De Deserteur CONGRES Loonaftrok Schaamteloos of Zinneloos EEN MILLIOEN!: EEN MILLIOEN 1966 10 Juni 1910 voor (le rijke Kloosters, EN DE SCIIOOLOÖRLOG, De Partijvergadering voor tie Nijverheid der Kanten ter Statie Aalst, ongeloofbaar efeïk ABONNEMENTSPRIJS Voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50 Men schrijft in cp alle tijdstippen des jaars. j 3DA.E3STS, Volksvertegenwoordiger, AALST 38,,e JAARGANG. Meermaals vroeg ik aan Liberalen Zoudt gij dur ven de Vrije Scholen afschaffen En hun vast antwoord is: Neenneen De lact w ar t0Inderdaad, nu nog geeft de Staat aan rijn Hulpon derwijzers echte Hongerloonen min dan 3 Br. daags er zijn Staatsonderwijzers met 70, met 80, met 100 en 108 Leerlingen in éen klas. n En wat zou het zijn, zonder de Hulp van t Vrij un ^Deste meer nog, dat de Leerplicht (die er toch ko men zal), het getal Scholieren van o op 7 zal brengen. Als het Vrij Onderwijs groote diensten bewijst, ja, onmisbaar is, mag en moet het dan niet ondersteund W De Vrije Scholen van rijke Kinderen worden overal ondersteund te Brussel geeft de Stad aan QRvrw Hoogeschool ten minste 250,000 fr. s jaars In de Wa len zijn Vrije Normaalscholen, Vrije Middelbare Scho len, me huipgeiden genieten, te samen voor miilioe- En (ie Vrije Scholen der arme Werkmanskinderen zouden niet mogen ondersteund worden De Walen beginnen op Frankrijk te trekkenae Waalsche Volksvertegenwoordigers stoppen niet weg, dat zij het Kristen Geloof willen uitgeroeid zien, er zijn daar Gemeenten met Scholen in welke van God of van zijn Gebod niet mag gesproken wordend en de Staat zou niet mogen steun geven aan een Kusten School, aldaar ingericht naar de eischen der Wet En ik, Kristen Demokraat, zou het miilioen niet mogen gestemd hebben, roept Liberaal en Socialist .AalstNEEN, moet SCHAAMTELOOS zijn of ZINNELOOS om dit te schrijven neem nog dat dit gebeurt vpJr de kmzing dan is alle hout timmerhout en maakt men echte- pijlen van kromme verkenssteerten. 'Geen centiem van dit geld zal naar een rijk Kloos ter gaan; door den Minister van Binnenlands en door door den Minister van Onderwijs, werd verklaard in de Kamer dat dit millioen moet dienen voor betame lijke Jaarwedden van 't Personneel en ook voor B°Am If pereoonufk™eizekerde Minister Descamps dat die zaak met vaste aandacht zal gevolgd worden Bijgevolg, als er nog Vrije Onderwijzerszynaan 800, of 1000 of 1200 fr. ze gelieven my te verwittigen, aie HONGEBLOONEN MOETEN WEG. Vrij naar 't Fransch van R. de NAVERIJ door harky o—o—ooo Hl. BIJ ZIJNE MOEDER Pieire kuste de rimplige handen van de oude vrouw, hij kon niet spreken, zijn keel was als toegeschroefd door de ontroering. Overigens ontbrak hem den moed aan zijne moeder te be kennen, hoe weinig tijd hij bij haar kon door- De avond ging voorbij onder vertrouwelijke gesprekken en liefkoozingen. Men zou gezegd hebben, dat het leven der arme vrouw terug keerde. Ondertusschen kwam de maan op, het werd laat en angst beklemde het hart van Pierre. Uitgeput naar ziel en lichaam door de ontroe ringen legde de moeder van den soldaat zich te bed en Pierre knielde voor haar neder, terwijl hij met eene door tranen verstikte stem tot haar zeide Zegen mij voor dit leven en voor t toe komstige. ja Pierre ik zegen u 1 Goede zonen worden door den hemel beschermd. De soldaat bleef evereind bij het bed der arme vrouw, totdat de slaap haar oogleden kwam sluiten. Nog eenmaal omarmde hij haar en drukte een warmen kus op haar met grijze lokken bedekte voorhoofd, verliet zonder geraas de kamer en richtte zijne schreden naar een boschje jonge boomen. Alsnu liet hij een fluiten hooren en een oog wenk daarna, trad Janillet stil naar voren met een paard aan de hand. De soldaat sprong in 't zadel en plaatste den knaap voor hem. Wat een ferme jongen zijt ge toch zoo sprak hij, God weet of ge morgen niet uitgeput zult zijn van vermoeienis. En hoe beter de Vrije Onderwijzers betaald wor den, hoe beter het ook is voor de Staats-Onderwijzers. Hier dient het woord van Amerikaan Rooseveldt Elk voor zijn eigen en allen voor elkander. Men ziet dus Geschreeuw of lawijt komen hier niet te pas; de zaak van 't Millioen is uitsluitelijk voor de Vrije Scholen, in de Walen zoo noodig als Brood en die hier niet kunnen gemist worden. Daarmee wordt geschermd Doch