De Deserteur Pariemntatie KASSE-PAFIER De Christene Volkspartij Aalst eu Omliggende M° «965 5 Juni 1910 'Vcrlt niii ABONNEMENTSPRIJS Voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50 Men schrijft in cp alle tijdstippen des jaars. F. I3A.E3STS, Volksvertegenwoordiger, AALST Een werk, schoon, goed, nuttig, met de beste in zichten begonnen, met opoffering en heldenmoed om ringd, zulk werk gelukt daarom niet altijd in de we. reld. Het is gezien op onze tyden met Boeren van Trans vaal, de Geschiedenis beschrijf t het over de Vendea- nen in Frankrijk, en de Boerenkrijgers hier te lande. Een Kristene Volkspartij, sedert lang liggende te broeien in de zielen, in 1892-93 gedoopt door den Pauselijken Wereldbrief en het begin van algemeen Stemrecht, een Kristene Volkspartij, vurige aanhan gers tellende in de Walen gelijk in de Vlaanderen, (Socialist Bertrand haalt de namen aan in zijn werk La Démocratie Beige,) in ALLE ARRONDISSEMEN TEN mannen gelijk Priester Daens, gelijk Advokaat De Backer, Smid Lambrecht, Van Laugenhaecke, Sterck, Plancquaert, Du Catillon, gelijk uw toegene- gene, Priesters, Hoogleeraars van Leuven en Luik^ Advokaten, Geneesheeren, Nijveraars, Ambachtsmans, Landbouwers, Burgers, Werkvolk, och welke macht tot Volksverheffing Nooit vermochten Liberalismus en Socialismus iets in de Vlaanderenin de Walen zou onze Volksmacht de Roode strooming tegen ge houden en kloeke Mannen naar de Kamer gezonden hebben voor de krachtige Volkswetten tot Heil van 't Volk,tot verheffing van den Godsdienst! En die Kristene Volksmacht werd verstooten in de oude Katholieke Partij.M. Woeste noemde ze de Pest: LaDémocratie est la PES TE. (Woorden van M. Woeste te Doornijk in 1894). Die Pest bestrijden werd Plicht en Deugd in de Katholieke Partijzelfs het recht van bestaan werd ontzegd aan de Kristene Democratie...» Pijnbank, Broodroof werden regelmatig ingericht Blke Democraat moest uitgehongerd worden, met. zijn Familie. Zielsdwang, ook overal. In naam van den Godsdienst, Oorlog totterdood aan de Kristene Volkspartij In de Walen konden Bisschop Doatre- loux, Priester Pothier, Doktor Boland, Hoogleeraar Kuith en vele anderen niet wat Priester Daens met zijn Democraten volhield. Te Brussel werd de vrije Democratie ook verstrooid maar de Vlaanderen ble ven standvastig, met Aalst als Hoofdstad, en op einde 1907, Priester Daens, verarmd, uitgeput, verslagen en Vrij naar 't Fransch van R. de NAVERIJ door HARRY —o—o —o—o—o— II. Om bij zijn stervende Moeder te zijn. Ziedaar dus wat zij gezegd heeft Alles wat zij u heeft toevertrouwd? O, mijn God! naar haar toegaan, haar gaan terugzien dat zou ons beiden redden, ik weet... Maar een verlof verkrijgen Moeder weet niet, hoe moei lijk dat is.,. Toch zal ik het wagen, ik zal bid den, smeeken... Een zoon, die den laatsten zegen wil gaan ontvangen zijner moeder, dat is heilig. En daarenboven Thoraise is niet ver, ik ben een flink wandelaar, één dag zal me voldoende wezen en zou men een dag weigeren aan een zoon, die zijn oude moeder wil gaan bezoeken Oh f ge zult minstens eene week vrij krij gen, bracht Janillet in 't midden, en uwe moe der zal getroost zijn... Ik ben wel vermoeid, maar ik zal me terstond op weg begeven om haar te gaan melden, dat gij mij van nabij volgt... arme dierbare vrouw, hare levensvlam zal wederom opflikkeren... Ik kan het u nu wel zeggen, als gij geweigerd hadt haar te komen bezoeken, zou ze gestorven zijn, gestorven van verdriet en smart. Zwijg, Janillet, zwijg! Ik zal gaan al moest ik ook voor de deur dood neervallen van ver moeienis Komaan, neem mijn brood, eet en vertrekt spoedig. Zeg haar, dat ze mij zal zien, dat ik zal komen nederknielen om haar zegen te ontvangen, dat ik hair bemin, ja, dat ik haar bemin meer dan mijn leven, meer dan mijne eer. Nadat Janillet eene versterking genomen had nam hij afscheid van den soldaat en begaf zich wederom op weg. Pierre van zijn kant begaf, nog onder den indruk van wat hij zooeven ver nomen had en overtuigd, dat niemand onge- verlaten, niets ziende dan zwarte lucht en zwarten sneeuw, toch riep en schreef hij, kalm en