sis® Die Waterloo gelezen hebben Een Bericht van gewicht Alleenspraak, HOP De Christene Volkspartij. Antwerpen. De Lege IS* thargie te vallen DE WERKMAN jV° 1045. - 21 Jaar.- 28 October 1892. Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs voor België 2,5© vooralle Vreemde Landen 4,5o. Men schrijft in ten allen tijde des j aars. Daens Mayart, Eiland Chipka, Werf, Aalst. zullen uu ook Napoleon willen volgen naar zijn eiland Sint Helena, alwaar hij nog 6 jaren geleefd heeft. De laatste jaren en de dood van Napoleon zijn treffend beschreven in den Almanak DE WERKMAN voor 1893, te koop bij alle Boekhandelaars aan 10 c. vijf eens op den kop. aan de kinderen die ods gazetteken lezen; ten eersten dat er veel Prijskamp Oplossingen ko men; weshalve er nog 20 Prijskes bij zijn, een Almanak en een schoon Prentje van St Antonius met Litanie voor al die 5 Raadsels hebben ge vonden; gij allen die De Werkman leest, ziet dat gij u weerdt; ten tweeden, den goeden Dag en den zaligen Feestdag van Allerheiligen, dijns dag en van Allerzielen, woensdag, den goeden Dag en de groetenissen aan uw geliefde Ouders dat ze door De Werkman'ne Zaligen Hoogdag gewenscht worden, in 't bijzonder en in 't publiek van g'heel de we reld.. Allerheiligen, de kroon, de glorie, 't geluk, de zaligheid van den eeuwigen Hemel; dat alles wat de gansche wereld kan geven,van eer, geluk, vermaak, glans en streling der zinnen, dat dit alles maar nietig heid en ijdelheid is, bij het eeuwig geluk.. Tegenwoordig roept de hel- sche Satan aan zijn slaven Er is geenen Hemel Ge moet hier uw geluk zoeken (Hier, waar het hoogste wereldsch geluk, seffens ge volgd wordt door walging en verveling.) Indien er geen Hemel ware, er zou zulk wreed geweld niet zijn en zulke sluwe verleiding om de mcnschen van 't goed af te trekken.. Dat alleen toont ons de waarheid Laat ons tot troost en vreugd van ons herten, zeggen Zalligen Hoog dag van Allerheiligen: ten derden geliefde Lezereskes en Lezerkes van De Werkman, wij hebben u gevraagd om voor Luik te bidden; en Luik heeft ons geschreven De Missie is wonderbaar gelukt En nu worden wij ook gewaar dat gij het Berichteken van zondag begrepen^ hebt en voor Chipka bidt. Ge weet,De Werkman wordt vervolgd, he- viglijk, door de Fabrikanten van Tragel en Vaart; de Deurwaarders zijn in ons Kantoor dei Vier Landschappen geweest.. En vervolgd waarom 1... Op Chipka weet men zoowel wat veel werkende Ouders afzien en lijden Vader zijn, i3 uren daags werken, winter en zomer; te weinig winnen om te leven; terwijl door u machtige Fortuinen op rijzen Te kort komen om uw kinderkes te voeden met droog brood én patotters; moeten zien dat ze met honger slapen gaan; uw kinder kes niet kunnen huisvesten en kleeden En als ge 14 jaren gewroet hebt en honger geleden, dat uw lichaam op een geraamte trekt, en als uw kinders beginnen iets te winnen, dan, dit Zedebederf Wat is de algemeene roep Die Fabrieken die Fabrieken Na 2 jaar g'en her kent uw kinderkes niet meei!.. En omdat wij schrijven voor de Dag huur en tegen 't Zedebedeif, de Fabrikanten komen op ons af,met een verveerlijke trotschheid, ze vragen een somme geld die wij van g'heel onsleven niet kunnen geven en dan zouden wij moeten EEN JAAR IN 'T KOT GAAN ZITTEN; ziet ge de Gendarms ons uit Chipka komen halen, ons aan Vrouw en Kinderen, aan Werkhuis, Vrien den en Geburen ontrukken!. Ja, éen jaar gevang vragen ze Ach, men zou ons toch onzen Thomas Kempis laten meênemeD, onzen Paternoster en onzen Bilderdijk I. Sixtus zou toch bijwijlen eens mo gen komen met het Huisgezin en Nicht Helena.. Van tijd tot tijd zou Mr den Direkteur ons eens la ten een kneipingske doen op 't grasplein van't Prison.. Eu wie weet of wij de,.toelating niet zou den krijgen om bijwijlen een peïsaajsken te schilderen, zoo gaat de tijd rap voorbij.. Een jaar gevang.!'