I Napoleon op St Helena. De Almanak De Werkman Handel en Nij verheid. Aanspraken en Lijkreden De Zondagschool van Aalst. De Scholeu't Onderwijs! Loopende Nieuws. DEWERKMAN N° 1044. - 21 Jaar - 21 October 1802. Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs voor België 2,5o voor alle Vreemde Landen 4,5o. Men schrijft in tei. allen tijde des jaars. Daens Mayarc, Eiland Chipka, Werf, Aalst. Wilt gij wetea hoe Napoleon geva ren is na den slag van Waterloo? hoe hij leefde op Sint Helena en er stierf, koopt u den A Almanak oan De Werkman, hij is verschenen en te koop aan 10 c.; goede winst voor den uitverkoop. DE VLAAMSCHE WERKMANSWOON. Neen, 't waart gij niet. groote steden, Met uw huizen vol van pracht. Met uw fijn verfranschte zeden, Die mij tot het zingen bracht Onze Vlaamsche werkmanswoon Spande duizendmaal de kroon. Als ik op den Vlaamschen buiten 't Need'rig werkmanshuis beschouw, BI emen prijken aan de ruiten, 't Zeg mij daar is liefde en trouw. Gij, o Vlaamsche werkmanswoon Voor het uitzicht spant de kroon. Treed ik nu de woning binnen, Niets is rijk, maar alles net, Alles streelt er mij de zinnen, Reinheid is daar stralen wet. Gij. o Vlaamsche werkmanswoon Voor de reinheid spant kroon. Rechts en links gekleurde teelen, Midden in het Christusbeeld, Vogeltjes die lustig kweelen, Printjes aan den wand verdeeld. Gij. o Vlaamsche werkmanswoon Voor de orde spant de kroon. Aan de bedspond', in d'alkove, Hangt een kruis en watervat, 's Morgens, 's avonds vol geloove, Elk neemt van 't gewijde nat. Gij, o Vlaamsche werkmanswoon Voor den Godsdienst spant de kroon Goeden dag klinkt mij in de ooren, Welkom hoe is alles thuis 1 God zij dank niets kwam ons storen, Allen zijn nog frisch en struisch. Lieve taal, uit onze woon, Is verscheDen prijs '10 centiemen. Inhoud Een dagwijzer in groote klare letter, met Evangeliën en een weinig plaats voor aanteekeningskes; die Almanak kan dus dienen als regis- terken; een schoone dagwijzer; Napoleon op Sint Helena, van 1815 tot aan zijne dood in 1821; de raadgevingen van Pastoor Kneipp over den Cholera; dit stuk moet be waard worden; een zorgvuldige Kronijk van 1892, enz. enz. enz., veel ander lezenswaardige zaken. KRACHTMEEL aan0,65 't pak. Pastoor Kneipp schrijft: Geen enkel Huisgezin zou dit krachtmeel mogen ontberen; het is een allerkloekste voedsel, daarbij zeer gedijend en verteerbaar voor de zwakste magen. MALZDRANK, den kaffé zeer gezond en voord eel ig vervangende, prijs van 't pak 0,65 c. De Malzdrank is reeds geprezen, in de gansche wereld. Met het Krachtmeel zijn er reeds in Aalst poddingskes gemaakt; een kloek en lekker gerecht. D. MAYART, Wissel en Openbare Fondsen, Pontstraat 14, Aalst. Vol van Godsdienst, gij zijt schoon Vlaamsche taal en Vlaamsche zeden Gaan met godsdienstzin gepaard, 't Is een erfdeel uit 't verleden, Door het werkmansvolk be waard. Gij, 0Vlaamsche werkmanswoon Door dit drietal spant de kroon. liefde Lezers het van iemand an ders hooren. De Werkman en de Gazet der Bijvoeg sels worden door de Fabriekanten der Vaart betrok- ken voor onze artikels over de Daghuur en over de groote gevaren waaraan de Kinderen en de Jeugd zijn blootgesteld op de Fabrieken. Wij blijven in rust en groot betrouwen en zijn verzekerd dat alle brave Werklieden en alle ware Werkmansvrienden ons in deze vervolging ter zijde zullen staan door hunne gebedeH. Te Mechelen waren op de Merkt 85oo kilos aard appels en zijn verkocht aan 5",oo 6140 kilos boter aan 2,90 of 0,09 opslag. i3oo kiekens aan 4 a 7,5o 't koppel. f\'ll Woensdag op de Markt van 9 S jrfQn Aalst zijn verkocht 21 balen aan r 90 tot 92,So. Zoo is de prijs aan welken er geheel de week is geleverd. Rappe ver koop. Te Posen, zwakke markt en kleine afslag. —Te New-York op 8 oct. straffe markt en opslag; op 't einde der markt kalmer. T'Antwerpen kalme handel, van 87,5o tot 90. IS VERSCHENEN KEUS van door Ed. Van der Stockt-Cnudde, Hoofd-Onderwijzer te Mullem. Prijs fr. 0,60 1".r"~—MT'-"'! e ZondagscholenOver eenigen tijd was te hc fljüZele de Missionnaris Pater Blomme ten dage