De Kamer Loopende Nieuws- Redevoering van I'ieter Daens tijdens de bespreking over het Budjet van Justicie in Zitting van Donderdag 7 April. M. Daens. - Mijne heeren, wij staan hier voor een deftig en treffelijk woord, het ministerie van justicie of van de rechtvaardigheid. De rechtvaardigheid doen heerschen is een der schoon ste, der beste en noodzakelijkste zaken der wereld. Het is om meer rechtvaardigheid, om meer sociale rechtvaardigheid voor deri werkersstand te bereiken, dat wij, vrije demokraten, zijn recht gestaan, dat wij alles hebben opgeofferd. Vroeger was er ook een dagblad. La Justice Sociale, dat eveneens krachtdadig opkwam om meer rechtvaardigheid te doen heerschen. Heer minister, gij staat voor een ?root, edel en deftig werk. Tracht toch in ons land de rechtvaardigheid te ver heffen en te versterken. Vroeger was het de gewoonte, onder liberalen en ka tholieken, partijbenoemingen te doen. Onder een liberaal ministerie werden bijna aileen liberale rechters benoemd en, ondereen katholiek ministerie is het bijna hetzelfde. Op dit terrein zijn weinig verbeteridgen te bestatigen. Dikwijls worden de benoemingen gedaan uit familie- en uit kiesbelang. Heer minister breekt toch af met dien ouden slenter, laat die slechte gewoonte weg en vergeet niet"dat wij in eenen nieuwen tijd zijn, waarin meer rechtvaardigheid moet heerschen. Weg dus de partijbenoemingen 1 Ik vraag ook dat de leden der magistratuur niet te jong benoemd worden en niet in het arrondissement waarvan zij herkomstig zijn. De jonkheid is wispelturig en slecht geschikt om in de omgeving van vrienden en kennissen de belangrijke zaak van Justicie te gaan uitoefenen. De heer Royer heeft [gisteren groo'e waarheden ge sproken. De getmgenen zouden moeten behandeld wor den als vrije burgers. Hoe gaat het heden Zij worden opeengestapeld in donkere kamers waar van tijd tot tijd een gendarm hen op onbeleefde wijze het zwijgen oplegt. Zij moeten dikwijls wachten, vooraleer onderhoord te worden, van 9 uren 's morgens tot 's middags en tot 3 en 4 ure. Dit veroorzaakt hen dus zekere kosten, zij moeten noenmalen, zij verliezen hunne daghuur en krijgen slechts eene kleine taks. Gelijk de heer Royer het wel zegde, in Duitschland gaan de rechters anders te werk zij duiden de uren aan, waarop de getuigen zullen onderhoord worden, in den morgen of namiddag. De menschen hebben schrik van getuige te zijn, omdat zij nadeel ondergaan en daarbij vernederd worden. Wat de gerechtskosten betreft, deze zijn schrikkelijk hoog. Het tribunaal is dikwijls eene geldmarkten gij, heer minister, zoudet eenen grooten dienst bewijzen aan de sociale rechtvaardigheid, indien er aan den huidigen toestand verbeteringen konden gebracht worden, name lijk, dat de menshhen niet zooveel meer moeten betalen voor de rechtskosten en vooral zoo lang niet zouden moe ten wachten om hunne zaken geregeld te zien. Indien zulks verwezentlijkt werd, dan zou de Justicie veel meer geacht worden. Ik moet ook klagen over miskenning der rechten van Vlamingen. Het is gebeurd dat uit Brussel in zake van eenen ont vanger, voor het hof van assizen, fransehe dagvaardigln- zijn gezonden geworden naar vlaamsche dorpen. De men schen die deze stukken ontvingen, kenden geen fransch en waren dus verplicht bij den eenen of den anderen te gaan om de noodige uitleggingen te bekomen. Hetzelfde is gebeurd in Antwerpen naar het vlaam sche dorp Liedekerke werden eveneens fransehe dagvaar- digingen gezonden, waarvan de menschen niets verston schoonheden der natuur dan men gewoonlijk denkt. Voorzeker gevoelt hij den geestdrift van den stedeling niet, omdat hij de natuur te goed kent. Hij, kind der natuur, zal luisteren naar het gekweel der vogelen in het naburig boschje, zal zich verblijden in den zoetgebekten nachte gaal of met een gevoel van dankbaarheid zijne muls afnemen wanneer de duisternis opmerk baar de aarde bedekt en de klanken der klok, welke het Angelus trillend over de akkers zijn oor komen trefien. Het landvolk genoot thans ook vreugde. Het vlas dat eertijds