ME R CIA D e Kiezing De Kamer Be Waarheid Samenspraak Hij kon geen Onrecht zien. HEIDEN EN KRISTEN IV0 1955 11 Maart 1910 De Overstroomingen. met Dirk Martens ABONNEMENTSPRIJS Voor BelgiË 2,50; de vreemde Landen 4,50 Men schrijft in cpalle tijdstippen des jaars. JP- 3D-A.E3STS, Volksvertegenwoordiger, AALST Ze nadert, ze nadert met rasse schreden Nog eenige weken, den 22 Mei, den Zondag der H. Drievuldigheid Een Kiezing is een soort van ASSISENHOF de Kiezers zijn de JURÉ'S, elke Kiezer is een RECHTER dank aan 't geheim der Kie zing kan de armste Kiezer in volle Vrijheid zijne Stem uitbrengen de Mannen kiezen die de Wetgevers zijn, die de Wetten moeten doen uitvoeren, die beschikken over meer dan 600 Millioen Franken per jaar, ,is voorwaar een der allerbelangrijkste zaken en most ze der halve niet geschieden in rede en met vrede, zonder lawijt oi verwijt, zonder prang of dwang, aan elk zijn volle Vrijheid latende? ten anderen elk is vrij, en moest iemand mij komen dreigen of dwingen, ik zou tegen hem stemmen. Onlangs, ik sprak met iemand over een af gestorven Vriend en een woord, een uitdruk kelijk woord klonk diep en zoet mij in d'ooren KIEZERS, Hij kon geen Onrecht zien... Welk goed en schoon, welkverheven ja God delijk woord Hij kon geen Onrecht zien En gij, in uw Ambt van Kiezer, ligt hetzelfde Woord in uw hart en op uw lippen niet Ons Belgische Bevolking is werkzaam, recht zinnig, eerlijk het zal dus welgevallig zijn aan eenieder te onderzoeken of er ONRECHT be staat in de Wetten en Bestiering te Lande? KIEZERS, is het Onrecht, ja of neen, dat de Doodschuld de Millionnairs spaart en den geringen Man zoo zwaar treft Wanneer een Boer of Burger overlijdt, komt de hebzuchtige Fiscus de Rechten eischen van den kleinen Ei gendom. Maar komt een Man te sterven, die een overgroot Fortuin bezit, dan betalen zijne opvolgers niets. Woorden van Priester Daens, in Kamerzitting van i3 Dec igo9. ('t Vervolgt). OF naar het groot Drama HET TEEKEN DES KRITISES en het vermaard Boek Quo Va dis door Pieter Daens, Volksvertegenwoordiger. XI. IN 'T kÓLISEUM. Het was dus de groote plechtige dag voor de stad Rome. De gevangene Kristenen, in groot getal, Grijsaards, Mannen, Vrouwen, Jongelingen en Kinderen gingen ten prooi geworpen worden aan de wilde dieren. Dit zou plaats hebben in een overgroot Ge bouw, een soort van Cirk, waar tweegevechten plaats hadden tusschen menschen met reuzen kracht, ook tusschen Leeuwen, Tijger», Stieren enz. Alle steden van 't Zuiden hadden zulke ge bouwen maar het machtige en rijke Rome had iets opgerecht dat alle gedacht te boven ging- 87,000 personen konden er plaats nemen dit Koliseum bestaat nog, ten minste het derde deel ik heb het gezien in"i888 op mijne reis met Bisschop Lambrecht, de groote Volksheld zaliger nu is alles stil rond dien naam, maar de verheerlijking zal komen de Tempel is gereed te Denderleeuw zondag die prachtige Kerk ziende van aan de Statie Esschene men zou zeggen De Trein rijdt erin ik zegde in mijn eigen In de schaduwe van dien Tempel in de Pastorij stierf de Volksheld, den 2 Juli 1889 daar te Denderleeuw zal hij verheerlijkt en aanroepen worden, na zijn Heiligverklaring. Het Coliseum is een rond gebomv, gansch in witten steen, 524 meters lang en 48 meters hoog in 't midden een ren perk, nog grooter dan de Vrijdagmarkt van Gent, voor de gevech ten rondom de zitplaatsen in 4 5 stagiën voor alle slach van Volk bijzondere plaatsen, rijkelijk behangen voor den Keizer en zijn Ho velingen, voor de hooge Krijgsmans, voor Adel 38*« JAARGANG. Zitting van Dijnsdag 8 Maart. Dagorde Ondervraging van Daens tot den Minister van Spoorwegen, Posterijen en Telegrafen: a) over den ongelukkigen en waarlijk wanhopigen toestand waarin de lagere beambten van zijn departement verkeeren, wan- neer zij wege,.s ziekte of ouderdom op pensioen worden gesteldb) over het beheer en den