Loopende Nieuws Priester Daens j Het Onderwijs op 'nen Bewaarders wagen Aal sten aars naar Amerika. T e "verkrijgen op ns Bureel Keukenboeken Huishouding en Landbouw Aalst. - Kristen Deniokr. Partij. Verdrukkers gestraft verre toekomst Cliristene Democraten ook zulke ambten zien vervullen, d&èr vooral waar zij bij machte zijn naar goeddunken de balans te doen overhellen naar rechts of naar links. Dank dus aan zulken invloed kan het niet lang uitblij ven of de Kamer zal een flinke groep Christene Demo craten bevatten waarmede meer dan ooit de groote Par tijen zullen moeten atrekenen. Wij moeten er toekomen hier dezelfde rol te vervullen als de lersche Nationalisten of de leden der Engelsche Arbeiderspartij in het Parlement van Westminster. Om dien uitslag te bereiken hebben wij maar te willen. Wij kunnen het door christelijke zelfverloochening en opoffering, door de Partij boven de personen te plaatsen; door broederlijke eendracht en edelmoedige tucht, door onvermoeibaren stand en onderling vertrouwen, gepaard met behendigheid, tactiek en verstand. Laat ons niet vergeten dat al onze politieke tegenstrevende Partijen vooral doortrapt zijn tot in de ziel. We mogen geene enkele Partij ons vertrouwen schenken, doch we moeten steeds op onze hoede zijn en onderlinge twisten vermij den, die onze tegenstre\ers doen jubelen en onze Partij verzwakken. Wij hebben al te veel kastanjen voor ande ren uit het vuur gehaald om anders te kunnen spreken. Bovendien geen dienst zonder wederdienst, vooral in de klein Arrondissem.. Wij doen ons niet genoeg achten en tellen. Zijn de Christen Democraten de eenigen niet die uitgesloten zijn van alierlei Staats- Provincie- en Ge- meenteinrichimgen, Hoogere Raden van Arbeid, Handel en Nijverheid, Landbouw, Kleinhandel, Congressen, Kommissiën en «vat weet ik nog al. Het is een echt stel sel van Ostracisme, doch wij zelf doen geene voetstappen of geene genoeg om dit stelsel te doen ophouden. De hoofdvereischte, echter, voor die hooger geschetste rol onzer Partij is de onafhankelijkheid. Om scheidsrech ter te kunnen wezen moet men zich vrij en onafhankelijk kunnen bewegen. Die onafhankelijkheid moeten wij kost wat ksst bewaren en uitbreiden. Daarin ligt onze sterkte, onze ontwikkeling en onze toekomst. Zoo min als de Ieren zich ooit versmolten hebben met de Liberalen, de Conservatieven of Arbeiders van het Britsche rijk, zoo min moeten wij ons laten opslorpen door welke Partij ook in ons Land. Onze leus moet steeds wezen de leus van 'O Connel, den onvergetelijken Hoofdman der Ieren uit het midden der vorige eeuw Our religion from Romeour politics from home I Onze Godsdienst voor Rome, onze Politiek voor BelgiS, vrij en onafhankelijk van iedereen en door en door Vooruitstrevend, Democratisch en Nationaal. L. DU CATILLON. Over een twaalftal jaren wierd door de Schoolopziener het getal leeilingen te groot gevonden voor een enkelen Onderwijzer en wierd door hem een hulponderwijzer ge vraagd. Dochdit viel niet in den smaak van zeker heerschap en van 's anderendaags de schoenen aangetrokken om het onheil af te weren. Gij moet weten dat Onderwijs en volksbeschaving hem doen kiekenvleesch krijgen, zooals zijnen heer en meester, sieur Woeste. De hoofdopziener werd gevraagd en tegen den bepaal den dag wierden tal van leerlingen te huis gehouden ,om toch geen hulponderwijzer te moeten nemen andere leer lingen werden naar Oultre, Aspelare en Ninove gezonden ofschoon het aan de kas duurder kostte dan een eigen Onderwijzer. Het doel was