De Deserteur Aalst Een levende macht op'tVolk HEROERSEM Een zeer welsprekend stuk eWerkma ABONNEMENTSPRIJS V oor België 2,50; de vreemde Landen 4,50 IA en schrijft in cp alle tijdstippen des jaars. F. ÜA.E3STS, Volksvertegenwoordiger, AALST moeten wij hebben, zoo schrijft Hooger Leven, van Leu ven, zoo geven te verstaan Handelsblad, Patriote. Bien Public en vele andere Katholieke Dagbladen. EEN LEVENDE MACHT OP 'T VOLK Maar Heeren, Konfraters, in 1892, 93, 94 die levende macht was er, door een vrije levende sterke Democratie in alle Steden en Dorpen van de Vlaanderen en de Walen M.Bertrand geeft de namen in zijne Histoire de la Demo cratie depuis 1830, Mr de Harlez, Priester Potier en Priester Daens, bijna al de Hoogleeraars van Leuven, vele Hoogleeraars van het Seminarie van Gent, ontelbare Priesters, de Advokaten De Backer, Bausart, Lebon, Simons, Pelsemaeker, Maquiny enz. enz. enz., de jonge Leeuwkes van Gent, vele Geneesheeren van aanzien Sprekers, Schrijvers, felle jonge Werklieden en Landbou wers overal, te lang om te melden Dat stond in 1892-93 gereed, vol vuur, geestdrift, toe wijding, opoffering met zulke levende macht nooit kon 't ongeloovig Socialismus opkomen in ons Kristene Land alle Socialisten herkennen het. Onlangs was in ons Bureel een Gentenaar die veel op de Dorpen is, voor zijnen handel; hij zegde onsTe Gent wordt het al Socialist, al 't werkvolk en die naar Gent komen werken, draden t Socialismus meê naar den Buiten. Gent is de groote brooïkas van Socialisten. Ik vroeg hem Hadde men Plancquaert vrij gelaten met zijn Democraten, zou dit zoo geweest zijn En de vaste antwoord was Neen, van 5 geen 4. Dus van 5 Werklieden waren er 4 Kristen gebleven. Die levende macht werd bestormd door' dwang en broodroof, het geroep in de Katholieke konservatieve we reld was Dood aan de Democraten en aan hun Bloed verwanten 1 Toch bleef die Democratie bestaan als een levende macht op 't Volk. En nu men voor het schromelijk ongeluk staat dat in ons Kristene L'ind de menigte van 't Werkvolk Kerk en Godsdienst verlaten heeft, nu roept men de Democraten ter hulp maar nu, gelijk in 1892-93 de Democraten zeg gen Vrijheid bovenal I Niemand kan twee Heeren die nen. Op 't Doodbeeldeken van Priester Daens, die woor den van den Zaligmaker tot zijn Discipelen Gij kunt God niét dienen en de rijkdommen, dit woord is een Vrij naar 't Fransch van R. de NAVERIJ door HARliY o—o—o—o—o VI. DE REDDING. Wat niet genoeg macht 1 Maar wie zou de gevangenen kunnen tellen, die gij geholpen hebt, wie de soldaten, die u hun leven zijn verschuldigd In de kazerne eert men u als eene heilige. Gij hebt wonderen gewrocht, God kan er een ander verrichten, op uwe voor spraak. Ik ben pas twee en twintig jaar oud 1 ik wil niet sterven O 1 als ge wist, hoe zoet ik het leven vind. En dan, de kogels, die mij moe ten treilen, zullen ook mijne moeder dooden... Zuster Martha red mijred mij 1 Bidt gij ten minste, terwijl ik het onmo gelijke ga beproeven. Ik belooi het u, zuster. Zuster Martha verliet de cel van een veroor deelde. Zooals Pierre het gezegd had, het vermogen van Zuster was waarlijk onmetelijk. Op zeer jeugdige leeftijd was zij in 't klooster der Visi tatie getreden en toen de revolutie van 1793 de orde ontbond, gelooide zij niet ontslagen te zijn van de belofte zich te wijden aan den dienst der ongelukkigen en te werken aan het heil der zielen. Te Besanjon gebleven, hield zij zich zonder ophouden bezig met de ongelukkigen, die zij op haar levenspad ontmoette. Toen later de verschillende wisselingen des oorlog te Be- sancon Spaansche en Engelscho gevangenen brachten, wijdde zij zich geheel aan het ver zachten van hun lijden. Sterk door hare liefde voor die ongelukkigen trad zij de deur binnen der rijken en vroeg zonder vreeze voor afwijzing eene aalmoes, die zij met hartelijke vreugde onder hare kinderen uitdeelde. Na de over weldiging der grenzen in 1813 en 1814 kon men zeker zijn, overal, waar het kanon bul- eeuwige waarheid nu schrijven Plancquaert, Van den Bruele en Daens in hun Gazetten, volgens 't woord van Sinte PieterNon possumus I Het is ons onmogelijk ver- bonden, vereenigd of verwantschapt te zijn met u... En j wat antwoorden de Katholieke dagbladen daarop Dat de Opperhoofden der Kristene Vólkspartij met slechte inzichten bezield zijn, maar dat de Leden gewilliger zul len zijn. Daarover ons volgende Hoofdartikel. Ik wensch aan iedereen den Goeden Dag, hertelijk en eenpariglijk. 