Kiezers van Kanton Assche Wat een Boerken antwoordt Geëerde Landgenoten, familieloon aan elk, FAMILIEGELUK Kiezers van Brabant, stemt allen voor tie lijst van Priester FOOTEYNE onder IVr Burgers en landbou wers, luistert eeus goed. I11 ons land bestaan er voor negen Milliards papieren weerden van groote maatschappijen. Hoeveel lasten liggen er daarop Geen duit Gij integendeel, klein burgers en klein boeren betaalt op alles wal gij bezit. Is bet zoo niet En de Liberale Partij De HOP, o IIOP, Hoe gedraagt zich «Ie chris- lene Volkspartij tegenover bet Kapitaal Stemt onder nr 6 Bedankt omdat ge me laat spreken, heeren, be dankt. Wat ik te zeggen heb zal niet in paasch- beste kleeren steken 't zal niet naargroote scho len rieken, die heb ik maar van buiten bezien maar 'tzal uit het hart komen, oprecht. Mijn mond zal niet zeggen wat het hart tegenspreekt, dat heb ik, dank God, nier geleerd en mijn kwalijke werken zoo verschoonen dat ik aan an dere menscheo wil wijsmaken dat ze goed zijn daarvoor moet men advocaten streken in zijn broek hebben en ik ben maar een boer. Dat alles is vriendschap, niet waar 'k Heb daar schoone dingen gehoord God liefhebben Godsdienstig zijn, katholiek 't Va derland beminnen Zijn broeders liefhebben en de werkmenschen Ja, ja, schoone dingen Goed doen, braaf zijn en rechtvaardig I.. Gij hebt gelijk dat ge't zegt wat ge voor de werklieden, voor de boeren hebt gedaan en voor de kleine be dienden en voor de burgerkens die het soms zoo lastig hebben om de twee eindjes van 't jaar aan- eenteknoopen I... menschen en dat... hebt ge dan nog niet alleen gedaan en half gedaan en dikwijls met helmes op de keel Ja, nu is het niet meer zoo schoon, niet waar Mijnheer de kasteelheer daar, die vooral in de l^dbouwzaken te huis is heeft gesproken voor de boeren. De katholieken hebben de landbouwleergangen ingesteld. Heeren, die geen braak of schup kun nen vasthouden, geen ploeg kunnen stellen, geen voer eten kunnen afmaaien of laden, geen volle koe van een leege kunnen onderscheiden, leeren ons, tegen 12 frank per uur, hoe wij werken moe ten Overlest bezocht ik een modelhoeve van een van die heeren ik heb nooit een gemee- ner boerderij bezocht. Ons gouvernement geeft geld aan alle soorten van bonden, en alle jaren vermeerdert de staats schuld en brengen ons onze ontvangerbiljetten al kostelijker nieuws. Ja wij verbeteren onze akkers, onze teelten, on zen veestapel. Wij zorgen wat meer, werken wat harder, sla pen wat min en de eigenaars, lijk mijnheer de kasteelheer, van onze hoeven, van onze akkers, verzwaren de pachten al naargelang wij vooruit komen. Dat weet hij wel. Over twintig jaar verhuurde hij zijn land op het Palinkveld 120 fr. de hectare. Nu is dat 100 frank meer. Wie gaat er vliegen met de groote profijten, met het zweet van ons zorgen en onzen arbeid Nu verhuurt mijnheer niet meer voor drie, zes of negen maar zonder huursel, van jaar tot jaar. En braaf zijn als 't kiezing is, zwijgen en doen wat mijnheer wil of uw land kwijt, uw broodwinst uw huis kwijt en de straat op Zijn dat manieren Zijn wij dan vrije mannen Ik heb eene weide, een akker, mijn eigenaar planter kanadas rond. Ik moet die verzorgen lijk platte kinders, voeden, oppassen en als ze dik zijn, mijnheer verkoopt, steekt het geld op zak en plant er andere Mijnheer vult zijn geldkisten