Ottomobielen Onderrichtingen j LoopencL Nieuws DE HOP, schoonste Plant Werkstaking t'Aalst ~1>E I)iïOXkA AKI). Heb ik mijn Geloof niet altijd verdedigd En bijzonderlijk, heb ik niet getoond, door mijn voor been, dat een Kristen Mensch aan 't hoofd moet staan van alles wat den Arbeider kan verheffen en verbeteren. Aan mijne Werkingen wordt Hulde gebracht, ik mag het zeggen, mijne Kiezers ter eere; vele Katholieken, en nog de bijzonderste en hooggeplaatste, mij zeggen Daens, we zien u geerne, wij achten uw Werkingen kom bij ons de Jonge Rechterzij versterken Maar, Heeren, zeg ik, weet ge niet dat een Volks partij moet VRIJ zijn of dat ze DOOD is Weet ge niet dat Hoogleeraar Priester De Harlez gedurig schreefDe werkende Menigte wil een vrije Vereeniging, van eigen bloed vindt ze die bij ons niet, ze zal naar 't Socialismus overslaan.. Ziet men niet overal, dat de Kristene Volks partij de eenige Partij is, die slag kan houden tegen 't Socialismus Dees Schriftje, begonnen met bitterheid, zal sluiten met zalving en goedheid. Zeer, zeer klein is 't getal der Eerw. Geestelijken die tegen de vrije Kristen Democratie spre ken, de zaak wordt van een hooger standpunt beschouwd. Welstellende Kiezers, denkt aan 't woord van den Amerikaan Rooseveldt, dat elk voor den Arbeider moet strijden. Kiezers van de werkende Klas. leest en over weegt dit schriftik geloof dat wij te Merchtem, Op- wyck, Droeshout enz., meer stemmen zullen ophalen dan iemand denkt. De Kiezing is vrijen geheim, waarmede aan elk den hertelijken goeden Dag, met veel Navolgende. Fitter DAENS, V olksv er tegen woordiger. Eindelijk is er toch een wet uitgevaardigd, een inter nationale Wet. 1° Maatregels tegen ontploffing en woest gerucht dat peerden en koeie» verschrikte 2° Een mekaniek tegen 't schuins-rijden 3° Twee stelsels om stil te houden 4° Ook tegen het schielijk achteruit-keeren 5° Klare aanduiding van numero. 6° Niemand mag een Otto aanvoeren of hij moet 18 jaar zijn, bekwaam en een certificaat hebben. 't Is let en niethet grootste geval is gelegen in het losbandig rap-rijden. Moesten d'ander rijtuigen zoo rij den op straten en banen, er zouden ook veel meer onge lukken zijn. Vrienden, blijft vrije Demokraat, maar tevens goede Kristen. Woorden van Priester Daens. Met 3 4 man in de Kamer wordt de Kristene Volkspartij de Partij van Balans. De Kristene Volkspartij zal Vrede en Welvaart brengen in 't Vaderland. Woorden van Paus Leo XIII. De groote macht der Volkspartij is de Persoon lijke Werking die gedurig aanhoude«d voort gaat, en niet kan verhinderd worden. Te bekomen in ons Bureel PRACTISCH KEUKENBOEKJE voor Werkman en Burger, door Me Goemans-Buys. 0,50 KEUKENHOEK door Cauderlier 10e utgave bevattende de gebakken met Mondamin ver vaardigd. 1,00 VOOR DB GETUIGEN 's Anderdaags wanneer Melia op hare beurt de zieke bezocht, had weder een roerend tooneel plaats. Melia en haar broeder beloofden Fiel terug te aanvaarden niet als eenvoudige boever, maar als kind van den huize. Later indien hij zich goed gedroeg, zouden zij hem het gebruik overlaten. Moest Mina niet meer genezen, zij zouden zorg dragen van de kinderen en altijd werk aan Pieter verschaflen. Mina was gelukkig hare onschuld was nu erkend. De geburen die haar ontvlucht hadden als eene melaatsche. kwamen haar geluk wen- schen en naar haren toestand vernemen. Als een loopend vuur