Kamer van Volksvertegenwoordigers. Redevoering van Pieter Daens over de Schoolkwestie. f Zitting van 24 Februari. l Kitting van 25 Februari M. Daens. (Op de Tribune). - Mijne lieeren, het lager Onderwijs, de Volksscholen gaan bij zonderlijk ons, Democraten, aan, wij die onder het Volk leven en weten hoe ellendig vernederend het is ten gevolge van gebrekkig Onderwijs. Ook doet het mij deugd en vreugde aan het hart hiervoor de eerste maal die schoone zaak te kunnen bespreken en verdedigen in mijne vlaam- je voeren, ons eigen Volk zou dit doeu. schetaal. t M. Buyl. Zeer wel l Mijne heeren. toen m het jaar 1893, na veel M. Daens De heer Woeste is tegen de moeite en pogingen, het werkend Volk een klein LeerplichtDat is nie's buitengewoons van gedeelte van het stemrecht veroverd had, en toen J zjjnentwege. mijn broeder zaliger,^Priester Daens, met^Advo- jti welk vraagstuk is ooit de heer Woeste een vinnig, zoo vernuftig en zoo werkzaam, wel uit den afgrond der onwetendheid oprijzen en het Snikste Volk van Europa worden zooals vroeger. ian zouden onze Werklieden niet meer gelijk nu, naar Frankrijk en Rusland moeten trekken om daar de grofste en ruwste werken te doen en al- zoo hoe langer hoe meer nog lomper worden. In derdaad, grof werk verstompt den geest. Dan zouden de vreemdelingen niet naar hier moeten komen om de fijne werken, de kunstwerken uit katen De Backer"en Pelsmaeker, met Dr Van de Velde, Frans Sterck, Ducatilion, Plancquaert, Smid Lambrecht en Pieter Daens, de Kristene Volkspartij stichtteden, was hun eerste woord Onze Volkspartij moet vrij en vlaamsch zijn en zij zal tevens eene Kristene Volkspartij wezen. Heel dikwijls hebt gij hier mijn Broeder zaliger hooren verklaren dat de Godsdienst onthoudt deze woorden wel, gij Leden van de Rechterzijde dat de Godsdienst geene politieke Godsdienst moet zijn, ma.ir een Godsdienst van rechtvaar digheid en broederlijke liefde. De Godsdienst, zegde Priester Daens, is de beste steun en de grootste roem van de samenleving. Onlangs zegde de Kardinaal-Aartsbisschop Mercier op het vermaard Congres van Mechelen De Godsdienst is niet enkel het gebed, rnnar de ziel van den Godsdienst is Opoffering, Toewij ding en Liefde tot den Evenmensch. Maar gij. heeren der Rechterzijde bijzonder, als gij uw ge weten onderzoekt, en als gij u afvraag' of gij den Godsdienst in dien zin begrijpt en oefent, of gij de Rechtvaardigheid gezocht hebt in de politiek en in de wetten, dan inoogt gij wel zeggen: neen, mea culpa, wij hebben het Volk arm, on gelukkig en onwetend gelaten, wij hebben de Rechtvaardigheid en de Broederlijke Wetten laten verdedigen door mannen van de Linkerzijde, door Radikalen en Socialisten. Welnu, ik hoop dat gij u zult beteren en den Godsdienst zult begrijpen gelijk hij is en gelijk Kardinaal Mercier, die den toestand wel kent, het u aanmaande. Wat nu de Scholen betreft, elk noemt zich hedendaags Democraat, want de wind waait in de zeilen der Democraten. Vroeger was de Demo cratie een fpest, maar nu ziet men dat het Volk machtig wordt en alleman wil Democraat zijn. Toch moeten wij de goede munt van de valsche onderscheiden en ik zeg dat al wie geen voor stander is van algemeen Stemrecht, van Leer plicht en van Persoonlijken Dienst, beschaamd zou moeten zijn de" naam van Democraat aan te nemen. De Leerplicht is noodzakelijk, want een ge leerd Volk zal een machtig Volk worden. De Leerplicht Is cene schoone zaak maar dwang mag er niet bij