Friester Daens DE DENDER in rechtstreeksche verbinding net (ie Nedersehelde. F' D* Te verkrijgen op ns Bureel Keukenboeken Huishouding eu Lii udbouw Loopende Nieuws Verzoekschrift van Reizende Werklieden maar een partij verdeeld, en 't is de Katholieke en in derdaad stemde een deel katholieken de wet niet, omrede de persoonlijke dienst die werd ingevoerd, terwijl de an dere om dezelfde reden zoo verschrikkelijk tegen zijn. Ja, om de grooten te behagen, nu spreekt gij van Vrij- willigers-legers; maar wie i.eeft het doen schipbreuk lij den, door onnoemelijke handelwijs, door altijd meer geld, geweeren en kanonnen, door de forten te stemmen, door ons den Congo als geschenk aan te geven. Zijn het niet uwe katholieke broeders, die gij nu hui. chelachtig de militaristen noemt en van Congo spre kende, aardige zaken vernemen wij, schrikkelijke ziekten" tn België onbekend, maar die men bekomen 'kan in he» zwarte land, het paradijs der behouders t Kiezers van Vlaanderen, Brabant, uit 't Walenland, overal waar de Christene Democraten hebben post gevat, aan u is het gegeven al die akeligen tooneelen te doen ophouden stemt in Mei aanstaande voor de Democra ten. Th. V. W. Het baarde nog al verwondering in Aalst en omstreken toen wen vernam dat het voorstel van Dender en Schelde verbinding weder te berde was gebracht door ons Stede lijk Bestuur. Immers, dit voorstel werd reeds zóó dikwijls vooruit gezet en onmiddelijk daarna in den vergeethoek gewor pen, dat menigeen wanhopte-die broodnoodige verande ring ooit te zien uitvoeren. Burgemeester Geeraerdts, voor de tweede maal, heeft het voorstel uit de vergeethoek gehaald en gaan de goed keuring van de Gemeenteraad onderworpen, welke aan stonds besloot krachtig door te werken. Zal het nu eindelijk lukken Is het nu rijp We hopen het. Wat zekers is, ditmaal zal er met meer kracht en hardnekkigheid gewerkt worden tot het beko men van die nieuwe uitweg, die het begin zal zijn van een tijdperk van bloei en vooruitgang voor de Dender boorden en haren handel en nijverheden. En wat is nu eigentlijk dit voorstel Het bestaat enkel hierin: De Nederschelde te Baasrode (Briel) verbinden door eene vaart met den Dender nabij Denderbelle. Een enkel Sas zou moeten gemaakt worden te Baesrode en de lijnen van den ijzerenweg zouden bo ven de Vaart gebracht worden. Van af het ontstaan van dit voorstel (1750) was de stad Dendermonde de grootste tegenkamperimmers door die nieuwe vaart zag zc hare inkomsten van Sasgelden enz. verminderen zelfs beweerden sommigen dat het den dood en ondergang was der Stad I De ongegrondheid dier beweering zal uitschijnen klaar en duidelijk, als men de groote voordeelen der nieuwe vaart, zal in oogschouw nemen. Het onmiddelijk en grootste voordeel is de Bewoners der Denderboorden immers van overstroomingen te be vrijden. Immers, twee uitwegen verspelen meer water dan eene te meer, het eenige Sas te Dendermonde is onvol doende; dat is lang geweten en de jaarlijksche overstroo mingen bewijzen het. Tegenwoordig met samenstrooming der waters, [staat het vóór Dendermonde soms weken en weken onder bez. te Appels, Audegem en Dende'helK En hier ligt voor de Stad Dendermonde een onrecht- streeksch middel om de verloren inkomsten in te win nen. De aan den oever liggende landijen en eigendommen zouden heel vast stijgen in waarde, gezien men dan voordeelig die gronden zou kunnen bezigen, terwijl ze nu bijna het jaar door in echte moerassen worden herscha pen. Verders, men zou geene schade door overstroomin- gen teegebracht, meer te vrezen hebben, terwijl nu veel Keizerlijke Godheid, zoo hernam de Pre- fekt met vrome kloekheid, meermaals waagde ik mijn leven vele anderen