Rampen-Misdaden-Q ngelukken Buitenland Eene vergelijking Mengelingen Eene oude Vrouw verstikt. De moorderij gaat voort Drama's der Luchtvaart IN DE SCHOOL.' Professor. Wat is de toekomende tijd van het werkwoord stelen. Leerling. In 't kot vliegen, meester. STERKE WEDERGIFTE. Een boertje was in een automatisch koffiehuis versukkeld, toen er juist nie mand aanwezig was dan een knorrige gar?on. WelWel'/.ei het boertje. Wat is dat nu weer voor een winkel Mijnheer, wat verkoopt men hier toch Ezelskoppen 1 was het bitsige ant woord. Ah zoo I En gij verkoopt er zeker veel, want 'k zie dat g'er maar een meer hebt I DOODELIJK ONGEVAL GliOOTE BRAND TE WerVICK 7* A in de Statie van Aalst. j Vrijdag namiddag werd de Vlasfabriek der ge- Zaterdag namiddag rond 5 uren, waren eeaige broeders Jules en Henri Dorny, door een hevige brand bijna totaal in asch gelegd. Het vuur ontstond in de hekelarij. Een houten HOE MEN LEERT ZWEMMEN. Een Majoor tot zijn Soldaten Kunt gij zwemmen, gij daar n° 6 Ja, Majoor. Waar hebt gij dat geleerd In 't water, Majoor. 't Is goed. OOK MUZIKANT. De rekruten worden ondervraagd in de kazerne over hunne kennissen van een of ander vak. Bollenteen komt voor en drukt den wensch uit in 't muziek te mo gen gaan. Wat waart ge in 't civiel vraagt de luitenant. Ik blaasde in een schouwburg orkest, luitenant. Zoo 1 En wat De trompet De fluit? De klarinet? Neen, mijnheer. Ik moest namelijk de lampen uitblazen. OOK AL EEN REDE. Platten Sis had gestolen en stond voor de Juge Ik gestolen M., geen apprentie van Maar z'hebben u betrapt, d'hand in den zak van dezen mensch Och, M. de Juge, 'k was verabuseerd, met 'J «vt. "H uivliiUv dat ik d'hand in mijn zak stak. WAT IS ZWART. Als een zwarte moor in een mistigen Decembernacht in een nauwe, onver lichte straat in een donkeren kelder uit een zwart kopje zwarten koffie drinkt, en als hij daarbij zwarte gedachten heeft, dat is zwart. EEN STRUISCHE KEREL. Een struische boer had met zijne borst tegen eenen boom geloopen hij gaat bij eenen geneesheer, die hem onderzoekt om te zier. of hij niet gekwetst is. Na lang zoeken Gij hebt niets, zegt hij, maar de boom is kapot. DokterHoe voelt g'u vandaag f ZiekeIk geloof dat ik iets beter wordtwant, mijne erfgenamen kijken zoo triestig vandaag I Sommige berekenaars beweren, dat, mochten er maar zeevisschers genoeg zijn, gansch de bevolking der aarde op zeevisch zou kunnen leven, zonder dat de zeeën zouden ontvolkt geraken. Wij zul len dat met geene proeven bewijzen maar als men weet dat een enkelen haring 60 duizend eieren voortbrengt, en een kabeljauw meer dan een millioen, dan zou men waarachtig aan die berekening haast mogen geloof gaan echten. Maar, alleen op zeevisch Jleven, dat zou men gauw moede zijn, zegt Katrien we zullen ons dus maar aan den heden- daagschen kost houdenzegt z'alzoo. De Notaris van 't dorp kreeg zoo veel te doen, dat hij er alleen niet meer doorkon en hij besloot een klerk te ne men. Weldra bood er zich iemand aan, die met overvloed van babbelen zijne ta lenten deed kennen. -- Vriend, onder- brak.hem de Notaris, vergeet niet dat de leus vanuit huis luidtWeinig woorden, maar vele akten I werkbeden van de Naaml Maatschappij c La Couverture bezig nut balen katoen te laden in de Statie-Schaarbeek. Een hunner zekeren Louis De Saedeleer, wonende op den Bolleweg, zat boven op een der