lie Deserteur Christen Volkspartij en de Kiezing 22 Mei. AALST. De Metsers blijven in sta king ze vragen 0,40 fr. per uur, hc-tgenegeen centiem te veel is*.. Als men 't verlet afrekent, zouden de Metsers 3 fr. daags hebben?.. En wie kan daarmee huishouden Is dat Familieloon Neen Dc strijd voor Fami lieloon is de heiligste strijd der wereld. Zonder Familieloon geen goede orde door Hongerloon lijdt elk door Familieloon leeft elk. De ou de Dender gaat overvout worden een zeer nut tig gezond werk daarmee is het afgrijselijk Monster der Kemelbrug weg, alsook de Mod- derrivier, IV» 1964 27 Mei 1910 Uitslag der Kiezingen. ABONNEMENTSPRIJS Voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50 Men schrijft in cpalle tijdstippen des jaars. ix&.Ensrs, Volksvertegenwoordiger, AALST Onze aller overtuiging dat de Christen Volks partij weidra de Partij van het evenwicht en van den doorslag tusschen de groote partijen des Lands zal worden, wordt reeds bewaarheid. De katholieke meerderheid in de Kamer is op 6 stemmen gezonken. De katholieken hebben bijna overal veld verloren. Daaruit biijkt dat de nieuwe Kiezers den rug keeren naar de be krompen behoudsgezinde politiek van Mr. Woeste. Langzaam maar zeker nadert het uur der afrekening. Dit vooruitzicht vevul t de ka tholieken met schrik, terwijl de anti klerikalen zich van nu afzeer laatdunkend toonen, hoewel de kiezingen van 22 Mei, voor hen eene bittere j teleurstelling geweest is. Dit is overigens ooi: het geval voor de kaholieken die hoopten een zetel te Brussel, een te Kortrijk en eenen te Na men te winnen.. Overigens zal de 22 Mei voort alle partijen de dag der bedrogen verwachting blijven. De partij aan het bewind heeft nog het meest te klagen vermits hare meerderheid verminderd is. De antiklerikalen kunnen intusschen geduld oefenen. Des te kostelijker wordt in deze omstandig heden den zetel van Mr. Daens in de Kamer. In de gegeven omstandigheden zullen meerderheid en oppositie meer en meer met hem moeten af rekenen. Met eene meerderheid van 8 stemmen was het reeds niet gemakkelijk voor Mr. Schol- laert het Staatsschip te sturen. Hoe zal hij het aan boord leggen met eene meerderheid van 6? Het vooruitzicht dat onze partij in de naaste toekomst eene zeer gewichtige rol van scheids rechter onder de partijen zal vervullen, troost ons eenigszins om ons niet vooruitgaan. Hebben wij geenen enkelen gekozene, noch-: tans beschikken wij feitelijk over de bestem-/ Vrij naar 't Fransch van R. de NAVE RIJ door HARKT —O—O —O—O—O I. EEN STERVENDE MOEDER DIE OP HAREN ZOON-SOLDAAT ROEPT Eene groep jeugdige soldaten had zich op het kazerneplein gevormd Zij keuvelden en lachten vol ongekunstelde vroolijkheid en on derbraken van tijd tot tijd het gesprek om, met volle borst, 't een of ander landelijk refrein te zingen. Slechts een enkele onder deze jeugdige landverdedigers hield zich op zijde en in diepe droomerij verzonken, scheen hij hoegenaamd geen deel te nemen aan 't geen rond hem plaats greep. Het hoofd leunend op de handen, het nchaam voorovergebogen luisterde hij vol strekt niet naar de lachjes en vermoedde zelf in geene deele de gekscheringen, waaraan eene treurigheid geheel en al tegenstrijdig met de luidruchtige uitboezeming van vreugde zijner kameraden, hem blootstelde. Dezen hadden voor 't meerendeel gezegevierd over de eerste droefheid van de gedurige dienstneming zij beschouwden deze treurigheid - ls eene ziekte, waarvan de hevige crisis spoedig wijkt en sche nen er volstrekt niet aan te denken de wanhoop van hun makker te