J= Rampen - Misdaden - Ongelukken De Doodrijders /f Buitenland Wat is het Siilonisirus Mengelingen. Bloedig tli-iiina te Rouselare Spoorwegramp te Versaillen Een aardige depêsj Sus, sprak de vader tot zijnen zoon, als ge dezen avond weer zoo laat thuis komt, blijft de deur gesloten, verstaan, hé Ja, vader. En Sus was weg naar de vergadering der duivenmelkers. Rond middernachtkwarr. hij naar huis. Klop! klop 1 klop 1 Niets verroerde binnen. Nogmaals geklopt wat harder ditmaal, en dan nog eens. De zoldervenster gaat open en wie daar z o laat klinkt het. Ik ben het vader. Wie? Ik, Sus Mijn zoon loop: zoo laat op de straat nietdie is al lang binnen. En de venster was weer toe Wacht, dacht Sus. Nevens hun .uis lag een poel. Sus speelde zijn kloefen uit, zette die bij het water, zocht 'nen zwaren steen en smeet dien met geweid in het water terwijl hij 'nen groolen schreeuw liet. Bijna onmiddelijk daarop vloog de zoldervenster weer open. Wat is er 1 Geen antwoord. Gestommel en gejam mer, en vader, moeder en de kinders komen buiten gestormd. Daar staan de kloefen van Sus. Heere der Heeren onze Sus versmoord verdronken 1 Hulp 1 hulp! De lanteern wierd bijgehaald, de geburen opgeklopt. Ondertusschen was Sus, die achter den gevel stond, stille- kens in huis geslopen en had de deur toegegrendeld. Rap klauterde hij naar boven, trok de zoldervenster open en riep uitWat gebeurt er daar Wat gebeurt er daar Waarom al dat lawijd Wel g hebt ge van uw leven Wat gaat er hier jj om Maar,... geen middel om binnen te komen de deur was vast Welnu, Sus, wat zijn dat voor streken Doe seffens open - Mijn vader en mijne moeder, mijne broers en zusters zijn al lang sla pen, die loopen zoo laat op de straat niet, zei Sus, en voor vreemden doe ik Smartelijk ongeluk te Zele Dijnsdag rond den middag is er alhier op den Kauter een smartelijk ongeluk gebeurd. Den ge- naamden Basile De Kimpe, kwam per velo van zijn werk gereden, toen twee zware geladen kar ren kolen hem tegenkwamen en met het onge lukkig gevolg dat hij onder een der karren te recht kwam. Hij is zwaar gekwetst geworden en klaagt over inwendige pijnen. Na verzorgd te zijn door de heeren Doctors Van Cauteren en Verbeken, is hij per draagberrie naar zijne wo ning overgebracht.Zijn velo is gansch vernietigd. Kinderen verbrand. Te Brussel, in de Van den Bogaerdestraat, het 7jarig zoontje Jan D., speelde zondag namiddag met allumeiten tijdens de afwezigheid zijner ouders. Het kind deed allumettcn branden en werd weldra duor vlammen omringd. Zijne zus ter, oud 12 jaar, wilde ze uitdooven, doch hare kleederen vatten insgelijks vuur. Op het noodge- roep der kinderen snelden medehuurders toe. Het meisje is gevaarlijk verbrand aan het boven lijf en haar broertje op gansch het lichaam. LEVEND BEGRAVEN Voerman Frans Veireyden, 25 jaar oud, wo nende te Schaerbeek, werd maandag morgen in een voor van 3 m. diepte gevonden. De werklieden gingen de groef vullen toen men Verreyden ontdekte onder een hoop plan ken, op welke er steenen lagen, strooi en aarde. De ongelukkige gaf geen teeken van leven meer. Maandag avond, om 5 ure, had hij het bewustzijn nog niet herkregen. Uit het onderzoek blijkt dat Verreyden 's an derendaags erg bedronken zijnde, neerzakte zijne vrienden namen hem op, weipten hem in den put en begonnen deze te vullen. De toestand van Verreyden is wanhopig. De laffe daders worden ijverig achtervolgd. Botsing tusschen voertuigen mi riiet open I Slaapt wel! En lap des