Rampen Misdaden - Ongelukken De Doodrijders /t Buitenland j Hulp aan de Overstroomden Mengelingen. A Rijwielrampen Kindermoord te Wetteren. Een waterhoos in de Maasvallei. EEN BEWIJS. Onlangs bood Lamme Frans zich bij de Policie aan, en beweerde dat hi] zijnen porte-monnaie had verloren. Jainaar, zegde de commissair, welke bewijzen kunt gij van dat verlies geven Hier ze, Mijnheer, zei Lamme, en zijn broekzak uithalend, toonde hij dat er een gat in was. Peter-Pauwel Rubens, wordt terecht de prins der schilderkunst genoemd, niet alleen der VJaamsche, maar der Europeë sche. Zijne werken munten uit door hunne breede opvatting en majestatische uitvoering. Zijne vruchtbare inbeelding schiep grootsche tafereelen, waaronder vooral bekend zijn de schilderijen der Staatsverzamelingen, te|Brussel en te Antwerpen en die van den Louvre, te Parijs. Hij werd te Antwerpen geboren in 1577 en stierï in 1640. AL GELIJK. Een colonel wilde weten of de man schappen genoeg eten kregen. Zeg eens, vroeg hij aan een soldaat, worden de rations gelijk bedeeld? Zeker Kolonel. Krijgt de een niet veel, en de andere weinig Neen, toch niet, Colonel, wij krijgen al even... weinig. -Wat doet gij tegenwoordig - Ik schrijf voor een dagblad. - En in welke rubriek - O, ik schrijf adressen. Pauwken is van zijne eerste leugen niet gebarsten. Overlaatst hoorde hij in de herberg vertellen dat een heelmeester een tangje vergeten had in den buik van een zieke, na hem geopereerd te hebben, Da- is niemendal, sprak Pauwken. Ik weel van een chirurgijn die zijn regen scherm miste en hem terugvond in 't li chaam van zijn patiënt. Leugenaar riep men Fallen kante. En zelfs deed de patiënt hem een halven frank betalen voor kleedkamersrecht I Onder de regeering van Gwijde van Dampierre (1280-1305) namende letteren in onze Vlaamsche gewesten eene nieuwe uitbreiding. Jacob van Maerlant, die grif fier was te Damme, onafhankelijke ge meente gelegen tusschen Brugge en Sluys, geeft zijn eerste werken uit, han delend over geschiedkundige wetenschap pen en later zijne dichtwerken. De ge boortetijd van Jacob van Maerlant is niet met zekerheid vastgesteld geworden zijne werken dragen jaartallen begrepen tusschen 1225 en 1300. JongenMeester, de komplimenten van Vader en hij laat vragen of gij deze flesch wijn op zijne gezondheid wilt uit drinken. OnderwijzerMaar jongen lief, uw Vader moest al die onkosten niet doen i Jongen Och, Vader heeft de flesch zelf gekregen, maar hij vond de wijn te zuur. Onze afstammelingen zullen misschien ook het middel vinden, gedwongen door den nood, wanneer de steenkolen zullen komen te ontbreken, om de barnkracht of elekiriciteit uit den dampkring te put ten en op te zamelen. Wist gij, dat, om een enkele bliksem te doen lichten, de groote Natuur soms genoeg electriciteit verspilt om gansch de stad Brussel eene maand te vellichten? Eerste dronkaard Wij zullen in 't ver volg ons leven beteren ieder van ons 1 die eene herberg binnengaat, moet vijf centen boet betalen. Tweede dronkaard Aangenomen Maar wat zullen wij dan later met al het - boetengeld doen Eerste dronkaardWel, dat drinken wij dan op. ERPE. Valsche geruchten. Wie strooit dat toch uitZaterdag liepen de geruchten t'Aalst dat t'Erpe een kind gevonden was in't groen. MISHANDELD EN DOOD. Veel Volk liep zien per velo de Gendarms kwa men r ok ter plaats en er was mets van, niets, NIETS. En vele groote gazetten zullen het over genomen hebben. Zoo worden schrik en angst verspreid En ook een slechte faam geleid. Door't onstuimig wild