De Kamer ONZE KANTEN Priester üaens DE RECHTBANKEN UIT RONSEL Het millloen aan 't Vrij Onderwijs. Ik hoorde Vrijdag den Minister van'Onderwijs zeggen: Het moet bijzonder dienen om de Jaarwedden der Vrije Onderwijzers te verhoogen. De Regeering zal onderzoe ken of dit gebeuren zal. Men ziet't Is het Programma der Democraten HET VRIJ ONDERWIJS: 1° Deftig ingericht; 2° Jaarwedde als in 't officieel3° Verbod, handel te drijven of winkel te houden op die 3 artikels toezicht van Gemeente en Staat... Die hulpgeld geeft, mag weten waartoe dit geld dient. Wie deze 3 voorwaarden niet aannemen, dat ze 't geld weigeren. Wanneer van Neerhasselt Wanneer komt Neêrhasselt, de wreede dubbele Moord komt Neêrhasselt, Met begin Mei komt voor d'Assisen van West-VI. een wreede zaak, een ,droef schandaal het toont ons dat GELD niet altijd GELUK is Een jong huwelijk, welstellend Volk, Hector Van de Voorde en Pharaïlde Lampaert, onlangs getrouwd, een maand geleden thuis gekomen van speelreis in Zwit serland, den 2 October de man komt thuis uit staminé en vindt zijn Vrouw dood den kop ingeslagen, bed en meu bels waren vol bloed een som van 6500 fr. was gesto len De jonge Echtgenoot gebaarde zich zeer droefdoch er werd nogal op geklapt. In zulke gevallen, de nevels gaan weg het kwam uit, dat Van de Voorde niet te vrede was in zijn huwelijk, en aan een ander Vrouw geschreven had, dat hij zijne be trekkingen met haar begeerde te hernemen, zoodra hij zou teruggekeerd zijn in Wijnshene, wan! het is te Wijnghene dat het bloedig drama plaats had. Van de Voorde zit vast en gaat voor d'Assisen -ver schijnen te Brugge. Er zijn 5o getuigen men spreekt van 14 dagen 25 Gendarms zijn gevraagd voor de orde. Redevoering van Pijeter Daens tijdens de bespreking over het Budjet van IJzerenwegen in Zitting van Dijnsdag 19 April. (Vervolg.) En dan zijn nog de dagen van ziekte en werkeloosheid niet gerekend. Heer Minister, wij mogen en moeten luidruchtig uit roepen 3 frank daags blijft een hongerloon, 4 frank als minimum zoodra mogelijk. Dan ook zal de nijverheid beter vooruitgaan. Wanneer de nijverheid slechte dagen beleeft en zoo Frankrijk klaagt dat ons werkvolk, voor hongerloonen, de plaats der Fransche werklieden gaat innemen, dan is het omdat ons Volk niet genoeg wint om te koopen wat het noodig heeft. Indien ons werkvolk, hier te lande, een voldoend loon kon winnen, om zich alles aan te schaffen, meubels, haren man op te beuren, die soms moedeloos het vlas vergat te zwingelen. Eilaas het was alsof zij door God zelfver- laten werd. Nieuwjaar was aanstaande. Haar man had zijne baal gezwingeld vlas bij den handelaar gevoerd, voor wien hij zwingelde. Deze had em het verdiende loon betaald en hem gezegd dat hij voor hen geen werk 'meer had. Van de Velde had hem met kroppende stem er de oor zaak van gevraagd, de handelaar had slechts ontwijkend geantwoord. Wanhopig had de bedrukte zwingelaar hem gesmeekt medelijden te hebben met zijn gezin, dat met den winter zou gebrek lijden, het be sluit was onveranderlijk gebleven. Wat nu gedaan De arme man ijlde overstelpt van de smart naar huis en maakte zijne vrouw met dit akelig nieuws bekend. Al hare wilskracht begaf haar. O zij besefte de rede waarom haar man van zijn werk was beroofd. De vlashandelaar had vernomen dat zij eene dievegge was. Geen werk, geen brood. Waar zou de zwingelaar nog werk viaden, zou men hem het vlas durven toevertrouwen Wanneer