Arme Moeder De goede Herder Nieuwe Wegen. Üe Kamer, 't Parieirent M° 1958 15 April 1910 Onschuldig, Martelares ABONNEMENTSPRIJS Voor BelgiÈ 2,50; de vreemde Landen 4,50 Men schrijft in opalle tijdstippen des jaars. -EP- D-A.E3STS, Volksvertegenwoordiger, AALST 38"» JAARGANG. De goede Herder die zorgt en waakt voor zijn Schapen als een Moeder voor hare Kinderen. Te KOEKELBERG, bij Brussel, op de hoogte, waar de Basiliek van 't H. Hert wordt opgebouwd, daar was een goede Herder, de Vlaamsche Priester De Vriendt, 20 jaar Missionnaris geweest in Canada, Amerika, en van daar teruggekeerd met den breeden vrijheidsgeest der Nieuwe Wereld. Rond de naam van Pastoor De Vriendt is buitengewone beweging gekomen in de groote Fransche Gazetten van Brussel. Zondag met dat prachtig Lenteweer, op BOUCHOUT- BERG zijnde, van waar men ziet liggen in een groene vallei de Stad Aalst met hare torens, hooge schouwen en huizen, het oude statige Moorsel, Meldert, Baardegem, Afflighem schoone zachte Landschappen, hoe aange naam de wandeling aldaar; en nu met den Tram, men is terug op korten tijd, ik was daar met een Vriend-Demo craat en we spraken over Pastoor| De VriendtPater Oblaat, te KOEKELBERG Pastoor benoemd in dit Fransche Kloosterrond hetwelk veel Vlamingen wonen; aldaar geacht en bemind door iedereen, omdat hij oot moedig is en zachtmoedig, niemand aanvalt, uitsluitend de Leering Christi preekt en volgt; de armen lief heeft en met de verdoolde schapen teederlijk handelt; niets sterker dan Liefde en Goedhertigheid. Nu moest hij daar eensklaps wegl geheel Koekelberg, de Gemeenteraad aan 't hoofd, vroeg hem te mogen houden, vruchteloos toen hij wegging had er een losbersting plaats van Volksliefde tot hem en van Volkswoede tegen de Fransche Paters. Ach, zegde mijn vriend,als al de Pastoors handelden gelijk dien Pastoor De Vriendt, wie zou er kunnen tegen zijn De KristeUjke Leering i6 toch het schoonste dat men kan uitdenken Die Volks-Priester te Koekelberg trok veel Volk terug naar de Kerk, gelijk Doktor Lueger, van Weenen. In zulke gedachten trokken wij den Bouchout op, naar de wijk GOUDBERG den berg-weg in, naar fcEsschene toe... 't Moest daar Meeting zijn ons Muziek was voor op gegaan, te voet, ons braaf en goed Muziek Pastoor Fonteyne hadden wij op den Tram ontmoet... Heere-Do- mlnus I Welke massa Volk rond der Goiidherg En ge durig komt erbij 't is een strooming er wordt gespro ken van op eenen berg... 't ls onlzachlijk schoon Eerst Is het woord aan mijdan sprak Priester Fonteyne het woord was vrij verklaard, vrij vopr elk, in de vrije opene luchtna mij spreekt Priester FONTEYNE; even als ik LANDELIJK VERHAAL door LEONCE DU CATILLON. OO Tieste Paelinck zag er vrij norsch uit. Zijn struivelig grijs haar verborg bijna zijn voor hoofd. Zijne bruine oogen hield hij naar den grond gericht en zijn hoekig aangezicht, waarop een ongeschoren grijzen baard stekelig groeide, gaf hem;,een stuur uitzicht. Met de handen op den rug kwam hij naar huis om te versprijen. Aan de deur schudde hij zijn lompe holleblok ken uit en trad binnen. Hier is Fiel Van de Velde, broeder, zegde Melia aan den binnengekomene. Zijn Vader heett zijne toestemming gegeven. Ha 1 was het eenigste woord dat Tieste uitriep. Hij bezag navorschend den jongen, niet om te zien of een vlug begrijp of verstand op zijn wezen was geprent, maar om te zien of hij kloek genoeg was om zijnen dienst te ver richten. De jongen sloeg de oogen neder onder den ijskouden blik van den boer. Deze scheen voldaan over zijn nauwkeurig onderzoek. Gij zijt toch bekwaam de paarden te ge leiden, niet waar Ja ik,iboer, was het antwoord. Welnu, hernam de boer, overmorgen ten 5 ure moet gij op de hofstede zijn. Ik verwacht u. De eerste maand ontvangt gij wat drinkgeld, dan zullen wij zien hoeveel gij dagelijks waard zijt. De slimme boer had met Nijs Plancke weg te zenden nog iets bespaard en in zijnen zak gehouden. verkondigt hij het vrije verhevene woord der Kristene Democratie Eerbied aan den Godsdienst Meer Rechtveerdigheid en broe- derlijke Liefde niemand gekrenkt in zijn Rechten maar bijzondere Hulp en Zorg aan alle werkende Menschen, om meer Vrede en Wel vaart te hebben in d'Huisgezinnen. Dit Democratisch woord maakte diepen indruk met ons was meêgekomen Baron Karei de Bethune ik vroeg hem Begeert gij ook te spreken?