Onze Kanten Nieuwe Keus Rampen Misdaden - Ongelukken Van de Bloemen Mengelingen. Schrikkelijke MOORD Sl )oorwegongeval BUITENLAND. AardbevingiuMidden-Afrika Wij lezen in de VERSTANDIGE HO VENIER, een zeer nuttig boek voor alle Landbouwers, die te koop is in ons Bu reel aan 0,75. MEIBLOEMEN. Dit zijn zeer schoone, witte en wel riekende bloemen, zij v. assen gaarne in schaduwe en aan vochtige plaatsen zij bloeien in de Mei, en worden daarom Meibloemen genoemd zij zijn warm en droog van natuur. Geneesmiddel. A - h!c£ .-en irisch zijn. in azijn of J, cn aldus in de r goed voor duize- ge a iauwhartigheid. Zij sterken de hersenen, het hart en ook het geheugen. Zij zijn goed tegen de beroerdheid en voor lamme leden. LELIËN. De Leliën zijn velerleials wi'te, roode en leliën van Calvariën ook nog cimba- linen en gekrulde lel ën. De witte leliën en de leliën van Calva riën zijn zeer lietlijk van reuk. Geneesmiddel. Olie van witte leliebloemen op het lichaam gesmeerd, verwarmt de koude leden en zenuwen, verweekt de.harde en pijnelijke gezwellen en stilt ze. De wortel of leliebol in de heete asch gebraden, en met rozenolie gemengd, is goed om op den heeten brand te leggen. De wortel gezoden, gestampt, me. boomolie vermengd, en dan gelegd op harde etterbuilen en gezwellen, maakt dezelve rijp. Met honig gestooten en op de ver wonde zenuwen en verrekte leden ge legd, geneest ze. De bladeren met azijn gekneusd en opgelegd, geneest wonden Hc-t sap met azijn en honig vermengd, en in eene koperen pan gekooktdeze zalf geneest alle versche wonden en kwade zeeren. De wortels en bladeren als eenen pap gezoden maken harde gezwellen zacht en rijp Men kan des winters leliën hebben, met zi te plukken eer zij rijp zijn, en dan in eenen pot gedaan die wel dicht toege stopt is en die men onder water Jaar staan, opdat er geene lucht in zou komen. Als men ze dan begeert te hebben, legt men ze in lauw water of in de warme zon, zij zullen ontluiken alsof zij versch geplukt waren. Urn leliën vroeg en laat te hebben, moet men de bollen een, iwee, drie, vier en meer voeten diep planten dan sprui ten zij ongelijk en op verscheidene lijden uit. TULIPEN, TULPEN. Deze bloemen zijn over een paar hon derd jaren in groote waard geweest, bij zonderlijk die welke raar en schoon van kleur waren want men gaf toen veel geld voor eene eenige bloem, waar men alleen voor korten tijd het gezicht van had, zonder eenig voordeel daarvan te genieten, noch tot spijs of tot genees- middel. Angelieren, Stoffelieren of Genoffels. Deze bloemen zijn velerhande, en ook iiefiijk van reuk en van aanzien zij orden in de hoven geplant. Geneesmiddel Het sap van de bloemen in de hoofd wonden gedaan, stilt de pijn en trekt de wonden te zanten. Men maakt ook kon- serf van dè bloemen, evenals van rozen en violetten, welke goed zijn voor flauw hartigheid zij vergenoegen en verster ken het hart. UITLEG. Waarom luiden ze zoo Irard in de kerk Daar zal zeker een d;oove gestorven zijn. 'HOE DÖtö WAS HIJ WEL.