fg| Drukwer e R 8iïupöü-jMiSü8yd.0n~ij> o göiukiitjiï Ongeluk in be Tentoonstelling. Buitenland ®ersie®ommtt!.if}ang Voor al uwe wendl: u: ten Jïureele J) E pV ER KM AN i/il 3'5° Groote Brand te Gent De Doodrijders De vragen in «ie Kamer gEsÊL'fopgesield door PRIESTER DAENS H3&P in April 1892. Den schoonen dag, o lieve Nicht, Van God zou vurig afgebeden, Begroeten wij met zang en dicht, Den schoonsten dag van hier beneden. De God, zoo hoog in majesteit, Voor wien de Serafijnen beven, De God. die heerscht in d'eeuwigheid Hij wordt uw spijs, uw zieleleven. Vergeet toch'nooit het zalig uur, Als gij voor 't Outaar neergebogen, Het liart ontvlamd van heilig vuur, En in den hemel opgetogen, Voor d'eerste maal ontvingt uw God I Op al de dagen van uw leven, Herdenk en smaak het zoet genot, Dat op dien stond u wérd gegeven. Als later op de wereldzee De woeste stormen zullen loeien, En misschien onder druk en wee, O kind, uw jeugdig hoofd doen ploeien, Herdenk alsdan den schoonen dag, Zoo rijk aan glansen en aan geuren, Dien Jesus u op heden gaf, Dat zal uw hart en hoofd opbeuren. O bid nu ook den goeden God Op dezen dag om heil en zegen, Dat Hij vergunne een vredig lot, Geluk en voorspoed op hun wegen Aan allen, rondom u geschaard, Aan Vader, Moeder, Vrienden, Magen, En dat wi] allen eens vergaard, In 't Hemelsch Sion 't licht zien dagen. Priester Daens. Komt kinderen, sprak Hij, komt tot Mij 1 Uw Jesus is der kindren vrind 1 Ziet, heden viert gij 'l Hooggetij, Alzaligzoo gij wel bemint... Aan Tafel dan ter Tafel heen, Zet vroo u aan den hc-ilgen Disch I Uw Jesus komt tot u getrêen, Met troost voor elke droefenis. Hij kiest in u zijn zaalge woon Hij vult uw ziel met vreugd en kracht 1 jedenkt dan steeds dees dag zoo schoon En 't goed dat ge heden hebt betracht 1 Dan zal in blijdschap en in leed, Bij zonneglans, in donkre smari ;J Het groote werk dat ge heden deedt, Een eeuwge troost zijn voor uw hart. VAN VERZORGD WERK SPOEDIGE BEDIENING MATIGE PRIJZEN BOEKEN om Fransclifi I te leeren I n'ider meester! Brussel. Petrolcomfoor ontploft M; andag avond ontstak vrouw Damiens, Sak- «e»-Koburgstraat, haar petrolkomfoor, dat ont plofte. De kleederen der ongelukkige vatte vuur en weldra werd zij door vlammen omringd. Me dehuurders snelden toen ter hulp, doch reeds werd de arme vrouw vreeselijk verbrand. Haar toestand is zeer onrustwekkend. Maandag namiddag is op de werf der cimen- teering, Sportspleln, een «lagwlel gesprongen. Een stuk ijzer trof den werkman J. Vermeulen, oud 29 jaren, te midden van fhet voorhoofd. De schedel van den ongelukkige werd gebroksn. De toestand van dan gekwetst# is zeer gevaarlijk. KIND GEPLETTERD Het zojarig zoontje Cocher, Samaritaansche straat, werd maandag avond aldaar tusschen een kamion en den gevel van een huis gepletterd. Men nam het kind op met ingediukte borst en vervoerde het in wanhopigen toestand naar het gasthuis. De politie opende een onderzoek. Gevaren van den petrol. Zaterdag om 9 1/2 uur brak er brand uit bij Mevr. Wathóe die kamers bewoont op het eerste verdiep der Blaesstraat 285. De lamp willende verplaatsen wierp mevr. Wathée deze om. Het vlammend vocht verspreidde zich op de gordij nen, en alles choot in brand. De pompiers kon den het vuur blusschen. De schade is groot. Laken. Drama's der dronkenschap X. werkman, Clacssensstraat, dronken t'huis komend, zocht zondag avond twist met zijne vrouw en bedreigde haar met eer. mts. De onge lukkige vluchtte op straat en riep om hulp. Agen ten snelden toe en ontwapenden den dronkaard. Deze veinsde eene crisis van vallende ziekte, doch werd niettemin in den amigo opgesloten. VROUW OVERREDEN Het paard van voerman H..S.,, Koolbran- dersstraat, ging zondag morgen op hol, Saine- tetteplaats. Het dier wierp op de Havenlaan, de echtgenote Grusson omver, wonend in de Ulens straat. Het slachtoffer werd opgenomen met eene