Priester Daens De Leger-Pensioenen. Te verkrijgen op ons Bureel Keukenboeken Het spaarzame Keukenboek Leest en verspreidt de Democra tische Gazetten Het Recht, De Vrije Klok, De IVieuwe Tijd, De Volkseeuw, Het Land van Aalst, De Werkman, enz. enz. GROOTE SPREEKPLAATS Vrienden-Demokraten gedenkt het Steunfonds De strijd is Yolop aan gang in 't Rrabantsche en vergt geld; ondersteunt uwen str ijd, doet omiialin gen hij uw vrienden, zingt voor den zegepraal in Mei aanstaande. eerewacht verstrekt. Het aangezicht, dat vol trots ge weest was, straalde dan vol waardigheid en tust. En overal donderde het op zijn doortocht ais Hoch Lueger 1 De gansche stad huldigde hem op dien zonnigen Junl- morgen. Bonte met goud gestikte kerkvanen fladderden, wierookwolken dwarrelden omhoog, fanfaren kletterden en kerkgezang dreunde, dreunde ernstig, de prachtige hemel ging voorbij in wervelende wierook en de Keizer stapte achter het H, Sacrament. Doch dit alles was voor een triomfstoet van eer. versmaden Burgemeester en het gedruisch der juichkreten trof de ooren van den grijzen Keizer, die aldus hoorde dat zijne Ministers hem bedro gen. Het Volk van Weenen stond eindelijk tegen Minister Graaf Bodeni, Lueger's vijand op, en dagen lang was Weenen in staat van beleg. Eindelijk scheidde zich de Keizer af van den gehaten Minister-President. En Lueger drong door het Volk. Zijn Volksgeliefd gelaat, zijne klokkestem waren voldoende om den opstand te dempen. Badeni was vergeten. Het '"veerde samen met dien man die den storm be daarde Hoch Lueger 1 Am het hoofd van Weenen was Lueger ongetwijfeld de grooicte Burgemeester van onzen tijd. Hij was een soort van Ruwaart als onze Jacob van Artevelde, machtig als een dage van Venetië. Van Weenen heeft hij der eene schoonste steden der wereld gemaakt, na er het joodsche en doctrinaire konkelfoes en omkooperij vernietigd te hebben. Hij was zelf een door en door eerlijk man Hij die honderden millioenen in de handen gehad heeft, was zelfs niet welhebbend geworden. Van zijn inkomst on dersteunde hij zijne zuster en de rest was goed genoeg voor, een onboetvaardige jonggezel. Om zich rekenschap te geven van Lueger's triomf, moet men weten, dat, toen hij begon te werken de oud- Liberalen meester waren over Weenen, het Parlement en de Regeering. Bij zijn dood zaten nog een enkele Liberaal en een paar Socialisten in den Gemeenteraad, terwijl 96 Christen Democraten de sterkste groep in het Oos- tenrijksch huis van afgevaardigden uitmaken en Christen Democraten Minister zijn. Lueger werd terecht genoemd de heer van Weenen, die de rechten van de stad met evenveel krachtdadigheid verdedigde, hetzij naar boven hetzij naar onder. Hij was het die het zoogezegd municipaal Socialism op Weenen toepaste, de gas- en electrische verlichting en de trams tot de gemeentelijke diensten maakte en ook als Volks- hygienieke optrad en rond het oude Weenen eene wa- randestad liet bouwen. Zoo zorgde hij voor de verstan delijke en lichamelijke verbetering van de talrijke bevol king. Lueger heeft de proef op de som geleverd en bewezen wat Christene Democraten vermogen, niet alleen om het Volk voor zijn recht aan te vuren, maar ook om aan het hoofd van eene stad van 2,Q00,000 inwoners te staan. Doorzijn bestuur heeft hij de bewondering van zijne