R ampeii-Misdaden O ngelukken rukwer eu Buitenland Mengelingen. De Doodrijders Brief uit Amerika Reizende Werklieden. Veel vrije Onderwijzers OPMERKING. Zep eens, Jef, in erootmoeders «Id moeten de meiden toch veel voorzichtiger geweest zijn dan nu. Waarom Omdat er anders niet zooveel oud porcelein op de wereld zou zijn. Re rerWaarom hebt gij den herber- 7,'V Wel. h heeit inij vlegel ye"oemd". en uan ben ik seffens maar beginnen dorschen. Een doofstomme, ongehuwd, vraagt eene plaats van vertrouwen. Stilzwijgen verzekerd. ALS ER NOG PLAATS IS Een drukker zond de proef van eenen doodsbrief naar de familie van eenen overledene. Onderaan stondRust in vrede tot weerziens. De weduwe schreef daaronder: «Tot weerziens in den hemel als er nog plaats is. En de drukker zette Tot weerziens in den hemel, als er nog plaats is. Döor eigen arbeid wordt niemand rijk, door toeval worden 't slechts weinigen, talenten toeval moeten samenwerken'om persoonlijken rijkdom te kweeken. ik mag zeggen dat, sprak Duiders, ik goed getrouwd ben 1 Vijf advokaten heb- t.en getracht om mij er van af te:helpen... en nog blijf ik er meê zitten. WAT DUNKT U. i .Overtijd moest een pachter voor den Vrederechier verschijnen wegens mishan delingen van zijn hond. De Rechter vroeg hem, of hij niet beschaamd was, het dier zoo onmenschelijk af te slaan Wel, Mijnheer dejuge, riep de man, veronderstel, gij waart inijn hond en gij liept mijne andijviebedden om, zoudt ge dan ook geen pak slaag verdienen EEN .UITVLUCHT. Studeert uw zoon nog Zekerhij studeert in de medicijnen, en blijft liever wat langer aan deacdemie, omdat de menschen meer vertrouwen stellen, in oudere dokters. Professor. Aangenomen, iemand hinkt, omdat zijn linkerbeen korter is dan het rechterwat zoudt gij in dit ge val doen Student. Ook.hinken, professor. PROMPT ANTWOORD. Luitenant (van verlof teruggekeerd.) - Zijn er gedurende mijne afwezigheid brieven gekomen Oppasser. Ja luitenantvijf minne- en tien maanbrieven. VERSTROOID. "Kamermeisje (haasiig binnenkomend.) -- Mijm.eer, de kachel is uitgegaan. Professor (voortschrijvend.) Ah zoo, nu al. Waar is hij heengegaan VOOR AL UWE wendt u ten Buieele van 3DE WEBKMAN VERZORGD WERK SPOEDIGE BEDIENING MATIGE PRIJZEN. DENDERMONDE. Botsing Zondag avond kwamen twee wielrijders op de Vlasmarkt in botsing. Frans Borms, bekwam een vreeselijke wonde boven de knie. Hij bleef bewusteloos ten gronde liggen. De genezing zal langdurig zijn. Uit een vnster gevallen Maandag morgen, 9 uren, viel het 6jarig zoontje Gaspard Dandeyne, wonend in de Hoek- straat, te zijnent door een venster der if verdie ping. Men nam het kind op de binnenplaats op met gebroken kaaksbeen en rechterarm, met erge kneuzingen op gansch het lichaam. Plotselinge dood Tijdens de inhuldigingsplechtigheid der Ten toonstelling werd M. Altenion, juwelier, 60 jaar oud, wonende Berg van 't Hof, eensklaps onge steld en zakte ineen. Men vervoerde hem naar de ambulantie, waar men tot de ontdekking kwam dat6MA. had opgehouden te leven. Diefstal in de Tentoonstelling M Koek, geneesheer der Louisalaan, werd in de tuinen der tentoonstelling beroofd van zijne doekspeld in goud, bezet met een diamant van 2,000 frank waarde. Erg gewond In de Lakenstraat, ging zondag het paard op hol van een melkboer, Pieter Deschouwer, luwenstraat, die het wilde tegenhouden, werd omgeworpen en gepletterd onder de wielen der kar. Men nam hem op met gebroken rechterarm en ingedrukte ribben. Het paard werd bemees- terd in de Ridderstraat. St Joost-ten-Noode. - Een ottomobiel in brand. Ten gevolge der ontploffing van den vergaar bak gevuld met naphta, vatte maandag eene otto mobiel vuur op den openbaren weg. De hulp der pompiers werd ingeroepen. Het voertuig, dat eene waarde had van 6,000 frank, werd totaal vernield. Spoorwegongeval H. Spellemans, stoker van Namen, viel maan dag