bereikt de Onderwijzer mocht alleen voort tobben met 80 90 leerlingen. Eindelijk moede geplaagd vroeg onzen Onderwijzer, nu twee jaar geleden, zijn pensioen. Zou hij n?ar 't Gevang gaan, bij Mercia, zulks kon hij zonder opzicht te verwekken want indien ae Romeinen sterk aan de Wet hielden «n streng aan de uivoering der Wet hielden, toch omringden zij de uitvoering der Wet met een zekere beleefd- en gematigheid, bij voorbeeld, de Gevangene Personen hadden een zekere vrijheid Ze mochten Volk ontvan gen, Familie en Vrienden; zelfs waren vreemde Personen toegelaten in de gevangenis zoo le zen wij in de Passio Petri dat vele Heidenen in zijn Gevang gingen, om hem te hooren spre ken over het Kristen Geloof dat twee Officiers der WachtProcessus en Martinianus met tal rijke Soldaten het Doopsel vroegen en in 't Ge vang gedoopt werden, ten getalle van 47, die ook Bloedgetuigen werden van de Leering Christi de Passio Pauli maakt ons bekend dat Apostel Paulus mocht met eenen bewaker in de straten van Rome rondwandelen en keizer Nero werd bijzonder vergramd tegen hem, als hij een zijner Courtisanen naar het Kristen Ge loof en de kristene eerbaarheid had overhaalt. Marcus Superbus liep gejaagd, angstig en be kommerd al zijn geweld om de Kristinne te vergeten was onmogelijk.. En dan Hij Kris ten worden I... Nooit Edoch, nog eenige dagen en ze ging sterven... Tal van wilde die ren, leeuwen, panthers, stieren, waren toegeko men men hoorde hun gebrul tot verre buiten het Koliseum... Haar redden, met haar vluch ten Zinneloos gedachtde arm van Rome reikte tot over de Zee... Marcus Superbus blijft staan, in ernstige overweging een gedacht be vangt eu overmeesterd hem Nero zetelt met zijn Hof voor een strijd tegen de Kristenen bij Keizer Nero zal hij gaan pleiten voor Mercia. In 't Hof van Keizer Nero, onbeschrijfbare pracht al de rijkdommen der Wereld waren naar Rome samengestroomd Nero, de uitge leefde wreedaard, vuilaard en dronkaard zat op zijn Throon met zijn mager flets vaddig wezen; En wat was nu het eerste werk van onzen bewaarder een kandidaat zoeken die hem voorop beloofde nooit geen Hulponderwijzer te begeeren. Maar hemel, zijnen kandl- i daat viel door de mande met 2 stemmen tegen 6. Nauwe- lijk» was de nieuwen Onderwijzer in dienst of al de leer lingen die naar de andere scholen gingen, keerden wéér en daar zit onzen Onderwiizer met 120 leerlingen geheel alleen.. Wel is waar, is er verleden jaar een plan opgemaakt geweest om het schoollokaal te vergrooten |en een hulp onderwijzer te noemen, j Maar wederom schijnt het in den prondelhoek gesme- i ten te zijn; wij hooren van niets meer spreken. Onze de- j mocratische Gemeenteraadsleden hebben schoon aan te i drieven, 't is aan doovemans deur geklopt. Wanneer gaat eene stem op ter Volkskamer, om ons j plichtvergetend bestuur op de duimen te kloppen Waarom weigert men het geestesvoedsel aan onze kin- 1 deren, terwijl zij zich willen doen doorgaan als Vrienden van de Werkman ('t Vervolgt). Nederhasselt C. De Troyer. Vrijdag namiddag was alhier aan de statie grooten toe loop van Trienden en kennissen om een laatste vaarwe te zeggen aan 9 landverhuizers, waaronder 5 personen van Aalst die zaterdag morgend met de Red Starboot naar Detroit Mich vaarden, alwaar reeds familieleden hun goed bestaan verzekerd hebben eertijds was het al leenlijk om te werken dat men naar de Nieuwe Wereld trok, thans is eene jufvrouw vertrokken welke voorne mens i> aldaar in den echt te treden. Het toeval wilt dat zekeren Van den Bruelle van Aalst, sedert 24 jaar ma troos op hetzelfde schip, zijne Stadsgenoten in de have van New-York goed zal weten aan Land te brengen. STAR. ROZA VAN TANNENBURG voorbeeld van kinderliefde. Nieuwe verbeterde uitgave. 