rijden: Te HAMME is zekeren A. S. schuins gestormd tegen een huis en was zoo goed als dood; te OKERGEM is een kind van 4 jaar overreden en had 3 ribben gebroken. De wielrijder is gevlucht. Welke kna ging moet hem folteren 1 Niets pijnlijker dan 't knagende geweten altijd voor zijn oogen zien Een kind gewond en misschien dood Bij d'Ouders, misbaardroefheid groot. De -koers voor de schaal der Meuse behaal de een grooten bijval. Er waren 60 deelnemers. Het vertrek kon, uit hoofde van den mist. slechts worden gegeven te 3 1/2 ure nanoen. Men reed naar la Baraque Michel. De morgen en het begin van den namiddag werden gekenmerkt door betreurenswaardige voorvaller. Het eerste koste het leven van den chauffeur van M Paul Chainaye, van Luik. Rond 6 1/2 ure reed hij de laatste helling op naar La Baraque Michel. Er hing een dikke mist. Plots reed hij op een ander machien. De chauffeur van M. Chainaye werd gedood. M. Robinson «:n zijn chauffeur, die in de ande re automobiel zaten, werden gewond, maar niet erg. Een wielrijder reed een voorbijganger om, M. Prick, welke een oog heeft doorstoken en boven dien erge wonden bekwam. Te Brussel op den Ninoofschen steenweg viel eensklaps een wiel van een auto, waarin Bernard Saelens, M. en Mevr. Lepsrck van Ni- nove zaten. De eerste bekwam eene dubbele bruek aan het rechterbeen; M. Leperck, had in- gcsiotenribben: Mevr. Leperck gebroken arm. Zondagavond waren de echtgenooten De Bruy kei niet weinig ongerust dat hun 9jarig meisje niet thuis kwam. Men ging overal op zoek, doch vruchteloos Het werd donker en verscheide ge- buren haalden hunne lantaarns en de opzoekin gen werden heel den nacht voortsgezet. Maandagmoigend om 3 ure vond men het meisje langs den kant van eenen gracht, dichtbij de lijn van den buurtspoorweg. Men liep om politie en geneesheer. Deze laat ste stelde vast dat het kind op vreeselijke wijze om het leven gebracht was. Het hoofd werd bijna om zoo te zeggen letterlijk afgesneden. Het mei.je had zondagnamiddag gespeeld met Louisa Vanderstuyft. Dit kind verklaarde dat het dochterken De Bruycker achter den hof van M. Van Puybroeck werd aangesproken door een ke rel van groote gestalte, mager, dragend zwarte knevels. De gendarmerie zoekt dien persoon op. Een dokter bestatigde dat het kind werd ver wurgd. De echtgenooten De Bruycker hebben negen kinderen* Het vermoorde kind wt-s hun derde meisje. Zij wonen op Gransv'elde. De verslagenheid in de streek is gioot. ARME WEESKES I Geduid, geduld en goeden moed Eiken mensch bezielen moet. Te Brussel, zekeren Sus Van der B., Arbeider, 36 jaar, over 2 maanden zijn Vrouw verliezen, moedeloos zijn, vjijdag vergif innemen I naar 't Hospitaal gebracht weggeloopen naar huis daar sterven in afgrijselijke pijnen, laat 5 kinder- kes achter, nu zonder Vader of Moeder. Men houde moed in tegenspoed, na lijden komt verblijdenhet geheugen van de worsteling in moeilijke omstandigheden is later tijdeen zoete eu opwekkende herinnering. BRUSSEL. Een Duitsche jongeling van 20 jaar werd zaterdag aangehouden in de Ten- toonst Hling hij had in Duitschland een zware diefte gedaan en meinde nu lekker te bomba- cheeren in Brussel-Kermis. Schoone liedjes duren niet lanq, na dwaas ge- mal, zeer droeven zang. EEN VROUW-GENDARM Madam Ponsart van Vorst, stond zate. dag avond aan een Magazijn der Anspachlaan, als zij een band in den zak van haar kleed voelde. Ze keert haar om en ziet haar welgevulde beurs in de hand van 'ne manskerelzonder aarzelen grijpt zij hem vast en levert ^hem in de handen