Arme Hoeder Le Kamer IV" 1959 22 April 1910 Qorlog. Schooloorlog'. Onschuldig, Martelares Wat doet Daens in de Kamer im:\sioexe\. ABONNEMENTSPRIJS Voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50 Men schrijft in cpalle tijdstippen des jaars. -E>_ DA-IBIXrS, Volksvertegenwoordiger, AALST .38»' V j j. Pax 1 Vrede I Niets zoeter dan den Vrede 1 Felix Concordia, gelijk de Ninovieters zeggen. Met rede en met vrede Niets wreeder dan den Schooloorlog van 1879. Waar waren de arme zinnen van onzen Koning een Wet te doen uitvoeren met éen stem meerderheid t Processen en Oorlogen schaden en kwetsen langs twee kanten. 1879 was noodlottig voor Vaderland, voor Godsdienst, voor Onderwijzers en Huisvaders. Maar ook voor de Liberalen men vond ze niet meer, na de kiezing in 1884 en zonder de Evenredigheid, door Priester Daens zoo verstandig en kloekmoedig behertigd, het was gedaan met de Liberalen in Vlaanderen. Om Schooloorlog te vermijden, wat is er nood'g Het stelsel-LoRAND-HARLEZ-DAENS Een goed officiéél Onderwijs, maar daarnevens ondersteuning van alle vrije wel ingerichte Scholen. Van 1894 tot 1906 lag dit stelscI boven, zelfs bij vele Liberale Kopstukken maar sedert dien is Godsdiensthaat hier uit de Walen overgewaaid. Het is klaar en duidelijk gebleken door de Redevoe ringen van het Schooldebat in de KamerLiberalen en j Socialisten willen LEERPLICHT MET ONZIJDIG ON- j DERWIJS; die Scholen staan open er. zijn goed voor elk, zegden ze er wordt geen kwaad in geleerd Vrije/ Scholen mogen bestaan doch zonder hulpgeld. Eilaas, de oude Godsdienstige Volksschool der Libe ralen van vroegertijd wordt verstooten indien ze terug keerden, die oude Liberalen, en hoorden dat Warocquéin den naam der Liberale Partij protesteert tegen de woor den Dat God ons Land bescherme I Dar de bocia- listen uitroepen en verklaren Er zijn geen Kristelijke Waarheden Het is loutere leugen I Een Onderwijzer mag aan zijn Leerlingen zeggen dat zij niet moeten gelooven In God I Er zijn 10,000 Goden!... Doch genoeg elk ziet duidelijk LEERPLICHT komt er, en volgens Liberalen en Socialisten, Leerplicht met onzijdige School, zonder Vrije Scholen. Wat hebben wij alsdan Den allerwreedsten SCHOOLOORLOG Hier zijn de Staatsscholen nog volgens de aloude ge woonte, met Gebed en Kristelijke Le ring met Berei ding tot Eerste Communie In vele groote Steden en in de Walen is het zoo niet Onder een Meerderheid, Liberaal-Sociaal, zullen de Kamers opgejaagd worden door de Walen, tot Onzijdig, Verplicht Onderwijs. LANDELIJK VERHAAL door LEONCE DU CATILLON. O—O De zaadbol 1 ekens der eerste grepen werden goed afgetrokkeneilaas de laatste grepen gin gen moeielijker. Het is de mei die zij vast had en deze was eene ineen gevlochtene met bloemtakken. Nu maakten de werklieden eene ronde en dansten met Melia rond dén hof. Daarna verdween de hongerige bende in de keuken, waar de smakelijke slijtpap stond te dampen op de witgeschuurde tafels, die op schragen rustten. De landelijke magen hadden de groote mar miet slijtpap verslonden en nu begonnen weer spel en zang tot laat in den avond. De werklie den verlieten de hoeve om 's anderdaags op eene andere plek te beginnen, want in den slij- tingstijd helpen de buitenlieden elkander. IV. Fiel, zegde