de schat van Lei- en Schelde- streken was, en nu helaas I zooveel in waarde heeft verloren, werd gesleten. Overal hoorde men geroep en gezang en men zag de velden overdekt met naarstige werklie den, die de plont uitrukten en in hagen zetten. Tieste Paünck had ditmaal werkvolk genoeg gekregen. De les van verleden jaar had hem ge baat. Fiel Van de Velde was reeds zijnen dienst gewoon en hielp nu vlijtig de slijters. Zijne moeder was bezig op het hof der Pae- linck's de knibbens of zaadbollekens af te rukken. Hoor I eene frissche stem begint te zingen. Melia, had de jeneverfiesch in het water van eenen gracht, om haar koel te houden, gezet, en 't was reeds een tijd geleden dat de dorstige werklieden geenen drank hadden gekregen. Eene prettige meid met witte tanden, blo zende wangen en zwart haar zong het volgende lied 't Kanneken staat in 't watere En 't en kan niet nadere, 't Blijft altijd ten gronde staan, 't En kan niet nader gaan. O 1 dat zoete zopke, Deugt gij niet. ik deug nog min O dat zoete zopke 'k Moet er mijn ziele geens in. En in choor herhaalden alle slijters het lied. Melia liet zich lang wachten om aan de be geerte der werkliedeu te voldoen. Verleden F i TJTii~r —yv I den. Zij gaven geen gevolg op deze stukken en werden veroordeeld bij verstek. De rechten onzer taal zouden door de rechtbanken moe ten geëerbiedigd worden, en ik hoop dat de heer minister er de hand zal aan houden. In het ministerie van Justicie bestaan de schreeuwende hongerloonen niet, die wij aantreffen in andere ministe ries, namelijk in dat der ijzerenwegen, dat der financiën en dat van het onderwijs. Van dit laatste hangen school- meesters af die slechts 2,60 fr. per dag verdienen, wat de heer Colaert bekend heeft. Ik hoop dat hij met mij zal strijden opdat nog in dezen zittijd het wetsvoorstel Buyl en Maenhout zou gestemd worden. M. Colaert. Ik zal doen wat ik kan. M. Daens. - Maar indien in het ministerie van Justi cie geene schreeuwende hongerloonen izijn, dan bestaan daar toch ook loonen die te klein, indien men in aanmer king neemt de verhooging van den prijs der eetwaren. Ik geloof dat er zijn van 1000, 1200, 1300, 1400 en 1500 fr., en gij moet met mij bekennen dat de ambtenaars daar mede niet een deftig menschelijk leven kunnen leiden. Indien gij den toestand verbeterde, heer minister, zoudt gij een groot en goed werk doen. Men heeft hier ook gesproken van de ziekenfondsen die van aard zouden zijn de armoede te verminderen. Ik moet aan den heer Bertrand doen opmerken dat hij die zaak net wel kent. M. Bertrand. Dat is de kwestie niet. M. Daens. Gij hebt gezegd dat het gouvernement niets deed voor de ziekenfondsen. Dat is niet juist: het geeft hulpgelden, maar het geeft veel te weinig. Gij wilt de armoede doen verdwijnen. Wij willen dit I ook. In de besturen der armbureelen zou het evenredigheid- i stelsel moeten ingevoerd worden. In eene stad gelijk Aalst, waar eene partij meester is, en de partij Woeste nog I Zoudt gij niet kunnen geloo- j ven hoe slecht en onbeschoft de menschen behandeld wor den, wat schrikkelijke woorden de huismoeders daar moe ten hooren en met welke onbarmhartigheid zij daar wor den behandeld I Om hieraan verbeteringen toe te bren gen zouden wij het evenredigheidstelsel in de weldadig- heidsbureelen moeten hebben. Al de partijen zouden daar moeten vertegenwoordigd zijn en kunnen nagaan hoe de uitdeelingen gebeuren. Wat de armoede betreft, deze komt bijzonderlijk voort uit de kleine daghuren, uit de hongerloonen. Waar moe ten de huismoeders hulp gaan zoeken in den winter als 't koud is, als zij geen kolen hebben om te stoken of als er gebrek is aan werk Dan zijn zij verplicht zich tot het armbestuur te wenden. De hongerloonen zijn de oorzaak van alle kwalen, na melijk van de armoede die ook voortspruit uit wangedrag en uit de dronkenschap. Ik had het inzicht over de dronkenschap eene onder vraging te doen aan den heer minister,maar mijn gezond heid is op dit oogenblik niet zeer zelfkant en ik heb dus besloten deze ondervraging uit te stellen. Ik wil