MERGIA m m* N° 1947 28 Jan. 1910 Kalmte. Kiesstrijd. HEIDEIV EN KRISTEN Zondag 50 Januari, om 2 uren Arrondissementsbond j De nieuwe Militaire Wel In de Reizende Wereld. Parijs zonder water en zonder brood. Lamenspraak tusscheu twee oü Rewaarders. jffi5XS> e ABONNEMENTSPRIJS Voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50 Men schrijft in cpalle tijdstippen des jaars. -E3. DAENS, Volksvertegenwoordiger, AALST 38"= JAARGANQ. Kalmte is een krachteen groote kracht In den aanstaanden kiesstrijd, Meetinghouders, Pro pagandisten, vergeet het niet. Wat er ook gebeure, ver lies nooit uwe kalmte. Laat u niet van uw stuk afbrengen door onderbrekin gen. geroep, gefluit, bel eed i pin gen. Laat den storm be daren en herneemt, als hij afdreef, steeds dezelfde, uw bewijsvoering. Impassible moet ge kunnen blijven, onaandoenlijk. Er zijn altijd Kiezers die naar u hooren, komen om te oordeelen over de eerlijkheid van uw programma, over de waardigheid en de rechtvaardigheid van uw kamp, over de edelheid van uw pogen en streven, over de ge grondheid uwer klachten en grieven. Niet met ruwe en bitse woorden, niet met snjaad en hoon, niet met laster en gehuil kunt ge datmaar wel door een vastberaden, deftige houdingen taal. Leert van mij dat ik nederig en zachtmoedig ben, iel de Heer. Herinnert u dat 1 Tracht te overtuigen met stichtelijke woorden. Waar ge zweept doe. het immer zóó dat ge blijft binnen de grenzen der liefde, die overal rondom u heen moet stra len met gaven lichtstraal, omdat ge kristen menschcn zijt I Niet de personen moet ge bekampen, maar de mis bruiken, de onrechtvaardigheden. Vergeet nooit dat de Waarheid uw wapen is en de Rechtvaardigheid uw doel dat uw heele strijd met de wapens der Waarheid, in 't oog moet hebben uw ongelukkige, arme lijdensbroeders door een vrij bestaan le leiden tot hooger leven. Maar weest nooit lauwhertig 1 Blijft getrouw aan ons gemeen ideaal 1 Weest mannen uit éen stuk.onomstootbaar, ontembaar! Stormt het om n heen grijnzen geweld en Hst en nijd rondom u en u tegen kruipt niet. Hoog het hoofd 1 Hoog de harten I Men gelooft gaarne mannen die lijden wiljen, strijden en sterven voor hun overtuiging. Dat moet ge kunnen 1 Dat moet ge durven 1 En verliest ge een slag wordt ge ergens overrompeld wat geeft dat Een nederlaag is dikwijls de voorbode van een schitterende overwinning I En gij, moedige en fiere jeugd die u voor 't ideaal der Christen Democratie in den kiesstrijd gaat werpen, weet dat een degelijke voorbereiding noodzakelijk is 1 Er is noodig een net en bepaald begrip van de Chris ten Democratie, van haar doel, haar geschiedenis, haar werking een grondige kennis van de Pauselijke Ency cliek Rerum Novarum, Dat moet ge studeeren met onverdroten iever. Gij zult er uw gevoelens bij louteren, uw verstand bij scherpen, uw wil verstalen, uw geestdrift grooter maken- OF naar het groot Drama EI IET TEBKEN DES KRITISES en het vermaard Boek Quo Va dis door Pieter Daens, Volksvertegenwoordiger. VI. - TORTUUR EN OVERROMPELING Die Tortuur De menschen door de pijnen dwingen te spreken tegen hun hart en tegen de waarheid 1 Hoe heeft dat ooit kunnen bestaan in een be schaafd Land en ook in Kristen© Landen, voor anmelijk in 5t Katholiek Spanje Terwijl de God-Mensch leert Zachtmoe dig en ootmoedig Goed doen Nooit kwaad Die met H zweerd slaatzal door 't zweerd vergaan Ik wil eene vrije Offerande. Die Tortuur i Ook in ons Land heeft ze be staan ten tijde van Philippe II en herlog Alba, en ze bestaat nog hedendaags Want is het geen tortuur de Kristen Demokraten op ver hongeren zetten ?Is het geen tortuur d'huishou- dens dwingen, de Vrouw opmaken tegen haar man, hem kwellen en tarten en pijnigen jaren en jarenopdat hij zou verzaken aan de Gazet of aan de Vereeniging der Kristene Demokratie Er zijn Martelaars en Martelaaressen, nu ge lijk vroegertijd. In den Kerker van Tortuur waar Stefanus op 't rad lag, uitgeput van de pijn, en eindelijk plaats en uur aanduidde, wij hebben gezien dat de prefekt