toestand der onder- stands- en pensioenkas. Grouwelijke zaak! Daaraan zullen de Bedienden hnnne Vrienden en Verdedigers kennen. Geen 20 Leden aanwezig; bijna niemand der Katholieken 3 d 4 Liberalen, 12 Socialisten. ik begin mijn Ondervraging ten 2 ure en spreek tot 2 ure 3/4ik toon hoe ellendig het Pensioen is, den helft 80fr.,60 fr 1,50 gelijk het meermaals gebeurt... (In 't volgend Nr mijne redevoering). Als ik geëindigd heb, komt M. Woeste solemneel binnen. Al de Leden der Kamer hadden het dagorde ontvangen ze wisten dat er ging gehandeld worden over die hoogst belangrijke zaak van Pensioenen en Ziekendienst. En op de banken van Katholiek en Liberaal bijna nie mand deze week zal waarschijnlijk een interpellatie zijn over Mr Cumont, Hoogleeraar te Gent, die vërplaaist is of afgesteld. En dan zullen de banken der Kamer volman- nig zijn. Voor éen persoon I En voor duizenden en dui zenden klein Bedienden, ze blijven thuis Na mij hebben ges;,roken de heeren Anseele, Pepin, Ozeray (Socialisten) en Minister Helleputte (niet éen Katholiek, niet éen Liberaal). Minister Helleputte heeft verbeteringen belooft en op mijne vraag aangekondigd dat de loonen der Bedienden van 3 fr. en 3,20 heel in 't kort gaan verhoogd worden. M. Lemonnier (lib. van Brusse!)heeft aangemeld dat hij de zaak van Pensioenen en Ziekendienst zal hernemen bij de aanstaande bespreking van 't Budjet. De zitting duurt to1 5 ure 10. Een Dagorde voor 2/3 Pensioen gaat heden len 3 ure ter stemming. 2/3 is een zeer gematigde vraag WOENSDAG Te 1 ure 1/4 Sektiën o. a. voor de Slachtoffers der Overstrooming. 2 ure Zitting. Begroottng Ministerie van Wetenschappen en Kunsten. Ik ben inge schreven N° 3. Een aardige Zitting geweest Van 2 tot 3 ure de Begrooting van Onderwijs Augusteyns, van Antwerpen, hield een schojne Rede, in 't Vlaamsch Woeste sprak over Wetenschap Te 3 ure was het te stemmen over mijn Dagorde, den Wensch uitdrukkende dat het Pensioen voor Kleine Be diendenen Werklieden zou gebracht worden op de2/3 van den Loon die deftige Wensch is verworpen met 71 stemmen tegen 61 en 2 onthoudingen NIET EEN KATHOLIEK heeft mijnen Wensch on dersteund Niet éen Katnoliek 1 En dan willen ze de Staatsbedienden en de Werklieden vereenigen 1 Na die Stemming stelde Minister Schollaert voor van onmiddelijk na het Onderwijs de Vlaamsche Wet aan te vangen, daarop begonnen de Walen schromelijk wreed te HUILEN, bijzooverre dat Vande Velde er tusschen sprong voor de Vlamingen, doch hij kreeg bijna slagen van Maroille en Compagnie. Nu vroeg VandeVelde, voor de Eénmaking der Kieswetten in dezen Zittijd, en nu viel de Rechterzij losbandig aan 't HUILEN de Katholieken houden aan de Vier Stemmen en aan de Dertig Jaar, als aan hun vel. Het Wetsontwerp van 500,000 fr. hulp is voor de Sek- tiën gekomen in de derde sektie heb ik aangedrongen voor spoedige hulp aan de overstroomden van Calcken, Overmeire enz. In zulke gevallen zijn de Walen ons altijd te rap. Eene Vereeniging van Franschmans te Brussel heeft aan Le Soir 10,000 fr. gezonden, van welke 1000 fr. aan de Burgemeester van Dendermonde. voor Schellebeile, Calcken en omliggende. Minister Schollaert heeft ook reeds geld gezonden. Ik heb bij den Minister van Open bare Werken aangedrongen, voor de dijken er zijn bree- de en diepe bressen in. werd aan de rijke menschen uitdrukkkelijk gezegd in de bisschoppelijke kerk van Sint-Jooris te New-York, een kerk in de wijk van groot en rijk volk o. w. veel millar- dairs. Vele rijke menschen waren te laat gekomen en de Rec tor zegde als volgt in zijn sermoen Ge zoudet u moeten herinneren dat gij hier 's Zondags ten 11 ure een plicht te vervullen hebt jegens God ik hoop dat gij dit in 't geheugen zult houden. Uw Christen overtuiging is eene spotternij. Ik heb on derzocht welke dagloonen eenige van onze millardairs be talen en ik vinde dat deze daglooren veel te