H amp o M iQM.aaeii --U ng aiukken De nieuwe Legerwet Zitdagen Mengelingen. Erembodegem. De moorderij gaat voort BUITENLAND Moord te Kijssel Sneeuwstormen in Frankrijk ZUINIGE HUISMOEDER. Mevrouw (tot haar boterboer!»). Maar vrouw Peireboom, uw man is al lang ziek. Doet gij daar niets aan Boerin. Zeker wel mevrouw, wat denkt u wel, yerleden jaar hebben de huurders van ons huis een doos pillen laten slaan, en die heb ik hem inge geven. EF.N NOTARISKLERK. De Notaris van het dorp krijgt zooveel te doen dat hij er alleen niet meer door kan en besluit een klerk te nemen. Weldra biedt er zich aan die met over vloed van babbelen zijne talenten doet kennen. Vriend, onderbreekt hem de notaris, vergeet niet dat de leus van dit huis luidtweinig woorden, maar vele akten I OP DE KOMEDIE. Pachter Korebrood is met zijn zoon naar de stad gekomen, en daar de zaken goed waren, gaan zij 's avonds naar de komedie en zitten natuurlijk heel om hoog. Jefken, zegt de pachter tot zijn af stammeling, hang u zoover niet over de borstwering straks valtg'er nog uit, en hieronder kosten de plaatsen een frank duurder 1 GEDACHTEN. Zij, die gelooven, dat men in de we reld met geld alles kan doen, zijn zeker ook met geld tot alles in staat. Eene belofte moet met omzichtigheid gegeven en met trouwe zorg gehouden worden. Zij moet met het hart worden gedaan en met het hoofd worden ont houden. Wees in uwe gesprekken over uwe medemenschen als de bijzij zuigt den honing uit de bloemen. NUTTIGE WENKEN. Om paarden, die zich niet durven laten beslaan te doen bedaren, wrijve acn wat olie van peterselie op de hand en houde die het dier onder den neus. Dadelijk heeft men het gewenschte resultaat. Groote heeren. Twee domestieken klapten over de ge woonten van hun huis Mijn meester, zegde Frans, hij staat zeer laat op, bijna 's middags, enfin dat 't brood van 's mor- gends al oü'oakken is, en zijn middageten neemt hij ten 7 ure 's avonds. Och, sprak Dries, waar ge beslag van maaktden .mijnen, hij staat zoo laat op, dat hij maar zijn middagmaal neemt 's anderendaags 's noens. IN DE SCHOOL. Les van dierkunde. Jan, noem eenige viervoetige dieren. Het peerd, de koe, het schaap. Nog. De ezel. Nog. Het verken. Nog. Twee kiekens. DIEVEN OP 'T HOF. Boer Sevens hoorde op zekeren nacht gerucht op, zijn hof. Aanstonds opent hij hel venster om te zien wat er gaande was. Jamaar de dieven hielden eene aalkuip voor het venster. Hewel wat is er vraagt de boerin. 't Smoort dat 't stinkt en 't is helle donker, riep boer evens en smeet zijn venster toe. SLIMME HONDEN. Zoudt ge gelooven, zei een heer aan een zijner vrienden, die precies het poeier niet had uitgevonden, dat er honden zijn die m:er verstand hebben dan hunne meesters Dat is waar, vriend, was het ant woord de mijne is er eene van die soort. Ken Jongeling doodgereden door den trans. Een groot ongeluk op die belangrijke Gemeen- te nabij Aalst. Zekere De Schryver, oud 19 jaar, die op het platformken "van den tram stond, viel er af en werd onder de wielen gepletterd. Zoo schrijven de groote gazetten van Brussel ziehier het echt verhaal De Schrijver meinde van Ronsevaal naar Aalst te komen, zondag avond, rond 8 ure de Tram pakte hem hij viel en wierd den hiel afgereden. Is hij dood Ligt zijn lijk In het