R amp en-M isdaden-ö o gelukken Buitenland Het Lied der Werkers. Mengcliugskes. beeldekeus, aan alle prijzen. De Doodrijders Briefwisseling-Slielmans Refrein Aan 't werk, vlijtig aan't werk I Arbeid maakt ons sterk. Arbeid is de vreugd van 't leven Arbeid zal gezondheid geven Niemand mag voor d'arbeid beven Aan 't werk, vlijtig aan 'Lwerk Arbeid maakt ons sterk. 1. Hoort gij in 't eerst morgenuur Op straat de blokken kletsen 'i Is winter buiten, bits en guur, lii. niemand denkt aan zwetsen. Elk gaat zijn stappen, vlug en licht, Gaat 't daaglijksch broodje winnen. Elk wil met eer, getrouw den plicht, De taak weer herbeginnen... Een kr on van rook omkranst de schouw De wielen gieren, stampen. Daar staat de werker bij 't getouw, In vuile lucht en dampen. Zijn arbeid voert de weelde in 't land Draagt vreugd in d'huisgezinnen. God zegene ieder zwoegershand Laat ons den zwoeger minnen 3. Hij slaaft er voor een hongerloon Ellendig lange dagen. Geen roosje bloeit er op zijn kroon De smoorlucht met haar plagen. Zijn rechten treedt men met den voet Zijn klachten gaan verloren. De wetten grijnzen De arme bloed is voor 't slameur geboren Eens zal een mooier zonneschijn Aan 't roozig Oosten prijken. Dat zal de dag der werkers zijn, De nacht van 't rijk der rijken. Komt, werpt, u allen in den strijd Als ouwe veteranen, En roept uw broeders wijd en zijd Rondom de groene vane I Aan 't werk, vlijtig aan 't werk, Arbeid maakt ons sterk. Arbeid is de vreugd van 't leven, Arbeid zal gezondheid geven, Niemand mag voor d'arbeid beven. Aan 't werk, vlijtig aan 't werk Arbeid maakt ons sterk Uit het drama «WERKSTAKERS» Waarom hebben ze Jan Patat lid ge maakt van den luchtvaardersclub Omdat hij overal buitenvliegt I Bediende Mijnheer Meyer, vandaag ben ik 25 jaar aan uw handelshuis ver bonden. Patroon Zoo, zoo, 25 jaren Nu, dan kunt ge mijn geduld bewonderen I... DAAROM. Aan wie schrijft gij daar, Jefken Aan mijn grootmoeder, baas. Waarom zet gij zoo 'n groote let ters Het mensch hoort niet goed, baas Suske was barrevoets naar de cate- chismusles gekomen. Zoo Suske, nu hebt gij een paar schoone kousen aan, zei de Pastoor, waarop Suske antwoordde Ja, mijnheer Pastoor, zoo heb ik nog een heel kostuum. MEN MOET UITGESLAPEN ZIJN. Peer Knuppels kan niet opstaan des morgends. Zijt ge-niet verlegen, sprak zijne vrouw, ge moet tegenwoordig vroeg op staan om goed door de wereld te komen. Ja, maar ge moet tegenwoordig ook bijzonder goed ui>geslapen zijn om door de wereld te geraken, zei Peer, en hij bleef liggen. groote: keus van LcrsXe Communie- WREED GEVECHT te Brussel, Van den Brandenstraat, de Familie F. altijd in rusie met de Familie D., in 't zelfde huis wonendeZondag noen rond iure, de twee Mans, die gejeneverd hebben aan den trap, ze vallen uit in rusie, korts nadien gevecht De Vrouwen vliegen er tusschen 't is slaan, bijten, stampen en steken geknersel en ge schreeuw er zijn verscheide gekwetsten, die in Sint-Jans-Hospitaal liggen, o. a. vrouw F. die ia steken van een schaar in den rug heeft; man F. ia zijn wezen opengekaptal d'andere zagen er uit als bloedverkens 'Ne schoone Zondag voorwaarlieve tafe reeltjes. DOODELIJK ONGELUK. In de Vleugelstraat te Schaarbeek, waren twee