zijn ten opzichte van de k: us der School zoowel als er Ouders waren die hunne kinderen lieteruhalf naakt loopen en geen voedsel gaven, dan zou de Wet hen dwingen aan hunne kinderen te geven wat ze noodig hebben. Welnu, als er Ouders zijn die hunne kinderen in de on wetendheid gedompeld laten, mag en moet de Wet niet tiissehenkomen om hen te dwingen aan hunne kinderen het Onderwijs, het voedsel der ziel, t; doen geven In tjeze zaak zouden de Katholieken aan het hoofd moeten staan. De Heer zegde tot zijne Apostelen Gaat en onderwijsi de Volkeren, maar zijne Apostelen van hedendaags, de Katholieken, doen zij dit M. Buyssf.Zij laten liever het Volk dom en bot. M. Daens - Op dit punt hebben de Katho- 3 lieken hunnen plicht miskend. Dc heer Verhaegen zegde dat er 56,000 onge- 1 letterden zijn. Dit getal Is zeker veelgrooter Zij, die den toestand van nabij kennen, wete* dat een kind dat slechts éénmaal ter schole komt, op het schoolregister ingeschreven wordt. Zoo komt het dat vele kinderen dje m de sta- tfetieken opgeteekend staan geen Onderwijs ont vangen hebben Ik ben zeker dat er ten m-nsten 100,000 kinde ren In Belgiü zijn die geen Onderwijs genieten. Maar nemen wij aan dat dit getal slechts op 56,000 beloopt. Welnu, is het niet schroomlijk te denken dat 56,000 kinderen dom en wild en woest langs de straten en wegen loopen, zondereenig Onderwijs te genieten, om later de bedelaarsge stichten van Merxplas en Hoogstraten te gaan be olken. Indien de Staat verstandig te werk ging en rac-ergeld gaf voor de Scholen, dan zou hij min der moeten uitgeven voor Bedelaarsgestichten en Gevangenhuizen. f M. Buyl. En voor de gendarmen. M, Daens Wij vragen dus de Leerplicht tot den ouderdo n van J4 jaar, want er zijn vele kinderen die een onvoldoend Onderwijs ontvan- van den j Huisvader ongèschonden bewaard blij- »Laat ons met kostelyken wijn en balsem ons ven. verzadigen, en dat geen bloem des tijds ons Wanneer ik hier, gisteren en eergisteren, die i ontga, geweldige Redevoeringen hoorde, met die schro- 1 Laten wij ons kroonen met rozen, voordat melijke uitvallen tegen alle Godsdienstig gedacht, j zij verwelken geen bloemhof blijre onbe te midden het gerucht en het lawijt, dan moest ik zocht van onzen lust. de zaal uitgaan anders mijn arm ziek hoofd zou kunnen bersten hebben. De statistieken geven het getal op van dezen die lezen en schrijven kunnen Maar hoe worden die statistieken opgemaakt? Men vraagt Kunt gij lezen Ja» lk kan spellen B o-t-e r- h a-m, boterham I Kunt gij schrijven Hij teekent zijnen naam met pootjes en haantjes en die jongen wordt aange eekend als kunnende lezen en schrijven I Wij, die onder het Volk leven, wij kennen den i toestand. Ais wij met verzoekschriften rondgaan I om te laten ond-iteekenen, hoeveel jongelingen I en mannen komen wij niet tegen die ons zeggen dat zij noen lezen noch schrijven kunnen en i wanneer onze jongens iets w Hen leeren, gaan zij i naar de avondscholen. Een feit staat vasthet Volk wil leeren en opstaan uit den poel der on- 1 wetendheid waarin het gedompeld Hg. Zeer wel, ''"indien wij verplichtend Onderwijs hadden tot 14 jaar en vakonderwijs dan zou ons Volk, zoo man van zijnen tijd geweest Hij, die het Evan gelie kent, heeft hij dan nooit gelezen wat gezegd ^en geschreven is geworden door den Apostel Paulus, een demokraat en die de demokratie ge leerd had van Kristus, het opperhoofd van de de- mokraten. Deze Apostel zegde «Weest mannen van