de Hallepoort had Maandag eene botsing olde rvenster was weer toe. t P Sj 'us^hetn nj'uig. Al de •j ruiten van de taxi werden verbrijzeld en de ge- leider werd gekwetst door stukken glas. Het rij- j jjfc tu'& was ernstig beschadigd en de koetsier, op den grond geworpen. Hij werd gekneusd in eene i apotheek geleid, ter verzorging. Klovis werd geboren in 481 en stierf in reis bestolen 511. Hij was de echte stichter van het Mevrouw de S wonende Veydtstraat, Elsene, Chris'endom in Belgie. Na de Alamannen v™JdaS avond uit Londen weerkeerde, stelde te Tolbiac verslagen te hebben, ten iare zat"dag ,morSend tot hare gr<>°te ontsteltenis 496, deed hij zich doopen, en dit voor- \ast> Vs1 haar koffer was opengebroken, en men beeld oefende een machtigen invloed uit uf^™ jVOOr eene wa,al van 25,ooo frank kost ten voordeele der inplanting van het Christendom in Gallië. Hij stelde ook goede en rechtvaardige Wetten op. baarheden ontvreemd had. De bestolene vermoedt dat deze diefstal moet gepleegd zijn tijdens de reis van Londen naar Brussel. nienschen voi-iiiooi'tl. Zondag avond rond n ure, werd aldaar eene schrikkelijke moord gepleegd tusschen de Vijf EEN ZEKER BEWIJS. Wegenstraat en de Borstelstraat, op het gehucht Mijnheer sprak zekeren dag een kale ~!00/n, jonker tot zijnen kleermaker, 't is waar- de herberg De Donderscherm, rond io ure, lijk eene schande, van overal te gaan i zateu de genaamden P. V., schoenmaker, T. Ver zeggen dat ik dood ben. meulen, Oct. Jonckheere, beiden fabriekwerkers, i&Wel sprak';de kleermaker, dat is uwe en d® genaamde Ampe aan 't kaartspel. Er ont eigen schuld. J s!°°d lwist nopens het spel, doch het bepaalde HOfcdat I zien a 11 PPT! Kit mnnr/lon Vnrtn i:_i -v7 Wel, hebt pij zelf niet gezegd: in- dien ik tusschen hier en zondag niet ^auwehjks was hij buiten of een noodkreet dood ben, kom ik u betalen. w®®rk,°®k- j Wij zijn nu reeds maandag, en gij zijt er niet geweest 1 EENE WEDDING. Mozcs kwam met zijnen zoon Nathan van de stad, waar hij een diijtal meters looden buis gekocht had. Om het oktrooi niet te moeten betalen, had hij die buis rond zijn lijf gedraaid, en onder zijnen frak geborgen. Maar, voor hij op de boot stapte die hem naar huis zou brengen, viel hij in de rivier. Goede hemel, kermde Nathan, mijn vader verdrinkt! Hulp Toch niet, sprak een matroos, hij moet drijmaa! boven komen. Als hij bo ven komt snap ik hem. Wat riep Nathan, b*>ven komen ik wed dat hij niet boven komt ONGELUKKIG STADSNIEUWS. Abonnent. Mijnheer ik wil op u blad met langer ingeschreven zijn. Redacteur. -• Waarom niet? Abonnent. We! gij zet gisteren dat er dieven bij mij ingebroken zijn en 100 fr. h bben medegenomen. Welnu Jamaar, waarom moest ge ook zeg gen dat zij een i/oimer. uurwèik niet b - merkt hebben, dat zich insgelijks in die kas bevond Zij zijn het vei leden nacht komen halen. zich alleen bij woorden. Korts nadien verliet Van- denhende de herberg. Wat lat«;r vertrok Vermeu len. Nauwelijks was hij buiten of een noodkreet weerklonk. V. had hem afgewacht en eer schoenmakers mes in den onderbuik geploft. Het slachtoffer viel stervend neêr. De overigen sprongen buiten. De moordenaar plofte nogmaals zijn mes i n den onderbuik van Jonckheere. Ampe kon gelukkiglijk vluchten. Eenige stonden had deze moorderij geduurd. De dader vluchtte weg. Toen een Doktoor ter plaats kwam, kon hij slechts den dood vaststellen van Vermeulen. Hij is 3 o jaar oud, is 'n braaf en oppassend werkman. J onckheere is 25 jaar