de vrouw gestolen had, kan het huisgezin dan nog eerlijk zijn Men zou een boterham minder eten man en vrouw zouden een deel van hun dagelijksch voedsel uit den mond voor de kleinen sparen. Men bezat nog wat geld, dat de man in de spaarkas gestort had. Men zou de kleine som opleven en dan Een groot vraagteeken, dat de arme lieden met schrik vervulde. Fiel ging het verdord hout rapen in het Hel lebosch, en het overschot dat meu kon missen, verkoopen. Het geluk was uit het vreedzaam hutje ge vloden. De kindere.i van uitgelaten dat zij wa ren, waren ingetogen en zagen soms bevreesd en peinzend naar hunne ouders op en vestigden hunnen ernstigen en verwonderden blik op het gelaat van moeder, die alsdan hare tranen liet en hare lievelingen in hare armen prangde. huisraad enz., dan zouden de nijverheden die deze voort brengsels maken, ook meer zaken doen en dan zou ook ons werkvolk niet naar den vreemde arbeid moeten gaan zoeken Ik hoop dus dat wij tot het minimum van 4 frank zul- len komen aan ons, heer Minister, zal het niet liegen. I Wij, Democraten bijzonderlijk, zullen gedurig vragen en pramen zonder rust zullen wij bij u aandringen. Och, waarom zoudt gij daarkwaad inzien als wij het goede willen Het broodgewin van uwe bedienden verzekeren, welke edele taak voor u, welk goddelijk werk Onze Zaligmaker, heer Minister, weende als hij zich omringd zag van eene arme uitgehongerde menigte be bedienden. Ons Heer weende en hij deed een mirakel om die arme menschen te spijzigen. Gij «oet geen mirakel doen (Gelach), gij moet enkel willen en krachtig willen, het geld is er. Gij moogtdus die hongerloonen niet laten be- staan, zooveel te meer wij zien wat millioenen besteed j worden aan allerhande prachtwerken en wij gedurig hoo- ren boffen met den rijkdom en de welvaart van ons land. Gaat naar de Tentoonstelling zien door alle middelen en I op alle toonen zingt men er de grootheid en de weelde ran België. Indien dit waar is, laat ons dus ook goed zorgen voor een goed joon aan onze werklieden, die deze grootheid en dezen rijkdom helpen bewerken. De achtbare heer Minister Van den Peereboom heeft j zijnen naam gehecht aan eene schoone verbetering de Zondagrust. Deze zal er blijven en meer en meer uitge breid worden. Op uwe beurt, heer Minister, luistert naar onze stem, echt ook uwen naam aan een schoon en edel v.erk het Famiüeloon. Dat al uwe kleine bedienden zich niet meer moeten tevreden houden met het mager dagelijksch brood dat ze ook wat welzijn kennen en uw naam zal gezegend worden Ziet in de natuur wat overvloed van bloemen door Gods oneindige goedheid welnu, die arme lieden, in wiens naam wij hier de stem verheffen, kennen van het leven niets dan de doornen 1 Hecht dus uwen naam aan het famiüeloon en dan zult gij er mogen op roemen een deftig en groot werk verricht te hebben, dat u zal veredelen. Gij moogt uwe borst vol kruisen hangen en eeretee- kens men mag ter uwer eer standbeelden oprichten de schoonste belooning die gij zult bekomen, het eerlijkste standbeeld dat gij ooit zult kennen, zal in uw eigen hert bestaan de verzekering van een algemeen goed werk verricht re hebben. Paus Leo zegde met veel waarheid Om de deugd te oefenen, is een zeker welzijn noodig I De armoede maakt moedeloos; het is door de armoede dat zooveel jonkheden de zoete vreugde van het huisgezin niet ken ende, al te lang uitloopen, misloopen, in zielsbederf en verderf. Verzekert dus