doodhuize- ken van Erembodegem, gelijk de groote Gazet ten schrijven Verre van daar, De Schrijver is naar huis gebracht, bij zijne Moeder, een Weduwe, en op goeden voet van genezing. Wie schrijft toch zulke valsche berichten Erg gevecht te Brussel. Twee agenten, van dienst in de Hoogstraat, Zondag rond middernacht, werden ingelicht dat drie kerels vreeselijk vochten. Toen de eersten toekwamen, vielen de vechters, Marollen der eig ste soort., dezen aan en dra waren de drie agenten omgeven door een aotal schutken die alles in 't werk stelden om de drie vechters te verlossen. Op't noodgesein sneld n andere agenten toe, welke allen verplicht waren de sabel te trekken en er op ie slaan. Twee der belhamels kon men aanhouden. DE DOODRIJDERS. Zondag avond had op de Henegouwlaan eene botsing pla: tusschen een auto-taxi en een lij- tuig. De koetsier werd op den grond geworpen zijn linkerbeen werd gebrokeu. Beide voertuigen werden erg beschadigd. Te Brussel-Schaarbeek, werd zekere juffer Bertha Legrand zaterdag over de Leuvensche plaats gaande door een ottomobiel overreden en overdekt met wonden. In kokend bleekwater gevallen* Maandag morgend zette vrouw S... Groot Ei landstraat te Auderghem, eenen ketel ziedend bleekwater op den vloer hare; keuken. Teiwijl zij een oogenblik de kamer verliet viel baar 4ja:ig dochterken in den ketel. Ondanks spoedige ver zorging van oen dokter, bezweek bet arm kind weldra aan hare schrikkelijke brandwonden. Ou ders,.wees toch voorzichtig 1 In een aanval van zinneloosheid. M. X. landbouwer, Groote Boschstraat te Schaarbeek, poogde maandag avond, in een aan val van zinneloosheid, zijne vrouw messteken toé te brengen, doch deze vluchtte. Als zij nadien terugkwam, vond zij haren man gansch bebloed op den grond liggen. Hij had zich e«n tiental messteken toegebracht in de borst en in de keel, De toestond van den ongelukkige is zeer gevaar lijk. Ongenadig en wreedaardig vrijdag d. v. te Brussel, Karei Van GoedseuveD, rijtuigmaker van Sf Jans Molenbeek, hij komt gegaan langs Aniwerpschen steenweg en wordt getroffen door een ottomobielmet zware wonde aan zijn hoofd wordt de man naar Sint-Jans-Hospltaaljvervoerd. En de groote mannen willen niets doen tegen die moorderijen. JENEVERKE-LIEF." De Dronkenschap vervult d'Hospitalen en de Gevangenissen te Sinte Margriet in 't Meet jesland een messengevecht en zekeren G. Ver- cruysse zoo goed als dood te Licutervelde Molenhoek, d'herborg van Meersman in stukken geslagen, daler niets geheel bleef, en 'ne zekere Victor Olivier weggedragen met 7 messteken. Kindje verbrand. T'Antwerpen, ia Zondag het kindje Bd, De Smedt, 10 maanden oud, in de ouderlijke woning verbrand. De moeder had een deken nevens de stoof geplaatst dat vuur heeft gevat en hetzelve meêdeelde aan de wieg waarin het kind lag, Wanneer de moeder terug inde kamer kwam, had het wichtje reeds zeer erge brandwonden bekomen. Het jonge slachtoffer overleed «en uur later. Schrikkelijk ongeluk te Ougrée. In de plettciijen van Ougrée ging de werkman Ghislain over eene metalen plaat welke raderwerk bedekt. Deze plaat gaf toe en de voet van den on gelukkigen werd aangegrepen door twee tandra deren. Hij had het been verpletterd tot aan den knie en zou heelemaal zijn vermorzeld geworden waren