Ons Leger Ellende! Ellende! EllendeEllende In onze schatrijke Samen leving Als ge dat te Brussel ziet Ze gaan daar 200 millioen uitgeven aan prachtwerken; 5 millioen om 't Paleis van den Koning te verfraaienAls ge dat hoort en ziet in alle steden Hoe 't geld op hoopen ligt en welke Oostersche weelde er opkomt En'wat zien wijjnu gebeuren Engeland komt Hop te kort en Engeland komt hier in ons Land d'Hop koopen, de Belgische Hop van 1882 en van 1886; met die slechte verouderde Bel gische Hop zullen zij hun fijn Engelsche Bieren brou wen. Nooit werd de Landbouw van ons Land schandiger gelasterd dan in die Petitie der Brouwers.. Engde Kamer zou daarop voortgaan M. Verhagen heeft die lastering overgenomen in zijn Verslag; volgens hem is de redding te zoeken in de verbetering onzer Hop.. In 't zelfde verslag van M. Verhagen staat nog te lezen dat de Boeren te lui en te vaddig zouden worden, indien ons ,Hop aan 'ne redelijken prijs stond, gelijk in Duitschla'nd en gelijk in Frankrijk... Wij antwoorden daarop M. Verhacgen,gij beleedigt de Boeren van uwjLand, en hieiin handelt gij, ten eer.-ten Ondankbaar, vermits gij zonder de Boeren in de Kamer niet zoudet zetelen; ten tweeden, uwwoorden zijn O n r e delijk; wat leert d'Ondervinding ons in alle zaken hoe meer iets geldt, hoe meer achting men ervoor heeft. Vroeger was de Arbeider hier niets weerd in Stem recht men maakte er in de politiek zoo min werk van, als van de Slaveu des Heidendoms. Nu is er een begin van Stemrecht, men begint nu naar de Werk- menschen om te zien. Zoo ook met d'Hop Hoe meer d'Hop geldt, hoe meer achting en zorg men ervoor heeft; als iets onder de voeten geraakt; daarbij, als d'Hop den Arbeid niet beloont, het is met moeite dat de Boer zijn Hopstaken kan betalen; als d'Hop goede winst oplevert, men kan uitzien naar verbetering. Ge ziet dus De Petitie der Brouwers was opgevuld van drogredens, het verslag van den Kasteelheer Ver- haegen is in denzelfden vorm gegoten. Er zijn twee middelen om d'Hop te redden Gelijke Rechten en een Wet op 't 1 ier De lange Strijd voor die twee Artikels vraagt nu een Algemeene Betooging te Brussel. Die Betooging gaat nu haar gepast oogenbllk vinden, den 19 Januari gaan de Kamers terug open, het wordt dus tijd den Dag vastte stellen en de laatste maatregels te nemen. Vrienden van Brabant, aan't werk. D'Hopplanters die Zaterdag in Aalst komen, zijn vriendelijk verzocht te willen gaan naar 't Lokaal der Demokraten, Sint- Jorisstraat, nabij de Botermarkt Smid Lambrecht, De Poorter en Daens zullen daar ook komen, van 10 tot 12 ure voornoen. Het. kost ons in 't jaar igo3 de schromelijke som van g5 millioen frank bijna rgo millioen en 't budget vermeerdert nog alie jaren. We derom is er een plan uitgekomen om 't. getal officieren van de Genie die de forten bewa ken te vermeerderen; en die vermeerdering zal ons jaarlijks kosten 100 duizend frank I gij hebt den braven Thomas Morus doen ster ven; den heiligen Bisschop van Rochester doen sterven; meer andere onschuldige is door u ver moord, ja vermoord Lafaard, Beul, Booswicht, Bloedhond I uw leven is ellendig, elk weet het en elk ziet het; maar uw uiteinde zal verschrikkelijk zijn; Rij.hebt mijn hert en mijn leven gekrenkt! wees vervloekt en vermaledijd 1 vreest gij de straffe Gods niet, uwe slachtoffers Dit zeggende wilde hij naar den Koning toe- loopen; maar terwijl de verschrikte Vorst een bang gehuil liet hooren, viel deHertog neêr ten gronde als een stuk lood. Was hij getroffen door een geraaktheid Verlamd of dood Neen; Cromwell was toegeloopen met ander Hi velingen; de Hertog werd opgenomen; na eenige uren verzorging kwam hij tot zijn zeiven. Koning Hendrikwas zoo getroffen geweest door de woorden van Hendrik Persi, dat hij er, niet durfde aan denken hem te straffen of te doen vervolgen. Gelijk Hendrik Persi gezegd had, zijn hart was gekraakt, gebroken voor altijd. Hij bleef nog eenige dagen te Londen om de gedachtenis van zijne Anna te vereeren; eenige dagen na hare dood wierden in al de Kerken van Londen Missen gecelebreerd tot lafenis der Ziel en milde Aalmoesen uitgedeeld. Dan ver, kocht hij al wat hij bezat te Londen zijn Kas- teelen