^jorishöfen, Het algemeen stemrecht. DEWERKMAN N° 1047.-21 Jaar.- 11 Noeemb. 1892. Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs voor België 2,5ovooralle Vreemde Landen 4,So. Men schrijf des jaars. schrijft in ten allen tijde Daens Mayari, Eiland Chipka, Werf, Aalst. Onzen Almanak De Werkman, nauwelijks verschenen, is al uitverkocht; men gaat hem herdrukken; elk wil lezen eu weten hoe Napoleon ge varen is op St Helena, wat hij zegde in zijn Eenzaamheid en hoe hij er gestorven is... Prijs 10 c.goede winst voor den uitverkoop. Tommen. Lukas, ge staat daar zoo stijf als 'ne keers Lukas. Moet ik misschien zoo krom zijn als een sichel, Tommen Tommen. Ik wil zeggen Lu kas, dat er groot ontroerend nieuws is Lukas. W&bliedrfi, Tommen? Tommen. Wij gaan 't alge meen stemrecht hebben; 't moet er zijn! z'hebben het te Gent en te Brussel gezworen op den eed van St Gilles. Lukas. Toe maar I Tommen. 't Volk heeft er ge roepen Liever sterven als 't al gemeen stemrecht te derven Al moest 't bloed in de straten stroomen. 't algemeen stemrecht moeten wij hebben, wij werk lieden, wij, de kracht en 't getal Lukas. ge lacht Lukas. Ja, Tommen, ik lach Tommen. Met 't Werkvolk, gij die ook werkende man zijt Lukas. Tommen, ik lach, omdat ge nog zoo simpeloos zijt, van u met een rot strco te laten verleiden. Tommen. Is 't algemeen stemrecht een rot stroo Lukas. 't Algemeen stemrecht, Tommen, we gaan het heb ben, zonder al dat lawijt en al dat geschreeuw. Tommen. Wij gaan het hebben Lukas. Zekerlijk, Vriend, Minister Beernaert heeft de brieven in zijnen zak; al wie een eigen heerd heeft Tommen. Een eigen huis 1 Lukas. Neen, die in een huizeken woont en met werken zijn brood verdient, de ware werkende man zal kijzer zijn, voor Gemeente, Provincie, Kamer en Senaat, immers voor alles. Tommen. En de jongmans Lukas. De jongmans zullen kiezer zijn, mits een exaam, allergemakkelijkst, lezen en schrijven en den aritmetik. Tommen. - Lukas Lukas Lukas. Ja, ja, lommen, zoo is 't zulke wet gaat er ko men en zal haast gestemd worden, als de liberalen iets of wat van goei consistance zijn Tommen. Maar Lukas, als 't alzoo is, Lukas. Tommen, ik steek er mijn hand op, in 't vuur. Tommen. Waarom dan al dat geschreeuw en dat lawijt Lukas. En voegt er bij Tommen, waarom al die gebreve- teerde leugens Waarom aan 't Volk wijsmaken dat elk zal ge lukkig zijn, als elk kiezer is, dat het hier overal zal abondance op tafel zijn, terwijl ze wel weten dat in Frankrijk en Italië 't al gemeen stemrecht weinig moêr aan den dijk heeft gebracht, dat Italië van jaar tot jaar armer wordt en ellendiger, 't is daar dat de dompelaars van flauwte tegen den muur leunen met gescheurde kleeren. En g'hoort wel dat in Frankrijk het lot der werklieden niet en verbe tert.. Kiezen, Tommen, dat is goed of slecht volgens de man nier op welk er gekozen wordt. Tommen. Maar Lukas, ik vraag u érreert, waarom al dit geschreeuw en lawijt Lukas. Ten eersten, Tom men, ten eersten en principa- lijk, om 't Katholiek Ministe rie den duivel aan te doen en te doen vallen. Tommen. Kunt ge dat be wijzen Lukas. Ja, ik; hebben zij ooit 't minste steuvelingske ge daan tegen de liberale Mi- nisteriën? als van 1879 tot 84 de Belgen gepluimd wierden, ver drukt en gejudast, wat deden die schoon Socialisten en Anar chisten karrèskes geven aan de Volksbeulcn en