R ampen-M isdaden -C n gelukken De Doodrijders Buitenland Mengelingen. r.- tm*- m Congres <ler Accijnsbedienden Aalst, inde Viscose Aan de Reizende Werklieden Jan en Siska (Vervolg.) Aai, aai, Siska 1 Ik 'ne kwister Ik 'ne vloeker en 'ne zot 1 Wel, gij lacht er meê 1 Nog gister Zei mij 't onzent Liefke Frot, Dat den Pastoor zoo kontent was Van hed ons huisgezin, En dat ik 'nen braven vent was, En zoo rap voor 't broodgewin... En die 't anders zeggen, liegen 1 Jan, ge zult mij niet bedriegen, N er, gij'k zie wel wat ik zie. Om een meid in slaap te wiegen, Mee: gij gaan bij zotte Mie, Gij en zoudt mij nietrgelijken, Ik betrouwe geenen vent Die zoo lastert, en doet blijken Dat hij goed het ambacht kent Van te diep in 't glas te kijken. Jan ging met beschaamde kaken Weg, al zeere weg naar huis. Siska mocht zijn herte rake WREED ONGELUK in de Tentoonstelling, Zaterdpr te ii ure voor noen, in het rangeeren ven w. gons zekeren Jozef D. tussclien twee buftels, vreeslijk gepletterd ligt in 't Hospitaal men vreest. Och dat ran geeren der wagons, 't is een vreeslijke lastige arbeid. i Brand in een Impasse Vrijdagavond io uren, hoe een malheur kan komen een kat alleen thuis op een kamor I vaneen soort-radijzengang, ze springt of tafel, ze doet de petiollamp omvallen, 't begint te branden de talrijke bevolking van dit Volks- paleis vlucht met kinderen en ouderlingen en mobilair, maar sito waren twee posten van pom- i piers ter plaats en waren ras 't vuur meezter. De kat brandstichter en verscheide kanarievogels I zijn de eenige slachtoffers. DRONKENSCHAP. Zondag avond kwam zekere X., wonende in j de Twee Toreasstraat, te St Joost-ten-Noode, dranken thuis. Zijne vrouw vermaande hemen een hevige twist ontstond. De woestaard sloeg en mishandelde de ongelukkige vrouw en ging dan unrein 1.W..W w- te bed. Driemaal daags zat Jan voor 't kruis, Wanhopig nam de vrouw een revolver en lostte Da' daar hing bij zijn getouwe, j een schot op haar man. Deze werd gevaarlijk God te bidden om gena. t S gekwetst aan den rechterslaap. De vrouw ging Christus b ijft zijn woord getrouwe, j z;ch daarna gevangen geven. Jan bekeerde zich aldra, En Francisca wierd zijn vrouwe. Vraagt er iemand hoe zij leven, 'k Zeg het hem hier kort en klaar Siska spint, Jan zit te weven, 't Is een recht gelukkig paar. En zij vetten al een zwijntjen, En de koe loopt op de wei, En als moei sterft, 't begijntjen, Koopen zij nog land daarbij, En zij bidden voor 't begijntjen. Vraagt, en gij zult bekomen. Beschrijving. Neel de paardenkoopman moest eens getuigen voor een tribunaal in zake paar den die gestolen waren. Waren het magere dieren vroeg de rechter. Neen, zei de paardenkoopman. Ja, zei de klager. Wat heet gij een mager paard, vroeg de rechter. - Een dat heupen heeft waar ge uwe muts kunt aanhangen, zei Neel. Snugger. Indien de school rond w ou ik er veel liever naar toe gaan bs. Ja, en waarom ^ger. Wel, dan kon meester r - 1 mij niet meer in den hoek zetten. De schoonheid is het sieraad der vrou wen, de rijkdom der arme, maar het schoonste sieraad is voor beide de zed.g- heid. Besmeer het scherm van'uw nachtlicht aan de binnenzijde met een laagje honing De muggen vinden daar^allen een.zoeten maar zekeren dood.'st,...3 NATUURKUNDE. Leeraar. Welke tanden krijgen de menschen het laatst