aan al uwe werklieden een voldoend fa miüeloon en gij zult medegeholpen hebben tot de deugd en de vreugd van de Huisgezinnen. (Zeer welop som mige banken.) HUNNE GROOTSTE MACHT. Welk is de grootste macht der Katholieke Bewaarders Is het hun geld, hunne geleerdheid, hunnen persoonlij ken invloed Neen vrienden, dit alles is het niet. De oorzaak hunner groote macht, waardoor zij nog zoovele Werklieden onder hunnen dwang houden, ligt vooral hierin dat zij op eene kunstmatige wijze het Volk weten voortdurend in onwetendheid en onverschilligheid te houden. Zie maar eens in de gazetten en schriften die zij i hier in Ronse gelijk overal elders onder het Volk ver- 1 spreiden, daarin zal men nooit een woord vinden over de schnndaüge wijze op dewelke zij omspringen met de centen der Staatskas, over al de millioenen nutteloos ver- kwist' Neen, daarover reppen zij nooit geen woord. An- i ders zou men niet kunnen uitleggen de onverschilligheid van ons Volk, dit dit maar altijd voort blijft gedoogen. Dan op vele andere manieren nog trachten zij het Volk 1 in dwaling te brengen zoo bijv. wanneer er eenige ver- beteringen tot stand gebracht worden, waarvoor wij, Democraten, met andere Volksmannen, jaren strijden en j offeren, dan doen zij dit doorgaan voor hun eigen werk, als door hen uitsluitend tot stand gebracht. En welk is nu het middel daartegen om ons Volk meer te ontwikkelen en van dit alles beter op de hoogte te brengen Het geschikste middel daartoe is het versprei- i den onzer Democratische Bladen en Schriften. leveren wij dus zooveel het in onze macht is om nieuwe lezers i bij te winnen. Nu in kiezingstijd is het juist den geschiksten oogenblik daarvoor'; nu immers zijn onze bladen dubbel belangrijk. Aan 't werk dus, Vrienden en Propagandisten, en gij zult verwonderd zijn over den uitslag. A. B Te bekomen op ons Bureel Het spaarzame Keukenboek door Cauderüer. Wie mij zal lezen zal koksbaas wezen. i 4,00 GEB A KKEN EN CONF1 TUREN door Couderlier 2,00 DE BELGISCHE KEUKENBOEK 1 00 BEPROEFDE VOORSCHRIFTEN voor het vervaardigen van warme en koude Bowl's en van eenige warme en koude Dranken. i 00 'T BOEK VAN PASTOOR KNEIPP, 70 c., franco thuis. N.U. De Lente is best geschikt voor aanvang te maken met de wateraanwendingen tot verharding, verfriesching en genezing. ROZA VAN TANNENBURG voorbeeld van kinderliefde. Nieuwe verbeterde uitgave. 0,75 Onpartijdige levensbeschrijving van 3ST APOLEONT Met zijne wonderbare en talrijke overwinningen in alle gewesten der wereld. 00 De lotgevallen van ROBINSON Nieuwe verbeterde druk met platen. Goud en B lo c d gevolgd van verzoening en zegen, door F. Mannheim prijs 2,00 DE GESCHIEDENIS VAN Robrecht den Duivel Hertog van Normandie, 0,70 Geheimzinnige Verdwijning of helsche Wraak naar het Engelsch door Miss Braddon. 2,50 l De Kunst om tot het Volk te spreken. 0,fl0 Aan dezen die zich met de Kantnijverheid bezig houden. 't Is een groote dwaling te denken dat het verstand onzer dorpmeisjes niet even goed kan uitgebreid en ontwikkeld woi den als de geest der meisjes van de stad. Het zal volstaan met aan de eersten metho dische en goed begrepen lessen te geven welke hen zullen toelaten zooveel en zelfs meet vooruit gang te doen in het kantwerken als de leerlin gen gekweekt in de groote steden. Men verwijt soms aan onze landelijke kant werkster dat ze werkt met slenter, volgens er- varingsregelen en zonder methode dit komt hieruit omdat