aan de Geld verkwisters.. Tommen. Is dat zeker, Lukas Lukas. Vriend, ik daag hier elk uit, mij te konnen tegen spreken.... Ten tweeden, Tommen, ik zie dat, met mijn oogen toe, de gasten die nu tegen 't Katholiek opbotteren, zijn dezelfde die op den slag van Oostakker en den 7sten September tegen de Vrijheid der Belgen opkwamen En dat noemt zich Werk volk 't Is te dom om een kind te wiegen Werkvolk Ex ploitateurs zijn 'tGelukzoekers, die in troebel water willen vis- schen... Tommen Tommen. Lukas wat is er Lukas. Wee ons Vaderland, Vriend, wee alle deftige Huisgezinnen, ten dage dat die gebastardeerde Volksvrienden zouden aan't hoofd komen; hun geldzucht, hunnen hoogmoed, hun dwingelandij zou wreeder zijn dan alles wat het tot hiertoe is gepleegd.. Te Parijs heeft men ook die Volksvrienden gezien in de jaren 70; het eten der Bevolking moest gepegeld worden en zij gingen alle nachten eten in den Vetzak.. Tommen. Hoort een Berechting Lukas. Ja laat ons op ons kniën zetten Tommen, er wordt hedendaags veel gediskoureerd, en 't gaat allangs om slechter in Huishoudens en in Landen; maar weet ge wie het kan doen beteren? Hij die daar naar dien zieken mensch gedragen wordt; als men naar Zijn woord en naar Zijne leering luistert re£htzinniglijk; niet Zijn woord hooren en doen gelijk Judas; maar Petrus en d'Apostelenen d'Eerste Christenen navolgen Den Evenmensch beminnen gelijk zijn eigen zeiven I Tommen, men stelle die korte woorden in pratijk en de wer eld is een Tabernakelken van Vrede. Loopende Nieuws. Te Dendermonde is overlest Jubelfeest ge vierd van 50 jaren eiken zondag nanoen bij denzelfden Gebuur te komen een potje kaffé drinken. 't Is in Antwerpen dat er schrikbleeke gezichten zijn; de Sociëteit Red-Star-line spreekt van hare zeeschepen in Vlissingen te doen aanlanden en vertrekken, een halve doodslag voor Antwerpen, alwaar M. Van Ryswyck Burge meester is benoemd; hij kan fel praten, is Vrijdenker, maar weet van den Handel zooveel, als een koe van eieren te pellen. Gladstone, die wereldberoemde Engelsche grijsaard, heeft den Lord Mayor van Londen geluk gewenscht om zijn gods dienstige manhaftige rondborstigheid.. Die wel doet. moet niet vreezen.. Oei. dewreede madolje, madammekend'Inlluenza is gezien te Berlijn, Sixtus verschoot ervan, dat het nog zoo vroeg is. In 1890, 't was in 't kort maandeken, dat Sixius zijn kaart moest neêrleggen ent zijn dh ui zen na ar zijnen di po trek ken, waar hij 3 weken ziek bleef liggen. Te Chicago hebben ze den Aartsbisschop verzocht de Tentoonstelling te komen inzegenen.. Een ongodsdienstig Volk is onbestuurbaar. T'Aalst is een Mensch van rond de 80 jaren; ze schrijft nog brieven voor g'heel de Gebuurte en kan nog met bloemekes te maken 'ne eens per uur winnen.. Alle baten helpen, zei 't begijntje, en 't roerde haren pap met een breinaalde. Wij lezen in de Duitsche gazetten van Morse de uitvinder van den tellegraf en Bell, de uitvinder van den tellefoon, dat zij beiden doofstomme vrouwen hadden.. Er zijn er die dees nieuwske zullen vernijnig noemen. Een uitstekend Werk mansvriend van Oudenaarde zegde maandag in ons Bureel dat de Gemeentedag te Bevere zoo wonderwel is geluktveel Volk en krachtige Sprekers. In ITALIË zijn 't de groote Kiezingen geweest; 't Ministerie blijft aan. Alles is nog al af- geloopen in pacem,behalve veel geschreeuw