en wat heb ik Slechte gronden, slechte vruchten en opslag van pacht I.. In platvlaamsch noemen wij dat dieverij. Dat is gehandeld lijk beurzesnijders zouden doen, vergeeft mij die harde, leelijke woorden maar er zijn er geen andere voor zulke schelfsche oneerlijke daden. Ja, 26 jaren bestuurt ge wat hadt ge ons moe ten geven Een wet, een redelijke wet op het verpachten van hoeven, velden en weiden een wet, niet ge maakt door eigenaars alleen maar door eigenaars en pachters. Een wet die de pachten regelt, prij zen stelt, de plichten van eigenaar en pachter op geeft en tevens klaar en duidelijk hun rechten be taalt, ik zeg de rechten van pachter en eigenaar. En nu een klein vraagske, heerkens een klein vraagske. Waarom staan er op uw lijst van in de twintig man geen boeren Ik vind daarop een heelen boel advokaatjes, graven en barons, kasteelheeren, al chikke tippen met krakende schoenen, stijve kols en blinkende hoeden, wijndrinkers en taartenfretters maar een boer of een werkman vind ik er niet op 1... Waarom geen boer Te dom Te dom, te boersch, te beest, te stijf, te lomp 1... Al ezels de boeren, kinkels en vuil ras Zwarte kazakken moet ge kunnen dra gen met eene aire blauwe kielen en zwaar gena gelde schoenen dat is te.... gemeen voor de ka mers Gij zij, slim. heeren, zijt ge slim maar de boeren zijn niet dom toch zoo dom niet als ge peist. Klappen kunt ge wel daarvoor hebt ge studi ën gedaan; maar woorden zijn geen oorden. Wat ge zegt en roept het blijft toch waar dat de boerkens in België enkel wat brokkelingen kregen van de rijke tafel. De boeren waren de Lazarus sen aan het feesthuis van den rijken vrek Gij, heeren, hebtfijn gedineerd, lekker gesmuld uw botten vol wijn gegoten, uw kragen vol pate kens gelapt, geparadeerd, macht en aanzien ge had en aan ons gedacht als gij eens den tijd had of als die goede heer Daens u zijn harde waar heden op uw bakkes (pardon) sloeg. Hebt ge dien kloeken man gesteund als hij de hop wou redden, als hij voor onze lievelings- Daar is hij, de groote Dag der Kiezing; Ik zeg het dikwijls op mijn Meetingen: Elke Kiezer is een Rechter Hij moet oordeelen en beslissen over de Mannen die de Wetten uitvaardigen, die elk jaar over de 700 millioen uitge ven, zonder de buitengewone sommen De Kiezing is dus een allerbelangrijkst Stuk, er valt hier niet te luisteren naar gevlei of gedreig, naar beloften of schoon woorden; elk legt zijn zaak ten schoonste uit 't is een slechte Koopman die zijn waren niet kan aanprijzen een Rechter onderzoekt, wikt, overweegt en oordeelt; Wij hebben eerst de twee oude Par tijen, Katholiek en Liberaal, de Partijen van 't Kapitaal, bijna allen rijke Heeren en Advokaten, ze leven en zweven in de Wereld der Vermaken over de Wereld van den Arbeid weten ze weinig of niets; hun eigen wat meer belasten, en den minderen man ontlasten, gelijk de Paus schreef in zijnen Wereldbrief, dat wordt in veel Katholieke Gazetten een DIEF STAL genoemdveel Kasteelheeren aan 't hoofd, dat kan nooit deugen het is gezien met deKoolmijnen, z'hebbendien plant zoo schoon sprak, zoo braaf smeekte Rijkdom van 70 Milliards Franken aan Dan hadt ge geene ooren, niet waar Dan hoog rijk Volk afgestaan zij oekeren en gingt ge loopen 't was immers voor de boeren 1 azen naar vette plaatsen om te toonen Maar als het er op aankwam de kolen in