^ Gij zijt z'dom, zei een patroon tot ziin b dierde, dat, als gij tweemaal zoo wijs w- :.rt als gij nu -'om zijt, gij nog een groofen ezel zouit wezen. BOEKEN Franseh te leeren zonder MEESTFR DOODELIJK ONGEVAL te Meerbeke bij Ninove. Zaterdag namiddag, ter gelegenheid van een gouden bruiloft, hadden eenige inwoners van de wijk Ternath beslist kanonschoten te lossen. Op een gegeven oogenblik was er een kanon, welke niet afging en Pieter De Bester de onvoorzich tigheid beging te gaan zien wat er gebeurde. Opeens ontplofte 't kanon. De Bester kreeg de volle lading in het hoofd. Gansoh het bovendeel van den schedel was letterlijk afgerukt en gedeel ten der hersenen waren op 10 meters van het ongeval te vinden. Onnoodig te zeggen dat de dood oogenblikkelijk was. Het lijk is naar het doodenhuis gedragen. De Bestei was 3o jaar oud en laat eene weduwe met twee minderjarige kin deren achter. Erg ongeval. Te Brussel brak tijdens den match met den Union Saint-Gilloise een gekend internationaal speler van de Brngsche Voetbalclub, Karei Cam- bier, het rechterbeen. Dit ongeval had plaats toen hij een goal ging aanteekenen, na 20 minu:en Strijd. De Bruggelingen gaven den strijd op. HEVIG VERBRAND. Te Brussel, een drogist-leerling Pieter De- lattre, wonende IJzeren Kruisstraat, begaf zich naar den kelder om goederen te halen, en zette een brandende kaars neer naast een bus naphta. De bus ontplofte en de onvoorzichtige werd door de vlammen omringd. Men snelde toe en doofde de vlammen, maar de jonge man had reeds hevige brandwonden bekomen. Verstokte dronkaard. De Policie van Brussel vond zaterdag nacht JE., in een bloedplas liggen op de Zuidlaan en bracht hem over naar St Pietershospitaal. De man was gevallen en had zich vreeselijk gewond aan den schedel. De onverbeterlijke dronkaard had dit gasthuis slechts zaterdag laatst verlaten. Hij had er vijf weken doorgebracht tengevolge van eene schedelbreuk, waarvan bij, dronken zijnde, het slachtoffer was geworden BRUSSEL. - Automobielongeval Eene automobiel, bestuurd door M. E. V.., renteniersslraat, te Etterbeek, en in welke plaats had genomen Mev. S^ron, wonend op de Auder ghemlaan, reed maanuag op den steenweg van Ter Hulpen in eene gracht. De voeder weid op genomen met gebroken rechterbeen, eene wonde aan het hoofd, erge in- en uitwendige kneuzin gen. Atevr. Séron werd aangetroffen met gebro ken rechterarm en ontwrichten schoudfr. Na verpleging in een naburig lusthuis, werden de ge kwetsten naar hunne woning overgebraeht. Wielrijder erg gewond M. B. Claessens, 19 j. Pachécostraat, daalde zondag per velo, de helling af op den Botaniek. Hij botste tegen den boord van het voetpad en viel. Zijn kaaksbeen ^erd gebroken en zijn lin kerarm op twee verschillende plaatsen. Na ver pleging in het St-Jansgasthuis, bracht men den wielrijder naar zijne woning over. Gevolgen van een twist Dewed. C.., Pierstraat, twistte maandag mor- gend, i:i een venster der 1ste verdieping staande, met hare dochter, die zich op straat bevond. Eensklaps viel de weduwe op het voetpad. Zij werd gewond aan liet hoofd en den rechtervoet, gekneusd op gansch het lichaam. Men bracht haar in bedenkelijken toestand naar hetSt-Pieters- gasthuis over. In een aanval van heete koorts H. D.., schrijnwerker, Steenkoolkaai, werd maandag aan den arbeid ongesteld en moest zich thuis te bed leggen. Dinsdag morgen sprong de lijder, in een aanval van heete koorts, door een venster der eerste verdieping.'Men nam hem op de binnenplaats op met gebroken voorhoofds been, eene dubbele breuk aan den rechterarm en erge kneuz ingen op gansch het lichaam. Vrouw erg verbrand De ccb tgenote Delattre, Urselinenstraat, deed maandag, avond eene petroollamp omvallen. Hare kleedere n vatten vuur en de ongelukkige werd