0,75 Onpartijdige levensbeschrijving van NAPOLEON Met zijne wonderbare en talrijke overwinningen in alle gewesten der wereld. 1 30 De lotgevellem ran ROBINSON Nieuwe verbeterde druk met platen. 1,00 Geschiedenis van het GEBOCHELD MANNEKEN en van de zes Broeders^van den Barbier. 0,9t SCHOONE HISTORIE VAN FORTITNATITS BOBZE en zijn wenschhoedeken. Deide uitgave. 0,75 JStf ARIA "V^-ZtXT BRABANT f Wonderschoon Historiek Dramatiek Verhaal. 0,40 j. De Menschenhater Romantisch verhaal uit het overgangstijdstip van de Fransche tot de Hollandsche Regeering onzes Landes. 0,40 f Wonderbaar Leven van CARTOXTCH E Hoofdkapitein van eene groote bende Beursensnijders, l Gauwdieven en Moordenaars. Opnieuw verbeterd en vermeerderd met het boeiend verhaal De laatste dag van Cartouche. 0,75 JWet spaarzame Keukenboek door Cauderlier. Wie mij zal lezen zal koksbaas wezen. KEUKENROEK door Caudeklier4'°° 10* uitgave bevattende de gebakken met Mondamin ver- vaardigd. 1,00 GEBAKKEN EN CONFITUREN door Couderlier 2,00 DE BELGISCHE KEUKENBOEK 1,00 PRACTISCH KEUKENBOEKJE voor Werkman en Burger, door M* Goemans-Buys. 0,50 BEPROEFDE VOORSCHRIFTEN f voor het vervaardigen van warme en koude Bowl's en van eenige warme en koude Dranken. 1,00 Geheimzinnige Verdwijning of helsche Wraak naar het Engelsch door Miss Braddon. 2,50 De Kunst om tot het Volk te spreken. 0 GO LEVEN VAN GENOVEVA VAN BRABANT Huisvrouw van den doorluchtigen Palatyn Sifridus. 1,00 j DE GESCHIEDENIS VAN Robrecht den Duivel i Hertog van Normandiö. 0,75 OF RAADGEVING EN VOORSCHRIFTEN door Rector Van den Bosch. 1,50 G oud en Bloed gevolgd van verzoening en zegen, door F. Mannheim prijs 2 00 De Boeren van Ooien boertige en kluchtige geschiedenis, aan 1,25 franco 1,40 De Daghuurwat zij is en wat zij zijn moet door F. R. Doctor in Wijsbegeerte en Letteren prijs 0,40 BELGISCHE NiiGOCIANT of Tafel van Rekeningen, berekend in Brabantsch cou rant geld met deszelfs waarde in franks en centiemen. GASTON BL AN KAERT0'88 1 of de eerste Binders Romantische Verhalen uit devoor gaande eeuw, door Silvain Van der Gucht. 1,50 Het Landelijk tfetboek uitgelegd volgens de be spreking in onze wetgevende Kamers, door A. De Bac ker. advokaat-Volksvertegenwoordiger. prijs 0,60 ONZE STRIJD, door Priester Fonteyne. 0,10 LEVEN VAN door Pieter Daen3, een groot schoon boekdeel met portret, en fac-simile, aan 1,50 franco 1,75. Dit LE- VEN is de Geschiedenis der Kristene Volkspartij, met de beroerde dagen van Kamsr- sn GemeenteJdo- zingen in Aalst. Bonegiorno, leggen ae te Roma, met blijden lach, aan elk den goeden Dag, Verscheide Liberale Kop- stukken worden als Afgezanten gezonden naar Vremde Landen, om de nieuwen Koning aan te melden zoo gaat M. Warocqué naar China, en weldra begint Ko ning Bert zijn Omreis, in zijn plaats ik liet al de Ber- ten méégaan... Die Vreugd aan anderen doet, zich nooit beklagen moet. NIEUWS UIT BRUSSEL Mr Maes is Schepene gekozen met 18 st. tegen g aan M. Delbasrée en g witte briefkes, de Katholieken die M. Theodoor ge wild hadden. Er wordt in de Hoofdstad zeer veel gesproken van het lekker Aalstersch Biergebrouwd met Hop en Mout, gelijk in Beieren, een Bier zoo klaar als een snoek en zoo kloek als een peerd. Bier met hop en mout, versterkt het hert, scherpt den appetijt, ver drijft alle slechte