MERCI A Hongerloonen De Kamer De Fran smarts HEIDEN EN KRISTEN WIEZE. Zondag laatst was het bijeenkomst van de Fransmansgilde na de rede voering van een Gentenaar begon men de leden op te schrijven. In het jaar 1909 waren er In de vijftig," en nu zijn er 6, zes het eerste jaar was het 1.25 fr.; het tweede jaar was het al 2 frank nu Is het 3 frank. Het is daar door dat wij nu zien de Fransmansgilde verkwijnen* en vragen toekomende jaar wederom den WerkmanJ of ihet Land van Aelst. 1V° 1949 II Feb. 1910 Aalst. Gemeenteraadzitling M. De Saedcleer, v. Haaltert, i Spreekplaats e Werkm ABONNEMENTSPRIJS Voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50 M en schrijft in cpalle tijdstippen des jaars. XDA.E3STS, Volksvertegenwoordiger, AALST Hongerloon! Werken en niet genoeg winnen, om te leven, altijd te kort komen, enkel kunnen koopen, om van Hongerniet te sterven, slecht gekleed zijn, zich niet]kunnen .aanschaffen wat noodig is in een Huishouden voor Meubels, Gerief, Kleeding, Slapingl Hongerloon!... Pest, Verderf, oorzaak van Ver val, van Zielsbederf, van Wanhoop, Diefte en Moord. Ik werk en ik kan niet behoorlijk leven Ik werk, en nooit zie ik Welvaart in mijn Huisgezin Va* 1 Januari tot 31 December ik zie rondom mij niets dan worstelen en schrafelen en wroetelen, tegen Kremp en Ellende is dat het leven niet van Honderdduizenden, bijzonderlijk In de Vlaanderen Arm Slachtoffer van den Hongerloon, zal ik den moed hebben, om de Deugd te oefenen Jongeling, jonge Dochter, van kindsgebeente heb ik thuis niets gezien dan Kremp, Tekort, Kommer, Angst. Arme Moeders, die uw duurbaar Huisgezin niet kunt beridderen, gelijk het zijn moet, wie zal optellen de bange Zuchten die uit uw minnend hert opstijgen Ik, jonkheid, grootgebracht tusschen Hongerloon, mijn hert snakt naar Genot en Vreugd zoodra ik iets of wat kan verdienen, zal in mij de Bekoring niet komen, een deel van mijn Winst achter te houden, om Vermaken en Vreugd te zoeken verre van mijn Ouders Huis Hongerloon, de Dood van alle Huiselijk Ge luk, de Bron van Wanorde 1 Dertig, Veertig en meer Jaren heb ik gewroet onder de krampen van den Hongerloon; zal ik niet getrokken wor- ken om in den Drank eenige uren Bedwelming te zoeken? Hongerloon, door u is het, dat Ambachten en Nijverheden kwijnen, gij jaagt den Vlaming uit zijn Land gij brengt oneerlijke Concurrentie in Ambten en Bedie ningen Als Aksijsbedienden somtijds gejaagd zijn, om Premlën e winnen door buitensporigen iever voor het hatelijk en schandig Vergunningsrecht, is het niet, omdat hun Jaar wedde een Hongerloon is Mogen, moeten ze niet hijgen en trachten naar een betamelijk Leven In Aalst, in Aalst aan Woeste, de Champetters begin nen aan 900 fr. en blijven 5 jaar aan dien taks eens in Huishouden, geett het wonder,als zij bejach na ken naar Winsten en Profijtjes naar het groot Drama het t eezen ides krtjises en het vermaard Boek Quo Va dis door Pieter Daens, Volksvertegenwoordiger. VII.- IN 'T PALEIS VAN DEN PREFEKT Kristus en aijn Kruis, riep de Prefekt met Verbazing. Ja, Heer, Kristus de Zoon Gods, almach tig, almogend en algoedig, neêrgedaald uit den Hamel voor het arme lijdende menschdom. Mercia, wat zegt ge toch De Waarheid, Heer Prefekt, allen die Kristus leeren kennen, achten, eeren en be minnen Hem; Hij is gestorven aan 'n Kruis, arm en verlaten, uit liefde voor de arme mensch- heid wij ook willen voor hem lijden en ster ven, om hem voor eeuwig te beminnen in het rijk zijner Eeuwigheid. Maar Mercia, dat heb ik nog nooit ge hoord Een eeuwig Leven na de Dood Zekerlijk, heer, bij den eeuwigen rechtvaar digen God., Zegt uw hart u niet, Heer,§dat wij hier meer zijn en hooger dan de dieren Zegt nw verstand u niet dat er een Loon moet zijn voor de Deugd en een straf voor de Misdaad I Inderdaad, onze Wijsgeeren en groote Scrijvers spreken in dien zin. Heer, zij ontwaren iets, maar duister, on bepaald, terwijl wij, Kristenen, daarover een helder licht hebben van Waarheid en van Klaarheid hier een plaats van lijden en bal lingschap, de tijd kort en onzeker broederlijk heid en liefde ondereen geen Slaven meer, De Klerken van Stadhuis klagen dat ze veel min win- I nen dan in de bijzondere Nijverheid, ze drijven Handel I of houden Winkeld'occasie maakt