llliNXEN Arme Hoeder Aalst De Kamer Over den Koning van Engeland zijn Dood iv„ 1962 13 Mei 1910 en de Kiezing 'r.-fe-s-v. -J PMe Onschuldig, Martelares De Steenbakkers Les 2" 5° 4° 5° 6° 7° 8° 9° 10 11° 12° Comniandemenls <lu Peuple Sleml in Brabant onder nr 6. ABONNEMENTSPRIJS Voor Belgifi 2,50; de vreemde Landen 4,50 Men schrijft in cpalle tijdstippen des jaars. f>. Volksvertegenwoordiger, AALST 38"' JAARGANG. Cw- -h 1902 viel de Kiezing op Sinxen Priester Daens De Backer vroegen ze een week vroeger, omwille der Frans mans maar door de werking van Woeste werd zë een Zondag later gezetzoo was de leste Franschman zijn Stemrecht kwijt. SINXEN, Hoogdag van Pracht en Luisterde eerste predicatie van het Evangelie door eenvoudige arme lieden die ons Heer geroepen had, om zijne Goddelijke Leering alom te verkondigen hun woord raakte de herten, ze wonnen dadelijk aanhangers bij duizenden vervolging, broodroof, pijnbank, uithongering, doodstraf onder af- schuwelijken vorm kon de verspreiding van het Evangt lie niet tegenhouden. Door een zee van Lijden en BlorJ ook het Kruis voort en overweldigde het machtig hei- dendsch Rome Priester Daens zegde en herhaalde en bevestigde Het Programma der Democraten is niets anders dan de toepassing en uilvoering van het Evangelie. Inderdaad, voert ons Programma uit Elke man, éene stem. Evenredigheid Leerplicht. Belasting op den overvloed. Vaderlijk Bestuur. FAMILIELOON, om deftig te leven met vrouw en kinderen Familieloon aan elk, en bijz. nog aan den Landbouweropdat hij deftig leve door de vruchten van zijn Arbeid een goed Pensioen aan den ouden Arbeider, doch in zulke goed- ingerichte Samenleving zou de oude Arbeider een Pen sioen noodig hebben. Dit Programma is onloochenbaar de toepassing van 't Evangelie. SINXEN is dus bijzonderlijk de Feestdag der Demo- kraten. Gelukkige Hoogdag, geliefde Demokrater). Gelukkige Hoogdag, KIEZERS, den 22 Mei opgeroe pen; uwe stem aan de Democratie is de voortzetting van de Stem der Apostelen. Door een Kristen Volkmacht een Kristene Volk. Men heeft het duidelijk gezien te Weeaen. Hier zal het ook bewezen worden. Naar de Democratie dus nog eenige dagen de Kiezing LANDELIJK VERHAAL door LEONCE DU CATILLON. OO Jufvrouw Maes had een gezicht als perka ment, twee zwarte oogen, die staken als dolken en eenen neus als den bek van eenen uil. Zij had vijftigmaal de rozen zien bloeien en het was uit loutere coquetterie, uit mis prijzen voor alles wat naar het gemeen Volk rook, dat zij maagd of ten minste jonge dochter gebleven was. Wanneer zij hare 49* lente had bereikt, had zij nog geacht eenen man op te doen maar eilaas zij had eene blauwe scheen te meer geloopen. Dit droeg niet weinig bij om hare gal te ontsteken en hare eerste weigering te vervloeken. Ha! indien zij nu de vrouw van den ondernemer Cammaert ware, die op vijf en twintig jaren door noeste vlijt, orde en spaarzaamheid eene schoone for tuin en een half dozijn bloeiende kinderen be zat!.. Eerst had zij den verstandigen ambachts man verstouten. Het was naar zulk schepsel dat Mina gezon den werd. ijv-v Zij werd in een mufriekend kamerktje ige- bracht dat uitzicht gaf op de ^traat. Jufvrouw Maes had nauwelijks de reden haars bezoeks vernomen of zij sloeg schijnheilig hare oogen neder terwijl een valsche grimlach hare dunne oogen neder ontkleurde lippen plooide, f- Ik zou niets liever wenschen u behulpzaam te zijn, vrouw, had zij geantwoord, maar 'tis tegenwoordig zulk een slechte tijd Zulk een strenge winter i en daarbij de pachten worden moeilijk betaald, zoodanig dat ik verscheidene is er men vergete het niet Gelukkigen Hoogdag en goede Kiezing. 