tegenstrevers zelf afgedwongen. Onze Christene Domocratie is met rede trotsch op zulken Hoofdman die ons getoond heeft wat overlevering, arbeid, woord en daad vermogen. En wij die nu nog zwak zijn, maar ook eens zullen sterk worden als Lueger, wij zullen zijne voorbeelden volgen, tot heil van ons Volk. Hoch Lueger I Leonce DU CATILLON, In de Sektie heb ik gevraagd dat het Pensioen zop ver der uitgebreid worden dan tot 1902 voor de dienstjaren, fietgene eenparig gestemd werd. Generaal Hellebaut heeft in de Kamer een wetsvoorstel neergelegd, hebbende voor doel de herziening van het tarief der pensioenen toegevoegd aan de wet van 23 Mei 1888 voor wat betreft de militairen beneden den rang van officier. en mijn leven aan u opofferen, om uwe zalige Leering te doen kennen en beminnen. Ach, ik bid en smeek u, laat een druppel van uw got}- delijk bloed in de ziel dalen van mijnen vriend en broeder Marcus Superbus help htm in de Genade van het Doopsel des Bloeds. Zoo bad Mercia, in haar hoog verhevene taal van Kristen. Marcus Superbus was voor haar den Prefekt niet meer, maar den Vriend, den Broeder 1 En voor haar verdwaalde Broeder smeekte ze genade, vergiffenis en de redding van haar God af. Kristelijke broederliefde Wat zijt ge schoon Wat zijt ge hoog verheven Wat zijt gc Goddelijk I Eenige oogenblikken slechts voor den dood denk ze niet aan haar, maar wel op die men- schen-ziel, vastgekluisterd door 't heidendom, verblind door zinsleven en vermaken, ze denkt aan die Ziel die ook moet gered worden voor 't Eeuwig Rijk. Kristelijke Liefde, wat kunt ge mirakelen. Ah, zelfs dezen die niet gelooven in ons ver heven Godsdienst, zij die schijnen te leven, als ware alles gedaan na dit kort ballingschap, na dien cnellen doortocht door dit tranendal, staan eerbiedig voor u stil,niets begrijpendevan die verhevene Taal, van die verhevene Deugd, toch diep getroffen, innig ontroerd. Kristelijke liefde 1 Ze verricht wonderen van zelfsverloochening van opoffering. Kristelijke liefde Z'is den geest, de ziel, de essentie van onzen Godsdienst. Z'is de weg, soms hobbelig en moeielijk, langs waar de mensch het Hooger bereikt. Z'is de baan ons door Jezus aangetoond, van af zijne verschijning, tot op den Golgotha, waar Hij stierf voor het zondige menschdom 1 Het nieuwe tarief wordt bekomen met het dageliiksch fngangspensfoen te brengen a) Voor de minst ernstige gebrekkelijkheden (art. 21 der wet van 1838, twintig jaar dienst en min) op Fr. 1,20 in plaats van 0,94 voor den soldaat (zeeee eene vermeerdering van 28,18 ten honderd) Fr. 1,34 In plaats van 1,12 voorden korporaal (zegge eene vermeerdering van 19,51 t h.) Fr. 1,75 in plaats van 1,53 voor den onderofficier (zeg- ge eene vermeerdering van 14,28 t.h.) Fr. 2,10 in plaats van 1,86 voor den adjudant (zegge eene vermeerdering van 13,23 t.h.) b) Voor ouderdom in dienst (art. 1 en 2 der gezegde wet, dertig jaar dienst) op 1 frank in plaats van 0,74 voor den soldaat (zegge eene vermeerdering van 33,57 t.h.) Fr. 1,15 in plaats van 0.90 voor den korporaal (zegge eene vermeerdering van 28,05 t.h.) Fr. 1,42 in plaats van 1,15 voor den onderofficier (zeg ge eene vermeerdering van 23,801 h.) Fr. 1,84 in plaats van 1,55 voor den adjudant (zegge eene vermeerdering van 18,37 t.h.). Nochtans ondergaat het pensioen