had zich het nieuws rond de Gemeente verspreid. Boer Paelinck werd niet weinig door de vrouwentongen over den hekel gehaald. De boer kreeg echter genade wanneer men zijn gedrag ten opfeichte der Van de Velde's vernam. Alleen jufvrouw Maes, kon moeilijk verdragen dat de arme Mina die zij zoo wreed bejegend had, niet plichtig was. XI Wanneer gij de schoonste plek der schoonste streek van Vlaanderen bezoekt, wend u tot eenen grijzen bewaker van eene lustwarande waar een heilige vereerd wordt. Hij zal u vertellen dal Mina gestorven is, wanneer de meien nog geplant waren voor de huizen, waar bloeiende jonge deernen wonen, den loop voor der menschheiden die eenen lonk hadden voor de vrijers. De natuur was in feesttooi, de zon schonk levenlustig en verlevendigde den zwarten pel- der, die op de okerachtige kist lag. Wanneer het lijk in de groeve was neergela ten parbekten de musschen vroolijk op de in puin vallende muur van het kerkhof. Vader Van de Velde woont thans in een net huisje dat aan de Paelincks toebehoort. Fiel is nu voor goed in dienst op de hofstede. Cies Paelinck is de brutale achterdochtige boer van vroeger niet meer, maar een naar het graf gebogen gebroken grijsaard, en zijne zuster de oude sukkel is eene tweede moeder voor de kinderen van Mina. EINDE. Leonce Dw Catillon. 1891. VOOR DE STEMMING De /getuigen moet op het bureel zijn ten 7 1/2 ure, voorzien van zijnen uitnoodigings- brief als kiezer en van zijnen aanduiaings- brief als getuige. Nazien of ae kiesgangskes wel ingericht zijn, of de potlooden goed teekenen en ae les senaars niet bevuild zijn. Indien er iets op te zeggen valt, het doen voor de stemming na dien is het te laat. Binnen liet schutsel waar de kies verrichtin gen moeten plaats griipen, mag niemand toe gelaten worden dan ae personen van het bu reel en de getuigen. Met het bureel vaststellen dat de stembus ledig is. De Voorzitter moet in tegenwoordigheid van het bureel, de pakken stembrieven openen en tellen, dit getal wordt ingeschreven in het proces-verbaal en de getuige neemt er nota van. BINST DE STEMMING Wel toezien dat er binnen het schutsel niet meer personen toegelaten worden dan er kies- fangskes zijn, aldus zal de getuige alle gemak ebben om de volgende werkzaamheden na te zien Of de voorzitter aan eiken kiezer het getal stembrieven geeft waarop hij recht heeft Of eiken kiezer zich wel alleen in het gangs ken bevindt. Of hy het juiste getal stembrieven terug brengt, niet bevlekt of kennelijk gemaakt, in vier gevouwen, met den stempel naar buiten en door hem zelf in de bus gesteken Of een der leden van het bureel de oproe- pingbrieven der kiezers stempelt, ten einde te beletten dat zij eene tweede maal zouden ko men stemmen. Alleen blinde of gebrekkelijke personen, voorzien van het getuigsehrift van een genees heer, mogen zich doen vergezellen. Hunne beide namen moeten in het proces-verbaal op genomen worden. NA DE STEMMING Ten 1 ure wordt de stemming gesloten, doch de personen die zich in de zaal bevinden, heb ben recht van stemmen. Daarna moet de ge tuige de samentelling nazien der teruggeno men en niet gebruikte stembrievenzien of het getal dezi r laatste overeenkomt met dat der gebruikte stembrieven. De teruggenomen en niet gebezigde worden in afzonderlijke om slagen gedaan en toegezegeld. Na het openen der stembus de inpakking der stembrieven