8 Aalst, 12 Mei, P. DAENS. De ijzeren brug is aan strand nu nog het stakketsel en het steenwerk... Het zal een heer lijk uitzicht zijn op den Tragel... Maar wat misstaat ir. de drij konkers, dat zijn die mtwlderplassen, bijz. in konker 1die ruige toestand zes een weinig kunnen beteren met de slechting van de Kemelbrug of de Brugge der Zuchten Monte-di-Sospirinu is 't de Tram die ook zucht als hij er over moet, die zucht en kermt Och Mannen en Vrouwen, Zag men ooit zoo bouwen In AALST is het gevaarlijk met sommige Socialis ten spreken op Treins en Trams, in Herberg of op Straat; ze gaan uw woorden verkeerd in hun Gazet opgeven. Zoo handelen ook de Katholieken Feuillien en Gryson, afgezonden door de Brusselsche Katholie-/ ken naar ons Meetingen. Als ze plat geklopt worden en met schande moeten wegloopen, dan gaan ze zeggen tot hun Heeren W'hebben de Democraten ferm geklopt... Zekere heer Gryson o. a. zei te Liede- kerke zulken onnoozelen klap dat de menigte hem uitjouwde hij deelde ook meê dat men hem van de tafel wilde smijten.. Arme martelaar Ik stond ne vens de tafel en ze bleef zoo stil als 't Belfort van Gent.. Dat ménneken, 't onnoozel om tusschen d'erw- ten te zetten, wie zou ooit gepeisd hebben hem van een tafel te stampen... En den anderen, Feuillien, heeft De Brauwer v;i n Brugge willen spelen en een boekske geschreven in 't welk hij optreedt als Theo logant en een nieuwe Doodzonde uitvindt, namelijk voor de Demokraten te stemmen.. En dat manneken is niets in de Kerk, nietszelfs geen kaarsengieter of stoelkeszetter.. Ge zoudt zeggen D« pretentie. Hoe is 't nu in de Kamer Vrienden,'t is niet van in de Kamer; maar van uit de Kamerwe zijn in Vakancie. Tot... tot Zonder buitengewone gev.illep tot begin November. Hoe zijn de leste zittingen geweest Met haast en spoed, per J: toom en Aviatie maar de laatste zitting van Woensdag was met posten geladen en met dinamiet. 's Morgends van 9 tot 12 ure 1/2, 't kon nog al schikken maar 's namiddags te 2 ore,' ik was met den Voorzitter overeengekomen voor mijn ondervra gingvoor de Staats-Onderwijzers en Hulp-Onderwijzers, aan schandigen Hongerloon, de heer Collaert, Verheyen, Buyle en Anseele zaten ook op een kist voor die zaak maar nauwelijks had President Cooreman Séance ouverte afgeroepen, als den dikken Terwagne, van Antwerpen, rechtstaat als een Kolom-Kongres en begint katoen te geven op Coremans. Op den Voorzitter Neen, op den ouden Coremans van Antwerpen, die zoo goed als blind is, ziekelijk, kaduk. gebroken en niet meer naar de Kamer kan komen. En wat was er van de roep Och zaken van over 10 jaar dat Coremans zou ge stemd hebben en gewerkt als Raadsheer voor eenen Tram en nu 250,000 fr. vraagt voor een Proces dat hij ingetrokken heeft. Het is dus niets I In zekeren zin niets en toch niets, maar toch zooveel dat de andere Gekozenen van Antwerpen met Coremans niet meer willen op den lijst staan. De kleine Seghers, lid der Kamer, is het hem gaan zeggen Coremans stak in zijn bed, gelijk ik nu, en weende als een kind uit zijn oude half blinde oogen. Nu over die zaak is geroepen en geschreeuwd en gewallond een dik uur en half, en ik zag naar Collaert, den Burgemeester van Ieperen, om hem teeken te doen dat wij gingen beginnen voor de Staats- Onderwijzers, toen Buyl rechtsprong met 'n reessem pa pieren in zijn hand en begon af te geven op senateur Du- prei en de Tentoonstelling van Milanen. Buyle las veel eigenhandige brieven voor het begon te gisten en te ko ken.; eensklaps riep senateur Dupret uit de Logie der Se- na'eurs Durft dat eens buiten de Kamer zeggen, waarop de Kamer veranderde in een woedende zee rechtsprin gende.armen uitsteken, roepen, schreeuwen A la por- te LVoyou Waarop de Voorzitter zijn Alarmklok deed tingelen, waarop de Senateur door de Commandant werd buitengezet, waarop uitleg volgde furioso tot 5 uren en dan moesten nog 5 6 Budjetten gestemd worden, wat gebeurde met haast en spoed tot 7 ure 40 dan gaf de President