van den militair, die de voordeden genoten heeft ln het leven geroepen door de wet van den 21 Maart 1902, op de vergelding in zake vanmillcie, eene korting gelijk aan 2 t.h. van het geza mentlijk der sommen (intrest niet bijbegrepen) dte, in uit voering der gezegde wet, in zijnen naam in de spaarkas werden neergelegd tot op het einde van den trimester, die zijn op-rustpensioen stellen voorafging. Het wetsorttwerp wordt gestaafd, voor wat betreft de gendarmerie op deze beschouwing en op de bijzondere aanspraak, die zij hebben op de welwillendheid van het land, om rede der vereischten voor hunne bijzondere taak die hen niet alleen aan grooie gevaren, maar ook aan al de ongestatigheden van het klimaat en aan tallooze onge vallen bloQts'ellen. 6 Volgens de berekeningen naar het beloop der pen sioenen ingeschreven op 1 October 1908, zullen de on derscheidene wijzigingen van de wet, waarvan hierboven sprake, eene onmiddelijke rermeerdering van uitgaven van ongeveer 175,500 fr. veroorzaken. ROZA VAN TANNENBURG voorbeeld van kinderliefde. Nieuwe verbeterde uitgave. -j. °»75 Onpartijdige levensbeschrijving van HST APOLEON Met zijne wonderbare' en talrijke overwinningen in alle gewesten der wereld. i 50 De lotgevallen van ROBINSON Nieuwe verbeterde druk met platen. 1 00 Geschiedenis van het GEBOCHELD MANNEKEN en van de zes Broeders^van denvBarbier. 0 50 SCHOONE HISTORIE VAN ^OR,TTT3SrA.TTTS BORZE en zijn wenschhoedeken. Deide uitgave. 0,75 "V"_A_INr BRABA3SIT Wonderschoon Historiek Dramatiek Verkaal. 0,40 GASTON BLANKAERT of de eerste Binders. Roraantie e Verhalen uit de voor gaande eeuw, dopr Silvain Van k rGucht. 1 50 Het Landelijk tVetboek uitgelegd volgens de be spreking in onze wetgevende Kamers, door A. De Bac ker. advokaai-Volksvertegenwoordiger. prijs 0 60 ONZE STRIJD, door Priester Fonteyne. 0^10 BELGISCHE N^GOCIANT of Tafel van Rekeningen, berekend in Brabantsch cou rant geld met deszelfs waarde in franks en centiemen. 0,85 De Boeren van Ooien boertige en kluchtige geschiedenis, aan 1,25 franco 1,40 De Daghuur, wat zij is en wat zij zijn moet door F. R. Doctor in Wijsbegeerte en Letteren prijs 0,40 Wonderbaar Leven van CARTOUCHE Hoofdkapitein van eene groote bende Beursensnijders, Gauwdieven en Moordenaars. Opnieuw verbeterd en vermeerderd met het boeiend verhaal De laatste dag van Cartouche. 0 75 (foor Cauderlier. Wie mij za\ lezen zal koksbaas wezen. 4,00 GEBAKKEN EN CONFITUREN door Couderller 2,00 DE BELGISCHE KEUKENBOEK l|oO PRACTISCH KEUKENBOEKJE voor Werkman en Burger, door M« Goemans-Buys. 0,50 BEPROEFDE VOORSCHRIFTEN voor het vervaardigen van warme en koude Bowl's en van eenige warme en koude Dranken. 1,00 Geheimzinnige Verdwijning of helsche Wraak naar het Engelsch door Miss Braddon. 2,50 De Kunst om tot het Volk te spreken. 0,60 LEVEN VAN (foor Pieter Daens, een groot schoon boekdeel me portret, en fac-simile, aan 1,50 franco 1,75. Schoon, sterk en effen Cassé-papier prijs per kilo 0,32;vermindering' voor grootere hoeveelheden. Wat is dat met M. Woeste, in de Kamer, en met ul Ha, ja, met Mijnheer Woeste Heel de Kamer lacht er hertelijk meê als ik donderdag van d'ander week recht stond, om te spreken, M. Woeste stond ook recht en was weg, partenzi Maar ge lacht ermee, Daens 'k en doe, 't is de zuivere Waarheid; 