vielen u lastig voor gunsten en voordeelen ik vroeg niets.. Heb ik u niet verheven tot het hoog Ambt van Prefekt des Keizerrijks Huist gij niet in een prachtig Paleis Keizerlijke Godheid, dit hoog Ambt, die Voordeelen wil ik afstaan, als mijne vraag toe gestaan wordt Welke dwaze uitzinnigheid is de uwe I Keizerlijke Hoogheid, kan ik de innigste gevoelens van mijn hert bedwingen Voor al mijn bewezen dienster is het te veel de vrijheid van een enkele Gevangenen Kan die Vrijheid aan het Roomsch Keizerrijk eenige schade be rokkenen Ach, ik bid en smeek U. Nogmaals was Keizer Neio bewogen Inderdaad, murmelde hij, Marcus Super bus was mij altijd genegen nooit had ik over hem te klagen Als ik hem daarmeê kan ge lukkig maken En wederom neigde Nero zijn hoofd tot Pop- pea de sluwe Vrouw blies hem in de ooren En als de Prefekt op zijne beurt Kristen wordt, hoe is het dan met uwe veiligheid 't Is waar, grinnikte de wreedaard en zijne stem verheffende Prefekt, sprak hij, wat ge vraagt, is onmo gelijk Dring niet verder aan laat u niet over halen door die valsche sekte doe uw plicht, onverbiddelijk; of... De Prefekt bleef staan.. Ga weg, brulde Nero de Dochter die uw hart veroverde. Mercia, sprak Poppea. ja, ja, deed Nero, Mercia, sterven zal met al de andere van dit laag gebroed. geld wordt uitgegeven voor schaden te dekken en slacht offers te helpen. Het tweede voordeel, dient voorzeker in opmerking ge nomen te worden, 't Is eene aanzienlijke verkorting der reis van Antwerpen naar Aalst, Ninove en Frankrijk. Die verkorting zou meer dan 7 kilm. beloopen en de tijd, door de schippers gewonnen zou aanzienlijk zijn. Nu gebeurd de doortocht te Dendermonde heel traag, bovendien bij grooten watervloet, is hij 0111 zoo te zeggen, heel onderbroken. Dan zou men ongestoord kunnen doorvaren groot voordeel voor schippers, verzenders, nijveraars enz. De overlasting te Dendermonde zou verminderen en daar ook zou alles veel regelmatiger kunnen geschieden. Men ziet het die verbinding is een werk van alge meen nut en voordeel. Dendermonde zou, wel is waar, 'n paar duizend fran ken 's jaars kunnen verliezen, doch wat is dat in verge lijking van de verzekering nooit geen schade van over stroomingen te moeten onderstaan Edoch, de belangen van een heele streek, het alge- meene best weegt toch sterk over tegenover de belangen en voordeelen (die op andere wijze kunnen worden inge- wonnen) eener enkele stad. Wat men er ook over zegge, onze overtuiging blijft vast dat die verbinding een werk is, noodzakelijk en van algemeen belang en nut, zoowel voor scheepvaart als voor handel en nijverheid der Dendervallei, want dan al leen zal den Dender gewaardeerd en druk bezocht wor den. We hopen dus dat er niet zal gedrenteld worden en bijzonderlijk onpartijdig gewerkt om de Denderboorden veilig te maken en onze Rivier in waarde te doen stijgen. ROZA VAN TANNENBURG voorbeeld van kinderliefde. Nieuwe verbeterde uitgave. 0,75 Onpartijdige levensbeschrijving van j NAPOLEON Met zijne wonderbare en talrijke overwinningen in alle gewesten der wereld. 150 De lotgevallen van ROBINSON Nieuwe verbeterde druk met platen. 1,00 Geschiedenis van het GEBOCHELD MANNEKEN en van de zes Broeders van den Barbier. 0,50 SCHOONE HISTORIE VAN FORTUN"A.TIJS BORZE en zijn wenschhoedeken. Deide uitgave. 0,75 ISA "V-A.3ST BRABANT Wonderschoon Historiek Dramatiek Verhaal. 0,40 De Menscheniiatek Romantisch verhaal uit het overgangstijdstip van de Fransche tot de Hollandsche Regeering onzes Landes. 0,40 Wonderbaar Leven van CARTOUCHE i Hoofdkapitein van eene groote bende Beursensnijders, Gauwdieven en Moordenaars. Opnieuw verbeterd en vermeerderd met het boeiend verhaal De laatste dag van Cartouche. o,75 Het spaarzame Keukenboek door Cauderlier. Wie mij zal lezen zal koksbaas wezen. 