Krollekes en bollekes. ,°^Xr Kerkelijk Nieuws. De Rechtbanken LATER NIEUWS. Te koop op Chipka. Laatste Berichten. gezelfmoord, door zich te vergiftigen met socialismus in progressistische melk gemengeld, Men heeft haar hevige tegenvergiften toegediend. Zeis nu aan 't braken in De Lokeraar, maar of 't zal helpen, daar twijfelen wij aan. De beminde Heer Burgemeester van Lokeren, is gedurig het voorwerp der stekelverkensacbtige aanvallen van de slechte gazetten. reld woont nog altijd en werkt met vreugd en eere te Machelen bij Deinze, waar die schoon Kerk staat op d'hoogte aan eenen bevalligen kronkel der Leie. Hoort Din! din! din! wie draagt er den naam van Janssens? 't Is maar,ge moet weten: Te Brussel in St Pieters-Hospitaal is 'ne zekere Janssens overleden, uit Holland; hij heeft 200,000 fr.; zijn Zuster zou't moeten erven; jnaar zijn zuster is niet te vinden en nu moet het naar de verdere Familie gaan. M e i r e zal voortaan alle jaren een Processie hebben van den Roozenkrans... 't Is de begeerte van den H. Stoel. Vriend Lippen, Sixtus groet u hertelijk en hij laat u weten dat zijn stoof al staat,en van de Bazinneuitde gebrokene ruit zegt Sixtus slecht kaarten doet ze, hetgene nog gepaard gaat met gestadig te klappen binst het spel. Te Velsique heeft advokaat Buysse eenen haas gescho ten die 4 ooren had... Hij ware goed om aanhoorder te zijn op een Vischmijn. Nu is in Oostende ook eenen walvisch aangebracht van 2 5 meters lengte; hij dreef in de Noordzee; Z. M. de Koning is naar den walvisch gaan sjoeren.= En de President, die innig beminde en hoogvereerde Man is op Chipka geweest; de vreugd was er groot en de eroote Sixtus kwam aanstonds toegeloopen, terwijl t klein Sixtusken toch zoo hertelijk lachtte... Dat waren gelukkige 00- genblikken... Dien President! Te Berlijn wordt te veel ge bouwd; er staan 40,000 huizen leeg-.. Zoo schrijven ze toch, maar't papier is gewillig... Dat zijn geen punten van t Geloof; maar de mossels doen den haring afslaan en altijd nieuwe huizen bouwen brengt d'oude in dekadentie. Te Gent is een goeie ge- beurd, in 't Park voor de Citadel kaseerne; twee madammen die er op wandel kwa men; die vermoeid worden en op een bank gaan zitten, om er wat te pariassanten; de Schildwacht die roept Het is verboden daar op te zitten!... De twee madammekes die opkijken gelijk 'ne pauw over den hof- I muur; een der twee die heur neêrflokt en I de andere die vraagt met een gezicht gelijk kolpandi, de rede van dit belachelijk verbod, dat men er wel daags te voren mocht op zitten? wat dit nieuw bevel van den kommandant-plas beleekent.Wel madammekes,zegt de Soldaat 't en is allemaal dat niet, maar die bank is over een uur geschil derd!!!... De neêrgezeten madam wilt opspringen, doch kan niet, haar kleed was aan de bank vastgeplakt!,.. Dat komt van met te willen luisteren. tafel-rijmen. Mijnheeren, 'kzie mij vriendelijk Op '1 Jubelfeest onthalen. Hetzij gewaagd, maar 'tis gelijk 'k Wil u in rijm betalen. Uw Zondagschool-tooneel verwierf Zijn Zilvren Jubelvieren. Welk maatschappij verkwijnde en stierf Uw Kring blijft welig tieren. Uw Stichter speelde een schoone rol In edele tooneelen. Ons harten zijn van wenschen vol Dat hij nog lang moog' spelen Nog immer speelt hij 'tzelfde stuk, Sinds vijf en twintig jaren; De titel is:de6 Volks geluk, Eu 's Werkmans kind bewaren. 