avond in de statie van Tour-en-Taxis van zijne locomotief; zijn linkerbeen werd onder de knie afgesneden en zijn rechtervoet vermorzeld. Dood gevonden Karei Elsocht, oud 75 jaar, werd maandag avond dood gevonden op den vloer zijner kamer, Markstraat. Naar de verklaring van een doktor, bezweek de man aan eene hartkwaal. Dijnsdag avond, rond 8 ure, botste te Eronde- gem aan den Barieel, een otto tegen het gespan van M. De Veylder, Moorselbaan. Aalst. De schok was zoo hevig dat het paard op den slag gedood werd. De eigenaar van den otto is onbekend. Zondag reed op de Tervuerenlaan te Brussel een ottomobiel tegen den boord van het voetpad. De voader, C. D., Aqueducstraat, werd op den grond geworpen. Men trof hem aan met eene erge dubbele breuk aan den rechterarm en eene wonde aan de rechterknie. Na verzorging door een dok ter, werd hij naar zijne woning vervoerd. ANDERLECHT. - Een wielrijder, Leprince, oud 23 jaar, is maandag op de Baraplaats door een automobiel aangereden en zwaar gekwetst. Het slachtoffer is naar het gasthuis vervoerd. Wielrijder onder eenen Ottomobiel Zaterdag avond werd de wielrijder Ed. Bruy- ninckx, wonend Berckmansstraat, St Gillis, aan de Louisapoort omgereden door |een ottomobiel en zeer erg gewond naar het gasthuis gebracht. Leuven. Dronkenschap Zaterdag avond werd gevochten in de herberg Van den Eynde, Zwarte Zusterstraat. Men wou den baas met betalen. Een braaf man, Van S.., werd met eene flesch op 't hoofd geslagen en zeer erg gewond. De dader is aangehouden. Dronkenschap Tijdens den nacht van zondag tot maandag, kwam zekere Richard V., schrijnwerker, wo nende te lxelles, dronken thuis. Bij *t opstijgen van den trap verloor hij het evenwicht en bolde van al de trappen. Hij brak zich de bil en de schouder en bekwam eene gapende wonde aan den schedel. De Klinge. Schrikkelijk ongeluk De landbouwer Joseph Roels-Van Bunderen,- was maandag aan het werk met het dorschma- chien. Op den dissel zat een 4jarig knaapje, dat opeens afschoof en met het rechterbeen in het raderwerk viel. Het arme kind, dat vreeselijke pijnen leed, kon slechts met groote moei.e uit zijnen gevaarvollen toestand verlost worden tusschen de wielen bleven stukken beenderen van het ijselijk verpletterd lidmaat steken. Het kleine slachtoffer werd naar het gasthuis van St-Gillis- Waas overgebracht, waar de geneesheeren het gekwetste been dinsdag morgend afgezet hebben, Selzaete. Vreeslijk Ongeluk Op dc werken van het kanaal van Terneuzen is maandag rond den middag een vreeselijk on geluk gebeurd. De werkman Dés. H.., van Sluiskil, gehuwd en vader van een kind, werd op het hoofd getroffen door een stuk ijzer, dat los gegaan was van de schalk. De ongelukkige stuik te als een steen bewu teloos ten gronde het bloed spatte hem uit den neus, uil den mond en uit de ooren. Het slactroffer ontving aanstonds de noodige geneeskundige zorgen en werd naar het hospiiaal van Assenede gevoerd. De geneesheeren vreezen dat de ongelukkige werkman zijne vreeselijke wonden niet zal te bo- ven komen. Stavelot. Ongeluk De freinwachter J oseph Brasseur, 47 j- oud, werd maandag in de statie van Trois-Ponts om geworpen en overreden door een mnnceuvreeren- den wagon.De ongelukkige werd jhet rechterbeen en den arm afgesneden en is kort nadien in het gasthuis bezweken. QUIVRAIN. Onvoorzichtigheid Maandag speelde de kleine Albert Cauderier, 5 jaar oud, met eenige andere kinderen in de Sta tiestraat. Toen de tram van Valencijn voorbij reed, wilde bet knaapje op het platform sprin gen; hij viel en rolde oDder de wielen. Men moest het rijtuig oplichten om den ongelukkigen kleine te bevrijden, en men bestatigde dat beide beenen afgereden waren. De arme knaap is kort nadien, niettegenstaande de beste zorgen, gestorven. Anhée. Ongeluk. De brouwersgast J. Goffin, kwam maandag met zijn gespan langs de baan van Namen