arbeiders eene stelling aan 't plaatsen voor het huis 82, toen plots de steenen, die de hangladders ophielden, losgingen en de stelling in de diepte stortte. De werkman M. Vierendeels, viel in de •j diepte van eene hoogte van 10 meters en werd opgenomen met dubbele schedelbreuk en gebro- jj ken armen en beenen. De ongelukkige was op op den slag gedood. Hij is gehuwd, vader van 3 familie en woont in de St Franciscusstraat te St Joost ten Noode. j GEVECHT. Zondag morgend rond 4 ure, kwamen nacht raven in de Ruiterstraat, te Brussel, in botsing met ds policie. De agenten, in getal niet zijnde werden mishandeld, doch twee der ruststoorders werden niettemin aangehouden en in den amigo opgesloten. Spring nooit van een rijdende tram. Zondag avond wilde de 56jarige Jozef Lurkin, op de buitcnboulevards te Brussel van een rij dende tram springen. Hij werd met geweld tegen eon ijzeren paal geslingerd, bekwam zware kneu zingen in "t gelaat en aan 't hoofd en werd gansch bebloed opgenomen en naar St Pietersgasthuis gevoerd. RIJTUIGONGEVAL. Maandag avond is T. Dussendael, 54 jaar oud, landbouwer te Meldert, te Brussel aan de Ko ningstraat omgeworpen door een huurrijtuig en vertrappeld. De wielen reden hem over het li chaam. De arme man werd opgenomen met sche delbreuk, eene wreede wonde aan den hAls en inwendige kwetsuiëo. Hij werd in St Jansgast huis verpleegd. Schrikkelijk Motorijwielongeval. Zaterdag namiddag kwam de zoon van den smid van Londerzeel-Heiae, van Brussel gere den. Aan de statie springt opeens een hond voor zijn machien. Het beest willende ontmijden, had hij eene met steenen geladen kar niet zien staan aan het Café de la Gare. In volle vaart reed hij op het gespan aan en werd bewusteloos, met gapende wonden aan het hoofd en gebroken kaakskbeen in het Café de la Gare binnenge dragen, waar hij verzorgd werd. WREEDE MOORD. Zondag namiddag was Paulina Verheyen, 20 jaar oud, t-_no wandeling gaan doen in de omstsreken van haar dorp, te Rillaer. 's Avonds kwam zij niet te huis en men ging opzoek. Eindelijk is haar lijk gevonden in een bosch. Het meisje was op afgrijselijke wijze ver moord. De smart der ouders is onbeschrijfelijk. Men weet nog niet wie die misdaad kan ge pleegd hebben. zijn als de dood en staan nooit stil't wordt wreed I Wacht maar 1 ze zullen wel zeggen later Waarom hebben zij naar Daens niet geluis terd 1 Hoort wederom een serie van malheuren Te GENT zekeren Alfred Stepman, 60 jaar, rijdt uit met een stootkarre een Otto komt bot- selings af en rijdt hem morsdood. Te BRUSSEL, in de Zuidstrr.at, 'ne zekeren Bert De Raedt, omgeworpen door een Ottomo- biel, zijn rechterschouder gebroken en een diepe wor.de aar. zijn hoofd. T'ANDERLECHT 3 werkmenBchen die te St Gillis arbeiden, over de laan gaan, verrast door een Ottomobi&l 2 die konden wegspringen de derde omgeworpen, overdekt met wonden en kwetsuren. Bij Bergen, te QUAREGNON, een Otto in botsing gekomen met den wagen eener Mulderij, aan den omdraai eener straatEen peerd dood, den Otto kapot, gelukkig niemand gekwetst. Te BRUSSEL, op de Anspachlaan, botste Zondag avond een Ottobus op de kar van Michel Aelbiechts. De stoo kar werd vernield en haar eigenaar zu aar gewond aan het hoofd. Te MEYSSE, op den