De Stad Aalst WOLVUS DE KAMER NooitNooit X° 1608 51 Juli 1905 In Augustus verschijnt Loopende Nieuws. BOFNEMSWTSPRIJ8 Voor T-c'^iS 2,50; dö vreemds Landen 4.50- Men schrijft in op alle tijdstippen de3 jaar:: P. DAENS-MAYART, SILAND CHIPKA, WERF, AALST 3i,u JAARGANG Aalst is eene der droefste Steden van g'heel ons Land, voor 't Werkvolk en voor de klein Burgerij. De Broodwinning wordt gedurig moeielijker, en terwijl in ander Steden, de eigendommen in weerde aangroeien, hier vermindert de weefde der goederen. Én wat heeft het Stadsbestuur hier al gedaan, om verbetering te brengen aan dien slechten toestand? Niets, volstrekt niets.. Er is nogtans zoo veel te doen, men kan zoo veel duizende franken sparen, men kan honderde duizende franken winnen met de Brandver zekeringen en met den Gaz... Dat geld zou zoo welkte pas komen in het arme Aalst. Vroegertijd was in Aalst een Schepenefvan den Arbeid, hij was gelast met de|Nijverheden tefvolgen, en in geval er te weinig'Werk was voor de Bevolking, naar nieuwe Nijverheden uit te zien. Werkmenschen van Aalst, bereidt U tot de Kie zing door een ernstig en eerlijk onderzoek. Dijnsdag is in onze Hoofdkerk een Lijkdienst gecelebreerd voor den overleden Paus... De Geeste lijkheid der 3 Kerken was aanwezig, met een Deputa tie van AL de Scholen, verders Burgemeester, Sche penen, Raadsheeren, enz. enz... De Lijkdienst, in schoon gezang met Orgel, in den herstelden Tempel, met rouwgewaad omhangen, die Lijkdienst was hert- roerend en maakte diepen iudruk maar de Kerk was niet te klein. De Bewaarders van Aalst moesten niet veel hebben van den Paus; als d'Encekliek verscheen, een hunner kopstukken van Sint Josefs Prochie, die nu ook in de Koor zat, riep uit De Paus is geen Fa brikant, wat weet hij van't Werkvolk En hun Pol en Stant ging overal zeggen Die Encekliek is voor Spanje en Italië, maar niet voor ons Land. Daarbij, z'hebben woensdag hun hert laten zien Het was ten 8 ure de Mis van den H. Geest, voor de Kiezing van den nieuwen Paus, en niemand zat in de Koor, niemand in de Gestoelten, er waren geen tien manspersonen in de Kerk... Al die fameuze Katholie ken schitterden door hun afwezigheid... Indien zij den Paus mochten kiezen, met hun kiezerslijsten, met hun dobbele kieskotjes,metal hun middelen van Forsatie, ha, dan zouden ze wel present zijn. Wat de 5 Slachtoffers aangaat der Ramp in de Sargiefabriek, behalve Vanden Hende zijn ze allen buiten gevaar, zelfs gaan er uit 't Hospitaal komen... Voor Vanden Hende is er hoop dat hij niet geminkt zal zijn. De Zwierder is aangeslagen door 't Parket. OF DE WILDSTROOPER VAN BOUCHOUT historiek verhaal uit de yde Eeuw. III. In den Duivelsput Christoffel Colombus, die in 't jaar 1492 de nieuwe wereld ontdekte, 40 jaren had hij daar voor gewerkt en gezocht, men had hem verstoo- ten en veracht, hij was doodarm geworden, na ontelbare moeielijkheden gelukte hij erin een schip te krijgen om de vreemde Zee te beva ren; eenige mannen volgen hem, op groote be loften en door zijn gedurig spreken; ze varen, ze varen gedurig in vreemde onbekende zeestre ken; ze zijn al 3 maand in Zee, volgens 't bij geloof dier tijden eindigde de Zee in eenen afgrond van vuur; zijn Zeelieden worden ver schrikt; ze willen hem dwingen terug te kee- ren, er komt opstand onder zijn Volk ze drei gen hem in zee te werpen als hij koppig blijft. Nog 3 dagen smeekte hij. Den derden dag, Ze zien in de vert e een schemering van groen Dit groen is hun Hoop;.. Een weinig verder, ze zien vaste Land; ze komen aan. Christoffel stijgt in eenen boot; hij alleen; hij heeft een Kruis in d'hand; aan land komende, hij plant dit Kruis in den grond, valt op zijn kniën en zegt Ter eere van Christus en zijn Kruis, ik noeme dit Eiland Het Eiland van San Salvator. Amerika was ontdekt, Amerika dat nu over vloed van eetwaren zendt naar Europa; dat nu de Volkeren van Europa in haren schoot ont- Hebben wij van ons leven een klettering van bliksem en donder gehoord, dan was het woensdag noen, juist als al 't werkv. Ik op de straat was. Men zou gezegd hebben eeri wolk van ijzer of staal die breekt. Dan -volgde een geweldige stortregen. De bliksem is op Sint- Martenskerk gevallen en heeft het dak boven den hoogen Outaar nog al beschadigt^ 't Was bedrukkelijk om zien hoe de werkende menigte in den regen naar huis liep voor 't noeneten. 