pachter Paelinck, zekeren Septemberdag, morgen moet gij met eenen va gen vlas naar de Sterre te Kortrijk. Vandaag heb ik mijn vlas verkocht en het moet morgen in die herberg geleverd worden Misschien zult gij het vlas rechtstreeks naar de rooterij de Leie moeten voeren. De koopman blijft hier slapen hij zal u morgen vergezellen. Goed boer, antwoordde Fiel vanuit den paardenstal, ik zal op mijnen post zijn. De jongen was inwendig blij een reisje te mo gen doen. De boer tiad in huis en ging zich bij den koopman zetten, die bezig was den prijs van het gekochte vlas in blinkende zilver- en goud- Dat lijdt geen twijfel En hier, in de Vlaanderen, hoeveel Ouders zullen huif Kinderen aan die Scholen toevertrouwen Welke middelen zijn er tegen dien Schooloorlog Voornamelijk twee. Ten eersten, een goed Vrij Onderwijs hebben De Liberale en Socialisten Gazetten van Aalst valleh mij geweldig aan, omdat ik het Millioen gestemd hebq voor de rijke Kloosters, zeggen ze; Neen, zijt toch eer/ lijk, het is voor de arme Vrije Scholen. J Vele groote liberale Steden willen geen centiem geven aan de Vrije Scholen Ons Programma is Leerplicht, met vrije keus dèri School. Deftige Jaarwedde aan ALLE Onderwijzers J blken dag spreek ik in de Kamer tegen Hongerloon en Afbeuling van Staats-Onderwijzers, ik praam den Minis ter, den Verslaggever, M. Maenhout. M. Gendebien, en anderen, om voor einde-Zittijd deze belangrijke Zaak te doen beslissen. Het tweede middel tegen Schooloorlog, voor Vrede en Welvaart, is de Vrije Kristene Volkspartij. P. DAENS. DIJNSDAG. Voornoenzitting. 10 ure. Aanwezig Minister Helleputte, als Voorzit ter éen Katholiek, Thienpont4 Liberalen, 4 Socialis ten, 1 Kristen Democraat, 't Is luisterlijk ge ziet hoe de manschappen oppasser. Hoyois (Kath.) spreekt voor de belangen van zijn Ar rondissement. Verheyi n haalt bijz. de klachten van Post boden hij vraagt dat i et ontvangen van geld zou afzon derlijk geschieden da behandelt hij Antwerpsche be langen Braun, (Liberaai van Gent) denkt dat men veel voordeel zou hebl. en door het stukwerk Daens prijst de verbeteringen en verhoogingen maar vraagt betere Statiën, in de Dendervallei, een belere verlichting; Daens toont ook door cijfers dat 3 fr. daags verre is van een Familieloon te zijn maar moet komen tot 4 fr. als minimum; Daens wekt den Minister on, spoedig voort te gaan tot het minimum van 4 f. Huyshauwer (in 't VI.) stelt een nieuw middel voor tot verbetering en verhoo ging van Loon. Deens vraagt het woord voor een ordemotie om het Wetsontwerp Maenhout voor de Staatsonderwiizers nog te zien stemmen in dezen zittijd hij drukt zijn verwondering uit dat Collega Maenhout niet meer iever toont voor zijn Wetsontwerp tegen Hon gerloon in Staats Onderwijs. Op een uur zou dit Wets ontwerp gestemd zijn niet éen Lid der Kamer zal of kan eren zijn. M. Rens ondersteunt die Ordemotie. Nanoen-zitting. 