;S§8Sj^Sfe SE1* beKTTE WET Assche For ever Loopend Nieuws KASSÉ PAPIER Het Spaarzame Keukenboek De Nieuwe Troost de? Armen Handleiding met Uitlegging b jp Hendrik Conscience. Assche, vermaard door een oude roemrijke Geschiedenis en zijn Postiljons, talrijke schoon kasteelen met prachtige uitzich ten, door breede propere straten, Assche gaat nu nog een vermaardheid bijkrijgen door een REIS NAAR PARIJS in eerste klas, primo classo, kosteloos, per beneficie, geen centiem moeten meêdragen in eerste klasde Kom missiën van 't Muziek in wagon-luxe; ziet de Mijnheeren van Assche, Gemeente en Kanton daar zitten geflodderd in de roó zijden malsche s'ffas, met een flesch fijnen Porto of Porto old Malaga voor hunnen neus.en alles wat hun lust en belieft, een dejeuneken la fourchette, een sigaar van 30 centiemen, want 't moest al eerste klas zijn ik zeg de Kometeiten, want uit Hekelgem waren 80 man opgeschreven 4000 fr. en nog meer mocht die REIS NAAR PARIJS kosten bij Mance en in de Zandtapijt, alsook in den Lion d'Ör en in den Club Libéral t'Assche men sprak van niets andersmeer dan een Pandaar was er in 't kaart spel door verloren. En te Parijs, in de groote Fransche Hoofdstad mi M "per omnibus impérial naar de rijkste Hotels Kosmopo liet en Palazze'; opgehaald in rijk gestoffeerde kamers, per ascenseurDejeuners en Dinnés in d'Hotels Duvals menu's een elle lang, de lekkerste spijzen en de fijnste wijnen, Champagne van na de Pottage glassen na den dinné, Kafémoka in porcelein de Sèvres; uitrijden in groom naar Loever, Tugeriën, Palais Royal, Trianon, Père Lachaise, Invalieden, Versaillen's avonds naar den grooten Opera; en zoo verscheide dagen, zonder 'ne eens te moeten uitgeven, gelijk bij de Boeren van Ooien. Gelukkige Liberalen van Assche, van Terheyden, van Hekelgem elk riep Ik ben Liberaal I Zelfs verscheide individus uit Droeshout... Men sprak van 'ne Pater uit Affighem die ook bij de Compagnie zou zijn. VOOR DE REIS NAAR PARIJS gingen de hoofden in furire men zag het aan verscheide Hopplanterijen met staken zoo scheef als zatte Boeren... En voor 't Vrouwvolk ging men Indo's meêbrengen, alles betaald uit de kas want tweemaal 4 is 8. Gelukkige Liberale Muzikanten van Assche en Kanton. ZULKE REIS NAAR PARIJS zal beschreven zijn in de Kronijken in d'Historie de tijd gestorven vader te vervangen, beminde slechts een haar oprecht, zou slechts een enkele zijn bloed voor haar hebben gegeven en die eene, dat was ik... Maar de wet bekommerde zich noch om onze hoedanigheden, noch om onze gebreken. Martin liet zij aan mijne moeder en ik moest vertrekken... Vertrekken met de angst in 't hart, mij afvragend, wat de arme oude vrouw zonder mij ging worden, en zonder rust noch vreugd bij gebrek aan vertrouwen in den achterblijvende. Twee malen heb ik bericht van haar gekregen en twee malen heb ik gevoeld, dat zij achter hare teederheid mij schrikkelijke kwellingen verborg. Haar lichaam is versleten, hare ziel uitgedoofd. Evenmin als ik, kan zij zich over mijn vertrek troosten, en het verlies van haar zoon doodt haar met meer zekerheid dan eenige ziekte... Den geheelen dag denk ik aan deze arme moeder, weenende in haar eigen huis, waar de oudste zoon den ondergang voor bereidt, 's nachts zie ik haar in mijn droom bleek als eene doode, terwijl zij de armen uit strekt naar mij... Ik ontwaak met een ijskoud zweet op het voorhoofd en met slechts een kreet op de lippen en in het hartArme, arme Moeder I Het is me, alsof een ongeluk haar bedreigt en alsof ik binnenkort ga vernemen, dat God haar uit dit tranendal heeft weggenomen... Pierre, moet ge dan aan droomen waarde hechten Neen, misschien, maar wel aan voorge voelens. Gij hebt me dezen morgen