1 DE DEHOKRAAT Maandblad voor Volksontwikkeling met leus Vrijheid, Gelijkheid en Broederlijkheid Abonnementsprijs per jaar: 0,50 centiemen Elk edemokratische instelling, ja elke Demo- kraat zal het zich ten grooten plichte rekenen meê te werken aan de verspreiding van het maandblad. De volksgedachten moeten en zul len voortgeplant worden door gansch het Vlaamsche Land.. Prijs per 1000 nummers 7,5ofr. 5oo nummers 4,00 25o nummers 2,5o Zich te wenden tot Karel Weckers, Groote Markt, 44 Boom. Alle bestellingen vooraf betalen. I Na veel tijd verkwist te hebben, 't is-nu pressé, pressél met moeite laten spreken!... D'Heeren zijn haastig, om I naar hun badsteden te trekken. De kapitein der Ministers Graaf de Smet-de Naeyer heeft zijn woord ingetrokken van het lot te verbeteren der Onderwijzers van de 4de en 5de klas,.. De Jenever, zegt hij, brengt veel min op, niet i5 ten honderd min, maar 3o t, h.Het misbruik van de sterke dranken mag weg en uitgeroeid, er sprmiten al teveel Misdaden uit voort.. Te Brussel is schromelijk veel Vrouwvolk verslaafd aan den Jenever, en maakt van 't Huishouden een vuil stin- kende helle... Maar waarom altijd sparen1 op kleine be- dienden De Paus zegt in zijn Encecliek dat het lot dier menschen moet verbeterd worden en zij verslechten het r gedurig. Het is in d'hoogte dat 't geld verkwist wordt in de Ministeriën zijn 4 bedienden, waar men het met 1 j kan gedaan krijgen. En om die fiskefaaskes te plaatsen -. worden gedurig nieuwe paleizen gebouwd. Dat men j daarop spare en niet op den kleinen man, die te weinig wint om te leven en te veel om te sterven. In zitting van dijnsdag heeft M. De Bakker gevraagd dat men de vaste goederen der Hospiciën eng. zou ver- koopen en 't geld zetten op Staats weerden, met kleinen 1 maar vasten intrest; zoo zouden de inkomsten verdubbe- len; M. Delporte heeft geklaagd dat de Veldwachters te veel worden gebruikt tot werken buiten hun ambt. In de namiddagzitting van dijnsdag sprak Minister De Trooz tegen het wetsvoorstel-Maenhout, efen deel van 1 den last zou op de Gemeente vallen en vele Gemeenten zijn al te zwaar belast. Kom die Gemeenten ter hulp, zegde Priester Daens. Heel geerne, zei de Minister, doch bezorg mij de noodige inkomsten. Gij hebt geld genoeg, als gij wilt, antwoordde Pries- ter Daens, dat is u al dikwijls bewezen; doch ge wilt het 1 niet zoeken waar het ligt. ^Hierop zweeg de Minister. M. Maenhout is standvastig gebleven aan zijnen recht- 1 vaardigen voorstel, doch hij werd verworpen met 70 stem- men tegen 61 en 1 onthouding. in mijn leven heb ik een walgelijker artikel gelezen als in den Vooruit van Vrijdag 24 Juli, op den ouden Paus 1 Terwijl die man nog in lijken lag!!! 't Is valsch, wreed en onbeschoft.Ze geven er den Paus uit als geldwolf, dat hij 2120 millioen achterliet, hetgene 200 valsch is, als iets kan valsch zijn. Daarbij willen ze den Paus uit geven als wreedaard en schrijven dat hij over vee! jaren als Bisschop van Perugia, zijn Volk liet afbeulen, uit- i moorden, de dochters en vrouwen schandalig behandelen en 'sV:yfeidaagfe een Processie hield, met zijn voeten in j 't mensbhenbloedj Dat zijn leugens zoo groot als olifan- ten... En dat wordt geschreven op den Paus der werk- lieden... En dan kumen ze zeggen De Godsdienst is een j private zaak 1 Laat die private zaak dan gerustE11 met zulke laffe manier van handelen willen ze 't Volk verhef- 1 fenl... Ja verheffen in schijn; op kwelmgrond een Toren van Babel bouwen, die onvermijdelijk moet instorten. Wat beklaag |ik de menschen die bij.'t Socialismus gaan hulp en troost zoeken. Leest ons volgend Nr daarover. Het is een zware misdaad aan éen mensch zijn brood ontnemen door de ongelijke Rech ten met Duitschland zijn honderde duizende menschen gebroodroofd. Regen Regen Regen, wind, storm, Bliksem en donder... En den Oogst die daar staat, 't Koorn gepikt, de Tarwe rijp en de Patotters die kermen naar goed weêr gelijk de Boeren Men ziet het dikwijls dat den Oogst al schokkende en zuchtende moet bin nengaan... De Boeren zijn waarlijkjde Martelaars op den Aardbol.... 