steenweg botste zondag namiddag een Otto op eene kar. De chauffeur Leon D., werd opgenomen met gebroken rech terbeen en eene diepe wonde aan het hoofd de voerman Kan-l V., van Grimbergen, werd den linkerschouder gebroken en bekwam ^kneuzingen op gansch hel lichaam. T'ANTWERPEN, in de Langebecldekens- straa', werd het Sjarig kind Maria Georges, door een oitomobiel vt rr.st en ten gronde geworpen. Het kind bekwam lichte kneuzingen. Moordpoging en zelfmoord te Blaesvelt. Leonie Schcitjcs, echtgenote II. Huyghe, werkt dageiyks bij de weduwe Van Roeye. Maandag morgend werd zij in de woning dezer laatste aangeland door Georges Do Prins, brou wersgast, ook aldaar in dienst. D-.z'c bracht zijn slachtoffer messteken toe in hel hoofd en het gelaat. De vrouw bood hevigen weerstand en zoo werden de vingeren hater ling kerhand afgesneden. De Heden van het huis snelden toe op haar noodgeroep en vonden haar bewusteloos in een bloedplas liggen. Dijnsdag morgend heeft men het lijk van De Prins gevonden in een vijver van het bosch, nabij het kapelleken. De misdaad gebeurde met een kuipersmes. Meer dan eens had De Prins bedreigingen laten hooren. De toestand van het slachtoffer is zeer beden kelijk. KIND NEERGESCHOTEN. Maandag namiddag was de 8jarige Jan Du- moulin, wonende met zijne ouders te Hernée, op een ladder geklommen die tegen eenen boom stond achter het vaderlijk huis. Eensklaps knalde eeu carabinschot en de kleine viel bewusteloos ten gronde. Het manneken was zoo erg getrof fen dat hij 's avonds overleed. Men weet niet van waar het schot kwam. VROUW LEVEND VERBRAND. Te Eugies, tegen Bergen, vond men maandeg eene oude vrouw, Maria Delannois, 82 jaar oud, dood op den koer harer keuken liggen. De |oude vrouw was verschrikkelijk verbrand verbrand met moeite kon men haar herkennen. Men denkt dat de sukkel bij de stoof zat, dat haar kleederen vuur hebben gevat en dat ze levend werd ver brand. Altijd hetzelfde. Maandag viel het 2 jarig dochterken van den koster van Longtani (La Louvière) in een ketel kokend water die in den vloer stond. Men wanhoopt het kind te kunnen redden. LEVEND VERBRAND. Zondag avond, Maria Depasse, 23 jaar oud, dienstmeid bij M. Laterre, te Gosselies, was bezig met de kachel te kuischen met was en ter- pentyn. De pot viel en schoot in brand. De klee- renjder meid vatten vuur en op een oogwenk ge leek ze een levende fakkel niettegenstaande spoedige hulp, bezweek de meid eenigeuren later. Te PARIJS, rue Vaugirard, is aan gehouden een soort van Blauwbaard, die uit jaloezie zijn Vrouw vastgebonden legde met een keting 't is 'ne fottograf. Te SANTIAGO is een Diligencie aangehouden 18 Spanjaards zijn ge kwetst. Te BOCHIM, Duitschland, zijn 40 mijnwerkers door het grauwvuur ge dood en een groot getal gekwetstde mijn hoort toe aan het huis Krupp, van Essen. OP 'T SCHOON EILAND Creta is een zware aardbeving geweesthor rible 1 Groote gebouwen zijn ingestort. Te PARIJS, een Priester, Directeur in een Hospitaal, 64 jaar, volgt een lijk, toen Gaston Renaud, zoon van den Over ledene, naar hem toesprong en hem twee messteken toebracht die schromelijke misdaad werd gepleegd in een razernij door genever. Te SAN LORENZO, Kalifornië, is de buskruitfabriek door eene