en behalve teRoo- men dat er 's avonds talrijke benden rondgeloopen hebben in Corso, langs Piazza Venetia, Borgio Xuovoa Piazza Navona, Via di Ripotto, Via Coronari, Via Caravita, Via St-Lorenzo in pane e peria, rondgeloopen met fakkels al roependeEviva.' of Abbasso Doch ze gingen nog al vroeg naar huis.. Een an der zaak veel erger, is dat 't Gouvernement op het punt is de Geestelijkheid te willen dwingelandijen, met hun jaarwedden en zelfs de inkomsten der Parochiekerken af te nemen.. Is Italië nog niet arm genoeg; want indien alle onrechtveerdig goed niet gedijdt, het bestelen van Kerken, Kloosters en Arm- goederen is het schelmstuk der schelmstukken. 7?r»ro ftnieeo/n n Vr'eu'l Lippeu, Sixtns laat u veton 1° dat er door J. Chipka'ne solo-slim is gespeeld, 2° dat hij, Sixtus, niet goed ziende mot zijueu bril op, om ver te zien, twee keeren een andermans slag heeft opgepakt en moest heialen. 3° dat den ijzeren Petrus zondag in een Huis van Chipka is geweest en ziende dat or 'ne stoel getierlalijt was met ijzeren plaat jes, dat hij in verrukking uitriep Dat zijn nog mannen dat is verstand hebben van te leven Hier kom ik geerne Ge moogt mij nog vragen voor een druppel ken al is't blond en duister, te Westmalle was 't bier ook niet al te kleer, doch er zat kracht in, gelijk in een der stoven van den ouden tijd, kracht en vreugd ge lijk in 'ne man die van in zijn eerste jonkheid zijnen zondag achternoen in de Zon dagschool heeft doorgebracht en waar elk voor zwijgt, als hij spreekt en kaart in zijn Spiegelhof.. Twee witte, met den witten Lowie van over den Rhyn ware drij. Lippen, 't is 'ne lust en oen behagen den ijzeren Petrus te zien.. De groetenis. Geliefde menschen, de Werkman ligt nog altijd onder d'hand van de Justicie, in eenen toestand zeer angstig en smartend, maar ook leerzaam en verdienstig. Veel sterkte en troost komt ons toe, en de lucht begint van Heldergem te komen. Elk is hartelijk gegroet. Laat ons voortgaan, gelijk er overeengek men is in principio. Uw vriend. T"T/"\*Tr*fr T'Ant werpen vaste markt aan 90 a [95* fr li Woensdag op de Markt van Aalst 8 balen traag verkocht aan 95 fr. Rnndsplnriiskarnn °p'ossin§en ®jn reeds l\(ldU9ul|ll J I' toegekomener is tijd tot maan dag avond ten 8 ure, Dan gaan de boeken toe en begint het onderzoek. ,.„|p Tombola voor de Katholieke Inrichtingen Nu prij- kjclMlc zen zenden en later Loten nemeu. PVplïlflf» naaste week d'afloting van den Tombola-Werk- manskring.. Die nog loten begeeren, aan c,5o, zul len zich moeten baasten. Er zijn er te bekomen in ons Bureel. Oudenaarde. Die aloude beroemde Stad, het schoonste Stadhuis der -w». gansche wereld, maar 't zou moeten hersteld worden om bewaard te kon nen blijven; Minister Burlet is er d ander week geweest en zijn bewondering was groot en hij riep uitDat Gedenkstuk ODzer Voor ouders MOET bewaard blijven Ouden aarde. we zien nog als in een visioen, die Plechtige Krooning van 't Moeder Gods- Beeld, die Pontifikale Mis op de Groote Markt, dien Praalstoet, dien Werkmans kring, dat Pamel, die St Walburga-kerk; het vertroost en versterkt ons hert, als wij op die Vriendschap denken van onder den Toren en Sixtus stuurt er ook zijn wenschen heèn.. Nu, is 't voor dat alleen dat wij Ou denaarde te berde brengen Neen, maar om aan te kondigen dat er Zondag i3 November Groote Feestviering is