wagens en wilde de koorden, om de balen vast te houden, vastspannen. Eens klaps brak de koorde en de balen bolden bene den, De Saedeleer meêslepende. De ongelukkige kwam met het hoofd vooruit op de steenen te recht. Door zijne makkers opgenomen ontving hij de eerste zorgen van een Dokter de ongeluk kige is in het hospitaal bezweken. Hij laat eene weduwe met 5 minderjarige kinderen na. ERG ONGELUK. Verleden Zondag stonden ter gelegenheid van St Apolonia-kermis eenige paardekensmolens in de Nieuwbeekstraat nabij de magazijnen der heeren De Wolf-Cosyns. Een dezer molens be hoort toe aan Odilon De Schrijver, St Jobstraat, alhier. Rond den middag waren eenige jonge knapen waaronder de njarige René Van der Gucht, uit de Meirestraat aan het rondduwen van dien molen toen eensklaps het knaapje met een been tusschen het raderwerk van den molen geraakte roet het ongelukkig gevolg dat het been op twee plaatsen gebroken, alsook zijnen rug zeer bezeerd is. Het knaapje is naar het hospitaal gedragen. NINOVE. De moordenaar van Agent Hautmout zal weldra voor d'Assisen verschijnen hij is tenger als een kind... Na eenige dagen gaat zijn opvolger benoemd worden. Op de Noordlaan te Brussel woont op het tweede verdiep van het huis :6i, Mevrouw Maria Van H., rentenierster, 75jaar oud. Zondagna middag, eene gazetverkoopster, aan de dame haar nieuwsblad brengende, klopte aan de deur en kreeg geen antwoord. Zij keek door het sleutelgat en zag de vrouw uitgestrekt op den grond liggen. Zij verwittigde de benedenwoners en een paar mannen snelden naar boven die de deur instamp ten. De buis in caoutchouc van het gsscomfoor in de keuken was gesprongen en het gas had zich in de kamers verspreid. Zij vonden de dame gansch bedwelmd op den grond liggen. Alhoewel alle leven niet opgehou den had, was het onmogelijk de levensgeesten herop te wekken en de vrouw gaf weldra den geest. ERG VERBRAND. Te Brussel, Steenkaai, mev. wed. Coutenier, 73 jaar, gleed zondag avond ten harent uit op de trap met eeue petrollamp in ;de hand. De lamp brak en de kleederen der ongelukkige vatten vuur. Op haar noodgeroep snelde men toe en doofde de vlammen uit. De vrouw werd echter reeds zou gcvaiuiiji, .«.v.—a j> eanscli het lichaam, dat er weinig hoop overblijft haar te redden. door d'Ottomobielen t Is verschrikkelijk t Senaat heeft een wet gestemd maar de rijke Menheeren willen ze niet voor de Kamer bren gen. D'ander week hadden wij 4 5 zware Rampen, Zaterdag ik open de gazet en vjnde tot ELEWIIT de wagen van M. Sas, huurhouder mobiel du wreed wild reed, de wagen met twee peerden in 'ne gracht, een der paarden (i5oo fr. waarde) dood, en den otto die in volle vlucht voortreed, zoodat het Nr niet kon opgenomen worden. Mahndag 't eerste dat ik lees in de gazet een Otto-moordbrij Zondag achternoen te Brussel, M.Jules De Weerdt, oud 60 jaar, woonachtig Laekenstraat 109, gaat aan de Nieuwbrug de straat over en wordt overreden door de Ottomo- biel van M. Dokteur Haegemeyer, De Weerdt was wreed gesteld Zijn heele lichaam vol kneu zingen en wonden z'hebben hem eerst verzorgd in 't Hospitaal en dan naar zijn huif vervoerd. DRONKENSCHAP. Een mijnwerker, zekeren Ernest Beeckman, wonende te Elsene, kwam zondag beestdronken i gebouw, eene loods van 3a meters lengte en 12 breedte, stond weldra insgelijks in brand. Balen bewerkt vlas, hebbend eene waarde van 