1 Pastoor Claeys. Hij is een man van kracht en deugd En voor de Stad een Zegen. J Hij houdt de licht misleidejeugd 4 Op goede, rechte wegen. 7 Hij is een Christen vroom en goed, 4 Den werkman toegenegen; j De vreugde van zijn braaf gemoed T Is, mild het goed te plegen. b" Gij weet, hij gaat vast in zijn' schoen En gruwt van valsche streken, L De rechterarm, in al zijn doen, v Van ziin Eerwaarden Deken. 4 L. Elk uwer weet van wien ik spreek Hoewel zulk man nu raar is: 4, Gij noemt... Eugeen Vau ltterbeek, Uw dierbren Jubilaris En al wie Aalslenaar is O Zal tuigen dat de lofspraak waar is. E. H. De MeuLnaere oud-Pastoor en grooten -weldoener der schoone Parochie van Doel, nooit zal zijn naam er vergeten zijn, E, H. De Meulenaere is te St Nikolaas overleden en r. maandag begraven Eere aan alle dankbare herten Geestelijke en wereldlijke Overheid van Doel was te St-Nikolaas op den Lijkdienst en den 16 November zal te Doel, ia de schoone kerk door den Overledene gebouwd, een plechtige lijkdienst zijn tot Zielelafe- nisen dankbaarheid. In de kerk der Recolletten te Lokeien heeft Pater Franciscus Salesius, in de wereld M. Gustaaf Van Duyse zijn eerste Mis gedaan. God zegen den nieuwen Priester in zijnen tempelen er buiten. Hij zelf gedenkt aan den Ontaar, zijne gebortestad Lokeren, zijn bloedverwanten, en zijne Vrien den. Een talrijke menigte woonde de plechtigheid bij. Don derdag d. v. w. vormde Bisschop Stillemans te Beveren-Waas. Daar verneemt hij dat er in Melsele op Gavcrland, een kind is welk waarschijnlijk binnen 2 jaar in Melsele zelf niet meer zal kunnen gevormd worden. Wat doet hij Om 10 uren komt hij met Graaf van Bergeyck naar Gaverland, bidt eerst met het volk den Rozenkrans in de vermaarde Kapel en trekt dan, vergezeld van de Geestelijkheid van Melsele, naar het huis van den zieken Vormeling Onmogelijk en onnoodig den indruk te beschrijven dien Msr's handelwijze te weeg bracht. Dat de edele Graaf Peter van het volkskind geweest is, zal iedereen natuurlijk vinden die de eer heeft hem te kennen. Om half u vertrok Z. H. om de jonge Beveraars te gaan vormen. De Congregatie der Jonge Dochters van Welle is zondag een Bedevaart gaan doen naar de nieuwe, schoone en lieve Kapel door M. Fr. Moyersoen opge- richt in zijnen Hof ter eere van O. L. Vr. van Lourdes. Zoo Stichtend als aangenaam was die Bedevaart, opgeleid door den E. H. Pastoor en Onderpastoor. In de Kapel deed M. den On derpastoor een schoone en goede aanspraak dan volgden Gebe den en Gezangen waarna al de Congreganisten in het kasteel en hovingen van M. Moyersoen hartelijk wierden ontvangen. De Hoogw. Abt van Affligem, te Hoornen voor de Vergadering van het Orde, is zaterdag door den Paus ontvangen in bijzonder ver hoor. Marie Van Damme, van Lokeren, die den soldaat Fiers heeft doodgestoken, is door d'Assisen van Gent vrijgesproken. Die moord was 't gevolg van een langdurig zondig leven, op zijn Vrijdenkers... Het staat geschreven in het Boek der Wijsheid Die wijsheid en tucht verzaakt, is ongelukkig en ijdel is hunne hoop... En in zulke wereld, alles heerscht daar ondereen: bloed en moord, diefstal en bedrog, vervalsching en trouweloosheid, oproer en meineed, verpesting der zielen, wanorde en ontuchtIs't zoo niet hedendaags, lieve menschen? T'Antwerpen den 14 Juli Pastoor Kintschots, die terugkeerde van een Berechting, wierd beleedigd door den kleermaker Patyn oud 22 jaar; maandag zat Patyn op 't banksken; hij zag er uit alsof hij geen 3 