—Ja, was zijn ant woord daarop stond hij recht en sprak in zuiver Vlaamsch zijne hartelijke warme toetreding tot het Pro gramma der Kristene Volkspartij zuiver- Algemeen Stemrecht, Evenredigheid in alles, Klimmende Bttlasting Afschafling van 'tVereunnings- recht Hulp en I^ielde aan 't arbeiden de Volk.. Wees niet verwonderd, Menschen van in 1892 trad Mr Karei de Bethune op, als Hoofdman der Vlaamsche Volksmacht te Kortrijk en gaf er Meetingen met Du Catillon.. Ik heb het te Hekelgem gezegd: Het werk der DemokratenVerlossing en verheffing van 't Werkende Volk, is een goddelijk Werk de Personen van beteren stand, die er hunnen naam aan hechten, zul len Vreugd en Zegen vinden in overvloed. Na de Meeting volgde een iange stoet ons ieverig Mu ziek naar den Grooten Steenweg Aalst trok de Lange- straat door, alwaar nog Meeting door D'Haeseleir, Ma- charis en Coppens. Baude gaf aanhoudend vliegende Meetingskes. Zoo is die Dag geweest, roemrijken goed voor ons Kristene Volkspartij. p. D. Vast en zeker is het dat langs om meer een wind van Demokratie over onze hoofden waait, welke het Volk bewust maakt van zijn plichten en rechten. Deze week nog hoorden we een bevoegd man zeg gen 't Is schier ongelooflijk hoe de oude gedachten van dag tot dag veld verliezen; zelfs Grijsaards begin nen aan een nieuw maatschappelijk leven te gelooven en zijn er toe genegen. Wat moet het bij de opkomen de geslachten zijn Dat de oude slenter doodelijk getroffen is, dat hij verkwijnt en alle dagen levenskrachten verliest, dat hij weldra zal plaats maken voor iets nieuwer, edeler en rechtvaardiger, is geene voorzegging. 't Is als een uitgeleefd Ouderling die langzaam weg sterft 't is ne lamp zonder olie die al pmkend uit gaat. De menschen vermoeid, afkeerig, walgend van dit oude stelsel staan op, wrijven zich de oogen, als kwa men ze uit een diepen-dommen slaap rekken hunne ledematen uit en geeuwend wordt er langs alle kan ten geroepen«Ooef W'hebben er genoeg van En dien kreet, even als 't gekraai van den haan op een mistigen morgend, breidt zich uit en wordt langs om meer duidelijker van alle kanten 't is als een loo pend vuur die rond het oude katholieke kamp slingert altijd dichter naar het midden dringt, op zijn door tocht d© harten doet branden van begeerte naar be ter, menschelijker leven. Ja, nieuwe tijden zijn in aantocht. Het Volk keert zich met walg van het katholiek Be houdersregiem af, wilt meer vrijheid, meer brood, meer gelijkheid, meer rechtvaardigheid. Het volk wil beter, hooger leven. Lang heeft het gesluimerd, denkende dat ook de Behouderspartij hen d&t zou hebben gegeven. Het Volk werd teleurgesteld in zijne verwachtin gen. En 't is moede-bedrogen. Wel is waar, in den schoot der oude partij is eene beweging ontstaan met zoogezegde democratische strekking, om de oude pruiken te «demokratiseeren» om op hun frak wat Demokratie te strijken inder daad om het weggevluchte Volk langs 'n anderen ver doken weg onder de oude, versletene vlag terug te brangen. Het Volk, zooals Priester Daens het in zijn laatste artikel schreef, mistrouwt en weigert zyn vertrouwen aan mannen die dagelijks met- de Behouders om- gaan en hen dan komen spréken van Demokratie. Wat rnjjbetreft, vervolgde hij, myne overtuiging is met de jaren aangegroeid, niettegenstaande al de vervolgingen en nederlagen, dat, om het kristen Volk te redden, eene Demokratische party van noode is, KRISTEN, VRIJ, zelfstandig en gescheiden van de katholieke Bewaarders. Indien dat eene misdaad is in de oogen der katlio- lieke behouders, God die goed en rechtvaardig is zal het me vergeven. Maar nu komt een