zijne kameraden hem niet ter hulp gesneld doch eer men hem uit het raderwerk had verlost, 1 duurde het 40 minuten. Men denkt dat de onge lukkige in leven zal blijven. D'ander week liepen de geruchten dat zekere Thain, geldophaler der Banque de France, te Rijsscl schampavi was met de 100,000 fr. die hij moest ophalen. Weldra stond het in al de Gazetten. Pölicie en Justicie zochten in alle richtingen in 141 huizen werden opspoiingen gedaan. Niets ofziemimd ts vjr.den ondertusschen kwamen over den ge'dophaler de beste berichten in de Bank w.s i-ij aanzien als een voorbeeldige be diende; zijne jonge Echtgenote had in niet;: over hem kl ,gen; de 100,00o Ir. had hij 's mid dags binnengebrachtna den noen moes' hij en kel 6000 fr. ophalen hij moest dus vermoord ïijn. Uit de opspsuri. gen vond men Zijn speur tot 3 ure dan moest hij bij M. Farrier voor 3ooo fr. wissels ontvangen daar was, hij gebleven [daar gebeurde eene huiszoeking, op den zolder onder j verscheide kassen werd zijn lijk gevonden, gewon j den in drolgoed, vastgebonden en gereed in een koffer vervoerd te worden. r M. Farrier is a6 jaar oud, ingenieur, vaji goede I Familie hij was gevlucht. Zijne jonge vrouw werd aangehouden, onderhoord en in 't gevang opgesloten. Farrier die te Parijs was, kreeg daar jj van belicht door de gazetten en schreef aan het Gerecht een brief van 8 bladzijden, in welkehij zijne schuld herkend en erbij voegt dat zijne Vrouw onschuldig is. De bekentenissen. s De brave geldophaler is daar gekomen rond 3 ure terwijl hij zijne wissels op tafel legde, heeft Farrier hem den kop ingeslagen en dan de keel afgesneden. Dan heeft hij 't lijk boven op den zolder gedragen en alles geschikt om het te ver zenden. Doch hij is verschrikt geworden en he<ft de vlucht genomen zoo is hij te Parijs geraakt. En zijne vrouw 1 Haar Vader is naar Parijs ko men geloopen Mijne dochter is onschuldig zeg de hij het kan niet anders*.. Men zal nu onder zoeken ten tijde der Moord. Mm® Farrier zit nog altijd vast. Ken erg feit. Ten dage en ure der moord is een schrijnwer ker gekomen met een rekeningske van 23 fr. Ma dame Farrier kwam open doen, zij had haren hoed opflen zegde dat Mijnheer niet t'huis was. Favikz, en niet Fariier, is getrouwd in 1907 met Yolaine, Flavienne Blaireau. Faviez 's vade' is divisie-directeur in een der mijnen van Azin. Faviez schrijft uit Parijs dat hij naar vreemde Landen trekt. De Moordenaar is aangehouden te Nancy, dijnsdag morgend, kwaart na 5 ure Rond 5 ure, was een gaifon van 't Hotel National aan de Policie komen zeggen dat een reiziger rond 12 ure was komen een kamer vragen en dat die Vreemdeling wel trek op het portret van Favier. Twee mannen der Policie gingen aanstonds en aan de schoenen die voor de deur stonden, herkenden ze den moordenaar. Hij had zich doen aanteekenen op den naam van Karei Barret. De rampzaligaard wist dat hij ging aangehouden worden, want hij was bezig met het volgende te schrijven Ik heb een groote misdaad bedreven en wil sterven. Neen, uitboeten ik vraag vergif fenis aan allen. Antoine Favier. Och God I vrijdag avond zijn tus schen Chalenpyn en Libercourt 2 Werk- menschen doodgeredenzeer haastig zijnde, ze gingen over de geslotene bar- reel die onvoorzichtigheid hebben ze be taald met