Lim- u\ttrr weinip" ze weten over den toe- burg, die miiiiarden waarde hebben, weg, te ge- bttter in de Begrooting van Landbouw ik sprak ven dan waart ge wel te huis, niet waar A!s het was voor de millioenen van het konink lijk paleis, van den tunnel naar Laeken, van het lijnwaad van den minister en zijn ottomobiels.van 't* vliegmachien van dertig millioen dan hebt ge geen woord van afkeuring, geen woord van ver weering gevonden dat was allemaal eerste klas 1 Al die fikfakkelderij was goed en wel I... Ziet eens mijn schoenen, mijn broek, het is al slijk en moorlangssmerige wegen kwam ik hier heen. Vier maanden op 't jaar moeteii we onze kinders naar de school voeren en weerhalen die schapen kunnen niet door de modderpoelen Daarvoor hebt ge geen geld, he, heerkens Laat de boeren maar dorsch n en door de moor pladij zen, dat maakt er niet van Ja, maar, dat maakt er wel van En dat is nu uit. Hadt ge naar den wereldbrief van Paus Leo, België 26 jaar bestuurd, 'tware het eerste land der wereld geweest. Nu komt het voor ons aan de kodde I.... Daarom stemmen we niet meer voor u 1 Ge zijt katholieken, ja maar politieke katholieken, menschen die zelfs geen kristenen zijn, dat zijt ge U en de socialisten zetten we op een rang... Wij stemmen voor de christen democraten Voor Priester Fonteyne en zijn vrienden. Ge hebt ons niet gekend We kennen u ook niet meer. En daarmee amen en uit Boerke snellaert. Uit 't Brabandsch hopkwartier. tegen de vervalsching der Meststoffen, en voor hulp aan de HOP, en weet ge wat Minister Schollaert ten antwoord gafM. Daens, zegde hij, heeft het mis op, de Hop komt goed, mijn Agronoom j' aan y en uw Familie. Maar Dijnsdag ben ik ziek Miserez heeft het mij verzekerd gene en beware!... Schoone woorden, die gij, Vaders, gij. Moeders, eiken dag uitspreekt, als gij een Kruiske geeft aan uw Kinderkes.... God zegene en God beware u. En wat zag men gebeuren in de Kamer De rijkste Liberaal van ons Land M. Warocqué stormde en protesteerde tegen die woorden Wij herkennen dien God niet,zoo riep hij uit. En al de Liberalen gaven hem gelijk. M. Crick, en gij durft voor die fransche Heeren, vijanden van de Hop, loochenaars van een God heid, gij durft aan Brabantsche Kristene Men schen komen vragen dat zij zulke Partij zouden aan 't bewir.d brengen Die voor u en met u stemt, M. Crick, zal hij nog aan zijn Kinderkes kunnen een kruiske geven op hun lief en rein voorhoofd Er is groote misnoegdheid tegen de Katholie ken niemand kan het loochenen. Op den Buiten moet het Volk van de Liberalen en de Socialisten niet hebben Blijft dan de Kristene Democraten.de Partij van 't Werkende Volk. KIEZERS, Verdient zij uw aandacht en uw stem niet l Is zij niet rechtzinnig, eerlijk, ieverig, stand vastig voor aan elk die van goeden wil is? Eerw. PRIESTERS, zvgt geen woord, doet geen stap, tegen die Kristene Volkspartij Want bijna allen gij zijt u t de Volksgeslachten en uw zending is het HEIL DES VOLKS. Ach, wilt gij de menigte van 't Volk geloovig- Kristen bewaren, stelt u dan niet vijandig tegen over de Kristene Volksmannen De tijd nadert dat Bisschoppelijke Blieven u zullen aanmanen ze te ondersteunen-. EN GIJ GEACHTE KIEZER, Mijn inzicht was U dees Manifestjen te komen ten huize te brengen met mijnen hartelijken Groet iseiez, neen net juij gevallen en heb den Dokteur moeten