerder te kunnen loopen. 'Nen goen middel om dieven vast te krijgen, 't is de ooge te houden op die kerels die veel in d'herbergen zitten en... letter of niet en werken. Dijsendag avond, ten achten, ontstond er een hevige brand in 't huis van M. De Jonghe, bij de statie te Avelghem. Op 't hooren der brandklok snelden geestelijke en wereld lijke Overheid ter hulpe. De Eerw. Heer Onderpastor Froi- dure was óp een dak geklommen en kapte en zaagde met zoo veel moed dat hij de gebuurhuizen heeft kunnen bevrijden. Ten elven was men den brand meester. De schade beloopt tot 15,000 fr. Alles was verzekerd. Dijsendag avond is M. Jan Creupelandt, handelaar maals ontsnappen te Mechelen was maandag ten 8 1 granen, doodgereden van 't Convoi, niet ver van de stand ure de Ilanswykstraat in roer en in rep door een jenever- rist, stomzat, bijzooverre dat hij mc-t zijne bloote handen ruiten in stukkeu sloeg en gansch bebloed was, als men de prij wegleidde. Het is een oude zatlap, van Bonheyden. - De leerling Drogist Mr Cerkel van Brussel, is bezwe- plaats van Bisseghem. Z'en schrampelen daar niet af t'Hambnrgeen man en 5 k on mede gemaakt een vrouw die daar kleeren hadden verkockj van Chole- j Maar later toen de xütai ol. neiena rieken, zijn daar veroordeeld, de man tot 30 en de vrouw raakt was, moesten zijn soldaten maar zitn dat ze kwetst. De policie gelooft, dat eenige werkstakers den aanslag hebben bedreven. BLOEDIG GEVECHT. Een bloedig drama werd maandag morgend in een slecht befaamd huis van Chateaudun afgespeeld. Een los bandige kerel schoot op drij agenten, die hem wilden bui ten zetten. Twee policiedienaars werden getroffen. De derde joeg den moordenaar op zijne beurt eenen kogel door de hersens. RAZEND ZWIJN. Een razend verken ontliep de markt van Perpignan, drong een nabijgelegen huis bin nen, klom op het verdiep, greep een meisje van drij jaar bij den rug, sleurde het op het balkon en sprong dan met het kind in de ruimte. Men heeft de kleine uit zijnen muil moeten rukken. Zij heeft erge verwondingen bekomen. Op zekeren avond, een dag na zijne aankomst te Tou lon, stond hij aan bet strand der Middellandsche zee. De schitterende schijn derj zon naderde meer en meer den horizon, alles stemde tot vrede. Het oog van den kapitein rustte op een oud man, in de kleeding der ver oordeelden, wien de groene muts deed kennen als voor levenslang derwaarts gezonden. Het oog van dien oude staarde weemoedig langs den waterspiegel met zooveel heimwee, dat de kapitein aanstonds besloot hem eens nader te leeren kennen. Hij wenkte hem tot zich, «Zeg eens hoe heet ge en van waar komt ge Hoe ik heet kapitein en een pijnlijke trek vloog over het gelaat van den oude. Och ik bid u, vraag mij dat niet: N° 214 levenslang, dat is mijn naam, mijn beroep mijn toekomst, alles 1 God geve, dat plaats N° 214 spoedig open moge vallen Waarlijk, ik vraag u dat niet uit nieuwsgierigheid. Ik heb innig deernis met u en ik geloof, dat er iets meer in u huist, dan in de dierlijke wezens, die thans en voor altijd u makkers zijn. Niet waar, gij zijt ook eenmaal een ander mensch geweest en hebt het geluk der on schuld gekend Geluk I ja waarachtig, kapitein, ik was gelukkig, met mijn goede vrouw., en mijn aardigen kleinen iongen Mocht ik ze nog eenmaal terugzien en dan sterven! Sedert de 35 jaar, die ik nu hier op de galleien ben, is cr nog geen dag voorbij gegaan waarop ik niet de namen van Mathilda en van onzen zoon Alfred heb gezegend.. En toch is het om hen, dat ik eeu boef werd! Een nevel schoot voor de oogen van den officier, Ga voort, B sprak hij hijgend, a ga voort, vertel mij alles Vroeger was N° 214 een Parijzenaar, t hans behoort hij aan de galeien. Vroeger was hij arm, maar hij had ten minste een heerlijken naam. Ja kapitein, ik was arm, maar Mathilda had mij lief en wat wenschte ik meer Ik heb de veldslagen in Egypte en in Italia onder Napo leon mede gemaakt sapristie dat was een goede tijd Maar later toen de kleine korporaal naar St. Helena ge- k*n in Sr Jan's llr.snitia' t'Ieprkfn hehhen 2 ionrrp "a*r veroorueetu. ue man 101 ou en ue vrouw raast