Marcus Superbus verscheen en lucht gaf aan zijne verontweerdiging het is inder daad walgend vijf k zes groote menschen zien gretig en wellustig een onmachtig arm schaap van een kind pijnigen. Maar ook ieder Voordracht afzonderlijk moet ge streng I voorbereiden, zoodat ge goed meester zijt van uw onder- i werp bereid op elke vraag, onbedacht voor welke on- j derbreking ook. i Gij moet in uw voordracht weten wat ge wilt en weten tot waar ge gaat. Een goed afgebakend plan moet ge in 't hoofd hebben en een breeder ontwikkeling immer gereed. Dat alles moet ge kennen als een akteur zijn rol... Ge moet kunnen grijpen in het hart, kunnen roeren, kunnen meêslepen. Allo, vooruitI... De jonkheid vooraan aan de spits I Laat onzen kloeken, grijzen Volksvertegenwoordiger wat meer met vrede. Toont wat meer medelijden met den man die, altijd op de bres, te veel werkt, te veel last over zijn hoofd trekt. Meer op eigen krachten gesteund 1 Wat draalt, wat twijfelt gij Willen is kunnen 1 Storm geloopen 1 Dan zal de kruisweg die een kiesstrijd is, een zegetocht zijn I Democraten, hoog de harten 1 Sursum Corda I STIJN STORMS. Groote buitengewone Vergadering van dén in't Lokaal der Democraten, Sint Jorisstraat, ie Aalst i DAGORDE Herinrichting van den Arrondissements- bond. Lezing en goedkeuring van het nieuw opge- I maakt Reglement. Herkiezing van 't Bestuur. Ver- slag van 't af geloopen jaar en toestand der kas. We sporen alle Democraten van gansch 't Arrondis- sement ten zeerste aan op deze Vergadering tegenwoor- dig te zijn. Degene die geene andere uitnoodiging zoude ontvan- i gen, gelieve dit als zulks te aanschouwen. zal in ons volgende Nr meêgedeeld worden, kort en bon- i dig, maar juist en klaar, volgens het Staatsblad van 20 Januari. Die nieuwe Wet draagt al de kenteekens eener Volks- wet Ten eerste ze doodt de Bloedwet ten tweeden ze schaft de Plaatsvervanging af; ten derden ze brengt volle Gelijkheid in de kaserns waarop volgen moet be- i tere behandeling ten vierden, zij neemt weg al de voor- j rechten van 't geld en spaart het Huisgezin van den Ar- beid, gewoonlijk rijk aan kindereneen enkele zoon moet opgaan het eenig kind van den rijken is niet vrij, maar het eenig kind van den Arbeider blijft thuis, als dit kind I er noodig is voor Ouders, Broeders of Zustersten vijfden ze verzwaart de krijgslasten niet42,800 man gelijk vroeger en geen verhooging van Oorlogsbudjet. VOOR de nieuwe Krijgswet hebben geschreven alle Volksgezinde Gazetten, hebben gestemd alle Volksge- j zinde Gekozenen zelfs de Katholieke Werkmanskringen der groote Steden hebben die Wet gevraagd. TEGEN de nieuwe Krijgswet hebben geschreven alle 1 Behouders-gazetten, dezelfde die tegen Leerplicht, tegen i algemeen Stemrecht, tegen belasting op den overvloed zijn TEGEN de Wet hebben gestemd al de verstokte i Bewaarders, met M. Woeste aan 't hoofd. Die Wet zal heel waarschijnlijk de vrijwillige dienst- i nemingen aanzienlijk doen vermeerderen. In mijne hou- ding en stemming was ik eensgezind met de Democraten van ons Arrondissement. Pieter Daens. De VRIJWILLIGERS moeten onder de nieuwe Wet dienen gelijk vroeger. De VRAGEN VOOR VRIJ- STELLING moet gedaan worden bij den heer Burge- meester der Gemeente, zoo gauw mogelijk. DE IN- j LIJVING zal misschien dees jaar gebeuren in Mei of 1 Juni. In 't Ministerie van Oorlog weet men nog niet, of alles zal gereed zijn. j Zaterdag rond 6 ure was het in de Noord-Statie een sóórt "an 'kleine Revolutie door talrijke Werklieden uit ZELE en omstreken, die op den trein niet mochten naar Dendermonde 's Winters is die Trein verboden daar- meê misten zeer veel menschen de correspondentie te Dendermonde en moeten 1 uur en half en 2 ure te voet. Na een iange dagarbeid vermoeid en uitgeput, 't is droef 1 Welk wreed leven I GROOTE OPSCHUDDING in Aalst bij de reizigers naar 't Land van Waas en naar 't Land van Luik door de afschaffing van den Trein 7,46 missen de Reizigers bijna alle correspondentie in Den dermonde. Een kleine zaak heeft