hoopvol Uit mijn verdorde beenderen zal een zaad komen van KRISTENE DEMOCRATEN. En nu, in 1910, als de oude Bewarende Partij de Dood voor haaroogen ziet, als alle klaarziende Lieden zien, dat een Katholieke Democratie de Roode Stroo ming niet kan tegen houden, nu de Kiezing ons noodlottig is geweest, alhoewel Plancquaert tot 4000 stemmen klom, terwijl Liberalen hem er ten hoogste 1200 gaven, alhoewel de nederlaag van Brussel te wijten is aan onvoldoende inricht, aan geldgebrek aan het verwaarloozen der Stad, ook aan Samengaan met eene Partij die ons Kristen gedacht niet deelt, een Volkspartij moet ha ren steun zoeken in 't Werkende Volk; Nu, zeg ik, komt in de oude Katholieke Party eene praming om de Kristen Demokraten in hunne rangen te zien. Van daags na de Kiezing schreven Le Patri- ote, Het Handelsblad en ander gazetten in dien zin, en kondigen een broederlijke ontvangst aan. Wat is daarop de antwoord der Demokraten 1 Dat die Vereeniging gansch ONMOGELIJK is; verre van ons alle gedachte van afkeer en haat, onze heilige zaak, de geheugenis onzer Belyders en Marte laars noopt tot hoogere gedachten. Priester Daens schreef het eenige maanden voor zijne dood in een plechtig Artikel-Manifest Met de jaren en ondanks alle vervolgingen en ne derlagen is in mij de overtuiging versterkt datons kris ten Volk enkel en alleen kan gered worden door eene Demokratische Volkspartij, VRIJ, EIGENZELVfG be staande, AFGESCHEIDEN van de Bewarende Katho lieke Partij Reeds had La Justice Sociale het geschreven in 1895 Het Volk heeft geen betrouwen in eene Democra tie die omgaat of omloopt met eene Bewarende Partij. Bijgevolg, in één woord gelijk in duizend, ONHER ROEPELIJK Kaiholieken, metu vereenigd, verre van den toestand te redden, wij verzinkten metu. Wilt gij in de Walen nogveel redden en de Vlaanderen be houden, laat ons VRIJbescherming vragen wij niet, enkel de Vrijheid; houdt op te vervolgen en te brood- rooven, en bijzonderlijk: Dat de GODSDIENST- SCHENDERIJ een einde neme de Godsdienstschen- dery, van onze brave kristen Arbeiders te willen ver bieden zich te vereenigen en te stryden voor de ver betering van hun lot, en de macht van Kerk en Gods dienst ten dienste te stellen van eene rijk» katholieke Partij, veel deels enkel kristen bij name, maar, wulps en heidensch in leven en zeden. Aalst, 2* Juni 1910. PIETER DAENS, Vollcsvertegenwoordiger. Goed nieuws, felice novella M. Janson mij weten laat, dat alle moeielijkheden nu vereffend zijn in de zaak-Breemaeker in 't kort de derde uitdeèling van dit vermaard Erfdeel. RAP VOLK in Aalstnauwe lijks was de Kerk der Capucienen op Sint Jobs geo- •end, als schuin-rechtover een herberg kwamIn iiNTE Franciscus. En in de Brabantstraat, links, als ge van de Houtmarkt komt, is op voorhand een Statie ingericht, met winket en ai. voor Traiu- en Ottomobiel-dienst langsdaar... Lang vooruitzien en fereed zijn, is gewonnen. Neerstig voor eigen roodgewin, zei de Amerikaan Rooseveldt, en daar- i voor al d'ander steunen. Maar hoe luttel het voort gaat moet in den konker van Molendries 'ne Sasmees- ,er aangesteld worden. Sprekende van Sasmees- ters, een stoute Schorre, afkomstig van Deeremonne, is maandag in 't Rood Lokaal komen afroepen dat de Godsdienst voor den anderen wereld is; (en de Socia listen leeren dat er geenen anderen wereld is;Dei- remonne zegde nog: Ik vuege erbei: Na Plankort weg en binnen tweejoir, den Donsj weg hij heêgedoin! dat is zeeker en vast I.... PatiencieT Als 't moet zijn, het moet zijn, zei 't meêken van 100 jaar, en 't stierf... j Ik zal lk-ik plosj maken voor de Schorre hij zal hij j goed figuréren in de Staten-Kamer... Ziet hem al rijen op zijn Kerre-Cheeseken, de Zeebergbrug over en' de Montecitorio op. Te NIETJ WERKEN, Zondag 12 Juni, Grooten Festival20 Muzieken 't zal luisterlijk zijn. Mr de PASTOOR VAN HERDERSEM verlaat zijn Parochie op St Pi etersdagdan zal hij er de laatste maal het H. Misoffer opdragen en den Predikstoel beklimmen, het zal eenen aandoenlijken Dag zijn. Pastoor Bau- wens is de goede Herdér geweest van 't Evangelie Passir Conus Dat moet elk zeggen, die rechtveerdig spreekt. In HAALTERT heeft men veel banen overlom merd door Notelaars... 