ontploffing verwoest en vernield. Er zijn 20 dooden. lïOLLANDSCH -SCHIP VERGAAN. Tusschen Boxhaven en Rotterdam is het Hollandsch schip Dankbarheyd door den storm overvallen en met man en muis vergaan. De kapitein en gansch zijn huisgezin zijn ook omgekomen. Te MARSEILLE, in de Bank, sukkursaal der Compagnie Algérienne, werd een diefstal van 175,000 fr. ge pleegd. Een streng onderzoek werd in gesteld. ITALIAANSCH SCHIP VERGAAN. Door de geweldige tempeesten is het Francisco Ciampa dat uit Chili weer keerde, geladen met salpeter, vergaan in de baaien van Clanakilty, zuidkust van Engeland. De bemanning, bestaande uit 21 man, verdronk. Het gerucht loopt dat de pakket boot Mauritania, der Cunardline, op 19 Februari uit Liverpool vertrokken, vergaan is met man en muis. Onlusten in Fransch-Congo. Onlusten kwamen voor te Ouwang, aan den rechteroever van den Congo- stroom. De expeditie Prokos bereikte Bolly. Er zijn verscheide dooden en gekwetsten aan Fransche zijde. Te MUNCHEN waren zes jonge arbeiders bezig met hout te hakken op den Roethelstein en werden door een sneeuwval verrast en medegesleept. Drie hunner konden zich losworstelen. Toen zij hunne kameraden ter hulp kwamen, vonden zij drie lijken. Te TOULON heeft Lucie Croesi, 37 jaar oud, moede van mishandeld te worden door haar man, op hem twee re volverschoten gelost. Haar man ziende dood vallen, ging zij zich gevangen geven. Aalst, 17 Februari 1910. Heer Volksvertegenwoordiger, Wij ondergeteekende stielmannen in het werkhuis van Aalst, nemen de eerbiedige vrijheid U een schrijven te richten, ten einde U onzen toestand bloot te leggen en smeeken U alle pogingen bij den heer Minister aan te wenden om hem te verbeteren, zeer wel wetende, heer Volksvertegenwoordiger, dat uw machtig woord en uwe invloed zeer veel tot het welgelukken zal bijdragen. Tot staving onzer vraag zullen wij U tot inlichting de volgende mededeeling voor oogen leggen, ten einde gij U zelf kunt overtuigen hoe netelig en kommervol onze toestand is. ln.de veronderstelling dat een Stielman aanvaard wordt op éen en twintigjarigen ouderdom, zal hij een dagloon ontvangen van 3 franken of ten hoogste 3,20 fr. en moet daarvoor een proef maken, als bewijs op de hoogte te zijn in zijn vak, vrij zijn van alle lichaamskwalen en in het bezit zijn van een certificaat van goed gedrag, het geen hem 75 of 80 fr. op eene maand opbrengt. Alle 4 of 5 jaar ontvangt hij 0,20 c. per dag opslag, hetgeen na 25 jaren dienst hem een loon van 4 franken zal uitmaken of 100 fr. per maand. Nu in vergelijking nemen wij een arbeider op denzelfden ouderdom die 3 fr. per dag wint en 30 dagen betaald wordt in eene maand, deze ontvangt 90 fr. en na ten hoogste 10 jaren dienst zal hij 102 fr. te maand ontvangen. En die arbeider kan nog bijwinsten hebben. Onze vraag naar een verhooging van loon is, zooals U kunt overtuigen, zeer rechtvaardig en billijk, en boven staande bewijst dat het loon van een Vakman ver bene den deze van een Arbeider is, terwijl in de private nijver heid het loon van een Stielman boven allen verheft wordt. Bovendien in de Staatswerkhuizen is ons werk afmat tend en ongezond, geheele dagen moeten wij in vochtige putten werken zware teugen handteeren en