der Prijsdeeling van de Zondagschool en daar 't woord voerende, riep hij 0. a. uit Ah, de Christelijke Leering is de grond steen van het tijdelijk en eeuwig geluk! Ik heb 20 jaar de Ou!e en Nieuwe Wereld doorreisd; Europa en Amerika doorkruist; en niemand heb ik gelukkig geziendie geen Religie had... En dat ziet gij ook onder uw oogen in Vlaanderen... Ja, de Religie is de Grondsteen van 't Geluk en 't is in de Zondagschool dat die grondsteen gelegd wordt en vastgeankerd voor het leven Treffende woorden die wij gelooven te moeten aanhalen, nu dat de Prijsdeeling nadert der Zondagschool van Aalst een buitengewone Prijsdeeling! In de Zondagschool van St Martens is ingericht een afdeeling van Tooneel. Heeren Meesters die door Zang en Tooneel de Prijsdeeling opluisteren; 25 jaren be staat die afdeeling; 25 jaren; van 1879 tot 1884, onder de Wet van Ongeluk was zij het die in Aalst en ander steden, die in menige Parochie ging Concerts geven, voor den onderhoud en den bloei van 't Katholiek Onderwijs; we zien ze daar nog op trekken; wij hooren de kluchtige en krachtige Volksliekes, gevolgd van Tooueelstukken; wij zien de milde opbrengst, gansch en zuiver gestort, om de ziel van 't Christene kind te behouden.... Vijf en twintig jaren bestaat die Afdeeling, bla kende van iever gelijk den eersten dag, meer en meer ervaren en aan haar hoofd hebbende den heldhaftigen Volksvriend en Oppermeester Mr EUGEEN VAN ITTERBEEK, Eere-Voor zitter van den Werkmanskring.... De openbare Dankbaarheid en Hoogachting is de voorbode der eeuwige Belooning die al de Voorstaanders en Vrienden van de Zondagschool verwach tende is.... Maandag 24 October ten 9 ure, de plechtige Mis met Ser- moon, Prijsuitreiking en Te Deum... Achtbare Stadsgenoten, dien dag naar t-'t Martenskerk....Tenl ure, Broederlijk Feest maal; ten 5 ure, Luisterlijk Avondfeest in den Kring De Vriendschap Opening met groot orkest, Koor door de Maat schappij Weldoen zonder omzien, wier Voorzitter M. Josef D'Haese zijn kloeke stem sedert 25jaar laatweêrklinken voor God en voor 't Christene Volk;DE JUBILARIS, tooneelspel in een bedrijf; DE ADELZIEKE, tooneelspel in drij bedrijven. Prijzen der plaatsen 1® pl. 1 fr.; 2® 0,50; 3° 0,25; ten voordeele der Zondagschool.... Ingang langs de Zonnestraat... Uit gan- scher herte bevelen wij dit Feest in de aandacht der Aalste- naars en der Bewoners van d'omliggende Parochiën. Wij vernemen dat het Sermoen der Zondagschool Maandag ten 9 ure onder de Mis zal gepredikt worden door PASTOOR CLAEYS, Lid der Vlaamsche Taai kamer, een der welsprekendste Rede naars van onsLand. Als hij teBrussel.t'Antwerpen, te Gent of elders spreekt, is er telkens groote toeloop. 't Vlaamsch... Qui se loue. se bafoue.... Gescheurde potten maken meest gerucht Voor de jaren 1879 riepen de liberalen: We gaan van Belgenland een Paradijs maken En in iS83 riepen de wijven van Brussel En bas weg met Bara en Frère ze zuigen ons bloed uit Is er ooit een belachelijkheid geweest, dan was 't wel in dezen tijd. met de Katholieke Werklieden Dompers te noemen... Niet lang geleden t'Aalst iemand die 3 talen kent. die boeken geschreven heeft die al verschelde uitgaven hadden en in 't Fransch werden overgezet, bij gaat op straat en twee Socialisten, wis weet kenden zij een letter zoo groot als een schuurdeur, en ze roepen Domper domper Vooruit, Vooruit wat kunt gij toch uw volk dom en onbeschoft ma ken Ge moet aireede dom zijn. om door uw charlatansstreken mee gesleept te worden, maar eens bij u zijnde, en uwen hollen hooveerdi gen klap lezende,'t laatste spierke gezond oordeel gaat er uit... Nu blijkt het weeral dat in de Prijskampen de scholen der dompers groote zegepralen hebben behaald. Wij dee- en er eenige meê: Grcmbergen bij Dendermonde, die Parochie met twee statiën. Grcmbergen, op 4 Leerlingen 3 Diplomas Govaert Josef. De Wilde Oscar. Claessens Josef. De vierde. Govaert Emiel, heeft punten te veel voor zijn Diploma, maar vale in de rekenkunde, die dit jaar moeidijker v.