naar Dinant gereden. Tengevolge van eenen schok viel hij van de kar en rolde onder de (wielen, die hem over het lichaam reden. De ongelukkige werd beide beenen vreeselijk verpletterd en erg inwendig gekwetst. Zijn toestand is hopeloos. Het slachtoffer is 45 jaar oud, gehuwd en vader van verscheidene kinderen. Profondeville- Verdronken Maandag tegen den avond, is het 7jar'g zoontje van den gendarm Ernoud al spelend in de Maas gevallen. Zijn speelkameraadje, het zoontje van den bevelhebber der gendarmerie, liep naar de kazerne, doch zegde niets. Toen vrouw Ernoud een kwartuurs later aan den knaap vroeg waar haar zoontje was, vertelde de kleine wat er ge beurd was. Er ^werden aanstonds peilingen ge daan in de Maas en men haalde het lijk van den drenkeling op. In SPANJE, te Durango moest het Zondag groote vlieging zijn te AvTA- TORE, 30,000 toeschouwers, de twee Vliegers, een Franschman en een En- gelschman wilden niet opgaan, de wind te geweldig, waarop 't Spaansch bloed overkookte, en tot furore canaglia over sloeg de afsluitsels werden afgehaakt, d'hangars in brand gestoken, twee vlieg- machienen vernield en zonder de gen darmen werden de twee vliegers ver moord. 't Is daar plezant in dit half moorenland, voor een misverstand, ze maken u van kant. Veertien vrouwen verdronken. Zeventien vrouwen van de dorpen Pechehercela en Karos begaven zich per vlot naar de statie van Satoralja-Ujhely. In het midden der rievier Badrog geko men klonk liet vlot om. Veertien vrouwen zijn verdronken. EENE STAD ONDER WATER Belgrado. De Maravo stijgt nog meer en meer.De stad Kragorievolz staat heelenal onder; de schade bedraagt 12 millioen. Het aantal dooden bedraagt 96 er zijn 210 gekwetsten. Een kind door een trein verpletterd. Een sjarig kind, dat zijn vader tege moet kwam bij den terugkeer van het werk, werd vei rast door den trein en te Lyss gedood. Het kind was onderden barreel door- geloopen om zijn vader in te halen die zich aan den anderen kant bevondo Een klooster ingestort Het klooster van San Pallo, bij Mau- resca, werd verpletterd onder een groote inzakking van den berg waaraan het paalde. Heel 't gebouw is vernield geworden. Verscheidene nonnen werden gedood vele zijn gewond geworden. Een aerodroom door het volk verwoest Uit Durango meldt men dat het pu bliek, woedend omdat geen vlieger op steeg in den aerodroom dier stad, den hangar stormenderhand innam, alles ver brijzelde en er het vuur aan stak. De gendarmerie was machteloos om deze wanordelijkheden te voorkomen. Een persoon werd erg gewond met een ge weerschot. Ballon vernield Farnborough. - Het tempeest draaide heelenal om den bestuurbaren militairen ballon, daar gebracht voor proefnemin gen. De ballon is geborsten. VERPLETTERD Een schrikkelijk ongeluk gebeurde nabij Sint Benoit, op 4 kilometers van Poitiers. Een trein komend uit Parijs en zich naar Bordeaux begevend, reed twee beambten aan, welke op den slag wer den gedood. AAN 't NEERHASSEeTSCHE Met genoegen verneem tik, hocljhet ^Neêrhasseltsche Volk eindelijk zijn loestand begint te begrijpen, en de handen aan 't werk slaat, voor Onderwijs en Volksont wikkeling. Schande en nog meer betreurenswaardig is het, dat men op onze gemeente zoovele ongeletterden nog vind, en het overgroot getal onbekwaam is, een eenvoudig brief betamelijk aaneen te brengen. Wie is de oorzaak hier van Enkel en alleen ons vaddig Gemeentebestuur, die er slechts op uit is ons Volk dom te houden, immers een onwetend Volk wordt gemakkelijk geleid, en een glas bier of flesch genever, daags voor de kiezing, is genoeg, om het van gedacht te doen veranderen. Jaren lang liet men onzen achtbaren Heer Onderwij zer met honderd en meer leerlingen, en alle middelen waren goed voor een zoogenaamd zielkenswinner, om te beletten dat er een hulponderwijzer zou komen, leerlin gen werden naar andere gemeenten