20,000 frank, konden gered worden. Be schade, door verzekering gedekt, beloopt minstens 40,000 frank. Eene Stroomijt wordt de prooi der vlammen. Vuurgensters werden tijdens gemelden brand in alle richtingen verspreid. Daar vielen er op etDc stroomijt van Pachter Georges Demuytte- naere, staande op 5oo meters van de fabriek. Deze mijt, aooo schoven stroo inhoudend, vatte alzoo vuur en brandde gansch af. Te NAMEN een Kabienwachter Jemoret was bezig een eksentriek te smeeren, als hij ver rast werd door een Lokomotief en de twee bee- nen afgereden het is een brave Huisvader met 3 kinderen. Zijn twee beenen zijn afgezet. Arme man 1 Droef Huisgezin 1 De ylieger Le Blon die met zijn aero- plaan proeven deed te St Sebastian, in Spanje, werd zaterdag gedood. Ondanks het slecht weder was hij opgestegen en vloog over de zee, wanneer op eene hoogte van ongeveer 40 meters een der vleugels van zijn schroef sprong. Het toestel kantelde om, Le Blon trachtte het strand te bereiken, doch kwam zich den schedel verpletteren op de rotsen. Hij werd op den slag gedood. Zondag rond 11 uren, vertrok den balion Pommern uit Hettin, aan boord hebbende: Dr Delbruck, M. Hein, Gemmelhaek, en architekt Benduhn. Er was hevigen wind en tot 2 maal toe botste de ballon met groot geweld tegen het dak van een fabriek daarna steeg hij in de lucht met buitengewone snelheid. De mutsen der luchtreizigers vielen ten gronde, men bemerkte dat er bloed op was. Slechts rond 2 uren bemerkte men den ballon boven de Baltische zee tegen Sassnitz en eensklaps stortte hij van eene hoogte van ongeveer 5oo meters in de zee. De wind blies verschrikkelijk de zee was zeer onstuimig Booten die de drenkelingen wilden tei hulp snellen moesten tot 3 maal naar den oever weder- keeren. Eindelijk gelukte men er in het lijk op te nemen van M. Hein, M. Sem- melhaek werd erg gewond en buiten kennis opgenomen, 's Anderdaags vond men het lijk van M. Delbruek Men is bijna zeker dat de architekt Benkuhn in de zee is omgekomen. Professor Abegg der Universiteit te Mechelen bijna omgeworpen door een Otto- van Breslau, had met zijn vrouw en een ap(jere dame proefnemingen gedaan op zijn vliegtoestel. De ballon viel eensklaps ten gronde de professor werd gedood. De twee dames kwamen er ongewond van af. - EEN NOODLOTTIGE SLAG werd gegeven in Frankrijk, te Garindein, bij Paugekijf en geworstel; een der vechtelingen sloeg met zijnen paraplu op den kop van den tegenstrever, die neêr- viel, DOOD. De dader was halfdood van schrik en gaf zich gevangen. - In ENGELSCH-INDIË te Blad- war, een Stapelhuis van katoen in brand wonenae ie üisene, icwam zonaag Deestaronuen l L T7 thuis en rolde van den trap. Op de vloersteener» j T.. menschen, meest Vrouwen vond men den ongelukkigen liggen met openge- I en Kinderen, levend verbrand. Arme kloven schedel, te midden van een bloedplas. j Werklieden, overal aan veel gevaren De schedel is verbrijzeld; Zijn toestand is j blootgesteld, hopeloos. De steamer Peucles is vergaan nabij Nog een geval door Dronkenschap. Kaap Leeuwin. De bemanning en de Te Etterbeek, in de Graystraat, woonde op 300 passagiers werden gered. De ladine een zolderkamer zekere X aan den drank ver- j bestond uit 33,000 kisten aardappelen, slaafd. Sedert twee dagen had men hem niet meer 00 j FF gezien. Dinsdag morgend vond men hem dood 1% en boter en 24,000 schapen, liggen