de zaak eens kalm en effen ingezien Een millioen hulpgeld bij voor AL de Vrije Scho len van ons Land, is dat te veel Hoeveel honderde millioenen hebben de Liberalen niet helpen verkwisten aan de Forten van Antwerpen Hoeveel millioenen hebben de Liberalen niet hei- afstaan aan hoog rijk Volk in de koolmijnen van Lim burg volgens Minister Helleputte hebben die kool mijnen 70 milliards weerde volgens Pastoor Keeseu 75 milliards fr. en elk milliard is DUIZEND MILLI OEN. Ik haal echte stukken aan, elk zal oordeelen Hoe zijn vroegertijd al die wreede Oorlogen ont staan 'de kronijk der wereld was vroeger een ZEE van MENSCHENBLOED. Hoe ontstonden die Oorlogen 1 Door onrechten en door ongeregelde begeerlijkheden. En indien de wenschen der Waalsche Liberalen en Socialisten uitgevoerd worden LEERPLICIfr; ONZIJDIGE SCHOLEN (in de Scho len niet mogen spreken van God en zün gebod)geen HULPGELDEN AAN DE VRIJE SCHOLEN, dus GEEN VRIJE SCHOLEN. Bijgevolg, de overgroote meerderheid der Huisva ders en Huismoeders DWINGEN hun Kinders te zenden naar Scholen tegen hun gedacht. Zeg, geachte Lezer, geachte Lezeres, zegt, geëerde Staatsonderwijzers van officiëele en vrije Scholen, zou het de allerwreedste Schooloorlog niet zijn PIETER DAENS, Volksvert. van zondag 55 Met te Brussel. Goede opkomst uit alle gewesten. De vergaderde De- mokraten waren droefgeestig maar niet treurmoedig of moedeloos een algemeene eendracht is bestatigd de toestand werd besprokenKortrijk, rond de 4000 stem- men, vaste inrichting, op vele Gemeenten een Bond ver- j spreiding der Gazetten dat men standhoude en voortga ons Kristen Volkspartij zal aanwinnen, naarmate zij meer gekend is en bij elke uitbreiding \an stemrecht daarom moeten wij eene inrichting hebben in elk Arrondissement Brugge te laat gewerkt en geene verspreiding van Ga zetten op den Buiten. T h i e 11 te weinig stemmen met goede inrichting groote aanwinst. M echel en was een begin, Namen ook. Brussel bittere teleurstellingis er genoeg ge werkt geweest in Brussel en voorsteden In de Nijver heidsplaatsen, op Travo's en statiën leeft men niet te veel tijd verloren op kleine plaatskes, in kleine meetings- kes? Is 't Verbond met de Vlamingen geen machtig wapen geweest tegen ons? de Independenten wat hebben zij ons aangebracht. Elk moet bekennen dat de grond der Kiezing ons nadeelig was, onder vele opzichten 1° De geestdrift om Bertrand te redden 2° Het gedacht Voor of tegen 't Ministerie. Na een lange vrije gedach- tenwisseling is besloten 1° Dat de Kristene Volkspartij gansch vrij blijft, op haar eigen 2° Dat zij alle Demo craten opwekt tot propaganda voor eerlijker Stemrecht om de noodige hervormingen te bekomen. Op vraag van 1 een Afgevaardigde uit Ronse is de strijd beslist in 't Arr. Audenaarde. Zaterdag was daarover een Vergadering in 't Paleis der Akademie te Brussel, ten 2 en halfer waren veel Mevrouwen Heerenik was uitgenoodigd en op mijnen post. Ten 8 ure werd de Vergadering geopend door M. De Ro. een groote statige heer Mevrouwen en Heeren, zegde hij, ge zijt hier samenge roepen voor de Nijverheid der Kanten,>die een ware huiselijke Nijverheid is, die de Moeder en de Dochters aan den huisélij- ken haard behoudt, er valt te onderzoeken of die Nijverheid niet moet beschermd zijn op eene bijzondere wijze. De Ko ningin en de Gravinne van Vlaanderen zijn innig bekommerd met dit vraagstuk. M. Lefebure, Fabrikant in Kanten te Parijs, zegt dat er krisis bestaat geheel de wereld doorbegonnen in 1860 is zij voortgeloopen met den vooruitgang der mekanieken; de naam van echten Valencyn, Chantifly, Venise, van andere Kunstgewrochten wordt gegeven aan gemeine mekanieke navolgingen. Men zou den naam van kant niet mogen geven dan aan echt kantwerk op t kussen. M. Taailfer, Advokaat in Parijs, denkt dat men een bezon- der merk zou moeten geven aan den echten kant, die aldus in waarde zou stijgende Wet zou als bedriegerij moeten straffen mekanieken Kant te verkoopen voor echten. M Hennebick aanziet den toestand onder ekonomisch op zicht de krisis bestaat overalde echte Kant vindt mm koop'erswat de toestand der Kantwerksters aangaat, hij kan enkel verbeteren na dat de voorschriften van M. Tail- fer zullen uitgevoerd zijn. M Verhargen denkt niet dat de concurrentie der meka nieke Kanten zoo erg