kon tellen; na zijn misdrijf was Patyn gaan ver giffenis vragen aan M. den Pastoor; hij steekt alles op de Dron kenschap; 1 maand gevang heeft hij gekregen en 26 fr. boet. Het beroep van M. Fabrikant G. van Aalst, is door het Hof van Kassatie niet aanveerd. A. Rooms, 21 j. van Be'.cele, is ver oordeeld tot 12 jaar gevang voor moordpoging en jachtmisdrijf en Josef Roose, 18 j. werkman te Belcele, voor jachtmisdrijf voor i5 dagen gevang en 200 fr. boet. D'Assisen van Brabant hebben Henri Gordand oud 20 j. gebortig van Leuven, tot 10 j. dwangarb. veroordeeld voor moordpoging. Te Etterbeek was hij Vriend met zoon Bast; alzoo in huis geraakt zijnde, had hij de moeder willen vermoorden om te .stelen, de vrouw werd verlost door haren man, die onverwachts thuiskwam. VIipi'ïpIp Dien schoonen steenweg van Aalst op Gent, V llcl AClCt ^jen dj-gef van Eikenboomen!... Op Sint He lena zuchtte Napoleon dikwerf: Ach, kon ik hier den Franschen eikenboom aanschouwen 1... Hij zag daar niets dan olmkes en poppelierkes... Naar Vlierzele gaande en klappende met eenen Landsman die naar Ottergem moest,terwijl wij den weg vroegen naar Papegem: Mr, zegde hij ons, dien Bisschop Lambrecht, als hij bij God in den Hemel niet heerscht, voor wie van ons is er dan hoop van in den Heme! te geraken!... De Kapel te Vlierzele! op de plaats waar die heilige ziel de Relikwie bracht en ermeê zegende Eiken zondag korts na den noen komt de Gebuurte daar den Roozenkrans bidden, voor de Wijk, voor de zieke men schen, voor de Overledenen en ook voor de menschen der wijk die in Frankrijk werken... Als g'in die Kapel komt, ge ziet op den Outaar een schoon Beeld van den H. Bisschap Macharius, die 't waarachtig Kruis Christi ging opzoeken en die zijn Volk zoo heidhaftig bijstond in tijd van besmettelijke ziekten... Het gothiek Outaar is gansch in zuiveren eik, volgens teekening en bewerking van M. Claus uit Impe, die ook de teekening geleverd heeft voor de grilje... Impe haalt er eere van De Kapel is zeer fraai, zacht en oogstreelend geschilderd door onzen Vriend M. Meganck van Aalst, uit de Zonnestraat; rechts is een schilderij van 't H. Aanschijn, links van den Gedurigen Bijstand, voor de grilje staan verschcide kniebankskes; als ge daar nu gebeden hebt en wilt v.eggaan, aan den ingang rechts vallen uw oogen op het af beeldsel van den Volksvriend bij uitmuntendheid die zichzelven geslachtofferd heeft, die gevallen is, uitgeput van krachten voor ons allen en van welken Bisschop Stillemans verklaarde te Wel den op zijn Graf De Dankbaarheid jegens onzen welbeminden diepbetreurden Vriend zal niet uitsterven in het Bisdom van Gent... Lieve Kerkvoogd, waak over ons van uit den Hemel! Wij vernemen dat er te St Nikolaas door Pastoor De Meerleere een plechtige Koor- dienst is gedaan uit hoogachting en gene genheid voor E. H. De Meulenare, zaliger, oud-Pastoor van Doel. De verdienstlijke man was geboren te Mater in 1805. En wat hooren wij uit Engeland? 't Sneeuwt er al... De toppen der bergen liggen wit bij de Schotten en d'hoog-Engelanders.. Gaan wij inderdaad 'ne vroegen winter hebben?Pastoor De Meirleer, zijn naam staat daar hooger gedrukt, heeft De Werkman al gemeld dat de Koning hem zijn Eerekruis heeft gezonden? Welk geluk en welke eer voor den Register van 't Leopoldsorde, als er zulke mannen op staan. BRILLANT is welstellend. Te LUIK en gaat het maar slecht met de wapenmakerij. Tot HAMBURG wordt nu een som van 800,000 mark gevraagd voor de behoeftigheden door den Cho lera veroorzaakt. De nieuwe Lord-Mayor van Londen, Mr Stuart Knill. te Gent zeer wel bekend, is plechtig g'instal- leerd. De Nijl zakt in Egypte en de Cadullekes van Argen tina klimmen... Twee goede zaken. Een officier des Legers, te Contich op eenen Lijkdienst zijnde in de Kerk, heeft er durven op den grond stampen en roepen; La pifece!,.. 