?! Dat zijn ander papieren als naar "Vichte rijden...Doch er staat geschreven, menschen In te Domine speravi.. De zaak van 't Christene Volk is de zaak van God. Zwijgen in dezen tijd ware een misdaad Wij ontvangen uit alle kanten de, schoonste Brieven.. Daniël zat in'ne kuil van wilde dieren, en nog( wierd hij verlost.. Duurbare Kinderen die ons gazetteken leest, Vrien den Werklieden, ge zult van ons al 't nieuws weten over ons Proces; van uwen kant, wij moeten niet zeggen, wat wij verwachten. En nog' eens 'ne zaligen en gelukkigen Hoogdag Menschen Menschen menschen van Steden en van Dorpen, nu moeten wij zeggen dat d'Helle uitgebroken is niet in figura, maar in der waarheid van de realiteit.. De Socialisten en de Vrijdenkers, Die God en zijn Almacht loochenen Ze maken de gereedschappen om op een der Plechtigste Dagen van 't jaar, God te vervloeken., 't Wordt afgrijselijk!.. Gij, onge lukkige menschen, die de slechte gazetten leestVooruit, Leste Nieuws, Strijd, ge maakt van uw hert en van uw huishouden een afschuwelijken Smerdis. Wij, die Vooruit moeten lezen, wat zien wij in die gazet al 14 NIEUWE BOEKWERKEN te koop op Chipka Keus van aanspraken en lijkreden, enz. met de plans en de manier om re devoeringen op te stellen, een werk van groot nut door Ed". Van der Stockt, hoofdonderwijzer te Mullem prijs o,6o. De Dag huur wat zij is en zou moeten zijn door F. R., doktor in wijsbe geerte en letteren. 0,40, Een wandelingske door eenige Socia listische schriften, door zelfde schrijver, 0,75, allermerkweer- digsten dit Boekje leert ons opperbest het Socialismus kennen. Iledeu in Aalst trage markt aan 85 tot 95 fr. Overal is de Handel kalmer geworden. Men had nogtans, en met groote rede, opslag verwacht. Fprlno Den schoonen Tombola veel prijzen d'aflo- JutJLlUU jjng js aanstaande Loten aan 5o c. te bekomen in ons Bureel. Men verzuime de gelegenheid niet 't is voor^ den Werkmanskkring. Oplyopfp Den Tombola voor de Katholieke noodzake <1 C lijke inrichtingen men zende prijzen aan Pastoor Scheerlinckx, men neme loten... 't Is een werk van Dankbaarheid. Een groot Feest der Vrijdenkers dijnsdag avond op Allerheiligen, op den avond van Allerzielen, als eikeens in zijn gemoed gaat en in treurige weemoedigheid op zijn Overleden Bloedverwanten en Vrienden denkt z'hebben reeds op Goeden Vrijdag het Eetmaal van Vleeschz'hebben reeds hun wereldsche Eerste Com munie; z'hebben hun lijsten van Vrijdenkerij, enzegaan nu 00k dien eerbied weerdigen avond onteer en. Men deelt ons mede uit Gent De Socialisten, ondersteund door de groote Logiebazen. gaan op Zielkesavond een kantate uitvoeren met 250 mannen, vrouwen en kinderen, den wereldschen Requiem; de loochening van al wat het Christen Geloof voorhoudtDe plaats zal een kerkhof verbeelden; ze beginnen met een spotachtig gebed; daarna ver schijnt een geest die hun allen zegtEr is geen God wij roepen al zoolang en wij verkrijgen niets.. Door die woorden komt het Volk in grooten opstand tegen de Priesters en tegen de Samen leving; het Leger komt er tusschen de opstand vermeerdert tegen de Priesters en tegen de goede