u^en tijd, in alles en overal Gij moet het zijn als nijveraar, als kunstenaar, enz Indien de heer Woeste, in zake van nijverheid en handel, te werk ging ais in zake van politiek, dan zou hij armer worden dan Job en weldra uitgespannen worden. Gelach links.) Dat de eer Woeste tegen de Leerplicht is, dat verwondert mij niet, hij blijft getrouw aan zich zelve.. M. Buysse. Hij had in den xvne eeuw moe ien leven. M. Daens. maar wat mij onbegrijpelijk I voorkomt, is dat de heeren Verhaegen en Carton de Wiart ook tegen deze noodzakelijke hervor ming opkomen. Dit verwondert mij, vooral van weg:- den heer Carton de Wiart die vroeger als dem -kraat stellig verklaarde in de «Justice Soci- Ve» dat de leerplicht moest ingevoerd worden. M. Buyl. Die tijd is lang voorbij, de heer Carton was dan nog geen volksvertegenwoordi ger. Gelach links.) M. Daens. Om nu aan hunne vroegere ver bintenissen voor Leerplicht te ontsnappen, ziet men ze hier rinkelen en krinkelen en allerhande uitvluchten zoeken 1 Arme demokraten 1 Hoe is het toch mogelijk dat zij, die aan het hoofd staan van katholieke werkmanskringen, de schoone zaak der Leerplicht versboten I Hoe is li et toch mogelijk dat zij niet met ons allen zeggen Laat ons de Leerplicht invoeien om ons Volk te verheffen, [om Belgie's naam te doen schitteren. Zijn dat demokraten De heer Verhaegen heeft hier gezegd dat de groote hollandsche dichter Schaepman een voor stander van 'Leerplicht was. Dat is waar Die groote man, die groote dichter stond recht in de hollandsche kamer om deze schoone hervorming te verdedigen niettegenstaande vervolgingen en bedreigingen. Leerplicht kwam echter tot stand en wij mogen zeggen dat boven Schaepmans edele e.» heerlijke gedichten zijn roein staat de Leerplicht als Kristen en Priester verdedigd te hebben en in de hollandsche Kamer te hebben doen zegevieren. Zeer wel links) De Leerplicht met volle vrijheid voor de Huis vaders, dat is eene goede, schoone, edele en ver hevene zaak Het kind, in zekeren zin, het kind gedoopt zijn de, de Kerk heeft er rechten op, doch alles in vrij heid de rechten van den Staat moeten ook ge volgd worden, maar eigenlijk het kind hoort toe aan zijne Ouders aan vader en moeder. Waar lijk, ik versta de heer Vandervelde niet wanneer hij hier komt beweren dat het kind aan zich zel- vèn behoort. Zou hij durven aan de kleine pas santjes vsn 7 tot 10 jaar zeggen Doet wat gij wilt. gij behoort uw eigen toe, gij zult uw zei ven besturen. M. Buyl. Gij vergeet dat de heer Vander- veld-- ook partijganger is van de vrije keus der school. M. Janson. Remettons k demain, monsieur le président. Tot morgen. M Daens. Ja, heeren, tot morgen, den goeden avond, De heer Voorzitter. Het woord Is voort durend aan den heer Daens. I De heer Daens (op het tribuun). Mijnhee- 'ren, ik zegde gisteren... M. Polet. Parlez done francais personne ne vous comprend. M Daens. Vous ne comprenez pas le fla- mand M. Pollet. Non, et je le regrette. M. Daens. Alors apprenez-le. Rires M. Polet. II est trop tard. M. Daens. Quand vous parlerez flamand, alors je parleral fran^is. Nouveaux rires). M. Polet ll ne me reste plus, dès lors, què m'en aller. M. Daens. Bon voyage 1 Hilaritè M. Polet. Merci. A Dehker Daens. Ik zegde dus gisteren, hee ren. dat al de ware Demokraten aanhangers zijn van Leerplicht, maar onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat volle vrijheid gelaten worde aan de i Huisvaderen de Huisvader kan van die