't En is op geenen kouden steen gevallen. Burght vraagt eenen Veldwachter; de jaarwedde is 825 fr. Is 't waar dat al de Prisons van Gent strijkende vol zitteu De gelukkige Trees, die ten minsten al 'nen kleinen patatakker meê kaarten heeft gewonnen, heeft nu 'nen soloslim gepeeld, zij had nochtans met fijne kaarters te doen, de getuigen en bijzonderlijk M; zegt dat óók. Wanneer viert zij haren Jubilé 'T en zal dan geen pintjen zijn. Te WORTEGEM is er Jubelfeest geweest gelijk t'Aalst, voor Mr August Crecjui, 25 jaren ieverige Meester der Zon dagschool. Te zijner eer wns er zondag in 't Lokaal der Zon dagschool een prachtig en aangenaam Feest. Zoodat WEL DEN gaat een Statie krijgen.. Den Heere zij dank D'Ar- denen, Spa en Namen hebben al sneeuw.. In 't aar 70 heeft het ook vroeg gesneeuwd en gevrozen; op St-Martekes-dag in 1870-71 lag de Dender toegevrozen. In 1890 is- 't beginnen te bakken den 25 November. Er zijn in België 500,000 Jans- sensen. Die Staats-Ecoles-Moyennes doen een schrikke lijk kwaad; en ge zoudt zeggen dat de Professors oprechte Courtiers zijn om kinderen aan te werven; dat ze betaald worden per hoofd; alles beloven ze schoon plaatsen van 't Gou vernement, verstand aan de Kinderen, voor half geld enz. En wat volgt er op Veel ongeloovige Jonkheden... Ouders, laat u niet meêslijpen. De Staat mocht zulke anti-Katholieke Scho len niet ondersteunen.. Bij 't naderen van den Winter heeft Mr D'Haese-Blommaert van Aalst, opslag gegeven aan al zijn Werkvolk. Het Tornooi, kindertooneel met zang en velerlei lichaamsoefeningen 5 marschen en 10 tafereelen bewerkt door Silvester prijs 0,80 c. 't Mu ziek is erbij en de naaui van Silvester is een voldoende aanbeveling. Max Flinkers, blijspel met zang in 3 bedrijven. Slotkoren 1,25 door S. 't Geschenk van Graaf fhaberdam tooneelstuk met zang in éen bedr. 75 c. door Z In volle zee, zangstuk met lichaamsoef. 1,00. De Molen id. 1,00 de stielen id. 75. Wannes de Mosselman, blijsp. met zang in éen bedr. 75. Een advokaten streek of goed uit kwaad, in éen bedr. 75. De adelziekte tooneeisp. in bedr. 1,00 Mr Barnabas Baro vader en zijn overledene Bloedver aaien, blijspel in 2 bedr. 1,00Een uitstapje naar Oostende blijspel met zang in 3 bedrijven 1,50 De terug komst der Bergbewoners blijspel met zang in éen bedr. 1,00; Eerlijk duurt het langst, tooneelstukje voor kath. Scholen in 2 bedrijven 0,50; feest op het dorp 0,75 de gevangene 0,75. DRAMAS De armen vau Parijs groot Drama in 7 bedrijven 1,50; Graai de Taillis en zijne zonen in 5 bedrijven 1,50; Flavius Clemens, treurspel in 5 bedrijven 1,00. Familie-eer, drama in 3 bedrijven 0,75; Danikl in den Leeuwenkuil, in 5 bedrijven, door A. Delbaere ABSA- LON of het einde der Goddelijke Geboden, bijbelstuk in 3 bedrijven; Titus, uit Japonie in 2 bedrijven, 0,75 Irona, drama in 3 bedrijven0,75; het gedeelde Lot van de 100,000 fr. in 4 bedr. 0,75. ALLEENSPRAKEN Twee neven 0,50 Pieter Van den Bossche na den slag van Roosebeke 0,50 Gister