Orde; de Socialisten zijn verslagen; doch er komen onstuimige onweders door een don derend machien, waarna de Socialisten wraak nemen en zich meester maken van alles. Die woreldsche Requiem is iets bijzon ders, daar het aan de Zangers streng verboden is de woorden naar huis mede te nemen.. Doch op de Fabrieken van Gent wordt er veel van gesproken... En dit alles wordt bereid tegen dijnsdag avond ten 7 ure, op dit uur als in Stad en Dorp de klokken luiden voorde Geloovige Zielen... Sixtus vriend Sixtus gij die de Ker kelijke Geschiedenis zoo wel kent, is de Goddeloosheid ooit zoo boosaardig geweest Zijn er voorbeelden van zulke wraakroe pende onbeschoftheid tegen d'Almacht En moet men niet dom mer als lood zijn, om dan nog de Socialisten te gelooven als zi komen zeggen en schrijven Wij zijn tegen den Godsdienst niet Wij zijn alleen voor 't Werkmansbelang Werkmansbelang Uw Opperhoofd Bebel heeft geschreven Hoe slechter de werk man het stelt, hoe beter voor ons, want hadde hij niet te klagen bij zou naar ons opmakingen niet luisteren.. Weet ge wel Die Socialisten en Logiebazen zullen zoolang hun vuisten naar Ons Heer uitsteken, tot dat de Straffen zullen komen, verpletteren der wijze. De bijzondere straffen zijn er aanhoudend Ge ziet d'Orgelbazen in armoede verzinken; de fortuin, gewonnen door het achterhouden der daghuren, zijn molhoopen; d'Ouders die huD kinders niet bewaken in dezen tijd van groote gevaren op de Fabrieken en op de straten, die Ouders zien af,als gerabraakte; de Jonkheden die hun Ouders bedroeven en bestelen, hun leven wordt een helle; maar d'openbare verergernissen en boosheden zullen openbaar gestraft worden.. Menschen, wat zegt Hamburg ons en wat op Hamburg gevallen is, kan het Brussel, Gent, Antwerpen, Aalst en alle Landen en Steden niet treffen En als wij hooren dat de Legers van Duitsch- land, Frankrijk en Pruisen te samen 14 millioen mannen tellen en als wij weten welke vreeselijke moordtuigen er bestaan, w'hebben er stalen van ge zien te Parijs in 't Ministerie van Oor log, en als die millioenen soldaten eens aan 't vechten en aan 't schieten vallen, wie zal dan 't gehuil en 't gekerm en 't geknersel kunnen beschrijven?. Die Socialisten en Vrijdenkers, met al hun beestigheden! Ziehier haaj programma gelijk het deze week in het Huis der Werklieden werd toegejuicht Elke mensch moet kunnen zijn brood winnen op eene wijze die overeenkomt met zijn stoffelijke en -zedelijke behoeften, met zijne weerdigheid, en hem helpt om zijn doeleinde te bereiken in dit leven en in het volgende. Wij vragendit voor eiken mensch en bijzonderlijk voor den Werkman; voor den Werkman zelf en voor de Familie welke hij het recht heeft te stichten. Al de billijke eischen der Socialisten ten voordeele der Werk lieden zijn aan't Evangelie en aan de Christene leering ontleend; maar zij voegen er twee zinnelooze droomen bij de vernieling van Godsdienst en Huisgezin. ;den met treffen En ais 't Dfrnii De klas van 1892 is o binnengeroepen behal- j voor de volgende plaatsen Antwerpen, Mechelen, Boom, Terhagen, Rumpst, Eeck- eren, Bornhem, Mariakerke, Sint Amands en Hoboken; Gent, Aalst, Steendorp, Baas rode en Moerbcke. SOLDATENKRINGEN zijn er in de volgende steden en eiken avond open van 5 en tot half negen: Antwerpen, IJzerenwaag 20; Berchem (Antwerpen) Vredestraat 7; Brussel (Et terbeek) steenweg van Tervueren 406; Brugge, Nieuwe Gentweg, Oude Magdale- nakerk; Gent, St Pieters Vrouwstraat i36 Luik, St Laurentiusstraat 3i; Luik, Weststraat, bij St Denijs; Mechelen, Schoutteetstraat S; Namen, Wéestraat 37 _2n, Nimystraat 61; Oostende, Stuckhölmstraat 7; Dendermonde, Bees tenmarkt 36; Doornik, Clercampstraat 1. 