4,00 KEUKENBOEK door Cauderlier 10* uitgave bevattende de gebakken met Mondamin ver vaardigd. i)00 GEBAKKEN EN CONFITUREN door Couderlier 2,00 DE BELGISCHE KEUKENBOEK 1 00 PRACTISCH KEUKENBOEKJE voor Werkman en Burger, door Me Goemans-Buys. 0 50 BEPROEFDE VOORSCHRIFTEN voor het vervaardigen van warme en koude Bowl's en van eenige warme en koude Dranken. 1,00 Geheimzinnige Verdwijning of helsche Wraak naar het Engelsch door Miss Braddon. 2,50 De Kunst om tot het Volk te spreken. 0,60 i LEVEN VAN GENOVEVA VAN BRABANT Huisvrouw van den doorluchtlgen Palatyn Sifridus. 1,00 DE GESCHIEDENIS VAN Robrecht den Duivel Hertog van Normandië. 0,75 OF RAADGEVING EN VOORSCHRIFTEN door Rector Van den Bosch. 1,50 Goud en Bloed gevolgd van verzoening en zegen, door F. Mannheim prijs 2 00 De Boeren van Ooien boertige en kluchtige geschiedenis, aan 1,25 franco 1,40 De Daghuurwat zij is en wat zij zijn moet door F. R. Doctor in Wijsbegeerte en Letteren nriis 0.40 BELGISCHE N^GOCIANT of Tafel van Rekeningen, berekend in Brabantsch cou- rant geld met deszelfs waarde in franks en centiemen. GASTON BLAN KAERT°'85 ol de eerste Binders. Romantische Verhalen uit devoor gaande eeuw, door Siivain Van der Gucht. 1,50 Het Landelijk /Vctboek uitgelegd volgens de be- spreking in onze wetgevende Kamers, door A. De Bac ker. advokaai-Volksvertegenwoordiger. prijs 0,60 ONZE STRIJD, door Priester Fonteyne. 0,10 LEVEN VAN door Heter Daens, een groot schoon boekdeel met portret, en fac-simile, aan 1,50 franco 1,75. Dit LE VEN is de Geschiedenis der Kristene Volksi met de beroerde dagen van Kamer- en Gemeentekie- zingen in Aalst Regen, Regen, Regen I Het Is overal 't zelfde geklater van water, water!.. Langs veel kanten Overstroomieg. Te Schellebelle, Calcken, Overmeire, Uyt- bergen enz. zware Overstroomingenhet is bijzonderlijk M. Du Catillon, die zich die zaak aantrekt.." Eere en Dank zij hem I Bone Giorno, den goeden Dag aan iedereen Zaterdag, in ons Lokaal, die mij eerst aansprak, was 'ne Landsman van Meldert, en vroeg mij in de Gazet te klagen over den AFFLIGEMDREEF, die onveilig wordt en schier onbegangbaar, ge zpudt erin verzinken, advies aan Meldert en aan Hekelgem ik hoop dat er zal voor gezorgd worden. Numero 2 was DENDERHOUTEM,Houtem aan Dender, Tramloos, maar niet Modderloos. De Gouverneur heeft aan den heer Taleman en medeonderteekenaars laten weten dat de Voetweg103 een wettelijke breedte heeft1 meter, zoo dat de afsluiting niet op den weg staatVerder dat bfj het aanstaande goed sesoen, maatregels zullen genomen worden om bedoelden weg in de mate van het mogelijke te herstel len. Gent 16 Februari 1910. Denderhautem staat te Gent aangeboekt als zeer nalatig voor banen en wegen, iets wat des te erger is, daar Dender hautem verre is van alle Statie en zonder Tram., 'tls droef en sP\)tiS.vo°r znlkre groote belangrijke Gemeente, Volksrijker en machtiger in Nijverheid dan menige Stad. Te DENDERLEEUW is 't gedurig meten aan de Statie met 3 Brigades Pikeurs en Ingenieurs... Als 't kloksken van Rome luidt, ze meten nog.. Zal de nieuwe Statie er eindelijk komenzij is er broodnoodigde Statie is zeer ongezond en hoogst gevaarlijk.. T'HERDERSEM Schooloorlog gelijk wy beschreven hebben van den kant onzer Vrienden deftige werking, door middelen van overtuigingelk in zijn vrijheid laten.. Een foede uitslag bekroont het deftig werk.. Van den anderen antDWANG EN LASTER 1 LASTER EN DWANG Re- spice finem zulke zaken altijd een slecht einde hebben. HAALTERT, (bij Aalst) de Parochie van M. Volksverte genwoordiger De Saedeleer; is 't waar dat daar Brouwors- asten zijn aan 1 fr. 50 voor den langen dag van 5 en half tot 8 ure 's avonds. 