Sara en Nelleken. Berichten. Loopende Nieuws. Tentoonstelling. 1 Koopman in Vee DEWERKMAN N° 1046.-21 .laar. - 4 Noeemb. 1892. Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs voor België 2, So vooralle Vreemde Landen 4,5o. Men schrijft in ten allen tijde des jaars. Daens Mayari. Eiland Chipka, Werf, Aalst. I De Almanak De Werkman geelt dee< jaar een schoon Kronijk, een Voordracht van Pastoor Kneipp en do gevarendheden van K.izer Napoleon en zijne dood op 't Eiland Sint Helena. Prijs 10 c. Groote winst voor den Uitverkoop -dmOish VOLK EN TAAL, dit flinke en "hIIL moedige maandschrift.... Men leert er 't Vlaamsche Volk in kennen; de aSk^,v~^-, - r 'jr- belangen van 't Vlaamsche Volk 'Ji V worden erin verdedigd; er wordt ge zocht en gewrocht om den Vlaam- schen Taalschat te verrijken... Prijs voor een geheel jaar 2,00; 1,50 voor de Studenten. Men schrijft in bij M. Bernard, hoofd onderwijzer te St Maria-Lathem. In de Provincie Luik is gewed voor de dikste Aardappels en er zijn er voor de pinne gekomen met 94 die 100 kilos wogen. De matant Janssens is ontdekt te Gouda... De talrijke Erfgenamen vallen dus van de brug in 't waterken. T'Aalst is de plaats open van De ken der Vischraijn... 400 fr. 's jaars end'achting der Borgerij. De Voorzitter der Vereenigde Staten van Amerika, zijn vrouw is dood... Een zwaar verlies, wam ze was deugdzaam en dat is't al gezeid,. deugdzaam. De vrouw bouwt het huis of breekt het in gruis... Vrouwenhanden en peerdentanden mogen nooit stille staan. De Keizer van Duitschland heeft op zijn tanden gebeten, dat 't vuur eruitsprong, omdat er ge klapt is uit de krijgskundige geheimen. Te Brugge spreken ze van een nach ipatroulje in te richten op verlostepeerden of rijwielen.... Al komt dit gedacht uit Brugge, 't en is nog zoo zot niet. T'Aalst hebben d'Heeren Meesters der Zondag school zondag een tweede maal hun schoon Vertooning gege ven: De Juhilaris, drama en de Adelzieke, kluchtspel; namens Burgers- en Werkmanskring wierd den Jubilaris M. Van It- terbeek een groot koperen Christusbeeld met de Moeder Gods en den H. Joannes aangeboden, en den heer Callebaut een schoon beeld van zijnen Patroon St Franciscus-Assisia. De Zondagschool van St-Martens gaat met vernieuwden moed en d'algemeene achting,, naar het Gulden Jubelfeest... Dan zal 't abondance zijn op tafel. T'Aalst is cleze week eenen tand getrokken van eene achtbare kloeke weduwe van 89 ja ren. Dijnsdag gaan de Kamers open te Brusselmet een Troonrede, 't is te zeggen dat Z. M. de Koning in groote staat sie naar de Kamer zal komen en een Manifest aflezen over de Werkzaamheden... Wat de Kiezing aangaat, er zijn veel stel sels, o. w. het Bewoningstelsel met een Kiesrecht van be kwaamheid 't naaste bij den stek ligt. T'Idegem is overle den jonkvrouw Marie De Lanoit, geboren te Goefferdingen in 1803, en meer dan 40 jaren in dienst bij de heeren Van der Linden. Zij was het oudste vrouwspersoon der Gemeente- Keizer Karei was van zin een Ridderorde in te stellen voor de Dienstboden van over de 25 jaren in 't zelfde Huis en voor hunne Meesters... De Registers waren al gebonden. Tot ERTyELDE. (waar 900 kinderen in de Zondagschool "ijn) tot Ertvelde, bij Stoepe, is de