avond 0,50Piur de Laureaat o,50; de Ring 0,50de Charlatan 0,50 een deftig mensch 0,50 Dochter en Vader 0,50 de recruut 0,50, nog éen uur 0,50, het geheim 0,50. TWEESPRAKEN.. Deelen en krakeelen 0,^0, de gefopte huisknecht 0,50. Eene mislukte bakte 0,50, zwart en wit 0,50. VOOR MEISJES Madams portret tweespraak 0,50, stad en woud tweespraak 0,50, Trientjes naamdag tweespraak 0,50. Rechtuit gespro ken blijspel met zang in 3 bedr. door Zuster Rosa o,75, het aandenken alleenspraak o,5o, Een feestje in 't Meetjesland, blijspel met zang door zuster Rosa o,75, het vrolijk boerinnetje, alleenspraak o,5o, Fietje de groenselventster, alleenspraak o,5o, Nesta en Ada of de kinderen der gebergten, tooneelst. met zang in 3 bedr. door zuster Rosa, o,75, do schat van Madam, kluchtige alleenspr. met zang o,5o, Nelleken de waschvrouw, alleenspraak 0,50, de Erfenis van nonkal Pier, tweespr. ROBRECHT VAN EINE of misdaad en liefde, groot historisch drama in éen voorspel en 3 bedr. door Karei Van Voordenhove, prijs 0,00. 8 dagen te Latrappe 0,75 Dom Bosco 2,50 Marie Antoinette o,50 Sinte Godelieva c,80 Dom Bosco o,25 De verstandige Hovenier o,75 Genoveva van Brabant o,7 De troost der armen, veel remediën en hulpmiddelen o,5o VermakelijkTooverboek o,50 Bavo en Livina o,3o Huisgezin van den Werkman o,25 Gulden Boekjeder jonge Werklied, o,25 Verhalen uit 't. Fransch Schrikbewind o,8o 1,00 o,5o l.oo o,65 1,00 Robespeer Thyl Uilenspiegel De aftocht van Moscou De wonderheden van Lourdes Nieuwe Kabinet-sekretaris Oude West-Vlaamsche Volksverhalen o,5o Jan Clerker 2,25 Gaston Blankaert 1,1 F Boeken voor de Maand November: Het Vagevuur verkort, meditatie en gebedenboek door St Alphonsus 1,20 Het Vagevuur en de Hemel, overwogen op den Kruisweg °>*o Devotie tot de Zielen des Vagevuurs, door St Alph. 0,15 voorde magazijnen en wiDkels, t^asse-papiei per kii0 0,40, per *5 kilos o 36. Te koop in ons Bureel. PARLOIR. Ontv. van de E. Z. Klooster Belcele 4,25 voorde stukjes; van Mad. V. B. C. Andenne a,5o voor gl-, van Mad. W. V. H. Caprycke 2,5o tot oct. 93. \7"nnTC HIT d'e afschuwelijke gazet; dat durft spreken van vrijheid, na de bloedige wreedheden tegen de Anti-Socialisten, die hij nu zijn Broeders durft noemen.. Razig van goddeloosheid wordt Vooruit; als ge denkt, menschen, die <*azet durft schrijven dat de Paus moet krank zinnig geweestzijn, als hij zijnen Omzendbrief schreef!' Mr de Pastoor van Welle, E. H. De Tollenaere is woensdag nacht schielijk overleden; de droefheid te Welle, bij rijk en arm is onbeschrijfelijk... Hij was daar bemind als een Vader in een goede Familie... Heden. Vrijdag, de Begrafenis met Brooduitdeeling; 't was woensdag morgend een geschrei in de kerk en in 't dorp, dat een steenen hert zou gebroken hebben. Mevrouw Harrison, echtgenote van den President van Amerika, is overleden. Injde nabijheid der statie van Louise Marie is piaandag avond door den trein dood gereden zekeren Hubo, het kopstuk der Socialisten van Ronsse. Te cent zijn bij de wed- De Weirdt, Peterse liestraat 2 a 3oo kilos aardappels gestolen. Te cavere dijnsdag brand ontstaan bij den eerw. Bestuurder van 't Klooster, 't Vuur was ontstaan in een kamerken waar men de versierselen der Proceesiebewaart. Spoedig gebluscht, geringe schade. Wij, Christenen, |mogen nooit ophouden voor Vrienden 'en Bloedverwanten te bidden. Woorden van Bisschop Stillemans.

De Werkman | 1892 | | pagina 4