MER Cl A Goedheid. - Eerbaarheid Onze Werklieden in Frankrijk N° 1946 21 Jan. 1910 HEIDEN EN KRISTEN Zondag 50 Januari, om 2 uren I Arrondissemenisbond Tiet CONGRES j der Kristen Democraten Loopende Nieuws Kiezing 191O.Relangcijke Opmerking Stemmen en werken voor Kristen Democraten is een Werk van opperste Redding. Elke Democraat ter Kamer is een Opwekking en een Verplichting voor 't Ministerie, om Volkswetten in te voeren en nieê te helpen tot Fami- lieloon. De ware Katholiek die daar ernstig aan denkt, zal de Kristen De mocratie steunen door zijne Stem en zijne Persoonlijke Medehulp. ABONNEMENTSPRIJS Voor Belgie 2,50; de vreemde Landen 4,50 Men schrijft in opalle tijdstippen des jaars. IE3. HDJkEUXTS, Volksvertegenwoordiger, AALST 38"® JAARGANG. Het Opperwezen, de Godheid is de oneindige Goed heid Met goed te zijn voor ons eigen, goed voor ons Familieleden en Vriendengoed voor iedereen, zoo ver heffen wij ons tot de Godheid, dit oneindig almachtig onbegrijpelijk wezen, Uw wil geschiede op Aarde als in den Hemel. O God Almachtig, wat is uw wil, uw opperste wil De Aardbol is een wonderstuk van oneindigen rijkdom in de lucht, op den grond, bovenden grond, in de wa ters, in de zee I De van-rede-beroofde schepsels Plan ten, Bloemen, Boomen, Vruchten, Vogels, Visschen, all* andere dieren hebben het noodige. En de Mensch, ge schapen naar uw evenbeeld, met rede en verstand be gaafd, hier in een kort ballingschap als reis naar een eeuwige bestemming; DE MENSCH... PRIESTER DAENS verklaarde het zoo dikwijls in de Kamer, op Meetingen, in Gazetten en ander schriften lk ben be schaamd als ik zie hoe de brave katholieke Werklieden van Vlaanderen leven Igedurig in ellende en in angst, hun leven is een pijnbank van kommer en ontbeering 1 Heer Minister van Spoorweg en Post, gij zijt schuldig voor God. als gij blijft Hongerloonen betalen aan u Bedienden 3 fr. zou een minste minimum moeten zijn. PRIESTER DE HARLEZ, Hoogleeraar van Leuven, Huisprelaat van Z. H. den Paus, door Le Bien Public ge noemd Een heilige Priester, vergrijsd :n de studie schreef zoo innig-uitdrukkelijkKatholieke Bewaar ders, moest gij weten en zien hoe de kleine Landbouwers leven hoe hun slaping en kleeding is, welke spijzen op hun tafel komen, moest ge dat weten en zien, Katholieke Bewaarders, verre van onverschillig te zijn of vijandig, ge zoudet deel nemen aar. den heiligen Volksstrijd. Onze brove werkende Landgenoten verdienen een beter lot I Die oude Hoogleeraar van Leuven voegde erbij Alles is in grooten overvloed op de wereld is plaats en voedsel voor 7 milliards menschen, nauwelijks zijn er 3 mdliards. Er is 'lus middel om aan elk een goed en aangenaam leven te verschaffen... Bij neerstig werk moet overal treffelijk Broodgewin zijn... En we zijn nog zoo verre van daarGij die niet meêhelpt om dien bedrukke lijken en orde-stoorenden toestand le verbeteren, helpt gij Gods wil volbrengen?... Hoe is het mogelijk dat PRIESTER en DEMOCRAAT niet eensluidend zijn (1) De Priester, die eiken dag in de Mis bidt of zingtUw wil geschiede op de Aarde, als in den Hemel; Hoe is *t mogelijk dat hij niet meêhelpe om uie wil te doen uitvoeren, met den Arbeider een weerdiger en aangena mer leven te helpen verschaffen. Hooger leven I aangenamer leven, dit was het ideaal van den grooten denker en genialen Schrijver Advokaat DE BACKER ik herlees dikwijls zijne boekjes en gazet- OF naar het groot Drama JEIIB'T TJEJBIKïLIISr IDLES KBUISES en hel vermaard Boek Quo Va dia door Pieter Daens, Volksvertegenwoordiger. V. - DE TORTUUR. g|ï)ë menschen pijnigen voor hunne gedachten, hoe wild en hoe onredelijk! fegDit is nogtans het stelsel geweest van alle dwingelandij. Dwingelandij is ten alle tijde geweld geweest en wreedheid. Als wij zien wat hier bij ons gepleegd werd en nog gepleegd wordt tegen de Kristene De mocraten, in hun eigen Land, door eigen Ge loofsgenoten, moet ons