Zitdagen Friester Daeits ondschouw Besluitselen van 't Congres MAAGZIEKTEN Dood van den fransche luchtreiziger Delagrange. Ju8ticie>' -.If! is dodi' leugens NOOIT zou de deugd zame en eerönrë Vr -uw De Gelas 's nachts haar huls ver laten hebben nooil zou zij een woord hebben willen k oren over den verkoop van éen harer kinderkes NOON Daatop wilien al de Geburen en Kennissen hunner. Led doen zij is vermoord aan de deur van haar Huis men heeft haar hooren schreeuwen het karreken is gezien te Ninove voor de moorderij, te Neêrhasselt, on- mlddelijk na de moord en in d'omstreken na 2 uren en la ter nog. Peerd en karreken worden beschreven, enz. enz- er zijn veel Getuigen. En al de menschen der streek kunnen hun oogen niet gelooven, als zij in Katholieke Gazetten van Ninove en Aalst lezen dat voor d'Assissen gaat komen in Januari, Sidonie en haar broeder, terwijl alle verder onderzoek is opgeschorst. Vader, eilaas, Weduwenaar De Gelas, is droef om de Dood te sterven hij kan zich niet inbeelden dat aijn brave Vrouw onder dien laster zou beladen zijn. Ondertusschen hoorde ik dijnsdag te NINOVE, in de Vrije Klok, er kwam zooveel Volk, dat ik mijnen kop in de Stad niet kon steken ik hoorde zeggen Met een onpartijdig Komiteit, de gioote Drukpers der Hoofdsteden stond gereed men zou 20 <i 30 en meer duizend fr. ingezameld hebben 1° Voor een Gedenkstuk dat ten allereeuwigste dage de bewondering zou opgewekt hebben. 2° Om een aanzienlijke som te zetten op het hoofd der Weeskes De toeloop van Volk zou ontzachlijk geweest zijn, be ter van opbrengst dan twintig Kermissen voor Neêrhas selt en Omliggende. Men verzekert ons ook dat men de Kinderkes in êen goed Gesticht wilde plaatsen, op voorwaarde dat hun Vader ze afstond tot hun 20* jaar, en dat Vader De Gelas geweigerd heeft.. Zal iemand hem ongelijk geven P. Daens. 1® PUNT Uitbreiding der Partij. Stichten van Bonden. Geldmiddelen. De volgende dagorde werd met algemeen handgeklap aangenomen Het Congres drukt den wensch uit 1® Dat overal Bonden zouden ingericht worden van Christene Democraten Strijdhonden, Ziekenfondsen, Studiebonden, Reisgilden, Sprekersbonden, Wijkclubs, enz.enz. 2° Dat al die verschillige bonder. zouden aangesloten zijn bij de Christene Volkspartij van België. 2® PUNT Propaganda door de Drukpers Het Congres vraagt de medewerking van al de Demo cratische Bonden en Vrienden voor het stevig inrichten van den verkoop der Democratische bladen in steden en gemeenten. Vraagt ook dat al de democraten z»o krachtig mogelijk zouden medewerker, voor 't verspreiden onzer bladen ze zouden helpen ondersteunen door 't nemen van abon- nenterdoor 't erschaffen van aankondigingen, door het inzenden van plaatselijk nieuws door het voortzendeu na lezing enz. enz. 3® PUNT Onderwijs. Scholen. De Christene Democraten op 25" December 1909, in algemeen Congres vergaderd, stemt de volgende dag orde 1° Invoering van 't verplichtend Onderwijs voor alle kinderen van 0-7 tot 13-14 jaren. 