ons in gevaar stellen verminkt of gekwetst te worden. Hopende, heer.jVolksvertegenwoordiger, dat Gij onze bede zult aanhooren, dat ons schrijven van Uw edel en goedhertig karakter eene verdiende ontvangst zal ge nieten, noemen wij ons Uwe nederige Dienaars. NOTA. In die zaak hangt alles af van de Katholie ken Ze moeten geen artikels schrijven ze moeten daar voor 't Werkvolk niet vereenigen. Indien 6 Katholieken Gekozenen wilden met ons aandringen en stemmen 't ware erdoor. In 1900 vroegen Priester Daens en Pieter Daens het minimum van 3 fr.. Niet éen Katholiek stemde JA. Als 6 Katholieken willen, alle Hongerloonen zijn we.4 in Staatsdienst, en elk kon er leven volgens staat wat moet daarvoor gedaan worden Het volgende Aan den Minister zeggen Wij stemmen uw Budjet niet of gij moet er de kredieten inschrijven, die noodig zijn, om Dagloon en Jaarwedden te verhoogen.naar recht en rede. Pieter Daens. ÏTJf üpnf Slechts drij maanden scheiden ons nog van de kiezing vele Kiezers hebben misschien van nu af besloten voor welke lijst zij gaan stemmen. Altijd zonder onderzoek voor de oude partijen stem men, dat is slaaf zijn, dat is de keten van dwang gansch hun leven voortsleuren, dat is kruipen en vertrappeld worden. Kiezers, in de oude partijen is het dor en droog, maar in de rangen van de Christene Volkspartij heerscht een buitengewone geestdrift ons programma, zoo schoon, heeft a u.trekkingskracht genoeg om het Volk te doen toe- stroomen, oude Vrienden keeren weer, terwijl nieuwe leden gedurig onze rangen komen vermeerderen. Kiezers, terwijl d6 oude partijen verscheurd zijn door oneenigheden, in onze partij is volkomen eendracht die de behouders ons benijden. Over eenige dagen schreef de Landwacht r.og dat hij benieuwd was het Programma der Christene Democraten te kennen maar Landwacht, toch in krijgskwestie is Dat ja, is waar Heb ik mijn bloed niet gewaagd voor uwen Troon Marcus Superbus is een mijner dapperste Krijgsmans Keizerlijke Godheid, als loon mijner Diensten, is het te veel wat ik heden vraag? Te veel Eén enkel Kristen te sparen Als al de anderen uitgeroeid zijn I... Wat geelt het d: t eene van die soort blijft leven I Nero stak zijn walgelijken rasphuis-kop voor over hij scheen gu.istig te zijn aan de genade; doch de nijdige Berenicia vazelde iets in de oo ien van Keizerinne Poppeadeze murmelde Nero Nero Nero keerde zijn hoofd naar Poppea... De Keizerinne deed een krachtig ont kennend teeken, waarop Nero zich achteruit schoof in zijnen gulden zetel en riep met sissen de stem Neen, neen, het kan niet, 't ware verraad. En in de zaal ging een gemompel van Ver raad Ja verraad I Marcus Superbus deed een stap nader en de stem verheffende - Keizerlijke Godheid, zegde hij, als velen u verlieten en uwen Throon in gevaar wa s wie is u standvastig bijgebleven Ik kan het niet loochenen Gij, Marcus Superbus.. Doch, waarom wilt gij die verfoeie- lijke Kristenen beschermen Moest een an dere het doen, het zweerd der Beulen lag op uw hoofd. De twee Beulen, nevens den Throon recht staande, deden hun lang blinkende zweerd rin kelen. Berenicia hijgde van lust, om het hoofd te zien vallen van den Romein, die eene Kristinne verkoos boven haar.

De Werkman | 1910 | | pagina 2