van een Champetter, 't Was een Italiaan, uit zijn Land gevlucht als dief en die hier leefde door zijn lange vingeren. HET GEVAAR DER VUURWAPENS. E<ne gioote verantwoordelijkheid weegt op cie ouders die vuurwapens in 't bereik laten hun- ner kinderen. Het volgende gebeurde op straat I in de Finestèrestraat, te Brussel. De Zoon van Wed. de Dauw, St-Rochusstraat, 12 jaar oud, I moest vleesch naar huis brengen bij een herber- gi..r van de Finistèrestraat. De Zoon van den laatste, een 10 jarige jongen, aan 't raam van het tweede verdiep staande, sprak hem 'aan en hield eene karabien in de handen: «Stil, riep bij, of ik ga op u schieten». Hij drukte op dit oogenblik over en de kleine de Dauw werd aan de linkerzij de getroffen. Vader V...,de hcibergier, snelde toe op het re- rucht der losbranding en bracht het jonge slacht offer in eene apotheek waar de eerste zorgen wer- werden gegeven. De knaap werd in ergen toe stand naar St-Jansgasthuis gebracht. MERXEM. In het huis n.431 der Bredebaan wonen de hechtelingen Janssens, die aldaar een sigarenmagazijn houden. Zondag kregen zij het bezoek van een gewezen soldaat Fr. Janssens. 33 jaar, welke de man verzocht zijn revolver te kuischen. Fr. Janssens nam het wapen en wilde het onderzoeken, wanneer eensklaps een schot afging. De man kreeg de kogel in de buik.De on gelukkige is in het Stuyvenberggasthuis opgeno men. De bewoners wisten niet dat het wapen ge laden was. Een diefstal van 10,000 fr. M.M., een Duitscher, in de Noordstatie Brus sel afstappend, liet er zijn reiszak, voor 10,000 fr. waarden bevattend, in het depot. Twee kerels spraken hem in het Duitsch aan op de Noordlaan en leiden hem naar heen loge ment. M.M. vermoeid van de reis, legde zich op het bed en sliep weldra in. Bij zijne ontwa king, bestadigde hij dat de twee kerels verdwe nen waren en het biljet van het neerleggen van den reirzak hadden meegenomen. Hij begaf zich ten spoedigste naar de statie, doch reeds hadden de schelmen den kostbaren reiszak afgehaald. ANTWERPEN Voor 125,000 fr. diamanten afgetruggeld. Twee kerels hadden het vertrouwen van dia manthandelaars weten te winnen. Hierdoor wis ten zij voor eene waarde van 125,000 frank dia manten machtig te worden. Zij betaalden met bankwissels op den i3 dezer. Te laat vernamen de diamanthandelaars dat de twee schelmen niet het minste krediet op de bank hadden. Een waterhoos heeft zaterdagavond een ge deelte der Maasvallei tusschen Namen en Dinant en gansch de vallei van de Samber geteisterd. De overvloedige regen veroorzaakte overstroo mingen. Te Dave zijn verscheidenene huizen over- troomd en de moeshoven en velden grootendeels verwoest. Tusschen Goyet en Nameche, waar de Samber zich in de Maas werpt, zijn dne bruggen door het geweld der wateren meegesleurd. Vele paarden, koeien, schapen zijn verdronken. Te Yvoir staat het water, in sommige huizen, 1 m. 5o hoog. In de fabrieken Dapbeuf bedraagt de schade meer dan 100,000 fr., in die van De Villers en Devos werd voor meer dan 5o,ooo fr. schade aan gericht. Er zal verscheide wéken werkeloosheid zijn. Te Hoei is het water 85 centim. gestegen. Een toogboot en een baggermolen zijn gezonken. De kapitein, de machinist en de loods zijn in het wa ter gesprongen om htm leven te redden de loods door den stroom meegevoerd verdronk. De Maas voert talrijke lijken mede van paar den en hoornbeesten, alsmede brokstukken van schepen, boomen enz. In de gansche streek heerscht de grootste ontsteltenis. MISDAAD NA BIJ L1BRAMONT, Libramontr 11 Juni. Te St. Medart