't wordt bij mijnen Antagonist een gaaf ol een kwint of een planeet of een ziekte den dijnsdag over veertien da gen, als ik mijn Ondervraging deed over Pensioen en Ziekenkas der klein Staatsbedienden en Werklieden, ge moet weten, M. Woeste is een der beste Oppassers,' altijd fiz op d'uur, zelfs te vroeg, dan zit hij te sluime ren en te luimeren op een der floeren der Sofa's, nabij de Spiegels, zoo groot ais de Schilderij van Sinte Ro- chus, en als de Bel rinkelt, en den President met Mi nisters, Griffier enz. binnentreedt, dan ziet men altijd M. Woeste volgen, in stijven-etiket, op d'hoogste pon- tilje; nu, ik begon mijn Interpellatie om 2 ure, en onze Charel bleei zitten, hij sjoerde van verre af, met zijn grijze patrijzen oogskes Hoe lang bleef hij daar ritten Justement tot als ik gedaan had, tot 3 ure 45 m., dan kwam hij afgesjodderd, met langzame Beggijnen- stapkes, en ging goedseudig naar zijn plaats. Zit hij verre van u Zit hij ver van mij Laat zien A peu prés, een kleine Hopstaak, ik zit op de bank gelijkvloers, aan den rechten kant der Ministers, eerst Minister, Minister, van waar komt dat woord Dat en weet ik niet misschien van Register, ze moeten immers veel onthouden, Minister rijmt ook met Geldverkwister. Verkwisten se veel geld. Ongelooflijk, voor hun hooge Wereld, te begin nen met den Koning, ge weet nog wel van den ouden Leapol, om van uit zijn Salons recht naar de Statie te reizen, vroeg hij een onderaardsche weg van Zes Miliioen Franken Zes miliioen franken II.... Nondetribele En hij kreeg hij dat Seöens, gelijk een Kind 'ne suikerspek 1 't Is, 't Is, 't is - Ge wilt zeggen Krappeleus Effektiet de millioenen weg smijten, en aoo gierig lijn voor Klein Amplojehes, Barreelwachtcrs, Postbojen, Treinbedienden, en... en Erzoovoorts, enzoovoorts, zonder einde, klachten met machten, van Tolbeambten, Onderwijzers, Volks vertegenwoordiger Collaert, Katholieken Burgemeester van leper, moest bekennen in de Kamer, dat het ware en droeve Hongerloonen zijn. Ze moesten z'ophangen, die Wie?... de Millioenen? d'Hongerloonen Al wat slecht is, moet uitgeroeid, maar nu weten we nog niet waar\mijnheer yioeste zit in de Kamer. Waar hij zit, menschen-lief, ge moet eens komen zien. Nevens mij zitten 4 Ministers, van Financien, Buitenland, Justicie en Binnenland, op de 2' zijn 5 Spoorwegen, Openbare Werken, Nijverheid, Onder wijs en Oorlog op de 3* bank, altijd hooger, zitten 6 Katholieken, en de zesde is M. Charel Woeate, altijd aanwezig, in slaapde visu, maar goed luisterend in fakto. |En M. De Sadeleer Sedert de Militaire kwestie, hij past goed op en maakt apprencie van Democratie. Nu is hij naar Por tugal geweest. Zooverre Naar Portugaal Ja, als Afgezant van den nieuwen Koning om daar de Komplementen te dragen dat Leopold II de Markt af is en Albrecht I zijn opvolger op den Throon zit. Maar geheel de wereld weet dat. Inderdaad maar dat zijn de Hofsche ceremoniën naar elk land trekt iemand op de kosten van den Staat en die prebendekens worden verdeeld tusschen Katholiek en Liberaal Zoo is liberaal Hymans naar Noorwegen geweest en liberaal Warocqué trekt naar China, 't is eene reis van drie maand, in grooten gala. Dat moet iets kosten Dat kunt ge peinzen menschen maar de Boer zal 't al betalen.

De Werkman | 1910 | | pagina 3