was, moesten zijn soldaten maar zitn dat ze aan ^,i^r„HaT^lL,oT8^TdMr S! tol 18 «"f» l«™«- - LisbOM.. Portugaol, is j to Wh-». Ik kende geen eybaeh,. Ik verdiende statiebedienden 260 fr. gestolen in de statie daar zijn ze nu vet raeê hun plaats kwijt, 't gestolen geld kwijt en roefden bak in Te GENT, wie heeft dat ooit ge hoord. te Gent in de Beukstraat, Jefke Rigaux 2 jaar oud, at zond3g noten met zijn Ouderseen stuk bleef in zijn keel steken en 't arm Jefken is vermacht. Te LEDE- BERG is sedert woeDsdagverdwonen Richard Van Damme, oud 10 j.te StLAURElNS is zondag avond afgebrand het huis vao den bakker en landbouwer P. Glaeys; alles is erin gebleven Meubels, oogst, landbouwgerief, een een grijze beer ontsnapt uit den Dierentuin; nadat bij een j eenige stuivers op straat en als Mathilde soms zeide bewaker had gedood en er twee gekwetst en veel schrik had veroorzaakt, hebben de Champetters van Lisbonna i. hem doodgeschoten. Keizer Willem is naar Weenen. Als algemeenen Overste der Trappisten is gekozen Pa- ter SebastiaaD, die nog kapitein geweest is bij de Zouaven van den Paus. Te Weenen is Keizer Wilhem allervrien delijkst ontvangen.Te -Rijssel zijn groote Feesten; - 0— men houdt er ook een Vlaamsche Kavalkade, ter groote 1 de nood drong. Ik dacht, als het kind"geer Man, ik heb niets meer 1 dan floot ik een soldaten liedje, en voelde geen honger. Aldus had ik twee jaar met mijn vrouwtje geleefd, toen de tijd kwam, dat ik voor drie den kost moest zoeken. Ik voelde mij zoo ge lukkig... Maar ik was arn en't was koud - nu man netje, zeide ik, ge zult in 't leven blijven. Dat de vader honger heeft, dat kan, maar de moeder en 't kind, kijk dat is wat anders. Maar 't ging zoo gemakkelijk niet, en verzorging mW een kooi en een kalf Alles is verzekercf- 1'Her- bew™derinS der Franschmans. De Koningin-Moeder heeft, dan sterft hetals ik niets voor hem heb, dan ben P l van Wurtemberg ligt iu doodstrijd. In de Boeken van ^.denmoordenaar van mijn eigen jongen. Gij begrijpt 10HK- Cf A I1,1' ni -.i '1i_ - knnifpin ilr wac orrrv 1). lm., nl.f.3: zele hebben zondag nacht voor eeu nietigheid twee jonk heden erg gevochten zekere V.td der Nests kreeg 3 steken in schouder en in biltot Aaltre is aangehou den de beruchte konijnendief Romanus, bijgenaamd Maantjeer wordt daar zooveel gestolen dat men spreekt van eene nacht-patroelje in de wintermaanden te Lo- yendegem zijn bij Bruno Schelstraete gestolen 14 groote kiekens en de schoonste konijnen.... titelen en onrecht vaardig leven dat is 't feit van dronkaards en kaberdoes- mannen. BRUSSEL. Een erg geval heeft plaats gehad in een der aanzienlijkste hotels van Brussel. Een jonge onderofficier van het Oostenrijksch leger, die dacht te klagen te hebben over zijnen kolonel, had zijn regiment verlaten en was naar Brussel gekomen. Over eenige dagen vernam hij dat de kolonel, graaf van X ook in deze stad was. St-Alphonsus, te koop op Chipka, vindt meu den besten troost voor 't leven en voor die laatste moeilijke oogen- blikken.--Te New-Vork zijn de Feesten begonnen voor Christoffel Colombus. Men rekent dat er een halt millioen vreemdelingen in die stad zijn. Te Rijssel zijn uit de vaart gehaald twee lijken, ^en jongen van 17 j. en een dochter van 18 j't Gevolg van slechte Romans te le zen... Ouders, past toch op da Schriften die in uw huis komen... Men vertaalt tegenwoordig veel slechte Romans in 't Vlannisch en men geeft dat uit in afleveringen. RUSLAND. SroonwEGRooF. De trein van Rostowa is woensdag door roovers aangevallen. Er werd 5000 roebels gestolen. Een spoorweg wachter werd gedood, een kondukteur gekwetst. SPANJE. Moordenaar ontdekt. Voor twintig ja ren werd iu Spanje een moord gepleegd welks bedrijver Hij ging hem afwachten aan den ingang van zijn hotel, I aan het gerecht wist te ontkomen, door naar Algerië iliii Hp Rpcrpnripslrnalsr.hnolfl hp.m ilit vnnr InffaorH -.1,,„1, nabij de Regenciestraat, schoold hem uit voor laffaard en daagde hem uit in tweegevecht. De kolonel weigerde. De onderofficier zond hem toen twee getuigen die de ko lonel zond wandelen. Een uur later wist de