2 ure. Aanwezig 6 a 7 Katholieken (onverschillig in die. groote zaak); 10 k 12 Liberalen, 18 Socialisten, 1 Kristen Democraat. De Bunne bestrijdt in een Vlaamsche Redevoering het verbod van mamfeseeren. Anseele komt op tegen het gedacht dat de Staatsbedienden niet mogen manifes teeren, omdat zij zekere voordeeien genieten. Spreker zegt dat men niet enkel leeft bij brood, de vrijheid moet erbij zijn. Hij denkt ook dat de Staatsbedienden zullen moeten opofferen en lijden, om hun vrijheid te veroveren. Janson aanziet het verbod als een gevaarlijke schending der Grondwet. Min.ster Helleputte antwoord arglis tig, met advokatentrokken en spitsvinnigheden. Rond 4 1/2 stemming doch de Kamer is niet in getal slechts 71, en men moet met 83 man zijn, ten minste. Partenza. Woensdag, 10 ure 10. 4 Katholieken. 1 Liberaal, 5Socialisten, 1 Kristen De mocraat. Anseele, eersta Spreker, handelt over de Pensioen kassen en Ziexenfondsen hij denkt dat er veel verbete ring zou komen, met Werklieden in 't Bestuur. Minis ter Helleputte antwoordt dat voor de Ziekenbus dit een besliste zaak is, waarover Anseele hem bedankt. Allard, Socialist, haalt het buitensporig werk aan der Postboden mei kiezingstijd de Fransche Kamer heeft heel gaarne 50 fr. per Postbode gestemd waarom kan dat hier niet gebeuren? Daens zegt: 't Ware met recht en rede en eix zou het goed keuren. ffWoensdag 5 ure M. De Sadeleer spreekt voor de Statiën van Denderleeuw, die een der bijzonderste moet worden de Plans zijn nog al beknibbeld en vragen ver betering; hij dringt aan, voor de Statie Haaltert-Eede, reeds zoolang beloofd.Mr Rens spreekt voor de klein Staatsbedienden en over de Statie van Geeraardsbergen, de slechtste van ons Land sedert meer dan 20 jaren, men belooft een nieuwe Statie. Minister Helleputte zegt dat de Geeraardsbergenaars zich eerst moeten t'akkoord stellen. Vragen gericht door Pieter f>AENS, tot den Heer Minister van Spoorwegen i|VIs 't waar dat in Aalst machienkuischers weggezon den worden en sedert 4 jaar in dienst en de bijz. steun hunner Ouders Is't waar dat in Aalst Oost de Nacht dienst onverdragelijk wordt Is 't waar dat het Wacht huisje aan de Koopwaren-Statie veel,-eel, veel te klein is. zonder lucht of locht Des zomers stikkend heet. 's winters, geen vuur kunnen maken of 't rookt er als in eenen bluschtobben Is 't waar dat dit een krevatie is voor de Gezondheid, de kostelijke schat P. DAENS. Mag ik den heer Minister herinneren dat hij de Ramp te OKEGEM al 2 jaren beloofd heeft dat sedert 10 jaren de onteigeningen gedaan zijn en de Materialen gereed liggen Is het niet wreed dat Paarden en Köeien er moe ten gelost en geladen worden met een klein wagentje, op risiko van malheuren? de Veulens springen er om hals en pooten te breken. Wat houdt die werken tegen Een klein persoonlijk belang. P. DAENS. Was ik verkeerd ingelicht over de Tunnels Rogier en Allard Waai achtig neen? Is het daar een ongezond slavenwerk Voorzeker ja I... Staat het water dikwijls in de Schuilhuisjes Ja... Veertien dagen geleden, ik ben gaan zien in 't huisje-Allard, kant van Vooruitgang- s'raat, moest de arbeider op blokken hout staan. Seden- dien zijn daar eenige verbeteringskes aan gedaan. Doch is 12 uren in die vochtige lucht echt krevatie-werk?Ja ja. P. Daens. Zegdo Zondag een Landsman van Brabant ge spreekt altijd van hem en ik vinde nooit niets in 't verslag van Het Nieuws van den Dag. Ik geloot het wel Voor dit Nieuws van den Dag ben ik reeds dood en verdwenen 't is een stelsel tegen al de Demokraten Priester Daens werd ook zoo behandeld zelts als wij spreken voor 't VLAAMSCH en voor de