bij Li- bramont heeft gisteren een Fransch deserteur, Defloux genaamd, oud 24 jaar, sedert drie jaar in de gemeente wonende, een vreeselijke drievou dige misdaad gepleegd. Hij was verliefd op de dochter van zekeren Bovie, een havenwerkman, doch deze weigerde hem zijne dochter tot vrouw te geven. Vrijdag deed Defloux een nieuwe poging om den man te overeden, en toen deze nogmaals wei gerde, haalde hij een scheermes te voorschijn en sneed Bovie de keel af. Daarna bracht hij de moeder en dochter vreeselijke sneden met het ge duchte wapen toe Daarna nam Defloux de vlucht en ging zich bij de politie gevangen geven. Ouderling overed en. Maandag rond 10 ure 's morgens werd op het gehucht Klein Sinay, te Sinay, de 70 jarige ou derling Stephaen Dielemans ophetoogenblik dat hij de sporen overging door een trein gevat die van Moerbeke kwam. De ongelukkige werd wel 100 meters ver geslingerd; de dood was bijna 00- genblikkelijk. Slechts eenige stukken vleesch en beenderen ble- I ven op de sporen liggen. GOSSELIES. Verstikt door een haakje. Mevr. D. werkte met de naaimachien. Haar 2jarig kindje speelde nevens haar, raapte een haakje op, stak het in den mond en slikte het in. Geneeskundige verzorging was nutteloos. Het haakje was in de luchtvaten gedrongen en de arme kleine bezweek aan verstikking. STEEDS ONGEVALLEN MET VLIEGMACHIEN. Uit Budapest meldt men dat de vlie gers Andree, Frey Latham en Bielvonne zijn gevallen. De luchtreigers zijn onge deerd, maar hunne aeroplanen werden vernield. Frey viel voor de trebuun der plaat- sen welke 10 kronen per plaats waren betaald geworden. Zes personen, waar- onder twee damen, werden erg gewond. Te Pan kantelde de vliegmachian van luitenant Yenil om. Hij viel van 40 me ters hoogte en had vele kwetsuren. Toch is zijn toestand niet gevaarlijk. Aan de overstroomden van Calcken, Overmeire, Schel- lebelle. Uitbergen en Wetteren, heeft de Staat de vergoe ding uitgedeeld, waarop zij, na gedane schatting, recht hadden. Nu schrijft Vooruit van 12 Juni dat die schadeloosstel ling de Socialisten alleen bekomen hebben... Hoe is het mogelijk zoo de waarheid te verdraaien. Eerstens Het Wetsontwerp der Regeering waarbij 500,000 fr. aan de overstroomden zou verdeeld worden, is eenparig door de Kamer gestemd geweest. Tweedens De Socialisten hebben geen woord gezegd ten voordeele van de overstroomden van Wetteren en omtrek. De zuivere waarheid is de volgende Den 14 Februari waren wij ter plaats van de overstroomingen. Op verzoek van ovei stroomden zijn wij 's anderendaags bij Ministers gedaan om «hunne tusschenkomst in te roepen. Tevens verwittigden wij onzen Vriend, M. Volksvertegenwoor diger Daens, die onmiddelijk eene vraag aan de bevoegde Minister richtte, over den watersnood rond Wetteren. Die week gebruikten wij beiden om de Minister aan te sporen. Op 18 Februari beloofde Minister Schollaert tusschen te komen. Hij zond zelfs eene belangrijke som aan den Gouverneur van Oost Vlaanderen, met verzoek ze aan de noodlijdenden uit te deelen. De Gouverneur kreeg echter van zekere Burgemeesters antwoord dat het onnoodig was, zoodat de 1000 frank eerste hulp te Gent bleven liggen en de ongelukkigen moesten wachten. Minister Delbeke beloofde aan M. Daens en aan mij de doorgebroken dijken te Schellebelle seffens te doen hersxellen. Dan drongen wij aan opdat, in de overstroomde streek, maatregelen tegen besmettelijke ziekten zouden genomen worden. Wij deden te Calcken verzoekschriften door over stroomde Landbouwers en Werklieden onderteekenen, die