dubbele breuk aan het rechterbeen en eene wonde aan bet hoofd. Aan de statie van Tour en Taxis kon men het paard eindelijk tegenhouden. AUTOMOBIEL IN BRAND Een ottomobiel iced zondag namiddag op den Leuven?chen steenweg tegen eere kar. De chauf feur A. P.., Troonstraat, werd op den grond ge worpen. Zijn rechterarm en zijn linkerbeen wer den gebroken. De vergaarbak met naphta ont plofte en de ottomobiel vatte vuur. Met eenige emmers water kon men den brand blusschen. Dijnsdag namiddag, rond 2 uren, is er brand ontstaan in het Cigarenfabriek Wolf-Carius, in de Scheldestraat. Al de Werklieden waren reeds aan 't werk op de 2e verdieping, toen men bemerkte dat het ge lijkvloers in brand stond. Het alarm werd «anstonds gegeven, doch op enkele minuten stond het werkhuis, in hout ge maakt, in laaie vlam. Al de Werklieden, i5 ten getalle, konden vluchten, uitgenomen zekeren Alfons Dc Moer- loose. Toen de pompiers het vuur meester waren, ontdekten ze het half verbrande lijk van de ver miste werkman. De schade is zeer groot. Nog 4 ander werklieden werden min of meer erg verbrand. De Moerloose is 37 jaar oud, eenige onder stand zijner oude moeder. GENT* Kind doodgereden Een vreeselijk ongeluk had maandag avond plaats op den hoek der Gouden Sterrenstraat en Zuidkaai. Hctzesjaiig kind, Clement De Muynk, werd door eene kar doodgereden, terwijl het met andere kindei en zat te spelen. De kar rolde over de borst en het hoofd werd verpletterd. Het kind was op den slag dood. Het lijkje werd in eene herberg gedragen.. Dc droefheid dei Ouders is onbeschrijflijk. De politie is met het onderzoek gelast. DRAMAS DER DRONKENSCHAP Dijnsdag avond, rond 11 uren, 2 jongelingen, erg bedronken, kregen twist in eene herberg der St-tiestraat, te Beveren. Van kijven, kwam vechten. Eensklaps sprong de genaamde E. R. recht en sloecr met etn ijze ren slaaf zijn tegenstrever op het hoofd. De toestand van het slachtoffer boezemt nog al Onrust in. Te St Nikolaas, wijk 0 Tereeken, waren eenige bedronkene Werklieden aan 't kijven. Zekeie Pieter Van den Berghe, werd met een pintglas zoo erg op het hoofd geslagen, dat zijn schedel gebroken werd. Zijn toestand is ernstig. ANTWERPEN. Gepletterd. Philip Van Hooydonck, :3 jaar, was maandag in de Huidevctterstraat op cencn wagen geklom men. Op den hoek der Groendalstraat weid hij tusschen den wagen en een lantaarnpaal geplet terd. Men heeft hem na verzorging met een rij tuig naar huis gevoerd. Kinderen, weest toch voorzichtig en kruipt nooit op karren of wagens, want gelijk hier weer al het geval is, de malheuren slapen niet. I EI'EREN. Leeuwenbeet. Zondag vermaakten jongens zich met het ter gen der wilde dieren in het beestenspel, opge slagen op de Groote Markt. Door een spleet in de planken, stak een der knapen zijn hand, waarnaar een jonge leeuw gretig hapte en hem de vier vingers afbeet. De knaap wordt in het gasthuis verzorgd. Het Kasteel en de Fabrieken van Senateur Dufrane Friart door het vuur vernield. Een|groote brand brak Vrijdag avond uit in het bijzonder huis van M. den senateur Dufrane-Fri art Het vuur nam spoedig eene groote uitbrei ding en deelde zich v-, eldra aan geheel de fabriek mede langs dc electrische draden. De drie fabrieken waren te 7 ure 3o nog slechts een uitgestrekte vuurpoel. Het vuur verspreidde zich ook aan het kasteel. Slechts kostbaarheden en geld kon men redder. Daar de darm der brandspuit van ;Frameries barstte was alle hulp onmogelijk. De schade wordt geschat op 1 millioen 700 duizend fr. Een Pachter verdronken met zijn 2 Paarden Zaterdag avond te Senzelles, bij Charleroi, Leon Mcunier, 3i jaar, die uitreed naar een ver latene koolmijn, om er zijn Paarden te wasschen; een der peerden wierd korzelig en sleepte 't gerij meê in den waterpoel.. De jonge boer kwam niet thuis; heel den nacht ging voorbij in opzoekin gen; zondag morgend warden 3 lijken opgetrok