volle Wat ijselijke woorden werden hier toch uitge kraamd Er is geen God, schreeuwde men, er zijn tien duizend goden en meer 1 Wanneer men herinnerde da' in vroeger tijden een liberaal ministerie de Christusbeelden in de scholen deed terugbrengen, dan hoorde men op de banken der linkerzijde uitroepen Die minis ter deed slecht. Christus moet uit de school 1 Daarbij kwam de heer Furnémont uitroepen Christene waarheden zijn er niet, er zijn niets dan christene leugens Toen men aanhaalde dat een Onderwijzer aan zijne leerlingen gezegd had «Er bestaat geen God 1 dan kwam van de linkerzijde die uitroe ping, dit wr< ede wo >rd Hij deed wel, er be staal geen God I Wat schromelijke taal, heeren 1 fJVer van mij hier te spreken als Godsdienst leeraar, ik ben een eenvoudig kristen mensch en zeg u rechtuit wat mijn hart mij ingeeft. Wij eer IVedigen uwe overtuiging van vrijdenker, maar Heeren der linkerzijde, hebt toch ook eerbied voor onze godsdienstige overtuiging. En komt niet af met zinnelooze spotternijen. De heer Van de Walle. Neemt gij aan dat zuivere zedeleer kan bestaan onafhankelijk van alle Godsdienstleer is dit niet mogeiijk De heer Daens. Laat ?e nog kunnen be staan. De Huisvaders zullen U zeggen dat zij daarvan niet willen. En wanneer de Huisvaders voor hunne kinderen een Onderwijs willen, ge staafd op den Godsdienst die sedert 1600 jaren bestaat, wat recht hebt gij aan die Huisvaders een onzijdig Onderwijs te willen opleggen Zulke drogredens en de spotternijen die wij hier gehoord hebben, zijn waarlijk onwaardig van eene wetgevende Kamer en daarbij, zij zijn in den hoogsten graad verderfelijk. De leering van Christus is een leugen, zegt gij. Die leering, heeren die men sedert meer dan zestien honderd jaar in de beschaafde wereld ziet heerschen Die leering hebben wij. eeuwen docr, zien eerbiedigen en zij heeft ondervinding gelaten, maar uwe ongeloovige leering, wat heeft ze tot nu toe bewezen Onze Godsdienst, heeft men hier gezegd, be^at geene waarheden, maar niets dan leugens. M. Van de Walle Wie heeft dit gezegd M. Daens.De heer Furnémont heeft be weerd dat er geene christelijke waarheden maar Indien de werklicd-n moesten denken dat, na de dood alles gedaan is, dat geen Hooge Rechter bestaat en ook jgeen ander leven, denk't gij niet dat ze allen zouden ééns zijn: Wij willen genieten gelijk de anderen, wij willen hebben wat de rijken hebben. Dezen hebben het recht niet in de weelde te leven wanneer wii van armoede en ontbering steiven. Ja, de werklieden zouden allen als tijgers opstaan tegen de Samenleving en hoe zoudt gij dan de orde kunnen handhaven De heer Van de Walle. Bijgevolg, de men- schen die geen Godsdienst kennen, kunnen ook geen zedelijke menschen zijn. De heer Daens. Ik heb het niet gezegd en ik verzoek U, ten andere, mij niet te onderbre ken, want de tijd is mij gemeten en de achtbare Heer Voorzitter zou mij algauw komen aanmanen te besluiten. De heer Voorzitter. Ja zeker. De heer Daens. Ik wil dus op de onderbre kingen niet antwoorden om den tijd van de Ka mer te sparen. Wanneer ik de afgrijselijke woorden die ik znoeven aanhaalde, hierin de Kamer hoorde uit spreken, dan zegde ik in mijn eigen Helaas 1 de Schooloorlog is weer daar 1 Van beide kanten zijn de messen getrokken zoowel van rechter- als van linkerzijde, en men gaat vechten rond de Scholen, en men gaat Oorlog voeren voor de Kinderen 1 Heeren, is er toch iets schandaliger en slechter voor een Land Want