Arme Moeder De Rechtbank van 't Volk Algemeen Stemrecht. IV0 1961 6 Mei 1910 Bij het naderen der Kiezing 22 Mei Onschuldig, Martelares Be Rechtbank ran 't Volk. Coopenöe Humus "l>E NOOBKLOK Onafhankelijke Brukkersbond Wilt gij rust en vree in 1 Land, W ei king door een Broederhand Wilt gij goed aan heel den Staat, Stemt dan Kristen Bemokraat. ABONNEMENTSPRIJS Voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50 Men schrijft in cpalle tijdstippen des jaars. F". DAENS, Volksvertegenwoordiger, AALST 38*" JAARGANG. Overwegende dat elke Kiezer een Rechter is, en vol komen dient ingelicht te worden, om na ernstig ver hoor en onderzoek, een goed wijs besluit te nemen. Ingezien het klaar en duidelijk bewezen is Dat de Partij der Liberalen en Socialisten schoone woorden spreekt, vele en goede beloften doet, doch strikto modo woorden geen zakken vullen, dat die twee Partijen opgezwollen zitten van Godsdiensthaat het geen blijkt uit de woorden van de Liberaal Warocqué Dat wijLiberalen, in God niet gelooven, uit de woorden van Socialist Denis Wij hebben ons gansch afgescheiden van de Kerk. Van Socialist Demblon Er is niet éen God, er zijn er io,ooo. Enz. enz. Ingezien de heersching dier twee Partijen ons zou brengen tot inwendige woeling en Schooloorlüg. INGEZIEN EN AANGEZIEN de oude Katholieke Partij de oude wegen van Bewaarderij blijft bewande len, dat zij verre is van de krachtige Wetten te willen die de werkende menigte moeten verheffen en verwel varen ingezien dito Partij niets wil doen om de Hop te redden dat zij de klachten der kleine Burgerij en der Herbergiers verstooten heeftdat zij millioenen en millioenen verkwist aan zotte grillen der hooge wereld en in 't Landbestuur Hongerloonen behoudt ingezien de JONGE Rechterzij te klein in getal voor hare goede verbeteringen INGEZIEN EN AANGEZIEN de Kristene Volks partij daar staat, juist geschikt om een goed even-i wicht te brengen in Besturen van Gemeente, Provin-1 cie en Staatingezien haar schoon Volks-programmaJ hare vrije deftige inrichting, hare toewijding en opof/ fering, ingezien hare Gekozen .--i» Pi i ster Daens, Ad v.okaat De Backer zoo manhaftig werkten en dies voor- LANDELIJK VERHAAL door LEONCE DU CATILLON. O —O Wanneer zij naar de kerk toog en langs het huizeken van den werkeloozen zwingelaar moest gaan, wendde zij hare blikken naar de overzijde, als eene misdadigster. Zij zou zelf gewild hebben dat alles zijne gewone plooi nam, maar zij dorst den eersten stap niet wagen uit menschelijk opzicht, omdat zij geene zekerheid, noch bewijzen had. Januari liep ten einde, 't Was de laatste zondag dier maand, een namiddag. De vespers waren uit en Melia keerde met Belle Blancquaert, die niet verre van haar hof woonde, huiswaarts. Halfwege ontmoette zij Fiel Van de Velde, die naar het dorp ging. Het was de kloeke jongen van vroeger niet meer. De jongen stak zijne handen in den broekzak en met opgetrokken schouders stapte ras langs de hard bevroren baan om zich te verwarmen. Melia had gesidderd wanneer zij den jonge ling bemerkte, aie slechts haregezelin had ge groet. Zij vond hem sterk veranderd. Dit is de zoon van Vande Velde, bemerk te Belle Waar mag hij nu nog gaan Melia behield het stilzwijgen. Ik ben deze week eens in zijn huis geweest om met eigen oogen te zien hoe het daar uitzag vervolgde hare vriendin, die menschen moeten schrikkelijk lijden, Melia. Ja 't Was al wat deze daarop kon antwoorden. Uw broeder is wat al te haastig geweest en rechtuit gezegd hij heeft ongelijk gehad die kleine zaak zoo groot te maken. Hij moet den ken dat Mina een bejaarden man en kinderen heeft... Ik heb altijd aan Minna's schuld ge- beeld gevolgd wordt door Pieter Daens. Ingezien namelijk, die