vragen: Waarop ik aanstond riep dat heel de I Zware vermoeienis, overspanning, verscheide Kamer het hoorde Mijnheer de Minis- maanden koortsachtig gewerkt, aan de Steenbak- 1 1 a. kernen van Dilbeek met dit slecht weêr een zware ter, kom dat eens met mij zeggen in ons valling gekregen, bronchiet, vrees voor pneuno- Zij herinnerde zich de jufvrouw te zien ver- bleeken en was als eene ijlhoofdige uit het huis geloopen. Belle Blanckaert had haar ontmoet en naar de herberg den Steenoven geleid om haar tot bedaren te brengen Bij toeval was daar een vreemdeling, een Samaritaan, die deelnemend naar haar verdriet vernam. Onder het storten van eenen vloed tranen, die haar gemoed ver lichte, verhaalde zij haar wedervaren. De vreemdeling die een bejaarde man was, bezat menschenkennis genoeg om de vrouw te oor deelen. Zonder veel belang schonk hij haar eene som die voldoende was om haar meisje behoor lijk te kleeden. De vreugde en de dankbaarheid die de ongelukkige vrouw hem betoonde, perste hem eenen traan uit het oog. Beiden waren ge lukkig de eeu om eene weldaad gepleegd en de andere om ze ontvangen te hebben. Aan die gebeurtenissen dacht Mina wanneer zij hare aardappelen schilde. Fietje uitte eensklaps een vreugdekreet. Het had de kleermaakster ontwaard, die voorzeker het kleed te huis bracht. Juichend liep het kind haar te gemoet terwijl Mina niet nalaten kon te grimlachen. VIII. Alles stond in rep en roer op Paelinck's hof stede. 't Was de avond voor Paschen. Meiden schrobden en schuurden, terwijl de knechten het neerhof opschikten en schoon maakten. Boer Paelinck stond een baardbran- derken te rooken aan den ingang van het huis. Melia spoelde den vloer met water en was aan den dorpel der voutekamer geraakt wanneer zij plotselings een schreeuw van verbazing liet hooren, toen zij een glanzend voorwerp ont waard had. Broeder, riep zij, een goudstuk De boer sprong in huis, en rukte het geld stuk uit zijne zusters handen. Het is het stuk van 10 trank dat ontbrak, Hopgtreken De atholieken hebben NIETS willen-j doen voor de HOP, NIETS voor d'Her- j bergiers, ze verachten den Herbergier ze moeten zij naar d'Herberg niet gaan hun Kelders zijn vol Wijnen en Likeurs; maar ze pruimen en prinsmuilen, als ik Democraten, in de Kamers zeg Maar, Heeren weet ge niet dat onze Pans Pius X de zoon is uit een Volks herberg Talrijke Katholieke, vele Priesters zijn j in hun hert overtuigd dat de Kristene Volkspartij een weldoende, ja noodzake lijke opwekking is voor 't Katholiek. t liter moeten wij ons richten tot Hi. Crick, die zich sterk gemaakt heeft het Kanton Assche aan de Liberalen te leveren sedert eenige maanden zijn wezen is een Bloemperk, zijne woorden zijn zoeter dan Honingzijn Ottomobiel weegt af, van de schoon Beloften, Doch Vader Cats ons leert Wacht u van een mond die soetjes lacht, Meer dan hy gewonelyk placht, Want 't 011de woord duurt heden noch In schoone woorden leit Bedroch. Derhalve richten wij ons beleefd tot M. Crick, met de volgende Vraagskes Geachte Heer, kunt gij loochenen de volgen de Artikels die wij hier aanhalen en tegen U zul len staande houden overal waar ge wilt en op de manier die ge wiltIn Schriften of op Meeüngen: TEN EERSTEN De Liberalen, zoowel ais de Katholieken zijn onverschillig gebleven voor de langdurige klachten dtr Hopboeren, z'hebben ge spot en