22 Mei 1910. Pieter DAENS, Volksvertegenw. Arrondissemesits-Bond. Algemeene Vergadering Zondag 20 Juni, ten 3 ure, in 't Lokaal der Democraten St Jorisstraat. DAGORDE Inschrijving van nieuwe Leden. Uit- deeling der Reglementen. Toestand der kas. Uit breiding. Politieke toestand. De Eere- Voorzitter, P. Daens, Volksvertegenw. De Schrijver, De Voorzitter, V. Bocqué. A. Van den Bruele. Alle Democraten zijn uitgenoodigd door een Bericht in de Gazetten. Zoo zullen alle verdere Bijeenkomsten aan gekondigd worden. Volksvertegenwoordiger Daens zal Zondag aanwezig zijn en een korte aanspraak doen over de Kiezingen van 22 MeL GRONDREGELS Hoe meer Stemrecht de werkende mensch heeft, hoe meer hij klimt in waarde.Vroeger, zonder stemrecht, men zag naar den arbeidenden man niet om. Nu, met hei derde of vierde stemrecht, hij wordt overal in aanmer king genomen Door de Gelijkheid in 't Stemrecht, hij heeft zijn volle waarde met de macht die hem toekomt... O heilig zuiver Stemrecht. Alle ware Volksvrienden zeg- 'gen met Pastoor Van der Haegen, van Steenhuyse EEN MAN, EEN STEM 1 en Omliggende HET SPRINGEN door dinamiet van den rotssterken pijler der oude ijzeren brug had plaats Donderdag 16 Juni, er was 'ne schrik van een Volk, geheel de Stad daverde en een huisschouw scheurde in twee als een gebrekte potmaar 't werk is mislukt, spijtig voor den Ondernemerhij had zoo goed zijn beste gedaan... De Dinamiet gaat een tweede maal moeten werken. De i METSERS blijven in staking met een Onpartijdig Ko- miteit die Oorlog ware al lang geëindigd. Kan dit ON PARTIJDIG KOMITEIT niet hersteld worden Let terzetters en Proeflezer onzer Bladen worden verzocht binst mijne afwezigheid of ziekelijkheid mij niet te ver heffen in d'artikels. Dit gebeurt met goede inzichten doch waar de bie honig uitzuigt, trekt de spin venijn uit. Te Brussel is in de Beurs een komiteit voor ver huring van Burgerskamers2000 kamers zijn beschik baar aan 2,50 tot 4 fr. In geval het moest gebeuren dat Brussel Burgerskamers te kort heeft, t'Aalst in Brabant straat zijn er 2, en dan nog in een toekomende Tram- Statie maar de Vreemdelingen moeten oppassen, om niet te varen gelijk twee Aalstersche Goudsmeden - Hor- logiemakers die vroegertijd naar Parijs gingen, die 's morgends kaffé vroegen met boterhammen en die hesp kregen met 'nen bottel wijn. Een der twee verschoot zoo nijg, dat zijn pek zwart hair, later sneeuwwit werd en het nog is. Aalst-Mijlbeek j Men komt ons zeggen Aan Mijlbeek Kerk 'ne stank, 1 Mijnheer, 'ne stank als een Pest. En van wat komt dat Van de vuile rotteringen die daarin gesmeten worden. Zondag ging er 'ne rook op uit die vuiligheden daar I moeten besmettelijke ziekten van komen. 1 DAT 'T WAAR IS. En elk klaagt over den reinig- heidsdienstde hoopen vuiligheid blijven liggen tot Zondag voornoen. Ja, visa, ik heb het gezien aan de Zoutstraatpoort. A ALST-SCH AAR BEEK De Lindestraat, Gentschen Steenweg, in den Gemeen teraad geschreven Baantje Schouwbroek, bestaande van overoudstijden, gesloten voor een Familie, terwijl meer dan 50 mens:hen groote schade lijden en veel Werk- menschen er hun direkte baan vinden naar de Statie de Volkeren zijn erg misnoegd een Petitie is in omloop om die baan terug te openen... Ik ga zien. staat met groote letters wegens een groote gebeurtenis Pas toor BAUWENS, te Herder- sem aangekomen over 16 jaren op Sint Pietersdag en die nu op Sint Pietersdag zijn Parochie verlaat na eervol ontslag. Pas toor Bauwens is een ware voorzichtige waakzame en wijze Herder geweest, in deze moeielijke tijden zocht hij ge durig den Vrede door de Recht vaardigheid. 