in den Werkmans kring Zang en Tooneel en Voordracht door Mijnheer den Pastor Deken der Stad.. Vriend Sixtus, als de tijd het toelaat en als 't weër niet te zuur is voor Gebuur, we zul len zien. in alle geval ons hert zal er zijn en leve 't Vlaamsch Katholiek Werkvolk! als 't Werkvolk zijnen titel van Katholiek ver liest, dan is 't de Plaag en de Pest. de Parochie van Pastoor Kneipp; alhoewel Mr De Winter aan de deur staat en klopt, er zijn evenveel nog 1500 Vreemdelingen te Wörishofen.. en Pastoor Kneipp blijft werken met den iever van een brave jonkheid... Nu beginnen zijn Leven en zijne Raadgevingen gekend te wor den in Amerika; zoo zal de brave Man ook goed doen aan den nieuwen wereld.. Tot de kleinste Raadgevingen van Pastoor Kneipp zijn goud weerd; zoo hebben onlangs veel Personen het groot profijt ondervonden der geneverbeeskes (Juniperus Communis; een middel tegen besmettende ziekten en ook voor de kranke en zieke maag. Vater Kneipp raadt aan, te beginnen met 4 beeskes daags, dan 6, 7 en tot 12 en dan een vermindering om op 1 uit te komen... In d'oude tijden schrijft Vater Kneipp, voor nier en leven ziekte nam men steeds zijn toevlucht tot de geneverbees; 't is goedkoop en gemakkelijk. Wat het KRACHTMEEL aangaat, het is zacht, kloek en gedijend, het KRACHT- MEEL voor bouljommelk of in water en ook voor de taarten of gebakken. Ge zoudt er de fijnste taart laten voor staan. En hoe wordt dat gemaakt 1 luistert Ge neemt den helft van een pakske Krachtmeel, ge laat dat zachtekes koken in een lieterke melk; ge laat een weinig koelen, ge doet het van 't vuur af, 3 geslagen eiers in, suiker en ro zijnen waar de kérrekes uit zijn, ge door roert dat wel, giet het in een vormken, zet bet in den oven, op 3 kwartiers is 't gereed, ge laat het koud worden en g'hebt een ko- ninglijk gerecht.. Dit Krachtmeel is tc koop in ons Bureel, alsook den Malz kaffé. zoo zacht en zoo aangenaam. BOEKEN van Pastoor Kneipp. te koop op Chipka Ma cure d'eau 3,5o; Vivez ainsi 3,5o, Mijne Waterkuur 3,5o; Zoo zult gij le ven 3,5o-, De verzorging van 't kind in ge zonde en zieke dagen 2,00; de begietingen, baden, wasschingen enz. /,oo. PASTOOR KNEIPP, zijn wonderbaar leven en zijne raadgevingen om te genezen en te verkloe ken door 't koud water 2de uitgave, versierd met een schoon portret van Vater Kneipp, prijs 0,70. HprflpriiPni ^en Concert, zal UCISeiU. men vragen: want daarvoor is Herdersem beroemd; neen, dit niet; maar Zondag i3 Nov. tusschen Ves pers en Lof, een buitengewone Plechtig heid; een Dochterken uit den Congo, Kausi, 2 jaar oud, aan de zorgen van GIJSEGEM toevertrouwd, dit kind uit het diepe Afrika dat te Herdersem gaat gedoopt worden. H ei. masker van de wereld der /9d0 eeuw of de doolhof der politieke wereld, afgetrokken door J. Pasco. Leuven 1892. Schoon boekdeel in 12, 4U0 bladz. met talrijke verhalen, geschiedkundige feiten, anekdoten en gedichtjes. Prijs 1.50 franco i,65. Zelden hebben wij een boek gelezen, beter geschikt voor onzen tijd en zoo aan genaam als nuttig om lezen. De Volksrede naars en Schrijvers vinden erin een over vloedige stof van treffende bemerkingen en zielroerende verhalen. In de kasern vroeg de Militaire Dokteur aan een RekruutWaar gevoelt gij u niet wel En de jongen antwoordde met alle rechtzindigheid Mr den Dokteur, in de ka-

De Werkman | 1892 | | pagina 1