gaan verzachten. Een huuner evenwel trad naar den jonkman toe en klopte hem zachtjes op den schouder. Pierre, zeide hij, wat scheelt er aan De soldaat bleef onbeweegelijk. Pierre, hernam de pas gekomene, terwijl hij zich aan de zijde van den jongen soldaat neder zette, geloof me, ik kom niet uit nieuws gierigheid, maar als vriend spreek dus gerust tot mij.. Sedert veertien dagen lijdt ge zicht baar de anderen lachen ermeê, maar ik, die bij ondervinding spreek, ik heb medelijden met u. Antwoordt me, wat scheelt er aan /ning van verscheidene zetels naar wij strijden' of niet. J Is dit het geval niet te Kortrijk Zonder de christen Democraten kunnen de katholieken den vierden zetel niet veroveren. Dit is ook het geval te Brutcel voor wat den 10 zetel der katholieken betreft^ulk is nog het geval te Brugge, te Roeselare eiVThielt, en ook misschien te Mechelen. In andere provinciën beschikken wij ook over de bestemming van zetels te Gent, te Dendermonde, te Aalst en te Luik. Zonder overdrijving kunnen wij dan acht katholieken of acht anti-katholieken doen kiezen of niet. Gezien de huidige verhoudingen en omstandigheden is dit cijfer zeer eerbiedwaar dig want het beteekent eene leefbare en onvol doende meerderheid of eene zeer beduidende minderheid j In hun eigenwaan hebben de anti-klerikalen gemeend de Christene Democraten als ver momde papen te mogen verachten en hen te misbruiken om kastanjen uit het vuur voor an deren te halen. De 22 Mei is voor de anti-klerikalen juist een? nederlaag geweest omdat zij wie weet hoe de Christene Democraten verstooten hadden. Indiende verlaten i aan de zijde van 'de anti klerikalen gestreden hadden, welnu wij zouden heden voor eene ontbinding van de Kamer en dus voor eene verzekerde overwinning der oppositte staan. -v Zal men dit nu links inzien Op hunne beurt hadden de Katholieken ge- j meend de arme Christene Democraten te moe ten overschoppen en vervolgen en onrecht aan- doenzondermedelijden voor vrouw en kinderen. Toen dachten ze er zelfs niet aan dat hunne trotsche meerderheid tot op 6 stemmen zou kunnen slinken. En nu Het zou ons niet ver-\; wonderen indien klaarziende hoofdmannen der katholieke partij reeds wenschten dat het zou moge gaan tusschen Katholieken en Christene Democraten als tusschen Liberalen en Sodalis- ter:, nu vooral zij gezien hebben hoe weinig aarde den niet-katholieken Theodoor aan den dijk gebracht heeft. Ha de politieke misslagen en misdaden tegen de Christene Democraten worden vroeg of laat doch onvermijdelijk uitgeboet. i De groote politieke partijen hadden allen Lafontaines versje vergeten On a souvent besoin, d'un plus petit que soi.. (Dikwijls heeft men een mindere dan zich zeiven noodig.) 1 Laat ons vooral verheugd zijn omdat onze j vrienden in West-VIaanderen er in geslaagd zijn een groot deel van de Christene Democra- i ten, die vroeger met opiooping door het Cartel bedreigd waren, opnieuw rond de groene vlag geschaard te hebben. Door moed en volharding in den strijd zullen zij na weinige jaren hunne schaar aanzieniijkdoen aangroeien.De toekomst hoort hen toe wanneer zij maar willen. Op 22 Mei zegde ons een politieke tegen- i strever te Brussel«Met de Christene Volkspar- tij is het opgevouwen.» «Neen, antwoordden i wij krachtig. Weldra zullen wij u toonen dat wij binnen en buiten de Kamer de scheidsrech- ters zullen zijn ten gunste van een politieke en oprechte demoeratie, breed en verdraagzaam, i goed en vooraeelig voor vooruitgang en volk. Ook zullen wij beletten dat de katholieken, j liberalen en