hun leven. Eens boet het al. De Vesuvius begint zijnen duivel te scheeren en werpt modder en gloeien de asch over de schoone Stad. Schoon 't is vast en gewisniet altijd goed is. Tot hiertoe. Veel schade, maar-niemand dood of getaakt. Te Vladoelen-Krajova (Rumenië) is de ketel der groote maalderij gespron gen. Door die ontploffing werden vree- selijke verwoestingen aangericht. Twintig arbeiders werden schrikkelijk verminkt. Twaalf zijn reeds dood en de acht andere zullen ook hunne wonden niet overleven. Een gedeelte der mijn Ernest, ge legen op 8 kilometers van Indiana, werd door eene ontploffing tvernield. Een I2tal mijnwerkers verdwenen 11 lijken werden gevonden. Een groep redders herverscheen niet nadat zij in de mijn was gedaald men vreest dat zij allen zijn omgekomen. Te Wolverhampton ontstond brand in de fabrieken Bayliss Jones. De schade wordt geraamd op 50,000 pond sterling. 2 k 3 duizend arbeiders zijn zonder werk. BOTSING VAN OTTOMOBIELEN Parijs 7 Feb. In de Rivolistraat bot sten twee ottomobielen op malkaar 'n chauffeur en vijf reizigers werden erg ge kwetst. Uit Limoges meldt men dat heel de bergstreek van Plateau zich onder den sneeuw bevindt. Tusschen Eymoutiers en Ussel is het verkeer der treinen onder broken op zekere plaatsen ligt er een meter sneeuw. Een trein bleef bij Perols zitten in 2 m. sneeuw. Over Uzerche en 't omliggende land heerschtte een geweldigen sneeuwstorm daken stortten in, boomen werden ont worteld, schuren omgeworpen. Te Ysingeaux, Rion en rond Clermont is het weer even slecht. Erg Ottomobielongeval. Spijts gegeven verwittigingen, reed een chauffeur met zijn ottomobiel, waar opgravingen werden gedaan te Pncenix (Arizona) en waar men eene dynamiet - kardoes had gelegd. Deze ontplofte en 7 passagiers werden stukken gerukt. Men vraagt ons uitleggingen over verschillige punten. Wij laten ze hier volgen EERSTE VRAAG Welke voordeelen worden door de nieuwe wet aan de vrijwilligers vergund 2. De vrijwilliger mag kiezen bij welk korp» hij ver langt te dienen. 2. De vrijwilliger, hetzij hij officier of soldaat is, is ver zekerd door zijn dienstneming al zijne broedere van dienstplicht vrij" te stellen. 3. Jaarlijks worden 6,200 plaatsen in geval van ge lijke verdiensten bij voorkeur aan de oudvrijwilligera gegeven (art. 6 der wet). Die 6,200 plaatsen zijn nu door de wet bepaald, hetgeen vroeger niet bestond. 4. De vrijwilliger zooals overigens ook de militiaan. is voor altijd van den dienst der burgerwacht ontslagen ;1 5. De vergelding is grooter voor den vrijwilligerzij b» draagt boven zijne solde. 35 fr. per maand. Indien een vrijwilliger opnieuw dienst neemt wordt de vergelding ge bracht op 35.fr. voor een gewoon soldaat, op 40 fr. voor een korporaal en 50 fr voor een onderofficier. 6. De solde van den vrijwilliger is dezelfde als die van militiaan zij verschilt van 0,28 tot 0,45 fr volgens het wapen. Maar de vrijwilliger wordt spoedig korporaal of brigadier en dan bedraa. t zijne solde 0,52 tot 0,76 fr. per dag, dit alles boven zijne 40 tót 50 fr. vergoeding per maand. TWEEDE VRAAG Heeft de dienst der vrijwilligers invloed op dien der militianen Ja, vooreerst tellen de vrijwilligers mede om het vrede» effectief te vormen van 42,800 man, dat hetzelfde geble ven is .Is