't'fls daarvoor dat Ons Heer zijn bermhertige oogen zal opendoen voor de Landslieden... Maar 't zijn de Mi nisters die geen spierke bermhertigheid in hun hert hebben ze zien dat de tijden zoojj^y., slecht worden voor de Boeren en ze doen nog altijd de Boeren meer en meer betalen. De Landbouwers zou den moeten doen gelijk hun Medebroe ders in Amerika: vriend Jan Santens zegde het ons zoo uitdrukkelijk Braaf zijn ja, godsdienstig; die zonder gods dienst leeft,geen ware vreugde heeft... In Amerika, de Boeren werken gelijk hier op hun veld; maar ze werken ook standvastig en hardnekkig in de politiek; ze laten zich niet verneuken door flierefluiters en fiska- dijnskes;en in Amerika moe ten de Boeren hun beste vruchten en het beste uit hun stallen niet verkoopen voor de landen en de pachtenZe zijn in den staat gelijk apos- Paulus schrijft dat het moet zijn Ze genieten eerst en vooral de vruchten van hun nen arbeid. Maar 'k wilde wel dat het nu ophield van regenen - - Sereno, wij wen* schen helder weêr en heldere g'cdaclitcnt io J.lsx al rt-ul gowooct iaat .nnWocn pn plll vioso. T'Aalst is zondag 'ne mensch doodgevallen in d'eerste Mis in de Groote Kerk; hij werd kwalijk te pas, men droeg hem weg en aan de lijkdeur bezweek hij. 't Was een allerbraafste jonkheid, Michel Verley- sen, van 't jaar 52. En zaterdag zegde men dat de haan op dên toren van Mijlbeek niet wilde draaien; zoo zou den ze daar zonder wind zijn, gelijk men vroeger te Ninove 8 dagen zonder weêr was. Te Parijs zijn 4000 koetsiers in werkstaking en vragen vermindering van plaatsgeld... De Mijnheeren moeten te voet gaan, want met d'Ottomobielen zijn te veel malheuren. Ik vinde er 4 in éen Nr van mijn fransche gazet 4, dat telt zei de Papegaai en de kat sleurde hem door de pompgoot. G'hebt i° Prins de Caraman in Frank rijk (zie ons 4e bl. onder de rampen;) z° nog in Frank rijk, de Pastoor van Dampierre die uitreed met den Pastoor van Vaucogne; aan eenen berg-af, 't mekaniek liep scheef en rolde 'ne gracht inde Pastoor van Dam pierre lag zoo goed als dood, de pastoor van Vaucogne kwam er van af met eenige wonden; 3° te Thouars, in een ottomobiel 6 personen, o.w. 4 Priesters, de Stoker wilde afsteken voor een bakkerskarre en reed met zijn 6 man in een diepen gracht; zs zijn allen gekeusd en gewond; 40 ook in Frankrijk, te Mans, graaf Adriaan de Luart, die een vrouw van 43 jaar doodgereden heeft, en ten vijfden te Royal, M. Chausseyros, Ge meenteraadslid, die te voet ging. is doodgereden door d'ottomobiel van M. Delival. jjTe^KoRTRijK is den Torenwachter gedecoreerd; leefde Keizer Karei nog, hij kwam met zijn eigen hand zijn grootste Kruis van Eer hechten op de borst van den Grafmakervan Erem- bodegem, een man van fide en honore. Te Meche- len-aan -Maas zal op Kermis 23 Oogst een Muzikale uitvoering zijn van 2000 Muzikanten... Als z'in goed akkoord spelen, bel et bon, zegt de waal, maar is er slechte concordance, wee dan de ooren. 't Keunin- ginneken van Holland is te Maastricht geweest en heeft er 800 Bloemruikers ontvangen, min of meer; en alle 800 zijn meê naar Holland... Er leeft weêral iemand meê voor 't inpakken en 't verzenden. Die slecht en slordig leeft, geen rust ol vreugde heeft. Onze Koning trekt al wederom naar een vreemde Badstad..i bij gebrek van huiselijk geluk, de man is op zoek naar reizende geluk. Ons Hoofdkerk is op twee plaatsen getroffen door den bliksem, op het dak der hooge beuk, en aan den Toren onder den bol, de bliksem is al over Chipka naar de Groote Kerk gevlo gen, 't was een bol Vuur die in twee deelen openbrak, elk schrikte en beefde In Oostenrijk is een sterke beweging voor Algemeen Stemrechtzelfs in Rusland gaan de Volkeren de dwingela: dij afschudden, zonder Vrijheid, geen Welvaart of geen blijheid. Weldra zal overal de roep gaan Vrij of dood I

De Werkman | 1903 | | pagina 1