dikwijls groote gevolgen De morgendtrein 4 nre 30 is somtijds ten achteren dan missen vele Werklieden de aansluiting in Schellebelle en komen te laat op hun werk, waarop knokkelagie en ge vaar voor werkverlies I Maandag klom de Seine te Parijs nog altijd. Het water peil stijgt met gemiddeld 2 centimeters per uur. Een der gevolgen van de hooge tij der Seine zal waar schijnlijk voor de stad Parijs watergebrek zijn. De ma- chienen van de waterleiding liggen stil. daar de machien- zaal overstroomd is. Aangezien de vergaarbakken drink baar water bijna ledig zijn, zou Parijs gebrek aan water kunnen krijgen. De parijzer omtrek begint ook, tenge volge van de overstroomingen, aan broodgebrek te lij den. De overheden hebben dan ook de noodige maatrege len genomen om de slachtoffers van den watersnood, van brood en andere mondbehoeften te voorzien. Schoon, sterk en effen Cassé-papier prijs per kilo O,32;verminderingvoor grootere hoeveelheden. Bankbrief —Goud stuk, dat Werkvolk, dat Werkvolk Goudstuk. Ge wilt zeggen, Bankbrief, het tegenwoordig veel noten op zijnen zaï heeft. Bankbrief. Te veel, te veelAls ge f' dat ziet in den Katholieken Werkmanskring. Goudstuk. Is er korteres aan geld Bankbrief. Die Werkmenschen ^hebben daar eene groote Zaal. Goudstuk. Als eene Halle. Bankbrief. Verlicht en vervarmd. Goudstnk. Met grooten Engelschen Hof; Bankbrief. Ze mogen daar komen zonder drin ken, z'hebben een groot glas bier voor vijf eens. Goudstuk. Bier van 20 frank de tonne I Bankbrief. Dikwijls schoon Avondfeesten, Con certs, Voordrachten, die goed oppassen, Goudstuk; en hun, present-kaartje kunnen toonen, mogen naar schoon prijzen loten, alles betaald met ons geld. Goudstuk. - Ja, Bankbrief, zonder ons geld, dien Katholieken Werkmanskring viel als 'ne steen op den grond... Maar wat is er Bankbrief. Goudstuk, heb ik u niet weemoedig gezegd dat het Werkvolk nooit kontent is. Geef ze vandaaag een peerd, morgen vragen z'een koe. Goudstuk. Wat willen ze nu Bankbrief. Hunnen neus in alles steken, Goud stuk; meester zijn, in een woord Als ge dat peist Ze zijn malkonteni, omdat ze niet geraadpleegd zijn over de Militaire wet Goudstuk. Die slechte, vuile Wet. Bankbrief, als ge dat peist van dees jaar af moeten de rijke Zoons die eene goei Edukatie ontvangen hebben, in de Kaserns, op d'Èxercice, ln 't Kamp. Ze moeten nevens den Fabriekwerker staan en nevens den Boerenjongen! Bankbrief. Goudstuk, 't is affreus, en ze spreken van Leerplicht en zelfs hier en daar is er eenen die 't woord Algemeen Stemrecht in den mond heeft. Goudstuk: Is dat alzoo, in onzen Werkmans kring Bankbrief, lotj Mijnheer den Deken komen I Bankbrief. Dat moet daar veranderen, Goud stuk, ot we trekken er de hand af ik zal er ook de heeren Onderpastoors van spreken. Goudstuk. Weet ge wat ik zeg, Bankbrief? Ze mochten nooit dat Stemrecht veranderd hebben. Bankbrief. 1893 is een beestigheid geweest. Goudstuk. Kompleet. Die meest geld heeft, moet moest recht hebben. Bankbrief. Vroeger, Goudstuk, alles ging toch zoo schoon ik heb het zoo dikwijls van mijn Papa zaliger hooren zeggen alles ging in orde geregeld en gematigd. Eenige dagen voor de Kiezing, de Pachters kwamen met hunnen stembrief bij d'Eigenaars. Goudstuk. Al den ombras van nu viel er niet. Bankbrief. Goudstuk, de Boeren kwamen naar de Kiezing met Mijnheer den Pastoor aan 't hoofd de Propritarissen beschikten over de Kiezers gelijk Jover de koeponskes van hun aktiën. Goudstuk. 't Gaat er hem nu anders, Bankbrief. En 't verslecht van dag tot dag 't is uit te loopen, Meetingen te geven. Goudstuk. Vlomsch te leeren. Bankbrief. En achtereen komen ons Boeren en ons Huisbewoners ons zeggen voor wie WIJ moeten stemmen. Goudstuk, de Boeren worden Avekaten. Goudstuk. 't Is gelijk ge zegt, Bankbiiefen dat al met die verdomde, verdomde Donsjisten Bankbrief. Goudstuk, z'hebben 't hier in gang gesteken, maar dat nief sisteem komt overal op 't Is 'ne stroom. Goudstuk. Ongelukkiglijk, Bankbrief.

De Werkman | 1910 | | pagina 1