oud en woonde met zijne ov iders. Maandag morgend is de ongelukkige bezw eken. De dader is aange houden. (Het Sjarig dochterken, Julia v., St Jorisstraat, te Laken, werd zonda.g morgend voor het Ge- mcentehuis door een ot'omobiel verrast en op het voed pad geworpen. Het meisje werd opge nomen met kwetsuren a; m het hoofd, het gelaat, de armen en dc beenen. Men deed het kind naar het gasthuis, en werd na verpleging terug naar hare woning geleid. Zondag namiddag rond 2 ure, werden in dc rue d'Oug-ée te Serj ing, de echtgenote Ballon en haar njarig dochtc srken, bij het oversteken der straat overreden c loor den ottomobiel van M, Garb, van Luik. De vrouw bekwam eene ernstige schedelwonde en zware kwetsuren aan den rechterarm, haar d ochterken kwam met en kele kneuzingen vrij. Een o'tom'obiel r eed zondag namiddag te Strombeek op den steer weg van Meysse tegen een 1 njiuig, dat Vernield we rd. De geleider D., Parocniane.nstraat, er: M. en Mev. Lernaux van Assche, w erden op den grond geworpen. D. werd opgeriom.en niet gebroke n li.,kerarm en eene diepe wonde aan het hootd M Lernaux, met gebroken "nker'r Jeen en erge kneus ingen zijne echtgenote met ebroken ribben en inwendige kneuzingen. Hazebrouck. Ot tomobielongeval 1 c -Rayenghen-bij-Epei 'lecques reed een aute- Hi'biel aan legen een ïij tuig waarin zich vier personen bevonden. Een dezer, Mevr. Noel, werd zeer erg gekwetst. Oc 'k hare dochter, ter wijl de koetsier in sterven, sgevaar verkeert. De automobilisten hebben de /lucht genomen. Doodelijk motocycle-ongeluk De geruchten loopen dat maandag namiddag, tijdens de wielrijders-koersen, ingericht tusschen Gent-Sluiskiel en terug, een koersrijder door een motocycle werd omvergereden en gedood. De velorijder werd wel 5o m. ver meêgesleept met de motocycle. ERG ONGELUK. Te Jemappes raapte eene vrouw aan koolput 4 van den Levant de Flenu sim els en overschot van kolen en was juist haar zak aan het toebinden, toen de werkman, die de kolen uitgiet boven op den berg, een wagonnetje deed omkantelen. Een zware steen rolde den berg af en trof de vrouw aan t hoofd. Kort nadien werd de vrouw stervend aangetroffen. Het is de genaamde Louisa Lai ton echtgenote Jozef Dufranc, van Jemappes. In RUSLAND, nabij de Hoofdstad Sint Pietersburg, zware Volksoploopen, wegens gevallen van Cholera. In FRANSCH -VLAANDEREN, nabij Rijssel, is een Dievenbende ont dekt van Mansvolk en Vrouwvolko. a. is aangehouden zekere dochter Kristina Erkelbout, oud 18 jaren, hare Moeder en hare 3 Broeders ook verdacht. Tot ARRAS is het dochterke; Marcelina Reaux, 3 jaar, doodgevondenn de Dokteurs verklaren dat het arm schaapken bezweken is door honger en mishandelingen. De Moeder is aange houden. Een Trein in brand. Dooden en gekwetsten. Zondag gebeurde eene schrikkelijke ramp nabij Versailles. Een trein-omnibus bevond zich in nood ter statie van Villepreux toen de express van Granville, uit Parijs vertrok ken om 5 uur 18, kwam in volle snelheid toe en reed op den omnibustrein. Verscheide wagons werden vernield, de machien van den aangebotsten trein omgeworpen, de eetwagen van den ex- prestrein in brand gestoken. Na 5 uren arbeid had men uit het puin 18 Dooden en 25 Gekwetsten ge haald. Negen reizigers werden levend ver brand. De mecanicien van den aangere den trein is eensklaps zinneloos gewor den. De exprestrein reed met eene snelheid van 90 kilometers per uur. De oorzaak der ramp is niet juist bepaald kunnen worden. EEN VLIEGER GEDOOD. Een