eene deel neming betoond, die u in 't vervolg recht geeft op mijne vriendschap, mijne vertrouwelijkheid is 't eerste bewijs van. Bewaar dit geheim voor u. Degenen, die daar ginds lachen en schert sen, zij zouden mij niet begrijpen Jacques drukte Pierre warm de hand en bei den bleven geruimen tijd sprakeloos. Op dat oogenblik trad eene kleine jongen, die uitgeput scheen van vermoeienis, de kazerne plaats binnen en nieuwsgierig om zich heen ziende, keek hij elk der aanwezigen op de beurt is daarziet de mannen staan, opgepoetstde beste kleeren zijn uit de kas gehaald velen met hoogen hoed geen enkele per klak, velen in habiet Zwolmsteert de Parisiens gaan op kijken de 80 uit Hekelgein zijn allen présentMerchtem en Opwijck zul I fiW 'en pruimen daar wonen geen Sei gneurs gelijk t'Assche Eindelijk, de groote Dag is daar maar hoort toch eens niemand zou zeggen dat he: Brabanters zijn ze spreken Fransch als Bourdaloe, een jonge Schoolmeester uit Brussel is komen Les geven in Fransche uitspraak... Alle wezens blinken als helpen want de groote Liberalen van Brux- elles hebben Brieven meegegeven voor de Fransche Le gislatuur er gaan groote Decora- tiën op volgen van de Fransche Re publiek dat gaat iets zijn, als de manschappen terugkeeren geheel de Statie staat vol Volk om de Rei zigers naar Paiijs te zien vertrek ken het is de groote gebeurtenis van den dagen te naaste jaar naar Londen. Daar staat de Trein-expres voor Parijs I Les Voyageurs pour Paris. Niemand anders, c'estpour Paris I Maar wat is er? De Statie-chef komt.bij en!, slaat "zijn armen overeen. Er is esklanderde koppen worden bij- eengesteken er wordt gekramonkeld en gemonkeld wat is er och gebeurd I Oei, 't is te wreed De man met de 4000 fr. voor de reis, 'ne man die per krik gaat, moest over een water, een diepe beekper krik gaande, hij heeft gestronkeld, is in 't water gevallen, verdronken en 't geld met hem. De Reis naar Parijs is dus om zeep. Boerken Hopstaak. Te bekomen in ons Rureel j Handboek voor Lijdenden of genezing zonder Geneesheer, door Rector Van den i Bosch. Elfde vermeerderde uitgave. 1,50 Huishouding en Landbouw of Raadgevingen en Voorschriften door Rector Van den Bosch 1,50 Gaston Blaikaert of de eerste Binders. Romantieke Verhalen uit de voor gaande Eeuw, door Silvain Van der Gucht. 1 50 De Boeren van Ooien boertige en kluchtige geschiedenis. 1,25 Maria van Brabant Wonderschoon historiek dramatiek Verhaal 0,40 SCHOONE HISTORIE VAN FL^BTUNTATUS bokze e zijn Wenschhoedeken. Derde uitgave. 0,75 Geschiedenis van ROBRECHT DEN DUIVEL Hertog van Normandië. 0,70 Geschiedenis van het QEBOGHPJLD dVE^A-dSTdST SKI EIST en van de zes broeders van den Barbier. 0,50 Leven van Genoveva van Brabant Huisvrouw van den doorluchtigen Paiatyn Sifridus. 1,0C Wonder Leven van Cartouche Hoofdkapitein van eene groote bende Beurzensnijders, GauwdievEn en Moordenaars, Opnieuw verbeterd en vermeerderd met het boeiend verhaalDe laatste dag van Cartouche. 0,75 Om Fransch te leeren zonder Meester schrijven en uitspraak, door A. Vervarcke. Eerste deel voor beginnelingen 2° en 3" deel voor meer gevorderde. 3,50 CALLEWAERT'S Woordenboek (Dictionnaire), zeer nuttig vcor elk, 6,00 door CAUDERLIER. 4,00 KEUKENBOEK door Cauderlier 10* utgave bevattende de gebakken met Mondamin ver vaardigd. 