2° Gelijke ondersteuning van Staatswege voor alle scho len met Staatstoezicht. t'Aalst zou zeggen Werf, Molendries, Varkans markt. In die Volkswijk waren op eene lange diepe kamer de twee oude Apostels Favius en Melos, alsmede de Kristene Dochter Mercia; ze spraken over de bloedige vervolging die losge- borsten was en menige Offerande van Lijden en Dood ging vragen voor de vruchtbaarheid van 't Kristen Geloof. Eensklaps wordt op de deur getikt. Favius gaat zien en brengt eer. man binnen in een lan gen mantel gehuld, op zijn oud Romeins. Zon der andere inleiding zegt hij Niemand kan ons hier hooren, de deur i s goed gesloten? Spreek, man. Wat ik u te zeggen heb, is zeer kort. Ge zijt Keistenen, uwe schuilplaats is gekend vandaag nog wordt gij gevangen. Mercia was opgesprongen en drukte een Kruis aan hare lippen. - Ik ben gekomen, zoo sprak de onbekende om u te reddeu, een hooggeplaatst man waakt overu; wacht geenoogenblik; neemt wat u duur baar is en volgt mij. U volgen, deed Favius, u volgen 1 Maar wie zijt gij Welke waarborgen Welke waarborgen Ziehier En zijn zwarten mantel afwerpende, terwijl zijn gewaad glinsterde vanjgoud jen edele ge steenten ;glk ben Marcus superbus, zegde hij Prefekt van Rome 1 Die het edikt tegen de Kristenen moet uit voeren Maar die de gevoelens van zijn hart niet kan bedwingen I Mercia, uwe schoonheid heeft mij overwonnen..Kom meê naar mijn Paleis.. Het hoort u toe... Om uwentwille zullen die twee Ouderlingen vrij zijn... Gij aarzelt De edelste hofdammen zien naar mijne oogen De keizerin Poppea is dorstig naar mijne liefde I... En gij Mercia Ge zwijgt En wat zeg gen uw Pleegouders 3° Volledige hervormingen van het lager Onderwijs volgens de noodwendigheden van den tijd 4® Vrije keus van school voor den huisvader volgens zijn geweten. 6 5° Vervlaamsching van eene Hoogeschool b. v. deze van Gent. 6° Vlaamsch als voertaal van 't onderwijs in 't Viaam sche Land. 7®5Het.wetsontwerp Cooremans of Segers-Franck te •temmen. Na de afhandeling der dagorde, werden nog de vol gende voorstellen gedaan en met algemeene stemmen I goedgekeurd 10Door Afgeveerdigden van Br"«sel en Antwerpen «De Christene Volkspartij van België, vereenigd in Congres den 26 December 1909, |drukt den vurigen I wensch uit, 'dat, ter gelegenheid der troonbeklimming van Zoning Albert I, algemeene genade geschonken wordt aan al de berouwhebbende veroordeelden, en bij - zonderlijk aan de wegloopers of deserteurs van 't leger, aan de veroordeelden voor aanslag op de droevige Jacht- wei' f'800^ voor de slachtoffers van artikel 310. J 2° Door de afgeveerdigden van Luik «De Christene Democraten van België, in algemeen Congres te Brussel op 26 December 1909 vergaderd on der t Voorzitterschap van M. Minnebo, Gemeenteraads lid te Brugge, stemt eene hulde aan de heeren Volksver tegenwoordigers en Senatoren die de afschaffing der lo ting en t invoeren van den persoonlijken dienst gestemd hebben. b Menigeen die jaren iang aan de maag had geleden, is op korten tijd te VVörishofen genezen door de volgende aanwendingen lauwwarme onderomslagen, wassching van het bovenlijf, halve omslag, geheeie wassching, knie- begieting van 1/2 minuut, -ïogmaals de onderomslag, kniebegieting, 1/2 min. tot aan de maagstreek in het wa ter knielen, geheeie wassching, compressen op- het vóór en achterlijf. lederen hal ven dag wordt één dezer aanwendingen ge nomen in de volgorde waarin zij genoemd staan. Frederik gaf veel maagzuur over, later braakte hij al zijn eten en drinken uit. Geen middel baatte, en de Dok tor verklaarde dat hij een verharding aan de maag had en tevens eene verstopping aan de onderste opening der maag. Zie hier hoe de zieke naar Kneipp's methode wierd behandeld en na 6 weken genezen hij moest 10 dagen lang, alle dagen, gedurende 2 uren een doek, in het wa ter en azijn