't Is schoon en geriefelijk.. Notelaar, afkomstig uit Persië, kan zeer hoog en 150 jaar worden de vrucht is oliehoudend, het nout is uitmuntend voor meubels en geweerenvan de bolsters der noten bereidt men een zwarte verfstof 38'" JAARGANG. en de olie wordt zeer gezoeht door de Schilders de Notelaar vereischt een droogen, vruchtbaren grond. HAALTERT-EEDE gaat eindelyk een groote kapa bele Statie hebben; ze rijst statig op, nevens het hou ten hondenkot. Ze zal gereed zijn rond September. Te DENDERHAUTENl is 't niet goed met de gezond heid van Pastoor Van de Putte, Zondag kon hij Me Processie niet voleinden. Sabina. Ja, ja Clara, ik zeg u, z'is door d'oog van een naaide gekropen. Clara. Wie, Sabina, wie Sabina. Wie? de Pro cessie, Zondagals z'op de Esplanade was. Clara. Aan de Kerk van Schaarbeek. Sabina. Clara, er vielen druppels zoo dik als plaket ten en 'k peisdein mijn eigen: Erreme Processie Ge zult nooit in uwe groote Kerk geraken Clara. Maar Ons Heer bleef gezond, Sabina en de Processie geraakte binnen. Sabina. -- Zonder malheuren, 't Zou sonne geweest zijn voor de Vanen en de Maagdekes. Clara. Sabina, zegt 't spreekwoord nietOns Lieve VrS van Leê, brengt Regen of Soldaten meê. Sabina. Dat woord, Clara, is een oude Traditie. Clara. En ze meugen zeggen wat ze willen, Sabina, ik zie nog geerne die Processie dat wit zand op de straten, dat groen en die bloemen, waar de wind in speelt Sabina. En die rapos aan d'huizen en over de straten, Clara en dat licht in de vensters met d'heilige Beelden en Muziek en Gezang 1 Clara. Sabina, ik weet niet of elk alzoo is, maar als ik op mijn knieën zit, als 't Venerabel passeert, en ik zie op naar Ons Heer, ik gevoel in mijn hert, iets dat zuiver hemels is, alzoo een verrukking en een koutenternent die ge niet kunt beschrijven. Is dat bij u ook, Sabina Sabina - Och ja, Clara, ons Ouders en Voorouders van over duizende je. li hebben dat ook ondervonden alle herten zijn immers gezusters. Clara. En zeg en, Sabina, dat er tegenwoordig zijn die daar niet willen van veten. Sabina. Clara, ge ziet aardige dingen segewoordighéje van uw leven geweten gelijk er getrouwd en gescheiden wordt. Clara. 't ls waar, Sabina, wat ge zegt is waar. Sabina. En dat dit moest generaal worden, Clara trouwen en scheiden en met ander vrouwen loopen, zou de wereld veel schillen van een hondenkot te zijn, Clara? Clara. Sabina. elk is vrijdie er niet willen van weten, zijn vrijmaar hé-je dat g'hoord in de gazet der Rieberalen Sabina. Wat is er af Clara Clara. Ge gaat goei ooren hebben I De Rieberalen uit den Walen-pays hadden in de Kamer afgeroepen dat er geen God bestaat. Sabina. Bonga, een School zonder Meester en een Stad zon der Policie. Clara. Ook dat al de Kristelijke Waarheden leugens zijn dat inde Scho'en niet mag gesproken worden van God of zijn Ge bod... Als Kristen Demokraat bad onzen Presentant Donsj daar tegen geprotesteerd en gezegd Gij, Vrijdenkers, zijt vrij in uw gedacht, maar laat ons ook vrij Sabina. G'hebt gelijk Don ;j Clara. Jamaar. Sabina, daarop is de Gazet der Liborólen al 3 weken lang onzen Prosentant beginnen aan te vallen, als ware hij te dom en te slecht om te leven. Sabina. Clara, Clara 1 Clara. 't ls gelijk ik u zeg, Sabina, elk verschiet eraf. Sabina. Maar wie schrijft dat Wie durft dat schrijven in ons stad van Oilstj Clara. Niemand weet het, Sabina ze zeggen, dat het eenige Astekken zijn, Sabina. Sabina. Astekken, Clara, wat is dat Clara. Sabina, dat zijn venten die zich te schoon en te rijk achten, om met 't werkende Voik om te gaan Sabina. Die meinen dat ze Lord Palmerstons zijn. Clara. En die werkende Volk willen geleiden en regeeren. J' Sabina. Clara, indien ze met 't< werkende Volk omgingen, zouden zij onzen braven Presentant durven be spotten en kleineeren Clara Neen ze, Sabina, en gelijk ik spreek, zoo spreekt g'heel de wereld. Schoone effene bladen aan o,32 de kiloBEEN HOUWERSPAPIER, aan verschillige prijzen. Vermindering per io kilo en meer.

De Werkman | 1910 | | pagina 1