vochten, zuivert het bloed en ver sterkt de zenuwen. Slecht bier is een langzaam vergift er. brengt velen naar 't kerkhof voor hunnen tijd. De verveling is ter wereld gekomen door de luiheid Tot in OKEGEM toe, fransche Uithangborden aan de Statie, hoe zinneloos I Geen rijker kroon dan eigen schoonNu gaat de roep dat de nieuwe Soldaten zul len binnen geroepen worden in Juni of Juli.. Is er plaats Zal men de Soldaten van 't Oud Testament vroeger laten naar huis gaan Men moet al de Solda ten toch Kazemvesten.. Een nieuw woord zal men zeg gen ja, doch men zegt huisvesten; waarom niet ka- sernvesten Die zijn vreugd zoekt in zijn werkis al tijd van vreugde sterk. De moorderij van NEER- HASSEL1nu spreken ze van den 7 Maart Vader De Glas is, om zoo te zeggen, meê vermoord zijn le ven een Pijnbank is geweest sedert den dag dat hij in Amerika den droeven Telegram ontving. Te Brussel drinken ze dus van 't Aalstersch Bier een goed glas en de Koning van Zweden komt atille- kes op zijnen pas. In Hasselt, de oudste Burger der stad, Cornelis 's Heeren, is ook het Campo Santo gaan vermeerderen g3 jaren en zeer hoog geacht, is waarlijk in de wieg niet versmacht In Aalst was elk verheugd en plezant, om 't artikel van 't manne ken uit 't Kemperiland en veel Katholieken van zui ver allooi beginnen te denken als de Députés zoo hun Stad en Arrondissement laten krenken, dan kiezen wij zonder respijt, den eersten kiezingstijd, voor vier vrije Kristen Democraten, die Dwang en Onrecht be vechten en haten. Uit BRUSSEL wordt mij ge schreven En 'k moet gelijk aan meester Faro geven dat Fransch-leeren een plicht wordt van den tijd dat is zeer waar, in alle oprechtigheid want velen otan naar Frankrijk voor hun brood; en zonder Franse r; men is daar quasi dood.. Daarom, wil mij eene goed verstaan, ik prijze zeer Vervacke's boeken aan; h die leest met aandacht en doorgrond, op korten tijd spreekt Fransch en Vlaamsch zeer pront. Het groot boek VERVAERCKE kost 3,5o het boek der verbui gingen en samenspraken 1 fr. franco 10 p. h. meer. Een Zondag zonder Mis hooren voor een Kristen mensch is een Tuin zonder Bloemen. Dijnsdüg, in de Kamer uit de Ristorante van M. Vaa Haelst ko mende, ik zag op den breeden roodvloeren trap komen afgedaald in volle prestante, M. Felix D'Herdt van Aalst, me dunkt met zijnen hoogen hoed, althans rood van ijver en van moed... Zou de Schepen der Aalster- sche Stee, ook loopen voor het Distrikschap meö. RUSLAND spreekt van 100 millioen pond sterlings voor een nieuwe Vloot... Is 't niet afgrijslijk en een oprechte menscheneterij 100 millioen pond sterlings en veel arme Polakskes sterven van honger en spreken van naar Frankrijk onze Boeren te gaan onderkruipen. Dat Militarismus I De lïieuwe munt. Men is reeds ieverig aan 't werk in de Munt, te Brus sel, om nieuwe stukken te slaan met de beeltenis van Koning Albrechtechter zullen de nieuwe munten niet voor Juni worden in omloop gebracht. Omtrent de nieuwe postzegels is nog geen besluit genomen. De Paus en Ceeilië. Het Ver3iag over de giften van den Paus aan de slachtoffers der aardbeving in Sicilië en Calabrië is verschenen. Daaruit blijkt dat de Paus aan de slacht offers eene som van 6 millioen 800,000 frank ter be schikking gesteld heeft. 'II iinmniMl—iiiiwr—Iwmrnamm Zondag 20 Februari igio om 6 uien 's avond LUISTERRIJK AVONDFEEST Men zal opvoeren hartroerend Drama in 3 bedrijven. IN TWEE UREN GENEZEN blijspel in een bedrijf. Prijzen der plaatsen 1® PI. 1,00; 2J®0,50; 3dc 0,30

De Werkman | 1910 | | pagina 3