den Dief; Nood doet j oude Wijven loopen; zsllen die Klerken niet geneigd zijn hun beleefd- en dienstwilligheid te ^hikken, namate hen de Penning wordt gejond Hongerloon! Het is zeef: zeldzaam, maar in 1 een Rijk Huis, waar de Dienstboden te weinig eten kr gen, en ze nemen eenige spijs in 't genips, zal iemand zeggen Dat is Diefte I f Maar als er Schatten en Rijkdommen gewonnen wor den, en de Werklieden een Hongerloon krijgen, zegt de Godsdienst on» niet, dat het een Wraakroepende Zonde is, Achterhouding van den Loon der Werklieden? Honger l'o on sleurt naar Oneerlijkheid Het is dus de Pest, 't Verderf, de algemeene Ramp, die noodzakelijk bestreden moet en uitgeroeid Tot dit einde werd in 1893 een Kristene Volkspartij ingericht en toen in 1894 uit Arrondissement Aalst een PRIESTER als VOLKSVERTEGENWOORDIGER naar de Kamer gezonden werd, dan was zijn eerste Redevoe ring een krachtige Pleitrede tegen allen HONGERLOON. In dien zin ging die Volks-Priester voort in en buiten de Kamer. Advokaat De Backer, Volksvertegenwoordi ger zijnde, sprak met Priester Daens éen en hetzelfde Woord Oorlog aan de Hongerloonen, bijzonderlijk in Staatsdienstik doe mijn best om dien gebaanden Weg te volgen gedurig sta ik op de bres tegen dat gloeiende Monster HONOERI.OONals Arrondissement Brussel Priester Fonteyne op den Zetel brengt van Priester Daens, als Plancquaert in de Kamer komt, als nog anderen mij komen vervoegen, dan zal altijd en immer de eenige be kommernis zijn OORLOG, STRIJD TEQEN ALLEN HONGERLOON O gij allen die lijdt en zucht onder Hongerloon, neemt toch deel aan dien Heiligen Strijd kunt gij niet openlijk, dan toch met uw Hert, er is altijd middel om meê te hel pen, en zijt ge Kiezer, de Stemming is vrij en geheim Kiezers van 't Arrondissement Brussel, Priester Daens en zijn Volkspartij, rekenen en tellen op U aan mij en aan mijne Vrienden-Democraten is Kanton Assche toever trouwd, dat elk toch waak- en werkzaam weze De Landbouwers zien toch wel hoe hunne Vragen en Klachten verstooten worden deze week nog, woensdag, de Kamer schikte haar Dagorde ik vroeg dat er toch iets zou gedaan worden voor HOPBOEREN en voor HOPHANDEL de Ministers zwegen, en niet éen Katho liek ondersteunde mij... Ik vroeg ook dat men eindelijk het schandalig VERGUNNINGSRECHT een weinig menschelijk zou maken wederom de Mini s- ters hoorden niet, en al de Katholieken zwegen De Boeren zijn Katholiek, zeggen die Heeren,'ze zullen altijd voor ons blijven stemmen. Maar de tijd kan wel gekomen zijn dat de Landslieden denken en zeggen Kristen Democraat is veel hooger en veel beter dan Palltieken Katholiek want Democratie is rechtstreeksche en hardnekkige Strijd tegen alle slach van HONGERLOON. PIETER DAENS. Een Lid van de Fransmansgilde van Wieze. Men zietDie Katholieke Bewaarders zijn den duivel te platze maken BONDEN van werkende menschen, om de werkende klas te BINDEN aan hunnen wagen, hier wisten ze dat veel Franschmans de Werkman lezen en z'hebben gezegd in hun eigen Dobbel is nog zoo dik we gaan door onze Bonden van Franschmans ons gazet HET VOLK verspreiden ONS VOLK, bestuurd door rijke Katholieke Bewaarders, geschreven door tamme en verslaafde Democraten en zoo dachten die Bewaarders, wij zullen onze gazet doen betalen door de arme Fransmans... Arglistig gedachtGelijk van den koekoek die zijn eiers in ander nesten legt... Maar de werkende Volkeren zijn uitgeslapen en goed wakker. De plicht der FRANSMANSGILDE was Eerst en vooral te zorgen voor het kiesrecht der Leden op einde Mei zijn bijna allen weg, en dus beroofd van hun kiesrecht, als waren ze Bankro'tiers en dieven... En de Katholieke Fransmans-Gilde heeft nog geenen vin ger verroerd voor dat kiesrecht, iets dat nogtans een zeer groote zaak is. EEN ANDER GROOT GEVAAR 't Wordt vreeselijk ik verneme uit Frankrijk dat de arme Boeren van Polen nu naar Frankrijk zullen komen voor den Oogsten de Betteraven, aan minderen prijs dan de Belgen... 