gedoopt, op het onderlijf leggen, dagelijks een warm voetbad met asch en zout nemen an zich alle nachten 2 maal den ru? met koud water laten wasschen Na 6 dagen was de algemeene toestand al verbeterd Yan af den 10®" dag nam de patient wekelijks 2 maal den kor ten omslag, 1 maal den spaanschen mantel en om den an deren dag een voetbad met asch en zout, Voor de laatste veertien dagen wierden hem voorgeschreven wekelijks 3 begietingen van het bovenlijf, 3 begietingen van het on derlijf eti 2 halfbaden (tot aan de maagstreek). (Ge'rokken uit het boek van PASTOOR KNEIPP om door het water te genezen en te verkloeken: prijs 0 70 te bekomen in ons Bureel). van Volksvertegenwoordiger DAENS. T1 AALST eiken Zaterdag In rt Lokaal, van 8 tot 10 ure- Zondags van 9 tot 11 ure op Chipka voor dringende zaken eiken avond op Chipka van 8 tot 9 ure. NINOVE. Eiken eersten Dijnsdag in de Vrije Klok van 9 tot 11 ure. SOTTEGEM. Eiken tweeden Dijnsdag van 9 tot 11 ure bij de W® Brunfaut. LEDE. Eiken eersten Zondag van 9 tot 11 ure in t Lokaal Flora. Tc bekomen in ons Bureel GASTON BLANKAERT of de eerste Binders. Romantische Verhalen uit de voor gaande eeuw, door Silvain Van der Gucht. i,«jo Geheimzinnige Verdwijning of hclsche Wraak naar het Engelsch door Miss Braddon. 2 50 MARIA VAN BRABAN T. q 40 DE MENSCHENHATER (^40 WOLVÜS of de Wildstrooper van Bouchout 0 40 ONZE STRIJD, door Priester Eonteyne. 0,10 De Kunst om tot het Volk te spreken. q',60 l Het Landelijk Wetboek uitgelegd volgens de be- I spreking in onze wetgevende Kamers, door A. De Bac- ker, advokaai-Volksvertegenwoordiger. prijs 0,60 DORA, de bruid eens eerloozen prijs -2,00 Gouden Bloed gevolgd van verzoening en zegen, door F. Mannheim, prijst 2.00 Belgische Négociant of Tafel van Rekeningen, bere kend in Brabantsch courant geld met deszelfs waarde in franks en centiemen. q 85 De Boeren van Ooien boertige en kluchtige geschiedenis, aan 1,25 franco 1,40 De Daghuurwat zij is en wat zij xijn moet door F. R. Doctor in Wijsbegeerte en Letteren prijs 0,40 BOEKEN, om Franech te Iwm zonder Meester, met de Uitspraak erby, volledig, aan 3 fr., m 3,50; dit LEVEN VAN door Pieter D -v - :root schoon boekdeel met portret, en fae-einrk .au 1,60franco 1,75. Dit LE VEN .is de C- h v der Kristene Volkspartij, met de beroerd r darren -Kamer- en Geme.entekie- angen in Aals*- Ik begin met een geheim zinnige moord Te Parijs de vermaarde tenor Godard, die gestorven is, door vergif, kern valschelij'k en verrader lijk gezonden door een jong Vrouw, die zekere matnezt Bourette zou zijn. Zan ger Godard, 27 jaar, had een schoone toekomst in 't zicht In Rusland toont de Douma of Volkskamer den manken-ennen ze durft de Bevolking niet bescher men. Het zijn Russische Anti-Socialisten die daar ze telen. Juist gelijk hier Mr Verbaegen en C"roepen We zijn wij vrije Democraten, doch zij wijken at var Algemee.i Stemrecht, van Leerplicht, var, Regeling des Arbeids, Klimmende Belasting, allen Hoofdarti kels van het Democratisch Geloof. Uit Holland wordt gemeld dat prins Hendrik zal komen in Ten toonstelling-Brussel de Sektie-Holland openen 1» PERSOON voegt men erbij dit spreekt van zelfs hi kan toch niet komen in potaarde of in biskwuit of sjo koiat In Holland komt het kritieke en brandende vraagpunt voor de Kamer Dat men een bijzondere toelating zou noodig hebben, om te mogen trouwen De doktorale en geleerde wereld is ervoor, doch