aangenoraene katholieke School voor de Prijskampen niet ten achteren gebleven. Van de 4 leerlingen, 3 Bekroonden, met luister en glans. Hoe meer de Socialisten en d'Anarchisten roepen Dompers Hoe hooger 't Katholiek Onderwijs verheven wordt, niet door bluf en blaf, maar door akten van verdienste. T'Antwerpen dragen al de Werkmanshuizen de naam van VREDE; zondag zijn de nieuwe lokalen van Vrede St Willebrords ingehuldigd; er wa ren 48 Maatschappijen, 6 Muziekkorpsen en 7 a 8000 deelne mers. Kardinaal Goossens, de Aartsbisschop van Mechelen heeft krachtig, hert roerend en troostend tot de menigte ge sproken. Men schrijft ons uit Lovendegfem Werkman, Proficiat. oor de Zondagschool van Ar.lst en hare wakkere tooneelkundige jongelingenschaar. Met veel, oneindig veel plezier heb ik het gelezen in uw geëerd verslag en de lieve versjes van Pastoor Claeys, met zijne zoete weisprekendheid,. Dubbel Proficiat Te Waarschoot is er ook Jubilé geweest, Gulden Jubilé van de Congregatie der jongelingen. Ik ben in 't sluitsermoeu geweest den 6de" zondag. Een bloeiende Con gregatie, want Waarschoot is een felle Parochie.. Over Aalst hadden wij vergeten te melden dat Pastoor De trooper, van Denderwindeke, die in Aalst Onderpastoor was, als het Tooneel wierd ingericht, dat hij op het Feest gesproken heeft, in heldhaftige woorden, recht uit het hert komende, om de oude Meesters zijn Vrienden te groeten en de jonge Meesters op te wekken en aan te moedigen. Bij al de Boeken dees Maand in ons Bureel gekocht, is een Litanie van den H. Hubertus en van de H. Catharina. Nelleken. Sara, de complementen van mijn moedere en 'ne zaligen Hoogdag. Sara. Vansgelijken Nelleken, vansgelijken jonge dochter. Nelleken. Moeder zal u van den achter noen wel den Hoogdag komen wenschen; maar ze doet mij vragen om uw gazet eens te leenen v De Werkman, Sara, den onzen, hij lag op ons tafel, Sara, ons klein Fransken heeft ermeê gespeeld. Sara. Och gelijk de kinderkes al doen.. Nelleken. En 't menneken heeft de gazet gescheerd, Sara. G'hebt uw Werkmanneken toch nog Sara. - Wel zekerlijk, Nelleken: ik heb hem daar nog eens overzien en 't pakte mijn hert als in een nijptang. Nelleken. Ei, tjeemenissen, Sara, De Werkman doet ons partan dikwijls hertelijk lachen. Sara. Ons ook, Nelleken, maar die leelijke wreê schandaal- derasie daar te Gent. Nelleken. A, 't is waar, Sara; als Vader dat las, hij schud de ook zijnen kop en sloeg van gramschap zijn vuist op tafel. Sara. Mij, Nelleken, heeft dit nieuws nijg bedroefd en ik heb wel dikke tien minuteu met mijnen kop schtef gezeten. Als ge dat toch peistWe zijn vandaag nu Allerheiligen, Nelleken. En morgen Allerzielen. Sara.Als't God blieft; en dezen avond komt dat geschoor van die Socialisten te Gent bijeen,in een groote zaal, mannen, vrouwen en kinderen. Nelleken. Kinderen Sara. O gi aartswreede Ouders!. Nelle- rWWmoStOas-. ken, kind, ge zult nog wreê dingen 2ien in de wereld; 't hangt in mijn leên,. Dat komt daar, akkernondemille- strooi, bijeen op den avond van de Zielkes, als tot nu toe elk die nog een betje mensch was, in zijn hert ging en 't Lof bijwoonde met de Vigilen voor zijn Overledene Vrienden.. Dat scharrelt daar bijeen om... om.. Och, Nelleken, 