op den vloer zijner kamer. Hij bezweek De schade wordt berekend op igmillioen. aan bloedopdrang Verwekt door misbruik van ANARCHISTISCHE AANSLAG, sterken drank. In ae kapel van het klooster der Zus- j BLOEDIG TOONEEL te Opbrakel. ters van Jerusalem, bij Saragossa, had In de herberg bij Dorus maakten eenige zaterdag nacht eene geweldige ontplof- dronken lieden twist en een gerecht ontstond fing plaats. Een gedeelte der midden- Buiten werd zekere Dupont smid erg toege- beuk werd vernield en twee mannen zijn takeid. Hij ontving 7 messteken. Een andere _rcr J verbruiker kreeg een slag met een pintglas op P' men opzoe- 't hoofd, zoodat de glasscherven in zijn schedel kingen deed in het klooster, vond men bleven steken. Een andere werd in den beirput drie bommen welke Op het puilt waren te geworpen. Twee vechte.s zijn aangehouden. De ontploffen. slachtoffers, de gebroeders Dupont, verkeeren £en telegram uit Falmouth meldt '"Stervensgevaar. dat het viermastschip Kate Thomas GEt AL te Kcrkkove. De uit Antwerpen komend, werd aangevaren door een onbekenden steamer nabij Landbouwer V., gedurig in twist met zijn zoon maandag achternoen ze komen elkander tegen op den steenweg; gekijf en twist; razend van woede neemt, de Vader een gaffel en slaat ermeê op 't hoofd van zijnen zoon, dat de jongellDg voor dood neêrvalt... Schromelijk 1 Afgrijslijk 1 Land's End. Hij zonk in tien minuten. 18 19 personen verdronken. De eenige overlevende, John Nelson, werd te Fal mouth ontscheept. Wij lezen in de BELGISCHE BRIEVENBESTELLER, halfmaandelijksch Vakblad; bij Jef Hinderdael, te Tem- sche De Minister van Oorlog komt een bericht uit te vaar digen, dat van af den 6 Maart, onze soldaten de volgende lekkere brokskens zullen te peuzelen krijgen (op 't pa pier) Des Zondag, 275 gram versch ossenvleesch en 20 gram spek des Maandags 125 gram versch ossenvleesch en 20 gram spek en 160 gram opgelegd schapenvleeschdes Dinsdags en des Woensdags 275 gram versch ossen vleesch en 20 gram spek; des Donderdags 150 gram versch ossenvleesch en 100 gram arkensvleesch des Vrijdags en des Zaterdags 275 gram versch ossenvleesch en 20 gram spek. Voor den tweeden Maandag van elke maand is er eene wijziging. Dan wordt het schapenvleesch door 100 gram opgelegd ossenvleesch vervangen. Ook voor den 1CI> en den 3^ Vrijdag van elke maand is eene wijzigingdan dient men instede van 150 gram ossenvleesch, 100 gram pastei. Wanneer wij deze nieuwe regeling zien, is het ons ook toegelaten te vergelijken en te overdenken. Niemand van ons zal het in zijn hoofd krijgen, onze soldaten hun groot kwaart kilo vleesch te misgunnen. Integendeel 1 Liever zien wij het geld van den Staat weg geven aan voedsel voor onze soldaten, dan wel aan veel anderen mikmak. Maar wij moeten hier toch eene vergelijking maken tusschen het voedsel dat men aan de soldaten toekent en het gewoon menu dat onze brievendragers zich kunnen aanschaffen. Onze soldaten hebben het doorgaans schoon geen lastigen arbeid te verrichten, ja zij kennen zelfs dagen waarop zij hunnen ledigen tijd niet weten hoe te gebrui ken. - Zij krijgen hiervoor (de Minister oordeelt het noodig) bijna 300 gram vleesch en spek per persoon en per dag, zonder hun brood, aardappelengroensel enz. te rekenen. Hoevele brievendragers zijn er niet, die nog geen 300 gram vleesch per week te eten hebben, zij en hunne