wanneer zulke oorlog gevoerd wordt, dan worden al de andere goede zaken vergeten en al de sociale wetten die zoo veel goeds moeten teweeg brenger, op de lange baan geschoven. Met M. Woeste en zijn stelsel, 't is School- ooilog I Hij wil hetofficifil Onderwijs bevechten en uitroeien, hij wil zelfs zoover gaan—en hierop roep ir. de.aandacht van den heer Minister dat zijn stelsel voor gevolg zou hebben geen andere scholen meer te bewaren dan scholen van Non nen en Broeders. Ik ben niet tegen de Kloosters, wel te verstaan als de Kloosterlingen in hun heilige Zending blijven en niet in geldzucht en politiek vervallen. Maar ik zeg U gaat toch zoo ver niet van al de wereldlijken uit de scholen te bannen. Ik heb hier een brief uit West Vlaanderen waarin men klaagt dat niets meer dan kloosters- scholen bestaan en men noemt een twintigtal alleen christelijke leugens beslaan, en gij liebt dorpen waar enkel scholen zijn door nonnen of gezwegen I Ik hoor met genoegen, dat gij die taal broeders bestuurd. Wanneer een doch er uit de afkeurt i burger:] de klassen der normaalschool gevolgd heeft en haar diploma heeft bekomen, kan zij M. Van de Walle. - Ik bevestig en daar ant wo rdt gij niet op, dat de zedeleer onafhankelijk is van alle godsdienstige theorie. M. Daens. Dit kan zijn in uwe opvatting en ik eerbiedig die denkwijze, maar dit is de onze niet. Wij aanzien die opvatting als een zedeleer in de lucht. Ik zeg niet dat de onzijdige scholen slecht zijn, maar ik beweer dat de Huisvsders iets beters wenschen. Ik zeg aan den heer Masson Waar zijn toch uwe zinnen als gij de christene leering de ver stomping noemt van den geest Wij willen werklieden die bekwaam en ervaren worden, zegde de heer Masson, mannen die meesters zijn in hun vak. Welnu, ik vraag aan het achtbaar Lid De christene leering, belet die de werklieden van ervaren te worden in hun vak? M. Van de Walle. De zedeleer b iet dit ook niet M. Daens. Hoe kan de christelijke leering de werklieden beletten mannen te zijn van voor uitgang, mannen van hunnen tijd M. Van de Walle. De heer Masson heeft dit niet gezegd. M. Daens. Ja wel, Mijnneer. Het onge loof geeft waarlijk redens in, die zinneloos zijn. Past op, Heeren der linkerzijde, •Jj werpt vergift In de waterputten 1 De heer Van oe Walle. Maar gij geeft den Heer Masson woorden toe die hij niet uitgespro ken heeft. De heer Daens. De heer Ma son heeft ge z?gd dat de geest verstompt wordt door Gods dienstig Onderwijs en dat hij Werklieden wilt aanleeren die beter zijn dan anderen. Welnu, ik vraag hem Hoe kan eene christelijke opvoeding beletten dat dit zou wezen en ik zeg Past op, de Godsdienst is goed voor iedereen en velen van uw verstandigste eigene mannen, als ze oud worden, wanneer zij ondervonden hebben dat niets in de wereld het hart kan bevredigen, dit alles hier ijdelhcid is, wanneer ze nabij het on bekende staan, veranderen van gedacht. En hier wil ik de woorden herhalen door den socialist Jaurés in de fransche Kamer uitgesproken Hoe dor, hoe droevig, hoe wreed is het leven zonder ideaal En is er een hooger ideaal dan dit va den katholieken Godsdienst Zonder hooger ideaal Heeren, wat zouden de werklieden toch moeten denken, de arme werk- vrijheid niet gemeten of er moeten scholen bestaan "„éT^n^eis' kennén dan de .voor iedere denkwijze. V De achtbare heer Van der Velde wilde dit recht van den Huisvader afbreken, met te zeggen dat het kir.d behoort aan zijn zeiven en alleenlijk