er nochtans heden eenige woorden over zeggen. Op honderd personen die in de gevangenissen komen, zijn er negentig die daar toe gebracht zijn door de dron kenschap. Over twintig jaren werd eene wet gemaakt, maar men voert ze niet uit. M. Colaert. Niet genoeg. M. Daens. Zij wordt schier nergens uitgevoerd. Wat is de politie op onze dorpen Ik ken een dorp waarvan een herbergier bij mij kwam en zeide «Ik zal aan den champetter geen bier meer geven omdat hij het niet verdient.» Op mijne vraag of de veldwachters overal bier bekwa men, zegde deze landsman mij dat zij overal bier krijgen derwijze dat zij soms twee keeren daags kunnen zat zijn. (Gelach.) 1 Al de messengevechten die op den buiten plaats grijpen zijn toe te schrijven aan de dronkenschap. De vechters worden in de gevangenhuizen opgesloten en hunne vrouw en kinderen zitten t'huis zonder brood en werk. Ik heb eene lijst van moeders waarvan de man vast zit en die daardoor in d'ellende gedompeld zijn. De heer minister zou deze mannen moeten loslaten om deze arme huismoeders ter hulp te komen, maar dit kan niet altijd zijn en vandaar wreede toestand van armoede in de gezinnen. Deze toestand komt voort uit het feit dat de wet op de openbare dronkenschap niet uitgevoerd wordt. Van het begin af werd bestreden door de heeren Bara en Woeste, de twee uitersten van de liberalen en de katholieken, die zegden dat het uitvoeren van die wet eene schande zou geweest zijn. Ik zou u eene stad kunnen noemen waarde burgemees ter aan de nieuwe agenten zegt dat zij die of gene liberale herberg moeten bewaken, ten einde er mannen te vangen en hun kiesrecht af te nemen. Ziedaar hoe de wet op de dronkenschap wordt uitge voerd, de dronkenschap die de bijzonderste oorzaak is van de ellende en de armoede van ons volk. De dronkaard is slechter dan een zinnelooze. Deze laatste wordt opgesloten terwijl mende dronkaards toe laat in de statiën en in de treinen. Daar komen zij in aan raking met de werkende menschen die daar zitten met vrouw en kinderen en die daar onbeleefde en schromelijke taal van die zatlappen moeten hooren. O I heer minister, werk daartegen in naam van peis en welvaart in ons land 1 Gij zoudt moeten zorgen dat de wet op de dronkenschap uitgevoerd weze. Tot dezen uit slag zal men geraken als het evenredigheidstelsel in onze gemeentebesturen zal ingevoerd zijn. De heer minister van Justicie zou ons moeten helpen om de misbruiken te doen verdwijnen en om ee.ie goede kieswet te doen maken. Dan zouden de armbureelen be ter ingericht zijn en alles zou wel gaan. Uw voorzaat heeft gezorgd dat de bewakers van de groote gevangenissen maar acht uren moeten werken. Dit is zoo te Gent, te Brussel en te Luik, maar in de klei ne gevangenhuizen moeten deze agenten twaalf uren op hunnen post blijven. Dit is te lang. Ik hoop, heer minister, dat gij zonder uitstel zult zorgen dat ook in de kleine steden de gevangenbewakers ook aan acht uren per dag zullen gesteld worden. Over de bedelaarsgestichten zou veel moeten gezegd worden. De meeste bedelaars komen er in als kleine schelmen en gaan er uit als groote schelmen. Het ware beter dat die menschen daar niet in kwamen. Wij moeten ook klagen dat men veel te gemakkèlijk de kinderen naar de verbeteringshuizen zendt. Aan de rijken is alles toegelaten, maar als een werk manskind een stuk brood gaat vragen wordt het gevangen en naar het verbeteringshui» gezonden. Wat gebeurt dan De ouders komen smeken om hunne kinderen weer te krijgen. Wees goedhartig, heer minister, laat toe dat die kinderen weer komen in het ouderlijk huis, dat toch veel beter is dan het verbeterihgshuis. Om te sluiten zeg ik. heer minister, dat indien gij ver beteringen aan den huiden toestand brengt door volkswet- ten, dan zullen er minder gevangenissen noodig zijn, vele kosten zullen gespaard worden en de begrooiing zal op eene gemakkelijke en zuinige manier kunnenj aange legd worden, derwijze nochtans dat zij toelate aan de kleine bedienden deftig familieloon te geven. Voert verbeteringen in, heer Minister, dan zult gij