familie te zamen De Minister komt ons feitelijk gelijk te geven en staaft door zijnen omzendbrief onze klachten de brievendra gers zijn te slecht betaald, om een behoorlijk bestaan te kunnen leiden. Wij stellen ook de spijskaart van den Minister van Oorlog tegenover de hongerloonen, door zijn Collega den Minister var. Spoorwegen, Posten en Telegrafen aan de brievendragers betaald. Dat die heeren zich toch eens t'akkoord stellen a. u. b. ons eens uitleggen hoe een brievendrager aan 2,50 fr. daags, (zooals dezen aan 950 fr. 's jaars benoemd) het moet aan boord leggen om zich het voedingsregiem van een onzer soldaten aan te schaffen, wanneer hij er nog vrouw en kinderen bij te onderhouden heeft En zulke brievendragers verdienen het ruim zoo goed als de soldaten, want hunne taak is allernuttigst, maar ook zeer vermoeiend en langdurig. Als wij samentellen, hoeveel vleesch een soldaat krijgt dan komen wij tot een totaal van 2065 gram vleesch per week, liet is te zeggen meer dan 2 kilos. Als wij in dezelfde verhouding ee t brievendrager ne men, met vrouw en 3 kinderen, dan komen wij tot een verbruik van 's minstens 6 kilo vleesch per week. Rekent nu aan 1,50 fr. den kilo (laagsten prijs) dan komt men tot 9 fr. vleesch. Altijd volgens de schatting die de Mi nister van Oorlog maakt over de behoefte van een ge woon mensch. Waar blijven dan het overige het brood, de kleederen de huishuur, de verwarming, de verlichting, enz. enz. treedt om een solferstekje voor zijn bruin- en zwartgerookt pijpje te halen. Man en vrouw nemen elk eenen stoel en gaan zich aan de deur zetten, om het frisch avond koeltje in te ademen. Hunne blikken weiden over de straat, over de velden, naar den somberen Kluisberg. Ster- ren pinkelden reeds aan het donkerblauwe uit spansel. Die hemellichten, welke de geleerden zoo ver, millioenen en millioenen uren van den aardbol verwijderen, loechenen en monkelden naar het brave echtpaar, dat aan de deur van de stulp zat. Wat moest gij mij zeggen, wijf vroeg de man, terwijl hij zijne vrouw aankeek. Wel Karei, ik had het vergeten I riep zij j uit. Ja, vervolgde zij na een weil nagedacht le hebben, ik was over eenegroote uur karnemelk gaan halen bij Tieste Paelinck. Zijne zuster was bezig «stuiten» te snijden voor het werkvolk. Toen eene meid mijnen emmer vulde, vroeg zij mij of onze oudste zoon geenen boever zou wil len worden. Nijs Plancke heeft iets misdreven en moet eene andere plaats zoeken. Ik houd er niet aan dat onzen Fiel zich bij de Paelinck's gaat verhuren als knecht, schuddebolde de man. Gij weet, Minna, dat boer Paelinck een vrek is. Er is bij hem nooit te veel gewerkt. Het is dan niet te verwonderen dat zijne dienstboden hem verlaten. Hebt gij vergeten dat hij verleden jaar bijna geen volk kreeg voor den oogst, die eene week later ge pikt werd na de anderen Dat is waar, sprak de vrouw. Tiste is daarbij iemand die zijn volk niet vertrouwt. Met zijn riek in de hard is hij altoos bij de werklie den hij verlaat ze geen oogenblik. Gelukkig dat zijne zuster Melia eene brave vrouw is. Alg er iets scheelt komt zij er tusschen en spreekt altijd ten vooideele van den knecht of de meid. Ik weet dat zij ons gaarne ziet. Ik heb dit ver- leden winter ondervonden, want ze heeft mij vele havotten aardappelen meêgegeven. Waarom zouden wij onzen jongen bij

De Werkman | 1910 | | pagina 2