door 'de vlammen omringd. Medehuurlingen moesten do gesloten deurharer kamer instooten. Reeds, werd de vrouw vre selijk verbrand op gansc:h het lichaam. Men bracht haar over naar het gasthuis. Een begin van brand werd spoedig gebl uscht. Onder een taxi. Op de Regentlaan reed de jonge Frangois. wo nende Willebroekkaai, onder een taxi die hem over 't lijf ging. Hij werd zwaar gewond naar het hospitaal gebracht. Een monsterachtige mooid biacht zaïeidag morgend het dorp Harelbeke tegen Kortrijk, in opschudding. Het I2jarig meisje Alice De Gezelle, wonende bij haar Vader met hare drie Zusters en drie Broeders, was in een boschje nabij het ouderlijk huis schandig vermoord. Het kind was vrijdag rond 1 ure naar school gegaan en sedert zag men haar niet meer. De Vader ongeiust wordende ging op zoek met zijn zoon, vrijdag rond 5 uren. heel het dorp zochten ze door lane alle wegenop alle plaatsen deden ze opspcuriDgen. Laat in den avond kwamen ze teiug zonder iets te hebben vernomen nopens de kleine Alice. Zaterdag morgend herbegonnen de opzoekin gen. Tegen het huis van De Gezrile ligt een klein boschje. Ümt-r De Gezelle (zoon) zekere Ostyn en Lommens drongen tusschen het houtgewas. Z'ha.dden slech s eenige schreden gedaan, toen de 3 mannen zich eensklaps voor een verschrik kelijk tooneel bevo»den. j De kleine Alice lag daar ten gronde, in een groote bloedplas. Aan de keel had ze eene gapende wonde een andere diepe messteek ging van onder de oor tot aan den mond, zoodanig dat de tanden bloot lagen. Het meisje was onteerd en daarna had het monster haar vermoord. Aanstonds werd Policie en Parket verwittigd. Zondag werd zekere Decraene, van Kortrijk, aangehouden. Hij loochent koppig. Deze afschuwelijke daad bracht het dorpje in groote opschudding en verontwaardiging. Onmo gelijk is het de droefheid te beschrjjven van den Vader, 61 jaar oud, en van heel de Familie De Gezelle. MOORD TE EECKEREN Onder een groep jongelingen van 20 tot 25 'j jaar, ontstond zondag avond twist. Deze jonge- lingen arbeiden aan de werken der nieuwe tijde- lijke dokken. Zij wonen in barakken welke in j den omtrek van het weik door den aannemer zijn opgericht. De twist was voor een meisje ontstaan. De twee partijen werden handgemeen en eenige oogenblikken later hoorde men een scherpen schreeuw. Een der vechters van Hollandsche af komst, was de keel doorstoken met een groot zakmes en op den slag gedood. Twee broeders werden door denzelfden kerel gekwetst. Deze zijn naar hunne woning gebracht. Het lijk is in het doodenhuis gelegd. De dader heeft de vlucht genomen. De gendar men hebben een onderzoek gedaan en het parket is ter plaats geweest Twee Politieagenten gekwetst te Borgerhout. Op den hoek der Jar. De Laetstraat en de Sta tielei, is de herberg van den genaamde J. Aer- nouts, gekend onder den bijnaam van den Bibber De houder had bevel gekregen van het college, zijne herberg op een bepaald uur te slui ten, waarvan Aernouts, volgens het schijnt, geen rekenschap hield. Hij zou zijne herberg zaterdag den ganschen nacht opengehouden hebben. Op zeker oogenblik werden de verbruikers door de politie verzocht het lokaal te verlaten. Daarop ontstond een gevecht tusschen de agen ten en den herbergier, die met een mes gewapend was. De agem De Langhe werd aan het hoofd en de handen gekwetst, terwijl de agent Vereist een steek in het been bekwam. De dader