HOP, 't Nieuws van den Dag zwijgt ons dood Nu betert het 'n weinigske; van tijd tot tijd krijg ik, na een lan ge redevoering, krijg ik 2 A 3 regels.. Ouwe, afgesloofde werklieden die voor de gemeente overheden als braaf zijn aangeboekt, en elk weet wat het woordeken braaf beteekent op de meeste onzer buiten dorpen en zelfs in vele van onze steden, trekken dus in hun 66* jaar een pensioentje van 6: fr of 9 centen daags. De dag waarop ze dat trekken moeten, zien de oudjes mei zooveel ongeduld te gemoetde zonne van dien groo- ten dag wordt door hen met zooveel vreugde begroet Arme oude luitjes I. Ja, jongen, zeggen ze naïef en goedsmoeds, 't is al iets vijf en zestig witte waarvoor we toch niets hebben gedaan om die te verdienen I... Zoo?... Denkt ge dat Wel ja I... Maar de schoolmeester, de statiechef, de generaal, de treinwachters, de gendarmen zijn ook gepensionneerdl O, zoo zie nu zijt ge ne keer ne fijnen. Die hebben immers alle jaren een zware som gestort 1.. Dat denken zoo alle menschen op den buiten; maar daar is niets van aan. Zij storten ieder jaar in de kas van weduwen en weezen een zekere som en als ze dan sterven.|dan moet die leasde weduwen en de minderjarige weezen ondersteunen. Voor zich zich zeiven betalen ze niets, storten ze geen centime. Is dat waar En 't is inderdaad zoo Men stort voor de weduwen en de weezen, niet voor zich zelf... Ja, men zal zeggen: ze waren Staatsbedienden ;ze had den groote verantwoordelijkheid, bekwaamheid hun werk was voornaam En is de taak van den nederigen Werker, die moedig aan den arbeid staat van den morgen tot den avond, niet even noodzakelijk Is de heele maatschappij geen raderwerk, dat netjes in elkander moet zitien, waar geen wielke, hoe klein en ge ring het schijne, mag ontbreken of het heele stel loopt naar de sus?.... Wat zou de Natie zonder de taaie zwoegers van alle slag zonder de mijners, de pudlers, de matrozen, de dockers, de aardewerkers, de voerlieden, de boeren Waar ging het Land zonder hun zweet, hun ijver Onvermijdelijk naar den afgrond 1.. Zij die niet werken, zijn nuttelooze elementen, de Staat heeft die met noodig Nog meer de H. Paulus schreef Die niet werkt, moet niet eten Dat was er nog op doorgekapt, niet waar Wat leiden we nu daaruit af Dat ieder werker, die flink heeft gearbeid zijn leven door, medegeholpen heeft tot's lands welvaart en bloei en dus recht heeft op pensioen, als het lichaam' versleten is. Dat pensioen moet geen bespottelijk klein zijn, het moet redelijk zijn, menschelijk 1 frank per dag ware niet te veel. En dat pensioen zou niet alleen voor den werkman zjjn, maar ook voorden baas, den patroon, die zich met zijn werk niet heeft kunnen op 't droge helpen en vaak in den ouwen dag even arm is als hij die enkel werkman was I.. En waar zullen we 't geld halen Wel, daar waar er genoeg of te veel is, in 's lands schatkist, waar millioenen zijn voor de prachtwerken, millioenen voor duizenden nuttelooze dingen, millioenen voor de versterkingen, millioenen voor de hooge jaar wedden. en waar de Christen Democraten eerst de mil lioenen zullen pakken voor de pensioenen der ouwe Werkers 1. Zoo zeggen we, en zoo zullen we 't doen als de kiezing in Mei gunstig uitvalt I LOOSANGHER.

De Werkman | 1910 | | pagina 1