wij aan de Minister overhandigden, met verzoek van spoedige voldoening. Wij zijn nochtans zeer erg en zeer loensch tegenge werkt geweest. Terwijl de Ministers en hunne liooge Ambtenaars zich welwillend en dienstvaardig toonden, werden valsche verslagen door zekere overheidspersonen der overstroomde streek naar het Ministerie gestuurd. Zoover ging het dat die Personen de overstrooming loo chenden Bij de schatting der geleden schade hebben bedoelde Overheden ook veel kwaden wil aan den dag gelegd en zij dragen alleen de verantwoordelijkheid dat de overstroomden niet meer getrokken hebben. Wij lieten echter niet los. Wij liepen bij de Minister en bewezen zoo goed dat wij geloofwaardiger waren dan onze benijders, dat Minister Schollaert door ons toedoen den Gouverneur van Oost Vlaanderen beval wat geld aan eenige overstroomde gezinnen van Calcken uit te deelen. Wij gingen nog elders aankloppen. Zoo bekwamen wij 500 fr. van de Fransche Kamer van Koophandel te Brus sel. Die som werd door de tusschenkomst van den Bur gemeester van Dendermonde, in deelen van 100 fr. elk aan eiken Burgemeester van de vijf Gemeenten gestuurd, met verzoek dit hulpgeld aan de overstroomden te over handigen. Is dit geld tot den laatsten cent uitgedeeld Wij bekwamen nog dat de Koningin een veertigtal kin deren van overstroomden naar de zee zou laten sturen. Nogmaals botsten wij op den onwil en de hertelo^sheid van zekere Overheidspersonen, die weeral de schuld dragen dat de kinderen zijn thuis gebleven. Intusschen zonden wij een verzoekschrift van Herber giers tot kwijtschelding van hunne belastingen aan Mi nister Liebaert. Wanneer door leden der linkerzijde voorgesteld werd het haar niet zeggen. Ik ben gebleven, tot zij onder mijne liefkozingen insluimerde. Vervol gens heb ik bovenmenschelijke pogingen gedaan om op tijd terug te wezen... Wel tienmaal meende ik onderweg te sterven. Ik durf het be kennen, ik heb het leven lief, als mijne moeder gestorven ware, zou het mij misschien onver schillig zijn het te verliezen, maar ik zou het denkbeeld niet kunnen verdragen onteerd te zijn door eene veroordeeling. Mijne moeder mijne arme moeder was zoo gelukkig te weten, dat ik een eerzaam mensch was. De ontroering had zich van meer dan een hart meester gemaakt, de advokaat van Pierre sprak met warmte, maar zoo groot was de eer bied van discipline, dat Pierre veroordeeld werd. De dood de degredatie murmelde hij. Men bracht hem terug naar zijne cel, zonder dat hij den minsten tegenstand bood, zonder dat hij een enkel woord deed hooren. Tegen den avond werd een man zijn kerker binnengeleid. Het was een grijsaard, wiens haren sneeuw wit waren geworden onder den last van een zwaar en moeilijk Priesterschap. Van de ure af, dat de wet den ongelukkige, geene hoop meer liet, kwam de oude aalmoezenier hem hemel- schen troost brengen. Hij wist dat Pierre, opgevoed op het dorp, een levendig geloof bezathet was dan ook met een gevoelen van waarlijk vaderlijk medelijden, dat hij den ongelukkige in zijne armen drukte. Tegen zijne verwachting in,weerde deze hem van zich af. Spreek mij niet van God zoo zeide hij, ik wil niet meer aan zijne goedheid gelooven, noch iets verwachten van zijne rechtvaardig heid. Ben ik een ellendeling? In zijn gebod Vader en moeder zult ge eeren, heeft hij me bevel gegeven alles voor mijne familie op te offeren mijn tijd, mijn geluk, mijn leven. Ik heb aan deze verplichting gehoorzaamd. Mijne stervende moeder riep me bij zich, ik ben ver-

De Werkman | 1910 | | pagina 2