Leerling. Valsche tanden, meestert! Op de geheele aarde worden 2765 |ta- Door een brouwerswagen verpletterd. De 36jarige bakker E. De Groote, wonende Gauthiersrraat, Brussel, keerde dijnsdag morgend van zijn werk per velo terug van den Antwerp- schen steenweg. Op de hoogte der Harmonie straat werd hij omgeworpen door een brouwers wagen en de zware wielen van het voertuig ver pletterden zijn lichaam. Het rechterbeen werd vreeselijk verpletterd. Tevens klaagt hij over in wendige kneuzingen. Het slachtoffer werd naar het gasthuis gedragen. EEN FAMILIEDRAMA had maandag te Sleidinge plaats aan de« Veld- hoek. De zoon De W. heeft zijnen vader, na ruzie, gedood met twee geweerschoten, |een in het hoofd en een in den buik. De dader heeft zich gevangen gegeven en werd te Gent opgesloten. en en dialekten gesproken. IN DE SCHOOL. j ^Meester Peeteis wil aan zijne! jongens "deen verstaan hoe gevaarlijk liet is met vuurwapens om te gaan, ja, dat men zoo iemand kan kwetsen en in het gevang ge raken. Veronderstel eens, kinderen, zei hij, dat een onbehendig jager mij een schot hagel in de bil jaagt en dat ik vijf tien dagen lang niet meer gaan kan. Wat zou daarvan het gevolg zijn. Twee weken vakantie, meester! roepen al de jongens, vol plezier. Vrijdag is omgeworpen de Deurwaarder M. Bols- d'Enghicn op Kleine Zavel, te Brussel het moordtuig reed voort, en daar lag de Deurwaar der, zijn hootd vol bloed door een wonde en zijn lijf vol kneuzingen. Seffens was een Geneesheer ter plaats, die hem verzorgde en naar zijne woon deed voeren, Coppensstraat. De moorderij was gepleegd door een otto-taksi cf taksi-otto. Zondag rond 5 uren namiddag, gebeurde een erg ongeluk op de Tervuerenlaan, op grond gebied van St Pieters VVoluwe. Me Defranne wandelde met haar manneken van 6 jaar langs heen de laan. Ze wilde de laan overgaan toer. moeder en kind door een ottomobiel werden ge vat en omgeworpen. Me Defranne werd gekwetst aan haar betn. Haai manneken bekwam vreese- lijke wond-.n aan het hoofd. De toestand van het kind is erg. Mej. Amelie Vanhoof, dienstmeid, Vooruit gangstraat, te St Joost-ten-Noode, werd Zondag op de Henegouwlaa* door een otto-taksi op den grond geworpen. Het slachtoffer werd gekwetst aan het voorhoofd en naar het gasthuis geleid. Zondag avond kwam te St Jans Molenbeek op den Ninoofschen steenweg een ottomobiel in botsing met den stoomtram. De chauffeur A. L., van Boschvoorde, werd op den grond geworpen en werd de rechterarm gebroken en bekwam eene vreeselijke wonde aan den rechterslaap. Dijnsdag~morgeDd reed de 2ojarigc var- kensslachtersgast Leo Van der Eist. wonende Waverschensteenweg, per velo langs den steen weg van Ter Hulpen. Plots werd bij omgewor penj^door een ottomobiel die in volle snelheid achter hem aanreed. De wielrijder bleef roeiloos op,;de'tbaan,;liggen en werd in bezwijming naar hfctj_hospitaal "gebracht, terwijl de ottomobilist de vlucht genomen had. Schrikkelijk ottomobielongeval te Luik Vier inwoners van Maastricht, twee mannen en twee vrouwen, waren Zondag te Luik en reden in ottomobiel tot a ure 'snachts. Toen besloten zij naar de Fragneestraat te rij den. toen bij 't ontwijken van een pijl, de olto op zij schoot en 't achterste gedeeitc ervan tegen den paal verbrijzeld werd. De beide heeren Eug. Ball'eux en Jan Nys, werden