1,50Mijn achtbare Collega De Sadeleer, die nu begint te strijden als Demokraat, zal ongetwijfeld zulke Hongerloon doen eindigen. GROOT VOLli ZIEK De Keizer van Duitschland, al zyn leven een halve panne geweest, is suchtig, leidlich, er kann nicht ansgelan Prins Hendrik van Holland is zeer sloensj en de 't Reizerinneken van Rusland lijdt schromelijk door haar zenuwen of te zemelen somtijds trilt zij als een blad en valt in appelflauwte.. Ik heb het al zoo dikwijls ge schreven Dat ze de Boeken van Vader Kneipp raadplegen of naar Sleydinge gaan of naar Rue de la Revolution, nr 18, Brussel. Die goeden raadt versmaadt, kan hij hulp vinden in zyn kwaad Aan de Heer Minister van Spoorwegen te Brussel Mijnheer de Minister, Wij allen, inwoners van Lede, Erpe, Cherscamp, Schelle belle, Wichelen en omstreken, nemen de eerbiedige vrijheid aan llEd. ter kennis te brengen de groote moeilijkheden welke wy dagelijks ontmoeten vooraleer op ons werk in Brussel te geraken. Mijnheer de Minister, wanneer wy den nachtdienst doen, welke aanvang neemt om 61/2 ure, zijn we verplicht in Lede den trein te nemen om 2,21 u. Gaan wij naar eene andere statie Aalst of Haaltert dan moeten wij meer dan eene uur en half verre te voet. Ge ziet, Mijnheer de Minister, als wij thuis komen om 9 ure 's morgends en reeds om 2,21 moeten vertrekken, dat zoo een leven niet uit te houden is. Daarom wenden wij ons tot UEd., ten einde aan uwe hooge welwillendheid te vragen of er aan onze klachten geen ge hoor kan worden gegeven. Indien er een trein werd gevormd van Wetteren tot Den derleeuw, na trein 94 Expres Oostende dan hadden wi; in Denderleeuw alle gemak voor aansluiting en konden op die wijze op korteren tijd op ons werk zijn. In de hoop, Mijnheer de Minister, dat UEd, zal gehoor geven aan onze gegronde klachten, bieden wij U onze welgemeende groeten. (Hier volgen de Handteekens.) AALST. Benoeming Digtrikl-kom- missaris. Even duister blijft deze zaak... Inden donkeren wordt er j gewerkt en gekonkelfoesd, zooals naar gewoonte. Rond deze zaak is een heel drama afgelc. i, sluw en be- hending gespeeld. Het schijnt dat de heer De Clippele te kiezen had tusschen ontslag te nemen, zonder veel tegenspraak, of aanstonds afge steld te worden En dat na lange iaren op verdienstrijke en onberispelijke wijze zijn ambt te hebben volbracht En dat ten voordoele van 'n vreemdeling Is het misschien omdat M. De Clippelle een paar dagen licht ongesteld is geweest, dat men raeinde de gelegendheid gevonden te hebben hem zijn ontslag te doen geven, en zijne plaats aanstonds te laten innemen door een vreemdeling die er achter joeg, en ongeduldig begon te worden M. De Clippelle ziet er nochtans nog fel en kloek genoeg- uit om zijn ambt behoorlijk uit te voeren Maar wat zullen we zeggen Aalst is beroemd om zijne oii\ gerechtigheden, nm zijn konkelfoes en koziintjeswinkel\ Toch belet het niet dat men de hoofden bijeen begint te steken dat er gemurmerd wordt door lieden die dergerlijke werkin gen niet kunnen goedkeuren, die de woorden recht en eerlijkheid niet aanzien als een ijdel woord. Door Ka- tholieken.die walgen en verstikken van die verderl'lijke alleen- heersching of czarisme. Het zal er eens wreed opzitten Doch binnenlijds zou het\ wel kunnen gebeuren dat de plaats aan een vreemdeling valt I en dat de heeren Van der Haegen en De Herdt bedrogen en verlaten worden door hunne beste vrienden, niettegen- staande zij beiden al de voorwaarden veroenigenom die plaats met recht en rede te bekleeden. Maar wat spreek ik van recht In Aalst is recht... krom.

De Werkman | 1910 | | pagina 3