dan iets verwonderen van wege de Mtesters en de Bevolking van het heidensch Rome Trotsheid en wellust heerschtten daar boven mate het rijk was verdeeld in Meesters er. Slaven de Keizers waren aanzien als een Godheid en daar, vreemdelingen gelijk Apos tels Petrus en Paulus, ze prediken Broeder lijkheid, Gelijkheid, Eerbaarheid, Vernedeiing, Versterving, Opoffering door hunne Leering verliezen de Meesters alle recht op hunne Sla ven. Die vreemdelingen brengen een nieuwe Wet die alles verandertze zijn koppig in hunne Leering door straffen en gevang worden zij allangs om stouter. Is het wonder dat de machtige Hcerschers der oude Wereld niet wisten wat uitvinden om die arme Volksmacht uit te roeien en te vernie tigen artikels 1 Het zijn heldere luchtbaken... Eere aan dien Man en aan zijn Denderhautem. EERBAARHEID... Beleefdheid is schoon, Geleerdheid is goed en schoon, maar Beleefdheid en Geleerdheid zon der Eerbaarheid, is schoon water over vuiler grond... Een eerbaar hert is een vrolijk en gerust heit. ZIELSBEDERF is het slechtste dat er is een mensch in zedenbederf gedompeld, kan zijn eigen niet achten, en die in 't binnenste van zijn gemoed, zijn eigen verachten j moetal is hij rijk aan geld, gelijk aan water de zee, het is in zijn hert droefheid en wee... Zielsbederf is erg, maar besmettelijk zijn 1 oneerbare woorden uitspreken j het Zielsbederf voortzetten, dat is nog veel, veel erger 1 i Dat zijn misdaden met lange, lange steerten. Uroote buitengewone Vergadering van den in 't Lokaal der Democraten, Sint Joriistraat, te Aalst DAGORDE Herinrichting van den Arrondissements- bond. Lezing en goedkeuring van het nieuw opge- maakt Reglement. We sporen alle Democraten van gansch 't Arrondis- j sement ten zeerste aan op deze Vergadering tegenwoor- dig te zijn. Degene die geene andere uitnoodiging zoude ontvan gen, gelieve dit als zulks te Jaanschouwen. Elk beschermt zijn eigen Volk I In Frankrijk klagen veel Nijveraars, klagen veel Werk- lieden dat zij onderkropen worden door Koopwaren en Werklieden uit Belgiö Nu zijn inkomende Rechten voor gesteld o. a. op de Meubels vele groote Steden werken straf voor Frankrijk Mechelen heeft 3500 Meubelma- kersgasten die werken voor 80 Bazen van die 80 zijn er 20 die bijna uitsluitend voor Frankrijk werken moesten de nieuwe lasten ingevoerd worden, men rekent dat 2000 Meubelmakers te Mechelen zullen zonder werk en zonder brood vallen. Een tweede voorstel luidt alsvolgt Alle Nijveraar of Handelaar, die meer dan 5 Werk lieden gebruikt, ;in den omtrek van 40 kilometers der grens zal aan eene belasting onderworpen zijn die het vijfde deel bedraagt van de loonen betaald aan de werk lieden en bedienden die Ihunne gewone verblijfplaats in Frankrijk niet hebben. Nu, men rekent dat 300,000 Belgische Werklieden in Frankrijk hun brood winnen. De toestand is dus zeer «rg; Volksv. De Bunne, die aan de Fransche Grenzen woont, heeft een Ondervraging aangekondigd, en ik heb mij aanstonds doen inschrijven, dringend. Die zaak dient grondig onderzocht te worden. Als Frankrijk ons belast, waarom zouden wij dezelfde maatregels niet nemen en waarom de Vlaamsche Hop- boeren laten broodrooven voor de vreemde Hop Vrije invoer eenerzijds, en groote inkomsten anderzijds, kan, mag dat blijven bestaan DE HOOGE ARBEIDSRAAD van Belgifc is vergaderd geweest voor de nieuwe inkomrechten van Frankrijk op elgisch goed en op Belgisch Werkvolk. De toestand is breed en ernstig onderzoch'. De aan dacht is geroepen op de Zijde, ook op 't afgrijslijk getal Fransche Gazetten die hier inkomen, ook is beslist dat alles niet gaan mag in 't genipt, roef roef GELIJK MET DE HOP maar na grondig onderzoek en rijp beraad. mr. cDeizaak der'Vlaamsche Landbouwers vraagt een bijzondere aandacht, zij doen iiëg' geen concurrentie aan fransche Werklie den, integendeel ze bewijzen een grooten dienst aan de fransche Boeren. Elk Volk is