goed werk verrichten en u verdienstelijk maken. (Zeer wei Eviva, 't woidt schoon, gezond vreêr! Hoe frisch en aanvallig op den Buiten Alles verjongt en herleeft. Ach\moch- V ten toch alle menschen den hoogmoed \af- f weeyenden haat, de afgunst, alle boozt hay tstochten, dan zouden wij op de jaar de blijwoedig leven. (Uit Genoveva van Brabant.) TE MEIRE bij Aalst begraven ze nog altijd op onmen- schelijke wijze, terwijl een schoon gezond -^Kerkhof sinds lang gereed staat Al zulke zaken zouden niet ge- beuyen onder een bestuur van evemedigheid, 'tjis te zeggen van toezicht en rechtveerdigheid. - Tel'GENTjJis voor 3 maand schepene benoemd i|een imanjjvan^ver- dienste, maar van nederige afkomst, namelijk M. Ey- lenbosch. Er zijn nu 3 katholieke schepenen^in de stad Gent. Na 3 maand hebben de Liberalen nogmaalsjeen keus voor hun eerlijk aandeel in 't Schepen-College, willen ze niet dan komt voor 3 maand een Schepen-So cialist... Die meer wil dayi zijn recht, vaart dikwijls uiterst slecht Er komt meer] macht aan de Arbeiders-wereld Jen 't is een groot geluk dat de Geld macht haar Alleenheersching verliest. Een goed vreedzaam mensch keyit alles in het goed. Wilt gij vty dragen worden verdraag een ander. T' AALST komen nieuwe goede gedachten. Kon kelfoes en siokzucht worden oud 'k^=- en kaduk. Wat de Kermis aan- gaat. elk vraagt Zal er niets IX n zijn, onpartijdig, éenparig gelijk Jde Rubens-Kantate. Ach 't was zoo luisterrijk. Een FESTIVAL, onder een Komiteit van al de Partijen zou 50 60 Muzieken naar de Stad brengen. Te LEDE, Zondag, Festi val van Vijver-Kermis. Ons Muziek, 't Muziek der Demokraten, trekt ernaartoe. Door twee vleuge len wordt de mensch verheven boven het aardsche. door de eenvoudigheid en door de zuiverheid. Een eerbaar gemoed is het beste goed. Te Koekelberg verschijnt een maandblad, tot grooten bijval geroepen namelijk HET VRIJE VOLK, onpartijdig Maand blad voor vrije Vakvereeniging. De vrije vakbond ver- eemgt en verheft. De vrije Vakbond brengt welvaart en vrede Prijs 1 fr. 's jaars 5 c. 't nummer. In 't bl. van Apnl staan treffende schoone artikels alsook het Lied der Kleermakers, door den dichter der Hop-lie- deren. Brood, Panem Ik hoorde zaterdag op de trein zeggen dat ons Land 40,000 zakken bloem noo- dig heeft, eiken dag., 't Is nog al een vrachtsken. Te THORHOUT is eene weduwe haar iooe jaar inge treden. Vrolijke vol herding De geruchten loopen dat in Aalst een Proces is tegen St-Martinuskerk we gens de gestoelten der Koor die in twee handen ver kocht zijn... De oude Sint-Marten-te-peerd vaart beter hij is het Stads-Museum gaan verrijken. Te bekomen op ons Bureel Uuishoudiug eu Landbouw OF RAADGEVING EN VOORSCHRIFTEN door Rector Van den Bosch. j 50 Geschiedenis van het GEBOCHELD MANNEKEN en van de zes Broedeis van den Barbier 0 50 SCHOONE HISTORIE VAN FOS.XTJ3SrA.XTT3 BORZE en zijn wenschhoedeken. Derde uitgave. 0,75 MARIA VAN BRABANT Wonderschoon Historiek Dramatiek Verhaal. 0 40 GASTON BLANKAERT of de eerste Binders. Romantieke Verhalen uit de voor gaande eeuw, door Silvain Van der Gucht. 1 50 Het Landelijk tVet boek uitgelegd volgens de 'be spreking in onze wetgevende Kamers, door A. De Bac ker. advokaat-Volksvertegenwoordiger. prijs 0 60 ONZE STRIJD, door Priester Fonteyne. ojlO BELGISCHE NaGOCIANT of Tafel van Rekeningen, berekend in Brabantsch cou rant geld met deszelfs waarde in franks en centiemen 0,65 De Boeren van Ooien boertige en kluchtige geschiedenis, aan 1,25 franco 1,40 De Daghuur, wat zij is en wat zij zijn moet door F. R. Doctor in Wijsbegeerte en Letteren prijs 0,4o Geheimzinnige Verdwijning of helsche Wraak naar het Engelsch door Miss Braddon. 2,50 De Kunst om tot het Volk te spreken. 'o 60 LEVEN VAN GENOVEVA VAN BRABANT Huisvrouw van den doorluchtigen Palatyn Sifridus. 1,00 Wonderbaar Leven van C A R 1' C' U (J H B Hoofdkapitein van eene groote bende Beursensnijders Gauwdieven en Moordenaars. Opnieuw verbeterd en - vermeerderd met het boeiend verhaal De laatste dag van Cartouche. q,75

De Werkman | 1910 | | pagina 3