belangrijk vraagstuk Wat zal de Godsdienst zijn bij verandering van regiem Innig versmolten zoo hg is met de katholieke B# houderspartij, zal hy diens lot niet deelen Zal hij niet varen zooals in Frankrijk Zooals in Oostenrijk en bezonder te Weenen 1 (Gelukkig dat daar een kristen Demokraat was als Lueger, anders volgde den Godsdienst de oude pruiken in het graf.) En wat zal 't hier zijn V j Katholieke bewaarclers, hebt g'er al op nagedacht Hebt ge uwe verantwoordelijkheid al gemeten Heeren Geestelijken, boezemt die vraag u geen angst in Als 't Volk zich tegen u zal keeren en tegen uwe ongerechtigheden opstaan, zal het zich dan ook niet willen wreken op uwen bondgenoot en schijn-mede- plicntige Luistert wat Montalembert, groote fransche katho liek schrijver, zegt in zijn boek Des interets catho- liques au dix-neuvième siècle. (De katholieke belan gen in de negentiende eeuw.) Van al ae dwingelandijen, de onverdragelijkste voor ons hedendaagsch Volk is deze die zich uitoefent of schünt uit te oefenen met de medewerking der Kerk. Ze brengt de beste gevoelens onzer (ziel in op stand, omdat men de uitbuiting voelt van eene hei lige zaak ten voordeele van een stoffelijken intrest. De Kerk verliest stilaan hare macht op de zielen zy begint met bedrogen te worden ze neemt stilaan den schijn van medeplichtigezij eindigt altijd met er het slachtoffer van te worden. Hoort ge het, Bewaarders, heeren Geestelijken 1 En wat zal er geworden van de Kerk, als daar geen Kristen vrije demokratische party bestaat op het kri- J tiek oogenblik dat het Volk u zal verlaten -|v Wat ons betreft, Kristen Demokraten, met het oog op die vermoedelijke en zekere gebeurtenis, we zullen stevig werken en stryden om den DOORSLAG uit te maken in de groote balance waar klerikaal en anti klerikaal pogen elkander le overwegenom de be slissende macht te zijn voor 't bekomen van 't goede, en 't beletten en 't uitroeien van 't slechte, tot verde diging (van God en Vaderland, tot Goed-Heil des Volks Dat is het doel van ons streven. {£Wie kan dat afkeuren en tegenwerken V Arbeiders, Burgers, Landbouwers. Weldenkende Leden der katholieke Partij, denkt er aan en overweegt Werkt met ons tot dit einde. Priesters, heeren Geestelijken, houd toch op ons te bekampen en tegen den wil van 't Volk op te komen. In 't voordeel der Kerk is 't uw plicht en 't is in uw voordeel Ad laboreAan 't werk, Kristen demokraten F. DJ J Hoe is 't in de Kamer Goed, we zijn bijna in ons 14 dagen er gaat geparlement worden tot 8 Mei dan porta clausa voorde Kiezing van 22 Mei. Hoe was het Dijnsdag Heel stillekes 't waren juridieke zaken we waren met 30 man. Op 166 I Ja, doch is 't niet beter met een klein ge tal dat luistert, dan met velen die babbelen als in een herberg; dijnsdag ik zat daar verschrikt; 't waren bijna al Advokaten en Juriskonsulten. Minister De Lantsheere sprak, heel welkalm, juist hij haalde ook 't woord aan van M. Hy- mans (die nog altijd krank ligt) 't woord dat er veel te veel gepraat wordt in de Kamer waarop ik uitriep Om min te hooren praten Zet hier min advocaten. Minister De Lantsheere heeft aangekondigd een nieuwe inrichting van openbare Liefdadig heiden van Policie. DIJNSDAG NANOEN had de groote Inter pellatie plaats over 't verbod der Betooging aan 't Statievolk. Spreken Bertrand, Daens, Lemonnier, Carton de Wiart, Minister Helle- putte van 2 tot 5 en half dijnsdag gaat het voort, zijn ingeschreven Anseele en Debunne. Kan Minister Helleputte zich uit den slag trekken Moeielijk, zeer moeielijk. Op 3 April had hij immers eene Betooging toegelaten van man nen die kontent zijn ze waren met geen 1000 man nu zouden er 30 a 40 duizend geweest zijn en hij verbiedt Twee maten en twee ge wichten. Hij sloeg zich op de Meeting van zon dag TEGEN DE REGEERING gericht... Ik heb gevraagd De Bedienden VRIJ gelijk alle Belgen. Vrij om te vragen en te klagen. En die niet bevreesd is, laat spreken. (Zie vervolg 4 bl. 1 kol.)

De Werkman | 1910 | | pagina 1