ons allen zijn vaderlijken zegen, maar zulke zittingen doen de muren scheuren. Lastig werk ik heb het gezien onlangs te Dilbeek. Nu, 't zijn de STEENBAKKERS VAN ERPE die deze week w'reede renkonters hadden ze worden sito ge roepen per telegrameen tafel trekt op aanstonds, daar komende er is reeds ander Volk aan 't werk Hebben ze recht op schadevergoeding Ja... Wat moe ten ze doen V Bij den baas gaan, weigert hij, bij de Werkrechtersraad en is het noodig' proces inspan nen, by Priester Fonteyne gaan of bij my komen. KONING EDUARD VII. Van Engeland Ja. Is hij dood Ja, dood en gepasseerd. Lang ziek geweest Eenige dagen uit de warme Landen gekomen met een zware val ling; te Londen op zijn kasteel zijn kamer strijkende vol Doktors, Professors van Hooge- scholen. 6 E" niet baten - Niets, nikskede kos telijke fleschkes maakten niet meer effekt als een visekatorie op een houten been en vriidae nacht t kwaart voor r2 ure, 't was voor hem Partenza en Firnta. Hoe oud 69 jaar, van 't jaar 41. In de wieg met versmacht - Neen, maar elk leeft gee.ne zelfs in d'Hospitalen, die zich daar krinkelen van de pijn, leven toch geerne, Meester Lieven, van Woubrechtegem, zijn Ge bed was O Heere, uw wil geschiede Leven of sterven, maar toch liever leven hoe meer Gelukzaligen in den hemel, hoe schooner Die Koning van Engeland was een arme men,scb; Inderdaad, hij heeft maar een vierde deel van de wereld. Sa, sa, sa. 't Is gelijk ik u zeg. Zijn Landijen beslaan 8,629,000 vierkante meters, hij heeft 225,000,000 porden 25 J j"gs' En Pond scherlings is Is Hoelang is hij Koning Al 9 jaar, van voglde1' a anneer h'j Koningin Victoria op- J r~i.Hoe is hii ffest°nven Zeer kalm, wetende dat het moest zijn. Immers, wie kan de dood tegenhouden Wie kan de dood doen wachten en aarzelen Is hij al begraven Te dezer nog niet want ruike Begraving brengt veel servituten en ceremoniën bij veel Keizers en Koningen zul len er zijn, ze spreken zelfs dat Frans-Tozef van Oostenrijk, den ouden benk, naar Londen zal komen onze jonge Koning schikt ook te gaan t zal superlatieven gloria mundi zijn, eerste, eerste, eerste klas van poindonneur en gloria mundi en een Volk te Londen dat er zullen dooden blijven... En daarmeê is Koning Ed ward ook de wereldmarkt af. Wat zeggen ze van hem - Wat ze«!van hem zeggen dat het een voorbeeld van galantu- homo, altijd gekleed, splinternieuw, gelijk op de -Jeermakersbeeldekes, hij kon 5oo kleerkas- sen hebben. Brrr. Ten minste. Een nieaw kazak, hij bezag ze eens en ze moest weg. - niu 7 JjUSt £eLjk ik zeë al zijn woorden waren beleefd en hoffelijk, al zijn stappen ge past en gemeten. - Gelijk 'ne meester Kleer maker van den Troep. - Veiders roemen ze zijne goedheid. Toch niet jegens de Boeren van Iransvaai. Inderdaad, daarin heeft hij wreed gehandeld en wreed laten handelen. Aux nistres 1° Empereurs, Rois, Présidents de République, Mi- Sénateurs et Députés de tous pays. A l'enfant tu donneras L^instruction primaire obiigatoirement. L'Orphelin l'abri (u mettras De la misère complètement. A inettre au travail tu autoriseras L'enfant de quatorze ans seulement. Un an de service militaire tu exigeras Du citoyen de vingt ans simplement. Des conférences internationaies tu feras Pour supprimer les guerres universellement. Au citoyen de 21 ans tu accorderas Le suffrage universel carrément. Pour I'homme qui travaille tu demanderas Qu'il gagne sa vie convenablement. Pour les sans-travaii tu imposeras La journéede 8 heures forcement. Les impotents de nature tu placeras Dans des asiles charitablement. Aux impotents du travail tu allouras Une indemnité pour vivre honorablement. La vieillesse récompenseras D'une pension, afin de se suffire aisément. Er. observant ces commandement tu seras Vér.éré, k ué et estimé éttrnellement.

De Werkman | 1910 | | pagina 1