nazien, alsook of het omslag gezegeld is en er zijn eigen stempel opzetten. De» voorzit ter en de stembus vergezellen naar het bureel waar de stemopneming plaats heeftaldaar de loting bijwonen die tusschen de getuigen degene moet aanduiden die de stemopneming zal moeten bijwonen. DE STEMOPNEMING Het bureel mag zijne werkzaamheden niet beginnen vooraleer dat al de op te nemen stembussen ingekomen zijn. Eischen dat, al vorens eenen kies brief te openen, al de kies- brieven gemengd worden. Zorgvuldig nazien het getal stemmen aan elke volledige lijst gegeven het getal stem brieven in iedere lijst aan een der kandidaten gegeven. Het totaal dezer twee soorten van stembrieven maakt voor elke lijst het kiescij- fer uit. De samentelling der voorkeurstemmen aan eiken kandidaat gegeven, nazien. Wel nazien of den voorzitter de tabel voor de opneming der stemmen stipt invul d. Al de hierboven aangehaalde raadgevingen zyn artikels uit de wetdus mag de getuigen er gebruik van maken. van 't Land, en een der oudste, eilaas, in diep verval van Ondergang is het de schuld van de Hopplanters! Neen, neen, geëerde Landbouwers, gij hebt al het mogelijke gedaan voor Verzorging en ook voor Plukking uwer Hop; maar de Wet gevers hebben niets willen doen, niets hadden ze naar U geluisterd, naar uw Smeekingen en Betoogingen, hadden ze Gelijke Rechten of een deel Rechten wil- len willen invoeren en een Wet tegen de Vervalsching van 't Bier, de Hop ware in haren ouden bloei... KIEZERS, vraagt eens aan die verfranschte Advokatendie nu zoo minzaam tot U komen vraagt eens, of op de 12 jaren dat de Strijd voor I d'Hop nu duurt, of een enkele Katholiek, Liberaal of Socialist is rechtgestaan, om te spreken voor d'Hopboeren Neen, elk weet het, geen enkeledat is de Waarheid en nu, dat Frankrijk de Belgische Voort brengsels belast, en zelfs de Werklieden bedreigt, nu neemt de Katholieke Regee ring maatregels om ons Fabrikanten van Schoenen en Meubels te beschermen, maar aan de Hophoeren wordt niet gedacht Is het zoo niet Elk mag antwoorden. Dtij cl vier Demokraten in de Kamer, en het is den goeden doorslag voor de werkende Standen. P. Daens. T'AALST gaan veel armen in\ d'hoogte tegen een Dagblad en een groote Drukkerij... Een Dagblad, in een stad van 35,000 zielen in Hol-/ land heeft elke Stad gelijk de onze 2 h 3 dagbladen elk Huis ontvangt 's morgends zijn dagblad... En een j groote Handelsdrukkerij, met 20 of 30 of 40 gasten of meer nog, gelijk er zijn in Mechelen, in Turnhout, in Braine-le-Comte, met goede daghuren, ik noem dat een weldaad voor Aalst..,-v Moge het Dagblad strijden voor Volksverheffing en Volkswelvaart!. Dat is het eenig waarachtig Goed. Al/ 't ander is ijdelheid, Vanitas. D'lJzeren Brug is parti spijtig dat water in de Konkers.. Is 't gezworen? Moet Aalst de Stad der Kemels blijven En niets dat uit komt over ELISA IMPENS, van Oordegem. Zal die mis daad ongestraft blijven!. Leefi de Moordenaar nog en leest hij deze regels, wat moet er omgaan in zijn hert Onze jonge Koning is woensdag naar Londen vertrok ken voor d'Üitvaart van zijn Menokel. Hij reist al over Oostende, hij heelt zooveel koffers als een Mulder bloem zakken. Vroeger kende ik een Mulder te Deurle, een oude man met zilverwit hair, die zegde Ik heb zooveel werk met mijn bloemzakken, als 'ne Koning met zijn Minis ters. De oudste Burgemeester van ons Land is M. Del- lenge, van Bertrée, nabij Borgworm hij telt 98 jaar en is Gemeenteraadslid sedert 1834. De Moeder van een mijner Vrienden uit't Meetjesland is 99 jaar. 