en zijn Meubels, en zonder een woord te spreken |aan iemand zijner Vrienden, vertrok hij naar zijn Domeinen, Peter de oude Dienstbode had de hoop, de zoete hoop gekoesterd zijn jonge Meester in beter gevoelens terug te ziendoch hoe vond hij die hoop teleur gesteld De machtige en rijke Hertog, wien alles in de wereld toelachtte, kwam toe als een treurige Waar is de tijd dat Woeste uitriep|:|Eèn|bud- jet van 25 millioëu frank is voldoende voor, België, welkdanig ook de toestand van Europa weze Hij zeide die woorden na den oorlóg van Frankrijk en Duitschland; en nu is dat budjet verv:erdubbeld,en de heer Woeste stemt dat zonder aarzelen of pinken, en hij verdedigt die schromelijkheid ia verslagen en in redevoe ringen. Waar blijven de princiepen van dien man Er is niet een windhaan die draait en keert gelijk M. Woeste; en als men hem hoort spre ken, hij heeft nooit gewankeld of veranderd in zijne politieke beginselen. Binst den tijd van 20 jaren,is ons oorlogsbud- jet vermeerderd met 20 millioen franken Waar gaan wij naai toe Zakken wij niet af op den weg der onvermijdelijke bankroet En wat voor een leger hebben wij voor al die millioenen Er is bijna niet één officier van 't leger of hij zegt dat de inrichting slecht is, dat de soldaten niet behoorlijk geoefend zijn; dat, om wat geld te sparen, 't welk anderszijds op alle wijze ver kwist wordt, de soldaten verplicht worden lange congés te aanvaarden zonder soldij of vergel ding; op alle tijdstippen van 't jaar worden ze aldus op straat gezet, of ze kunnen werk krijgen of niet, of ze een thuis hebben of niet daar bekommert zich de oorlogsminister niet meê zij moeten weg, uit de kazern of in het cachot, en dat alles om eenige duizenden fran ken te sparen op hun voedsel en hun soldij. Men rekent dat een soldaat 2 fr. per dag kost; welnu, in 't verloop van 6 maanden heeft de Minister een millioen en half conges opgelegd; dat maakt een besparing van 3 millioen frank op 6 maand. Verkwisting van den eenen kant, schraapzucht en wrekgierigheid van derl anderen kant; daar bij wanorde en desorganisatie in 't leger zie daar de droeve staat van ons leger dat ons bijna 100 millioen 's jaars kost en ons waarachtig met krot en mot opeet. Wanneer zullen de Belgen wijs worden en ean de Militaristen eens voorgoed zeggen Ziedaar 5o millioen per jaar voor uw leger Daarmeê kan er een wel ingericht en talrijk genoeg Leger bestaan; en volgens de oude leus der Katholie ken zeggen wij geen duit meer, geen kanon meer 1 Maar de Katholieke Partij heeft op dat punt ook haar schoon en volksgezind Pro gramma verloochend; zij heeft zich laten bepra ten door de hovelingen en sabelmannen, en nu zitten we daar met een leger dat ons opvreet en verderft. De tijd is gekomen dat de Demokraten van alle slag zich vereenigen om die schromelijke geldverkwisting tegen te houden en om het oor- logsbudjet te brengen in de palen van rede en recht. 5o millioen irank jaarlijks voor ons leger Is dat zelfs niet al te veel En met de andere 5o millioen die nu nutteloos worden verkwist, wat al nuttige en noodzakelijke werken zou men niet kunnen inrichten Goede wegen voor den landbouw, verminde- rinh der grondlasten, afschaffing van tolrechten op de vaarten, bescherming van onzen handel en nijverheid, constructie en uitbreiding onzer tramwegen, en veel andere openbare werken waarvoor allijd het geld ontbreekt, omdat het beste onzer geldmiddelen verslonden wordt door den onverzadelijken oorlogs-Moloch Daarom, het ordewoord van al de Democra ten, ja, van al de Belgen die huu Vaderland beminnen moet zijn Vermindering vanjkrijgs- lasten en Gelijkheid in het dragen van aie lasten. Het is buitensporig en onverdragelijk dat een Rijke van den Krijgsdienst ontslagen worde met eeniga honderde franken, terwijl de Zoon vanSfen Landbouwer, kleinen Burger en Werk man 3 4 van zijn schoonste levensjaren moet gaan overbrengen in de Casern. Waar is de Gelijkheid Waar is de schoone Christene Broederlijkheid? En 't zijn de groote Katholieken II zooals Woeste, die aat ver vloekt Casernestelsel en die afschuwelijke Lo ting verdedigen 1 En wat meer is, die de Demokraten welke dat stelsel bevechten, willen