is. Het zijn de gemeine soorten met de hand gemaakt die de echte Kanten dooden. Volgens Spreker zijn de Kanten-koopmans te veel in Brussel te samenze zijn niet in betrek met de Kantwerksters waarbij komt dat er te veel tusschenhandelaars komen, die er belang in hebben den loon te verlagen. Zoo komt het dat zeer bekwame Kant werksters nog met moeite aan 1 fr. daags geraken. M. Piet er Daens zegt dat hier gelijk in alles, de verbetering moet komen van omlaag. De krisis duurt lang en is erg alle maatregels voor den echten kant, tegen namaking en verval- sching zijn goed; maar 't bijzonderste is den loon verhoogen; blijft die Nijverheid aan hongerloonen, de Vrouwen en Doch- tres zullen ér moeten een ander broodwinning zoeken;ondanks de krisis blijven de winsten groot voor de groote Fabrikan ten de Kantwerksters liggen neergedrukt aan 1 fr., aan 90 centiemen voor 12, voor 14 en meer uren arbeid.. Hoe kun nen de Loonen verhoogen Hoe zijn ze verhoogd, eerst in de Walen dan in de Vlaanderen Door Syndikaten als de Kant werksters zamen zeggen :-Wij werken niet meer voor Honger loonen! Dan zal de toestand beteren. (Toejuichingen) Een Franschman, ljdder Handelskamer van Parijs, denkt niet dat men de namaking zal kunnen beletten. Een ander Heer zegt dat België veel meer lijdt door de krisis, dan Frankrijkdoch, 't is de fout der Belgenzij be schermen de ware kunst niet genoeg; wij, hebben hier in België een Vrouw gehad, een Vrouw weerdig de Rembrandt der Kanten genoemd te wordenzij heeft meesterstukken ge leverd en is arm gestorven. (1) Spreker vraagt ook bescher ming voor de Teekeningen. M. Raclot vraagt dat de naam van Kant zou voorbehouden blijven aan den echten Kant. M André (Advokaat van Brussel) komt op tegen t woord Hongerloonen (Verscheide Mevrouwen protesteeren en Daens roeptM. André wat ge zegt, is onweerdig.) De Advokaat gaat voort en leest meer dan een halve uur een Artikel de Voorzitter vraagt om te sluiten. M. Os din, Kantenfabriekant van Puy, komt sterk op tegen de namaaksels van echten kant en toont een slelsel voor den eigendom der teekeningen. KantenDe Bloemekes gelijk men zegt in de Vlaanderende Bloemekes. Een der oudste Nijverheden van ons Land een huiselijke Nijverheidin den Winter in een -V warme kamer, in den Zomer onder 't lommer «r der Boomen. De Kanten-Nijverheid der Vlaanderen is be- roemd de wereld doornu dat de Landbouw kwijnt was ze den ophelp van 't Broodgewin oj maar sedert eenige jaren is er groote verslap- J ping gekomenweinig werken groote vermin- <3 ««/a» - denng van Loon. Aan hoogerhand is men daarmee bekommerd in de Kunst-Wereld, in 't Ministerie van Arbeid ook in 't HofKoningin Elisabeth spreekt er dikwijls van en zou geerne die Volks-Nijverheid ophelpen. Lokeren o. a. ziet men de vrouwen liever in de stinkende vel fabriek werken dan in de reine Kunstnijverheid der Kanten te blijven. Tusschen-handelaars moeten niet afgeschaft wor den, maar men moet beletten dat de groote Kant-heeren omt- zachlijke winsten doen terwijl de werksters 80 c. per dag wm ntM. Vrrhaegen (zoon van den Volksvertegenwoordiger) be vestigt dat de Loon algemeen beneden 1 fr. is voor 12 a 14 uren arbeid. Dat moest eindigen of de Kanten-Nijverheid is dood. Zoo werd er gesproken en de beslissing is geweestEen Internationnaal Congres tot bescherming der Kanten zal in gericht worden. (1) Het is Mevrouw Minne-Dansaer van Kerkxkon-Haeltert, waarlijk een groote weldoenster der Vlaanderen, metvurigen kunstiever bezield en die een Kantschool had ingericht. Zij heeft veel, veel geld doen winnen en is onlangs schielijk ge storven, op eene reis naar Parijs, niets van fortuin nalatende, maar een schat van teekeningen. Ia, met de eene hand geven en met de andere terugne men 't is nog altijd gelijk de XXs Siècle 3 schreef in Mei 1907 Large pour les giands Pingre pour les pe- tits De noote Visschen die de kleine insloekken. T'Aalst, bij de VUURONTSTEKERS, lastigen post, dag en nacht, met 1 Mei was 0,40 c. supplement toege kend. Wat doet men Een Vuurontsteker met 35 jaar dienst, had sedert lang 3 40; nu moest het 3,80 c. zijn; maar neen, men trekt van dé 3,40 twintig centiemen af, en nu staat hij aan 3,60 d'ander hebben 0,40 c. supplementhij, omdat hij een der oudste is, krijgt maar 0,20 c.

De Werkman | 1910 | | pagina 1