ken dit van den jongen Ma« en van de twee Paarden... G'heel de streek was in de grootste ontsteltenis. MOESGROEN. Een huis geplunderd Zondag nacht werd ingebroken in de woning ▼an Mevr. A. Van de Weghe-Kints, strijkster. Al de meubelen werden onderzocht en eenegroote hoeveelheid linnengoed, toebehoorend aan ka lanten, werd gestolen. Een gedeelte van het lijn waad werd teruggevonden in eene gracht langs de buurtspoorweg. Voor i5o fr. lijnwaad is ver dwenen. Zetten voort stout en vrij Hun werk van moorderij. Zaterdag rond 7 ure 's morgends, de groeti- selvrouw W. van Etterbeek, kwam met 2 manden groensel van Brussel-Marktze wilt den Wa- verschen Steenweg overstappen, maar werd om geworpen door eenen Otto, die over haar twee beenen reed. Twee.Plafonneurs namen 't mensch op, en droegen haar in een huis der Throon- straat, om er een eerste verzorging te ontvan gen.. Is dat niet afschuwelijk wreed Bij Wisbech (Londen), is de sneltrein van Londen in botsing gekomen met een automobiel. Deze werd verpletterd. La ter vond men den eigenaar des automo biels, Palmer, dood en zijn chauffeur zwaar gewond. De trein hield een kwaart uur verder stil. De derde reiziger van den auto was uit het rijtuig gesprongen. Hij ook heeft den trein niet bemerkt. M. Foustier, 42 jaar oud, rijtuig houder te Cosne, werd op de baan van Douzy door een automobiel gedood. Te RIJSSEL is meester Vlam weg met de Fsbriek Lourches, ifcmillioen en half schade. In AMERIKA, te Everett, zijn twee treins in eene sneeuwravijn geloo- pen. Men spreekt van 84 dooden 40 voet staken d« treins in den sneeuw. OPSTAND IN EEN GEVANG Zondag kwamen de gevangenen van het middengevang van Carthagène (Ma drid) in opstand. Twee hunner bewakers hadden hen pistolen en geweeren ver schaft. Een 5otal gevangenen waren in op stand. Aanstonds werd policie en troe pen verwittigd doch de gevangenen onthaalden hen met een sterk geweervuur. Eindelijk brachten de troepen 2 ka nonnen voor 't gevang en na 'n paar schoten was de opstand gedempt. Er zijn 9 slachtoffers. RAMP TENGEVOLGE VAN EEN LAWINE Een honderdtal Japansche, Italiaan- sche en Amerikaansche wegwerkers, die bezig waren de spoorbaan van den Ca nadian Pacific van sneeuw te bevrijden, werden verrast door een sneeuwval en bedolven. Slechts enkelen slaagden er in - te ont komen, maar men gelooft dat er minstens 50 personen verongelukt zijn. TREINBOTSING Te Morlaix, ten gevolge eener missing aan de wisselnaald, kwamen twee trei nen in botsing. Negen personen werden gewond Twee locomotieven en 12 wag gons werden beschadigd. VERPLETTERD Eene inzakking van rotsen viel voor tusschen Cerdou en la Balme, toen een postwagen voorbijreed. De voerman had de beenen verbrijzeld verscheidene ar- f beiders werden onder de inzakking be- gi aven en verpletterd. Vragen gericht door Pieter Daens Tot den heer Minister van Spoorwegen De Handel van Aalst verzoekt U hoogachtend het net der Veiresprekerij in verbinding te brengen op Brussel Het is de Algemeene Vraag en een goede beslissing U den algemeenen dank zou doen verwerven. Tot den hfier van Spoorwegen De Stielmans uit Arsenaal-Aalst smeeken dringend uwe aandacht op hunnen benarden toestand. Alles afge rekend komen ze met moeite aan 3 fi. daags. Kan, mag dat voortduren Heer Minister, moet Ued. niet zeggen, met geheel de wereld Neen, zulke toestand schreeuwt om verbetering. Tot den heer Minister van Spoorwegen In Aalst klagen Stokers en Machinisten over 14 uren dienst. Is dat niet buitensporig? In vele antwoorden lees ik Er worden geen klachten gedaan. Doch zijn wij, Volksvertegenwoordigers, niet gerechtigd en gemachtigd de klachten der Bedienden hier voer te dragen, inde Volkskamer? Tot den heer Minister van Spoorwegen Zou het geoorloofd zijn aan den heer Minister te vra gen hoeveel geld de Statiën van Arr. Aalst hebben aan gebracht in Januari-Febr. 1909 en in zelfde