-as. dan van de ultgangsexaams der Normaalschool. Wynkcl St Kruis 21 leerlingen 16 diplomas, de hoogste met 224 punten op z5o onder de 5 afgew. zijn er 3 die meer dan 126 punten tel len- Hojstade Hoptade bij Aalst, op 5 leerlingen 4 diplomas, schitte rend behaald en de 5de maar eenige puntjes te kort tot Erviclegtm twee kandidaten en 2 diplomas Eere aan den verdienslvollen Onderwijzer en zijne bekwame Leerlingen Te Hammc-Zoggc 4 Kandidaten en 3 Di plomas, C. Qumtelman i5/.3 P. Van Goethem 150 2 en Al. De Bruyne iSo dus in evenr der kandidaten behaalt die school het meeste diplomas in het ressort.. O die D mpers Herdersem, ver maard door ziju Patroon St Antonius. wordt ook vermaard door zijn scholen. 7 Diplomas zijn daar behaald Tot Hatsdonck op 8 Leer lingen 7 Dipl mas de achtste Jan Jacobs, bolde iets ol wat te kort in 't cijfferen. De vragen van dc cijfferkunst waren dees jaar supra- moeielijk. Te Moerbekc Waas in de Schoei der Zusters, op 6 Leer liDgen, 4 diplomas... Te SI Lievens Esscheop 6 leerlingen, 5 het dipl ma met 195. /71 tot i5s p. Te Sombeke, die aangename plaats, met die schoonc kerk. toegewijd aan den H. Rochus, d'eenigste in ;ms Bisdom, te Sonibeke 2 leerlingen en alle 2 het diploma, uit de school door de Zusters Maricollen. die ook een Weezenbuis gebouwd hebben over een maand en er zijn al 40 weezen; eer en dank aan Mr den Pastoor voor die nuttige inrichtingen; de kinders uit de school zongen dees jaar in de Mis van den H Geest en elk stond in bewondering.. En die School met Weezenbuis is dat dit nieuw Vlaamsch gebouw, hetwelk men daar ziet van op 't Convoi?. Over de kerk van Sombeke mogen wij spreken de visu. zij is hersteld, kunstiglijk en meesterlijk. De Ziekte gaat weg uit Hamburg; 't is er veel schrikkelijker geweest, dan iemand dacht. Ei, wondere tijden, wonder nieuws Te Doel is nu 'ne walvisch op een zand bank komen rusten en er gedood; 10 me ters lang is het zeemonster; het wordt in stukken gekapt voor traan en bolleinen. Een Walvisch heeft van 18 tot 24 ellen lengteen kan i5o,ooo pond wegen; in zijn muil zitten 300 a 36o bolleinen; de Walvisschen zitten hoog in de Noord zee, maar 't gebeurt dal er jonge wal- vischkes afzakken en door den stroom naar Europa worden getrokken.. In 't hooge Noorden eten ze i!bo geerne 't vleesch van den walvisch als hier 't spek. De walvischvangst is nijg afge vallen, gelijk alles. Mac Mahon is ziek. Hoort eens 1 Elk zijn goeste, maar dat Sixtus zijn stoof gaat zetten. President, wat is uw gedacht De Lesseps, de groote Reiziger -is ook erg ziek. Ja, ja, ziekteen dood, isdagelijksch brood. Is dat kindeken neg niet ge doopt Ze zeggen nu dat de Koningin van Spanje gevraagd is om Metjente zijn te Berlijn. In Magdalena kerk te Pa rijs wierd maandag het Jaargetijde gece lebreerd van de Koningin Marie-Antoi nette. Duitschland schikt zijn leger te vermeerderen met 60,000 man. Te Carmaux in Frankrijk, duren de Werkstakingen voort; dagelijks trekken de Werklieden in groep rond hun kool mijnen. De Gendarms maken patroelje, dag en nacht. In 1891 heeft men in Engeland voor meer dan 25 millioen fr. appelen ingevoerd Er zijn daar nog al boomkes voor vandoen. D'olifanten verdragen geen spotternij In een barak te Oret, Henegouwen, gaf een waalsche slimmerik een brandende sigaar aan eenen olifant; maar de olifant pakte den embrasmaker vast en wierp hem door 't zeil der Barak dat hij in een peper koekkraam viel Laat gerust, die u niet aanspreekt, zei de Olifant. D'Argen- tijntjes beginnen van Heldergem te ko men. Fiat. zal 't woord van velen zijn... Na regen zonneschijn Den 3 Nov. zal 't den eersten keer vischmijn zijn op 't Eiland Chipka. 't Is een flink gebouw, alles getoekend en uitgewerkt door Aalste- naars. Te Verrebroek is ook een Landjuweel uitgegaan den 4den kermis, waardoor deze Parochie vermaard is geworden in 't klein, gelük Antwerpen in't groot. De kaffewijven zijn er ook vertoond en Moeder niet haar klein Lo- wieken was er ook bij. De Verrebroekenaars halen er eer af, van hun Volk op zulke deftige wijze te verinaken. Te naaste iaar zal 't npg wat anders zijn.

De Werkman | 1892 | | pagina 1