is geboeid naar het politiebureel gebracht en een geneesheer heeft de gekwetsten verzorgd. TE LOVENJOEL BIJ LEUVEN. Zondag namiddag hield de expresstrein n. 71, komende van Luik en ter bestemming van Oostende, in onze statie stil, om den statie overste te verwittigen dat een paar minuten ge leden, op het grondgebied van Loven joel, twee personen werden verrast en overreden. Men spoedde zich oogenblikkelijk naar de aangeduide plaats, bij een wegeltje komende van een buitengoed en voorzien, aan 't einde der spoorbaan, van een draaitoestel waardoor slechts een persoon in eens over het spoor kan, vond men de lichamen eener vrouw en van een kind welke geen teeken van leven meer gaven.Weldra ondervond men dat het nog slechts lijken waren. In de twee lijken herkende men vrouw Thei- lens en het kind van den molenaar Van Laer; het meisje had 's morgends nog in de processie ge weest als maagdeken. Bij boer Tbielens kwam iemand plots de mare brengen Uw vrouw werd door den trein er- morzeld 1 Men begrijpt welke sjag die akelige tijding voor de familie was. Voor de familie Van Laer is de ramp ook vree selijk, te meer dat zij verleden jaar nog een doch tertje verloor da? verdronk in den messing. Die vreeselijke spoorwegramp heeft de grootste verslagenheid gebracht in de gemeente die volop in feest was ter gelegenheid der kermis. R.-eds talrijke ongelukken gebeurden op dien gevaarlijken doorgang van den sp orweg. Oostende. Kind verbrand. Een meisje van 2 jaar oud, Irena B., wonende in de Lijndraaiersstraat, viel binst de afwezig heid harer moeder in een ketel kokend water en 6tierf eenige uren nadien ten gevolge der beko men brandwonden. 2000 SLACHTOFFERS IN CARTAGO San Jose, 9 Mei. Men schat er een ioootal dooden en een 1000 tal gekwets ten zijn te Cartago, waar alleen de houten huizen zijn rechtgebleven. Men weet dat Cartago in Nicaragua ligt en aldaar de aardbeving het ergst heeft gewoed Nieuw-York, 9 Mei. Nieuwe bij zonderheden, toegekomen over de ver delging der stad Cartago, melden dat deze heelenal in puin ligt. Honderden dooden en gekwetsten liggen nog begra ven. De eerste schok duurde 18 secon den en verwekte de instorting van meest al de gebouwen. Het was pikdonker. De menschen liggen op elkaar. Talrijke moorden werden derwijze gepleegd, d; ar vele personen meenden door radelooze vluchtelingen te worden aangevallen. De grond is hier en daar gebarsten. Een woordje bij 't artike l van een gi oep Vlaamschc Kantwerksters Me dunkt, Werkzusters, dat ge vrrspeurd zijt, dat ge den bal binnen slaat of dat gij het niet al zegt. Als er 'n nijverheid of vak niet goeJ gaat, dan is men negen op tien keer verveerd van den os bij de koorde te vatten... 't Kwaad komt van boven en men heeft schrik of van de grooten, de meesters, of van 'i werk zelve. Ge spreekt eerst en vooral van het verstand en kunst begrip onzer buitenmeisjes. Maar, zeg liever dat dit hooger en meer geoefend is dan dit der steedsche juffers, op gebied van kantwerken. Doch, waaruit en hoe komt het dat er veel, heel veel slecht en weinig kunstrijk werk gemaakt wordt Enkel en alleen omdat inen er niet voor betaald. Het schoone werk wordt betaald, zegt men mij. Dat is waar. Maar de meeste huizen zenden hunne pa troons en dessins en bepalen zeiven den prijs welke zij voor het stuk betalen. Weinig of niets wordt teruggezonden door de facteurs. Dus, goed en kunstig werk wordt wel betaald als het aan den verbruiker wordt gebracht. Dus nog, wie gaat Ioopen met de oogen van de soep, met de vruchten onzer vlijt en moeite? 