maanden 1910? Verzoekschrift van Reizende Werklieden. Hooggeachte Heer Minister, De ondergeteekende inwoners van Lede, (6000 zielen) en omliggende Gemeenten, komen U eerbiedig verzoeken den Trein van 5 ure 15 te Jette een weinig te doen ver vroegen dan zouden zij de korrespondentie hebben naar Quartier Leopold, terwijl ze nu in de Maritime aanko men, 20 minuten moeten loopen naar den Tram om aan Noord-Statie en Summa sommarum een uur verliezen cn dikwijls te laat op hun werk komen. Hoogw. heer Minister, met dien Tram te Jette een weinig te vervroegen, zou Ued. een groolen dienst be wijzen aan al de Werklieden, die arbeiden in Expositie, Etterbeek, Audergem, Woluwe, Quartier-Leopold, Rue Rogier enz., 800 a 1000 in getal. Hoogw. heer Minister, gelief onze vraag toe te staan en Ued. mag rekenen op de algemeene dankbaarheid. vallen er nu als sneeuwvlokken die nooit een vraag stelden, ja die zelfs den spot dreven met die Vragen, nu zijn ze daar alle dagen. omdat het Kiezing wordt... De vrees der Kiezers kan wonderen doen doch gemaakte vriendschap duurt niet lang. ANTWOORDEN !>ER MINISTERS. Op mijne Vraag over de Statie-Oversten van 4e klas heeft Minister Helleputte geantwoord dat zij 28 rustda gen hebben per jaar en zooveel mogelijk 's Zondags de verbetering van den toestand is in onderzoek. Over de klachten der Treinoverslen en Treinwacli- zegt Minister Helleputte dat de zaak ter studie ligt en hij weldra de noodige verbeteringen zal voorstellen. Over de nieuwe Krijgswet antwoordt Minister Helle- baut, dat alles gaat gelijk vroeger, voor wat aangaat de uitwijking naar Frankrijk de dienstplichtigen moeten dc toelating vragen aan de Burgerlijke Overheid. (in't Ministerie van Oorlog is mij verzekerd dat het Voetvolk zal naar huis gezonden worden rond 15 Sep tember. en hooge Rijksbedienden elke stagie had een bijzondere uitgang er waren 4^6 groote uit gangen met prachtpoorten er waren ook on- deraardsche gangen in welke ijzeren kooien voor de Wilde Gedierten om een gedacht te geven hoe groot het Coliseum was, bij de in- hulding hadden openbare Feesten plaats, die 100 dagen duurden en in welke 5ooo dieren ge- doodigd werden. De Romeinen aanzien nog hedendaags het Koliseum als het merkweerdigste van al hun Gebouwen Als 't Koliseum invalt, zeggen ze, dan is Rome dood I Ook worden groote onkosten gedaan, voor den onderhoud van 't Koliseum. Het was daar dat de Apostel Fabius met een groot getal zijner Geloofsgenoten, meer dan 200 in getal gingen ter dood gebracht worden het heidensch Rome was er op verlekkerd, dat verwijfd wreed Volk zag geern bloed vloeien twee A drie uren van bloedtooneelen 't was feestelijk daarbij nu was het voor goed gedaan met die verfoeielijke Kristenen men zou er niet meer van hooren deze strafuitvoering zou een les zijn voor al de anderen. Ziet ze daar zitten te snakken en te smakken naar de aankomst van de slachtoffers de wilde Dieren zijn vandaag zonder eten gelaten hoort ze brommelen en brullen ze gaan verlustigd worden met menschenvleesch in afwachting loopen ze rond, springen op en doen de ijzeren traliën trillen en daveren. Ziet, tusschen die,zee van Volk, op d'eere- plaats, rijkelijk versierd, tusschen Heeren en Damen uit de hoogste wereld, Keizer Nero, in zijn rijkste gewaad, een gouden kroon op zijn hoofd zijn wezen blinkt van genoegen vuil aards en wreedaards zijn zoo terwijl brave, eerbare menschen vreugd hebben in een ander mans genoegen, zij zien geerne lijden bij het lijden dat de Kristenen te verwachten staat, bij dit onbeschrijfbaar lijden, is een andere smart die tot vreugd verstrekt aan Nero nevens hem zit zijn Prefekt Marcus Superbus zijn wezen is getrokken van angst en schrik zijn oogen zijn vast gericht naar den ingang langs welke men de Kristenen verwacht... Keizer Nero weet dat zijn Prefekt innig verliefd is op de kristenc

De Werkman | 1910 | | pagina 2