erg ongeluk viel zaterdag avond voor ten 7 ure tijdens eene opstijging met eene vliegmachien. Het toestel van den javiator Robl viel van 80 meters hoogte. De ongelukkige man werd erg gewond en overleed kort nadien aan zijne kwetsuren. DRAMA IN HET GEBERGTE M. Emile Husar, van Genève, had de beklimming van de Jalouvre 2400 m. besloten. In 't begin ging alles goed, doch eensklaps, tengevolge van een mis stap viel hij in een afgrond van 200 m. diepte. Zijn reisgezel ging berggidsen halen en men ontdekte het lijk van den ongelukkigen, onkennelijk en wreed ge schonden. Men komt iets tegen in de groote ste den; zoo gebeurde het te Lausanna, in Zwitserland, dat een Vreemdeling in een groot Hotel afgestapt, 's nachts hoorde op zijn deur tikken. Een depesj voor Mijnheer hoorde hij zeggen. Hij doet open, 'ne manskerel springt binnen, een revolver in de hand Zwij gen of ge zijt dood Geef mij rap al uw geld en juweelen. De Vreemdeling geeft al wat hij tbezat en de schurk is weg. Doch daags nadien had een fijne Stier marek hem vast 't was 'ne slimme fi- lou die de rijke vreemdeling had opge volgd en in 't zelfde hotel zijn logist had genomen. EEN ON WEDER TE NEW-YORK. Korts na de aankomst van M. Roose velt te New-York, die, zooals we meld den feestelijk werd gevierd, brak een ge weldig onweder los. Niet minder dan 14 personen werden gedood door den blik sem en er zijn honderden gewonden die door steenen en pannen van de huizen gerukt, werden getroffen. Onlangs hield Le Sillon (De Voor), zijn negende Con gres te Rouen. Die vereeniging, welke voor doel heeft, de sociale toestanden in Frankrijk te hervormen en te verbe teren, is door en door christelijk democratisch van oor sprong en van wezen. Zich voegend naar 's lands eer en 's lands wel, en ook naar den raad van den onsterfelijken Paus der Werklieden, Leo XIII, is Le Sillon zonder neven gedachten katholiek en republikein. Die vereeniging werd voor eenige jaren gesticht en telt thans 450 afdeelingen in zoovele steden en Gemeen ten van Frankrijk. Op dien korten tijd is Le Sillon reeds diep en ver gedolven, daar hij bij onze buren van het Zuiden samenwerkende genootschappen van opbrengst en verbruik in 't leven geroepen heeft. Zoo stichtten b. v. te Fongéres met daadkrachtige hulp dor Sillonisten Werklieden, die, ter wille van hunne Sillonitische mee ning gebroodroofd werden, eene fabriek van schoeisels, die niet slecht gedeidt. Te Cioix ontstond op dergelijke wijze La Semeuse, (De Zaaister), eene samenwerkende fabriek voor klepderen te Lieusaint, Le Perce-Neige, (Het Sneeuwklokje), eene fabriek van kousen, en té Nancy werd de Aube, (De Morgenschemering) gesticht tot het vervaardigen van linnengoed. Al die fabrieken hadden voor gevolg de loonen der werksters, kleermaak sters, breidsters en naaisters, in het algemeen in die plaatsen te doen stijgen en dit van 15 tot 40 centiemen per uur. In denzelfden geest werden drie Sillonrestauratiën te Parijs gesticht, waar insgelijks een vergaderingshuis zal gebouwd worden, waar de Sillonisten aan billijken prijs kost en logist zullen bekomen. In dezelfde richting ligt de stichting. Van het sijndicat rural of boeren sijndicat te Saint-Pol-de Léon, waarvan 600 bretaansche landbou wers deel maken. Er zal ook een sijndikaat tot uitvoer van landbouwvoortbrengselen naar Engeland tot stand gebracht worden. Men ziet dat de Sillonisten zich vooral op sociaal gebied bewegen. Zij weten met verstand en niet beleid het middel