gelachen, als Priester Daens, De Backer en Pieter Daens de Klachten der Hopboeren voor de Kamer brachten. Hierin staan zij waterpas ne vens de Katholieken. TEN TWEEDEN, bij de 8 eerste Liberalen der Lijst, zijn er 5 die geen woord VLAAMSCH ver staan... Hoe willen ze dan Vlaamsche Boeren en Vlaanische Werklieden vertegenwoordigen Ze kunnen met hun Kiezers niet spreken, ze kunnen de Vlaamsche Gazetten of Schriften niet lezen. Voor zulke Heeren stemmen wordt In 't fransch genoemd een Anomalie of openbaar dom stuk. TEN DERDEN, en voornamelijk, de Liberale Partij is seder 20 jaren schromelijk vooruit ge- taan op de baan der Godloosheid benevens de ocialisten die in de Kamers verklaarden door hunnen Hoofdman M. Denis Wij hebben ons gansch afgescheiden van de Kerk,.. Terwijl Fur- nemont uitriep, ook in de Kamer De Kristene Waarheden, het zijn al Kristene Leugens.-. En Demblon erbij voegde :Er is niet éen God, er zijn er 10,000 en als men aanhaalde dat een Onder wijzer in de Walen aan een Scholierke zegde: Ge moet niet gelooven dat er een God bestaat dan vonden Liberalen en Socialisten groot behagen in die woorde n.. Doch het volgende gaat bijzon derlijk de Liberalen aan Eenige dagen voor de lnhulding van den nieuwen Koning Albrecht I, werd in de Kamer voorgelezen den Gelukwensch van België daar stond o. a. in Dat God U ze- mie, ik moet oppassen, voor S dagen in mijn bed. Nu zullen onze geliefde Propagandisten dit Schriftje brengen. Geëerde KIEZERS, Als ge den 22 in 't kies-celieken staat Aarzelt toch niet Stemt voor uw eigen Volk, voor de Kristene schoone, aloude, lieve aangename Plant, Geurige Roem van Vlaanderen en Brabant, Als Ge nu kwjjnt en wegsterft, Is dat UWE schuld Neenvoorzeker neem Want gij hebt nog immer dezelfde levenskracht van over duizende Jaren. HOPPLANTERS, is het uwe schuld Wie zou Udat verwijl durven toebrengenaan U die uwe Hop verzorgd hebt gelijk een Moeder haar Kind, die al de Raadgevingen der Weten schap hebt gevolgd, die U vereenigd hebt in Be toogingen, in Verzoekschriften kendet gij meer of beter doen Neen, voorzeker neen Wie is de schuld dat de Hop treurt en sterft Eerst en vooral de Katholieke Regeering, die niets heeft willen doen, niets van al wat d'Hop boeren vroegeneen ige groote Brouwers van Brussel en Antwerpen, die Goud scheppen met vreemde Bieren na temaken, gingen meer ter herte dan de duizenden en duizende Hopboeren met hun Huisgezin. fVie zijn hier nog schuldig De Liberalen en de Socialisten die onverschillig, ja spottend van verre stonden te kijken. Kiezers. Hopplanters, de dag der Kiezing moet een dag van Rechtvaardigheid zyn. Nu komen Katholieken, Liberalen en Socia listen u omringen. Doch van daags na de Kie zing zien ze van de werk af. Hopplanters, oordeelt en stemt als Rechters, meer hoef ik niet te zeggen. Pieter DAENS, Volksnertegeniv. De christene volkspartij wil niet even als de socialisten de vernietiging van 't kapitaal zij eerbiedigt allen eigendom, maar zij eischt dat de roerende goederen met belasting worden gesla gen, ten einde de kleine bezitters te ontlasten. Zij erkent de arbeid even noodzakelijk ais het kapi taal en bestrijdt derhalve alle voorrechten waar 't kapitaal zich meester heeft van gemaakt. De arbeid moet in eerste plaats volle recht genieten, omdat hij de zwakste is.

De Werkman | 1910 | | pagina 3