onderofficier in de kamers van zijn.n overste te dringen, en zweepte hem tot drie keeren toe met eene karwats, in tegenwoordigheid zijner vrouw. De gravin riep om hulp, het personeel van het hotel snelde toe, en was alzoo getuige van de zaak. De onderofficier heeft onmiddelijk de officiers van zijn regiment verwittigd, en naar het schijnt zou de Oosten- rijksche minister van oorlog, ten gevolge van nieuwe klachten, van zin zijn den kolonel af te zetten. TEMSCHE. In den nacht van zaterdag tot zondag zijn stoutmoedige dieven in onze gemeente aan het werk geweest. Zij zijn ingebroken i° Bij den heer Frans D'hooghe, schrijnwerker en winkelier, in de August Wautersstraat, alwaar zij met eene ladder over den achtermuur zijn ge klommen en zoo in het huis gebroken. Geen geld vin dende, hebben zij zich tevreden moeten stellen met ee nige winkelwaren. De schelmen zijn door de bewoners vluchten. Do zoon van den vermoorden man, toen de misdaad gepleegd werd een kleine jongen, ging, man geworden op reis, om den moordenaar van zijoen vader te zoeken. Hij wist, dat de man twee vingers van de rechterhand miste, en onlangs ontdekte bij te Bel Abbe iemand met dat lichaamsgebrek. Verschillende andere omstandigheden maakten het waarschijnlijk, dat die man de moordenaar was, en bij nader onderzoek werd dit vermoeden bevestigd. De man is gevangen genomen en hij zal eerstdaags terechtstaan. AMERIKA. Dynamietaanslag - Vrijdag in den vroe gen morgend werd eene poging gedaan om te Hamestead een hotel door dynamiet in de lucht te doen vliegen, omdat 40 werklieden van Carnegie die niet bij den bond der werkstakers waren aangesloten, er hunnen intrek hadden genomen. De bedden waarin de mannen lagen werden dooreengeworpen en de vensterruiten in het beneden gedeelte van den voorgevel verbrijzeld in de zoldering werd eeD groot gat geslagen, maar niemand werd ge- kapitein, ik was arm ik kon niets verdienen kortom de jury zou mij wel vrijspreken ik deed het alletn om mijn kind te redden en... ik werd dief liever dan een moordenaar. Ik weet wel, ik beging een misdaad... maar mijn God, kapitein, mijn vrouwen kind... hadden ge-n brood. Ik werd gearresteerd, schuldig verklaard aan diefstal met inbraak 'k had een ruit stuk geslagen voor 7 jaar naar de gevangenis, 'k Had mijn kind nog niet gezien, Ik wist niet eens of 't leefde., ('t Vervolgt). ïiOkprPIl Te Lokeren was er een soort van haif- wilde' cen krankzinnige, die zich schuil hield m de sparrebosschen. op den wijk Bergcndries. De baanwachter PG.' seiinck noodigde den man uit op eene tas koffiij en verwittigde de policie, die den modernen Robinson in verzekerde bewaring zal stellen. Te Lokeren ook, heeft het Gemeentebestuur alle mogelijke maatregelen genomen om de iuval van den cholera tegen te houden. Dank daaraan, is de stad tot hiertoe van den geesel bewaard gebleven. En dan durft een groot savooiblad druk ken dat de heer Burgemeester niets doet tegen de ziekte. De Gemeenteraad heeft daariegen krachtdadig geprotesteerd. Dat is eene schoone hulde voor het Schepenen Collegie. Ook is hier overledenen begraven, eene oude trouwe borst Emmanuel Maes, die eene halve eeuw gediend heeft in het huis van de firma Roels Verbeke. De brave man had daarvoor eigenhandig van den Koning het eerekruis ontvangen. Maes heeft het geluk gehad zijn leven te kunnen slijten in een huis en bij menschen die hem niet alleen het arbeidersleven heb ben veraangenaamd, maar hem den weg naar den Hemel ge makkelijk hebben gemaakt. Ons dunkens zou men zulke meesters en meesteressen ook wel mogen decoreeren. De gekende toonkundige, Mr Arthur de Hovre, van Lokeren is benoemd tot bestuurder der Muziekschool. Hoerah, en drie maal proficiat ZOUT. Zou men het kunnen.gelooven 't Zout, dat zoo goeden koop is, wordt nog vervalscht; onlangs [hebben wij met eigene oogen bestatigd dat er op den boom der kom waarin men zout had laten smelten om pekel te maken, eene massa zar.d lag. 'tls niet gepermetteerd Men hoeft dus heel voorzichtig te zijn als men zout koopt, bijzonder om boter op te stekeD. (Volksvriend.)

De Werkman | 1892 | | pagina 2