't Is veel, maar al wat eindigt is kort. IN NOORWEGEN zijn reeds 200,000 Vrouwen die Stemrecht hebben.. Waarom niet? Later zal men verwonderd zijn, dat de Vrouwen zoolang zonder Stem recht bleven.. Elk zijn Recht en alles in Vrede en Eer lijkheid.. In Kloosters en Congregatiën van Jonge Doch ters wordt wel gestemd. En waarom de Huismoeder niet? In RUSLAND -villen zede Provincie Finland vertier- lafijen, zonder eeni recht zetten... Daartegen is in de Douma of Russische Volkskamer een Protest aangeko men namens 60 Volksvertegenwoordigers van België. M. Janson ging er meê rond en ik heb geerne geteekend PIETER DAENS, VAN AALST. Waarom niet?. Alle menschen zijn onze Broeders. Dat niemand het voortzegge Met 't schoon weer is de Cholera in Rusland opgedaagd. De Policie verbiedt ongekookt water en groensel. Dat kan d'Hoveniers niet aanstaan. In Londen regende het dijnsdag geweldig nog- tans zijn 104,000 Personen het lijk van Koning Edward komen .groeten. Het is spijtig dat hij dood ligt en het niet zien kon. Van Metsers Jen Metsersknapen. Wat zullen wij zeg gen Het Farailieloon is het noodzake lijkste en heiligste ter wereld elke Huisvader bijz. moet naar den Familieloon al zijn pogin gen richten. De Metsers en Metsersknapen, i° 't is gevaarlijken lastigen arbeid, 20 hoeveel dagen verlet hebben ze niet per jaar in den Winter als 't regent Zouden ze 9 maand per jaar werken Dat moet ingezien worden, en uit gerekend wat zij eigentlijk per dag hebben, 't zal wel ontoereikend zi;n om te leven, met Vrouw en Kinderen. Het is werkstaking in Aalst; men ondersteune ze éen zaak spijt me dat ze niet onpartijdig wordt aangevoerd da', spijt me doch ik hoop dat daardoor de eerlijke Werkstaking niet mis lukken zal. Volkslied. Komt, Vrienden, luistert naar dees lied, Wat er van eenen dronkaard geschiedt, Een dronkaard is een scïioone beest, Zijn vrouw en kinders verdrukt hij meest. Een dronkaard en heeft geen gaven, Als om zijn vrouw en kinders te plagen, Door een dronkaard moet gij te niet, En lijden veel schande en verdriet. Een dronkaard en moogt gij niet stooren, Naar goei reden en wilt hij niet hooren, Hij wilt niet hooren van kerk of kluis, Met embras gaat hij naar huis. Daar is 't kijven, vloeken en tempeesten, Hij is nog slechter als de beesten, Want een dronkaard en heeft nooit genoeg, En heeft hij geen ouden, hij drinkt op den poef. Een jonge dronkaard heeft altijd dorst, Een dronkaard zijn ziel en lichaam bemorst, Een jonge dronkaard die alles verteert, 't Geen vader en moeder met den arbeid vergeert. Sa, jonge dochters, in 't verkeeren, Wilt toch geenen dronkaard begeeren, Door een dronkaard moet gij te niet, En lijden veel schande en verdriet. Want een dronkaard is voor 't zwelgen. En dat weet ieder van zijn zeiven, Ik zing de waarheid in dees lied, Al wat er van een dronkaard geschiedt. Maar, ik zegherbergier al voor het sluiten Doet al de dronkaards buiten, Met haastigheid, orde, spoed. Ais zij komen verzuipen vrouw en kinders bloed. Voor 't leste, burgerij, 't zij boeren of heeren, Zijt gij dronkaard, wilt u toch bekeeren, Want God zal u straffen, hij scheldt niet kwijt. Als gij eens valt in zijn eeuwigheid.

De Werkman | 1910 | | pagina 3