38s,e JAARGANG. Men|ziet het't Is de Armoede die overal de Werkers uit hun Land jaagt. De Arbeid brengt te weinig geld in d'Huishoudens, die het noodige niet kunnen koopen. Van in 1891 had Paus Leo dit gevaar aangeduid en den Va derlijken Raad gegeven van door spoedige en krachtige hulpmiddelen, de onverdiende Ellende te behelpen. KATHOLIEKEN, waar zijn in België uwe krachtige en spoedige Hulpmiddelen Zitting van Dijnsdag. Is de Kamer benauwd van 't Hondenweêr of viert z# Karnaval Te 2 ure 10 zijn aanwezig 11 Katholieken, 7 Liberalen,*8 Socialisten en 1 Kristen Demokraat Rond 3 ure zijn we toch met rond de 40 man geraakt, op 166, 't is fameus I Het woord is aan West-Vlaanderen voor de Zeeramp aan de Visscherij. Spreken zeer goed Mren Thooris, De Groote, Buyle, Standaert, Hamman M. Pil maakt groo- ten indruk door een zaakrijke Redevoering in schoon West-Vlaamsch; Collega Lampens doet ook in 't VI. zeer gegronde bemerkingen. Zitting van Woensdag Voortzetting van Begrooting Kongo en toestand Katanga Minister Renkin houdt slaande dat de Belgische belangen goed gevrijwaard zijn in Katanga gedwongen Arbeid is daar bepaald afge schaft men zal de Bevolking winnen door goede recht vaardige behandeling. van Zaterdag 5 Februari 1910. Veei Leden afwezig. De Zitting zelve leverde maar wei nig belang op. Als dagorde had men Spaarkas, rekening en be "roo ting. De rekening 1909 sluit met een overschot van 6017,85 fr. M. De Windt doet eenige epmerkingen en bezonder over de 100,000 fr, door de Stad aan de Spaarka» ont leend. Spreker bewijst dat die schuld nooit zal gedekt geraken. 2. Burgerlijke Godshulzen. Verkoop van grond. Goedgekeurd. Wegenis. Rechtlijning van de straat Dendermond- schen steenweg tot aan de Pieter Coeckestraat. Dan neemt M. Gheeraerdts het woord en bestatigt dat dat op korten tijd, zoowel in België als in Frankrijk, de overstroomingen veelvuldig zijn geweest en ook groote schade veroorzakende. We moeten alles in 't werk stellen, zegt Spreker, om onze bevolking van dergelijke slagen te vrijwaren. De Denderboorden, de omliggende Velden en Dorpen, lijden alle jaren groote verliezen door de overstroomin gen. Om dit te vermijden is er van over jaren en jaren een voorstel van doorsteek van Denderbelle naar Baasrode voorgesteld geweest. Doch het bleef erbij. M. Gheeraerdts zelf heeft vroeger nog die belangrijke kwestie te berde gebracht. Nogmaals legt hij ze voor aan den Gemeente raad, hopende ditmaal betere en spoedige uitslag. Is dit werk goed en voordeelig voor de boordenbevol- king met de overstrooming te vermijden, zeg! M. Ghee raerdts, voor de Schippers ware het ook een schoon voordeel. De weg ware merkelijk verkort en zou min kosten op leveren voor de Schippers, daar ze dan veel min sassen moeten doorgaan dan nu. Tot het bekomen van die doorsteek zullen we een Petitie maken en ter onderteekening geven aan de Ge meenten die er 't meest belang bij hebben. Het Petitionnement zal gezonden worden aan hoogere en wetgevende Machten en aan de Pers. M. De Windt stelt voor eene Commissie samen to stellen uit al de Gemeenteraden der belanghebbende ge meenten. En om het welgelukken te verzekeren is er eene strikte onpartijdigheid noodig. M. Geeraerdts treedt dit voorstel bij en eindigt met de hoop uii te drukken dat weidia dit noodig werk wordt uitgevoerd. In de Viscose werkt nu ongeveer 350 man voor de overige is geen werkde redelijke vraag is broederlijk het werk te verdeelen tusschen allen en enkelijk 5 dogen te werken De Directie ziet daar geen bezwaar in... Waarom zouden de Werklieden het niet aannemen Zij hebben broeder lijk gestreden, dat ze nu ook broederlijk handelen in dezen moeielijken toestand. bedreigd, vervolgd, omdat hij de Krijgswet gestemd had, is nu terug verschenen in de Kamer, als Werkende Lid... Ik wensch hem hartelijk Proficiat. Hij isjkomen spreken voorde Werklieden der Viscose, hij heeft zijn Stem ver heft tegen de Fransche Inkomrechten, reeds begint hij Vragen te stellen voor Klein Bedienden, dal hij moedig voortga, want er is veel Werk, dat wij zullen aanhalen in ons.?volgend Nummer Eerst en vooral hebben wij de schandalige afschaffing van Nachtwacht door een BEL, die men wilt hernemen in de DENDERVALLEI. vraag hebt behandigd, is 't nu al verbeterd Vr. J V. C. bij B. in Amerika, ontvangen den Dollaar voor 1910. Hartelijke groetenis. Komt de Avondtrein uit Watermaal nu regelmatig aan te Brussel, dat de Werkmenschen daar niet moe ten wachten 7 kwartuurs naar den Nachttrein en rond 2 ure 's morgends thuis komen

De Werkman | 1910 | | pagina 1