onder de oude wet. Vermist daarenboven d» de dienst'ijd voor de vrijwilligers langer is dan voor da militianen, zullen dezen laatsten veel minder moeten, die nen naarmate er meer vrijwilligers zijn. Het blijkt uit de officiéele lijsten aan het ministerie van oorlog ingezonden door de plaatselijke overheden dat ar zich reeds over de duizend vrijwilligers meer hebben in gegeven dan verleden jaar op hetzelfde tijdstip. j.)ERDE VRAAG Worden de lijfgebreken welke aanleiding geven tot tij delijke of geheele vrijstelling der militianen, nog door openbare aanplakking aan het gemeentehuis bekend ge maakt De openbare aanplakking is afgeschaft. Die mannier van bekendmaking had veel verwekt. De nieuwe wdt vergt slechts dat in elke gemeente de belanghebbenden kennis kunnen nemen van den keuringsstaat der door de militierraad vrijgestelde manschappen. Daarenboven, dank aan het grondbegin ingehuldigd door de nieuwe wet wanneer nu een militiaan vrijgesteld wordt, moet er geen ander in zijne plaats optrekken zoo het vroeger het geval was. Men ziet dat er geen persoon lijk belang meer bestaat bij den militiaan om in beroep te gaan tegen andere militianen en die vrijgesteld zijn door den militiraad. van Volksvertegenwoordiger DAENS. T'AALST eiken Zaterdag in 't Lokaal, van 8 tot 10 ;?k>{ Zondags van 9 tot 11 ure op Chipka voor dringende 2aken eiken avond op Chipka van 8 tot 9 ure. N1NOVF.. Eiken eersten Dijnsdag in de Vrije Klok van 9 tot 11 ure. SOTTEGEM. Eiken tweeden Dijnsdag van 9 t©t 11 ure bij de W° Brunfaut. LEDE. -- Eiken eersten Zondag van 9 tot 11 ure In 't Lokaal Flora. geen genieten, alle stervelingen vereenigd in den heiligsten band der Liefde,als in een voor zaal der eeuwige plaats van Liefde en Broeder lijkheid. Mercia, wat ge zegt, is verheven we zul len er later aan denken vooralsnu schenk mij uwe liefde. Kom meê in de zaal van 't Festijn; ge zult er vreugd en vermaak vinden, kom meè; men verwacht u, Mercia, ik bid en smeek u. Heer, Kristus en zijn Kruis verlaten, nooit Kent ge dan de liefde niet O ja, Heer, de reine verhevene war» liefde; niet het genot; maar de drift om 't voor werp der liefde gelukkig te maken. Mercia, hoort het vrolijk gezang, hat go- ruisch der vreugd Gaat ge dat verstoeten om aan te kleven de armoede, de tortuur, de dood, gij nog zoo jong. Heer, mij is het een vreugd en een geluk te mogen lijden en sterven voor den gekruisten Zaligmaker. Mercia, kan er een ander geluk bestaan, dan de aardsche goederen te genieten Genieten, heer, brengt tot walg en onge luk voor ons, Kristenen, is het groot geluk en het beste genot zijn eigen op te ofieren. Vreemde leering, onbegrijpelijk, die een oogenblik zal opdagen, om voor altijd te ver dwijnen. Heer Prefekt, Kristus en zijn Kruis, de Leering voor Lijden en Opoffering zal de We reld overheerschen. Hoor, sprak de Prefekt, de stem verhef- 'fende, d ar zijn ze Daar komen z'ons halen.. Mercia, ik bid u Mercia gin achteruit in eenen hoek der zaal en bleef daar staan, in deftige en waardige houding. Nu stroomden de Feestelingen uit de banket zaal jongelingen en bejaarde edele Romeinen, rijkelijk gekleed, dronken van hoogmoed, van wellust en van wijn jonge Dochters, ook in prachtkleedijhun hoofd gekroond met bloe-

De Werkman | 1910 | | pagina 2