der samenwerking te gebruiken om de tusschenhandelaars te verwijderen en hunne so ciale hervormingen kostbaar te maken. Niet alleen op stoffelijke voordeelen hebben zij het ge munt, doch die idéalisten zooals alle Christene Demo craten hel zijn gelooven dat de stoffelijke lotsverbe tering ook eene redelijke en godsdienstige verheffing voor gevolg moet hebben, riunne leus is Geen onrecht of het moet weg 1 Onder elkander zijn de Sillonisten net als de eerste Christenen, éen hart en éene ziel. Ook zijn hunne besprekingen gekenmerkt door eene echte christe lijke zachtmoedigheid en verdraagzaamheid. Zoo b. v. heerschte een verschil van meening over het nut van het politiek optreden bij de kamerverkiezingen. Men nam eindelijk eenen middenweg. Zoo werd besloten dat M. Mare Sangnier, de aanvoerder van Le Sillon, alléén kandidaat zou zijn. Hij zal dan te Parijs in het strijdperk treden. Op het Congres te Rouen ontwikkelde hij het thema De nieuwe Republiek. Hij zegde daarin dat het Ideaal van den Sillon is een Frankrijk te vormen waarin alle burgers moeten medewerken tot de jverstandelijke en zedelijke bevrijding van het land. Zijn slotwooid was: De Republiek zal idealist of niets zijn. Die kreet begrijpt men wanneer men weet wat de Republiek van Panama en van Duez waard is. Moeten wij hier bijvoegen dat de Sillonisten om hunne republiekeinsche gezindheid door de katholieke monar chisten bitter vervolgd worden, wat ook op het Congres te Rouen te bespeuren was De katholieke koningsge- zinden, die grootendeels Frankrijk tot op den lagen trap derde, of het geweervuur kraakte, Zuster Mar tha te vinden bezig de gewonden te zoeken en te verplegen, de gesneuvelde te begraven, en zich blootstellende aan alle gevaren om een on gelukkige te redden.. Niet een soldaat, hoe dapper hij ook was, kon zeggen meer lauweren behaald te hebben dan Zuster Martha. En toch beefde zij, toen zij na de cel van Pierre verlaten te hebben hare schreden richtte naar de woning van den generaal-overste, die in zijne handen het lot hield des ongelukkigen. De generaal glimlachte bij haar binnentreden en zijne eerste beweging was eene geldlade open te schuiven, en er eenige goudstukken uit te nemen en haar toe te reiken. Ziehier eene kleinigheid voor uwe armen, zuster De religieuse boog het hoofd en overweldigd door de ontroering viel zij op de knieën, terwijl zij hare handen uitstrekte naar den generaal. Genade smeekte zij, genade En voor wien, Zuster, vroeg de Generaal. Voor een ongelukkige die zich liet ver voeren door kinderliefde, een zoon van mijn dorp, die ter dood veroordeeld is. Weet ge dan niet, dat hij is gedeserteerd Neen, neen! Generaal, als hij had willen deserteeren, zou hij niet teruggekomen zijn in het vooruitzicht van een zekeren dood. Hij heeft ongelijk gehad de militaire wet te overtreden, maar die wet is ook zoo streng. Zuster, gaf de Generaal ten antwoord, wat ge vraagt is onmogelijk. Nooit heb ik meer be treurd dan thans mij niet vrij te gelooven de discipline te laten wijken voor 't medelijden. Ik kan niet Zeg dat niet, Generaal, men kan wat men wil. Gij behoeft slechts deze pen te grijpen en de genade te teekenen. Herinner u de soldaten door mij gered onder het vuur van den vijand, denk aan mijne liefde voor de gewonden, aan mijne toewijding voor de gewonden. Ik moet wel van mij zelf spreken, daar ik om eene gunst bid. In naam der levens, die ik redde, schenk mij het leven van Pierre.

De Werkman | 1910 | | pagina 2