bij 't Volk is geweldig protest. Hierin vrijheid laten xa best van al xijn. De MUNT gaat voor 13,000 kilo: Fransche Munt slaan met den nieuwen Koning op ei voor 13,000 kilos Vlaamsche. In 't Nieuw Hospitaa Sint Jan te Jettc, zijn de onkosten verminderd var. 8 millioen 700,000 fr. tot 5 millioen 300,000. Zaaiei naar den zak, is plicht en gemak. De Burgemeester van Amstzrdam (5e5,6or zielen) die zijn ontslag heel gegeven, en de Burgemeester van Lebbeke boven Wieze en Denderbelle, bij Dendermonde die door de Dood uit zijn Ambt is ontslagen M. Dubois was van 't jaar 3o. - Het voedsel der ziel is de Waarheid en de Rechtvaardigheid (Bisschop Fenelon). Te Gent, in t Feestlokaal der Social, is een deel der vout ingestort, gelukkiglijk in d'alwezigheid van 't Volk de schade is redelijk groot. - Het zekerste middel om gelukkig te leven is zijne driften te bedwingen (Oostersche spreuk). De Keizer Rus was van zin naar d'Uitvaart te gaan van Zijnen oom Groothertog Michel. Die dood is? - Van zelfs, anders zouden z'hem niet begraven u met naar een Expositie te gaan op 't water, heeft mijn- Deken Keizer Rus zulke felle koü gevat dat hij hoest om te scheuren en moet thuis blijven. Die neen schaamte over zijn misdaad heeft, ts dubbs. a- tijnsche zinspreuk. Er broeit iets in 't Land van Waas, - r Boerkes zijn den Baas. De Gazet van Steke. of hit Boerkensblad kapt in groote hoofdartikels geweldig op de Katholieke Gazetten van Sint Nikolaas, die la- Chen en spotten met de werkingen Jonkheer De Borms en dezes Bonden van 't Arrondissement. Het Boei- xesblad antwoord stout en luimig Gij noemt on. GROEN SOCIALISTEN maar zegt 't verledene - niet wat de macht is der vrije Wazenaars De strijd loopt over 't volgende Te Sint Nikolaas willen ze voortdoen met 600 afgevaardigden maar dat BOER KENSBLAD vraagt een vrije Poll van 20,000 er. meer Kiezers. De Schrijver der spotartikels is naam loos en 't Boerkensblad geeit hem o. a. de volgend.-, wreef Foei, verouderde onbezonnen penneridder, [we zoeken om in U een lid te zien der bende, die in 1984, na met boerken Van Brussel 6 weken meeting gegeven te liebbe den voornacht de' kiezing bnefkens opstelde en uitdeelde, om te doen doppen op N' 4 der lijst en aldus onzen boer, die N' 3 had zooals hen met uw stelsel als 't zelfs nog meegaat, weer te wachten staat te doen vallen. Dijnsdag namiddag moest de beroemde fransche aviator Delagrange proefnemingen doen met zijn vliegtoestel, in den aerodrome van Croix-d'Huis (Bordeaux). Rond 2,45 uren verhiel Delagrange zich in de lucht cn vloog tot zes maal rond het plein op eene hoogte van 30 meters en met eene snelheid van 40 tot 5o kilometers per uur. Veel volk stond rond net plein boven het welk Delagrange met zijn toestel rondvloog. Eensklaps toen het toestel boven het publiek zv ,;t wordt het door een omstuimigen wind overmeesterd er ten gronde geslingerd van eene hoogte van 20 n t ters Delagrange viel met het hooid voorover op Jen grond en was op den slag dood. Het ongeluk gebeurde bliksem snel. De menigte, die eenige stonden te voren de aviator had toegejuichd huilde en riep. Dit ongeluk verwekt groote opschudding. Immer» Delagrange was een van d'eerste liefhebbers van de vliegkunst. Verscheide malen reeds had hij prijzen gewonnen. Leon Delagrange is 36 jaar oud. Voor hij zich tot luchtreizen begaf, was het een gewaardeerd beeldhou wer.

De Werkman | 1910 | | pagina 3