'k ben blij dat' ik zoo oud geworden ben. Ndlleken. Wat gaan ze daar eigenlijk doen, Sara Sara. Nelleken, in ander landen ze zullen er stom van staan Ze gaan daar met groote macht van stemmen uitroepen Er is geenen God I de Vier Punten van 't Geloof zijn valsch- heid Er moet niet gebeden of gelezen worden 1.... Nelleken. Maar gevloekt en geblasfemeerd 1 Sara. Ja Nelleken, gelijk de dui vels uit d'Helle; eerst roepen Er is geenen God, en dan verwenschen wat ze zeggen dat niet en bestaat; zoo brengen zij hun eigen zeiven in con- fues; als 'nc mensch daar op peist!.. Ge zult ze daar zien, opgeblazen als hooveerdige padden, omdat ze dur ven doen wat al de slechte menschen, de schurken, de dieven en de moor denaars, sedert Adamstijden af, ge daan hebben; in hun eigen gezegd Ik2al maar't vuil verken, 't wreed monster spelen Er is toch geenen God Nelleken. Maar, Sara, zal er daar te Gent Volk zijn Sara. Ongelukkiglijk ja, Nelleken, de groote logiebazen steken dat op; 'k heb hooren zeggen dat in Vooruit veel artikels komen van groote rijke logiebazen. Nelleken. Dat zijn partan geen Werklieden! Sara. Nelleken, al wat framasson is, zal daar zijn, om op 't graf van ons overledene Vrienden te bonken, en ook veel Werklieden, die van hun Geloof zijn afgetrokken door de slechte Scholen van Gerit, door de slechte geschriften, of door de ron kende beloften der Socialisten; de menschen zijn lichtgeloovig, Nelleken; die lang ziek en zuchtig is en geen baat heeft gevon den, en er staat 'ne kwakzalver op de jaarmarkt, hij zal er zijn leste duit aan geven. Nelleken. - Dat is waar, Sara. Sara. Al wat ik u zeg, is waar, mijn kind; ge zult er later wel oppeizen gelijk de vliegen naar den saroop, zoo zijn er te genwoordig werkmenschen die naar hun verderf van allen vui- len mikmak loopen;... zie, Nelleken, hier is De Weikmam, maar draagt er wel zorg voor. Nelleken. Zijt gerust, Sara, Sara. En 'k wensch aan g'heel uw huishouden 'ne Zaligen Hoogdag.. Nelleken. Vansgelijken Sara, zooveel van onzentwege. Sara. Ja, mijn kind, (als Nelleken weg is).. Nog een brave dochter, dat Nelleken, maar in de wereld der Vrijdenkers en Socialisten, zou mi n er alzoo nog éene vft£den, éen enkele?.. God loochenen is alle Deugd en Braafheid loochenen. Ons Heer vervloeken is de renewatie tot op't been, Werkmenschen, Werk menschen, neemt eens al de schoon woorden, de flamakkerij der Socialisten weg, en wat hebt gij nog Geen hulp en veel slech tigheid.. Richt u in, gelijk wij te Gent, roepen ze, en ge zult be ter varen.. Varen ze beter te Gent Als zij eenig voordeel heb ben in den ondergang der Burgerij, hoe is 't daar gesteld in d'Huishoudens Ik zou eens willen den intérieur zien dier Huishoudens van Socialisten, waar de Gekruiste God nog hangt maar met veel stof op, en dat de Vader zijnen grooten Weldoener beziet met oogen als kogels; waar de Vader nooit aan zijn kin- ders leert bidden en de Moeder van 't zelfde zop overgoten is... Het echt bestaansei van die Huishou dens zou ik eens willen zien Kom I kom 1. 