't Zijn wij niet. noch de kleine facteurs De groote handelaars zijn het, die de eenvoudige en weinig gewetensvolle facteurs exploiteeren. Ja we hoorden dikwijls zeggen dat de kantnijverheid niet trekt. Maar, om de liefde Gods, de smouzen der hoofdstad die er aan meedoen, zullen voorzeker niet spreken. Zagen we niet dikwijls dat die of die vreemde vogel op 't derde of 't vierde van een huis, in een achterstraat in Brussel begon over 'n jaar en nu reeds op den rez- de-chaussée zit in prachtig gebouw met ïog prachtiger bureaux. 'k Besluit dus en 'k stel vast dat onze nijverheid nog nooit slecht genoeg ging om ons buitenmeisjes die 't werk voortbrengen, een spotloon te betalen van 75 centiemen tot 1 frank En dan zou men van ons eerst en vooral vragen dat wij kunstiger werken, tijd afdoen om ons kunstgevoel te kweeken. Dat men ons beter betale, het is mogelijk, en dan, dat men dan beter en kunstiger werk van ons verge. Help u zelf, zoo helpt u God, is hier de rechte regel die we te volgen hebben. In gelijk welke nijverheid be staat de vereeniging der voortbrengers en deze bepaald het loon. Hoe het voor de kantnijverheid 'n redding worde, is wel een studie waard. Doch, 't is volgens mij het eenige redmiddel. 'k Hoop wel van den groep Werkzusters nog wat te jezen en hun oordeel over mijn gedacht meteen. Nora Bonne. IS VERSCHENEN: van de meest gebruikelijke Woorden en Spreekwijzen VLAAMSCH EN FRANSCH Prijs 1 fr., franco 1,10. besparingen zal moeten doen in mijne uitga ven. Dit jaar moet ik afzien eenen Eersten Communiecant te kleeden. Maar, jufvrouw, waarom zoudt gij mijn dochterken niet kleeden, God zal er u voor loo- nen en alle dagen zullen wij voor u bidden. O 1 indien gij wist welke ellende wij dezen winter onderstaan hebben, welke ontberingen wij ons hebben moeten getroosten om toch de hulp van het Armbestuur niet te moeten inroepen. Gewis jufvrouw, gij zoudt u laten verbidden. Gij spreekt vanellende, vrouw, antwoordde de dibbe, terwijl zij haren bril opzette en lang zaam de veren in hare zwarte saaietten muts stak. Is dit uwe schuld niet Waarom hebt gij bij boer Pali nek.... Maar dit is valsch kreet Mina rood wor dende als de saaiet waaraan de jufvrouw zat te breiden. Ik ben onschuldig Ik heb nooit iets genomen wat mij toebehoorde. Dievegge ho I ho I10 I dat is te veel en snikkend bedekte zij haar wezen met hare vermagerde handen. Jufvrouw Maes bekeek haar met inwendig genoegen. Troost u, zegde zij met zeemzoete stem, ik geloof dat men de zaak heeft overdieven. Nu, in alle geval, kan ik toch uw kind niet kleeden. Ik herhaal het u, ik moet sparen en wat zouden de menschen zeggen indien juf vrouw Maes de dochter van Mina Van de Velde kleedde Ween zoo niet Vrouw, gij zult wel iemand vinden die uw meisje zal kleeden. Waarom zou het Armbestuur dit niet doen Gij, arme men schen zijt veel te hoovaardig. Gij zoudt meer naar den Disch moeten gaan... Dit was te veel. Vrouw Van de Velde sprong van haren stoel en zich voor de venijnige kwezel plaatsende, snauwde zij haar toe Ongelukkige, weet gij niet wat mijn hart verplettert Ik wensch dat God u voor die woorden niet straffe, en ik vergeef zooals ik aan al mijne kwaadsprekers vergeef.

De Werkman | 1910 | | pagina 2