trots op zijn eigene Taal elk Volk spreekt geerne zijn eigene Taal en wij, Vlamingen, die een der schoonste Talen hebben van de Wereld, wij zijn versnakkerd om slecht en gebrekkig Fransch te spreken. is uitnemend goed geluktde groote Zaal van het VLAAMSCH HUIS op de Groote Markt, Brussel, was te klein er zijn twee belangrijke Zittingen geweesti belangrijke punten besproken, goede beslissingen ge nomen. Het eerste punt der Dagorde was Het stichten van Bonden en Vereenigingen. Dit is de macht der Partij. Als het maar eenigzins zijn kan, zooveel mpgelijk een Bond stichten men kan beginnen met 5 of 10 Democra ten zoo heeft men een middenpunt van werking, om samen raad te scheeren, en de Volkspartij behulpzamig te zijn. Eens ingericht men wfnt nieuwe Leden men neemt aansluiting bij de algenieene Vereeniging, zoo wordt de Partij versterkt intra en extra. Bonden zijn mo gelijk in allerhanden vo:m Tooneel, Muziek, Zang, Studiekring, Sprekersbond, Reizigers gilde, Kaarters- gilde, en in hoogeren vorm Ziekenfond-e.;, Vakvereni gingen. Venenieing is onze macht. Elk gelieve het In goede aandacht te nemen. ('t Vervolgt. Corona De deftige Ver eeniging der Weezen be loond en bekroond wordt. Hun Congres van igio plaats zal hebben in de Feestzaal der Wereld Ten toonstelling Brussel; Nu gaan de BRIEFDRAGERS alle 14 dagen betaald wor den.. Is 't waar Zijn er nog in Aalst aan 2,60 zelfs aan 2,50 't Ware schande voor 't Katholiek.. Katho liek in ons Land is verre van kristianiek Katholiek is doorgaans 't Werkvolk willen klein houden en krach teloos Hongerloonen geven van geen Gelijkheid willen Pralen, de zakken vol goud, terwijl de arme Medebroeder Honger lijdt. Tot AKEN, Aix-la- Chapelle, staan op de 35,2000 Huizen, 941 te huren., 't Is erg, zegt Van den Berg zoo is 't overal iets of wat, het leven is ebbe en klad. Te Gheel heeft de Burgemeester, 84 jaar oud, zijn ontslag gegeven, 't Is 'ne zekeren BoecKmans.. Al wat eindigt, is kort. - Te Bergen \/as in 1904 een Garde-civiek veroordeeld voor afwezigheid juist werd hij Officier gekozen. Nu zijn lange debatten geweest Hoe moet hij geoordeeld worden Eindelijk is de antwoord Gelijk hij was, als hij zijn strat inliep. De CZARINNE of Keizerinne van Rusland is zeer krankskes somtijds ligt zij een uur in zwijm. Z'heeft het op de zemelen, 't arm schaap en ziet er bedrukkelijk uit. In ENGELAND liggen de Volksge- zinden boven de erfelijke Milords prinsmuilen en spreken van verbre king maar men zal die oude rijke Be waarders nog eenen andere» dans leeren... Zoo moet het zijn overal.. GELIJKHEID Pri n es Louise, gescheiden van hareD Echtge noot Prins Koboer, betrekt hem nu i° Voor een jaargeld van 85,000 kroon, met hetwelk hij verre ten achteren staat; 2* omdat hij haar heeft willen zot doem verklaaen door looze trokken en geweld.. Is 't waar of niet, dat alom men ziet De groote kruisen heel se- kuur, rijden per vottuur. In 't Ministerie der Post zag ik deze week 'ne vent van Neêrhasselt, Vriend en Parochiaan van Jan Battist. Hij is daar al 25 jaar. Te Kerkxken heeft hij ook Familie. MAQ Treurig, geen handel... Ach, zei een llvJl - Hopboer ons deze week, hadden de Ministers een weinig goeden wil, het zou een heel ander leven zijn.. Zoo is 't woord van alle Hopboeren. Gisteren vonden wij nog de woorden van M. GHEERAERDTS Burgemeester van Aalst en van zijn Sekrelaris M. Reyniers, hun uitdrukkelijke woorden Met een Inkomrecht van 25 fr. op de vreemde Hop, kan de Regeering de Hop-cultuur redden van een aan- staande ondergang en aldus een grooten dienst bewijzen aan den Landbouw. Geteeker.d. J. Reyniers. M. L. Ghieraerdts En wat heeft de Regeering, de Katholieke Regeering gedaan NIETS, NI ETS I Kiezers van 't Canton Assche, denkt daaraan De Hop slaat hier aan 130 150 fr. In Duitschland 240 260 h 300 marken te Dyon 200 fr. In BelgiS is de toestand het slechts van al.

De Werkman | 1910 | | pagina 1