1_ Buitengewoon Avondfeest, Zondag i3 November aanst. De opbrengst van dit Feest is bestemd tót het aankoopen van een Vaandel voor de Werkmans-Vereeniging St Paulus Gilde. Het Bestuur der anti Socialistische Werk- mansVereeniging de St Paulus Gilde, ge vestigd Vlaamsch Lokaal, Buerenberg 12, noodigt alle Vlamingen uit van Luik en om streken, om deel te maken van deze Veree- niging, die vo r doel heeft de belangen der Werkende klas te handhaven, de sterke dranken te bevechten en Zon en Feestdagen te heiligen. Te dien einde kunnen al de leden die deel maken van deze Vereeniging mits eene kleine wekelijksche storting, door de Vereeniging begraver- worden en hebben recht op kosteloos bezoek van Doktoor en Apotheek voor gansch hun Familie. Wij durven verhopen dat onzen oproep bij de goede Vlamingen van Luik zal weerklank genieten, en dat er vele Vlamingen zullen opkomen om van onze Vereeniging deel te maken. De vergaderingen hebben plaats alle Zondagen om 1 r ure voormiddag. Voor het Bestuur: De Sekretaris, G. Bos sant; de Bestuurder, L'abbé Ch. Lucas; de Voorzitter, J. Boon. Mijnheer de Opsteller, In uw nummer 1043 vraagt gij mij wat ik zeg van de witte zwaluw te Drongen, die nu met d'andere vertrokken is naar de warme Landen. Die witte zwaluw, indien zij op reis niet verongelukt of in de warme Landen niet gedood wordt, (want er blijven er velen achter,) zal zij in hare witte gedaante in de Lente naar Drongen, haar geboortedorp weêrkomen, maar met den ruiftijd zal ze een groot gedeelte harer witte pluimen ver liezen en zwarte in de plaats krijgen en na 2 3 ruiven onderstaan te hebben, zal ze van kleur met d'ander zwaluwen gelijk wor den. Dien toeval komt al soms van te ver schrikken of eenig ander ongeval. Bij den heer August Van Buggenhout, post meester te Herzele komen dikwijls ratten; de Natuurkundige heeft daar sedert eenige jaren standvastig eene val staan; verl.week kwamen zij hem zeggen dat de val wederom toegevallen was. Koterende met een stokje in de val, wilde de rat er niet uitloopen in den zak. zij beet tnhet stokje en er ontstond in de val een geweldig geschrei; op den duur moest zij er toch uitloopen, maar t t onze groote verwondering vonden wij in de val 10 jongkes. Over eenige dagen was men om gezondheidswille druk bezig met op de hoogstraat te Herzele eene groote goot te graven; op 2 meters diepte vond men eene hoeveelheid beenderen van paarden; op sommige beenderen waren de hoefijzers nog op. Wie weet of die beenderen daar niet la gen van Julius Cesars tijden! Het is nu juist den grooten trektijd der vogelen; van alle soorten, grooten klein zie ik er dage lijks in de lucht vliegen in eene lichting naar het zuiden. Het eiland Malta, in de Midde- landsche zee is voor die luchtreizigers de groote standplaats; als de kwakkels daar toekomen, zijn ze zoo vermoeid dat men ze met de band kan nemen. F. D. V. Herzele. ijzeren weg tusschen Brussel en Antwerpen en dat de Tentoonstelling van 1894 in die twee steden zou zijn, gesamentlijk. Daarte gen komt Antwerpen geweldig nijg op. Frankrijk kan te been brengen 4,o53,ooo soldaten; Rusland4,556,ooo; enDuitschland 4,400,000.. Arm Europa als die Legers eens tegeneen botteren; ze zullen alles dijsteren en smijsteren.

De Werkman | 1892 | | pagina 1