Volksvertegenwoordiger daar ALLEEN STAAT in de Kamer, doch zoo deftig en krachtig voor 't werkende Volk strijdt, tot elks beha gen en voldoening. Ingezien er uitsluitelijk dient gehandeld te worden voor den Vrede en de Welvaart in den Lande Het oordeel en besluit is Den Ü2 Mei alemmen om Volks vertegenwoordiger Daens In de Kia- mer te versterken niet verschelde in st n nen Aldus goedgekeurd en verkl ard dooi- Men heeft aan 't Volk een broksken stemrecht gegeven. Het Volk stemt kiest. Maar op welke sluwe en onrechte wijze heeft men het zoo ver gebracht dat de wil van het Volk nog overmeesterd wordt door 'n aantal rijken. 't Is even alsof men een kind paaien wilde en zegde Hier manneken, schrei niet meer, hier zijn 5 centen om u iets te koopen. Maar 't muntstuk is slecht; 't manne ken kan er niets mee doen. Toch heeft men iets gegeven... En 't manneken weent niet meer Aan 't Volk die begon te murmeren en stemreent te eis- schen, zegden de bewaardersHier is nu éene stem, kies nu wis ge wilt. Langs 'n anderen kant gaven ze aan de rijken drie stemmen. En 't Volk was gepaait, meen den ze; het kon nu stemmen. Hoe meer een Volk vooruitgaat op de baan van bescha ving, van geleerdheid en ontwikkeling, hoe meerook het geraadpleegd dient te worden hoe noodzakelijker het is dat het zich bemoeien kan met hetgeen hem rechtstreeksch aanbelangt Hoe men het behandelt, op welke wijze zijn geld wordt gebruikt, hoe men zijn rust en vrede behar- tigd. Als men zich eens ernstig afvraagd waarom de Wetge- ver zulk groot verschil maakt tusschen leden van dezelfde j maatschappij, welke hij nochtans in art. 1 der Grondwet allen gelijk stelt voor de Wet, dan moet men rechtuit rkennen dat die deelen der Grondwet tegen een spoken als water en vuurdan schijnt dit allen gelijk voor de Wet eene bittere spotternij, een schandig huichelen. Het Volk, het leven der Samenleving, de as waarop ze steunt en voortsbolt, wordt achteraan gesteld, wanneer het er op aankomt een gelijk deel te eisschen in 't kiezen van het Landsbestnur. Rijkdom heeft het niet. Macht en invloed bezit het niet. Verdedediging krijgt het niet. Da: arm onnoozel stemmeken is zijne rijkdom, zijne macht, zijne ver lediging, en dat een stemmeken woidt ten nog ten deele verkracht en verpletterd onder de 3 n 4 stemmers. Een hond mag zich vrijelijk verdedigen met tand en klauw. En de mensch zijn verdediging wordt verminkt en bijna onschaadbaar gemaakt I? Bijgevoegde stemmen worden verleend voor rijkdom, voor geleerdheid. Goed. Rijkdom kan voortskomen van erven van Ouders, Grootouders etc. Moest men het ontstaan van vele he- dendaagsche fortuinen opzoeken, men versukkelde tot in de mid. eleeuwen. En hoe kwamen ze toen aan hunne be zitters Door uitbuiting van 'i kleine Volk, door onge rechtigheden, door diefstal als oorlogsbuit. Is 't daarom dat hunne nakomelingen bevoordeeligd worden Rijkdom komt ook nog door persoonlijk werken en vernuft, bijgestaan en machtig geholpen door 't toeval, de chance zooals men zegtdaarvoor krijgt ge ook 'n stemme meerDubbele chance.» Geleerdheid Goed. Ge zijt hoog gekomen door geestesarbeid, omdat uw Ouders kostelijke studiën konden betalen. Maar hoeveel heldere geesten, hoeveel groote vernuf ten zouden uit de Werkersklasse niet naar omhoog stij gen, kenden ze aan 't licht geraken welke dien geest ver licht en doet vlammen kon dien geest geschaafd worden door knappe, behendige handen. Werden onze werkerskinderen door 't Verplichtend Onderwijs opgeleid en verlicht, hoe e!e zouden niet ko men tot de Capitole der beroemdheden. Helaas, nu worden die jeugdige verstanden, waai mis schien een sprankel huischt welke la er een helder licht zoude kunnen worden, uitgedoofd door te vroegtijdig