gezonden, en deze boven de 14 jaar uit de school gebannen, van winter- avondschool wilde hij heel zeker niet weten, en deze welke zich een weinig wilde vooruit helpen, moest naar Oultre of Aspelare. Dat was de handelwijze van een man, waar Woeste's portret de eereplaats bekleed, ja, daar is heer Woeste te huis, en terecht mag hij zich zijn volgeling noemen. Wan neer Nederhasselt een Hulponderwijzer, Avondschool en eene kleine Volksbibliotheek bezit, dan zal de jonkheid zoo verzot niet meer zijn, om de lange winter-avonden door te brengen, op plaatsen waar de domste gewoonlijk het woord voeren, en waar nooit iets ernstig besproken wordt. Mochte het Volk in den huidigen toestand klaar ge noeg zien, de oude kliek met de naaste kiezing wandelen zenden, en ze vervangen door vrije Demokraten, dan zou alles weldra eene andere richting nemen. Vooruit, mannen, op den ingeslagen weg, stoort u niet om domhoofden die uw strijd als belachelijK aanzien, slechts een vast willen en de zege is aan u. Van uit het Verre roep ik nogmaals de vrienden en oude schoolmak kers toe, moed, wellicht ben ik een andere keer aan uwe zijde. A. De P. Colton (California) 12 April 1910. Is er spraak de Noord Statie te verbieden voor de Werk-Abonnementen NEEN, integendeel, ter contrarie. De GROENLAAN, Allée Verte, ware dit niet een goed middenpunt voor de Werkmans treins In geval JA, dan wordt de vraag gedaan, met koppige volherding. Maandag sprak ik met Reizende Werkliedèn aan 's Konings Paleis en aan den Kunstberg, nabij Magda- lena steenweg. Allen zegdenGroenlaan, Allée Verte, eerste klas. l>e weerde en de verhelïlng van den menecli bestaan niet in geld en goed, in pracht en eeretitels, maar in goede deftige manieren, in een eerbaar eerlijk hert, in een moedige strijd tegen onwetendheid en legen- spoed in een mild en breed hart voor den Evenmensch. zijn echle Kristene Slaafkes Kleinen trok hongerloon En zeer braaf moeten zijn Buiten hun klas niet mogen omhoog zien Nu zal het beteren der laatste vijffrankstukken betaalde, vanwaar zijne moeder dit stutc gehaald had. Altijd wantrouwen I En wanneer zij 's Zondags naar de Mis moest gaan, verborg zij zich in haren zwarten kap mantel en trok de kap diep over het voor hoofd, opdat zij niet zou horkend worden. En toch zij was onschuldig de arme vrouw. Zij, die slechts voorbeelden van eerlijkheid van hare ouders had gezien, die nooit iets genomen had, wat haar niet toebehoorde, zij was beticht geld gestolen te hebben. Zij had goed die sma delijke betichting te loochenen, niemand ge loofde haar en zij had geene bewijzen om hare onschuld te staven. Zij was die blozende, lustige en goedge luimde moeder van vroeger niet meer. Het ver driet had heure wangen doen invallen en knaagde als een worm aan haar harte. Hoe dikwijls had zij in snikken losgebarsten, wanneer zij haar lot overwoog en een blik wierp op hare arme kinderen die voor altijd onteerd waren, die men altijd ging toeroepen Uwe moeder was eene dievegge Van de menschen had zij geenen troost te verwachten, want de menschen waren met blind heid geslagen. Dan ging zij 's Zondags namid dag, vergezeld van Lina, die met Paschen hare Eerste Communie moest doen, naar het nabu rig heiligdom van St Arnoldus, dat niet ver van haar huis verwijderd was, kalmte en gela tenheid zoeken in het gebed. Zij smeekte den heiligen bij God aan te dringen opdat hare on schuld zou erkend worden zij bad er voor haren beschuldiger, zooals de Godmensch voor zijne beulen had gebeden. Zij kwam naar die bedevaartplaats, niet om de kunstmatige spelonken, fonteinen en vijvers te bewonderen. De vrouw droomde met de blanke zwanen niet, die op het droeve water dreven neen, zij ging in het heiligdom knielen om er vurige gebeden te storten als eenvoudige laad- sche vrouw. In hare smart vond zij nog kracht genoeg om

De Werkman | 1910 | | pagina 2