socialisten de klerikaien en antikle- rikalen de zaag spannen, die maar dientom het volk onder den hiel der machtigen te houden. Léonce DU CATILLON J 38,,e JAARGANG. De Kiezing is zeer rustig afgeloopen. Hoe meer recht en vrijheid in de kiezingen, hoe meer rust en vre de. De Kiezingen zullen nog vrolijke kermisdagen wor den, zonder haat, nijd of dwang. Elk moet immers vrij zijn in den keus. De algemeer.e uitslag der-Kiezingen laat den toe stand bijna gelijk hij was de eenigste verandering is dat een katholiek gevallen is te Nijvel en vervangen door een Liberaal, weshalve de Regeering nu nog 6 stemmen meerderheid heefthet kan daarmeê voort, doch waar afgaat en niet bijkomt, is verlies. Te Brussel blijven 9 Katholieken gekozen, 7 Libe ralen en 5 Socialisten er was vrees voor het Socialis ten-kopstuk Beltrand er is schromelijk voor hem ge werkt en hij blijft in de Kamer dokter Dclbastée is vervangen door Camiel Huysmans, een j'onge felle ge leerde kerel De Coster is niet herkozen de indepen dent Theodore komt in zijne plaats de 7e man der Liberalen was M. Crick van Assche doch bij middel van voorkeurstemmen is M. Cock, schepene van Brus sel, in zijne plaats. De lijst van Priester Fonteyne behaalde enkel 5600 stemmn groot verlies hoe is dat gekomen Gebrek aan geld, aan inrichting; 't geweld der Groote Par tijen een Bondgenootschap, dat meer na- dan voor- deel heeft gebracht... Assche en Lennick, waar zoo hevig werd tegen gewerkt door invloedhebbende Geld macht, die twee Kantons zijn de beste gebleven. Wol- verthem, waar men zoo vast op rekende, is ten achter gegaan, het omliggende van Halle heeft ook veel min gegeven, Brussel Stad en Voorgeborgten leverden zeer J weinig stemmen. In Antwerpen geen verandering: de oude Coremans is vervangen door Professor Doktor Frans Van Cau- welaert, een jonge Brabanter, uit Ons Lieve-Vrouw Lombeek, denk ik, die te Leuven uitmuntte als Wer ker, Redenaar en Vlaming, die als Leeraar geroepen werd naar de Hoogeschool van Freiburg, Zwitserland, het maandblad HOOGSTUDENT hem een geestdrif tig Artikel wijdt; in hem en in Kamiel Huysmansdoet de Vlaamsche Groep der Kamer een groote aanwinst. T'Antwerpen was de Lijst der Klein Burgerij en Am bachtslieden geweigerd, omdat bij de 115 Handtee- kens er 24 waren van buiten Stad. De Grondwet zegt: Honderd handtcekens van Kiezers. Nu zijn daartegen als Protest gekomen meer dan 13 duizend witte brief- kes. Gaat de Kiezing niet moeten vernietigd worden Te Kortrijk is De Bun re herkozen met zeer groote meerderheid. Is 't waar dat hij 14 duizend Voorkeur stemmen had Meest van éen Stem?. In dat oud Ka tholiek Arrondissement!... Heer Burgemeester Rey- naert het mij eens zegde De Bunne is bekwaam, en hi werktdaarbi, al de Werkliè die ut Kortrik, Mus- kron, Menin, Hallun. naar Rissel, Torkoenje, Robai en ander Franse Kontrés gaan werken, keeren t'rugmit gedachten van Socialismus... Hoogleeraar Priester de Harlez, van Leuven, uitdrukkelijk zegde Voor het Werkende Volk, 't is Groen of Rood. Ons mannen behaalden te Kortrijk 4000 stemmen, te Brugge bij de 3ooo... Om te lukken in een kiezing, men moet strij den en aanhouden, Bonden stichten, Ziekenfondsen, Vakvereenigingen werken op dezelfde plaats. Een Veld dat men werkeloos laat liggen, is verloren. De Kiezing van 22 Mei is een teleurstelling voor de Liberal-, n de Walen zijn teveel meester; een Vlaam sche Volksvertegenwaordiger mij zegde Iedermaal wij den Godsdienst raken en de Scholen, we laten er van ons pluimen. Pieter DAENS. j

De Werkman | 1910 | | pagina 1