aan zijn zeiven. Geen enkel Huisvader zou dit prin ciep durven toepassen, niemand zou aan de pas santjes van zes of zeven jaren, durven neggen Doe wat gij wilt, gij zijt uw eigen meester. Dit ware ten andere onmogelijk en met zulke gedach:eu zweeft de heer Vandervelde als een vliegmachien boven de aarde, heel omhoog, bloot doornen, moest het waar zijn wat geschreven staat in het Boek der Wijsheid over de heidensche wereld die zegt en leert Zelfs onze naam wordt met den tijd ver geten. en niemand zal aan onze daden meer gedenken. Want, ja, eene schaduw die voorbijgaat, is de tijd onzes levens en van ons einde is er geen terugkeerwant die is vergezeld en nie mand komt weder. Welaan dan, laat ons de tegenwoordige ges eld aan wind en storm. weiaan aan, taai ons ue uguiwuuruigL Wil men de vrede bewaren in het Land en ont- goederen genieten en de schepselen gebrui- snappen aan den schooloorlog, dan moet het recht ken, terwyl wy nog jong zyn, spoedig. geen school meer vinden, om haar brood te ver dienen en wordt ze in een Klooster ontvangen, dan is hare jaarwedde zeer, zeer gering. Ik zeg U dus, lieer MinisterGij hebt den heer Woeste niet gevolgd in dc zaak der Even redige Vertegenwoordiginggij hebt hem niet gevolgd wanneer het gold de grondwet te her zien, gij hebt hem ook niet gevolgd voor Mijn en Militaire Wetvolgt hem ook niet in fte Schoolkwestie. De achtbare heer Verhaegen heeft het reeds vroeger gezegd Met den heer Woeste gaat gij tot den ondergang I Heeren, de achtbare heer Ber'rand heeft hier zeker groote waarheden voor den dag gebracht. Zijne ondervraging nopens de schoollokalen en de bevolking der klassen, heeft haren nuttigen kant. In de Vlaanderen zijn er veel gemeenten welke hunnen plicht niet doen. Te Aalst, ik moet liet be kennen, staan de zaken goed het maximum der leerlingen is 50 per klas, maar in Oost-Vlaande- ren zijn gemeenten waar de Scholen in afgrijse lijke voorw ;arden staan. Ik heb hier een lijstje, ik stuur het u aanstonds, heer Minister, waarin men kan zien hoe ellendig het onderwijs op som mige plaatsen gegeven wordt. Nieuwenhove, 570 Inwoners, 42 meters vier kant. 68 Leerlingen in éen Klas Neigera, 500 luw. 53 vierk. Meters, 76 Leerl. in éen KI. Hundelgem 1000 Inw. 56 M. V. 116 Leerl. in éen Kl. Orroir, 660 Tnw. 37.5. M. V. 45 Leerl. in éen kl. Nederhasselt. HOOlnw. 78 V. M. 126 Leerl. in éen kl. Wachtekeke, 6000 Inw. 63 V. M. 98 L, in éen Klas. Ophasselt, 1425 Inw. 39,5 V. M. 80 L. in éen kl. Baasrode. 50<X) Inw. 52,5 V. M. 87 L. in éen kl. Dikkelvenne, 1800 Inw. 50 V. M. 80 L. in éen klas. Ninove, 8900 Inw. 56 V. M. 90 L, jongens in éen klas. Gysegem, 1700 Inw. 63 V. M. 80 L. in éen klas. Ninove, 8900 Inw. 57 V. M. 87 L. in éen klas. Moerbeko (Geeraardsbergen) inlichtingen ont breken) 108 Leerlingen in éen klas. En veel van die Scholen hebben maar eene kleine koer en het meestendeel zijn zonder over dekte speelplaats. Dus, in den winter, als het nat en vuil weder is, moeten de kinderen in slijk, sneeuw en wind, den speeltijd overbrengen. Daarbij - en dit is een punt van allergrootste gewicht - overal ontbreekt een geneeskundig toe- zicht. Gij, vader, zendt uwe kinderen naar de school en daar in de school, is er niemand die onder zoekt of de kinderen niet aan eene of artdere ziek te lijden. Het is maar wanneer de besmetting ten hoogste is. dat de scholen gesloten worden. Dan is het kwaad gedaan. (Vervolg te naaste week.)

De Werkman | 1910 | | pagina 3