tegen den paal ger slingerd en gedood. Een der vrouwen is licht gewond. Doodelijk ottomobielongeval te Antwerpen. Zondag avond, rond xi uren, had een doo delijk ottomobielongeval plaats op den hoek der Plantynlei en Simonstraat. Een ottomobiclrijder, in dienst van M. S., heeft aldaar M. Gittens, 6i jaar, wonende Rembrantstraat, omgeworpen. Het slachthoffcr we:d verscheids meters mcê- gesleurd en doodelijk gekwetst. Men droeg hem in de woning van Doktor Diegerick, waar hij eenige oogenblikken later overleed Nog een ottomobielongeval te Antwerpen. Verscheide personen wachtten zondag avond da tram op de Kunstlei. Tusschen deze bevond zich M. F. Wil'emsen, 6z jaar, wonende Paleis- siraat. met zijn zooi: eu kleinzoon. IN EEN PETROLBAK. Wreede dood T'Antwerpen, het groot Pe trolschip Hainaut dat gelost werd de ploeg baas Van den Broeck die «rin viel, aanstonds daalde een arbeider in de diepte mtt eene ladder, doch kon slechts een lijk bovenhalen. Och de gevaren zijn zoo groot Naast de arbeid staat de dood. Schrikkelijk ongeluk Te Melle werd een werkman door den riem van een machirn, dienende om moortel te maken, gevat. Zijne 2 beenen werden [verpletterd en ver scheiden ribben gebroken. Zijn .toestand is ho peloos. Doodelijk Rijwielongeval. Jan Nwtalis, oud 24 jaar, van Remouchamps- Aywaille, keerde 's avonds van Theux weer, per rijwiel. Tusschen Louveigé en Deigné, reed hij met geweld tegen een boom. lïij werd zwaar gewond, sleepte zich pijnlijk nog eenige meters verder voort en stierf tengevolge eener schedel breuk. Melkboeren vonden zijn lijk 's morgends op den openbaren weg liggen. EEN TOREN AFGEBRAND. Vrijdag te 5 ure viel de bliksem op den kerk tor ;n van Herve en stak hem in brand de kerk zou afgebrand zijn, zonder den heldenmoed der schaliedekkers Coenracdt, die bovenop de kerk klommen en rond 7 ure den brand overmeester den. Het bovendeel van den Toren is versast. Zoo is vroegertijd den Toren van Aals'-Stadhuis afgebrand juist op 'nen Aalst-Kermis, door een vuurwerk op de Groote Markteen vuurpijl stak de hoogste uilegaten in brand en 't werd een ramp voor 't heele land want onze oude be roemde Beiaard smolt en de nieuwe Beiaard was de oude niet. ROESELARE. Verpletterd Maandag namiddag, rond 4 1/2 uur, werd Hector Desmet, oud 18 jaar, werkman bij M. C. Vanderhaeghe, Vaartkaai, op zijn werk, in een ingang zijnde voddenwaschmachien gevat en de linkerhand gedeeltelijk verpletterd. In Amerika op de linie Norther Pacific brak een wiel en de Trein stortte in een diepte. Vele dooden en gekwet- sten. Eene Cycloon over het Kamp van Chalons. Een uiterst geweldig onweer woedde over Reims en Chalon, er groote schade veroorzakend. Vooral in het luchtvlie- gerskamp van Chalons. Sinds een jaar hebben daar vele vlieg- machienbouwers hangars opgericht en werkhuizen om toestellen van klienten te regelen en vliegers te vormen. Verscheidene dezer hangars zijn ver woest. Negen aeropeanen van Farman werden erg beschadigd. Een verlies van i5o,ooo frank. Nabij de hangars arbeidden een groot aantal personen, die een hal oprichtten voor een bestuurbaren ballon. Verschei dene werden ten gronde geworpen. Vier zijn gedood en drij gekwetst geworden Een Luchtbal door den bl'ksem GETROFFEN. Een ballon, uit Ritterfeld opgegaan werd gevonden te Delitch, bij Reichen