slaven. Hoeveel genies warden zoo niet gedoemd om onnuttig en onvruchtbaar te blijven. De grond was goed erf vruchtbaar, maar 't zaad, 't goede zaad ontbrak. Het meervoudig stemrecht berust op valschen, onrech- tigen grond. En toch werd het nogmaals verworpen in de Kamer d'ander week. Woeste haalde nog kostelijke argumenten voor den dag: Algemeen Stemrecht geeft geen waarborgen 't is onvoorzichtig het Volk vraagt dat niet en ook men moet altijd handelen volgens d'omstandigheden Daar hebt g'het I Handelen volgens d'omstandigheden, zegt Woeste. Dat is zijn credo. Leep zijn, zeggen ze t'Aalst. Zien dat w'aan't roer blijven en verders... 't Zal gaan, zooals 't gaat. Huichelen, valsch, schijnheilig en bedriegelijk huiche len.. Maar Woestes ouae versleten en vos-princiepen smel ten als sneeuw voor de zon, rijzen ais de bladen der boo- men in den herfst. En 't is schier alsof ze van uit hun graf nog eens grin nikten Geen algemeen Stemrecht Lanes 'n anderen kant rijst licht op, komt een Volken- schaai. vrij en ontwikkeld, met lachende wezens, met helder stralende oogen; op hunne bannier staat Alge meen StemrechtEen man, een stem En in een onein dig en eeuwig jubbelen, zingen ze 't Zal de dageraad zijn van onzen deftigen en welverdienden zegepraal. En mei die massa roepen we Leve Algemeen Stemrecht 1 Kiezers in Brabant, Kortrijk enz. als ge aan de stem bus staat, juicht ook Leve Algemeen Stemrecht I en dopt er voor De Stofieliers, die oude Vaderland- sche bloemen,, komen terug in de mode. Een schoon liedje mag dik- wij Is gezongen worden. O vei de 3 - millioen Ir. heeft de RAMP VAN CONTICH tot heden gekost.. En nog is alles niet vereffend.. Waarlijk 't zijn harde lappen en tot heden is de oorzaak niet goed bekend. Beter voorzorg dan nawee. De verlichting van Brussel Tentoonstelling kost eiken avond en nacht i5 duizend fr. Het is luistc-rlijk om zien van op 't Lindeken St Agatha-Berchem, alwaar ik zondag was, voor een Meeting die zeer wel gelukt is, tot elks voldoening ik zal die brave Vrienden terug zien, binst mijn Villegiatuur, die begint Donderdag O. H. Hemelvaart; ik zal 10 12 dagen in Brabant verblijven.Mochte ik er goed weêr hebben Goed weêr en goeden uitslag voor mijne werkingen.. Aalst zal mij daar komen bezoeken, op Katterveer; met Mu ziek en Volk. Waar zilver en goud wonen staan Geloof. Hoop en Liefde aan de deur. De Keizer van Zweden blijft niet wel te pas, hij is dus ziek, dus zeer ongezond, zaterdag is hij uit Nizza naar Munich gegaan bij den Specia- list-Leeraar Schweninger. Och als de Dood spreekt of den vinger uitsteekt, wat kan men doen, dan méégaan met fatsoen Ze spreken van een nieuwe Komeet, zichtbaar den 18 en niet den 20 Mei. Al de Sterrekijkers waren een dag mis. Te Dendermonde, 't klein Antwer pen, wordt in de Middelbare School der Doch ters de Cijfferkunst onderwezen in de Fransche Taal. NIEUWE PROCESSEN rijzen op over de goederen van Koning Leopold.. Vroeger, een Koning of Graaf of Hertog stierf, er wierd ge vochte u als beeren en tiegers voor zijn nalaten schap. klept.. Er is geld r.oodig voor den Strijd in 't Arr. Brussel. Dat elk meêhelpe. De kleinste gift wordt dankbaar aanveerd. Aalst. Zondag 8 Mei, viert de unath. Drukkers- bond van Aalst zijn iojarig bestaan. Ter dier gelegenheid zal er op het Kiosk ter Groote Markt, om 5 uren namiddag, een groot CON CERT gegeven worden door de Typografische Fanfaar en Koor van Brussel, onder de leiding van Mr Mottry. Wij noodigen onze Vrienden uit dit Concert bij te wonen. PRACTISCH KEUKEN BOEKJE voor Werkman en Burger, door Me Goemans-Buys. 0,50 KEUKEN. OEK door Cauderlier 10e uigave bevattende de gebakken met Mondamin ver vaardigd. 1,00

De Werkman | 1910 | | pagina 1