1968 24 Juni 1910 38'* JAARGANG. Mgr Doutreloux, de Bisschop Democraat van Luik verklaarde Allen die den Paus en zijn Encycliek voor de Werklieden volgen, zullen vervolging lijden I Pas toor Bauwens heeft dat ondervonden maar gelyk allen die hun hert geven aan de groote zaak der Sociale Recht- veerdigheid, heeft hij in zijn ziel gesmaakt1° Een deftige achting voor zijn eigen 2° den allerzoetsten Vrede; 3° blijft voor hem op de Parochie den algemeenen dankbaren Eerbied, zelfs bij zijn Achterdragers en Vervolgers. over Onderwijs. Liberale en Socialistiche Gazetten schrijven dat het millioen voor de rijke Kloosters is dat Daens zich lichtzinnig laten misleiden heeft door eenige woorden hem in de oor gefluisterd door den Minister van On derwijs, door verklaringen van M. Woeste enz. Welnu, ziehier geëerde Lezers, ziehier Leeraars aan 't Vrij Onderwijs ae plechtige verklaring van Minister Schollaert in vólle zitting der Kamer, zitting van 23« April, bl. 958 van het groot Kamerverslag: M. Schollaert, minister van Binneland en Land bouw. Mijne Heeren, dit millioen fr. hulpgeld wordt gevraagd, opdat de Vrije Scholen hun we reldlijke Onderwijzers BETER' zouden kunnen be talen. Het is dus duidelijk En wat doet de Liberale Volksgazet van Aalst? In plaats van te helpen in den strijd tegen HONGERLOON, het valt mij aan, en schrijft dat geen enkele vrije Onderwijzer zal durven reklameeren. Wat weet De Volksgazet daarvan? In alle geval de woorden van Minister Schollaert die ik aanhaal, zijn desnoods een krachtig wapen in hun handen. P. D. Naai- de Kamers Zeker Socialist heerschap van Brussel wil kost wat kost in de Kamer en binnen twee jaar zal hij hier als Socialistische Kandidaat achteraan M. Rens prijken. Dat kan men gemakkelijk voorzien. Twee zaken treffen me nochtans: 1° Waarom vreemdelingen zich hier altijd komen voor stellen, en nooit iemand van de gekende en gewaardeerde leiders der Stad Vinden ze hier dan toch niemand deftig en kapabel genoeg om met de Liberalen op den lijst te 1 staan 2° Hunne tactiek— Recht en Vrijheid schreef 'n arti kel verleden week over de stemmingen van PRIESTER DAENS in de Kamer. Wil dat groot heerschap in de Kamer geraken met een LIJK te bevechten Weet hij niet wat Steven Boersen in «Vooruit» schreef in zijn nummer van 6 Sept 1909? toen Priester Daens pas dood was Ziehier dan Pastoors echter als Guido Gezelle, als Hugo Ver- rtest, als Fonteyne, als Adolf Daens, blijven den eer bied van elkeen overwaard, omdat hun handel en wan del rein zijn en zij onbaatzuchtig, zichzelf offerend, vervolgd, veracht, verloochend, hun wegen bewande len, zooals Christus leerde, beoefende de vier kardi nale deugden voorzichtigheid, rechtvaardigheid sterkte en matigheid. 't Is het gedacht van een vrij,onbaatzuchtig Demokraat, die de groote Volkszaak wat hooger acht dan 't bekomen van nkamerzetel. Ons Volk, Mr, ge kent het misschien nog niet, ons Aalstersch Volk heeft eerbied voor een doode en laat hem met vrede rusten, al zijn z'er zelf vijanden van geweest. Wilt ge de Kristen Demokraten bevechten, laat de doo den slapen, spreek van de levenden, dat is deftiger, rid- derlijkerdezen ten minste zullen u kunnen antwoor- den.. als 't hen de moeite waard is. F. Daens. Veemarkt vau Binehe. DONDERDAG 16 Juni. Er waren meer dan 1000 paarden duitsche koopmans kochten Trekpaarden aan hooge prijzen. De goede melkkoeien hadden veel af trok. Varkens en viggens gingen aan ongeloofbare prijzen 30 fr. voor een viggen van 6 weken. Briefwisseling Heer Volksvertegenwoordiger Daens, Ja, zooals gij schrijft zal de schrikkelijke broodroovende vervolging dei Christene Volkspartij den val van het Ministerie verhaasten. Over eenige jaren moest onzen nooit vergeetbaren Volksvriend, M. Alphons Janssens, Christen Democraat, te St Nikolaas van den lijst der katholieke Volksvertegen woordigers af, omdat hij voorstander was van den per soonlijken dienstplicht, en nu hebben zijne versmaders van dien tijd, deze wet met handen en voeten gestemd I En zoo zullen de Bewaarders de eene wet na de andere, die het Programma der Christene Volkspartij uitmaken, invoeren indien zij er den tijd toe hebben 1 Als men onpartijdig alle twee jaren den uitslag der kiezing beoordeelt, ziet men duidelijk dat er altijd verlies bij de Conservateurs is en moesten er eerlijke Kieswetten zijn, den val van 't Ministerie zou groot zijn, en wij zouden een ministerie van zaken hebben gelijk in den Gemeenteraad van Gent. Boer Cis uit den Heikant. De Kunst om tot liet Volk te spreken Prijs 0,60.

De Werkman | 1910 | | pagina 1