doen doorgaan als slechte Katholieken 1 Hal die aischuwelijke huichelaars en uitbui ters van den Godsdienst 1 Men zegt wel Zie, wij geven jaarlijks twalf millioen franken aan de Volkskirideren die moeten soldaat worden in onze plaats wij geven hun 25 30 frank per maand. Is dat niet schoon En wie kan dat afkeuren Ja zekerlijk, wij keuren die vergelding goed; maar uit wiens zak komt dat geld? Is 't uit den zak der rijke Bewaarders Verre van daar die schoon Katholieke Bewaarders beginnen'eerst met 100 millioen frank jaarlijks uit den zak van 't Volk te kloppen, 75 millioen van Je neverlasten en 21 millioen belasting op 't Bier, bijna 100 millioen dat zij eerst aan het Volk doen afdokken, en dan komen zij stoeffen op de 12 millioen franken welke zij geven aan de Volksjongens die Soldaat spelen in hun plaats! Welk eene belachelijke en hatelijke comedie! Al wat zij doen. is het Volk sneren meteen klein deel van zijn eigen vet, maar de beste brokken houden zij voor zich zeiven. Gij die altoos spreekt van vaderlandsliefde en maatschappelijke orde, begint met eerst eene persoonlijke opoffering te doen, en dan zal 't Volk misschien naar U luisteren. PRIESTER DAENS. Op de Kerstdagen oorde ik een Arbeidersvrouw zeggen D'ander week heeft mijn man 6 fr. gewonnen voor een huishouden van 8 men- schen Vader, Moeder en 6 kinde ren! Ja en dikwijls nog een oude Vader en een oude Moeder te stram en te zwak om nog te kunnen werken en die moeten levan met hun 9 eens daags en wekelijks een brooiken van het Armbureel. Zes franken waarmeê 8 personen moeten 7 dagen leven!. Nemen wij nog 't maximum van talrijke dag huren in Vlaanderen 12 fr. in de week... 't Onpar tijdig Komiteit had uitgerekend wat een huishou den van Vader, Moeder en 2 kinderen noodig heeft; 't ging uitgeplakt worden en alom verkondigd. Men ging pleiten en werken, onpartijdig en deftig, om in Aalst de daghuren te vermeerderen... 't Is in Aalst uitgerekend tot den laatstencentiemHuishuur, vuur, licht, brood, patatten, vet, een weinig melk voor de kinderkes; met 12 fr. men kwam veei te kort; en aan kleergoed of deksel was niet te denken. Is dat een samenleving van beschaafde menschen? Zijn dat d'inzichten van den Schepper geweest, als hij den Aardbol zoo vruchtbaat maakte aan voedsel en aangenaamheden? Die niet werken, alles in overvloed, die werken en slaven, zelfs h|un Brood niet Is dat Christelijk? Is ze christelijk de Samenle- ving van hedendaags Volgt zij de grondregels van Bethlehem, van'tEvangelie? Bemint den Evennaasten als uw eigen zeiven, uit liefde tot God... Doet goed aan elk, zelfs aan uw vijanden... Leeft broederlijk.... Ziet dat Christen rijk Huishonden Papa, mama, 2 el 3 kinderen Ze zwemmen in den overvloed; ze bederven door den overvloed. Ziet dat Christen arm Huishouden Vader, Moeder, 4 k 5 of 6 kinderen... Vader en Moeder werken en slaven, krenken hun leven en hun gezondheid... In de Stad en op den Buiten... Vader trekt naar de koolputten, naar de forgen, naar Frank rijk; Vader offert zijn nachtrust op; Moedej zorgt en slaaft, en 't is altijd armoede en ellende. Geliefde menschen, we wenschen u een zalig en ge lukkig jaar 1904; doch luistert toch en/geeft decs gazet voort; dat dees artikel goed overwogen worde; de Sa menleving van hedendaags strekt niet tot glorie van God; er is geen Vrede in onze Samenleving; zonder de groote Legers de menschen vochten als de Beeren. Wanneer, wanneer, zal het gezang der Engelen dit schoon gezang, Waarheid en wezenlijkheid zijn REDE onder de menschen I Wanneer? Als men zal leven en besturen volgens het Pro gramma der Democraten. Laat ons overwegen, eerlijk onpartijdig. Priester Daens heeft 6 jaar gestreden voor het Pensioen te „Charleroi in 1896 op het froot Congres van den Volks- ond; rond de^ooo man;tveel Priesters; hij sprak voor dat Penéioen, 1 fr. daags, ten al lerminste 5o centiemen; de zaal daverde van de toejuichingen. Er werd besloten in dien zin krachtig te werken. Maar 't jaar nadien mocht de Volksbond over't Pen sioen niet meer spreken Priester Daens hield aan, met zijn Demokraten en bekwam toch het Pensioen van 9 eens, 't is een eerste ljegin.

De Werkman | 1904 | | pagina 3