sachsac. De ballon moet tijdens een on weer door den bliksem zijn getroffen ge worden. Die 4 luchtreizigers die er in waren, zijn gedood. De opstijging ge beurde bij kalm weer. BRAND IN ZEE. Aan boord van het schip van Duin- kerke D. 24 van Abel Van de Kerkhoven ontstond dijnsdag morgend rond 4 uren brand, toen het in volle zee was. De brand nam zulke snelle uitbreiding dat de drie schippers hun reddingsboot in zee lieten en onmachtig, hun schip heel en al zagen in rook vergaan. Een ander schip nam de manschappen op, juist toen boos weer hen ging overvallen. INSTORTING Eene instorting van eenen berg had plaats te Lanague (Canada), toen er een trein onderreed. Men telt 23 dooden. KETEL GESPRONGEN Te Szegedin, in Hongarifc, had dijns dag eene ontploffing plaats in een allu- mettenfabriek. Een meisje en een werk man werden gedood. 17 andere meisjes werden erg gekwetst. RIJSSEL - KERKDIEVEN Door eejj raam geraakte een dief maandag nacht in de kerk St-Elooi, te Hazebrouck, en brak de offerblokken open. De .koster, gewekt aai :nei zijn Auui. eu n-iciutuuii. - j i. Do ottomobiel van M. Zelden rust, van Zuren- i door gerucht vanavallend glas, kwam inde kerk borg, kwa.11 uit de Herrynstraat gereden. Al de rond vier uur des morgends en verraste den dief personen, uitgenomen Willemsen, sprongen op j die verdween langs waar hij gekomen was en niet het voedpad en deze werd omgeworpen. Het kon worden ingehaald. 1 lachtoffer werd naar het ElisabethgasthuiS ge- Dezelfde poging gebeurde in de kerk van Wi- I bracht De geneesheeren konden geen uitspraak mereux, maar hier werd da dief, een 56jarig man doen over den toestand van JM. WilJcmsen. v&n Outréau, aangehouden. Zondag to™Brussel, "in de groote "Zaal Cour de Bruxelles. Met Mr Bertranden M. Lemonnier, die al tijd op de Congressen aanwezig zijn, waren nu ook gekomen, de heeren Cocq van Brussel en zelfs M. Delvaux van Antwerpen. T In de zaal werd gevezeld STEMMEN VISSCHERIJ. Nooit ontbreek ik op een dier Congressen nu had ik 2 Meetingen te Liedekerke en te Teralfene en stuurde rona 1 ure een Telegram alsvolgt Geliefde Vrienden, twee Meetingen dezen nanoen beletten mij aanwezig te zijn. Goeden moed Krach tige aanhoudende, onpartijdige werking voor den Familieloon. DAENS. Zou de Voorzitter geen melding hehben gemaakt van mijnen Telegram. In de Verslagen lees ik er niets van. Op 't ander Congres was konkelfoes voorstem- menvisscherij. M. Cocq, van Brussel verscheen er voor de eerste maal, eenige dagen te voren had hij een aantal vragen gesteld in de Kamer over het loon der Accijns- en Douaanbedienden, en de Voorzitter gaf lezing van die vragen. Ik vroeg aan M. Bertrand wat hij dacht en die Collega antwoordde mij't Is ge- meinf Avrimmrvc - De Begrafenis van M.ijn- - 0\ ERLIJDEiNS heer TACK- van Kortrük, onze Gebuur in de Kamer, Deken van Ouderdom aer Kamer, nu is 't Mr Beernaertdie Begrafenis was een zeer hertroerende Plechtigheid. Zijn [Portret stond in vele gazetten van Brusselhet was een schoons fris- sche Ouderling IWhthnnkon Martha De Rycke, die het tiCCUiiidiiKuii wezen van madame Lie- vens met vitriool had overgoten, is veroordeeld tot;3 j. fevang, omdat Lievens naar ongetrouw was na zijn uwelijk.. Doorslechte zeden komen ongeluk en mis daad aangetreden; zoo was het vroeger jaren en zoo zal men