klein zijn. Er zouden geen arme werklieden mogen zijn want op de aarde is ruimschoots genoeg voor elk en iedereen. Geloochend kan het niet worder. dat eenige veel meer hebben dan het noodige, terwijl anderen gebrek lijden. Zulks moet slecht eindigen voor de bezitters Wanneer de Goede God met u zal afrekenen, dan zal het u spijten uwe rijkdommen niet met volle handen verspreid te heb- ben, maar dan zal het te laat zijn. (op de Groote Markt van Aalst). Dirk Daens, Daens, Volksver tegenwoordiger Daens. Daens. Och, ja, meester Dirk, zoo noemt 't Volk mij zoo geerne ik hoor het alle dagen Dirk. Daens, 't is zoo lang, zoo lang, Daens. Dat ge mij hebt kun nen aanspreken, niet waar, meester! Maar mijn leven Mijn leven Dirk. Ik zie en ik weet het, Vriend uw leven is loopen, loopen, werken, schrijven, spreken, zonder rust en nooit uw werk gedaan krij- I gen. Daens. Inderdaad, meester Dirk en dat is mijne groote kwelling nu komen er tot uit ander Provinciën, en mijn hoofd, mijn oud hoofd. Dirk. Vriend, ge moogt u niet te zeer vermoei en ge werkt te veel ge spreekt over alles in de Ka mer en altijd in 't Vlaamsch, dat doet mij hier deugd, ik zeg het u oprecht door u komt 't Vlaamsche Volk in de amer. Daens. Iffeester Dirk, ik tracht mijn beste te doen. Dirk. In de Kamer gelijk overal, elk ziet u feerne uw woorden over uw Vader Schaliedekker ebben hartelijk doen lachen ik zie de brave man nog op den Toren van Kerk en Belfort klefferen Lo- wieken, zegden ze... Daens. Och ja, hij kende ook geen rust. Dirk Vriend Daens, 't is te hoopen dat Bra bant u eenen medehelper zal geven... Doch ze moeten daar zorgen voor goede getuigen Priester Daens wat gekozen. Daens. Dat is de algemeene roep in Brabant. Dirk. Hij had veel gedaan en veel opgeofferd voor 't Volk en 't Volk van Brabant was hem gene- i gen. Goeden moed, Daens. i Daens. En wat zegt ge van Aalst, meester Dirk Dirk. Wat ik zeg, Daens Mijn Aalst, mijne stad Aalst Het katholiek Bestuur, goed in 't begin, is nadien eene kotterij geworden die leeft en zweeft in konkelfoes en 't zal in den konkelfoes versmachten en sterven. Daens. Onder dees kiesstelsel, Dirk Dirk. Mijn herdunkensja Als ik hier Aalst yersenigd zag voor de Rubens-Cantate, toen dacht ik: Zoo zal Aalst ook eens vereenigd zijn voor een ieverig en bek\/aam Bestuur, om alle schoefïelaars en intrest-politiekers van kantte stellen. Daens. Ach ik zou dien moment willen beleven. Dirk. Als 't God belieft, Daens Aalst, 35ooo zielen, braaf werkzaam, vernuftig eerlijk Volk in eendracht ten goede, Aalst zou opkomen als de dag; spijtig dat de Gaz afgestaan is ik noem dat een kriem, doch er zijn nog anders hulpmiddelen. Als ge de steden ziet van min dan 20000 zielen... Daens - En wat zegt ge van Weenen, meester Dirk Dirk. Ha Daens, ik versta u Ge wild spreken van Lueger, de Burgemeester-Demokraat, gelijk Prie9 ter Daens, De Backer, Frans Sterck, Smid Lambrecht en zooveel andere mannen, met kloek democratisch hart. Daens. Die op sterven ligt, meester Dirk. Dirk Elks lot dat is, heden ik, morgen gij, nie mand van de dood is vrij. En dien Burgemeester van die groote Stad Weenen, over de 2 millioen inwoners, dien ouden Demokraat, zoo wreed vervolgd, aange klaagd te Rome bij den Paus, en op zijn sterfbed ge lukkig als een Engel en vereerd door de Volkeren, door de mannen die hem vroeger zoo wreed vervolgden... Is 't niet aandoenlijk Daens. Och Dirk, hebben wij dat niet gezien met De Backer, Lambrecht en Priester Daens Dirk. Ja, ik zie den Stoet nog voorbijtrekken hier op de groote markt... Nooit zooveel Volk gezien in Aalst. Dito te Denderhoutem voor De Backeren te Ninove voor Smid Lambrtchtt... Daens, ge moet voort ik zie het. Goeden moed I Daens. Dank u; tot later, hartelijk, tot genoegen KEUKEN ÜEK door Cauderlier 10e uitgave bevattende de gebakken met Mondamin ver vaardigd. 1 00

De Werkman | 1910 | | pagina 1