1,00 PRACTISCH KEUKENBOEKJE voor Werkman en Burger, door Me Goemans-Buys. 0,5 of onwaardeerbare schat van lichte e., seuve:inen iuediët tegen verscheidene Ziekten. W'o. den. Gezwellen cu au- I dcre kwalen van 't toenschelijk lichaam. l-ide druk vcr- j meerdert! met een Bijvoegsel en eenige Rcmedië» voor j Paarden en Hoornbeesten. prijs 0,50. i aangaande beslissingen die kunnen genomen worden door heeren Burgemeesters, Schepenen, Genie-.iiteraadsk-den. Secretarissen, Gemeente-Ontvangers, Veldwachters, Po j bate, Ara- A Kerkraden; door Thom. Lathouwers. Fc prü$ l .50 In Zwitserland moeten rie Ma dammen met groote Hoeden betalen als voor een platte mande of andere koopwaar., 't Zijn redens, zei de man en hij at 't kind zijtien pap uit. Zondag uit de Kapucienen Hoogmis komende, langs achter St Jobs- Kasteel, sprak ik met 'ne Landsman uit Nieuwcrkerken die in korte da gen naar Amerika landverhuist. Zijn Vrouw gaat? meê Ubi bene, ubi patria. Het is een schoon waarachtigheid, een slecht Land, waar men Honger lijdt. Groot is de mensch die onder leed en lijden dengmoed niet verliest; de Koning van Enge land is begraven met grooten luist er en afgrijslijken toeloop ondanks al de pogingen voor goede orde, zijn meer dan i6,ooo menschen in de Hospitalen gebracht; de Keizer van Duitschland was er met bijna al de Ko ningen van Europa de Plechtigheid duurde 3 uren er werd geluid op de 1320 Kerken van Londen; de Heraut van den Lijkstoet deed 3 maal een aanroeping tot de Godheid de Doodkist zakte neer in onbeschrijf bare kunstpracht.. En toch, pertransüt gloria mundi, het is maar schijnhier groot te zijn. De Vlaamsche Wet is in 't Senaat gestemd met groote meerderheidde Walen pruimden en prins- muilden gelijk in de Kamer doch nood doet oude wijven loopen en de kiezing stond voor de deur. De volkomene verheffing der Vlaamsche Taal zal maar komen door algemeen Stemrechtdat moet er komen al 't ander is bucht en vuiligheid 't Senaat heeft nog lang gezeteld na de Kamer 'ne zekeren Se- nateur Van der Borght uit de provincie Henegauwen heeft veel slechten klap verteld tegen den Doorsteek Baasrode-Denderbelle Dat het grooten noóloozen onkost is, 10 millioen, zegde hij, zonder voordeel aan de Denderstreek, dat de Scheepvaart er weinig voordeel zou bij hebben, dat men Dendermonde zou te kort doen enz. enz., al on- noozelen Waienklap, waarop niet geantwoord is dewijl Aalst sober gesenateurd is. Aalst zal rechtstreeks verbonden zijn met Schelde en Zee, als er krachtig gewerkt wordtik verwacht eiken dag de algemeene bijeenroeping voor een krachtige en aanhoudende werking. Nihil sine laborem. Niets zonder arbeid. Die prijs behalen wilt, moet voor geen moeite schroomen De luiaard zal nooit pr ijs of lauwerkrans bekomen. Le grand travail produit la grande recompense, Et la gloire ne fait couronner l'indolence. De Kroonen, te Londen^aangekomen, 't is te grou- welijkrond de 2000 moesten in de Statie blijven liggen. Men weet niet waar de Kroonen leggen. Een uur lang zijn kanon-salvo's gelost. Uit de Geschiedenis mijner Jeugd Het was insgelijks gedurende den eersten tijd van mijn soldatenleven, dat ik de bewoners der Kempen, hunne gewoonten en hunne eenvoudige doch uiterst schoone inborst leerde kennen en doorgronden. Het fourrierken, waar hij met een logement-biljet ver scheen, deed zich spoedig beminnen door menschen wier karakter zoozeer met het zijne overeenkwam in zachtheid, in levenslust en in eene onuitlegbare zucht tot mildheid en tot liefde. Hij zat met de lieden rond het vuur bij den koeketel en vertelde wondere dingen hij voegde de handen te tarnen en bad met hen aan den disch hij volgde hen ter kerke en knielde nevens hen hij liep met de jonge lieden naar het veld en hielp aan den arbeid maar bovenal was hij de lieve ling der kinderen, die met hoogmoed aan beide zijne handen wandelden, en niet zelden tranen stortten als de Belg, hun goede vriend, naar een ander dorp ver trekken moest. Schoone effene bladen aan o,32 de kiloBEEN HOUWERSPAPIER, aan verschillige prijzen. Vermindering per 10 kilo en meer.

De Werkman | 1910 | | pagina 3