altijd varen. uren in die warme Viscose-lucht is zoolangde oogen zien veel afveel Werklieden kunnen nog moeielijk in de lucht zien- 's nachts is 't van 6 1/2 tot 61/2 met 2 uren rust er wordt anderhalf uur geslapen, door aflossing bij het opstaan is 't hoofd zwaar, met j versnoftheider zijn ook gevallen van neusbloeding... Anders gaat 't werk regelmatig. Mijn goede Vrienden, volgt mijn voorbeeld, zijt al tijd beleefd voor de Statie- en Treinbedienden; zijn er die somtijds wat hevig spreken, denkt dat die man nen dikwijls niet weten waar hun hoofd staatze moeten in' oogen aandacht houden de Treins, die aan komen of vertrekken de Reizigers ze worden ge durig aangesproken voor aanvragen of inlichtingen... Z'hebben lastige en hoofdbrekende uren.. Beleefd zijn is altijd 't beste een werkende mensch kan schoon manieren hebben, zoowel als een rijke jonkheer; be leefdheid kost niets... Reizende Werklieden, er ziin Treins voor u afzonderlijk, op welke niemand recht heeftdoch op vele andere Treins moogt ge niet op all't gebeurt dat gij een verboden Trein gaat nemen, vraag eerst de toelating aan een der Statie-Oversten Minister Helleputte begeert niet dat enkel straften toegepast worden op kwaadwilligheid of onbedacht heid. De straffen zijn zoo zwaar; afneming van kaart; 2 fr. 30 boetdaghuur kwijt, 4 5 fr. Zoo vaarden maandag 3 arbeiders uit Lede te 4 ure naar Brus sel vertrokken, keerden ze weêr rond 7 ure om hun alaam en werden door een jongen Treinwachter ge straft. Ik heb veel verzachting bijgebracht. stukken op de tafel te tellen. Met eenen zucht wond hij zijne ijdele beurs metj een touwtje en stak ze in zijnen ondervestzak. Tel de som of zij juist is, zegde hij aan den boer. Met zichtbaar genoegen telde deze het geld, nu en dan een stuk goed bekijkende De schijven lagen niet lang op de tafel. Melia bracht eene beurs en haar broeder liet er een deel der geldstukken ïinkelend invallen. Hij bemerkte niet dat er een goudstukje van tien franken van de tafel rolde en op den vloer viel. De aandacht van den koopman, den boer en de boerin waren opgewekt geweest:; door het binnen komen van vrouw Van de Velde, die met den emmer aan den arm, weer kaarneméllc kwam halen. Zij gaf haren emmer en ging zitten niet ver van Tieste Paelinck, die nu het overige der som in di beurs verborg en naar de vouteka mer slopende om de geldbeurs onder den kaf- zak van zijn bed te .steken. Zooals alle vrouwen gaarne praten, waren beide vrouwen in een druk gesprek gewikkeld over weer en wind, het nieuws van het ge buurte en ander alledaagsche zaken. De vlaskoopman was buiten gegaan om nog eens zijn gekocht vlas te bezichtigen, dat op eenen wagen geladen werd. Alsof een geheim voorgevoel den boer onrqs- tig maakte, trad deze weer in zijn kamer, haalde de lijnwaden beurs te voorschijn en begon de som opnieuw te tellen, met al den angst van eenen gierigaard. Hij telde en hertelde, er waren tien franken te kort. Het zweet barstte hem uit. Hij had zeker de som goed geteld, de koop man was een eerlijk man waarmede hij sinds jaren handel dreef. Verloren had hij het geld niet. Hij, zijne zuster en de koopman zouden het stuk hebben hooren vallen. Bestolen was hij zekerlijk, dit leed geenen twijfel. En wie had hem bestolen Niemand anders dan de vrouw

De Werkman | 1910 | | pagina 2