't is te kleer.. de Bekoorder blijft altijd in de wereld; die onbeschofte bliksem durfde zelfs bij Ons Heer komen, DIE HONGER HAD, die arm was, en hij zegde tot d'AlmachtIk zal u alles geven, eer, goederen, aanzien, macht, als ge mij aanbidt. Dat is d'historie van hedendaags en men moet zoo dom zijn als een blind plakket, om dat niet te zien. Uitslag nan den Prijskamp Wynkel St-Kruis. Er zijn mij in het geheel 21 Oplossingen toegekomen, waarvan er slechts 2 volledige waren. De prijzen zijn bij rechtvaardige lo ting gevallen aaa de volgende rsle aan A. Van den Bulke, Rousselare; 2de aan den zelfden; 3de Ch. Rasschaert, Smetlede; 4de Maria De Bruyn, hoveniersdochter, He- mixem-St Bernard; voor het grootste getal Postzegels Joseph Van Cauwenberge. Beve renbij-Audenaarde. 1212. Oplossing iste Niet, 2de A-Ra-Bel La, Arabella; 3de Leuningstoel; 4de De koop man in zeven, 5de Lak. Getuigen A. Coryn en Petr. Bouwens. De prijzen zullen kosteloos afgezonden worden. Daar ik zie dat mijnen Prijskamp nog al moeielijk is geweest, zal bij de uaaste keer zooveel te gemakkelijker zijn. Allen gedankt door uw Raadselvriend Victor Bauwens. Ter gelegenheid van de Belgische Cling- sche Jaarmarkt, die op dinsdag 8 November plaats heeft, zal er te Zeeuwsch Clinge op de grens, een schoone Tentoonstelling van Paarden, Hoornvee, Varkens enz. gehouden worden, waar schoone prijzen aan verbon den zijn, daarenboven een zilveren vergulde medailje voor het schoonste labeurpaard beneden de zeven jaren. Een Lezer van De Werkman. A Veelschooa oplossingen komen J toe; wat zijn er Kinderen die schoon, kunnen schrijven! en ge t, ziet dat alles eerlijk gaat... Eer- lijk in alles, geeft deftigheid en vreugd...Eerlijk tot in de kleinste zaken, dat men gerust zijn hand op zijn hert mag leggen... Bij veel oplossingen zijn wen schen en gebeden voor De Werkman, die de tranen in ons oogen doen komen...'ne Mensch zou bijna blij zijn in vervolging te zitten, voor al die blijken van genegenheid. D'oplossingen worden met zorg in een schoon papieren doosken bewaard door Jan tje Coen van Chipka. J A Na 2 weken beginnen wij een schoon dramatiek Verhaal EEN jong, fel, welvarende rijk, maar ongelukkig in huishouden en vermoord terwijl er onplichtigen beschuldigd wierden, wonderbare leerzame tafereelen, mogende gelezen worden van jong zoowel als van oud... Wij zorgen, met den bijstand, dat er in De Werkman geen letterken kome, dat tot aanstoot of ontstichting zou kunnen die nen. Die voor 1893 een in schrijving nemen, hebben De Werkman gratis van 1 December als 't nieuw Ver haal begint; daarbij nog deelen zij in de previlegie van onze geëerde Inschrijvers en Lezers, de Previlegie van het rabat der vol gende Boekwerken 't Kasteel der Verdoemenis 1,00 in pl. van 2. Doktor Gooris 1,00 in pl. van 1.75 Gaston Blanckaert 1,00 van 1,75 Jan De Ljchte 1,00 van 2,So Mafie Ahtoi1*'"" o,25 vano,5o Parijs, beren» vJérstado,3c van 0,60 Te naaste week nog eenige boeken, de tijd van previlegie. duurt tot 1 Februari 1893, daarna keeren de boeken terug tot hunnen ouden prijs; om aëzelvc franko te ontvangen voor de 4 eerste o 20 c. bij; de 2 andere worden franko gestuurd. Die ons uit vreemde Landen boeken vraagt, en in ons Bureel niet gekend is, wordt verzocht er het bedrag bij te doen in postmandaat. Het is zeer moeielijk voor ons het geld in vr. 1. te doen ontvangen.

De Werkman | 1892 | | pagina 1