nooit iets gedaan werd voor de kanten. Nooit kregen onze buitenmeisjes steun, noch verlichte geleider, om de vaardigheid die ze bezitten,even als de stadmeisjes, uit te breiden. Wanneer onze zusters van den buiten zullen opgeleid worden door redelijk en rationneel leergang, zou het niet twijfelachtig zijn dat een tijdstip van bloei en vooruitgang zou beginnen voor de Kantnijverheid. Nog grooter dwaling is het zijne beste krach ten onnuttig te verspelen tot het inrichten,in het omliggende van Brussel, van het middenpunt der kantnijverheid. Dit gedacht werd algemeen afgekeurd door de politieke pers zoowel van de Hoofdstad als van de verschillige provinciën. Het verbond Les Amis de la Dentelle gesticht door Koningin Elisabeth en welke onder hare bescherming staat, komt ook dit gedacht af te keuren met het inrichten van scholen, voor aanleeren en verbetering, alleenlijk in de streken waar de kanten gemaakt worden. Waarom dan blijven sommige personen, met de beste gedachten bezield en die waarlijk het goede betrachten, op dien verkeerden weg, en geven hunne beste krachten tot het bekomen van een onuitvoerbaar einde. Willen ze de Kantnijverheid herschapen Zij vergeten zeker dat het onze nederige dorpmeisjes zijn, die sedert eeuwen en eeuwen, de wereldberoemdheid onzer Kantkunst behou den hebben Die dames verliezen uit het oog dat het Bel gisch handwerk op den eersten rang staat, niet tegenstaande de leemten en gebreken welke in het aanleeren voorkomen. Is het in onze Vlaanderen niet dat de groote fransche, engelsche en amerikaansche Koop- mans hun voorraad komen opdoen Derhalve, het zijn de kunstteekeningen of de kunstkanten niet welke in Jonze streken ontbre ken, 't zijn de bestellingen. m In plaats van op vreemden bodem, knappe kantwerksters, teekenaarsters, patroonmaak sters enz. te vormen, bij middel van Weeze- meisjes die nooit zouden mogen dienen tot het uitoefenen van zulke wisselvallige proeven, dat die dames hunne macht en kracht geven om de kantnijverheid te beschermen en te ondersteu nen, daar waar ze sterke en diepe wortels heeft 't is te zeggen, in onze landelijke streken. Dat die dames ook ophouden hunne kanten te koopen bij de fabriekanten van kanten, ge maakt door onze zusters van den buiten, welke ze zou gauw onwetend noemen, en wiens loon nooit stijgt. Zouden die personen niet redelijker hande len met alleen kanten te verkoopen welke recht- streeksch zouden worden geleverd door de uit- gelezene werksters welke ze droomen te vormen te Brussel Dit middel zou een onmiddelijk goed gevolg hebben eene medediging, zonder voordeel voor de kantwerksters, afschaffen tegen de brusselsche kleinhandelaars, die geene groo te fortuinen bezitten, tegen eene schrikkelijke medediging moeten strijden, zich groote kosten moeten getroosten en veel moeielijkheden ont moeten om hun budjet te regelen. De waarheid zeggen is soms lastig, maar we zouden onrechtvaardig zijn jegens die dames, met hunne inzichten te doen mistrouwen ons doel is .- hunne aandacht op te wekken. We zijn overtuigd van hunne goede inzichten en dat het gedacht van goed te doen bij hen niet in twijfel te trekken is. Ook is het dan tot die gevoelens dat we ons wenden met de hoop dat ons nederig gedacht zal aanhoord worden. Een groep Vlaamsche Buitenmeisjes. LEVEN VAN door Pieter Daens, een groot schoon boekdeel met rortret, en fac-simile, aan 1,60 franco 1,76.

De Werkman | 1910 | | pagina 3